Osobiście od 8 lat działam analogowo i życzę sobie aby nic tego nie zmieniło. U mnie cyfra odeszła do lamusa.
@JurkiewiczFotografiaAnalogowaСағат бұрын
Śmiało mogę polecić dalej twój kanał. 😊
@robetkot84094 сағат бұрын
Super..Dzięki.
@krzysztofligeza33788 сағат бұрын
Nie rozumiem fenomenu średniego formatu. Mam co prawda Start 66S ale 6x6 na styk się nie nadaje bo za mały, a pod powiększalnik i tak się kadruje. Do lustrzanek obiektywy ciężkie i drogie. To jak z matrycami w aparatach cyfrowych. Najpierw zmniejszyli mały obrazek do apsc, a teraz parcie na magię pełnej klatki. Zgadzam się, że fotograf z prawdziwego zdarzenia zrobi piękne zdjęcie bardzo prostym sprzętem.
@nowy4019 сағат бұрын
Może jakieś namiary na serwis???
@tomaszstawarski713134 минут бұрын
Karwasz Olsztyn
@maciekd.85569 сағат бұрын
Jeśli chcesz pokazać efekty w internetach, to koniec-końców musisz swoje materiały na jakimś etapie zdigitalizować. Ot, takie czasy, taki świat. 🙂 A do serwisów, to musisz mieć jakieś specjalne dojścia, bo moje doświadczenia są mniej więcej takie, że pogawędzić sobie o starych czasach, to jak najbardziej - no ale jak przechodzi do konkretów, to "lepiej Pan poszuka drugiego, sprawnego"... 😕
@tomekkrzyzanowski700211 сағат бұрын
Dzień dobry. A ja mam pytanie. Czy temat wywoływania negatywów już został wyczerpany? Interesują mnie błędów przy wywoływaniu i efekt wizualny na negatywie np. prawidłowy proces wywoływania a niedoświetlony lub prześwietlony film, lub prawidłowo naświetlony negatyw a niedowołanie lub przewołanie. Jak wygląda negatyw źle wypłukany itp. Nikt w sieci o tym nie piszę a to się zdarza i często zostajemy z pytaniem co się stało ( bez odpowiedzi). Kiedy wywoływać zgodnie z dsnymi od producenta a kiedy stosować wywoływanie statyczne ( wady i zalety obu metod) Pozdrawiam i dziękuję za dzisiejszy film.
@remigiuszczarnecki972111 сағат бұрын
Super aparacik na codzień bądź na wędrówki w piękną pogodę
@andrzejwojtera922112 сағат бұрын
Dziękuje za przedstawienie ciekawego mieszka Pozdrawiam !!!
@JurkiewiczFotografiaAnalogowaКүн бұрын
Świetny kanał. Aspekty fotografii analogowej zawarte w temacie danego odcinka. Życzę Ci abyś dalej rozwijał kanał. Trwaj w tym. Poleciał sub bo warto śledzić twój kanał.
@jarosawkonotopski3944Күн бұрын
A ja mam "uraz" do fomapana po traumatycznych próbach nawinięcia go na szpulę od krokusa 😂😂😂
@tomaszstawarski7131Күн бұрын
@@jarosawkonotopski3944 wyzwaniem jest nawijanie materiałów od rolleia, są bardzo cienkie
@jarosawkonotopski3944Күн бұрын
@@tomaszstawarski7131 Wiem, dlatego między innymi, używam ostatnio tylko Ilforda HP 5. Jakoś najbardziej mi pasuje.
@motorologiakrakowaКүн бұрын
Fomapan. Może i tani, za to średni, czyli dobry 😊 a mówię to jako osoba co nie używała inych 120ek😅
@tomaszstawarski7131Күн бұрын
@@motorologiakrakowa idealny taki na 30 procent :) Głównie używam go do otworków.
