My wlasnie teraz przed zima bedziemy chcieli sie wprowadzac i wstepnie tez chcielismy to zrobic bez ocieplenia,ogrzewanie dokladnie kropka w kropke takie jak u Was PC z Panasonica 9kw, i dzieki temu materiałowi po wakacjach zamiast konczyc dom w srodku to najpierw ocieplenie domu,stropu i dachu a pozniej reszta aby nie wywalac kasy na wlasnie takie rachunki.Dobry material ktory mocno Mnie ukierunkowal co do dalszych prac :)Dzieki
@grzegorzsosnicki40843 күн бұрын
Co to za styropian szary który ma zewnętrzną warstwę z białego styropianu? Nie wiedziałem że jest taki materiał w sprzedaży. Jak są kołki z trzpieniem metalowym to nie da się ich obciąć gdy wystają
@domprawiemyslacy3 күн бұрын
w innym filmie go omawiam, lambda white
@luzikenduro34204 күн бұрын
Można linka do zamówienia
@gosc1474 күн бұрын
A dofinasowanie do przydomowej oczyszczalni z gminy dostales?
@domprawiemyslacy4 күн бұрын
nie
@gosc1473 күн бұрын
@domprawiemyslacy i to błąd
@domprawiemyslacy3 күн бұрын
@@gosc147 u nas w gminie nie ma dofinansowań
@gosc1473 күн бұрын
@domprawiemyslacy sa ale pewnie 10 ktore w ciagu 1 dnia sa juz zakonczone nabory
@MrJatzeq4 күн бұрын
Ktos probowal zatapiac kable i na to bezposrednio gladz ?
@CENTER19784 күн бұрын
pustak który wpije hydroizolację będzie lepiej osłaniał nisz jakaś masa szpachlowa którą pustak nie wpije wystarczy jedna dziura czy pękniecie i będzie pił wodę czyli kolego nie robiłeś testów na zewnątrz tylko słuchasz architektów bez doświadczenia na budowie
@darekradzikowski87735 күн бұрын
Pierwszy raz takie cuda widzę 🙈
@Salarieri5 күн бұрын
Jestem na etapie rozprowadzania elektryki w budynku. Wiesz może, jakie kable należy poprowadzić od wewnętrznej jednostki w domu do zewnętrznej na podwórku? Jak szukam informacji w internecie, to piszą że samemu to się doprowadza kable od rozdzielnicy do jednostki wewnętrznej, natomiast kable od jednostki wewnętrznej do zewnętrznej robi instalator, nie mniej jednak gdyby to zrobił instalator, to pewnie zrobi to na szybko w korytkach natynkowych, ja jednak wolałbym mieć większą estetykę i mieć te kable schowane pod tynkiem, dlatego wolałbym je wcześniej samemu puścić, ale nie wiem jakie trzeba.
@domprawiemyslacy4 күн бұрын
rury miedziane też musi przepuścić, także jeśli chcesz mieć estetykę to dzwoń do instalatora przed tynkami/elewacją i niech położy kable i rury. Później zrobi resztę :)
@mlody44946 күн бұрын
Wy pracujący na etacie liczycie, że cała kasa leci od razu do kieszeni przedsiębiorcy. Koszty zatrudnienia w Polsce są drogie i dlatego od tego 140rbh odlicz sobie ubezpieczenie firmy, (poważni wykonawcy to płacą) oc samochodu, zus pracowników, urlop pracowników (miesiąc w roku) to że któryś pójdzie Ci na L4, ubrania robocze, sprzęt oraz amortyzacja wszystkiego, i oczywiście podatek dla skarbówki. Porządna firma powinna wysyłać pracowników na szkolenia itd. Jeśli na tym jest taka dobra kasa, że Ci się opłaciło poświęcić swój czas w którym mogłeś robić to na czym się znasz to otwórz sobie działalność i rób instalacje elektryczne, doświadczenie już masz. Poza tym teraz i tak będziesz musiał zapłacić za pomiary instalacji elektrycznej i podpisy do odbioru, które miałeś wliczone w tym 140/rbh przez firmy który Ci wyceniały instalację. Czyli wynik finansowy już nie będzie taki jak podajesz w filmie. Kolejny temat to wycena ona też powinna być płatna przyjechali do Ciebie dwaj elektrycy poświęcili swój czas i żeby poznać kompletny zakres prac to uważam, że z 3h na budowie musieli z Tobą spędzić a potem kolejne w domu nad wyceną. Ty pracując na etacie popołudnia spędzasz sobie z rodziną, synem bawiąc się klockami, oni też by woleli.
