thank you so much sir because of you the durafly 6s komet spectacle can happen
@lubosvoros8120Күн бұрын
suhlasim s vami, ze ak to stratasys uhra, tak to bud emat dopad na vsetkych. Otazkou je co urobi Bambu lebo ma pomerne dost velku moznost manevrovania a dokonca by za urcitych okolnosti moze dojst k neplatneniu patentov stratasysu. Takmer vsetko co ste menovali, su veci, ktore boli pouizivane davno pred podanim patentu a pridali tam iba slovicka pre "3D tisk", ale ak je to uz vseobecne pouizvany sposob (napr. RFID, Network Printing), tak to nie je mozne uplatnit/obmedzit iba na urcitu oblast (3D Printing). Statasys by musel preukazt v com je napr. network printing for 3D printing iny od inych sietovych tlaciarni. To iste plati o nacitani konfiguracii zariadeni, s RFID preco je jeho identifikacia ina ako pri inych produktoch (RFID bol vymysleny presne na tieto ucely), atd. Dokonca si viem predstavit aj napadnutie vyhrievanej podlozky. Vychadzam z technologickych poziadaviek pri praci z tekutym plastom (vstrekovanie) co bolo davno pred 3D tlacou. Princip je uplne identicky a z jednou technologickych poziadaviek na kvalitny plastovy diel je vyhrievana forma, kde podlozka je iba ina verzia vyhrievanej formy lebo nejde o formu ako taku, ale o to vyhrievanie. Staci si nastudovat tieto principy a dokonca v CSSR vysla specializovana kniha na tuto temu. Je plna prepoctov a vzorcov a je v nej asi vsetko. Takze v com je 3D Tlac ina ako vstrekovanie plastov do formy? Technologicky je to rovnaky princip (aj vstrekovanie ma nozzle), iba sposob vytvarania plastoveho dielu je iny. Asi by sa toto dalo napadnut lebo slicing tu je uz od 30 rokov (co ja viem) a stavali tymto sposobom sila pre kukuricu.a obilie. Bolo to primitivne ale v praxy uz davno pred tym zavedeny postup. Ale vrstvenie materialov nie je ziadna novinka a bola tu pred Stratasys. Koniec koncov bezne obrabanie kovov je presne opacny proces ako 3D printing. Je to na diskusiu, ale riesim situaciu ze tieto principy a postupy boli pred patentom zname a pouzivane a preto nie je mozne ich obmedzit iba na urcitu oblast, co je 3D printing lebo v tom patente nie je nic ineho ako uz je pouzivane. Stratasys tam neuvadza nejake specialne sposoby, ktore by chcel ochranit a popis je dost vseobecny. Vacsina sa da asi takto vyvratit a Stratasysu zobrat patenty, co by umoznilo nadychnut sa vsetkym co cobia 3D printing. Ale ono to asi dopadne tak, ze sa vacsina bude vysmievat Bambu a budu im priat koniec a pritom iba priniesli do 3D tlace co ludia uz davno chceli. Co by sa stalo tak ci onak. Ale to je uz na ine tema. Koniec koncov aj ten prusa sa konecne nakopol (Core) ked je pod tlakom a vdaka jeho "pristupu" dnes mame Bambu a jeho MK4 stoji v sklade. Dufam, ze sa v Bambu dobre pripravia a postupne vyvratia tie shovadilosti co si Stratasys patentoval a hlavne to ukradol niekde inde. Ved to vlastne pomaha komunite 3D tlace napriec firmam a trhom a vo finale nam pouzivatelom.
@peterkiss49492 күн бұрын
Klobúk dole. Zase zaujímavé ako vždy.
@starejmladej2 күн бұрын
Jaké brýle používáte?
@richardmrazekКүн бұрын
Oc. Quest 3
@ElektroPaul3 күн бұрын
Hráči co hrají csko jsou ale na různých serverech, hostované po celém světě, takže to úplně srovnávat nelze. Pro simulátor také nebudou mít jeden server, ale určitě jich nebudou tisíce, možná se jedná i o ddos, ale to by museli mít server v jedné zemi, na jednom místě, což pochybuji že mají. Možná to mají takhle udělané z důvodu, že by každý musel stahovat naráz desítky GB dat, aby si zahrál, takhle se stáhne jenom něco, což je určitě rychlejší a zbytek postupně během "hraní". Ale stejně jim to nefunguje, jak koukám. Mě přijde že každá dnešní hra má při vydání milion bugů, ale tak závažných, že nechápu, jak to mohou vždy pustit ven.