@maciekd.85562 күн бұрын
Coś by skomentować wypadało. 🙂
@jureknpl3 күн бұрын
Dopiero trafiłem na ten kanał. Wspaniale się słuchało. Czekam na odcinek o fotografii w podczerwieni.
@tomaszstawarski71313 күн бұрын
@@jureknpl dziękuję, na podczeewień trzeba poczekać do lepszych warunków. Wiosną będzie już wystarczająca ilość promieniowania ir. Pozdrawiam
@1942rommel5 күн бұрын
Fotografia analogowa jest dla ludzi myślących. Z jakimś "smakiem" artystycznym. Bo 36 klatek na fimie wymusza myślenie , a nie : mam 500 gb kartę i tłukę tysiące zdjęć - w większości syf do kosza. Ja ma 62 lata i uczyłem się fotografii z książek Bułhaka. I : Zenitem 11 , potem Zenitem Sniperem. A potem dopiero Minolta Dynax 7. I powiększalnik Opemus 6 w łazience ...😂😂😂 Pozdrawiam
@miczer80705 күн бұрын
Świetnie się Pana słucha, czekamy na więcej filmów!
@krzysztoforman64906 күн бұрын
A może być kiev60
@tomaszstawarski71315 күн бұрын
Pewnie, że może. Jednak czytałem, że jest awaryjny.
@maciekd.85566 күн бұрын
2:37 - O, Panie... To w 2025 roku jest akt samozaorania! Chcesz "jakości i lekkości"...? No, to odpowiedź jest jasna... 😕
@tomaszstawarski71316 күн бұрын
Kowa SIX :)
@maciekd.85566 күн бұрын
@@tomaszstawarski7131 Gdyby to było takie proste... 🙂 W czasach "fotografii analogowej", kiedy jeszcze była ona po prostu *fotografią* , problem był liniowy. Ale dzisiaj, to się zrobiły puzzle 3D... 🙃 Dla równowagi psychicznej, przyjąłem sobie jasne kryterium: albo w pełni AKCEPTUJĘ to co ma do zaoferowania standardowy sprzęt na podstawowych materiałach, a jeśli tego nie akceptuję - to po prostu nie akceptuję i nie kopię się z koniem, bo to grozi schizofrenią.
@remigiuszczarnecki97216 күн бұрын
Witam a co pan myśli o mamiya c330 ?
@tomaszstawarski71316 күн бұрын
Jeden z moich kolegów używa bliźniaczego modelu Mamiyi, bardzo sobie ją chwali. Wymienna optyka, duży wyciąg miecha umożliwiający pracę na niewielkich odległościach zdjęciowych, dobra matówka. Ma jedną wadę - jest ciężki.
@remigiuszczarnecki97216 күн бұрын
@@tomaszstawarski7131 Dziękuje za odpowiedź
@dariuszbuka40876 күн бұрын
Obrazek "6x6" nie jest "ponad 4 razy większy" niż mały, a 3,6 większy
@tomaszstawarski71316 күн бұрын
@@dariuszbuka4087 pole powierzchni 24x36 do 60x60 ma stosunek 1do 4.1(6)
@dariuszbuka40876 күн бұрын
@@tomaszstawarski7131 Tylko że format "6x6" to jest 56 x 56 mm.
@tomaszstawarski71316 күн бұрын
@dariuszbuka4087 ma Pan rację
@andrzejwojtera92216 күн бұрын
Dziękuję za filmik Pozdrawiam!!!
@Zbigniew_Nowak6 күн бұрын
Mam pytanie odnośnie tego Rolleiflexa w tle - jeżeli górny obiektyw służy tylko do "celowania" i ustawiania ostrości, to czy jest jakoś specyficznie dostosowany, aby był lepszy w tym? Domyślam się, że dolny obiektyw, skoro służy do robienia zdjęć, powinien być "jasny", dobry jakościowo - ale czy ten górny też ma jakieś swoje cechy specyficzne?
