How can our heating be cheaper??
25:48
Пікірлер
@drprofesszor
@drprofesszor 11 сағат бұрын
Szóval akkor nem minden nem minden hidraulikus váltó hőcserélő, de minden víz-víz hőcserélő hidraulikus váltó?
@MI-KONDAKMernokKft.
@MI-KONDAKMernokKft. Күн бұрын
Jól össze van rakva a téma. Nem kukacoskodásból, de pontosítanék, ha megengeded. A 8. perc környékén a Típusok tárgyalásánál. A vízszintesen lévő ábrán nem hidrováltó van, hanem egy úgynevezett nyomáskülönbség nélküli osztó-gyűjtő by pass vezetékkel. Ezt igen jól kell beszabályozni, hisz a by pass-t nem állítgathatja az ember állandóan. Ezért általában gyári rendszervezérléssel használják csak. A hidrováltót viszont csakis függőlegesen szabad alkalmazni, különben elvesznek (sőt problémát okoznak) azon funkciói elvesztése, amik pl. a légtelenítésre vagy iszapleválasztásra alkalmasak. Fontosak az előremenők(felül) és visszatérők(alul) bekötés is, hisz a gravitáció is beleszólhat a víz sűrűsége által a keveredés elkerülésébe. Illetve méretezni is illik /illene a rendszerbe a hidrováltót. Ha a kollégák még szomjaznának kiegészítő információkra a goole-ba a "hidraulikai interaktivitás" -ra keressenek rá.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Күн бұрын
Nagyon szépen köszönöm a kiegészítést. :) Nem is jutott eszembe beszélni a hidraulikus váltó méretezéséről, pedig nagyon fontos! Sokan csak vesznek egy 24kW-osnak hívott hidrováltót, de nem nagyon tudják, hogy valójában a méret mitől függ.... Lehet csinálok erről egy külön videót majd
@MI-KONDAKMernokKft.
@MI-KONDAKMernokKft. Күн бұрын
@@epuletgepeszet Nincs mit. Szívesen! :) Szerintem egy szépen felépített valós (képzeletbeli) tervezéstől a kivitelezésen át a beszabályozásig tartalmas és véleményem szerint nagy érdeklődésre számítható akár több részes anyagot is lehetne belőle csinálni. Mert beszéltél már általánosságban a hőtermelési módokról a hőleadókról, radiátorok, padlófűtésről stb. Van akinek összeáll a kép a fejében és biztos van aki talál hasznos infókat de egész egyé nem tudja összekovácsolni. Sok kivitelező szívesen tanulna, hallgatna az okos szóra mert mindenki szeretne tökéletes munkát csinálni. Viszont lehet, hogy nincs sok energiája visszalapozni a tanulmányaihoz. Egy konkrét feladat lépésről lépésre megvalósítása.pl. egy 2 szintes épület, földszinten padló, emeleten radiátoros fűtés, fali kondenzációs fűtő kazán HMV készítéssel, hidrováltóval, zónavezérléssel, padlókörök , radiátor körök beszabályozással stb. stb.. hőigény meghatározás, padlókör osztások, radiátorok méretének típusának meghatározása stb stb... Szóval egy életszagú példán végigvinni, hogy szakszerűen hogyan és miért kell úgy csinálni, ahogy. Tudom, hogy más idejének elverésére terveket szövögetni nem nagy mutatvány. :) De ha gondolod besegítek ott ahol tudok.
@pitt600
@pitt600 5 күн бұрын
Nagyon jól összeraktad és a képek is jók.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 4 күн бұрын
Köszönöm szépen, bár a képeket a netről szedtem. Remélem nem haragszanak meg érte :)
@zoltanverebelyi150
@zoltanverebelyi150 5 күн бұрын
Szia! A puffertárolóról is tudnál mondani pár szót? Illetve a véleményedre lennék kiváncsi, hogy mikor használnál te hidraulikus váltót és mikor puffertartályt? Milyen előnyök és hátrányok vannak egyiknek másoknak. Köszi előre is...
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Már készül a videó... Köszönöm az ötletet
@winyettyu
@winyettyu 17 сағат бұрын
A puffertartály technikailag egy gigantikus hidraulikus váltó. Nem?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 14 сағат бұрын
@winyettyu lehet úgy is szerelni, de technikailag inkább egy energia tároló eszköz. Mint egy akkumulátor.
@boboo19890119
@boboo19890119 5 күн бұрын
Szia. Minden érthető volt. Nekem annyi észrevételem lenne hogy ahol az áramlási irányok fel vannak rajzolva a váltónál, ott nem lettek felcserélve? Nem az előremenő van felül?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Igazából ma már ez nem kötelező. Régen szokás volt, még a gravitációs rendszerek időjéből alakult ki. Aztán a szivattyús rendszereknél azt mondták a szakik, hogy a fajsúly különbség segít a szivattyúnak... De ma már rengeteg osztó, hidraulikus váltó, és sokminden egyéb is úgy készül, hogy forgatható, vagy az előremenő van alul. De ha valaki szépen akar dolgozni, akkor azért errevalóban figyelhet :)
@ferencskolnik2816
@ferencskolnik2816 6 күн бұрын
Köszönjük!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Nagyon szépen köszönöm!! nagyon sokat jelent ez nekem
@joseftamas6582
@joseftamas6582 6 күн бұрын
Szia igen érthető pár éve egy kepo 25 kW ac kazánt vettem és mikor belett üzemelve akkor magam oldottam meg a kiepités szoval jött a mérnök mindent ellenőrzött hogy mit a kazanhoz adtak az be lett e építve és ahogy teltek a hetek közbe közbe leált 8 kóddal persze volt jó pár gond és egy ismerős hívtam hogy alakitsa át a rendszert és beépítésre került egy szén acél hidro váltó és többet nem volt probléma utólag érdeklődtem és a bypast szelep volt a gond mert a kazán mivel elektronikus mű ködésű ezért a két szelep zavarta egymást 6 éve semi gond
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Igen sajnos sok szerelő sem érti valójában a hidraulikát.
