Szeresd a munkád - Podcast
43:35
6 ай бұрын
Bolyai János film
53:12
10 ай бұрын
Szilágyi Áron video APPX 2023
1:54
62. Rátz László Vándorgyűlés
18:24
Пікірлер
@andrasrevesz1374
@andrasrevesz1374 13 күн бұрын
Jól van Gábor, büszke vagyok rád!
@agatitytube
@agatitytube Ай бұрын
Én szívesen hallgatnám a podcast-lejátszómban (a youtube az nem podcast felület), de nincs fenn podcast felületeken. Tehát jó lenne, ha lenne RSS-etek.
@bolyaitarsulat
@bolyaitarsulat Ай бұрын
Szia! Feltettük Spotifyra is: anchor.fm/s/f4fe3d88/podcast/rss
@rantotthus24
@rantotthus24 Ай бұрын
Szekeres György és Eszter utolsó heteiket egy szanatóriumban, közös szobában töltötték. Ugyanazon a napon, 2005. augusztus 28-án, kevesebb mint egy óra eltéréssel haltak meg, Adelaide-ben. (wik)
2 ай бұрын
Élmény volt meghallgatni a zseniális előadást!
@zoltanbertalan5243
@zoltanbertalan5243 3 ай бұрын
nagyon jó előadás, nagyon jól összeszedett példákkal.
@fulophajnal
@fulophajnal 3 ай бұрын
a sok sztori miatt különösen zseniális volt, könnyű volt követni, lebilincselő volt, egyre jobban sz eretem a matekot:), bölcsészként is:), gratulálok a mateking csapatának!
@Universitas01
@Universitas01 3 ай бұрын
tartalmas es erdekes eloadas volt.. köszönöm es a matekos plattform tippet is 👍🏻
@agatitytube
@agatitytube 6 ай бұрын
Mi az RSS linketek? (Hogy a podcast lejátszómba be tudjam állítani - ami nem a youtube)
@bolyaitarsulat
@bolyaitarsulat 5 ай бұрын
Az RSS link: anchor.fm/s/f4fe3d88/podcast/rss Örülünk, hogy minket hallgatsz!
@agatitytube
@agatitytube 5 ай бұрын
@@bolyaitarsulat Köszi, beállítottam a podcast lejátszómba (ami a Pocket Casts, de számtalan van, és sokan különféle podcast alkalmazásokban hallgatnak podcast-ot, nem a youtube-on)
@juditnogradi4810
@juditnogradi4810 6 ай бұрын
Nagyon klassz, hogy még mindig vannak ilyen lelkes tanárok. Szerencse kell az életben, hogy olyan tanár tanítson bennünket, aki mellett ér hibázni, empatikus és humoros. Szerintem egyre inkább a játékos tanítás (gemifikáció) felé halad az oktatás. Lassan, de nagyon lassan elengedjük végre a poroszos rendszert. Remélem, hogy tényleg a "fun" kerül előtérbe a másikat megszégyenítő, megalázó számonkérések helyett. Biztos vagyok abban, hogy nehéz megérteni a másik működését. Pl. egy matektanár valószínűleg kiemelkedő volt matekból és lehet, hogy könnyen megértette azt. Nem biztos, hogy lesz türelme egy más gondolkodású, esetleg diszkalkuliás gyerekhez. Ráadásul nehéz és strapás módszert találni ahhoz, akinek az agya olyan, mintha más nyelven beszélne. Még nehezebb nem megítélni, lenézni, ha nem tud, nem képes jó teljesítményre. Csak az igazán elhivatottak képesek szerinem erre, hiszen sok empátiára, és türelemre van szükség. Kívánom, hogy azok a tanárok, akik elhivatottak minél könnyebben találják meg a kulcsot a diákokhoz. A podcastot jó volt hallgatni, tetszett a műsor. Jól sikerült bemutatni, hogy a matektanár is érző ember :)
@picieszti7082
@picieszti7082 6 ай бұрын
File Ági<33333
@FileAgnesrajongo
@FileAgnesrajongo 6 ай бұрын
Hajrá tanárnő!
