Kdybyste si to přečetli celé, zjistíte že to přežil a zotavil se.nicmene je to pěkné zvíře a čím dál víc vzácnější.
@psy188321 күн бұрын
😥
@miroslavzatko147722 күн бұрын
Tez ten vlk nerozmysla sak si pockam na krajnici nic nejde potom prejdem neee. A onto nasije rovno do naraznika
@pavelsvoboda8153 ай бұрын
Super
@Martin_Krutina3 ай бұрын
Moc pěkné :)
@filipf76874 ай бұрын
Pekny video, diky. Zajimalo by me, jestli je to opravdu tak, ze smrky patri tam, kde je kurovec dokaze prirozene vyhubit nebo tim priroda dava jasne najevo, ze sem smrk nepatri.
@NPceskesvycarsko4 ай бұрын
V Českém Švýcarsku se smrk vyskytoval přirozeně v takových lokalitách, kde nacházel podmínky podobné jako na horách. Tedy hodně vláhy, chlad atp. Takovými místy jsou právě hluboké zaříznuté rokle v pískovcových skalách. Přirozený výskyt smrku by měl být v ČŠ tedy zhruba na cca 5% plochy (na dnech a svazích roklí). Vysazováním lidmi a jeho pěstováním byl však postupně vysázen na cca 60% území NP, tedy i v místech, kde nemá co dělat (na písčitých suchých svazích, na plošinách atp.). Dokud bylo hodně vláhy a každý týden zapršelo, dokázal se smrk kůrovci ubránit (zalil ho pryskyřicí). Takto se smrk dokázal bránit i na nevhodných lokalitách, kam byl v minulosti vysazen. S příchodem změny klimatu a suchými roky však nastalo pro smrk komplikované období. Smrky oslabené suchem se dokázaly kůrovci bránit jen velmi krátce - brzy jim došla voda a nemohly kůrovce hubit pryskyřicí. Zjednodušeně bychom tedy mohly říci, že nás kůrovec trestá (vlastně ale dělá jen svou práci, pro kterou ho příroda předurčila) za chyby, kterých se lidé dopustili v minulosti, a to vysazováním smrků na nevhodných lokalitách.
@helenazapotocka39375 ай бұрын
Krásný dokument.
@DavidŠanc-p3l6 ай бұрын
Viktor Preis krásně komentuje citlivým hlasem 👍
@paveljahnad34396 ай бұрын
Perfektně zpracované video ! Krásná příroda , nádherné záběry , skvělý komentář ... radost se dívat na takový dokument . 👍🙂 Děkuji , je to parádní podívaná . A v této přírodě je to i hezký zážitek . Rád se do tohoto přírodního parku vracím . Vždy mě upoutá svojí krásou .
@michaelsatnik7 ай бұрын
Díky za hlubší vysvětlení, kdyby to slyšeli naši starostové v regionu dříve, možná by unáhleně nepodepsali petici, kterou naštěstí pan ministr Hladík zcela nevyslyšel. Ono, i tak toho pro veřejnost v parku není málo.
@leonardsula25207 ай бұрын
Ďakujem veĺmi pekne,nadherný dokument,perfektne nafilované aj nahovorené ❤ Krása❤
@TatankaJotankaCZ7 ай бұрын
Vyskytl se nám tady jeden nešvar. Bývalý ochranář NP, si v Zadní zemi hrál na zahradníka a úmyslně zde zakládal požáry.! S tím se ale NP nechlubý a svede to na nedopalek.! ???
@Grepovina6 ай бұрын
Tak ses vyblil a ted si dej vodjezd ty ublíženej vohone