včely - krmení medem z kbelíku
0:40
druhové medy - dýňový ;-)
1:28
Пікірлер
@paprna
@paprna 6 күн бұрын
Nebylo by lepsi to normalne rozmichat s vodu?
@yttomask
@yttomask 6 күн бұрын
@@paprna to ne, nebylo, i kdyz mozna to tak nakonec zkusim. tohle mel bejt mezikrok na ceste k ponechani celeho nastavku zasob nevytoceneho jarniho medu. Tj. Co nejmene prace se zakrmenim na zimu s co nejvetsim prinosem peo vcely tj. Kvalitni strava/zasoby = med. Jina vcelstva, letosni oddelky, 2 kila medu vyberou v klidu za 2-3 dny, bez problemu. Tady jsem udelal tu chybu, ze jsem ve snaze nalaket vcely na silnejsi vuni medu odhrnul kryci igelit a vcely misto na zbyly igelit lezly i primo do toho medu, coz jsem poprwvde necekal, stejne jako kdyz se vcely prileti ke kaluzi vody napit, tak nebudou sedat do vody aby se topily. No, nepovedlo se, musim to vymyslet lip. Ted na stanovisti nejsem, uvidim az prijedu, jak dopadly s plovakem ze silnejsiho a mene ohebneho plastu. Mozna jim to nakonec naredim vodou. Jedna se stejne jen o jedno vcelstvo vpodstate, vsechna ostatni maji bud nevytocene komplet nastavky z jara, na ktere jsem zapomnel nebo kombinaci plastu z jara, lipy, prenesene zasoby z melecitoznich plastu....takze ty maximalne dokrmim podobne jako oddelky, ktere jsou na medu v podstate od zacatku.
@yttomask
@yttomask 6 күн бұрын
@@paprna jeste dodam, ze ten med neni zkrystalizivany na kamen, me ten jarni med kazdorocne krystalizuje do konzistence pastovaneho medu, takze pro vcely je to v pohode, uz loni jsem testoval takto s vlozenim sklenic s jarnim medem do nastavku a jen se po tom zaprasilo.
@ZdenekKubon
@ZdenekKubon 9 күн бұрын
Patlama, patlama....
@yttomask
@yttomask 9 күн бұрын
@@ZdenekKubon nemam z toho radost, ale jak jinak to aspon trochu vycistit. Ten igelit v pohode funguje kdyz med davam do velkych podtacku pod kvetinace, do podtavku o prumeru 32 cm se vejde v pohide 2 kila medu, vcely se netopej, prohraty jecto akorat.
@yttomask
@yttomask 9 күн бұрын
Tak bohuzel tato varianta nedopadla dobre, podle mych ocekavani, musel jsem udelat upravu, je to na dalsim videu na stejne tema.
@RadimOtahal
@RadimOtahal 9 күн бұрын
Tak to celkem čumím,co se ti stalo,stěma panenskýma soušema!Ale to včelstvo asi v pořádku nebude co?!
@yttomask
@yttomask 9 күн бұрын
Jojo, to vcesltvo bylo vylupovany, pricinou vyloupeni bylo zeslabeni vcelstva, protoze ve vcelstvu jsem mel problemy s vymenou matky, vcelstvo bylo delsi dobu bez noveho plodu a generaci vcel. Zjistil jsem to az pozde, kdyz jsem si vsim zacatku loupeze, mam k tomu tady video asi cca 3 tydny zpatky. Postupne jsem vcelstvo zaviral na par dni, doufajic, ze to tu loupez ukonci. Ale i kdyz nalety lupicek na zavreny ul prestavaly, tak po otevreni ocka se vzdy pokusy o loupez obnovily, ty lupicky si to proste pamatovaly a furt tam mely zrejme par vcel na vyzvedach a soucasne ty vylupovany se nedokazaly vzpamatovat i kdyz sem jim tam pridal matku, byt v klicce. Vcera jsem tedy dva nastavky rozebral, vyhazel plasty napadene zavijecem, a 4 zasobni - po odstraneni kokonu zavijece - jsem se vcelama a matkou nechal v jednom nastavku, na studenou stavbu a s komorovackama po stranach. Az vysvobodi matku, a jestli ta se rozklade, tak je premistim a uvidim co dal, kdyz se nerozklade, tak ten ul zrusim uplne, uz nevim co s nim.
@PluhyhoSvet
@PluhyhoSvet 9 күн бұрын
spuusta včelařů říká, že na světlý nejdou :) můžeš jim toto video posílat. :) kdysi mi jeden včelař poslal i fotku rozežraných mezistěn
@yttomask
@yttomask 9 күн бұрын
@@PluhyhoSvet jojo, rozezrany meziszeny jeste v balicim papiru mam taky:-)))....ale nutno priznat, ze na tom baliku mezisten jsem mel postavenej kbelik s vytezanym panenskym dilem;-)..a z toho kbeliku se ty mrchy vypravily na cestu a dolezly az k tem mezistenam a ty mezisteny v pohode provrtaly. Jak se dostal zavijec do toho kbeliku je jina vec. V kazdym pripade, pred zavijecem neni uchraneno nic. A mam to X krat u sebe overeny.