@JanVokas3 күн бұрын
Ja nechápu, proč 2020 hoděj přes palubu a začnou nanovo s 2024 (i když to vypadá hůř). Ještě ke všemu, když nelze za nějakou menší cenu přejít z 2020 na 2024. Mám 2020 tu nejlepší verzi a docela mě to "dere". Třeba takové GTA5 už je skoro 12let staré a aktualizacemi je to udržované pořád jako moderní hra. Nechápu, že Microsoft šel tímhle směrem - mohl "dojit" z jedné verze prachy 10let pomocí velkých aktualizací. Takhle musí ještě držet infrastrukturu jak pro 2020 (taky se tam dost věcí streamuje) tak pro 2024, což také znamená, že 2020 zcela jistě časem přestane fungovat, až ty servery vypnou. Také to dost rozbije mody - prostě se budou muset předělat pro 2024... Rozštěpí to komunitu. Jsou to prostě vocasové.
@richardmrazek3 күн бұрын
Souhlasím. Navíc je to prostě beta nebo spíš alfa. Už v 2023 lítám, ale vypadá to hůř a třeba ani jedno éro mi zatím motorově nezvučí. Takže letím s Mustangem 5 metrů nad lesem a slyším zpívat ptáčky... :)
@ElektroPaul3 күн бұрын
Nemusít to být třeba technicky možné, když je stavěná na tom "enginu", kde zase snadno nepřidáte nové věci jako u nového nebo jiného.
@luboshort3 күн бұрын
kzbin.info/www/bejne/g4nNc5iLZbaZfbs
@spike_six23663 күн бұрын
Další level VR lítání je pak tohle: kzbin.info/www/bejne/oXvPnaGFrs2afNU a s 3D tiskem to taky jde dobře dohromady - authentikitTECKAorg 😉
@richardmrazek3 күн бұрын
Moc hezky!
@moditrix3 күн бұрын
dokonalý 💯
@ivankiss32073 күн бұрын
čas 10:20 tak kyanoakrylát bol vymyslený pre vojsko, ale pred vietnamskou vojnou a nie pre medicinske účely. Ale aj tak vôbec nie ste ďaleko od pravdy, lebo následne sa na lekárske začalo používať. Pozrite napríklad EPIGLU, tkáňové lepidlo. Ja tiež dávno poznám tú verziu o vojenských lekároch, napriek tomu som to v praxi použil až teraz Vŕtal som 0,6mm vrtákom v ruke malý kúsok plastu a dostal som vrták do bruška ukazováku. Blbé miesto, priveľa krvi na ďalšiu jemnú prácu. Všetko by som zababral. Tak som si spomenul na tú vojenskú verziu. Kvapka sekunďáku a bol som za sekundu práceschopný. Možno je to tip modelárom a kutilom.
@vaclavblaschke4 күн бұрын
K tomu je vhodné doplnit info, jak vypadají "patenty" v USA. V evropském a českém patentovém právu nese do velké míry zodpovědnost za oprávněnost patentu stát. Podáte přihlášku, zaplatíte bakšiš a stát (u nás Úřad průmyslového vlastnictví) provede tzv. "úplný průzkum", ověří, že vynález je skutečně unikátní a splňuje podmínky patentovatelnosti a pokud ano, udělí patent, který je potom obtížně napadnutelný. V Českém patentovém právu ještě existuje nižší forma ochrany, tzv. užitný vzor, kterým se chrání méně hodnotné či převratné vynálezy, je levnější a u něj do velké míry zodpovědnost za patent nese původce. Stát vynález zkontroluje pouze formálně a když neshledá překážky, udělí užitný vzor. Případné spory pak musí řešit soud. A tomuto našemu užitnému vzoru se hodně blíží právě americké "patenty", patenty evropského typu v USA nemají. Tj. že někdo v USA drží nějaký patent, ještě neznamená, že si ho i obhájí před soudem. Není výjimkou, že někdo, podobně jako teď Stratasys, někoho žaluje za porušení patentu a soud namísto toho rozhodne, že patent je nesmysl a tudíž není platný. Koneckonců většina patentových sporů v USA k rozsudku nedojde, cílem žalující strany je zpravidla mimosoudní vyrovnání, takže si před soudem poměří pindíky a potom si v klidu sednou ke stolu a najdou částku, která bude pro obě strany přijatelná.