@laszloszombati2812
@laszloszombati2812 6 күн бұрын
De ha a hidraulikus váltó bekeveri a visszatérő kihűlt vizét az előremenőbe, akkor, hogy lehet szabályozni az előremenőt (pl hogy lesz benne 70°C víz, ha a visszatérő alacsonyabb hőmérsékletű vize belekeverődik)?
@istvankalo4732
@istvankalo4732 6 күн бұрын
Elvileg nem keveri belle. Csak akkor történik meg amit mondasz ha hőtermelőnek kevés a teljesitménye.
@macsekimacsekov1073
@macsekimacsekov1073 4 күн бұрын
...az ellennyomás tartja egyensúlyba, hogy ne áramoljon arra.... pont a lényegi működést nem magyarázta el...😊
@MI-KONDAKMernokKft.
@MI-KONDAKMernokKft. Күн бұрын
A kazánok általában 20K hőmérséklet különbséget igyekeznek tartani energetikai okokból. Tehát amikor 70 °C-os vizet csinálnak már, akkor a visszatérőjük kb 45-50 °C. Szóval nem gond, ha keveredik. pl. Ha leáll a kazán szivattyúja, és a radiátor köröké még megy akkor teljes egészében visszafordul.
@thoriummarcell403
@thoriummarcell403 6 күн бұрын
A várható üzemeltetési "díjak" helyett érdemes a napi veszteséget megnézni. (tipikusan 1.5 kWh/nap 60C esetén; ehhez képest napi kb. +-0.2 kWh eltérések vannak, évente 100 kWh-t nem éri el.). Nem igaz, hogy ugyanannyi melegvízhasználat esetén az egyik 1284 kWh-t, a másik 2756 kWh-t fogyaszt. Mindegyik pontosan a víz fajhője alapján 1.116 kWh energiával fűt fel 100 liter vizet 10C-al. A hőszivattyús COP=2-je sem igaz, az Ariston reklámozza, de a Service Manualban látható hőmérsékletfüggő COP inkább 1.5 körüli, ez a valós: gepesz.hu/connect/dokumentumok/cikkfile/uj/gepk_ariston_lydos-hybrid_20180103_1639.pdf ... Sajnos a hőszivattyús Ariston Lydos Hybrid Hőszivattyús módban 53C-ig működik, de 48C-ig kell csökkenjen a hőmérséklet, hogy elinduljon. (így 1 fürdésre sem elég). Gyakorlatilag alkalmatlan egy családnak. Viszont ha utána van egy hagyományos bojler, akkor green módban 53C-ig előmelegítő módban tud egy kis energiát megtakarítani, COP kb. 1.5 (nem 1.89 .. 2.02 mint a reklámban, a Service manualban a hőmérsékletfüggő görbéket kell nézni, azok nagyjából reálisak). Aktív anódja van, ami csak akkor működik ha folyamatosan kap áramot. Úgy a Mg anód elvileg nem fogy, nagyon hosszú élettartama lehet. Elvileg kijelzi a vízkövet (ha 95C-t eléri a fűtőbetét melletti vízhőmérséklet), az is hasznos. (nehéz a vízkőtlenítés). Az elpárologtatót tisztítani kell (leírás szerint évente, gyakorlatilag porfüggő), szerelő nélkül megoldható (pár óra).
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Nagyon értékes komment, köszönöm szépen. megnézem holnap, részletesen, de elöljáróban: . "Nem igaz, hogy ugyanannyi melegvízhasználat esetén az egyik 1284 kWh-t, a másik 2756 kWh-t fogyaszt. Mindegyik pontosan a víz fajhője alapján 1.116 kWh e" Ez valóban igaz, de közben van hőveszteség is. A kettő közötti energiakülönbözetet az okozza, hogy egy év alatt ennyivel kevesebb energia megy el. . "A hőszivattyús COP=2-je sem igaz, az Ariston reklámozza, de a Service Manualban látható hőmérsékletfüggő COP inkább 1.5 körüli, ez a valós:" Nylván a COP sokmindentől függ... utána nézek, van e az Aristonnak mérése ezzel kapcsolatban. Kíváncsi lettem... A héten úgy is beszélnem kell velük. ..
@krisztiankovacs3577
@krisztiankovacs3577 16 күн бұрын
Üdv , erdeklődni szeretnèk fűtèssel kapcsolatban. Adott egy règi gravitációs rendszer , amire csatlakozik egy kondenzációs jazán hőcserèlővel. 2 szoba van ahol új nagy radiátorok vannak (2m környèkiek ) Thermo fejekkel ès visszatèrő fojtókkal. A konyhába / előtèrbe csak golyós csapok vannak a radiátorok bemenő ágán , ráadásul 3/4 -es , viszont az elmenőkön semmi nincs . Na most a golyóscsapokat ha minden igaz tudom cserèlni 3/4-es thermo fejekre , mivel hasonló a mèret , viszont az elmenőbe nagyobb bontás lenne szüksèges a torló beèpìtèshez. Mindenkèpp kell torló vagy elèg a thermofej a szabályzáshoz egyelőre? Ha elèg lenne csak a thermofej akkor azokat lehet cserèlnèm zigbee -s fejekre ès úgy oldanám meg a szabályzást is . Nem tudom èrdemes -e zónázgatni egy règi szigeteletlen házban , règi rendszeren.😬 Vagy elèg ha beállìtom az egyforma hőfokot az egèsz lakásban.🤔 Köszönöm!! Üdv, Krisztián.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Nem szükséges a torló beépítése. A torló szerepe maximalizálni a radiátorokon áthaladó vízmennyiséget, és leszerelés esetén elzárni.. Tehát nem szükséges, de olyan radiátorszelepet érdemes venni, ami előbeállítással rendelkezik (ezzel át tudja venni a torló szerepét). Ez azt jelenti, hogy a fej alatt a radiátorszelepen be lehet állítani a maximális nyitást. ilyenek a Danfoss RA-N szelepei, de bármelyik hasonló működhet
@tamasstefan7116
@tamasstefan7116 24 күн бұрын
Kedves József, az lenne a kérdésem, hogy ha jól értem, akkor a fagyálló helyett a fagyvédelmi szelep is tökéletes védelmet nyújt? Radiátoros fűtést egészítenék ki monoblokkos hőszivattyúval, telepítés és vásárlás előtt állok, ezért szeretnék alaposan tájékozódni. Köszönöm a választ előre is!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Véleményem szerint igen. A hőszivattyú csak akkor van veszélyben, ha hosszú ideig nincs áram, és ezzel párhuzamosan hosszú ideig nagyon hideg van.... Ilyennel én még nem találkoztam... De bármi lehet... A fagyvédelmi szelep, mielött megfagyna a víz, elkezdi kiengedni a csőből, ezzel áramlást generál. És úgy ahogy a csobogo patak is nehezebben fagy meg, a fűtési víz is nehezebben fog.