@GrzegorzMakowiecki-l9j5 күн бұрын
Ktoś chyba powinien w końcu do podanego czasu "wykonania" instalacji9 doliczyć całą resztę: puszki, biały montaż, instalacje niskoprądowe, pomiary.... Samo się zrobi? Kto podaje ceny za samo rozłożenie instalacji? Swoja drogą, ciekawi mnie taki eksperyment myślowy. Ile inwestor zarabia na godzinę? Czy aby na pewno zaoszczędził? Może "taniej" byłoby robić swoje i robotę zlecić innym?
@PP-ds9yr6 күн бұрын
Dlaczego inteligentni ludzie jak ty nie mogą oprzeć się tym gównianym trendom w wizytówkach na YT, naprawdę trzeba zrobić głupie miny, żeby ktoś to kliknął? szanuj siebie i nas czlowieku, nie robisz tego dla nastolatkow.
@GrzegorzDr7 күн бұрын
Kurcze buduje teraz 3 dom dla siebie. Nie montuje tasm "cieplego montazu". Uzyłem plynnej masy bitumicznej od zewnatrz a od wewnatrz "folii w płynie" i uzyje tego ponownie. Sprawdziło sie w domu nr2 to i w domu nr3 tez sie sprawdzi. Pozatym te tasmy w moim odczucie moga zapewnic co najwyzej wiatroszczelnosc i nic poza tym. Ale podsunął mi Pan pomysł ze szlauchem, ze ja na to nie wpadłem
@Sebol789 күн бұрын
Witajcie, miałem ten sam dylemat ale jednak wybrałem tynk gipsowy. Na razie po 1 roku prowadzonych kabli nie widać ale zawsze może wyjść. Nie miałem problemów z fachowcami i uważam że dobrze wyszło. Powodzenia za dalszą realizację.
@andrzejk21029 күн бұрын
Przecież jak klima ma moc 5kw to pobiera z 2kw
@PaveW9 күн бұрын
Porównywanie kosztów materiałów do robocizny jest bez sensu, kwota robocizny jest zależna od pracochłonności. Różnica pomiędzy pracownikiem na kasie a np. tynkarzem jest jednak spora bo praca na kasie nie wyga od pracownika w zasadzie żadnych większy umiejętności, a położenie tynku / gładzi równo to już jest jakieś wyzwanie i wymaga sporych umiejętności i za to się właśnie płaci. Oczywiście nie co szczędzić potępienia dla "fachowców" co kasują nie małe pieniądze za spartoloną robotę a niestety takich nie brakuje.
@Jacek-z8i11 күн бұрын
Wystarczy zwykły żel do toalet na bazie chloru i temat zamknięty 👍
@Piotr47-b8v11 күн бұрын
@Piotr47-b8v 0 sekund temu Pytanie - spotkałem opinie ze płyty swispoor nie trzymają kąta prostego. Co sadzisz na ten temat ?
@domprawiemyslacy10 күн бұрын
Jest w miarę ok, porównując do innych marek nie zauważyłem różnicy.
@Seboolba11 күн бұрын
Chore troche,budowanie termosu.
@domprawiemyslacy10 күн бұрын
Rekuperacja to słowo klucz tutaj
@yuryharkavik670911 күн бұрын
Po co ci taka hydroizolacja? Czy twój dom będzie stojać w błocie i poziom wody na zewnątrz będzie wyższy niż podłogi??? To przesada
@domprawiemyslacy10 күн бұрын
Dokładnie tak jak napisałeś - wczoraj woda stała wszędzie dookoła budynku. Tereny gliniaste
@pawemusia249313 күн бұрын
Jakie chcesz mieć wirowanie faz w jednofazowej pompie ciepła? O wirowaniu faz może być mowa tylko w urządzeniach trójfazowych. Ale rzeczywiście to co oni zrobili nie rozwiązuje problemu z innego względu. Fazy są trzy ale przewód zerowy jest jeden wspólny dla wszystkich urządzeń jednofazowych. Prąd dopływający trzema różnymi fazami musi wrócić zsumowany jednym przewodem zerowym.
