Nauka programowania
0:24
Жыл бұрын
Własny BLOG #5 - Artykuły i stopka
43:49
Пікірлер
@MMF-7553
@MMF-7553 Ай бұрын
Zamiast zwrócić wyniki wszystkie naraz (tak jak return), yield zwraca kolejne wartości sekwencyjnie, "zapamiętując" stan funkcji pomiędzy kolejnymi wywołaniami generatora. Gdy wywołasz generator ponownie (np. poprzez funkcję next() w Pythonie), wykonanie wraca w miejscu, w którym zostało przerwane, kontynuując działanie od kolejnej instrukcji po yield. Jest to charakterystyczne dla Pythona i mechanizmu jego generatorów. Takie opisy jak wyżej nie zawsze trafiają w zrozumienie, trzeba uzywac analogii ktore sa nagminnie pomijane w wielu dyscyplinach naukowych. Yield w Pythonie powinnismy sobie wyobrazić jako pracownika biblioteki, który obsługuje kolejnych klientów w trakcie pracy. Zapamiętywanie stanu: Kiedy pierwszy klient (wywołanie funkcji) przychodzi i prosi o pierwszą książkę z serii, pracownik (funkcja generatora) szuka jej, wręcza klientowi, a następnie zapisuje informacje o tym, którą książkę i klientowi wydał i co powinien zrobić następnie. Teraz zna już jego potrzeby i wie, że po tej książce będzie kolejna. Przerwanie i wznowienie: Klient zabiera książkę i odchodzi, a pracownik czeka na następnego klienta. Kiedy ten sam lub inny klient wraca, by dostać kolejną książkę z serii, pracownik od razu wie, od której książki ma zacząć, bo zapamiętał stan z poprzedniego spotkania. Nie musi zaczynać od początku ani przeglądać wszystkich poprzednich książek, aby wiedzieć, co robić dalej. Kontynuacja: Proces się powtarza, klient po kliencie, książka po książce, aż cała seria zostanie wydana. Każde wywołanie funkcji next() przypomina pracownikowi, gdzie skończył i co ma zrobić dalej. Yeld to po prostu przetwarzanie kodu etapami, dzięki temu możemy efektywnie przetwarzać duże ilości danych, zwracając je partiami, bez konieczności ładowania wszystkiego na raz do pamięci.
@whitenickr.5784
@whitenickr.5784 8 ай бұрын
Super robota, dziekuje za pomoc
@XweR
@XweR 8 ай бұрын
matura za tydzień, no to jedziemy
@Winietek
@Winietek 8 ай бұрын
23:11 "jest liczbą pierwszą" :)
@zenotheomni-king_br7448
@zenotheomni-king_br7448 8 ай бұрын
Dzień dobry, wiem że pytanie może nie na temat c++ ale.... Jak na maturze z informatyki zapisać kod SQL? Planuje użyć rozwiązania MySQL z pakietu XAMPP i nie mam pojecia, zapisac go po prostu w pliku tekstowym tak jak odpowiedz do danego zadania?
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 8 ай бұрын
Zależy, jaki się zadeklarowało program/środowisko. W MS ACCESS można w jakimś-tam stopniu pisać SQLem. W przypadku innych baz danych (dopuszczonych) też się da, ale raczej będzie chodziło potem o podanie wyniku, a nie pytania SQL. Chyba, że jakieś zadanie teoretyczne poprosi o ułożenie SQLowego zapytania.
@zenotheomni-king_br7448
@zenotheomni-king_br7448 8 ай бұрын
@@webjasiekWebCrew Czyli wystarczy zapisać plik z wynikiem? Planuje użyć MySQLa z pakietu APACHE. Pozdrawiam serdecznie!
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 8 ай бұрын
Nie ważne, co planujesz - tylko jak jest na deklaracji maturalnej. Przeglądnij zadania maturalne z informatyki na stronie arkusze.pl i zwróć uwagę na te zadania, które są opatrzone komentarzem podobnym do tego: "wykorzystaj dostępne narzędzia informatyczne, aby rozwiązać..." Owe narzędzia, to najczęściej EXCEL/ACCESS w przypadku środowiska Windows i MS OFFICE a w przypadku Linuxa, to pewnie Open Office z MySQLem. Na koniec zrobionego zadania wyniki umieszczasz w plikach - zgodnie z opisanymi w zadaniach sugestiami. Serio - zobacz zadania. Proponuję zacząć od matur 2018 w górę, koniecznie przerobić ostatnią w nowej formule. Pozdrawiam.