@dominikszabo449
@dominikszabo449 27 күн бұрын
Most vettünk egy Siemens RDH100 TPI (PID) öntanuló termosztátot, és bekötés után azt tapasztaltuk hogy 22 fok van a házban és először 22,5 fokra állítva nem kapcsolt be a kazán, 23 fokra tekerve mar rögtön bekapcsolt, majd visszavettük 22,5 re. kb ment fél órát majd kikapcsolt de a hőmérséklet még mindig 22 fok volt. 8-10 perc múlva megint bekapcsolt de kb 10 percre és miután kikapcsolt még mindig 22 fok volt. Padlófűtésünk van, de nem értjük hogy miért nem fűti először túl a teret mint ahogy az általad mutatott diagramm is ábrázolta. Lehet nem jól működik? A gyári beállítások szerint "PID (lassú)" az alapbeállítás, elvileg ez ritkább kapcsolást eredményezne, de nekem túl sűrűnek tűnik, félek hogy feleslegesen terheli gyújtásokkal a gázkazánt.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 24 күн бұрын
A különböző készülékek, különböző logika alapján működnek. A tanuláshoz viszont idő kell. Azt javaslom, hogy programozzák be, és egy hetet minimum, de inkább másfelet várják meg, míg beáll. Bármi lehet rossz, de én még olyan hibát nem láttam, amit leírt. Valószínűtlen.
@dominikszabo449
@dominikszabo449 24 күн бұрын
@@epuletgepeszet Nagyon szépen köszönöm hogy időt szakított a válaszra! Másik siemens típusnál azt láttam hogy a “gyors”, “lassú” PID beállítás (RDH100 as típusnál) helyett, 6, 12 PID van ahol a számok a percet jelölik ami egy ciklusra vonatkozik, és nálunk kb 11-12 percenként kapcsolt le. Ez jelentheti azt hogy ez a 12 perces időtartomány sose fog több lenni?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 24 күн бұрын
A Siemens cuccokat annyira nem ismerem sajnos, de van kontaktom hozzájuk Megpróbálok utána nézni, hogy működik pontosan
@erigabu
@erigabu 27 күн бұрын
a klímáknál jó lenne ha a távirányító már nem infrás lenne, hanem rádiós. Nem kéne "rálátni" akadály nélkül mindig a klímára az "ifeel" funkcióhoz.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Egyetértek! nem tudom miért nem rádiós, mikor már a TV-khez is vannak ilyen távkapcsok...
@ZoltanMattyasovszky
@ZoltanMattyasovszky 28 күн бұрын
A vad kapitalizmusban ki van matekolva minden. Ki kell építeni az elektromos csatlakozásokat a drágább fűtőtestnek, valószínűleg hosszútávon megérheti. (Kérdés: Hol lehet a megtérülési görbe metszéspontja? Nyilván üzemfüggő.) Bonyolultabb rendszer, karbantartás-, odafigyelés igényesebb. Rendszerspecifikusnak gondolom, nem minden esetben van létjogosultsága. 26 év épületgépész mérnöki (kivitelezés, tervezés, oktatás, üzemeltetés - csak én nem csinálok blogot meg videókat) tapasztalat mondatja velem. Minél bonyolultabb valami, annál több hibalehetőség és probléma. Javítási, karbantartási költségekben is... Egyébként hűtésnél nem váltja ki a fan-coil-t a páralecsapódás és a cseppvízelvezetés miatt sem. Óvakodni kell az ökölszámoktól, van benne buktató bőven. Szerelői videó, kíváncsiságból néztem bele. Elnézést kérek, de az optimális hatékonyság az mindig épület- és igényfüggő, nem lehet elintézni egy termék reklámozásával. És még valami kedves József... Meg kellene tanulni beszélni, a szakkifejezéseket érthetően beépíteni a mondanivalóba, ha már ennyien követnek. Ez csak egy építő jellegű kritika lenne, amivel minőséget produkálhatnál. Elnézést kérek a véleményemért! Üdvözlettel: Mattyasovszky Zoltán - Épületgépész mérnök, vállalkozó, oktató, kivitelező, üzemeltető
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 24 күн бұрын
Üdvözlöm! Köszönöm a kritikát. Még bőven tanulom a blogolást, mint technikai mint egyéb oldalát is. Első sorban a videók arra készülnek, hogy a végfelhasználók megértsék bizonyos dolgok logikáit, ezért igyekszem a szakkifejezésesek kerülni, vagy úgy használni, hogy könnyen érthető legyen. Ha gondolja nagyon szívesen beszélgetnék önnel egyszer, akar csinálnék belőle egy videót is. Biztos vagyok benne, hogy értékes tapasztalata van, amit érdemes megosztani a világgal
@andybrezina
@andybrezina Ай бұрын
Ez az EKM rendelet egy faszsag. Egy passziv haznak olyan terminus burka van Hogy kB egyforma a homerseklet a futott es nem futott szobak kozt. Nincs 1 foknal nagyobb kulonbseg.