@yttomask
@yttomask 9 күн бұрын
Nene, je tam silnejsi igelit, ktery ma prostrihane pravidelne diry cca na prostrceni palce a v tskovejch rozestupech, aby tam bylo vic igelitu nez der, jinak by se v tom vcely lepily a hlavne by ten med rychle vysychal.. Pouzil jsem ale uz vystrihnutej igelit, ktery pouzivam pri krmeni oddelku medem do tacku pod kvetinace a ten prumer byl moc velkej, ze nezbejvala mezera po obvodu, tak jsem to musel provizorne upravit. Sitku jsem v zacatcich tak zkousel, ale problem je, ze ten med rychle vysycha, a pak je to tvrdej sutr.
@janveber2676
@janveber2676 9 күн бұрын
Ahoj, a na te hladine je nejake sito?
@janveber2676
@janveber2676 25 күн бұрын
Parada!!
@PluhyhoSvet
@PluhyhoSvet 25 күн бұрын
supr záběry :)
@e500drz6
@e500drz6 28 күн бұрын
Ahoj, já je tam nechám zavřené asi 3 dny, dám jim jen zvrchu sklenici s krmením 1:1 a už tam v tom úle zůstanou a krásně mi ho posílí. Vypouštím pak pozdě večer. Mám to vyzkoušené. Je to teď můj nejsilnější oddělek.
@yttomask
@yttomask 28 күн бұрын
@@e500drz6 ahoj, diky za tip a overenou zkusenost. Ja se do nich sel nakonec vcera asi v 23.00 hodim podivat, vcel je tam dost, nechal jsem jim do rana otevrena dve ocka na velikost vcely, rank tam byly zase hloucky, ale neni to uz tskovej hukot jako na tom videu kdyz bylo otevrene cesno. Zkusim dnes vybrat nejaky plodovy ramek z nejsilnejsihi vcelstva a pridat jim ho, jestli narazi matecnik a zacnou se zas chovat jako vcelstvo s "matkou", ta znacena co tam byla, je bud spatna nebo tam uz neni. Ten tvuj trik/tip bych pouzil, kdyby tam kladla matka, ale pri posledni kontrole jsem tam nevidel zadny plod.
@janveber2676
@janveber2676 28 күн бұрын
To je teda dilo... Vsiml sis, kam odletaji? Jsou to nejake Tvoje nebo cizi vcely?
@yttomask
@yttomask 28 күн бұрын
@@janveber2676 no vidis, to me ani nenapadlo. Ale podle toho jakym smerem litaly vcely pres zahradu tak to byly urcite take cizi vcely, nemuzu vyloucit, ze se k tomu nejake moje pripletly. U mych ulu ostatnich vcelstev jsem nejaky zvyseny provoz nepozoroval, a ty lupicky co vylezaly ven, tak nez vubec odletely, tak jin to dost trvalo, a to sem nemel cas cekat. Vsechny moje vcelstva mam prakticky s jednim mednikovym nastavkem zasob, plus co maj v plodisti a nektere mely jeste k vybrani podstavene nastavky sxmelecitozou. Takze kdyby loupily moje, tak urcite ne z hladu, ale asi pudove. Ale spis myslim, ze to byly cizi vcely.
@janveber2676
@janveber2676 29 күн бұрын
Krasne stanoviste 😉👍predloni bychom o loupezich mohli vydat knizku 😥
@yttomask
@yttomask 29 күн бұрын
@@janveber2676 diky:-). Jeste 7/8/24 to bylo bez lupicek, tehdycjsem kontroloval, zda je ve vcelstvu matka, prptoze jyem uvazival o prifani matky z jednoho z tech oplodnacku nebo vlozeni otevreneho plodu a chtel jsem mit jistotu. Par dni pred tim jsem vkladal pasky se stavelkou a videl jsem ji tam znacenou, pak pri posledni kontrole jsem ji nemohl najit, plod jsem tam take nevidel, takze bylo jasne, ue to musim nejak resit, nez to zacnou vylupovat. Prioritou na vecerni prace ovsem bylo to zuzitkovani oplodnacku. Pak jsem musel jet do Prahy a k preskladani toho vcelstva sem secuz nedostal. No a dneska jsem rano otevrel dvere, vidim nejakej velkej provoz vcel pres zahradu, tak jsem sel uz najisto:-). Vecer to preskladam, pres den jeste zajdu "upustit" lupicky a uvidim co s nima. Vcel tam bylo, s ohledem na ubyvajici letwvky dost na to, aby pri zmenseni prostoru a a vlozeni plastu s otevrenym plodem k narazeni matecniku, se ubranili. Tak uvidime dalsi dny.