@Winietek
@Winietek 9 ай бұрын
u mnie maturka za rok pozdrawiam
@Winietek
@Winietek 9 ай бұрын
świetnie Pan opowiada, duża pomoc. Pozdrawiam
@homiephobickid5664
@homiephobickid5664 9 ай бұрын
super kurs, polecam oglądać na przyspieszeniu x1.25
@kamilkozie9882
@kamilkozie9882 9 ай бұрын
a gdzie mogę dostać płytę na której są rozwiązywane zadania, bo niektóre chciałbym przepracować z wyjaśnieniem?
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 9 ай бұрын
W zbiorze są rozwiązania + podany FTP z plikami. Kurs video omawia kilka zadań.
@kamilkozie9882
@kamilkozie9882 10 ай бұрын
Zakupiłem, mam 32 lata i programowanie w c++ stało się moją nową pasją, gorąco polecam ten zbiór zadań, jak dla mnie to dużo lepsza opcja na szlifowanie języka niż spoj, pozdrawiam :)
@jarekpiwar3688
@jarekpiwar3688 11 ай бұрын
Fajna forma nauki. Można sobie wszystko utrwalać, bo materiał w całości cały czas na tablicy.
@OchronaSprawiedliwość
@OchronaSprawiedliwość 11 ай бұрын
witam,pytanie z innej beczki, jak przechodze z głównej storny na podstrone (osobną) i chce z podstrony wrócić na główjednym kliknięciem - tojak to zapisać? bo jak narazie musze klikac conajmneji 2 razy i za kazdym razem na nowej stornie sie otwiera. dziękuje za info.
@Orionus83
@Orionus83 11 ай бұрын
Fajne ciekawostki C++. Czekam na kolejne odcinki:) Może więcej z std::ranges i std::views.
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 11 ай бұрын
Dokładnie do zakresów, widoków, potoków itp. się dobieram.
@panczeer
@panczeer 11 ай бұрын
świetny odcinekz przydatnymi informacjami, pozdrawiam
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 11 ай бұрын
od-pozdrawiam również
@Orionus83
@Orionus83 11 ай бұрын
Miło znów Pana widzieć na YT. Oby więcej tak ciekawych materiałów. Pozdrawiam.
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 11 ай бұрын
Dzięki. Będą się pojawiać. Takie krótkie, wstawki. Nazwijmy je: `różnostki` z c++17 i późniejsze.
@patrykstepien2699
@patrykstepien2699 11 ай бұрын
Panie Tomku! Pojawi się odcinek odnośnie korutyn?
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 11 ай бұрын
Uczciwym będąc, w praktyce tego nie używałem - a teorię można poczytać - to co w dokumentacji. Żeby jednak coś fajniejszego pokazać, to muszę do tego przysiąść, poanalizować. Może wtedy. Teraz chcę dodać kilka info o zakresach, w tym widokach, generatorach, potokach i koncepcjach.
@eliaszsagan9383
@eliaszsagan9383 11 ай бұрын
Dziękuję Panu, świetnie Pan tłumaczy
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 11 ай бұрын
Cieszę się i dziękuję również za miłe słowa.
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
O, dopiero zobaczyłem, że na nagraniu w okolicach minuty dwadzieścia jakieś dźwięki systemu się nagrały. Przepraszam. Już nie będę zmieniać/nagrywać ponownie.
@robertkoosowski5696
@robertkoosowski5696 7 ай бұрын
A najlepsze, że Ja szukałem u siebie co tak mi brzdąka system a nic nie pokazuje żadnych komunikatów... 🙂
@szaman6204
@szaman6204 Жыл бұрын
Super, że Pan "wrócił"
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Będę trochę częściej, może znacznie częściej.
@madPL1239
@madPL1239 Жыл бұрын
Często wracam do lekcji Tomka. Ma on poniekąd stałe, wysokie miejsce w moich youtubowych tutorialach :))) Jak dobrze, że są tacy jak Tomasz, którzy mają umiejętność tłumaczenia i ogromną wiedzę. Pozdrawiam serdecznie.
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Wiedza jak wiedza, za pozdrowienia dzięki.
@OchronaSprawiedliwość
@OchronaSprawiedliwość Жыл бұрын
mampytanie - czemu storna robiona w linuxmint przy wpisie: <meta http-equiv="X-Ua-Compatible" content="IE=11,10,9,7,brave,edge,chrome,firefox=1"> ...nie działa jaknależy - tylko trzcionka znikła, tekst sie poprzesuwał??
@jakobo5521
@jakobo5521 Жыл бұрын
Super temat! Akuratnie tworzę swojego bloga w HTML/SCSS/JS i Twój materiał przydał mi się idealnie. Jeszcze raz dzięki za filmik i nagrywaj więcej. Pozdro!