@krischris215314 күн бұрын
Mam pompę Saunier Deval . Tacka i przewód grzejny jest zamontowany już przez fabrykę. Cały plan związany z podstawą pod PC jest w instrukcji obsługi.
@zmorrr15 күн бұрын
okna nieprawidłowo, tynku 5cm... Ale co tam się wydarzyło, gdzie to 5 cm, dlaczego, to dalej nie wiem. W koło w koło, na ogólnikach...
@domprawiemyslacy14 күн бұрын
trzeba uważniej oglądać :) Inni zrozumieli
@pawelwyrwas16 күн бұрын
7:00 - to jest mufa a nie splitter. Splitter zazwyczaj znajduje się wewnątrz mufy ;) 7:17 - nawet jak mamy pod domem mufę z Orange nie oznacza to, że będziemy podpięci, bo często gęsto okazuje się, że jeden dom w środku miejscowości nie jest ujęty na planach Orange i nawet jak okoliczne są podpięte to naszego i tak nie podłączą bo "nie ma go na planach" xD 7:47 - może być tak, że Orange wykorzystuje łącze innego ISP - tzw BSA i wówczas zamawiając internet z Orange ma się łącze główne od lokalnego operatora a urządzenia od Orange. Szczerze to Orange nie opłaca się w zabudowie jednorodzinnym oraz BSA, gdyż z tytułu domu jednorodzinnego oraz łącza dzierżawionego płacimy dodatkowo nawet po kilkanaście złotych więcej miesięcznie. Swoją drogą PLJ też ma ceny jak z sufitu...
@domprawiemyslacy16 күн бұрын
brak konkurencji pozwala windować ceny :)
@pawelwyrwas16 күн бұрын
@domprawiemyslacy to jest chyba jedyny przypadek który znam, gdzie Orange bardziej się opłaca niż lokalny ISP.
@domprawiemyslacy16 күн бұрын
@@pawelwyrwas jakby była konkurencja orange to obstawiam, że rabat 50% by się dało nagle zrobić :)
@daniel55449917 күн бұрын
Do COP wyświetlanego przez pompę nie ma się co przywiązywać. Rzeczywisty COP różni się na niekorzyść użytkownika o 10-30%, ale dobrze się sprawdza przy porównywaniu pracy na różnych ustawieniach. Jeżeli poprawimy parametry w sterowniku i zmienimy np. ustawienia temperatur lub ustawienia działania i wtedy COP wzrośnie, no to wiadomo że te zmiany, które zrobiliśmy są na korzyść dla nas.
@jackblack419017 күн бұрын
Jeżeli temp. wody na powrocie jest poniżej 27 st. C pompa do defrostu będzie używała grzałki. Umożliwienie pompie skorzystanie przy defroście z CWU ogranicza więc pracę grzałki. Wydaje mi się, że ta nastawa oszczędza, a nie zwiększa zużycie energii jak piszą inni (o ile na powrocie nie masz więcej niż 27 st. C). Podobno w serii K jeszcze jakoś dodatkowo optymalizują pracę grzałki, ale nie znalazłem nigdzie na czym ta optymalizacja polega. Delta 2K to zbyt mała delta, powoduje ona, że pompa obiegowa wymusza o ponad 2x większy obieg wody (w porównaniu z deltą 5K), powodując defacto, że większa część podłogi ma wyższą temperaturę, ale przy dużych mrozach pompa może mieć problem z dogrzaniem wody na zasilaniu. Jak podniesiesz krzywą grzewczą i zmienisz deltę na 5K pompa będzie dłużej pracowała na jednym cyklu. Liczba załączeń nie powinna przekraczać 2,5 tys. na rok. U Ciebie jest dużo za dużo, więc pompa zużywa się zbyt szybko.
@domprawiemyslacy17 күн бұрын
deltę podbiłem, włączyłem tryb cichy. Wyłączyłem to grzanie z CWU, ale też mi się kojarzyło, że to nie działa cały czas. Dzięki za konkretny komentarz. Zobaczymy pod koniec sezonu ile będzie wł/wył sprężarki.
