Szkoda, że takie mega krótkie te ujęcia, ale dzięki i za to 👍
@georaportsroga35393 күн бұрын
Stawiam na Raszyn!
@RomanStelmachКүн бұрын
@@georaportsroga3539 Prawie w punkt 🙂
@ginag6204 күн бұрын
z rokitnika robie pyszny likier dziekiza info
@ewadudziak26265 күн бұрын
Dziękujemy za poświęcenie!
@RomanStelmachКүн бұрын
@@ewadudziak2626 😉
@stanisawseczkowski1495 күн бұрын
Pieknie❤👍😀
@dora321a5 күн бұрын
Zawsze podziwiam trzmielinę,jest cudna
@mirrv8tir366 күн бұрын
Słychać go latem,szczególnie wieczorem w wysokich trawach za moim domem,póki deweloper tego nie wykupi to latem co wieczór będzie go słychać w Dąbrowie
@tomislav35408 күн бұрын
Ciekawe informacje znajdują się na tabliczkach jabłoni. Można by zrobić materiał. Przykładowo: "Reneta Kurska - ...przechowują się długo, nawet do czerwca. Jest to, obok Koszteli i Cukrówki Litewskiej, jedno z najsłodszych jabłek."
@RalfWildlife9 күн бұрын
Fajna sówka. Podejrzewam, ze nagrana w Ameryce, bo tylko tam wystepuje.
@tomislav354011 күн бұрын
Ma Pan ciekawy kanał. Trafiem tu po wyszukaniu hasła Powsin. Nie zawiodłem się. Bardzo dobrze trafiłem. Pamięta Pan dyrektora Molskiego. Zatem i Panią Martę Dziubiak. Degustacja w OB to jeden z pkt corocznego Dnia jabłoni. Organizowanego corocznie w okolicy trzeciej soboty września. Jest pewna, niewielka zmienność odmian, z którymi można się zapoznać. W 2024 r. była np. odmiana Api Noir, której nie ma na liście udostępnianych zrazów. W 2023 r. była odmiana Douce Moën. Odkryłem również doskonałe jabłka o smaku anyżowym o których się nigdy nie mówi (i nie mam tu na myśli dwóch odmian Anis). Natomiast wkoło wałkuje sie Grochówkę. Prawda jest taka, że kiedyś ją sadzono nie dla tego, że to taka dobra odmiana. Często były problemy z materiałem... a Grochówka była. To już sadzono to co było - Grochówkę. W kolekcji OB odkryłem już kilka ciekawych odmia. Pytanie ile pozostało do odkrycia. Pani Marta Dziubiak miała pewną ciekawą siewkę wolnego zapylenia. Jak je poznać gdy chce się wyjść poza ilość 20-40 odmian gdy nie są opisane czy zidentyfikowane. Odmiany nie opisane praktycznie nie istnieją a warto do nich dotrzeć. Zaskoczył mnie Pan informacją, że dereń lekarski w smaku jest niezły. Pani dr Alicja Kucharska, prof. UPWr. sugerowała, że jest wręcz niezjadliwy.
@RomanStelmach5 күн бұрын
@@tomislav3540 Dziękuję za interesujący komentarz. Pozdrawiam 🙂
@tomislav35405 күн бұрын
@@RomanStelmach 1.Dereń lekarski (japoński) - Cornus officinalis: zapewne ma wiele odmian. Ciekawe, którą z nich Pan próbował, że jednak smakowała? Można przeczytać, że preferuje częściowe zacienienie i dobrze znosi cięcie. Liście przebarwiają się na piękny czerwony kolor. Ma dobrze rośnąć na glebie każdego rodzaju, która jest przepuszczalna. Przy dereniach jadalnych (Cornus mas) preferowane były gleby wapienne i stanowiska w pełni sloneczne z tolerancją półcienia. 2. O wspomnianej ciekawej siewce jabłoni wolnego zapylenia dowiedziałem się z prelekcji dr Eweliny Hallmann, prof. SGGW, która badała ją z innymi starymi oraz nowymi odmianami. W badaniu właśnie ta siewka zdeklasowała inne badane odmiany jabłoni. Prelekcja do wyszukania pod haslem: "Dawne odmiany owoców - gdy historia spotyka się z żywieniem". Od Pani Profesor dowiedziałem się, że badane jablko siewki wolnego zapylenia otrzymała od Pani Marty Dziubiak, że to rzeczywiście ciekawy obiekt. W OB usłyszałem, że nie wiedzą o które drzewo chodzi a Pani Marta nie pracuje już 17 lat. W 2023 r. widziałem tą Panią. Była zaproszona na Dzień jabłoni 30-09-2023. Już wtedy znalem wklad Pani Marty w powstanie kolekcji starych, historycznych odmian jabłoni. Myślę, że nie bez powodu Pani Marta wytypowała tą a nie inną siewkę do badania dla dr E. Hallmann. Prelekcja została opublikowana kilka miesiecy po tym spotkaniu. Myślę, że jest dużo ciekawych odmian calkowicie nieznanych w świecie. Będzie to polska odmiana Kosztala, francuska odmiana Pouzac itd. Slyszałem również o kilku siewkach wolnego zapylenia, które przechowywane sa w kolekcjach. Tylko jak je poznać gdy nie mają nazw? Francuzcy pomologowie wybierają do nasadzeń odmianę Pouzac o której nikt praktycznie nie slyszał. Takich przykladów można mnożyć wiele. Kosztel jest również całkowicie nie znana dla Krajowego Kuratora Odmian już nie będę mówil, którego kraju. Powiem tylko, że dużo tam jest Polaków, którzy bez względu na status społeczny znają Kosztel a mieszkając w Polsce zupełnie nie znali popularnej tam odmiany Bramley's Seedling.
@tomislav354011 күн бұрын
Zobaczyłem Rumianek bezpromieniowy i przpomniało mi się, że podobnie jak Rumianek pospolity są to rośliny jednoroczne. Mamy natomiast Rumianek rzymski (r. szlachetny), który jest byliną.
@annawinnicka650814 күн бұрын
Strzyzyk chuligan i kos to moi faworyci, a właściwie to wszystkie ptaki są cudem. Że też udało się Panu takie wspaniałe koncerty nagrać. Dziękuję bibgratuluje
@mlew7118 күн бұрын
Dla wiekszosci osob wszystko co ciemne i kracze to wrona .Szkoda , ze liczba gawronow szybko spada .
@marcin569021 күн бұрын
Jeden z najbardziej oryginalnie wyglądających ptaków jakie istnieją
@rafalmarcinsiwek323822 күн бұрын
Piekne ,cudowne, wspaniale odglosy natury balsam lekarstwo dla uszu ❤👍🦜
@Paradoks1984124 күн бұрын
Piękne szponiaste.
@RomanStelmach24 күн бұрын
Tak Kenia jest cudowna i jeszcze trafiłem na dobry moment 🙂
@MarekTomczynski-gi7dv29 күн бұрын
WIELKIE UZNANIE ZA TEN FILM ❤❤❤-SORRY ALE NIE PIJE KAWY,JENO WODĘ MINERALNA ,CZASAMI JEDNEGO BROWARA!!!
@RomanStelmach28 күн бұрын
Dzięki. A mi browar smakuje, ale mi nie służy 😉
@Jagusia137Ай бұрын
Super filmik
@RomanStelmachАй бұрын
Dzięki 🙂
@irenabilska9635Ай бұрын
Jaki to mikrofon ktory "umie" odróżnić szum wiatru od spiewu ptaka?