Panie Profesorze już glos Pana tębrem niezastapionym tworzy. Ożywia myśl wśród starej przyczyny uzyskania efektu po zniszczeniach gminnych. Bo glos ludzki z prozodią antenatów stałą daje bogactwo z przyrody nawałą. W nim akt - przeżyciem w harmonii gotowy. Na kanwie ciszy alei szum w pięknie mowy!
@user-zw4wb2vx3p13 күн бұрын
Reforma rolna powinna byla być przeprowadzona już w II RP
@oberek922 ай бұрын
lewa karykatura jest begijska na temat jak Borée (moze jakis wiatr?) żartuje sobie, a z prawej widzimy sposob uzywania żuponow 1:10:06 ktore ostatnio przyszly do mody
@Deamonfols4 ай бұрын
Pan Profesor jest w błędzie, gospodarstwo rodzinne obecnie jest do 150ha, a w niektorych definicjach do 300ha. Natomiast gospodarstwa do 10ha są traktowane jako hobbystyczne, zwolnione z niektórych obowiazkow i kontroli, jako glownie na samozaopatrzenie.
@Tomasz-v5y4 ай бұрын
A chlop to zwierzę pociągowe. Pan batem bił...arystokracja. Robotą chłopów dorabiali się...itd itp....nauka, oświata dla dzieci chłopskich? Kolekcjonerstwo....
@grzegorzdomysawski54135 ай бұрын
Wyrok był wydany przez politykę rządu pilsudskiego
@piotrq71504 ай бұрын
i twoich starych, nieuku
@jadwigasokoowska49645 ай бұрын
Dziękuję za doskonale opracowany temat POLSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO i NISZCZENIA POLSKIEJ KULTURY WYŻSZEJ oraz MIENIA jak również i elit .Ten proceder TRWA DO DZIŚ a po ziemianach przyszedł czas na polski lud i klasę średnią-pracującą na swoim.Polak ma być niewolnikiem lub zginąć w nędzy i upodleniu.
@zenonzajkowski27496 ай бұрын
Wychowałem się na Podlasiu, około kilku kilometrów od Tykocina. Od dziecka pamiętam że, mówiło się ,, idę na dwór "albo ,, ubierz się, bo zimno na dworze " ,, co robisz o tej porze na dworze " itd. Pozdrawiam serdecznie Pana Profesora i wszystkich oglądających.
@joannaagataziemlewska86228 ай бұрын
Dziękuję ogromnie za ten film.❤️🐺🙏
@ewagabriel38719 ай бұрын
ważne i potrzebne,wspaniały wykład z historii sztuki,dziękuję ❤
@ulkas.640611 ай бұрын
REWELACJA❤❤❤
@ulkas.640611 ай бұрын
No po prostu GENIALNE. Pierwszy raz słyszę historyczny wykład na temat tak podstawowy, jakim jest umiejętność rozróżniania gąszczu tych wszystkich urzędników, o których się czyta od dziecka i nic się o nich nie wie. Aż do tej pory - dziękuję! 👍👍👍 Achmistrzowie 😃
@agnieszkagradzka6037 Жыл бұрын
Wspaniały wykład , bardzo ciekawy i przydatny na lekcje historii w szkole:)
@agnieszkagradzka6037 Жыл бұрын
Wspaniały wykład , bardzo ciekawy i przydatny na lekcje historii w szkole:)
@polishedstacker Жыл бұрын
Witam i Dziekuje za wykład, zabieram sie do słuchania😁
@robertskoszept6917 Жыл бұрын
Z tym "dworem", to nie taka jest prosta sprawa, był taki podatek "podworowe" dotyczył zagród (dworów) chłopskich, proponuje poczytać Modzelewskiego
@marzenagrzelazka4891 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję
@alakowalska6493 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład
@Ampero666 Жыл бұрын
Świetny materiał. Dziękuję za podzielenie sie swoją wiedzą.