@janveber2676
@janveber2676 Ай бұрын
Jo, jeste bych ty oplodnacky schovaval fakt nekam do stinu, pod kere, stromy, aby nebyly ,,tak na rane,, 😉
@janveber2676
@janveber2676 Ай бұрын
👍Tome, taky skvele reseni, jen si myslim, ze to mezi temi ramky prostavi ( mozna ne) ale jinak taky super 👍 ps: dnes si Te dovolim zminit v nasem novem videu 😉
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
@@janveber2676 ahoj Honzo, souhlasim, ze to prostavi, ja s tim pocitam. Tvoje reseni je lepsi v tom, ze po odlihnuti ty plastove ramky vyjmes a predpokladam, zecje znovu matka nezaploduje, kdyz jsou kolmo k tem "hlavnim". Tak je budes mit ciste. Ja jsem takto zuzitkoval celkem 4 oplodnacky. U dvou, vcetne tohoto na videu, jsem bocni loucky polepil papirovou paskou, myslim, ze je to tam i videt, dpufam, ze az tu mezeru prostavi, tak pak ty ramky od sebe oddelim jednoduse tak, ze se strhne vosk i s tou lepici paskou. Neudelal jsem to ale u hornich loucek. Delal jsem to poprve a vpodstate nemel moc na vybranou jak to udelat, nwjdyl jsem promyslel, jak prenest ty zaplodovane plasty. Vysledkem je, ze pokud ty "oddelky" zvladnou zimu, tak az nekdy na jare odeberu ty miniramky. Vubeccnevim, zda se po odl8hnuti plodu presunou na vedlejsi sousi, nebo jestli dal budou plodovaz v tech minirsmcich a pripadne pokrwcovat ve stavbe dolu. Taky jsem to mohl udelat cca o 1-2 tydny driv, a uz bych ted vedel:-), ale nevedel jsem a nemel vymyslene, jak s tim plodem, protoze to je zasadni. Jsem fakt zvedavej, jak to dopadne, mam jeste pripraveny proteino sacharidovy testo, ale zatim si pylu donesou jak potrebuji.
@janveber2676
@janveber2676 Ай бұрын
Vosy jsou letos obvzlaste peklo 😥😥😥
@RadekJana
@RadekJana Ай бұрын
Jak se stalo, že bez mateří mřížky matka nešla klást do volných plástů?
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
@@RadekJana dobry den, nevim, jak jste to myslel/-a, ale jestli ten dotaz je zalozeny na tom, co vidite na videu, tak to musim upresnit. Ty plasty na videu jsou urcite z vice jak 1 mednikoveho nastavku. O jara doted jsem postupne vcelstva dostal az k 3 mednikum, 2 mela dokoce 4 medniky. Proto i bez materi mrizky se matky nedostaly do vsech medniku, ale treba jen do 1. Nebo i 2. Mednikoveho nastavku nad 2 nastavkovym plodistem. Ale i kdyz se matky dostaly do medniku, tam tam kladly maximalne na 3 ramcich, coz vyplyno z toho, ze kladly i v plodisti a z plodoveho hnizda se stalo twkove vajicko, elipsoid. Takze v 1. Plodistnim byly treba 2 ramky s plodem, v 2. Plodistnim treba 3-4 a v 1. medniku 3 s plodem a pokud se rozbehla i do 2. Medniku tak tam byl treba 1 nebo 2 s plodem. A podle toho jak intenzivni byla snuska a silne vcelstvo, tak po odlihnuti plodu v mednicich se zase matka s kladenim zacala stahovat dolu do plodistnich nastavku. Ty vytacene plasty byly samozrejme vytacene az kdyz tam nebyl plod. Neberu cele medniky, probiram je po plastech a tam kde je plod, tak ty ramky v medniku necham plus z kazde strany necham jeden ramek zasobni jako kryci kvuli teplotni stabilite. A samozrejme ty ramky s plodem neposouvam, musi zustat na sve pozici, tj. Aby to furt bylo ucelene plodove hnizdo, to vajicko/elipsoid. Vytocene plasty pak vratim do medniku k plodovym a hotovo. Ted pri te melecitoze jsem vytocene plasty do medniku nevracel a proto, pokud byly v mednicich nejake ramky s plodem, jsem tyto plodove ramky musel prevesit zase tak, aby to plodove hnizdo bylo kompaktni, a prazdny mednik odebrat a nechat jen medniky, ve kterych je stale jarni kvetovy med, na kterem budou zimovat.
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
Jeste doplnim, ze na nekterych zz tech plastu lze videt, ze jsou nektere bunky zanesene pylem. To proto, ze v tech mednikovych plastech matka plodovala zrejme v takovem rozsahu, ze se delnice rozhodly ulozit vedle plodovych plastu take pyl. Toto jsem bezne nepozoroval u vsech vcelstev, narazil jsem na to jen u nekterych, ani nevim u kolika.
@RadekJana
@RadekJana Ай бұрын
@@yttomask Píšete, že jste dal částečně vytočené rámky pod plodiště. Jestliže dělnice přenášely nevytočené zásoby nahoru, matka by sešla dolu do volných plástů a zakladla je. Jinak včelařím obdobně taky bez mateří mřížky.