@daniel55449916 күн бұрын
@@jackblack4190 ta temperatura powrotu wody, przy której dołącza się grzałka, to poniżej 18 stopni a nie 27. Sprawdzone na mojej pompie, więc nie jest to czcza pisanina. Defrost z CWU na pewno zwiększy zużycie prądu, chyba, że nie używasz pompy do grzania domu tylko do CWU, to wtedy logiczne jest, że lepiej używać energii CWU do defrostu, a nie grzałki.
@jackblack41907 күн бұрын
@@daniel554499 A to ciekawe, bo Glodny z Panasonica mówi co innego. Przy jakiej temp. na zewnątrz to sprawdzałeś? I jaką masz pompę? Tcap-y chyba faktycznie mają niżej (być może18 st. C)
@happyinstallerpl18 күн бұрын
Można też zastosować koszulki termokurczliwe z cyną. A te złączki są raczej na połączenie drut - drut dlatego za pewne linka została wyciągnięta. Ja osobiście wolę lutować 👌
@watchdd18 күн бұрын
Ps. Czy uzywasz cyrkulacji? Ciekaw jestem sterowania tymi elektrozaworami, jakies wrazenia pierwsze?
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
póki co nie :) jak już będzie zrobione i uruchomione to film na pewno o tym wleci!
@watchdd18 күн бұрын
Dedrost z cwu wylacz. Na chlopski rozum nie poczujesz spadku w podlogowce. Wylewka zrobi za bufor a defrost trwa krotko. Za to jak cwu spadnie o kilka stopni to masz na pewniaka ponowne wygrzanie bo zejdzie ponizej histerezy. Widzialem ze delta masz na 2st. Deafultowo to powinno byc z 5. Dodatkowo w obecnych temperatutach obczaj ktorys tryb cichy i poobserwuj. Wyedy pompa dziala z mniejsza moca ale stale, nie taktuje sprezarka. Choc Twoj niekorzystny bulans sprezarki pew ie jest glownie z poprzenduego roku gdzie barierą na górze byla dachowka;)
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
Twgo cwu jako defrost nie da się wyłączyć. Nie widzę takiej opcji w ustawieniach nigdzie.
@watchdd18 күн бұрын
@domprawiemyslacy mam serię K też, dam znać później gdzie to się wyłącza
@watchdd18 күн бұрын
Ustawienia instalatora, odszranianie CWU ->NIE
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
@@watchdd dzięki! wyłączyłem.
@mikoajbiedron645918 күн бұрын
Cześć, też budujemy (SSO będzie do końca roku) i też planuje Loxone. 1.Czy oprócz sterowania rozdzielaczami w późniejszym czasie planujesz podłączać jakoś PC do Loxone? 2.czy Thessle już podłączałeś do Loxone? Mi instalator proponuje Defro ale mało jest informacji odnośnie integracji i trochę się obawiam. Powodzenia!
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
Cześć! 1. nie będzie sterowania rozdzielaczami - nie uważam tego za sensowne rozwiązanie. PC planuję pod modbusie podłączyć do Loxone, żeby mieć aktualne statystyki i podstawowe możliwości kontroli 2. thesla jest bardzo łątwa do integracji z Loxone, nie mam pojęcia jak z Defro. Ja chciałem od początku dokładnie airpacka 4 z wymiennikiem etalpicznym i nic innego nie rozważałem.
@dadaew7719 күн бұрын
witam , jaki to rodzaj korytek i elementów montażu
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
Jak w tytule - korytka baks
@dadaew7718 күн бұрын
@ witam, to że korytka baks to jest jasne. Ja pytam które dokładnie (H30, H42, H50,H60, H60Klik, H80, H100,) i mocowania do sufitu.
Witam, przy tak inteligentnym budynku dlaczego nie będzie elektrozaworów w rozdzielaczach? Tylko ręczna regulacja jak w standardowych budynkach. Uważam że jak budujac inteligentny dom, to dobrze było by sterowac wszystkim. Pozdrawiam
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
po co? chcę mieć stałą temperaturę w każdym pomieszczeniu, więc jak raz ustawię to nie muszę tego zmieniać.