@user-mo6mw9ev6k
@user-mo6mw9ev6k Жыл бұрын
Super film🎉!!
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Starawy, ale funkcje nie zmieniły się nawet na jotę ;)
@holyshit922
@holyshit922 Жыл бұрын
Dlaczego video podzielone na dwie części ? Z tego co widzę w tytule to ten drugi filmik jest o obsłudze błędnego wyrażenia tylko czy nie można było tego video połączyć w jedno Zadanie mogłoby się składać z dwóch części 1. Konwersja notacji infiksowej na ONP 2. Obliczenie wyrażenia zapisanego w ONP Pomysł na odcinek/lekcję niezły
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Szczerze, nie pamiętam. Może miałem jakiś problem techniczny, albo poprawiałem część nagrań "poźniejszych" i wówczas, kiedy nagrywałem, podjąłem decyzję o rozbiciu, żeby coś puścić już, a resztę potem? Myślę, że to nie jest wielki problem.
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
To są też starsze materiały, pewne rzeczy bym poprawił, zmienił. Człowiek się rozwija jak coś robi.
@donald7110
@donald7110 Жыл бұрын
Wreszcie jakiś wartościowy kanał. Super tłumaczysz
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Dziękuję.
@panczeer
@panczeer Жыл бұрын
Pozdrawiam
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Odpozdrawiam ;)
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Książka z zadaniami to odpowiedź na częste pytania, które słyszę: "czy są jakieś zbiory zadań z programowania?" To kontynuacja pierwszej części zbioru zadań. Przy okazji proponuję kurs, w którym podchodzę do nauki inaczej, niż w darmowych kursach na kanale. Na kanale skupiam się na wyjaśnieniu samej teorii, nie próbujemy języka w praktycznych zadaniach. Tutaj robię zadania, ale małymi porcjami, przy okazji rozwiązania, wprowadzam kolejne elementy języka. To taki mix teorii i praktyki w odpowiedniej proporcji. Próbuję nie zmęczyć ani zbyt długim ciągiem teorii, ani zbyt długim ciągiem praktyki. Cześć!
@bartoszkurto8148
@bartoszkurto8148 Жыл бұрын
zupełnie nie działa mi łączenie tych wszystkich rzeczy:(( edit: jednak sie udało :))
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
ufff ;) Czasami na początku te integrowanie bibliotek w naszym środowisku... to koszmar. Ale cóż - C++ i to includowanie bibliotek, kompilowanie, ustawianie... męczące, w porównaniu do innych rozwiązań.
@ssandwich00
@ssandwich00 Жыл бұрын
czy jeżeli chce zdawać w tym roku mature, a miałam do tej pory podstawe to dam rade się wyrobić? od czego najlepiej zacząć?
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Excel to za mało. Trzeba robić DUŻO ZADAŃ, tutaj tłumaczę tylko niezbędne narzędzia. Do matury potrzeba programować, robić Excel, ogarniać bazy danych, przerobić sporo algorytmów wraz z ich opisywaniem (kod/pseudokod), zapoznać się z treściami teoretycznymi/ogólnymi, np. Budowa sieci, Budowa komputera, Prawa autorskie, ogólne rozumienie technologii takich jak kompresje, stratne i bez i sporo tematów mniejszych.
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Najlepiej sprawdzić oficjalne tematy podane jako wymagania na maturze. Jeżeli uczysz się sam(a) to jest trudniej, dobrze wynająć kogoś, kto przygotowuje do matury i ukierunkuje. Teoretycznie powinien nauczyciel w szkole... ale... prawda... różnie bywa ;)
@PiotrSygutPL
@PiotrSygutPL Жыл бұрын
👍
@markra7677
@markra7677 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję! Mam wrażenie, że polubimy się z Excelem. :D
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
I słusznie, wśród arkuszy kalkulacyjnych ten wciąż wydaje mi się najlepszy.
@klaudiao.4327
@klaudiao.4327 Жыл бұрын
Mam pytanie w czym tkwi problem, że jak kliknę raz w sekcje np. projekty ok widze, że display się włącza, ale żeby kotwica zadziałała i sprowadziła wzrok na sekcję muszę kliknąć drugi raz w ten sam link nawigacji. Nie wiem tak jakby on najpierw wykonał kod js a potem dopiero kotwice. Jakby to wszystko zusammen do kupy??