@tomaszstawarski71316 күн бұрын
Ten aparat to Rolleicord V model K3C, obiektyw zdjęciowy to Xenar 75/3.5 ,a celowniczy to Heidosmat 75/3.2. Jest nieco jaśniejszy od zdjęciowego co ma poprawiać ustawianie ostrości i kadrowanie. To tylko i aż najważniejszy element układu mający wpływ nakomfortowe celowanie. Przed obiektywem zdjęciowym postawione jest znacznie więcej wymagań. Ma być dobrze skorygowany, współpracuje z migawką i przesłoną. Jasność obiektywów w średnim formacie nie jest tak bardzo demonizowana jak w małym obrazku. 2.8 to bardzo jasny obiektyw, a 3.5 przyzwoity.
@Zbigniew_Nowak6 күн бұрын
@@tomaszstawarski7131 O proszę, to mnie zaskoczyło, myślałem właśnie, że ten obiektyw zdjęciowy musi być jaśniejszy do krótkich czasów... A dla ludzkiego oka przy kadrowaniu to myślałem, że mniej ważne... Ciekawe... No ale moje doświadczenia to tylko kompakty i amatorskie lustrzanki. Dla mnie taki "cudak" z dwoma obiektywami miałby jedną ciekawą zaletę: w teorii powinien być dość cichy, a ludzi nieraz denerwuje, jak SLR trzaska im koło ucha albo zwyczajnie my nie chcemy ujawniać, że robimy im 100 kolejnych zdjęć, bo tak patrzą poirytowani wtedy :))) Niby w SLR jest opcja cichej pracy lustra, ale wtedy działa powoli. Co do tego, czy klisze dla bogatych... Cóż, zależy, ile się robi. Jak byłem dzieckiem, to nie było cyfry i na wakacje brało się klisze. Ale potem było trzeba zanieść do wywołania.
@tomaszstawarski71316 күн бұрын
@Zbigniew_Nowak w tlr celuje się "z brzucha" co jest bardziej dyskretne niż podnoszenie aparatu do oka.
@Zbigniew_Nowak6 күн бұрын
@ Racja, to też może być przewaga w pewnych sytuacjach. Ludzie co prawda widzą, że patrzysz w dół, no ale... Faktycznie nie widzą, że celujesz głową tak bezpośrednio w nich. No i, jakby to była "cyfra", to by mogli uważać, że tak gapimy się głową w dół na aparat, bo sobie na LCD przeglądamy poprzednie zdjęcia.
@jarosawkonotopski39446 күн бұрын
Witam, ja też wszedłem w średniaka, daje więcej satysfakcji. Teraz mam dylemat sprzętowy, ważę argumenty za i przeciw zakupowi jednego z dwóch aparatów. Ehh decyzje, decyzje... Dzięki za kolejny film 👍👍👍
@kadryfilmowe7 күн бұрын
:) Mądre i cenne. Mądry człowiek .... dziękuję :)
@yme4me8 күн бұрын
No właśnie, najlepiej to ten początek odciąć , ja potem jak mam nawinac klisze na rolke do korexu to z tym walcze, dziekuje za przypomnienie.
@aleksanderujma482911 күн бұрын
Sama prawda Tomaszu.
@tadeuszbernat707811 күн бұрын
Nie ma czegoś takiego jak „fotografia analogowa”!!!
@tomaszstawarski713111 күн бұрын
@@tadeuszbernat7078 proszę o zwięzłą, zupełną i przejrzystą definicję tego zjawiska - zapewne wykorzystam.
@deformator211 күн бұрын
Przepraszam, że trochę nie na temat. Mam problem z nawijaniem filmu na szpulę koreksu. Zawsze film zacina się mniej więcej w połowie, i dalej nie mogę go już nawijać. Używam starego polskiego koreksu. Poradzisz coś?