@peterkovacs233
@peterkovacs233 Ай бұрын
A fűtésre optimalizált hűtési üzemmódban rosszabb hatásfokú vagy ez csak azt jelenti hogy valamennyi felárért a fűtési hatásfoka, élettartama jobb?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Nem rosszabb, sőt sok esetben jobb is. A fűtésre optimalizálás nem exact tulajdonság, hanem van sok dolog amiből ha beleraknak egyet, már fűtésre optimalizáltnak lehet hívni. Ha a külső és a belső hőcserélő nagy, az hűtési oldalon is jobb hatásfokkal párosul. De rosszabb hatásfok nem lesz tőle sehogyan sem hűtésben
@mihalyturanyi6634
@mihalyturanyi6634 Ай бұрын
Az hogy van hogy sok fűtésre tervezett klimának rosszabb a hatásfoka mimt az én fűtésre ajánlott klomámnak. Monfjuk fűtésre tervezett klima -25 fokig tud fűteni SCOP érték 4,1 vagy 4 vagy 4,6. Az én klímám -20 ig tud fűteni és 5,1 az SCOP értéke. Ami -30 ig tud fűteni jobb értéknek kéne lenni mint az én klîmámnak.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Ez egy nagyon jó kérdés, az igazság az, hoyg erre én nem figyeltem eddig fel, de utána nézek, beszélek pár gyártóval hátha tudnak erre válaszolni, illetve megnézem ez milyen gyakori.
@Jackdanielssss
@Jackdanielssss Ай бұрын
Fűtésre Gree Amber Royal? Köszi
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 5 күн бұрын
Szerintem jó választás.. Sőt az Amber Royal arra van optimalizálva, hogy extrém hidegben is tudjon fűteni
@depeche151
@depeche151 Ай бұрын
Az indirekt hvm tartály hócseróléjénél nem jobb hatásfoka van egy méretezett minőségi lemezes hőcserélőnek ?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Nagyon jó kérdés!!!! és a válasz az, hogy de... Illetve a hőcserélőnél nem hatásfokról, hanem hőátadási teljesítményről beszélünk. Vannak olyan rendszerek, ahol különböző okok miatt külső hőcserélőt használnak (ennek legfőbb oka mondjuk a külső hőcserélő könnyű cserélhetősége), de ebben az esetben a hőcserélő és a tároló közé kell plusz szivattyú, kell valami ami indítja a szivattyút, kell golyóscsap, szóval kell egy kötés oda, ami drága megvenni és kiépíteni is.
@depeche151
@depeche151 Ай бұрын
@@epuletgepeszet Nem vagyok épületgépész csak építesz, ahogy láttam az alabbi rendszert így van ahogy írtad, van szivattyú is meg golyóscsap is. '' A konklúziók: Spirálos HMV: 11,6kW / 3,58kW = 3,2COP (61°/54° víz) Külső HCS-s HMV: 16,4kW / 3,16kW = 5,2COP (62°/54° víz) Szóval 30-40% nyereség külső HCS-vel, főleg melegebb időkben (kora tavasztól, késő őszig). De nyilván nem lehet fulltuti konkrét hatásfok-növekményt kijelenteni, mert nem ismert az, hogy mekkora gép-mekkora tartályspirál párossal hasonlítjuk össze.'' facebook.com/photo.php?fbid=8081623558569980&set=p.8081623558569980&type=3
@tiborsulyok7294
@tiborsulyok7294 Ай бұрын
Köszönöm! Nagyon értékesek a videóid! Szeretném akkor én is megragadni az alkalmat hogy visszaadjak. Ha sokat nem is tanultam, de sok mindenben megerősített a videóid tartalma. Például anyagválasztás és a tervezési szakaszokban. Ennek eredménye képpen egymagam, nulla előzménnyel összeraktam a saját házamban egy hőszivattyús padló, mennyezet és fal fűtéses/hűtéses rendszert 18 osztókörrel, szobánkénti vezérléssel, amihez saját szoftvert, rendszert írtam, mélytanulással, önkorrekcióval. Konstans 24 fokot +- 0.5 fokkal tartja télen, nyáron.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Uhh... Nagyon sztépen Köszönöm!!! sokat jelent ez nekem nagyon. Látszik, hogy van értéke a munkámnak
@bujdosoaron3193
@bujdosoaron3193 Ай бұрын
Hallottam olyat, hogy a több rétegű csőnél, idővel a rétegek közötti hőtágulás különbségek miatt, a rétegek elválnak egymástól, ami a szűkebb fordulóknál azt eredményezi, hogy a belső réteg begyűrődik és ez szűkületet okoz. Van hasonló tapasztalat?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Én csak olyankor hallottam hasonlót, amikor vagy rossz minőségű volt a cső, és a rétegek közötti ragasztó nem bírta.... A gyakoribb eset az, hogy magas hőmérsékletet engednek a csőre (pl vegyestüzelési kazánból).. Azt nagyon nem bírja a ragasztó...Elolvad...De ez 90fok felett igaz
@kovacsjozsef6609
@kovacsjozsef6609 Ай бұрын
Szuper videó!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Köszönöm szépen
@sziljoe
@sziljoe Ай бұрын
Rendszeres karbantarttás kell nekik aztán az a 60% lesz több is!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 24 күн бұрын
Hát, nehezen tudom elképzelni, hogy önmagában a karbantartás jelentősen növeli a hatásfokot, nyilván a tisztítás fontos, és lesz 65% de kondenzációs kazán nem lesz belőle
Ай бұрын