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
@@RadekJana aha, ta takto byl ten dotaz myslen, proc nesesla do tech vycictenych. Podle mne proto, ze ty plasty s nevytocenou melecitozou byly v nastavku uplne prvnim a nad nim byly dva plodistni. Pricemz v prvnim plodistnim byly v naproste vetsine plasty zanesene pylem, rekneme venci pylu, ktere zespodu ohranicuji plodove hnizdo podobne, jako plodove hnizdo shora ohranicuji glycidove zasoby. A protoze tyto konkretni plasty s melecitozou byly ve vcelach na vycisteni 6 dni, nebyl cas na to, aby vcely s matkou proplodovaly pylove vence. Navic matka mela a ma dost mista na kladeni tam kde klade. A soucasne na ten med, ktery delnice prenasely z melecitoznich plastu z prvniho nastavku, jsem ponechal dost prostoru v mednicich, to jsem kontroloval, zda a kolik tam je nenaplnenych sousi, mezisten atd. Takze ani toto nebyl duvod, aby prenaseny med ukladany do medniku tlacil matku dolu do tech vycistenych plastu.
@sumichalek
@sumichalek Ай бұрын
Ako sa tam tie sršne dostali?
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
dobrý den, no...loni bylo sršní hnízdo pod střechou garáže stojící hned vedle stojanů s úly. Letos tam to sršní hnízdo není. Ale po ziměmi ta jedna sršní královna vylezla z prostoru střešní izolace do podkroví a hledala, kudy by se dostala ven. Než jsem vymyslel jak jí pomoci, tak si cestu někudy našla, viděl jsem ji pak lítat na zahradě, opravdu nepřehlédutelná a nepřeslechnutelná. No a pak jsem jednou šel kontrolovat oddělek, který jsem umístil do toho rozděleného nástavku, který stál na takovém jednoduchém rámu, který používám jako dno pod oddělky, ve kterém byly vyříznutá dvě česna, jedno pro každou polovinu nástavku. No a ta sršní královna si našla a vybrala tu neobsazenou polovinua začala si na strůpkové folii stavět hnízdo. Opakovaně jsem ji viděl přilétat a odlétat a vždy se trefila do svého česna a včel ve vedlejším česnu si nevšímala. Takže pohodové soužití. Jenmože pak jsem neopatrností nějak způsobil, že to hnízdo, ve kterém již byly larvy mladých sršní, se odlepilo od té strůpkové folie a odpadlo. Pokusil jsem se ho nějak dostat zpátky ke stropu, aby si ho ta sršní královna znovu přilepila a pokračovala ve stavbě, ale to se nepovedlo a ta královna to hnízdo/prostor poloviny nástavku opustila. Vídal jsem jí pak ještě na zahradě shánět potravu, ale kde si udělala nové hnízdo nevím. V každém případě jsem ten pokus byl nuceny ukončit, sršní královna se odstěhovala. Samozřejmě z předchozích let, kdy to sršní hnízdo bylo hned vedle včel, mám vypozorováno, že občas si sršně nějakou včelu před úly za letu ulovily, ale nebyl to nálet skupiny sršní a nebylo to soustavné odchytávnání včel od rána do večera.
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
tady je první video z té "sršní" série, je tam vidět i počáteční uspořádání prostoru a jak to začalo. kzbin.info/www/bejne/aZuYh4GnhZ2AbNUsi=WYdiU673wn4cJZGS
@sumichalek
@sumichalek Ай бұрын
@@yttomask Ďakujem za doplňujúce informácie, vyzerá to zaujímavo.
@janveber2676
@janveber2676 Ай бұрын
Dobra prace!! 👍😉
@JanKratina
@JanKratina Ай бұрын
Tak tohle rozhodně nedoporučuji dělat blízko úlů. Vyvolá to loupež! Doporučuji namočit přes noc do studené vody a druhý den vytočit. Případně nechat ve vodě déle. Vytočenou sladkou vodu je možné dát včelám vypít, včely z melecitózy napodruhé udělají normální med.
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
dobrý den, toto byl pokus k ověření, co s tou melecitozou a jak rychle včely udělají a co v plástech zbyde. Bylo to dělané v době, kdy snůška byla a tudíž riziko loupeže minimální, navíc všechna včelstva na stanovišti v plné síle a dobré kondici. Slídění na stanovišti v dané době v nějaké kritické míře neprobíhalo. Nebyl to návod, jak vyčistit X rámků od melecitozy, i když záleží na tom, zda je snůška či ne. Povzbuzen výsledkem tohoto pokusu jsem dal vytočené plásty se zbytky melecitozy včelám k vyčištění přímo do úlů a bez namáčení. Výsledek se chystám zkontrolovat zítra. Dám vědět.