@longliveutube Жыл бұрын
Po 1945 roku nastała Polska Ludowa i Lud objął dwory w swoje posiadanie. Wynoszono krzesła i okna, łamano drzewa owocowe. Jakiś przedstawiciel Ludu, zgorszony dewastowaniem zamożności, zaapelował o poszanowanie piękna, napisawszy na ścianie jednego z dworków: "NIERUB SPAUACU USTEMP"
@meezer2504 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy wyklad!
@piotrzawadzki8803 Жыл бұрын
Interesujace materiały
@jezalb2710 Жыл бұрын
Niestety u nas więcej się mówi o tych walczących mieczem. Walka/praca organiczna była dużo ważniejsza
@muflonik84588 ай бұрын
Tak. To był heroizm nie tylko tam i nie tylko wtedy.
@damakameliowa5712 Жыл бұрын
Ciekawa opowiesc.Dziękuję
@FilipMarzec_ Жыл бұрын
Wspaniały wykład, dziękuję!
@wujo67 Жыл бұрын
Aż się chce powiedzieć parafrazując Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język i strój mają.” Bardzo dziękuję za wykład.
@konradboruszewski50882 жыл бұрын
Brakowało mi takiego materiału AV w internecie wielkie dzięki!
@tomaszwatkowski16162 жыл бұрын
Bardzo wartościowy wykład. Dziękuję za udostępnienie
@bartosznaswiecie11792 жыл бұрын
Brama dworu w Dąbrowie Tarnowskiej została zachowana. Choć niektóre z naszych miejscowych podań mówią że był to zamek.
@szymi972 жыл бұрын
Miło było by widzieć ludzi noszących strój narodowy na codzień, w szczególe osoby publiczne.
@BratWody2 жыл бұрын
Trochę problem, bo to zależało od pochodzenia społecznego, a większość ludzi ma stanowo mieszane
@szymi972 жыл бұрын
@@BratWody Nie ma problemu, bo ten strój nosili wszyscy z Rzeczypospolitej, nie tylko etniczni Polacy... No, może z wyjątkiem ludności obcej, ale to tak jakby Niemiec (z paszportem niemieckim) mieszkał na stałe w Polsce i po prostu wolał nosić się po niemiecku/angielsku, w garniaku, więc nie widzę problemu.
@BratWody2 жыл бұрын
@@szymi97 Stanowo, chłop przecież nosił się inaczej niż Pan Brat, czy nie ?
@szymi972 жыл бұрын
@@BratWody Chłopi nosili, a gdzie-niegdzie nadal noszą, tak zwane stroje ludowe...
@BratWody2 жыл бұрын
@@szymi97 ale nie ten tu pokazywany ;)
@JAMS-18692 жыл бұрын
czy druga i trzecia postać obiektu w Wilanowie są już pałacami czy dworami?
@JAMS-18692 жыл бұрын
Spotkać się można z sytuacją, w której różnie są nazywane podobne do siebie obiekty, raz dworem raz pałacem. Jak rozróżnić te dwa rodzaje obiektów?
@wodzimierzhaadus245411 ай бұрын
spotkałem się z opinią że pałac musi mieć park a bez tego nie jest tak nazywany
@JAMS-18692 жыл бұрын
Śledząc, odkrywając namacalnie historię mojej okolicy (gmina Trąbki Wielkie) za każdym razem mam do czynienia z dworami i właśnie ten wykład odpowiada mi na wiele pytań. Dziękuję.
@tadeuszmorgan41732 жыл бұрын
Warta wspomnienia jest zapomniana rasa staropolskich koni pochodzenia nadbałtyckiego - Žemaitukas. Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez polską szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. Żmudziny- to bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego i polskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne na ,, trudy wojny,, .Szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, mchach ,porostach ,zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7 Rajd Szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.kzbin.info/www/bejne/Z2a6fnmVl6qDhLM...