@richardmrazek3 күн бұрын
Díky za odb. info!
@foycz18214 күн бұрын
Jako ta opička je hezká .. ja zkoušel WOOD od 3DPower .. no vytisk vypada stejně jako papundekl .. Tiskl jsem si teda jen vzorek do vzorkovníku .. a fakt ""parada"" .. :( 5 minut tisku a tiskarna zaje*anááá že jsem jí hodinu čistil ... XD
@oskarzemcik15485 күн бұрын
Stratasys bránil rozvoji 3d tisku mezi lidi a jeho zlevnění po 20 let...Před vypršením jsjich patentu ta tiskárna u nich stála jedno mega a 3/4 kila abs+ materiálu 5k! nevím kdy měl vypršel patent na tepelnou komoru ten mu vydržel déle než do toku 2008. a patenty v usa fungovali jinak. U nás nelze patentovat cokoli ale nejprve se dělá rešerše jestli už něco takového někdo nepublikoval.. V USA si mohli patentovat cokoli a pokud došlo ke sporu, pak se teprve řešilo zneplatnění. Taky to může skončit tak že se patenty zneplatní protože se zjistí že než si to patentovali tak to bylo běžné jinde.
@jtproduction_5 күн бұрын
Na klasickú pa6 som použiť petg a funguje parádne
@Vladkof6 күн бұрын
pokud stratasys aspon z části vlastní makerbot (nebo někoho podobného), tak je vlastně každý jejich konkurentem.. na bambulab to padlo z jasného důvodu - dělají fajn tiskárny za lidové prachy a tím pádem jim (resp dceřinným firmám) kradou zákazníky.. :)
@davepriddy92636 күн бұрын
Os this for one of your rc tanks? If so, which one?
@lukassnopek54466 күн бұрын
Mají to uděláno šikovně. Mají patenty (ty ale finančně neudrží věčně, cena se se stářím zvyšuje) a jakmile někdo vystrčí růžky a hodně vyroste, tak ho skásnou aby se držel při zemi...
@zbkral6 күн бұрын
Teď nevím, nevznikl náhodou RepRap projekt jako reakce na vypršený patent o tisku pomocí vytlačování termoplastu?
@tryskomysak35126 күн бұрын
jo
@jandolezel53686 күн бұрын
S těmi patenty to může být tak, že jiné firmy si jejich patenty koupili, nebo se na používání jejich patentů s nimi dohodli, což je běžná praxe. Proto se to jiných firem vůbec nemusí týkat.
@SekundovaMaria6 күн бұрын
Zvacsi si kameru si maly jak cyp 🤣
@richardmrazek6 күн бұрын
...nemužu byt tak velky cyp jak ty...
@SekundovaMaria6 күн бұрын
@richardmrazek Inac v patentoch/trademarkoch u amikov sa nevyznaju ani amici... Normalne by mal mat patent 15 rokov zivotnost ale ako dobre vieme ze su tu vinnimky a vinnimky vinimiek trebars Mickey mouse.... Ten bude aj v stvrtom tisicroci pod disney
@romanlanger22955 күн бұрын
@@SekundovaMaria Nepleťte si patenty a autorská práva, jde o něco naprosto jiného. 😉
@Choosse016 күн бұрын
Žalovat můžou, ale pochybuju, že by čína uznávala americký patent. Maximálně se stane, že zakážou prodej bambulabek ve sféře vlivu USA což muže být i EU, takže se z čínských tiskáren stane podpultové zboží. Ochrání tím své firmy před konkurencí a ty budou moci spát na své vavřínové technologii. Mezitím se zbytek světa bude posouvat dopředu, nejen v 3D tisku ale i umělé inteligenci a genetice. Konkurence je hybatel pokroku.