@tomaszstawarski713111 күн бұрын
@@deformator2 zrobię o nawijaniu film. 1. Film musi mieć ścięte, zaokrąglone narożniki. 2. Spirala koreksu musi być sucha 3. Jeśli na spirali jest osad z chemii fot. umyj spirale szczoteczką trąc wzdłuż rowków. 4. Sprawdź czy na spiralach nie ma jakiegoś haczącego brudu bądź niedoskonałości powierzchni , o ile to możliwe usuń to. 5. Spirale można nasmarować grafitem z miękkiego ołówka. Sprawdź czy podziałalo na ćwiczebnym negatywie (poświęć coś taniego), jeśli nie kup inny koreks. Mnie irytowały spirale w krokusach. Kaiser, albo Peterson są ok.
@tomaszstawarski713111 күн бұрын
Daj znać czy pomogło
@deformator211 күн бұрын
@@tomaszstawarski7131 Muchos gratias. Kiedyś nie miałem z tym problemu. Kiedyś - czyli jeszcze w latach 90'. Teraz chciałem sobie przypomnieć jak to było i taki wredny problem na starcie.
@rexaljimire677512 күн бұрын
Czy do FE2 będzie pasowała lampa SB910?
@tomaszstawarski713111 күн бұрын
Pomiar i-ttl nie będzie działał. Współpraca będzie możliwa w trybie A oraz w pełnym manualu.
@krzysztofligeza337812 күн бұрын
Parę godzin temu szukałem informacji o tym. Nikon F-65 nie dość że wymaga DX powyżej ISO 100 to jeszcze zwija do końca. Wyciągarka nie dała rady, ale żadnych ząbków tam nie widzę. Dało radę kawałkiem filmu z taśmą samoprzylepną. Generalnie ja odróżniam filmy naświetlone po rozerwanym opakowaniu, a mam do obróbki maksymalnie 10 rolek 135 i 2 120 w roku, cyfrowo fotografuje się lżej od strony technicznej.
@tomaszstawarski713112 күн бұрын
@@krzysztofligeza3378 u mnie schodzi ze 3 x więcej, plus wołania dla kolegów :)
@user-ve3gh5xg9q12 күн бұрын
Mam wyciągarkę Ilforda więc bez stresu 😊
@krzysztofwielikaniec281212 күн бұрын
Dokładnie tak miałem Canona EOS 33 i można było nastawić takie zwinięcie do kasety aby koncówka pozostała wysunięta. Ja wyciągałem przy pomocy prostego patentu ale to było trochę lat temu to info jest gdzieś tutaj.Wkładałem coś chyba jakąś taśmę i trzeba było nagle energicznie pociągnąć i końcówka filmu wychodziła z kasety. Pozdrawiam
@adalbertfreeman867912 күн бұрын
nic nie widać kamera za wysoko
@maciekd.855612 күн бұрын
No i objawił nam się kolejny doniosły problem egzystencjalny - czy to jest końcówka filmu, czy też jego początek...? 😳 1:33 - EOS 600 miał pierwszy taką funkcje... W ogóle długo by o nim opowiadać. 😊 A w ogóle, to kawałek taśmy samoprzylepnej i żadne "wymuszenia" sprzętu nie straszne! Inna sprawa, że trzeba to dokładnie sprawdzić, bo niektóre aparaty potrafią być bardzo perfidne - jak nie zarejestruje w jakiś sposób kompletnego zwinięcia, to po założeniu nowego filmu i włączeniu będzie... kontynuował zwijanie! 😳
@paull4you14 күн бұрын
A co Pan powie o sztucznej inteligencji która zrobi zdjecie idealne, dokładnie takie jak sobie fotografujący zamarzy. W określonym stylu, kolorystyce idealnie naświetlone idealnie ostre lub nie ostre lub nie doświetlone,zdjęcia symulujące analog a nawet określony charakter danej kliszy fotograficznej. Czy będzie sęs sięgać po analog jeśli Al zrobi symulację zdjęcia wykonanego aparatem wielkoformatowym w stylu charakterystycznym dla Konkretnego Fotafrofa .