@janklimes3238
@janklimes3238 24 күн бұрын
@@yttomask dobrý den nechci být nezdvořilí , ale pane neříkáte celou pravdu, včeli loupí při krmení a já krmím až týden po čištění rámku od cementozi. Chci aby včeli cementozní med spotřebovali nikoliv uložili,pak nevydrží zimu. Možná nesnesete jiný názor,ale přesto vám zasílám kacířský způsob který funguje. Mám každé 3-4 roky cementový med. U nás se traduje pověst, že to způsobuje mšice žijící na modřínu..Vždy se snažím o odvíčkování a stočení. Letos jsem vytočil 15kg druhého medu na včelstvo. Rámky jsem z medometu vytahoval těžké. Naštěstí mám 4 rámkový medomet. Po krátkém vytočení se rozvibruje díky různě postiženým rámcích s cementozou= rozdílnou váhou a stačí dát dva lehčí rámky proti sobě a už je vyvážený a jdu na vyšší otáčky. Pozor cementový med má krystalky ,které vám ucpají síta , já to řeším fénem a silikonovou stěrkou na dorty, kdy spolu síto vytřu a horkou vodou v zahradní hadici s tryskou síta vždy omyji tak 3x na 35l medu , vždy síta suším fénem. Rámky po vytočení dám na den-dva před úl k vyčištění a pak je za tmy vyklepu a ukryju. Pokud je necháte déle budou vykousané tj. se ztrátou vosku. Krmím až za týden to už jsou včelky klidné. Dělám to takto přes 20l a nevidím v tom problém. Nakrmí se i vosy to je pravda, ale neznám díky nim komáry a nakrmené vosy se o nás už nestarají - najednou nejsou vidět.Vím , že včelařská moudra kdekdo opakuje , straší a kdy ty tato moudra někdy podrobíte testu? Navrhuji zajímavý test a věřte mi budete mít jen vyčištěné rámky a naštvaných pár tzv. včelařů. Jo a 3 rámkový medomet je jako jezdit na kole po dálnici - jde to ale......vibruje nejde vyvážit.
@yttomask
@yttomask 24 күн бұрын
@@janklimes3238 dobrý den, proč podle Vás včely loupí jen při krmení?? Když Vám vyloupí slabé včelstvo, protože se nejprve podaří do něj proniknout slídilkám, které pak přivedou další včely ze svého včelstva, tak takové vyloupení/loupež nijak nezávísí na krmení. Já doteď nezačal krmit kmenová včelstva (nechávám jim celý medník zásob, zimovat budu na medu), ani na jednom ze dvou stanovišť, kromě přikrmování oddělků medem, a pokus o loupež jsem již musel řešit, u kmenového včelstva, které bylo oslabeno delším bezplodým obdobím. Jinak k té melecitoze - vyčistil jsem několik nástavků melecitozních rámků tak, že jsem je včelám podstavil, ony si to vybraly a přenosily, krystalky melecitozy vyházely, to vše bez namáčení plástů. Rychlost vyčištění závisela na počasí.
@jirisevcik9971
@jirisevcik9971 16 күн бұрын
3:36
@yttomask
@yttomask 16 күн бұрын
@@jirisevcik9971 dobry den, co vas v tom case zaujalo?
@janveber2676
@janveber2676 2 ай бұрын
Hezky vecer, to jsou ty oplodnacky z ,,Temu,,? Nevykusuji je vcely? Mame dva na zkousku a chystame porovnani...
@yttomask
@yttomask 2 ай бұрын
@@janveber2676 dobry den, ja je kupoval asi pred dvema roky v ceskym vcelarskym eshopu, co ma i kamenny prodejny. Prvne sem je pouzil az letos. Zatim je nevykusovaly ani jeden. Ale je docela mozny, ze vyrobce je jeden a tentyz, vsechno se vozi z ciny. Spis me na nich zarazilo, ze tam neni oddeleny prostor na krmeni od zbyleho prostoru. Cele je to jeden prostor, jen je tam takova plastova vlozka, krmitko, na krmeni, takze do nej nektere vcely stavely. Plus tam byly plastove dily, ktere mi nikam nepasovaly, neco jako krytky na cesno s ruznymi prulezy, ale zasunout do niceho nesly, jedine skripnout. Ale matky se v tom oplodnily, vcely v tom taky vydrzely, vykousane to take nikde neni, takze funguje.
@qw9648
@qw9648 2 ай бұрын
Asi bych jí rychle vyhodil dokud nema kamošky...
@qw9648
@qw9648 2 ай бұрын
Cy ty přistávací ranweje?
@yttomask
@yttomask 2 ай бұрын
@@qw9648 me secto osvedcilo, krasne na tom vidim spoustu veci, jaka je snuska napriklad - kdyz je fakt prinos, tak vcely po tech ranwejich chodi skoro az od spodu, jak sou rady, ze si muzou uz uz sednout. Nebo to je jako benefit po praci;-)....kdyz je vedro, tak se na nich poflakuji:-). Ale halvne to mam kvuli tem intenzivnim snuskam, aby nepadaly do travy. Na nekterym z videi ze zacatku jara je to hezky videt. V predchizich letech jsem to resil nejdriv deskama oprenyma o zem, jenze ty nabiraly vlhkost, nerostla pod nima trava a vzhledem k vysce stojanu byly moc prikre nebo musely byt zbytecne dlouhe. Tak jsem dalsi rok zkousel site proti hmyzu, trava pod nima sice rozstla, ale u zeme jimi prorostla a blbe se s tim manipulovalo. Takze jsem pak resil jak ty letaky rozsirit, aby nebyly v doteku se zemi a nebranily svetlu potrebnemu pro rust travy. Resenim jsou tyhle desky. Mohly by byt o neco kratsi, ale ne zas o moc. Mala nevyhoda je, a to je otazka povrhcove upravy ci materialu, ze se na nich v kapkach (diky povrchivemu napeti vody) drzi kapky vody. To zpusobuje, ze se par vcel prilepi kridly, kdyz pri pristani "hodej zada". Celkovy prinos ale prevazi tuhle malou nevyhodu, takze to neresim. Jeste v pripade, ze je to umistene na vetrnem stanovisti, tak je dobre tam dat ty vzpery/sprajci, aby s tim vitr nemaval. Chtel jsem to udelat rozeburatelne, tak je to prilepene stribrnou Tesa izolackou. Je draha, tak jsem to pak na druhem stanovisti zkusil papirovou Tesa paskou a ta drzi taky. Dulezite jsou ty sprajci.