@brkoviny6 күн бұрын
Vařím z ChatGPT, ale nemají u některých věcí už jen chvilku, aby z toho mohli vytřískat nějaké prachy? Zeptal jsem se na délku platnosti patentu v USA a údajně to je 20 let. Projet RepRap, ze kterého vzešel třeba Průša, je z roku 2005. Buď si patentovali něco, co už se běžně používalo a to by samotný patent byl hodně na vodě, nebo patentovali dřív a už by to mělo být nechráněno. Ale jak říkám, ChatPGT. V patentovém právu a obzvlášť americkém, se nevyznám.
@oskarzemcik15485 күн бұрын
Patenty na FDM byly někdy z roku 1988...
@SekundovaMaria6 күн бұрын
Mas to mokre jak cyp 😂😅
@richardmrazek6 күн бұрын
...to tam řikam cype!
@ratman47476 күн бұрын
Klasická konkurenční válka mezi "nenažraným" američanem a "snaživým" číňanem :-D Ad 1., 2., a 3 to jsou natolik zásadní a dnes již obecné specifikace že to podle mého nemá šanci na úspěch. Čeho USA chce dosáhnout je jasné, zákaz prodeje a dovozu technologií z číny což má podpořit interní ekonomiku. To jako krok a opatření má naprostou logiku. Je to ostatně i součástí Trumpova plánu "america first". Plánuje se i uvalení vysokých dovozových daní na automobily z číny. A to i u nás v EU. Protože kdyby se začaly ve velkém dodávat a prodávat čínská auta tak se celý automobilový průmysl otřese v základech. Tak to bohužel je. Číňan je schopen dodat krásný design i prvotřídní kvalitu za cenu za kterou Evropan a Američan ani nepořídí vstupní suroviny mnohdy. a s tímhle se VELMI těžko bojuje. Vlastně jediný způsob jak s tím bojovat je daňově znevýhodnit import takových produktů a tím podpořit vlastní ekonomiku. Peníze pak nepotečou mino EU a USA ale zůstanou tam kde jsou potřeba nejvíc.
@moditrix6 күн бұрын
RFID čip snad patentovat nejde, ne? vždyť je to stejný princpip jako ID čipy pro zvířata. A ty se používají už dávno před nápadem 3D tisku.
@moditrix6 күн бұрын
Borec nakonec je patent na výdech a nádech člověka. a co člověka, žijící bytosti :D Některé patenty jsou opravdu debilita. Takové obecné věci jako vyhřívání anebo vrstvení snad ani nelze patentovat ve smyslu licencování.
@SirEdie1236 күн бұрын
Patenty neříkají, že jiná firma nesmí využívat jejich patenty, ale pokud tak udělá, musí zaplatit licenční poplatek... Běžně se to děje
@MirdaJarab6 күн бұрын
A nebo koupí Bambule Stratasys :-)
@vojtas58844 күн бұрын
To nechceš, protože by z toho nebylo nic dobrého. Udělali by z toho stroje, které by lákaly na jejich drahé průmyslové milionové stroje. Mám Makerbot, který je nyní pod Stratasys; je to stroj (cena kolem 100k Kč), který se tváří jako kvalitnější oproti levným tiskárnám. Nestiskne tak dobře za tu cenu a dokonce tiskárna za 3000 Kč dává na frak v určitých parametrech Makerbotu.
@nick_Pletron6 күн бұрын
Pane Mrázek, co se stalo mezi Vámi a firmou Prusa? Už více než 2 roky pozoruji že jim nemůžete přijít na jméno, zatimco ostatní firmy uvádíte bez váhání jménem, firmu Průša nazýváte "nejmenovaná česká firma". Co za tím je? p.s. nemeli bychom být naopak hrdí na českou firmu? Byť jim bohužel v poslednich letech ujíždí vlak....