@tomaszstawarski713114 күн бұрын
Wytwarzanie obrazków przy użyciu SI to nie fotografia. Jak dla mnie jest tam za mało cukru w cukrze. Zgodnie z zasadą nieoznaczoności Haisenberga, każdy pomiar narusza stan układu, w myśl której fotografia rejestruje stan jednocześnie modyfikując go. Fotografia mimo jej wad jest pełna autentyzmu, a SI jest po drugiej stronie tej skali. Każdy wybierze co mu pasuje, mnie odpowiada fotografia. Pozdrawiam
@AnatolikosAnemos14 күн бұрын
Dziękuję za dobrą opowieść. Sporu nie ma tym bardziej wtedy, gdy łączymy techniki w celu tworzenia ciekawych rzeczy i eksperymentów. U mnie na przykład tak: Obiektyw z jakiejś starej zabytkowej soczewki i skrzynka zrobiona na wzór aparatu wielkoobrazkowego, co daje zabytkowy wygląd obrazu na matówce wielkości klkunastu cm => obraz z matówki fotografowany umocowanym aparatem cyfrowym => obróbka cyfrowa w celu uzyskania odpowiednio stonowanego negatywu => wydruk negatywu na folii A4 w drukarce => naświetlanie stykowo UV i wywołanie odbitek w prostej technice cyjanotypii, tonowanie itp. Wychodziło czasem ciekawie. Parę lat temu robiłem próby i chyba do nich wrócę jeszcze kiedyś. A za młodych lat miałem Zenitha i Minoltę oraz ciemnię (powiększalnik, koreksy, itd.), jeszcze po śp.Tacie i śp. Dziadku, ale wtedy to było współczesne. Może i do tego jeszcze kiedyś wrócę. Jak słucham Szanownego Pana, to mam chęć poszukać jeszcze tego wszystkiego. Parę lat temu zamierzałem popróbować z mokrym kolodionem, papierem solnym itd., ale jakoś jeszcze się nie złożyło. A swoją drogą, ciekawe, jak czas leci i świat się zmienia. Dziś techniki, które niedawno (No przecież niedawno, prawda? 😀) były oczywiste i współczesne, dziś wkładamy do kategorii przeszłości, gdzie już leży kollodion, cyjanotyp, dagerotyp i cała reszta historii. Generalnie nieszczególnie zajmuję się fotografią. Bardziej półzawodowo i zarobkowo, choć z pasji, malowaniem tego, co już namalowane w zamierzchłych czasach, np. 500 - 1000 lat temu, zwłaszcza w katolickiej Europie, oraz ogólniej materializowaniem kopii drobnych zabytków materialnej sztuki sakralnej, pozłotnictwem itp. (Miałem epizody ze sztukami walki z tamtych czasów, będąc związanym z wojskowością, choć nade wszystko jestem księdzem.) No, ale fotografia nienowoczesna ma w sobie także tę zdolność przenoszenia przeszłości w teraźniejszość, więc z natury rzeczy mnie nie przestaje pociągać. Pozdrawiam serdecznie! xKazimierz
@Zbigniew_Nowak6 күн бұрын
"obraz z matówki fotografowany umocowanym aparatem cyfrowym"... Ciekawe... Chociaż z mojego punktu widzenia dziwne nieco, że raczej nikt nie próbuje zakładać nowoczesnych matryc do starych body, jeśli mają dobre szkła, ale może to nie takie proste (?) (przez "nikt nie próbuje" mam na myśli "nie spotkałem się" - raczej widziałem tylko stare aparaty jako zabytki na półkach w domu, wystawach, ale nikt nie próbował ich ożenić z matrycą i dalej używać).
@photographerwithawalker15 күн бұрын
Piekne nagranie.