@janveber2676
@janveber2676 2 ай бұрын
Takhle nechat ramky na konci cervna je o tom zadelat si na loupez 😮
@yttomask
@yttomask 2 ай бұрын
@@janveber2676 mate pravdu, ze to muze prilakat cizi vcely. Ale nechal jsem je na takovem miste, ktere je vyrazne odlisene od mist, kde jsou stojany s uly. Navic na pisecku, na tomto stanovisti, stale pokracuje snuska. Ke skutecnemu slideni kolem ulu teprve bude dochazet a pokud budou vcelstva slaba, tak k loupezi dojde. Na stanivisti mam prosukcni vcelstva (ve velmi dobre kondici) a oddelky. K loupezim, ani k naznakum nedochazi, obcasne sarvatky na cesnech ale pozoruji, nic tragickeho. Jeste k tem loupezim, mam vypozorovano, ze v situaci, kdy jsem nechal na stanovisti volne polozena vicka po odvickovani, tak cizi vcely priletaly a hledaly tento zdroj v okruhu cca 15- 20 metru od mista, kde ta vicka lezela na tacu. A samozrejme, kdyz v tom okruhu byly uly, tak do toho hledani tacu s vicky spadly i ty uly a cizi vcely kolem nich krouzily. Mam to tu na jednom u lonskych videi. Presto k loupezim nedoslo, diky kondici vcelstev. Ale souhlasim s vami, ze takovy pokus ma sva rizika a je potreba si ho promyslet a vzit v uvahu situaci na stanovisti.
@janveber2676
@janveber2676 2 ай бұрын
@@yttomask dekuju Vam za uzasnou zpetnou vazbu a at se Vam dari 😉👍
@zemekf1
@zemekf1 2 ай бұрын
nejlepší způsob jak si zaneřádit úly nákazou kerou tam eště nemáš )))))) do bečky, rozpustit, vylét, vytavit, vysířit, opálit, vydesinfikovat, nové mezistěny...
@yttomask
@yttomask Ай бұрын
Diky za reakci. Tohle byl pokus, zajímalo mě co s tím udělají a jak rychle. Jinak jsem jim melecitozu dal vyčistit do nastavku postavených pod plodiste. Funguje to i bez namáčení, výsledky z prvních nastavku jsou zde na videu, ostatní vcelstva na tom ještě pracuji.
@PluhyhoSvet
@PluhyhoSvet 2 ай бұрын
Je to letos šílený :/ nejsmutnější pohled není ani tak na poničené souše a rozmočenej med, ale na to jak jsou ty včelky zhuntovaný
@yttomask
@yttomask 2 ай бұрын
@@PluhyhoSvet ahoj...s tema vcelama...nevim...ja jsem vcera a predevcirem zase vazil par medniku...uly jsou plny vcel, hezkejch, chlupatejch, samozrejme jsou mezi nima i cerny, ale nijak strasny to neni. Napada me, ze je to tim, ze se mi letos vyrojily jen dve vcelstva, na kazdym stanivisti jedno, respektive na jednom se jen jedno dostalo do rojovky a na druhem se jedno skutecne vyrojilo. Chci rict, ze pokudcje vcelstvo silny, tak sice hodne letavek hodle leta a hodne dre a hodne nanosi, ale takove vcelstvo dokaze prubezne odhchovavat za danych podminek i silne nove generace, takze ta drina se nejak rozdeli mezi vsechny delnice - doneseni i vysouseni. Ty jsi delal hodne oddelku, vpodstate mas hodne vcelstev relativne slabych a tim padem i ta obnova generaci je pozvolnejsi a vic se nadrou vztazeno k jednotlive delnici. Kazda letavka se fakticky upracuje k smrti. Dulezite je, aby dokazaly se obnovovat, a obnova u slabsich vcstev je pomalejsi nez u silnejsich. Proto se ti zda, a je to i realita, ze mas hodne udrenych vcel. Nevim jestli to popisuju srozumitelne, snad ano. Neves hlavu.
@vaclavkydlicek808
@vaclavkydlicek808 2 ай бұрын
Taky to tak dělám ale vždy jim to stříkám vodou.
@svendajaromir1268
@svendajaromir1268 2 ай бұрын
A to je všechno? Za mě palec dolů.
@yttomask
@yttomask 2 ай бұрын
Nejde o palce. Podstata je jinde. Co vam tam chybi, co vam neni jasne? Budte konkretni. Za me palec dolu,, co se vaseho komentare tyce;-).