@CsanádFábos
@CsanádFábos 6 ай бұрын
Ez triviálisan evidens
@akos0340
@akos0340 6 ай бұрын
ÉLJEN FILE ÁGI❤❤❤🎉🎉
@matand619
@matand619 7 ай бұрын
Nagyon jó volt Titeket hallgatni!🥰
@hb3n164
@hb3n164 7 ай бұрын
File Ágnes forever <3
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 7 ай бұрын
Nagyon jó kezdeményezés és érdekes videó volt. Remélem a továbbiakban is sikerül hasonló minőségben tartalmat megosztani velünk, én nagyon várom a továbbiakat! ( a stúdió nagyon hasonlít az ELTE TTK podcast stúdiójára )
@MRpdniel
@MRpdniel 7 ай бұрын
Igen, kooperációban készült az ELTE TTK stúdióban! :)
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 7 ай бұрын
@@MRpdniel Köszönöm! :)
@RobertVeress
@RobertVeress 7 ай бұрын
Kedves Jutai Péter! Ne kötözködj! Freud Robi Igazán nincs rászorulva védelmemre.Ismertem őt is,kedves feleségét is,Editet.Nagyszerű előadók,okos emberek(geometriát tanítottam az ELTÉ-n).Ha van csat,az egy másik feladat,forgásszimmetria nélkül.Sokkal könnyebb.Oldd meg,csinálj róla videót! Szívesen megnézem.Üdvözlettel:Veress Róbert
@anikoradnai953
@anikoradnai953 7 ай бұрын
Nincs meg hosszabb változata ennek a beszélgetésnek? Nagyon szívesen meghallgatnám.
@vilmosistvankoszper4249
@vilmosistvankoszper4249 8 ай бұрын
Pelikán Józseffel egy osztályba jártam az általánosban...
@MrFefefofo
@MrFefefofo 8 ай бұрын
Kedves előadó! Ipari üzemekre azért van szükség mert a nagy többség ha maga belegebed, akkor sem lesz olyan matekos, mint azok akik ezeket a sikertörténeteket véghezvitték! Ez a natek nem azoknak való, akik még a Pitagorasz tételt sem képesek megérteni, a logeritmusról már ne is beszéljek, és mondjuk ha már épitészet, akkor az ábrázoló gemometriában sem lesznek Nobel dijasok. Arra persze nagyon fontos lenne odafigyelni, hogy a tehetségek ne kallódjanak el. De ez nem csak matekzsenikre kell érteni, vannak még más tudományágak, művészetek, stb ahol adott esetben egy ember teheteséges még akkor is, ha nem érti mi a koordináta transzformáció, hogy megint csak a grafikus programozásnál maradjak. Ezért ha 100 ennyi kiváló programózónk lenne azok a maguk pecsenyéjét sütögetnék, és nem azokét akik az autógyárakban robotolnak. És hány matematikai tehetség vagy azok között akik elkezdik a sulit? egy 30 fős osztályban? Biztos kevesebb mint egy.
@jozsefgyorgykiss352
@jozsefgyorgykiss352 9 ай бұрын
Rendkívüli jó és fontos előadás. Minden tanárnak és tanulónak javaslom. Megmutatja, a tanári tanítás buktatóit. A tanulónak, a helyes fejlődési irányt, a fejlődés fontos kritériumait.