@Stulejon
@Stulejon Жыл бұрын
Godzina przed maturą XDD
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
rekord
@Stulejon
@Stulejon Жыл бұрын
@@webjasiekWebCrew przydało się +3 punkty
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
6%
@halciik
@halciik Жыл бұрын
Całe szczęście, że można pisać zapytania w sql. To moje wybawienie na maturze po wcześniejszych godzinach nauki do egzaminu zawodowego. Nie chciałoby mi się jakoś dokładnie obczajać funkcji accessa samego w sobie
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Uważaj! Niektóre zapytania mogą nie zadziałać, jeżeli pracowałeś z MySQL. Np. w MySQL zadziała Ci: LIMIT, a tu nie. Tutaj kombinuj z TOP ale nie na końcu zapytania. I takie podobne...
@qacer9820
@qacer9820 Жыл бұрын
Maturka zaraz jest, trzeba nadrobić excela
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
czasu mało chyba już ... a ona jest tuż tuż ...
@unseen8441
@unseen8441 Жыл бұрын
Na maturze po zrobieniu accessa eksportuje go czy kopiujemy cały folder ?
@maxy2784
@maxy2784 Жыл бұрын
Świetne materiały, zabieram się do nauki :)
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
W poniedziałek matura - życzę szybkiego przyswajania ;)
@ContentCrazeNetwork
@ContentCrazeNetwork Жыл бұрын
super sprawa
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
ba!
@elemayelemay4229
@elemayelemay4229 Жыл бұрын
2 lata przed maturą. Lecę po 100%
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Dobre nastawienie + praca = 100% or ... 110%!
@JakubFischer-hm4re
@JakubFischer-hm4re Жыл бұрын
Słodki jezu dziękuje panu
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
:-D
@elemayelemay4229
@elemayelemay4229 Жыл бұрын
ma Pan zajebisty głos
@elemayelemay4229
@elemayelemay4229 Жыл бұрын
i dykcję
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Nos i dyktę? Nieeee :) no słodkie - dzięki. ;)
@czipz
@czipz Жыл бұрын
świetny kurs, WebCrew + The Cherno na yt i ma się bardzo dobre podstawy C++ :) Dziękuję!
@charlieecharliee
@charlieecharliee Жыл бұрын
Mógłbyś wytłumaczyć bardziej co zrobiłeś w tym Try? W sensie wiem ze że Info to dla ciebie jaki preset do podstawienia do wypełnienia, ale czemu np. ,,p'' juz nie wpisujemy a ,,xy'' mozemy. F wziałes jako float by F= to była zmienna zfloatowana. ale dalej ten points[p][xy] = f to nie kumam
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
podrzuć minutę film, jestem w robocie, kurs dawno zrobiony, nie pamiętam z głowy
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
A ok, zerknąłem na kod. No points3 zawiera trzy punkty na pozycjach 0,1,2. A pod tymi pozycjami są po dwa parametry X i Y. Pętla uzupełnia (praktycznie 6-cio krotnie) te punkty, gdzie tworzy się na końcu lista słowników {'x': wartość float, 'y': wartość float} i tak 3 razy.
@charlieecharliee
@charlieecharliee Жыл бұрын
Nie ma lekko ale jest moc :D Czasami sam code review marnuje nam tyle siły że ała.
@charlieecharliee
@charlieecharliee Жыл бұрын
Odcinek zbyt mało rozwinięty, jak na ciebie. Myslałem ze dasz materiał na 45 minut, taki że będę go męczył 3 dni
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
lekcja zajawka - nie było co rozwijać
@taktak7980
@taktak7980 Жыл бұрын
Przepraszam, że tak offtopic ale czy wróci Pan do laravela? Wiele się zmieniło, a szczerze mówiąc sposób w jaki Pan tłumaczy i to jak dokładnie nie ma sobie równych. :)
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
Nie mogę odpowiedzieć ani tak ani nie. Plany pewne są, ale wciąż czynniki zewnętrzne blokują wiele decyzji lub modyfikują. Trudno w obecnym czasie robić też pewne plany "na jutro", kiedy te "jutro" w kilkuletniej perspektywie może być w innym świecie, niż ten, do jakiego się przyzwyczailiśmy. A prosta prawda taka, że muszę zarabiać, bo są obowiązki. Jak oczywiście każdy. Zatem działalność na YT jest tylko taką dodatkową aktywnością niekomercyjną i chociaż fajnie by było to rozszerzać, to niestety... nie tak łatwo z czasem.
@taktak7980
@taktak7980 Жыл бұрын
Nawet po dwóch latach bardzo fajny kurs, który wiele wyjaśnia, co prawda wiele się zmieniło ale niektóre rzeczy jak kolekcje, relacje pozostały te same, a te akurat są bardzo fajnie wytłumaczone. Dzięki Pana podejściu czuję się jakbym uczył się nie laravela, a htmla. W sensie tak prosto jest wytłumaczone :)
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew Жыл бұрын
:)