@photographerwithawalker15 күн бұрын
nie wiesz moze gdzie moge wysłac takie aparaty na czyszczenie? I obiektywy. Trafiła mi sie praktica ABC elektronic i ma obiktyw grzyba i w wizjerze widziałem rownież pleśń.
@tomaszstawarski713115 күн бұрын
Wysłałem sprzęt do tego serwisu i byłem zadowolony. Proszę do nich wcześniej zadzwonić. .www.fotoserwis.lublin.pl/
@tomaszstawarski713115 күн бұрын
Będzie też potrzebny pośrednik w Polsce, bo nie wiem czy wysyłają za granicę.
@photographerwithawalker14 күн бұрын
@ Wysyłka nie problem bo po prostu ja organizuje odbiór paczki przez kuriera. Piekne dzieki
@tomaszstawarski713114 күн бұрын
@@photographerwithawalkernie wiem czy warto naprawiać tą praktyce. Naprawa pewnie przekroczy jej wartość. Sprawna w komisie była za 350 zł. Chyba wolałbym coś innego. Jestem fanem wielu konstrukcji, minolta x300 byłaby fajniejsza. Optyka serii MD jest bardzo fajna. Przemyśl sprawę naprawy.
@photographerwithawalker14 күн бұрын
@ Aparat jest sprawny wymaga wyczyszczenia pryzmatu. Jak cena bedzie zbyt wysoka to dam sobie spokój. Mam 50 1.7 MD uzywam z bezlustarem. mam Minolte 7000 i Minolta Riva 115 EX. Na mojej liscie cos z dalmierzem i Nikon FM2 i byc moze nikon F90X moze F100 bądź F4
@jarosawdrapikowski679715 күн бұрын
Motocyklem czasem szybciej (fotografia czarno-biała? być może, ale czy na pewno?), czasem wolniej (fotografia kolorowa? być może, ale czy w każdej sytuacji?) dojedża się do celu, ale samochód (fotografia cyfrowa) jest zdecydowanie bardziej uniwersalnym/wszechstronnym/funkcjonalnym środkiem ruchu niż motocykl z wyłączeniem wąskich i dopuszczone do ruchu dróg (w lesie obowiązuje zakaz wjazdu na drogi nieoznakowane, z wyłączeniem dróg oznakowanych jako dopuszczonych do ruchu). Mówiąc o fotografii portretowej i kreacyjnej, warto wspomnieć o dziedzinie z pogranicza: akcie. Tu gra świateł, cieni wydobywa kształt, krągłości, bruzdy - w sumie przez redukcję koloru do palety: czerni, szarości, bieli pozwala skupić się za pomocą gry świateł na odbiorze zmysłowości ciała ludzkiego. "Wszechkolor" rozprasza te doznania. Fotografia zimowa, np. w górach, Wyżyna Miechowska też warta uwagi ze względu na plastykę terenu. Fotografia analogowa w Twoim wydaniu, to fotografia na papierze i w tej prezentacji z udziałem dwóch rodzajów usług (pierwszy: wywołanie kolorowej błony fotograficzne, a nawet czarno białej, choć koreks, odczynniki, proces samodzielnego wywołania materiału analogowego na tym etapie to prosty proces, tym niemniej wiedza jest potrzebna, aby świadomie osiągnąć zamierzony cel). Drugi etap, trudniejszy i możliwy do samodzielnego wykonania, to wywołanie i utwalenie obrazu na papierze czarno-białym będącego powiększeniem obrazu otrzymanego przez przepuszczenie światła przez negatyw i obiektyw na deskę powiększalnika. Taka zabawa wymaga inwestycji. Do tego może się przydać narzędzie takie jak suszarka nadająca połysk zdjęciom, wybór formatów, większych (to kosztuje) niż z labu, posiadanie ciemni na stałe (lepiej) lub zabawa z wykorzystaniem łazienki no i inne akcesoria, zresztą