@andreajanoska1984
@andreajanoska1984 10 ай бұрын
Zseni
@belatorok5630
@belatorok5630 10 ай бұрын
Érdekes lenne, hogy agy adott bizonyítást meddig tartott megalkotni, amikor így bemutatja az ember, néha meglepő lehetne, valami mennyire egyszerű vagy épp az ellenkezője, illetve hogy egy bizonyításnál miért olyan szálon indul, jár az illető, hogy jutott épp az az eszébe. :)
@peterkrenn9051
@peterkrenn9051 11 ай бұрын
Próbálta már valaki pl. Számelmeletben a Kongruencia ekvivalencia relációjának voltát bizonygatni?? Gyönyörű szép fejezet, és nagyon nagyon Szeretem, amikor az ún. ekvivalencia osztályokkal a maradékosztalyokkal dolgozunk. Be lehet bizonyítani pl., hogy a Kongruencia egy ekvivalencia reláció, és mint minden ilyen reláció, így a Komgruencia is létrehoz egy osztályozást az egész számok Z halmazán, és egy-egy ilyen ekvivalencia osztályba az egymással kongruencia relációban álló elemek kerülnek. Az osztály jellemző neve : modulo m maradékosztaly :) 🥰🥰🥰🥰 persze ahhoz az szükséges, hogy a kongruencia egy ekvivalencia reláció legyen, azaz reflexiv, szimmetrikus, és tranzitiv, na de belehet Bizonyítani, hogy ez gyönyörű szépen teljesül is. Boldog karácsonyt mindenkinek!! 🥰🥰🥰🥰🥰
@peterkrenn9051
@peterkrenn9051 11 ай бұрын
Természetesen azokat az un. Szamkorboviteseket is nagyon nagyon Szeretem, amikor a természetes szamparokbol kiindulva az egész számok fogalmát felépítjuk. 😊😊😊🥰🥰🥰🥰🥰🥰
@peterkrenn9051
@peterkrenn9051 11 ай бұрын
Én 2012-es végzésem óta Algebrista vagyok, Absztrakt Algebrai struktúrákkal foglalkozom. Azon belül is elsősorban az egy és kétmuveletes Algebrak a csoport, és gyűrű elméleti fogalmak érdekelnek a legjobban, zerusosztomentesseg a valós számok axiomatikaja, Testelmelet. 🥰🥰🥰🥰🥰🥰 NE feledjük!! Az axiomakat sohasem bizonyitjuk. Azok olyan alapvetően igaznak elfogadott állítások, amelyek igazságtartalmat, a gondolkodás természete szabja meg. 🙂🙂🙂🙂🙂🙂🥰🥰🥰🥰
@rezvez6378
@rezvez6378 11 ай бұрын
A nulla a legkisebb. Ehhez nem matematikus kell. Gordiuszi megoldás kell.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan Жыл бұрын
😍
@zsp570
@zsp570 Жыл бұрын
Hű! Ez megint nagyszerű előadás volt!
@vargajanos114
@vargajanos114 Жыл бұрын
7:17 percnél Gábor Dénes elektromérnök fotója helyett Wigner Jenő fizikus látható. De ez nem olyan nagy baj, mert mindegyik fizikai Nobel-díjat kapott. Egyébként biztos vagyok benne, hogy az előadó minden Nobel-díjas fotóját ismeri. Ilyen apróbb baki bárkivel előfordulhat és mint ahogy Gauss mondta 1832. márc. 16-i Bolyai Farkashoz írt levelében: „…a fő dolog a tartalom nem a forma!” (Egyébként még BOLYAI kutatónál is előfordult, hogy nagy matematikusunk nevét hibásan Bólyai-nak írta.) 15:26 percnél említett Freeman Dyson nem volt Nobel-díjas, viszont 2000-ben Templeton-díjat kapott, amely amolyan vallási Nobel-díjként funkcionál. Talán ez téveszthette meg az előadót. (A díjjal járó pénzösszeg jelenleg 1,6 millió dollár. Ezzel az összeggel ez a világ legnagyobb összegű olyan díja, amelyet csak egyetlen személy kaphat meg. Az alapító szándéka szerint a díj anyagi jutalma nagyobb a Nobel-díjjal járó összegnél, hogy jelezze, a hit területén elért eredmények nagyobb hatásúak a tudományos eredményeknél. Két magyar származású díjazottja is volt: Jáki Szaniszló (Stanley L. Jaki, 1987) és Sternberg Zsigmond (Sir Sigmund Sternberg, 1998). 