A jak to wygląda z osobą "prywatną"?. Mam problem z odzyskaniem długu dużo przekraczającego ponad 5000€. Co mogę zrobić i jak?
@David.43313 ай бұрын
I jak to zrobie tego ja mam firma gospodarcza dekarsie co mam robic je tutaj w niemcy parcowa i je wystawienia faktury?
@norbertk55894 ай бұрын
Hej a jak to wyglada z ubezpieczeniem jak jestem zAtrudniony na etacie płace ubezpieczenie i chciałem otworzyć to tego gewerbe?musze tez płacić ubezpieczenie?
@dawidsliwka31402 ай бұрын
A1
@GeorgKrolczyk5 ай бұрын
Dzien dobry czy byla by morzliwosc porozmawiania prywatnie ?
@marcinlisiak7009 ай бұрын
Witam A mam pytanie. Mam w umowie takie coś mniej więcej. Płatność faktury do 21 dni zgodnie z Niemieckim VOB. Z tym że. Ja nie pracuje na budowie tylko na warsztacie w firmie małej można powiedzieć rodzinnej jako spawacz. Mamy tylko kartę godzin która jest podpisywana przez brygadzistę i na tej podstawie wystawiam fakturę za ilość godzin. I teraz tak. Firma w której wykonuje usługę wynajęła pośrednika niemieckiego który to z kolei wynajął firmę czyli następnego a ten mnie. No i tak. Ja mam płacone za godziny na działalności. Co tydzień faktura którą ja wystawiam dla swojego pośrednika co tydzień. I tu jest pytanie. Moja Polska faktura dzisiaj mija termin 21 dni i nie opłacona. Mój pośrednik który mnie wynajął twierdzi że zapłaci mi 20.05 bo taka polityka firmy. A teraz najlepsze. Mój pośrednik to firma założona w Anglii z siedzibą w Polsce. Prowadzona przez Polaka. Co pan na ten moim zdaniem wał powie??
@adevvkolle345710 ай бұрын
Witam. Chcę pana zapytać jak wygląda rozliczenie podatku dochodowego w Niemczech. Mam jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce. Posiadam A1. Usługi wykonuję naprzemiennie. 75% Niemcy a 25% Polska. Jestem zgłoszony do finamsant i mam nadany Niemiecki nr podatkowy oraz zwolnienie z podatku budowlanego. Czy będę musiał płacić podatki w Niemczech skoro płacę podatek dochodowy w Polsce od wszystkich moich rachunków?
@marcinpelc509910 ай бұрын
Dzień dobry, podatek dochodowy powinien Pan nadal płacić w Polsce, o ile nie powstanie zakład podatkowy na terenie Niemiec. Pozdrawiam
@Pogovin6 күн бұрын
Co mam zrobić jak przekroczyłem te 183 dni pracy w Niemczech i nie mam zgłoszonej firmy w finamsant a wystawiam rachunki niemieckiej firmie a płace podatki w Polsce czy czeka mnie jakaś kara lub dodatkowe podatki
@DawidB-xg7km10 ай бұрын
Dzień dobry, czy jeśli mam Polską działalność jednoosobową, to żeby pracować w niemieckiej firmie jako u mojego kontrahenta potrzebuję NIP-UE, nawet jeśli nie jestem vatowcem? Planuję od maja tego roku wyrobić A1 do Niemiec, chciałbym żeby wszystkie płatności podatki itp odbyły się bez większych kosztów. Umowa z kontrahentem będzie podpisana na okres jednego roku natomiast praca tam wykonywana będzie w sposób następujący: 4-5 tygodni w Niemczech powrót na 3-4 tygodnie, rachunki również będą wystawiane na dany okres czasu w którym została wykonana usługa. Czy jeśli łączny czas przedstawiony na rachunkach nie przekroczy 183 dni to nie ma konieczności płacenia podatku niemieckiego, mimo że umowa jest podpisana na rok? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@MaximVani Жыл бұрын
Punkt trzy. Starczy formularz gdzie na budowie po zakonczeniu prac pisze sie zuzyty material, wykonane prace, ile godzin i ilu ludzi. To sie daje jakiemus nadzorowi (achitekt, inwestor etc.) podpisac zostawia sie jemu kopie i nie ma sprwy.
@marcinpelc5099 Жыл бұрын
Ważne żeby sprawdzić, kto w umowie jest wskazany jako osoba do odbierania oświadczeń woli. W przypadku braku takiego zapisu nie należy przekazywać tego do podpisu "jakiemuś nadzorowi" lecz kierownikowi budowy (Bauleiter) lub osobie reprezentującej podmiot, z którym łączy nas bezpośrednio umowa (nie musi być to inwestor, ale zazwyczaj wykonawca, który podzleca nam wykonanie dzieła). Rozliczenie godzinowe ("ilość osób i godzin") świadczy o ukrytej agencji pracy tymczasowej lub/i pozornym samozatrudnieniu - rozliczamy umowę o dzieło, a nie zakres godzinowy prac.
@MaximVani Жыл бұрын
Punkt pierwszy. Znam to. Tez sie dziwilem ze oni oczekuja dodatkowych prac nie ustalajac dodatkowych gratyfikacji. Wtedy trzeba im odrazu powiedziec ze te oczekiwania wykraczaja poza ustalony zakres i ze za to wystawisz dodatkowy rachunek. Najczesciej po tym nastepuje dokladne wyjasnienie zakresu zlecenia. Jest winik ze bylo to poza wczesniej ustalonym zakresem to plus dla ciebie i masz wieksza swobode przy wystawianiu rachunku za ta robote. Sprytny przeciebiorca tak ksztautuje na poczatku opis zadania ze jakis albo pare puntow ktore sa konieczne, pozostawia poza opisem. To trzeba robic z wyczuciem.
@marcinpelc5099 Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Oczywiście najlepiej, gdy zakres robót jest określony przed przystąpieniem do ich wykonywania. Niestety duża część przedsiębiorców nie trawi papierologii i nie zawiera nawet umowy w formie pisemnej. Zgadzam się z Panem w pełni, że w momencie, gdy zleceniodawca żąda od nas wykonania dodatkowych prac, to natychmiast powinniśmy udokumentować nasz sprzeciw. Co do zasady powinniśmy mieć taką ewentualność (wyjście poza prace pierwotnie zlecone) przewidzianą w umowie. Pamiętajmy, że zaniedbania mogą prowadzić do znacznych strat, a czasami wręcz do upadłości, dlatego warto przynajmniej zasięgnąć konsultacji w zakresie planowanych prac budowlanych na terenie Niemiec.