tanie (kodeks, kuwety, oświetlenie ochronne, odczynniki). Do odbitek przyda się też jakiś światłomierz wskazujący czas naświetlania papieru + doświadczenie. Czy to będą negatywowe błony fotograficzne czarno-białe czy kolorowe, w tym odcinku na youtubie zdajesz odbiorcę na usługi fotograficzne. Tu jednak, jeśli samemu nie bawi się "pstrykacz"- słowo fotograf byłoby w tym przypadku nadużyciem - w obróbką fotograficzną, skazany jest on na to, jak mu materiał obrobi lab. A tam sporo partaczy. Wiem, co mówię, bo co roku oglądam ok. 30.000 zdjęć typu paszportowego, i trudno mi znaleźć poprawnie wykonane: ostre, zrównoważone barwnie, z właściwą grą świateł. W labie, jak mi zrobili zdjęcie paszportowe, to buźkę miałem jak prosiaczek. Photoshop doprowadził ją do właściwego koloru, a tło z białego wówczas stało się jadnoniebieskawe. Do czego zmierzam? Zmierzam do tego, że fotografia czarno-biała ma sens tylko wówczas, kiedy masz samemu wpływ na cały proces fotograficzny, kończąc go na samodzielnie wykonanych odbitkach. A i tak środki oddziaływania na obraz są tu ograniczone w porównaniu z wygodną fotografią cyfrową (bez ciemni, oszczędność czasu, łatwa prezentacja w sieci itd). Nie wyobrażam sobie, by była łatwa zabawa z odbitkami kolorowymi (o błonach filmowych odwracalnych nie rozmawiamy), zatem znowu finalnie fotkę wykreuje lab. Pozostaje pytanie, bardzo ważne! Na ile w dzisiejszym świecie, przy coraz większej ilości pixeli, dpi itp., "obrazach pod ręką" (smartfon tablet, laptop/notebook), wielkich obrazach (ekran TV, duży ekran na kompie, np. 30") komuś będą odpowiadać w odbiorze własnym i obce czasno-białe fotki w typowym formacie 10x15, lub nieco większe 18x24 cm? To już chyba ostatnim Mohikanom na dłużej. Na krótko to tylko warto obejrzeć sobie wystawy fotograliczne, ale to już czyjeś zdjęcia, ostatnich Mohikanów, np. gumistów (mają rzeczywiście swój klimat, coś jaobrazy Vincenta van Gogha pośród impresjonistów). Zatem cyfrowka, i już, tak myślę. nie mojedzie zwykle
@tomekkrzyzanowski700216 күн бұрын
Dzień dobry. Jak zwykłe miło posłuchać treści od pasjonata fotografii tradycyjnej. Do treści mam zapytanie. Czy moglibyśmy czasem odnieść się do aparatów średnioformatowych? Materiałów związanych z małym obrazkiem jest sporo, natomiast o średnim formacie jest jak na lekarstwo a przecież plastyka zdjęcia, głębia i rozpiętość tonalna w większym formacie jest zdecydowanie lepsza, unikatowa. Pozdrawiam
@tomaszstawarski713116 күн бұрын
@@tomekkrzyzanowski7002 używam różnych średnich formatów, od Kowy six po otworkowca panoramicznego 6x12. Chciałbym zaprezentować je w trakcie używania wraz z efektami fotografowania.. Wszystko przed nami. Pozdrawiam
@tomekkrzyzanowski700216 күн бұрын
@tomaszstawarski7131 Bardzo dziękuję. Ja również fotografuję tylko w średnim formacie i również różnymi aparatami. A czy formy wywoływania negatywów i błędy z tym związane możemy oprzeć o materiały średnioformatowe ?Pozdrawiam
@tomaszstawarski713116 күн бұрын
@@tomekkrzyzanowski7002 mam trochę zepsutych 120 ek. Coś pokażę