25:10 percnél: „Neumann Kolombusz Kristófhoz hasonlítható, aki arról híres, hogy nem tudta, hogy mit fedezett fel. Azt hitte, hogy csak egy új utat Indiába, közben egy új világot fedezett fel. Neumann János is azt hitte, hogy csak egy új gépet fedezett föl, pedig egy új világot fedezett fel. Nem tudta, hogy ez a kis gép a világot hogyan változtatja meg. A franciák egyébként nem is nevezik gépnek, ők ORDINATEUR (ordinatőr) -nek nevezik, ami sokkal jobban kifejezi a lényeget." Mint Neumann János életét és munkásságát 40 éve tanulmányozónak, népszerűsítőnek nagyon tetszett Bojár Gábornak ez a hasonlata. Ha legközelebb Neumannról írok vagy előadok, ezt a hasonlóságot mindenképpen fel fogom használni a rá való hivatkozással. 35:53 percnél: AKKUMULÁTORGYÁRTÁS stratégiai hibája (TÁMOGATÁSA-1500 Md, ami 10-szerese a német támogatásnak; kamataiból ki lehetne fizetni a kb. 100.000 pedagógus béremelését.) De jó lenne, ha ezt az előadást SZÍJJÁRTÓ PÉTER külügyminiszter és NAGY MÁRTON gazdasági miniszter is megnézné (különösen a 35:53 perc utáni részt) Gratulálok az előadónak ezért az érdekes, megszívlelendő tanácsokat is tartalmazó előadásáért, amit a magam módján feltétlenül népszerűsíteni fogok. (Varga János gépész mérnöktanár (matematika-, fizika-, informatikatanár), amatőr tudománytörténész; Honlapom: www.picaso.hu (Interjúk menüben 23 interjú található híres magyar tudósokról, mérnökökről, akiket az előadó is említett.) KZbin -csatornám: Itt sok érdekes előadás nézhető meg híres magyarokról (Neumann János, Bolyai János, Szent-Györgyi Albert, stb.) kzbin.info/door/9Cmhu4OBX6CjcCQB0bh8yA
@andi790803
@andi790803 Жыл бұрын
Szeretném kérdezni, hogy az elsős kötetről szóló videó hol található?
@ivangaborige8623
@ivangaborige8623 Жыл бұрын
Úgy kezdődött hogy néhány matematikus fejébe vette, hogy a MATEK MINDENEK FELETTI, ....ÜBER, ... meg szárazabb érzés. ... Meg a Matek a tudományok führere, császára és királynője. Meg minden tudományok tudománya és alapja. Logikák logikája és mindent lehet vele helyettesíteni, az általános logikus gondolkodást, a filozófiát és a tudományfilozófiát is. Tehát kitalálták úgy köbö 120-140 évvel ezelőtt főként a tudományfilozófiát helyettesíteni kívánó szándékkal a MATEMATIKAI FORMALIZÁLÁST. Aminek később és főként a számítás és irányítástechnika miatt lett jelentős haszna is persze, de nagy hiba, hogy azt néhányan, ettől eltérő logikai területeken túltolták.
@tsundereto2423
@tsundereto2423 Жыл бұрын
7 percnél a képen nem Gábor Dénes, hanem Wigner Jenő látható: hu.wikipedia.org/wiki/Wigner_Jen%C5%91
@frenkelpeter
@frenkelpeter Жыл бұрын
pár perccel később pedig nem Egerváry Jenő, hanem Kőnig Dénes
@frenkelpeter
@frenkelpeter Жыл бұрын
úgyhogy összességében stimmel a Dénes/Jenő arány
@KonstantinJanosik
@KonstantinJanosik Жыл бұрын
10:15 Béla begépeli a több millió sornyi kódot, ugye?
@KonstantinJanosik
@KonstantinJanosik Жыл бұрын
de elírja a pontosvesszőket, elírja!