Üdv. Egy hibát találtam az elmondottakban. 1989-ben építkeztem saját kezüleg raktam le 600m 1 colos szűrke színű 1 rétegű vastag falú, rettentően merev csövet amit betonhálóhoz kötöztem le műanyag spárgával. Ez volt, csak ezt a csövet lehetett akkoriban kapni. A radiátorokhoz a 3 rétegű csöveket raktam a padlóba a földszinten. Az emeletre viszont rézcsövekkel megy fel a meleg víz a radiátorokhoz. Egy vizvezetékes szaki kötötte rá a csöveket az idomokra, elég szakszerűen megcsinálva, nyomásmérő és hőmérséklet mérő is van a rendszerben, illetve utántöltésre is van fixen kiépített csap. A padlófűtéscsővet nagyon nehéz volt leraknom, 200 m-es gurigákban voltak, egy egy guriga átmérője durván 100 kg körüli lehetett, a guriga átmérője kb 170-180 cm körül volt belül, kívül meg 2 m felett. Ezek colos szürke 1 rétegű csövek, örültem, hogy ezt is kaptam, nem hogy még válogassak is a különböző csövek között, mivel akkoriban nem létezett más padlófűtéscső. Ráadásul télen raktam le a csöveket, így állandóan melegítenem kellett hőlégfúvóval, hogy meg tudjam hajlítani. Így is csak 20 cm átmérőben tudtam a visszafordulásokat meghajlítani a 10*10 cm-es betonhálóhoz. A mai napig megvannak a fényképeim róla. Amikor elkészült a bekötés, akkor a nyomáspróbánál 4 atm nyomásra teszteltük 1 hétig, majd leengedtük 1.5 atm a nyomást. A csövek nyomáspróbája 1 hét volt, ezalatt csak pár tized atm nyomás esett amíg a feltöltéshez használt csapvízből a szabad oxigén kidiffundált a csőből. Akkor utána újra engedtünk rá egy kevés vizet, hogy meglegyen a 1.5 atm nyomás a csövekben. Azóta nem kellett hozzányúlnom a rendszerhez, utántölteni sem kellett. Fogalmam sincs milyen típusú a cső, de azt tudom, hogy 1 rétegű colos, szürke színű. A földszinti radiátorokhoz menő csövek fehér színű 3 rétegű cső. A csövekben magasabb a nyomás, mint a külső légnyomás, így az oxigén csak kifele tud áthatolni a szürke csövön, befele nem. Ez fizikai lehetettlenség lenne. A csapvízben mindig van szabad oxigén egy kevés, söt a cső feltöltésnél is maradhatnak benne levegő buborékok, ennek kellett kidiffundálnia csövön keresztül az 1 hetes 4 atm-es nyomáspróba alatt. Mivel ezt 1989-ben raktam le, és azóta nem kellett töltenem a rendszer az 1 hetes tesztelés után, ez azt jelenti, hogy az a cső is tökéletes, kár volt a videóban lehúzni a minőségét.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Üdvözlöm! Én nem nagyon tudom mi volt 89-ben, akkoriban 7 éves voltam, ugyanakkor amit a videóban elmondtam igaz. Az oxigén diffuzió létező fizikai jelenség, akkor is, ha a csőben lévő nyomás nagyobb mint kívül van. Érdemes utána keresni. Ugyanakkor nem gondolom azt, hogy bárki szemmel meg tudja állapítani, hogy a cső amit a kezében tart, valójában mennyi rétegből áll, illetve milyen anyagból van. Az viszont elég kemény, hogy az elmúlt 35 évben nem kellett a fűtéshez nyúlni. Ez elég hihetetlen, de örülök hogy jól alakult önnek ez a dolga
Ай бұрын
@@epuletgepeszet Azért vagyok biztos az 1 rétegű csőben, mert én szereztem be a csövet nagyon hosszú üzletek járása után. Én is raktam le a csövet. Az túlzás, hogy a fűtéshez nem kellett nyúlni, mert a kombi cirkót évente karbantartatom egy szakival. De a csövekhez, szelepekhez tényleg nem kellett nyúlni. Az egész házat én építettem majdnem szaki nélkül. Egyedül a gáz bekötését végezte egy gázszerelő. Minden én csináltam még a ház tervrajzát is, ajtókat, ablakokat, falazást, tetőfedést, betonozást kövezést, parkettázást, festést, villanyszerelést. Soha előtte nem dolgoztam építkezésen, csak megvettem a szakkönyveket és megtanultam, majd józan paraszti ésszel álltam neki mindennek. Ja és nem egy kis kocka házat építettem, hanem egy 340m2, majdnem mindenhol íves házat. Még az ajtók és ablakok is ívesek, meg a tető is. Azért én csináltam szinte mindent, mert nem bízom a részeges kókler szakikban. Abban az időben vidéken nagyon ment az italozás, ritkán lehetett józan embert látni. 5 kocsma volt a falunkban, ma meg csak 1 és azis csak pang az ürességtől.
@sandormagyar2506
@sandormagyar2506 Ай бұрын
Talajkollektorrol akarsz videót készíteni, illetve a hidrováltóról?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Igen és igen. Pontosan most kezdtem egy hidraulikus váltó videót készíteni
@tihamerduda4148
@tihamerduda4148 Ай бұрын
Szia József! Gratula a videóhoz, nagyon sok hasznos infót tudtam meg! A véleményedre lennék kíváncsi: ha egy új ház építésénél csak egy fűtési megoldást választhatnál, akkor a padló- vagy a mennyezet fűtésre szavaznál? Egyre hosszabbak a nyarak, így talán a mennyezethűtés előnyei egyre jobban láthatóak, de tartok attól, hogy télen nem adna elég jó hőérzetet a padlófűtés nélkül. Kell ettől tartani? Köszi előre is a válaszod!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Köszönöm a kérdést! Én padlófűtést mindenképpen raknék... Ha van mennyezet ha nincs. A padlófűtés által melegen (melegebben) tartott padló comfortban verhetetlen. Én biztosan nem hagynám ki. Mennyezetfűtést akkor raknék csak ha van központi légkezelő, amelyik tud párátlanítani. Azért fontos, mert a fűtés esetében a padló tök elég lenne, de nyáron ha hűtésre akarjuk használni a mennyezetet, akkor elkerülhetetlen a pára kezelése! E nélkül a mennyezet hűtés nem működik vagy nem működik jól! Ha nincs légkezelés, akkor klímát ajánlok hűtésre, vagy fancoilt (ezek ki tudják szedni a párát a szoba levegőjéből). Ha van páramentesítésre központi megoldás, akkor lehet hűteni a menyezettel rendesen. Szóval, hogy válaszoljak: Én csinálnék padlófűtést, mennyezet hűtés/fűtést de ezekkel együtt raknék központi szellőztető berendezést ami képes párátlanításra.