@jozeffristik44
@jozeffristik44 2 ай бұрын
nerozumiem aky to ma vyznam?? matka nekladie,nemozu vyletiet, zasoby nenosia, vcelatvo sa nerozvija, aky to ma prinos?
@yttomask
@yttomask 2 ай бұрын
@@jozeffristik44 zdravím, význam to má ten, že když při kontrole včelstva zjistíte, že tam máte několik odlíhlých matečníků, plus že se to včelstvo vyrojilo (protože nenajdete značenou matku a v medníku není tolik včel, jako bylo při poslední kontrole nebo u srovnatelných včelstev) a máte tam ještě několik matečníků nevylíhlích, které nejsou vykousané, tak je jasné, že včelstvo se nespokojí s jednou novou matkou, ale čeká postupně na další a zřejmě má v plánu se odrojit několika poroji, a včely se shroměžďují na dně a na letáku, tak "v hodině dvanácté" dáte na dno mateří mřížku, aby se matka nedostala ven skrz česno a neulětěl vám poroj a neoslabilo se včelstvo. A pokud vám nevadí, jako mě, rojové matky (mám s nimi dobré zkušenosti), tak o ně nechcete přijít, tak ty nevylíhlé matečníky aspoň rozmístíte do jednotlivých nástavků, které od sebe oddělíte mateří mřížkou, takže se ty matky mezi nástavky nezlikvidují. A až máte vše připravené (klícky na zaklíckování matečníků, oplodňáčky pro vylíhlé matky atd.) a čas ty vylíhlé matky hledat, tak se k tomu vrátíte. A vracíte se k úlu, který je stále plný včel, díky zamezení vyletění poroje. Mě sice minimálně jeden poroj vyletěl, ale slabý, takže žádná katastrofa, viz jedno z následujících videí. Včely normálně ností, minimálně dopoledne je provoz na česně podobný jako u ostatních včelstev, dopoledne mezi nimi není rozdíl. Což je také pointa této serie viděí, točených ráno, dopoledne, po obědě a je vidět rozdíl. Takže pak zálěží, kdy jde včelař zkontrolovat rojovku podle provozu na letáku.
@paprna
@paprna 3 ай бұрын
Perfekni, akorat dno bych si necim vystlal, igelitem treba, udelal bych takovu vanicku, protoze srsni su strasni humusaci :D
@yttomask
@yttomask 3 ай бұрын
Jo, dik za tip, to me nenapadlo, dam jim tam vanicku od masa.. Uz ted tam ma svincik, a to je jen jedna, dama;-) Budu to muset nejak vymyslet, protoze uz ted je to cejtit. Mozna je budu muset rozdelit a necham je v samostatnem nastavku a postavim to normalne na varroa dno, protoze v jednom nastavku je udrzim jen do ty doby, nez budu muset rozsirovat ten oddelek. Moh bych ho rozsirovat do vejsky, ale nevim, jak bych to udelal, abych moh ty srsne furt pozorovat i skrz strop. Uz ted pri manipulaci s tou folii to hnizdo odpadlo. Drzelo by, kdyby se s nicim nehybalo. Takze pokus bude pokracovat, ale holt nebudou spolubydlici, ale jen sousedi.
@PluhyhoSvet
@PluhyhoSvet 4 ай бұрын
Pěkné, kolik jsi nechával nouzáků?
@yttomask
@yttomask 4 ай бұрын
Dva dny po zalozeni meli vytvoreno 7 matecniku. Nechal jsem to byt, ze se znovi podivam, az budou zavickovane ty prvni, a ty vylamu, necham dochovat jen ty nezavickovane, tj. Nejmladsi z vajicek. Ale pak bylo blby pocasi a nechtelo se mi v nich hrabat a pripravovat je o teplo, tak jsem tomu nechal volnej prubeh. Matka je pekna, uvidim jak se rozklade, jestli byla nakonec z larvicky nebo vajicka nevim, protoze se mi nepovedlo ohlidat presne den, kdy se vylihla. U dalsich oddelku, ktere jsem zakladal stejnym zpusobem ale az kolem 30.4.24, jsem jiz ty starsi matecniky zrusil a nechal jen ty z vajicek, ty mladsi.
@PluhyhoSvet
@PluhyhoSvet 4 ай бұрын
@@yttomask pěkné pěkné :) Já to zmrvil, udělal je moc slabé a vyloupily mi je .. jsem myslel že když tu ještě kvete řepka tak nebude problém :/
@marekbily8677
@marekbily8677 5 ай бұрын
Bude i ukázka s matečníky?
@yttomask
@yttomask 5 ай бұрын
Jasne, jen cekam na spravny okamzik, respektive aktualne delam kolem vcel jiny veci, abych vyuzil pocasi bez deste. Pristi tyden bych se pustil do oddelku a chovu matek.
@annachalcakova9194
@annachalcakova9194 5 ай бұрын
Vhodný by bol aj komentár😮
@svendajaromir1268
@svendajaromir1268 6 ай бұрын
Jo hezké video, ale k ničemu. Co jsem se z něho měl jako naučit? Nebo dozvědět?