@MrHousticka6 күн бұрын
Česká firma co si nevěnuje svoje výrobky o několika násobek? Že vše dělají v angličtině bez českých titulků atd? Nevim Průša mi přijde predrazenej
@rz63546 күн бұрын
Průša stojí 300% ceny ostatních (lepších) tiskáren a to se nedá už omlouvat jen tím že to montujou tady (stejně z čínskejch dílů). Je to předražený a horší než konkurence. Ujel jim vlak.
@richardmrazek6 күн бұрын
Já jsem prodal Průšů nemálo a nevěnuju se jim tak moc, že mám na KZbin kanále například velmi pracný seriál o složení Mk3 s desítkami tisíc shlédnutí :)
@nick_Pletron6 күн бұрын
@@richardmrazek to vím že máte, dokonce jsem podle vašeho návodu Prusu skládal. Ale to jste mi neodpověděl na mou otázku.... 😊
@zbkral6 күн бұрын
Prusa Research nemá dealerskou síť.
@jardav.98007 күн бұрын
Ony tyhle spory ukazují jen to, jak mají západní firmy nahnáno z Čínského průmyslu, který pouze využil toho, že před xy lety, tam západní firmy hromadně a ve velkém přesouvali výrobu, pro maximalizování svých zisků. Takže teď pouze sklízejí co zaseli. Mě se obecně celkem líbí, že čína se sebou nenechá vorat a využila příležitosti. A řeči o tom že krade patenty? Patenty se kradou a zneužívají odjakživa a to jak na západě, tak na východě. Chápu, že se mnohým můj názor nelíbí, ale to je tak všechno co s tím může dělat. 😀
@MrHousticka6 күн бұрын
Svatá pravda :)
@MirecMi6 күн бұрын
Kdyby se nekradlo, Microsoft není tam kde je a všichni by používali operační systém od Applu... Ale to je jen můj názor. Jinak s váma souhlasím, jelikož jsem od fochu který krachuje protože Čína dokáže vyrobit levněji...
@maxbiagi30917 күн бұрын
Ono Bambulab teprve na "západě" narazí. Až budou ještě větší, začne se řešit ten jejich "Cloud" na vládních úrovních. Stejně tak jako kdysi v USA nikomu nevadilo DJI. Doba se však mění, Číňani jedou kopírovací bomby a díky těm "Cloudům" všeho druhu Číňani sbírají mraky hodnotných dat všeho druhu.
@rz63547 күн бұрын
tvl nechápu jak si může někdo patentovat např. "3d tisk pomocí počítačové sítě" a "vyhřívanou podložku" a podobný obecný hovadiny. To by taky mohl existovat patent na "2d tisk pomocí počítačové sítě" a všichni výrobci laserových a inkoustových tiskren by měli žalobu na krku za LAN port v tiskárnách. Tyhle patentový trollové jsou jen brzdou pokroku 🤦♂
@pavik19887 күн бұрын
ale tyto patenty jsou cos vyjmenoval Patenty chrání toho kdo to vymyslel
@rz63546 күн бұрын
@@pavik1988 jasně.. "kdo to vymyslel" - oni vymysleli že se tiskárna připojí na síť a proto si patentovali "tisk pomocí sítě" ? Na síť se obecně připojuje cokoliv od doby co sítě existujou ... to je asi tak podobnej "patent" jako "mobilní telefon s obdélníkovým displejem" kterej má taky někdo patentovanej. Jsoi to hovadiny který si "vynálezce" zmrd patentoval jen s jedním účelem - škodit rozvoji technologií s cílem brát peníze za nic.
@rc_models_factory2 күн бұрын
Vágně obecně formulované patenty. Agresivní patentová strategie konkurence: Tuto taktiku využívají firmy, které patenty používají jako nástroj konkurenčního boje. Cílem není nutně vydělat na licenčních poplatcích, ale blokovat inovace ostatních firem. Takové chování může být v rozporu s antimonopolními zákony v některých jurisdikcích, pokud je jasně prokázáno, že cílem je eliminovat konkurenci, a nikoli legitimně chránit vlastní duševní vlastnictví.