@mematyi
@mematyi Ай бұрын
Kedves József! Szerintem a témában egy olyan videó nagyon hasznos lenne, amiben a kicsit hozzáértő, inkább hozzá szagoló érdeklődőnek elmagyarázza az Ön tapasztalatait a csőméretek, osztó típusok(gyártók?), és egyéb járulékos szerelvények tekintetében. Mit érdemes, és mire nem érdemes költeni a gyakorlatban. Például érdemes-e mindent egybevéve 20as csővel szerelni a kevesebb kör, magasabb ár(különösen pex-a-nál) tekintetében. Érdemes-e márkás osztót venni a kínai helyett. Van-e különbség a 7eFt-os és a 13ezres termofej között. Jobb-e az egy szivattyú-több stad szelep kombináció, mintha minden osztóhoz külön szivattyút vennénk, amit termosztát kapcsol ki-be. Ilyen megoldásokra gondolok. Üdv!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Köszönöm a tanácsot, tetszenek az ötletek 🙂
@rolandFowR
@rolandFowR Ай бұрын
Kedves József! Az alábbiakat építő jelleggel írom a következő videóihoz és semmiképp sem kötekedésként. A videó elején említett "szállópor" és 40°C fölötti padlófűtésvíz kapcsolatának érdemes lenne utánanéznie, mert elég nagy butaság. attól, hogy 45°C-al fűtöm a padlómat, még nem lesz 26-27°C fölötti a padlóhőmérsékletem. Ugyanis függ az osztástól is és a beton vastagságától is ( még a burkolattól is). Az persze valós, hogy árthat a betonnak. Ha a szállópornál a lebegő porra gondolt, akkor ezt már nagyon sokan bebizonyították, a padlófűtésnél (mint sugárzó fűtés és nem konvekciós, mint a radiátoros), hogy nem létező dolog amit radiátoros lobbi terjesztett. Ahhoz, hogy port lebegtessünk olyan felületi hőmérsékletre lenne szükség amire nem szeretnék lépni. Ami nagyon zavaró, extrém mennyiségű vágás van a videóban ( majdnem minden mondatban, de van amelyikben 3-4 is). Érdemes lenne elpróbálni párszor a mondanivalót a felvétel előtt, hogy ne legyen ilyen hiba ami miatt végig kell szenvedni a videót, pedig van benne hasznos tartalom.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Köszönöm. Ezek az én szakmai véleményem. A padlófűtésbe nem engedünk be 30 (jav.: 40) foknál magasabb hőmérsékletü vizet. Ez egy elég fontos szabály. Nem létezik 100%os sugárzó és 100%os konvekciós fűtés. A padló meleg, felmelegiti a levegőt. Valóban eltúlzott az a régi legenda, hogy asztmát okoz, de biztos vagyok benne, hogy a felfelé áramló levegő miatt, könnyebben lebeghet a por is .. A vágásról: nem vagyok profi vágó, ezeket a videókat magamnak csinálom. Van amit 3x veszek fel, de ez a fajta vágás nem ezért van. Ez egy vágási stílus, aminek a lényege, hogy egy feszített flow-ja legyen a videónak. Nem azért van benne sok vágás, mert nem jól vagy nem jót mondok, hanem azért, hogy a mondanivaló folyamatosan pörögjön. Ez igazából ízlés kérdése... Én nagyon amatőr vagyok vágásban, egy 25 perces videó elkeszítése ( az előmunkálatok nélkül) kb 12 óra, szóval elég sok meló, nekem is egyszerűbb lenne csak felrakni, de nagyon megtetszett ez a stílus, és jobban bent tartja a nézőt. De visszatérve a szakmai dolgokra: A padlófűtés álltal keltett lebegő porral kapcsolatban sokféle vélemény van. A leggyakoribb, hogy kb 60-70cm magasságig lebegteti a port. Itt Pölcz Csaba (Uponor)valaszát találja : maradokapenzemnel.blog.hu/2019/08/06/padlofutes_7_szakmai_valasz_a_legfontosabb_kerdesekre
@gazdagsandor
@gazdagsandor Ай бұрын
Thanks!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Köszönöm szépen! Nagyon hálás vagyok!
@ispapp
@ispapp Ай бұрын
Melyik padlófűtési módszert ajánlanád? -taposós amit említettél -XPS táblás, szegelős Estrich kötése után, burkolás előtt ki kell fűteni a padlót, de ha még nincs mivel (se a hőszivattyú, se a kazános rendszer nincs meg), mivel oldanád meg? Elég lehet egy használt bojler rákötése erre a célra? (Nyilván keverőszeleppel be lenne állítva a maximális előremenő hőfoka) Remélem tudsz tanácsot, ötletet adni. Köszönöm
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Attól függ kinek. Szerelőnek szerintem a legjobb a Tacker lemezzel és letűző szerszámmal. De a rendszerlemezes taposós sem rossz... A hagyományos síkhálós megoldással is lehet élni, csak hatalmas cumi megcsinálni... Felfűtés: nem könnyű kérdés. A Bojler 1,8kw-os fűtőszála azért nem annyira erős szerintem ehez a művelethez, nem kell aggodni sosem fog 40 fok fölé menni. Talán valami elektromos kazánt érdemes rárakni ideigelenesen. Szoktak lenni facebookon pár 10ezer forintért levett darabok. 6-8-10 Kw környékén... Csak figyelni kell, hogyha nincs 3fázis akkor ne olyat vegyetek.