@tamasmihaly1
@tamasmihaly1 Жыл бұрын
I wish I came from a family that honored these people instead of having to learn about them at the age of 45 living in another country. Legends indeed!
@robertfreud8245
@robertfreud8245 2 жыл бұрын
Kedves Jutai Péter! Számos olyan gyöngysort láttam, amin nem volt csat, egyszerűen a fejen átbújtatva kellett felvenni (ilyenkor egy fonalra fűzik fel a gyöngyöket, és a fonal végeit aztán összekötik). Ettől eltekintve is talán érdemes lenne inkább a matematikai tartalomra és módszerre figyelni, amelynek ez a feladat egy bevezető illusztrációja. Üdvözlettel Freud Róbert
@summertravel
@summertravel Жыл бұрын
Nahát, éppen itt van az egyik könyve a kezemben, pedig nem vagyok már egyetemista. Éppen arra gondoltam mi lehet vajon Önnel, kívánom a legjobbakat!
@robertfreud8245
@robertfreud8245 Жыл бұрын
@@summertravel Kedves Summertravel (nem tudom kit takar ez a név)! Köszönöm szépen. Én is minden jót kívánok. Üdvözlettel, Freud Róbert
@jutaipeter
@jutaipeter 2 жыл бұрын
Mindjart az elso feladat megoldasa rossz, mivel a nyaklancon van csat, ezert nem mindegy, hol az elso gyongy - a csat mellett vagy 10 gyongyre a csattol. Jol kezdodik :)
@CsabaBagyinka
@CsabaBagyinka 2 жыл бұрын
A feltételek csak a második feladat feladása és megoldása után lettek definiálva. Addig nem lehet megoldani a feladatot.
@csabakovacs7195
@csabakovacs7195 2 жыл бұрын
Az azért meglepő, hogy a matematikában létezik sejtés
@72hpeter
@72hpeter Жыл бұрын
Azok az igaznak tűnő állítások, amikre még nem találtak bizonyítást vagy cáfolatot, vagy pedig azt, hogy nem lehet bizonyítani.
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Rendkívüli lehetőség!BGA
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Kevés érdeklődő!? Tévé-showt nézünk!?Pedig mindez a jövőnkről szól!BGA
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Ennyi tiszta ember!?
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Ha tudtam volna REIMAN ISTVÁN "MATEMATIKA" munkájáról, kipróbáltam volna magam!
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Ennyi érték -egy helyen!
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Egész tanári pályám alatt hasonló témák foglalkoztattak.Mindez a realikák tanulása-tanítása hatékonyság növelése érdekében! Megtisztelő ilyen szintű értése a folyamatoknak! Biró G.Albert,matematikatanár,fizikatanár...taneszközfejlesztő
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Ilyen munkatárssal többet tehettem volna.BGA
@albertbirog.5191
@albertbirog.5191 2 жыл бұрын
Mindezt olcsón, bérmentve! Miközben, a székelyudvarhelyi iskolavárost tönkretevők vektor -személyiségek lettek! BGA
@erikzdrumpi
@erikzdrumpi 3 жыл бұрын
Kedves Tagok! Az előadás végén megemlítették a Specmat wiki oldalt. Én a MediaWiki oldalon készített fiókommal nem tudtam belépni, és ůj fiók készítésére a specmat wikin nem volt lehetőség. Minden oldalt csak bejelentkezve lehet megtekinteni. Hol lehet fiókot csinálni a soecmat wikihez?
@gizellaurban5803
@gizellaurban5803 3 жыл бұрын
Szia Bálint! Tetszett az előadáűsod. Gratulálok. Üdv.: Urbán Gizi
@balintbiro2828
@balintbiro2828 3 жыл бұрын
Köszönöm szépen Gizike, kissé izgultam. Jó egészséget kívánok! Üdvözlettel: Bálint
@tamasgorbe
@tamasgorbe 4 жыл бұрын
Micsoda legendák! Köszönöm a feltöltést.