@krzysztofwielikaniec281216 күн бұрын
Stare dobre analogi.Wyglądają jakby dopiero z pudełka wyszły. Pozdrawiam
@tomaszstawarski713116 күн бұрын
@@krzysztofwielikaniec2812 szukałem ładnych egzemplarzy
@maciekd.855616 күн бұрын
@@tomaszstawarski7131 To żeście teraz dotknęli paradoksu kolekcjonera. 😀 Z jednej strony jest to HOBBY i PASJA, w której źródłem pozytywnych doznań jest samo obcowanie z tymi urządzeniami - a więc "profesjonalna" opcja, że aparat ma robić zdjęcia, a wyglądać to sobie przy tym może jak psu z pyska wydarty, zdecydowanie tutaj nie wchodzi w grę. Z drugiej strony, jak się trafi aparat "za ładny", to jeszcze gorzej... Mam kilka takich nabytków w pudełkach, styropianach, a nawet jeszcze z plombą na migawce - zalegają gdzieś na dnie szafy przez nikogo nie niepokojone. I tylko co jakiś czas skłaniają do refleksji - co tu się właściwie odwala... 🙃
@marekniemcunowicz227116 күн бұрын
Od 1991 roku przez 6 lat używałem FM2 nigdy nie zawiódł a robiło się nim naprawdę w ekstremalnych warunkach do oględzin miejsc zdarzeń w Policji. Nikon nie zawiódł nigdy czasem negatywy nie wytrzymywały w niskich temperaturach
@@tomaszstawarski7131 i takim pracowałem, potem byl F 601
@krzysztofligeza337817 күн бұрын
Przyjemnie posłuchać o trochę zapomnianych aparatach. Ostatnio eksperymentuję ze starym sprzętem Pentax sportmatic
@zbigniewhiterik266817 күн бұрын
Smiena aparat wszechczasów.. Wszyscy zaczynanali z nim i wyszli na ludzi
@maciekd.855617 күн бұрын
Lepszy jest ten, który ma więcej megapikseli. To oczywiste. 😇 Kolorowy ten wizjer w FE2. Ale chyba najbardziej odjechaną "telewizję" miał Ricoh XR-P - przysłona optyczna, przysłona elektroniczna, drabinka czasów, cuda, wianki... Kto da więcej...? 😀 (czeską literówkę masz w tytule - EF, to stajnia Canona...)
@tomaszstawarski713117 күн бұрын
Dziękuję, poprawiłem
@KateGerardProduction21 күн бұрын
Bardzo lubię Twoje materiały. Fotografią analogową zajmuję się ob bardzo dawna choć nie używam obecnie powiększalnika. Klisze wywołuję sam , dygitalizuje i obrabiam w Photoshopie etc. ale materiał mega fajny
@ukasz.832021 күн бұрын
Pamiętam jak nie tak dawno jeszcze temu, miałem Smene M8 po ojcu -moje przygody z nią skończyły się kiedy ostatni punkt z wywoływaniem zdjęć z filmow -przestał istnieć. Wyparły go: technika i możliwości internetu - w ostatnim roku istnienia -raz na tydzień sprzedawca zbierał wszystkie rolki i jako pakiet zlecał wywoływanie zdjeć na internecie -zbyt mało ludzi robiło zdjecia z kliszy, lub resztka robiących zdjecia sama wywoływała sobie. Moja Smena dostała drugie życie jako obiektyw makro w canonie Ale świetnie sobie radzi nawet na wysokim iso, a i ma ciekawe odwzorowanie kolorów -minus to że głębia ostrości to nawet czasami z 5mm 😅😅 jednak jak się domknie tak przysłonę do 8-10 to fajnie pokazuje -no i exif to tylko czas otwarcia migawki
@7nevada22 күн бұрын
👍
@aleksanderdomanski22222 күн бұрын
Hejka, najlepszego w Nowym Roku!
@7nevada22 күн бұрын
Odświeżyłem sobie wiedzę z przd wielu dziesiecioleci. Mam ochotę do tego wrócić wkrótce