@ispapp
@ispapp Ай бұрын
@@epuletgepeszet Én fogom magamnak csinálni. Tackeres szettet szerszámmal meg lehet venni, ami egyben egy minimális padló szigetelés is, ellenban a taposós előnye, hogy vékonyabb estrich réteg is elegendő neki (mivel nehéz anyagot bejuttatni az ingatlanra, ez is egy fontos érv) Síkhálós volt az első ötlet mert olcsóbb, de tényleg sokkal macerásabb. Előremenő előszabályzására azért gondoltam, mert mégis lenne egyfajta védelem, a csőszakasz elején se legyen forró a víz. Bojlerbe tudok nagyobb fűtőtestet is rakni, akkor már az is elektromos kanán (alapelve ugyanaz). Nagy teljesítményűt nem vásárolhatok mert jelenleg csak 20A jön be, tehát már a 6kW is túl sok lenne a (bejövő)hálózatnak. Hálózatbővítés később lesz. Talán egy használt medencés hőszivattyú lenne még megoldás, mert azok még ősszel is használhatóak (4 évszakos se lenne rossz, de akkor már majdnem ott vagyok, mintha egyből a véglegest venném meg)
@ispapp
@ispapp Ай бұрын
Szuper bemutató a csövekről. Ha lehetne kérni még padlófűtéssel kapcsolatos tartalmat, annak nagyon örülnék.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Igyekszem! Vannak még témák! osztók, elektromos fejek az osztókra, beszabályozás
@adamkovacs2241
@adamkovacs2241 Ай бұрын
Tisztelt József, Köszönöm az eddigi munkáját, szerintem nagyon hasznosak a videók. Mi a véleménye a szárazépítésű padlófűtésről? Működőképes a rendszer?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Köszönöm szépen! Ugyan nagy tapasztalatom nincs vele működés közben, nem gondolom, hogy probléma lenne vele. Ugyanakkor érdemes valamilyen "normális" márkát választani, pl : Uponor Siccus Mini
@sandorposa5066
@sandorposa5066 Ай бұрын
Tanultam ismét pár dolgot, köszönöm,hogy ilyen hasznos tartalmakat készítesz. 🙂
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Én köszönöm a visszajelzést. E nélkül nehezebben állnék neki a munkának 🙂
Ай бұрын
Kedves József. Köszönöm a videókat, sokat tanultam belőlük. Csupán az indirekt tárolókat hiányoltam ebből a videóból. Most kerszerűsítünk egy régi házat, kondenzációs gázkazán (Hajdu HGK) + padlófűtés lesz, viszont a HMV előállítás és tárolás kérdésében bizonytalan vagyok. Szerinted melyik a jobb: indirekt tároló (pl. Hajdu Aquastic AQ IDE 100F) a gázkazán mellé, vagy egy hőszivattyús bojler (pl. Ariston Lydos Hybrid 100 wifi)?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Indirekt tároló egy jó téma. Átgondolom, hogyan lehetne ezekről beszélni,
@goczonydavid2662
@goczonydavid2662 Ай бұрын
Nekem csak annyi lenne a kerdesem .. pl kint van 45 fok es 80% pára a lakasban meg 24 fokot szeretnék, akkor ez a hővisszanyerős szellőztető tudja csökkenteni a lakás paratartalmat vagy sem? Egyáltalán az a hőcserélős szellőztető mennyi párat tud lecsapatni a levegőből? Van olyan hatékony mint egy páramentesítő?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Alapvetően a hővisszanyerős szellőztető "csak" cseréli a kinti és benti levegőt. Ha kint szárazabb a levegő mint bent, akkor azt engedi be. Létezik egy olyan berendezés, hogy kalorifer, amit mondjuk hőszivattyúval hűteni kell, és ez a berendezés képes szárítani a levegőt.
@SapiCsabi
@SapiCsabi 2 ай бұрын
A folyadékhűtőkről is beszèlhetnél!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Ez egy nagyon jó téma. Ígérem kikepzem magam belőlük jobban, és télen csinálok egy videót majd
@sipimokus
@sipimokus 2 ай бұрын
A legjobb megoldás szerintem az lenne, ha magát a vízátfolyás mennyiségét (is) mérné a rendszer, ebből már lehetne következtetni, hogy indokolt-e (pl. időzített locsolás), ne pedig 20 kütyüt dobáljak szét a házban, kertben, macskára, stb. Sok(kkk)allom a 150.000 Ft-os árat a kezdő készletért, a további szenzorokért 35.000 Ft-ot kérnek..
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Sokat gondolkoztam ezen, de szerintem az átfolyás vizsgálat csak egy lakásnál jó. Ha rajta van 10 lakás egy vezetéken, ott azért sokszor előfordul, hogy órákig van áramlás folyamatosan, amiből nem lehet következtetni a csőtörésre
@utasmasodik7726
@utasmasodik7726 2 ай бұрын
Tökéletes!!!
@Atomcsak
@Atomcsak 2 ай бұрын
3:13 Nyóc éve Bihari fődi testvérem? :D
@zsocasos
@zsocasos 2 ай бұрын
Na igen, de a régi Fég kazán felnyomja 60 fokra a radiátorokat kb 15 perc alatt, felzabálja a gázt, majd kihűlnek a radiátorok, kapcsol a termoszt és újra a hideg vizet melegíti. Mivan akkor ha igaz csak 30-40 fokon, de a hőszipka egész nap megy? A klíma is akkor hatékony ha nem kapcsolgatjuk ki be.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet Ай бұрын
Igen... De sajnos azért nehéz úgy beállítani a rendszert, hogy -20fokban is egész nap menjen, és +10-ben is...