@lukaszaftyka185118 күн бұрын
A no po to ze nie każdy lubi taka samą temperaturę w domu jeśli jesteś jednym użytkownikiem to ok. Ale masz rodzinę i pewnie nie każdy będzie chciał temp. Jak ty ,dodatkowo garaz I inne pomieszczenia gospodarcze to czy jest sens grzać na 21stopni lub więcej, chyba że od razu ustaliłeś 22sc na cały budynek i tak ma być, w takim razie szacun nie każdego stać tak ogrzewać cały budynek. Pozdrawiam i czekam na więcej filmów z automatyki domowej.
@domprawiemyslacy17 күн бұрын
@@lukaszaftyka1851 po to masz przepływomierz (rotametr) i sobie zmniejszasz liczbę litrów/godzinę i temperatura jest niższa/wyższa. Ustawiasz raz na zawsze i tyle. U nas wszyscy lubimy ciepło, także nie ma sensu aż tak się rozbijać.
@mateo760310 күн бұрын
@@lukaszaftyka1851 Przy podłogówce z niskim zasillaniem automatyka nie ma zbytnio sensu bo bezwładność jest na tyle duża że różnice odczuje się po kilku godzinach
@piotrbaranowski237619 күн бұрын
Ta walić te pompy koszty masakra.... 1500 kw prądu To ja przez rok zużywam
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
bardzo mało :) my jakieś 350kwh miesięcznie
@piotrbaranowski237618 күн бұрын
@domprawiemyslacy oczywiście nie moja brocha, ale uważam że tak kolosalne koszty ponosić na utrzymanie domu to poprostu wyrzucanie ich w błoto, pozdrawiam i trzymam kciuki w dalszych etapach ;)
@daniel55449916 күн бұрын
@@piotrbaranowski2376 ale ponosisz koszty ogrzewania czym innym, więc nie rozumiem tego porównania.
@piotrbaranowski237616 күн бұрын
@@daniel554499 tutaj mi bardziej chodzilo o to że ludzie budują wielkie domy które są ogólnie drogie w utrzymanie bez względu na jakość użytych produktów i stąd mam na myśli że jest to wyrzucanie ciągłe pieniędzy w błoto, co do grzanka to 1600 przez cały rok wydałem na gaz, i zużyłem jakieś 1200 kWh prądu, trzeba się nauczyć oszczędności to trudna sztuka nie dla każdego 😉
@wladekkwiatek381519 күн бұрын
Delta 2st to błąd, pozatym glupoty gadasz, na co defrost z CWU jak masz 30 st na podlogówce
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
nie da się tego defrostu z cwu wyłączyć z tego co szukam. Pompa sama decyduje czego użyć. Jeśli się mylę to daj znać gdzie szukać :)
@daniel55449919 күн бұрын
Bardzo mocno polecam wyłączyć defrost z CWU, poprawi się COP. Poza tym pompa jest dobrana dla większej powierzchni, ogrzewacie połowę domu, więc pompa taktuje, co przekłada się na wyższe zużycie prądu. Wartość na głównym wyświetlaczu to temp. Na wyjściu z pompy. Po wyłączeniu pompy na chwilkę temperatura rzeczywista wody w instalacji nie spada, wartość się obniża, ponieważ wymiennik się ochładza do temperatury powrotu wody. Po ponownym włączeniu pompy musi chwilę potrwać, aż sprężarka ponownie rozgrzeje wymiennik i zacznie ogrzewać wodę na wyjściu.
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
nie da się tego defrostu z cwu wyłączyć z tego co szukam. Pompa sama decyduje czego użyć. Jeśli się mylę to daj znać gdzie szukać :)
@daniel55449918 күн бұрын
Można wyłączyć. Jutro będę przy pompie to poszukam tej opcji bo nie pamiętam dokładnie gdzie to jest.
