Interesujące wprowadzenie w temat i recenzja Pani dr
@marianhubada87704 сағат бұрын
Lubię słuchać wykładów Pani dr o filozofii.
@thomasanders131422 сағат бұрын
Bardzo ciekawy wykład, tudzież cały kanał. Powojenny system edukacyjny nastawiony był na tworzenie rzesz przyszłych robotników. Wykształcenie elitarne było dla dzieci ówczesnych elit. Gdyby zbyt wiele dzieci robotników dostało zbyt staranne wykształcenie było to równoznaczne z zagrożeniem dla systemu klasowego w PRL-owskiej Polsce. Dlatego też nie wprowadzono filozofii do kształcenia powszechnego.
@karollipinski76Күн бұрын
Realista głoszący dowody na istnienie Boga, ot ciekawostka ;]
@agnieszkawarda5259Күн бұрын
Dziękuję bardzo. Ogromnie interesujące wykłady.
@czerwonykaraluch8774Күн бұрын
Dziękuję , bardzo fajny wykład i miło mi się słuchało przy sobotniej kawie, pozdrawiam
@pcdoctor03Күн бұрын
W zasadzie to w jakiej kolejności należy słuchać tych wykładów żeby miało to optymalny sens z punku widzenia betona filiozoficznego?
@pcdoctor03Күн бұрын
Dziękuję za pracę która Państwo wykonujecie.
@mamamia9798Күн бұрын
Bardzo dziękuję za wspaniałe wykłady i proszę o więcej ❤👏 Laudetur lesus Christus ✝️
@tomaszrogalka4420Күн бұрын
Humanistyki celowo nie ma w edukacji, aby masy pozostaly w trybie niezdrowej rywalizacji, wrogosci i ogolnej nieswiadomosci. Nie daj Boze zalozylyby ogolnokrajowe zwiazki zawodowe. Prosze popatrzyc co sie stalo w historii kiedy masy ludzkie zaczely wspolpracowac. Zawsze konczylo sie mordowaniem warstw pasozytow czy to w rew. Francuskiej czy przy powstaniu USA, czy w Rosji 1917r. Ale rowniez i Solidarnosc odsunela ludzi wraz z systemem nieefektywnych gospodarczo. Wiec warstwy pasozytnicze nie dopuscza do uswiadomienia mas, poza naukami technicznymi, ktore sa potrzebne do produkcji. Reszta sie im nie kalkuluje.
@tomaszrogalka4420Күн бұрын
6:00 rano w sobote?
@chrisc-wt4oh2 күн бұрын
Bardzo dobry i ciekawy wykład. Polecam !
@czerwonykaraluch87742 күн бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny wspaniały wykład , pozdrawiam
@czerwonykaraluch87742 күн бұрын
Dziękuję , wspaniała seria wykładów Pana Profesora, paradoksalnie słuchając ich w pracy , mam lepszą wydajność 😄pozdrawiam serdecznie
@trelemorele97622 күн бұрын
Piękne dziękuję 😊
@giacomomontanari482 күн бұрын
👋
@giacomomontanari482 күн бұрын
👋
@Male-IknowwhoIam3 күн бұрын
Dziękuję.
@Male-IknowwhoIam3 күн бұрын
Dziękuję.
@zenekzuch3 күн бұрын
Piękna seria dzieł Tomasza, pięknie wydana. Polecam, sam już posiadam kilka dzieł z tej serii
@agnieszkaszymanska22043 күн бұрын
Wspaniałe wykłady.
@piotrkowalczyk93933 күн бұрын
Jako zwolennik szkoły austriackiej w ekonomii, bardzo się cieszę na ten wykład. Dziękuję serdecznie za ten temat. Jako Polacy i katolicy musimy dobrze znać historię gospodarczą i idei ekonomicznych. Wspaniała sprawa!
@katogoriaКүн бұрын
Szkoła austriacka jest pod mocnym wpływem idealizmu niemieckiego, lansuje liberalizm w opozycji do socjalizmu choć obie są tym samym, różnią się tylko metodami. Obie te teorie są idealistyczne w odróżnieniu od katolickiej filozofii realizmu.
@piotrkowalczyk9393Күн бұрын
@katogoria Tak, z czasem nabrałem sporego dystansu do stanowiska austriaków odnośnie państwa i prawa. Aczkolwiek wciąż i nadal traktuję wiele wypowiedzi np. H.H.Hoppego nt. imigracji, jako ważny głos w dyskusji.