@yttomask
@yttomask 6 ай бұрын
Nevim co jste se mel dozvedet vy, kdyz nevim, co vsechno uz vite;-)....ale me prislo zajimave, ze kombinace silneho vcelstva a bohate pylove snusky vede k tomu, ze priletajici letavky s pylem nejdou dovnitr ulu a cekaji venku na letaku, a pokud jim ten letak zvetsim, tak jim cekani usnadnim, jak je videt u jednoho vcelstva. A obracene, podle tohoto cekani na cesne s donesenym pylem poznam opravdu silne vcelstvo, aniz bych musel rozebirat ul. Respektive je to jedna z indicii, a podle mne dost presvedcivych.
@svendajaromir1268
@svendajaromir1268 5 ай бұрын
No jo no.@@yttomask
@vcelareniproradost
@vcelareniproradost 6 ай бұрын
Zdravím, hezké barevné rozlišení pro přilétající včely.
@yttomask
@yttomask 6 ай бұрын
Dekuju, vazim si vaseho hodnoceni, vymejslel jsem provedeni/realizaci asi tak 3-4 sezony, ne tedy 24 hodin denne, ale kazdou sezonu nejak. Nechtel jsem barvami natirat uly, protoze by se to casem stejne pomichalo, tak jsem hledal, jak to udelat jinak.
@svendajaromir1268
@svendajaromir1268 6 ай бұрын
Proboha proč tolik dílů????????? A mlčíte pořád? Palec dolů.
@yttomask
@yttomask 6 ай бұрын
Protoze to neumim v youtubu pospojovat do jednoho videa. Poradite? Nekomentuju to mluvenim, protoze mi prijde lepsi to popsat v textu nez mluvit a mluvit a mluvit, jen aby tam byl nejaky mluveny doprovod.
@svendajaromir1268
@svendajaromir1268 6 ай бұрын
Co to má být do řiti???
@yttomask
@yttomask 6 ай бұрын
co vám na tom není přesně jasné? nástavek se včelami, které byly bez matky jsem kvůli počasí kontroloval jen pohledem přes folii, zda se včely stáhly dolů a připojily k včelstvu s matkou, které je v prvních dvou nástavcích, a ke kterému to bezmatečné (po úhynu matky) včelstvo bylo přidané "shora". Nevidím důvod se ve včelstvu vrtat a rozebírat ho jen proto, abych mohl něco natočit a X minut o tom řečnit, to přenechávám rád jiným, není to moje ambice.
@svendajaromir1268
@svendajaromir1268 6 ай бұрын
@@yttomask No co mi není jasné.....Proč jsi to tu vůbec dal????????? Na co????????????? Nic z toho nevyplívá. Není tam jediné slovo. Nemá to smysl. Není to vůbec pochoúitelné. Dá ti radu. Udělej něco jiného, možná budeš mít i sledování. A jestli nejsi schopen to pochopit, tak raději zalez a neotravuj kravinama. Zlom vaz.
@svendajaromir1268
@svendajaromir1268 6 ай бұрын
@@yttomask A není li to tvoje ambice - tak se nsnaž o body za sledování hlupotin. Čau.
@yttomask
@yttomask 6 ай бұрын
měl jste asi hodně špatnej den, já se o žádné body nesnažím, co je a co není hlupotina, je věc relativní. přeji vám, ať se vám daří vybírat lepší videa, kde se něco přiučíte.@@svendajaromir1268
@yttomask
@yttomask 6 ай бұрын
vy to stále nechápete, já sem dávám to, co mi přijde zajímavé, nehodlám rozdávat rady všeználkům;-), přeji vám štěstí na lepší videa, u kterých se nerozčílíte, ale poučíte.@@svendajaromir1268
@pavolbujna4045
@pavolbujna4045 8 ай бұрын
A čo si spajal,nic na tom videu nevidim,len čumiš do dna,to je všetko.
@yttomask
@yttomask 8 ай бұрын
neumím spojovat dvě a více videí, tak jsem to sem dal ve třech dílech, to bezmatečné včelstvo je na videu "spojování včelstev 25. prosince 2023, část 1/x" zde: kzbin.info/www/bejne/kImqq4x4nsmLf9Esi=_5-ijACmmOihr81r
@davidsihor
@davidsihor 8 ай бұрын
Dobré by bylo říct něco ktomu 😉😊
@yttomask
@yttomask 8 ай бұрын
já nejsem moc výřečnej, nechce se mi mluvit, ty videa sem nedávám proto, abych se nějak prezentoval, ale jen abych sdílel méně obvyklé záležitosti videem, aby to, kdo má zájem, viděl " na vlastní voči"..;-).....ale klidně napíšu odpověď na dotaz, co koho zajímá. zatím jsem se do těch včel nedíval, byl jsem sice na stanovišti, ale jen na otočku kvůli jiným věcem, tak jsem jen kouknul na podložku, jestli "droběj"...tak droběj. Do včel se podívám až po novým roce, ale tak jak hučely, když byly bez matky, tak takový hluk / zvuk se z toho včelstve - 3 nástavkového, ne z toho jednoho nástavku;-) - neozývá. Ale klidně se ptejte, odpovím.
@Maduliarmgl
@Maduliarmgl 11 ай бұрын
Mantab jos👍👍👍