@MirasP18 күн бұрын
@@domprawiemyslacyda się, mam taką pompę. W podłogówce masz większy zład wody i grzejesz większym cop-em. Ja jeszcze nie mieszkam i na razie grzeje 200m2, temp 19,6 bo grzeje prosta tak aby defrost nie robił się z grzałki i wyciągam cop średnio 5.5
@marekprzedstawiciel874018 күн бұрын
@@MirasP dane z licznika czy z podlicznika pompy??? jakie dom ma zapotrzebowanie energetyczne domu (kWh) tzw. EP średni cop 5,5 - rewelacja jest ALE czy podlicznik?? bo jest wiele filmów, że pompa nie wlicza w pracę pomp obiegowych i zużycie na podlicznikach jest większe od 7 do nawet 40%
@MirasP18 күн бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 dane ze sterownika pompy bo nie mam jeszcze podlicznika, EP poniżej 65kWh/m2 ale to szacowanie. COP duzy bo tylko grzanie i to na prostej 24st stąd ta wartość. Jak będziemy mieszkać to takiego nie uzyskam
@MrZiemwit19 күн бұрын
nie pokazane ile zuzywa miesiac do miesiaca, ilosc wlaczen wieksza od dzialania, delta dziwnie ustawiona chyba instalator nawet na to nie spojrzal 4-5 powinno byc jak pamietam, narazie pompa ustawiona tak zeby uszkodzic sprezarke kto wie czy nie celowo przez instalatora
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
Nie planuję pokazywać miesiąc do miesiąca, bo średnio ma to dla mnie znaczenie. Liczy się wynik końcowy.
@MrZiemwit18 күн бұрын
@@domprawiemyslacy owszem to prawda przy zmiennej pogodzie ale jak widzisz dobrze zerknac na panel bo juz mozesz przedluzyz zycie pompy o 5lat przestawiajac delte
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
@@MrZiemwit deltę przestawiłem oraz wyłączyłem odszranianie za pomocą CWU. Wynik będziemy obserwować i podsumowanie zrobię na koniec sezonu
@MrZiemwit18 күн бұрын
@@domprawiemyslacy nie sledze innych komentujacych ale trzeba by zrobic pomiary bo na logike to jednak delte bym zmienil ale jesli pompa ma opcje brania ciepla z CWU to w sumie ciekawa opcja, w nowym domu na powrocie z podlogowki temperatura jest niska wiec defrost bedzie sie dluzyl a tak z CWU powinno byc szybko
@slawek130019 күн бұрын
Po 20 grudnia gaz 1000% w górę.
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
ale pompa jest na prąd
@daniel55449916 күн бұрын
@@slawek1300 pomyliłeś ilość zer, nie 1000 tylko 10000 % w górę.
@pawel33719 күн бұрын
Deltę ustaw na 5 wyłącz defrost z cwu bo to podnosi koszta i obniża cop jeśli jest ogrzewana połowa domu to włącz tryb cichy trzeba przetestować na który stopień pompa powinna ciągle pracować będzie wtedy oszczędzać i cicho u mnie taka sama pompa grzeje 260 metrów na grzejnikach 23 stopnie w domu roczne zużycie 4150 kwh z podlicznika
@PrzemyslawBuchert19 күн бұрын
Mam pytanko do Pana
@pawel33719 күн бұрын
Jak będę wiedział to odpowim
@PrzemyslawBuchert19 күн бұрын
Mam Panasonic 7kw seria k też mam ustawiony defrost z cwu mam niski COP 2,6 coś zmieni jak się wyłączy
@pawel33719 күн бұрын
Moim zdaniem na pewno zobacz sobie na pompie jaki masz cop na ogrzewanie i jaki na cwu robiąc defrost z cwu trzeba częściej grzać zbiornik nastawiony na wyszą temperaturę niż ogrzewanie Ja na ogrzewaniu mam cop 4,1 a ogrzewanie + cwu 3,9 i to na grzejnikach przewymiarowanych Pozdrawiam.
@PrzemyslawBuchert19 күн бұрын
@@pawel337 Mam dom 100 metrów same grzejniki w grzaniu cop4,4a cwu3,1 można do Pana numer mam kilka pytań
@Anonymous-PL19 күн бұрын
W pierwszym sezonie rachunki sa zawsze wyzsze , u mnie w kolejnym zapotrzeboeanie spadlo o 20%
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
pierwszy sezon już był, ale wtedy nie było ocieplenia :) film jest na kanale
@Anonymous-PL18 күн бұрын
@domprawiemyslacy to sie nie liczy
@arturpodkowinski862219 күн бұрын
styczeń COP 2.0 LUTY 2.5 MARZEC 2,3 Jeszcze trochę to grzanie bufora grzałką w 2 taryfie wyszłoby taniej. Bo to i tam nie do końca jest prawda co wyświetla sie na ekranie. A jakby policzyć koszt inwestycji, płatnych przeglądów serwisowych i jakichś napraw podczas dalszej eksploatacji urządzenia to już całkiem dramat.