@michaelvrba727 күн бұрын
Američtí blázni! 😆
@petrbilek12757 күн бұрын
A co kdyby se všechny firmy co nabízí a vyvýjí 3D FDM tisk spojili a šly proti Stratasysu za to, že zakazuje používat toaletní papír na utírání hovínek zadečků všech obyvatelů na týhle planetě...?? To s čím tahle firma přišla proti bambulab je úplně a doslova absurdní! Však v jistých bodech přece ani jinak nejde aplikovat FDM. A myslím si, že tohle je doslova pokus o to být jediný na trhu, něco ve smyslu monopolu.. což si nemyslím, že je vůbec možný, kdo ví jak to celé dopadne.
@noboja7 күн бұрын
Zdravím pane Mrázku, už jsem si také říkal co se děje. Pozdravujte i manželku, je moc šikovná. Nováček z pod Ještědu.
@richardmrazek7 күн бұрын
Díky pane Nováček, vyřídím! :)
@vlakyotrokovice7 күн бұрын
Moc pěkné díky Karel😊👍👍
@danielhynek12637 күн бұрын
Už jednou jsem koukal, a napadá mě otázka, nebylo by, blbě řečeno snažší, si na ten spodek sehnat nějakou desku, než to celé tisknout ? Jak cenově, tak ušetříte tiskárnu. Stačilo by navrtat šrouby a bylo by, jinak video a projekt supr, jdu na další díly 😁
@petrforejt61109 күн бұрын
Čekám a čekám.... A stále žádná recenze... 😮
@milansobocz868411 күн бұрын
Ta Eiffelovka moc pěkně nevypadá teda ty rychlosti už jsou extrém. Ale jinak čumím jak je to rychlé. Nám starého endera a pro hezky tisk jsem někde kolem 40mm/s což je fakt rozdíl no
@hudrymudry11 күн бұрын
Papoušek na konci pobavil :D
@moditrix11 күн бұрын
Na ochlazování podložky používám kus duralu. už ani nevím kde jsem to před lety sehnal, a teď se to hodí. je to velký skoro jako podložka a tlustý asi 10mm. krásně to absorbuje teplo z podložky a tisk sám odskakuje během chvilky. vřele doporučuju ;)
@Tom-Cat202411 күн бұрын
Mám před sebou nabídku na Anycubic Photon Mono X za 199 dolarů a Anycubic Photon M5s za 299 dolarů. Prosím, jaká nabídka má větší smysl na "figurky". Děkuji, moc vám fandím, děkuji za vaše videa.
@LukasBajzaCarpfishing13 күн бұрын
Dobry den premyslim o koupi. Kdy bude recenze? Pripadne kdyby jste byl tak hodny a odpovedel na mou zpravu na instagramu budu vam vdecny.
@moditrix13 күн бұрын
Che, suším je taky tak jako vy, jen nižší teploty, a funguje to dokonale.
@ZdeněkFicbauer13 күн бұрын
Prosím dal by se ten kryt koupi?
@Vladkof14 күн бұрын
Taky prosím o link ke stažení, klidně z cults za poplatek ;) :)
@martinnakl15 күн бұрын
Zdravím mistře . Moc hezká ukázka produktu 👌 mohl bych se zeptat jaký program používáte k nákresům v pc děkuji
@djaneMartty15 күн бұрын
Moc díky za super detailní video. Konečně se mi zdařilo vymodelovat kabinu na větroně. Zatím jen orientačně, takže ještě nemám tvar perfektní, ale znám postup a výsledek mi stojí na ploše sliceru. Díky moc, perfektní práce. Musela jsem si občas domyslet, co udělat, protože dělat trup letadla a koukat na loď 😀 no šlo to. Povedlo se. Díky moc. Toto jsem celou dobu potřebovala a nevěděla kde začít, kam se pohnout. Kamarád vymyslel naprostou šílenost, že by bylo možná super dát trup Avia 152A, což je pro mě výzva, já začala hledat, jak na to a našla toto video. Bude to hodně práce a zatím netuším, nebo tuším, ale neumím si to zatím představit. Díky tomuto postupu bych se s tím mohla poprat.
@Mechtuardesign16 күн бұрын
Je pecka vidět někdo kdo opravdu umí a ještě je ochotný se podělit o zkušeností s ostatními.
@milanz.151917 күн бұрын
384g odpadu? jako fakt?😃a model 58,3g... no to mně poser🙄