@tothmihaly5707
@tothmihaly5707 2 ай бұрын
Sorry, hogy nem pont egy idevágó videó alatt kérdezem, de nem tudom régi videók alá érkezett commenteket nézed-e Józsi. Hogyan tud egy hőszivattyú egyszerre HMV-t és hűtési célú hidegvizet előállítani? Tfh nyár van, kell melegvíz a fürdéshez, de kellene hideg (hűtött) víz is a padlófűtési körökben való keringtetéshez vagy urambocsá fancoilokba. Ilyenkor ez hogyan tud működni? Kettő puffertartály kell? Tud valóban egyszerre hűteni és főteni is a hőszivattyú? Köszi a választ!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Egyszerre nem. A használati víznek mindig előnye van a fűtéssel és a hűtéssel szemben. Tehát megcsinálja a melegvizet és aztán átvált hűtésre. De általában a puffer tartályban van annyi hideg víz, hogy ezt az átmenetet tudja kezelni, egy jól méretezett rendszernél
@tothmihaly5707
@tothmihaly5707 2 ай бұрын
@@epuletgepeszet köszi a gyors választ!
@sircann
@sircann 2 ай бұрын
@@tothmihaly5707 Daikin termékei között egyszerre hűteni és fűteni tudó berendezés is létezik. talán olyan is van amit te írsz.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
@sircann olyan nem nagyon van, ami képes egyszerre hűteni és fűteni. A fizikai folyamatok iránya határozza meg az üzemmódot. Nem hiszem, hogy létezik olyan készülék, ami egyszerre képes hűteni és fűteni. Már csak azért sem, mert a hűtő közeg - víz hőcserélő vagy hideg, vagy meleg. Egyszerre nem nagyon van lehetőség mindkét állapotra. De lehet tévedek, ha tudsz több infót, oszd meg, mert kíváncsi vagyok
@attilabarber
@attilabarber 2 ай бұрын
A videó végén 2 irány van: vagy nagy radiátor vagy ventis. Nagyon laikusként kérdem, hogy a régi öntöttvas radiátor elég nagy? Gondolom nagyon elvadult ötlet egy ilyet meghagyni és rátenni a hőszivattyúra? 🙂
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
A régi radiátorok jellemzően eszeveszetten túl vannak meretezve. Ha ez nálad is igaz, akkor a probléma nem a nagyság, hanem a kosz. Ezekben a radiátorokban évtizedes dzsuva van. Úgy gondolom, hogy ez problémát okozhat. De önmagában az, hogy öntvény, nem okoz gondod. Meg kell nézni, hogy 55-60 fokos vízzel elég nagy hőt le tud e adni
@sandorszenasi896
@sandorszenasi896 2 ай бұрын
Ne stresszeld túl magad, hanem ha elmész egy hétre, zárd el a bejövő főcsapot.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Igaz. Csak vannak rajta automatizált öntözés
@gomla8187
@gomla8187 2 ай бұрын
A biztosító az elfolyt vizet soha nem fizeti ki , csak a víz által okozott kárt. (önrésszel és felső korláttal)
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Ezt nem tudtam
@V_Atti
@V_Atti 2 ай бұрын
A lakásbiztosítók ugye hozzájárulnak ennek a költségéhez (ill. adnak kedvezményt)? Bocs, vicceltem.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Hahahahah😄😄😄😄😄
@ispapp
@ispapp 2 ай бұрын
Szakiellenőr bemutatott egy magyar vállalkozó termékét. Abban egy motoros golyóscsap van és egy átfolyásérzékelő. Wifin is üzemel, így lehet automatizálni is (pl ha senki sincs a wifi hálózaton, akkor nem vagyok otthon, ha ilyenkor érzékel szivárgást, automatán lezár) Keress rá a videói közt Emlékeim szerint kb a szerelvények árát kérik érte (~30e Ft körül vesztegetnek egy ilyet)
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Megnézem köszönöm :)
@tamastoth6069
@tamastoth6069 2 ай бұрын
Nekem inkább 130e homálylik!?🤔
@ispapp
@ispapp 2 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/h4fQYZ-BqqengM0si=dq4ZzVQSXEq-9Sw7
@ispapp
@ispapp 2 ай бұрын
​@@tamastoth6069 38.800Ft
@tothmihaly5707
@tothmihaly5707 2 ай бұрын
Köszi a videót! Azt tegyük hozzá, hogy állandó és működő wifi hálózat a használat záloga, ha esetleg lenne egy áramszünet, és akkor lenne gond csőtörés is (nem annyira lehetetlen, hiszen lehet pont a csötörés az áramszünet okozója is) azon sajnos nem segít. Ha valóban komolyan akarod venni a nyaralás pihenés részét, akkor tedd szünetmentesre ezt az eszközt és a wifi routert is:)
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Igazad van :), az lenne a 100%-os biztonság. De azért nem sokszor fordul elő, hogy az áram és a víz egyszerre menjen.. Nem lehetetlen, de azért kicsi az esély
@ballarobert164
@ballarobert164 2 ай бұрын
Hello, azt szeretnem kerdezni Cloudba fut a parancs vagy offline is ? marmint ha elmegy a net mukodik ha vizet eszlel a rendszer?
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
A csap működik offline is a hozzá csatlakoztatott kábellel. a kiegészítő érzékelők nem működnek offline
@csabajuhasz7584
@csabajuhasz7584 2 ай бұрын
Nagyon informatív videó, köszönjük, mindenki megértheti a lényegét, csak legyen pénze az embereknek a jó megoldásokra. Köszi még egyszer!
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Köszönöm
@gazdagsandor
@gazdagsandor 3 ай бұрын
Szia, Köszönöm szépen ezt a videót. Egy olyan kérdésem lenne hogy van e realitása egy ilyen mennyezetfűtési rendszernek egy könnyűszerkezetes alpesi faházban (pl flóra 2) a földszinti mennyezetbe építve? Előre is köszi a választ.
@epuletgepeszet
@epuletgepeszet 2 ай бұрын
Mindenképpen van realitása szerintem. De azért sokmindenre kell figyelni.