@daniel55449917 күн бұрын
@@arturpodkowinski8622 coś jest nie tak z twoją instalacją lub za dużo ciepła ucieka z domu. Realny COP na tej pompie to średnio 3,5-4 na podłogówce. A jeżeli jest energooszczędny dom to spokojnie nawet 4,5 średnio można wyciągnąć.
@arturpodkowinski862217 күн бұрын
@@daniel554499 ja komentowałem to co widziałem na wyświetlaczu pompy gościa kręcącego odcinek. Przecież to katastrofa
@zbigniewguzniczak677019 күн бұрын
Powiem tak zobaczy Pan jaki rachunek za prąd przyjdzie
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
nie więcej od pieniedzy :)
@informatykainformatyka286019 күн бұрын
Pompa serii K pracuje niżej niż serii J. A moim zdaniem te dachówki to lepiej usunąć z pod pompy.
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
A moim zdaniem to nie 💪
@informatykainformatyka286018 күн бұрын
@@domprawiemyslacy ;)
@Gigaczad6919 күн бұрын
Rok pompy bez mieszkania to dziwny pomysł na materiał
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
usuwać film? czy masz inne rady?
@zjow475519 күн бұрын
Tylko gaz. Oby ruski wkrotce znow popłynął. Pozdro
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
gaz nie jest eko i będzie tylko drożał - popatrz na rozporządzenia w UE
@piotrbaranowski237618 күн бұрын
@@domprawiemyslacy a prąd nie będzie...
@lukaszgolinia937717 күн бұрын
@@domprawiemyslacy tak samo jak i prąd....
@psupsu74813 күн бұрын
Gaz niestety od 2030 wystrzeli w górę mocno, prąd do pewnego momentu będzie drożał ale w nast. dekadzie utrzyma się lub nieznacznie stanieje.
@zjow47552 күн бұрын
@@domprawiemyslacy a prąd jest eko? Tauron w 70% robi go z węgla, w 26% z gazu; UE nie pociągnie do końca 2025, idzie wielką zmiana w mysleniu ludzi, koniec z elitami srajacymi nam na ryj za nasze ciężko zarobione pieniądze, na ich miejscu to szczerze mówiąc bałbym się o życie
@adriank425719 күн бұрын
Duzy dom, szkoda ze nie ma gruntowej. Nie znam się, ale jak przyjdą mrozy to COP bedzie blizej 2.5 No i ten halas.... dlatego ja zdecydowalem sie na gruntowke do 150m2. Tanio nie jest ale dla mnie halas z powietrznej PC byl nie do zaakceptowania. I nie chodzi o to, ze to nawet jest na tyle glosne ze slychac w domu, ale majac dom, bardzo duzo czasu jestem na zewnatrz. Taras z ogrzewaniem na podczerwien i suwanymi bocznymi panelami ze szkla pozwala na korzystanie z niego od marca do listopada i to buczenie PC byloby dla mnie nie do przejscia. Na plus fakt, że z gruntowej bedzie rowniez chlodzenie (klimakonwektory). Pisze ten komentarz, bo wszystko masz w domu mega przemyslane i przyszlosciowe i w polaczeniu z wielkoscia domu, przy takim podejsciu jak masz, to gruntowka sama sie prosi.
@barrybookmaker743319 күн бұрын
juz tlumaczyl , jak wiele innych opcji , ze przy gruntowce nie masz zadnej gwarancji ze nie bedzie problemow z dolnym zrodlem , a to jakby nie bylo jest 100 metrow w dol .
@adriank425719 күн бұрын
@@barrybookmaker7433słaba argumentacja, taka na siłę. Można powiedzieć że nie wiadomo czy coś się nie stanie z hydroizolacją fundamentów. Obawa o dolne źródło jest tez chybiona, bo nawet jakby coś się stało np z 1 odwiertem, to robię dodatkowy i łącze go ze studzienką rozdzielaczową. Ja rozumiem, że ludzie nie robią gruntówek bo drogo wychodzi, ale poza ceną nie ma żadnych wad w porównaniu do powietrznej, która ma troche minusów (trwałość, halas, cop sporo niższy niż w gruntowce, wykorzystanie gruntówki do chlodzenia). U mnie jeszcze PC nie odpalona ale liczę na stabilny cop ok 4.5-5 nawet w mrozy.