@katogoriaКүн бұрын
@ Co do ekonomii jak i wszystkich relacji ludzkich i człowiek-państwo wystarczy trzymać się jednej zasady prawa;- czyń innym to co chcesz by oni ci czynili, a dodanie liberalnego nosa i pięści jest przewrotne i egoistyczne. Prawo mamy wpisane w sumienie, ono jest oczywiste , a jego aksjologia nie podlega żadnym unowocześnieniom, jest odwieczna. Cała reszta dodana jest po to, by otworzyć furtki dla złego, po to te tomy prawnego wielomówstwa. Ustawa Zasadnicza USA miała 5 stron i to wystarczyło by Imperium kwitło.
@piotrkowalczyk939314 сағат бұрын
@@katogoria to wystarczyło, aby imperium kwitło? Przy całej sympatii, fakty świadczą, że było wiele, bardzo wiele czynników. To państwo ma w założeniu błąd demokratyzmu, więc na pewno nie może być stawiane za wzór.
@katogoria11 сағат бұрын
@@piotrkowalczyk9393 Czynników jest wiele, ale głównym jest prawo.
@agnieszkaszymanska22043 күн бұрын
Bardzo dziękuję.
@stefansowik33704 күн бұрын
Mówiąc o dawnej szlachcie, to jakby mówić o naszym dzisiejszym narodzie. Ogromna ilość podobieństw, tylko my jeszcze mamy państwo. Jeszcze...
@michabadzinski64334 күн бұрын
Gdybym chciał sam się nauczyć logiki, to lepiej czytać sam Organon czy czyiś podręcznik?
@Hansiyou225 күн бұрын
Przypomina mi to wojnę Króla Francuskiego Ludwika XlV przeciwko Niemcom w celu przesunięcia grananicy Francji na wschód. Wymordowsno wtedy ponad dwanaście i pół miliona ludzi, wszystkie zwierzęta, wszystkie zamki , wszystkie budynki i wszyszkie drzewa w tych terenach, gdzie była za wojna. To, co było później w Wandei, nie było niczym nowym dla armi Francuskiej.
@Hansiyou225 күн бұрын
Hasłem Rewolucji Franzuskiej było: Wolność, Ròwność, Braterstwo lub Śmierć. O tym ostatnim słowie "prubuje " się celowo "zapomnieć".
@Hansiyou225 күн бұрын
Zanim zaczło się Ludobujstwo w Wandei, stworzono na terenie Francji pierwsze Obozy Konzentracyjne na terenie Europy. W obozach tych ginęli przedewszyskim: Księża Katoliccy, Zakonnicy i Siostry Zakonne. Większość tych osób w tych Obozach Koncentracyjnych zamordowano przez śmierć głodową.
@ciekawskiukasz79425 күн бұрын
Jak to Bóg nic nie chce w zamian, chwała mu się nie należy?
@70sfan4 күн бұрын
Należy, ale nie ze względu na Jego wolę tylko na Jego istotę.
@jawnoscpl5 күн бұрын
dotrwałem do konca oczywiście, pozdrawiam serdecznie
@ukaszs.50155 күн бұрын
No właśnie, to co mówił na początku wykładu Dr Golonka, potwierdza w pełni moje obserwacje. Mianowicie, większość Iksińskich wolałaby uciec, gdzie "pieprz rośnie", na widok zagadnień z logiki formalnej (matematycznej), fizyki, matematyki itp. Większość na słowo "fizyka" wymienią tylko 2 nazwiska: Einstein i Hawking. A co z takimi uczonymi, jak: Dirac, Feynman, Landau itd. itd. itd. ? Ilu Iksińskich wie o Kurcie Godlu i jego dwóch słynnych twierdzeniach o niezupełności Arytmetyki (miał on jeszcze inne ważne wyniki naukowe na swoim koncie), a ilu wie o wielkim polskim logiku Alfredzie Tarskim i o jego wynikach dotyczących pojęcia prawdy (m.in. o twierdzeniu o niedefiniowalności prawdy w Arytmetyce) ? O innych wybitnych polskich logikach, matematykach, czy fizykach na pewno raczej nie słyszeli (oczywiście, poza Skłodowską-Curie, a wystarczyłoby zapytać, czy ktoś wie, kim byli: Banach i Smoluchowski...). Tak to niestety, wygląda. Niektórzy z nich nawet nie domyślają się, że przecież osiągnięcia logiki matematycznej mają mocny związek z informatyką (którą MYLNIE rozumieją, jako "naukę o komputerach). Ale właśnie do tego doprowadzono poprzez ostatnie 30 lat ośmieszania fizyki i matematyki w szkołach.