@barrybookmaker743319 күн бұрын
@@adriank4257 ja tylko pisze dlaczego autor i w sumie wiele osob nie robi gruntowek , sam koszt odwiertow spory ale jednorazowo mozna by sie wykosztowac , jednak ryzyko jakis zmian w gruncie , plus tak naprawde nie za duze oszczednosci w stosunku do powietrznej nie zwiekszaja popularnosci pomp gruntowych .
@ukaszmacieja709318 күн бұрын
Poziomy wymiennik wychodzi dość tanio. U mnie około 7 k z koparka i materiałami za 1200 metrów wymiennika. Gruntówki z zasady są trochę droższe jako urządzenie.
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
Nawet jakbym miał taras jessieno-zimowy to pompa jest za kotlownią, oddalona od tego miejsca o 12mb. Także przesadzasz z hałasem. Co do gruntówki - jak ta pompa kiedyś się popsuje to będę myślał i wtedy będę miał realne porównanie. Na ten moment chciałem dokładnie taką pompę, ale Ty oczywiście możesz wybrać pompę gruntową 😊
@synrado77319 күн бұрын
Ciężko mierzyć cop gdzie dom jest niezamieszkały, niewykończony,pomieszkaj rok i dopiero później zacznij mierzyć Druga sprawa ze każda aplikacja zakłamuje,jedna mniej - druga pompa więcej Warto innymi metodami sobie to sprawdzać jeśli ci zależy, oczywiście podliczniki,aplikacje do smart home niezwiązane z producentem pompy itp
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
mam podlicznik, ale i tak muszę się oprzeć na tym co podaje pompa, bo przecież nie jestem w stanie zmierzyć ile energii wyprodukowała z energii pobranej. Także jak to też zakłamuje to wynik nigdy nie będzie idealny.
@tomaszkowalski882018 күн бұрын
@@domprawiemyslacyA masz pomiar temperatury na wyjściu i powrocie z pompy/bufora na obiegi? Jeśli tak, to jesteś w stanie oszacować ilość ciepła pobieraną przez CO.
@domprawiemyslacy18 күн бұрын
@@tomaszkowalski8820 nie, - jeszcze tam nie instalowałem czujnika temperatury
@PiotrOkopien-rr9fh19 күн бұрын
Ceny robocizny i materiału mogły by być tańsze
@PiotrOkopien-rr9fh19 күн бұрын
Bardzo fajnie że samemu trochę robisz też w domu staram się robić samemu jak mam zapłacić za robociznę to wolę kupić materiał i poświęcić swój czas
@PiotrOkopien-rr9fh19 күн бұрын
Też bym chciał mieć każdy obwód osobno bo jest prościej i nie ma problemu ze jest coś wspólnie i przez jedno nie działa drugie
@PiotrOkopien-rr9fh19 күн бұрын
Bardzo fajnie zrobione ze każdy obwód jest osobiście tylko jak to w skrzynce bezpieczników zmieści
@Krzysztof-nk4or21 күн бұрын
Imponująca ilość przewodów. Gratuluję możliwości finansowych i wizji układu funkcjonalnego. Zazdroszczę sznurowania rozdzielnicy bo w mojej ocenie to najprzyjemniejsza część tej pracy. Jak galaretka w delicji.
@tomaszsaganowski613021 күн бұрын
Czy jest możliwość umieszczenia turbiny (tego elementu na zewnątrz) w podbitce dachowej?
@domprawiemyslacy21 күн бұрын
Powinno się udać, ale gdzie wtedy będzie wydmuchiwane powietrze? Wewnątrz podbitki czy jednak za zewnątrz?
@tomaszsaganowski613021 күн бұрын
@ na zewnatrz. Skrzynkę z silnikiem ukryłbym w podbitce, a wystawały by tylko kratka do wydmuchiwania powietrza
@domprawiemyslacy21 күн бұрын
@@tomaszsaganowski6130 myslę, że by się to sprawdziło. Nie jestem pewien wyglądu, ale to już kwestia drugorzędna :)