@okon74645 күн бұрын
"polskiego miasta - Gołdapii" hmmm?
@kecaj96916 күн бұрын
Dziękuję.
@DaG876 күн бұрын
Nie. Dziękuję za jak zawsze ciekawy wykład.
@Annmarieflorence7 күн бұрын
Dziękuję Panie Profesorze! Bardzo ciekawy jest Pana cykl o gotyku.
@thomasanders13147 күн бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Moja jedyna uwaga odnośnie tego, że tylko specjaliści powinni zajmować opiniotwórcze stanowiska. Gdyby tak było, prawdopodobnie nie byłby możliwy rozwój cywilizacji w takim stopniu, w jakim miało to miejsce na przestrzeni dziejów. Nie sądzę, aby najlepsi geometrzy starożytności (albo tylko oni) wymyślili koło. Najpewniej wymyślił to jakiś leniwy niewolnik.:) Lenistwo, tak na marginesie, jest jednym z najsilniejszych czynników postępu cywilizacyjnego człowieka. Pozdrawiam, 𝔗𝔥𝔬𝔪𝔞𝔰 𝒜𝔫𝔡𝔢𝔯𝔰, wolnomyśliciel
@piotrkowalczyk93938 күн бұрын
Rewelacja. Wielką krzywdę nam, narodom, rodzinom, ludziom, wyrządziło rewolucyjne państwo, likwidując klasyczne wychowanie, przejmując od Kościoła szkolnictwo. To co się dzieje z nami, jak z pokolenia na pokolenie, tracimy samosterowność, woła pomstę o Boga.
@007-Graz8 күн бұрын
Do upadku Pierwszej Rzeczpospolitej doprowadziło wiele czynników ale najlepiej jak Ziemkiewicz wszystko zrzucić na szlachtę nie widząc tego co było wokół naszego kraju, totalny absolutyzm czuli zamordyzm. Umiłowanie wolności które było w genach polskiej szlachty " wyprodukowało " Piłsudskiego, świętego Jana Pawła I I, i Lecha Kaczyńskiego.
@forbiddenapple45519 күн бұрын
Wiecej de Sada, najlepiej z momentami xD
@Gwido79 күн бұрын
Pan stałe mówi "uważali jako". Mówi się "uważali za", a nie "jako". Uważać kogoś za kogoś, coś za coś, a nie jako.
@andrzejt.979410 күн бұрын
Czy ktoś wie jaka jest poprawna kolejność wykładów na tej playliście? Daty dodania są inne niż kolejność, która się wyświetla.
@ulysses168511 күн бұрын
W pewnym momencie wspomniał Pan o konsekwencjach zmian pojęcia prawa przez wieki - adolfy, józefy, eut.. a , aborc..a, holoka..st itd. Wychodzi na to, że nigdy do tego by nie doszło, gdyby nie filozofowie i ich dzielenie włosa na czworo. Z efektami ich bredni świat zmaga się do dzisiaj, jak z jakimiś socjologicznymi wirusami, które trudno zwalczyć.
@AP-hk9jo11 күн бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawy wykład 👍
@MonikaSkib-q8r11 күн бұрын
Wspaniały wykład! Nie lipa...choć o lipie;) Aż chciałoby się ją zobaczyć!
@ulysses168511 күн бұрын
Wykład świetny, ale nIe przekonał mnie Pan, że to był filozof. To był skrzywiony, zły człowiek. Nie chory, bo zło to nie choroba. Po prostu na wskroś skrzywiona jednostka, która wyłożyła na kartkach książki swoje absurdalne poglądy.
@RomualdLIV12 күн бұрын
W wykładach całej serii Andegavenum nie ma słabych wykładów, co potwierdza wykład p. profesora Andrzejuka. I nie należy zapominać... tzw. klasyczna filozofia niemiecka (😂opiera się na 'kancie' i ' niczem' pzdr