Funkcje Popytu i Podaży: OWE
7:49
Rachunkowość zarządcza odc. 1
23:29
Пікірлер
@tymonk7
@tymonk7 Ай бұрын
Dzień dobry, miałbym pytanie odnośnie przesuwania krzywych podytu/podaży. Robiłem zadanie z etapu szkolnego XXII edycji. Mamy podane tam wzory funkcji popytu (q = 114 - 4p) i podazy (q = 36 + 2p), najpierw trzeba je narysowac i oblkiczyc cene i ilosc rownowagi. Jednak potem analizujemy sytuacje w ktorej zostaje wprowadzona oplata produktowa pobieraną od producentow w wysokosci 2 zl/ szt. I teraz w odpowiedziach piszą, że: Wprowadzenie opłaty produktowej pobieranej od producentów jest rodzajem podatku od ilości. Funkcja podaży przesunie się w górę (w lewo) o wysokość opłaty produktowej. Wynika to z tego, że producenci chcą otrzymywać taką samą cenę netto po wprowadzeniu opłaty produktowej jak poprzednio (innymi słowy: dla każdej oferowanej ilości cena rynkowa, którą żąda producent musi być większa od ceny wyjściowej o wysokość opłaty produktowej). No i potem piszą, że nowy wzor funkcji podaży, po wprowadzeniu tej opłaty, to q’ = 36 + 2(p’ - 2), czego w ogole nie rozumiem. Przeciez napisali wczensniej ze przesuwamy funckje w lewo, albo w górę, co oznacza ze przesuwamy funckje odpowiednio o wektor (-2,0) albo (0,2). Wiemy ze przesuwajac przykladowa funckje f(x) o wektor v =[a,b] otrzymamy funkcję: g(x)=f(x−a)+b. U nas x to jest p, wiec przesuwając nasza funckje podazy w lewo o wektor (-2,0), tak jakbysmy to robili na matematyce w szkole, powinna zmienić się na q = 36 + 2 (p+2). Jeżeli chcielibyśmy przesunąc w góre o wektor (0,2) to wychodzi wzor q = 2p + 38. No więc skąd się bierze w odpowiedziach q= 36 + 2 (p - 2), tak jakbysmy przesuwali funkcje w prawo, co by znaczylo ze podaz wzrosla, a na samym poczatku odpowiedzi mowia ze zmala i funkcja przesuwa sie w lewo (w górę). Może błąd wynika z tego ze funckje popytu i podazy sa odwrotne, to znaczy na osi poziomej X oznaczamy zmienną ZALEŻNĄ, a więc WIELKOŚĆ PODAŻY, a na osi pionowej Y oznaczamy zmienną NIEZALEŻNĄ, a więc CENĘ. No ale probowalem jakos obracac te funkcje zeby bylo tak jak na mateamtyce w szkole i nadal nie moge zrozumiec. Wytlumaczyłby Pan jak przesuwac wykresy w ekonomoii? Z góry dziękuję
@delform1989
@delform1989 4 ай бұрын
Jedna kwestia gdybym miał Pan porównywać bilans tej firmy z ostatnich 5 lat jaką metodę by Pan wybrał. Skopiowanie potrzebnych nam danych do excela oraz porównanie spadków i wzrostów. Chyba, że była by to inna metoda ? Pozdrawiam
@tymonk7
@tymonk7 7 ай бұрын
Czy mając 8 miesięcy miałbym szanse się przygotować na pisanie tej olimpiady (łącząc to ze szkołą i rożnymi innymi obowiązkami) nie wiedzą praktycznie nic o ekonomii?
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 7 ай бұрын
To zależy od Twojej systematyczności. Trzeba zrobić sporo zadań. Nauczyć się podstaw ekonomii, np z openstax. Ćwiczenia z mikro że starej książki i analiza finansową że starej książki.
@adrianjed4029
@adrianjed4029 7 ай бұрын
Dzieki
@juliastefanowska6120
@juliastefanowska6120 8 ай бұрын
Dziekuje z film, juz drugi raz na studiach mi się przydaje!
@kapitanj2
@kapitanj2 8 ай бұрын
Supcio 😮😮 oberzalem
@Kenny-wl4pw
@Kenny-wl4pw 9 ай бұрын
Starałem sie douczyc do egzaminu, jednak to niemozliwe. Co szkola, to zupelnie inne stosowane nazwy. Przykładowo: metody kalkulacji doliczeniowych. Wedlug jednych wykładowców dzielą się na zleceniowe i procesowe, wedlug innych na zleceniowe i asortymentowe. Naprawde dlaczego pomimo tworzenia tylu standardow celem ujednolicenia, nie potraficie sie dogadać i uzywac jednych nazw? Moze jeszcze ktos niech nazwie kalkulację kosztów metodą pomidor? Dramat. A ludzie potem narzekają, ze rachunkowosc trudna jest i dopiero w pracy ją zrozumieli. No nie dziwie sie im.
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 9 ай бұрын
Co tu powiedzieć... większość pojec jest słabo tłumaczona z angielskiego, na różne sposoby i tak zostało. W firmach funkcjonują inne nazwy. Ważne żeby zrozumieć różne przepływy kosztów.
@joannagocek4130
@joannagocek4130 9 ай бұрын
Bardzo fajnie przedstawiony temat rachunku kosztów, który sam w sobie nie jest prosty dla osób niepracujących w zawodzie ;-)
@mm-xn5jn
@mm-xn5jn 10 ай бұрын
Pewnie te 100 mln kosztów to opłata za użytkowanie własnego logo, wynajem od własnej spółki itd zeby nie wykazywać zysków i nie płacić podatków. A kredyt służy do zakupów bo jest nieopodatkowany. Chyba, że to pierwsza firma na świecie działająca charytatywnie i dopłacająca do interesu
@justa5636
@justa5636 2 жыл бұрын
Konkretnie, rzeczowo dziękuję. Pozdrawiam
@pawekrzyworzeka2191
@pawekrzyworzeka2191 2 жыл бұрын
ciekawe!
@marekmasztalerz
@marekmasztalerz 2 жыл бұрын
Great job!
@regularbloke7410
@regularbloke7410 2 жыл бұрын
Mam do Pana wielką prośbę. Czy mógłby Pan w kilku zdaniach wyjaśnić z jakiego powodu w porównaniu do rachunku kosztów zmiennych, rachunek kosztów normalnych (absorption costing )jest dla celów zarządczych mało przydatny ? Wiem że ustawa o rachunkowości narzuca kalkulacje kosztu wytworzenia w oparciu o absorption costing ale prośba o wyjaśnienie dlaczego absorption costing nie jest dla celów zarządczych przydatny . Dzięki z góry .
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 2 жыл бұрын
Myślę że jest przydatny, ale nie mówi nic przydatnego przy budżetowaniu zmian. Np. gdy firma decyduje czy przyjąć nowe zlecenie, potrzebuje wiedzy o dodatkowych kosztach jakie ono wywoła, dzięki nim policzy marżę.
@regularbloke7410
@regularbloke7410 2 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland dzieki za odpowiedź, z jakiego powodu absporpcyjny rachunek kosztów nie dostarczy informacji na temat dodatkowych kosztów a rachunek kosztów zmiennych może to zrobić ?
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 2 жыл бұрын
Istotna uwaga: rach kosztów jest ograniczony ustawą tylko gdy koszty są aktywowane, np. produkcji koszty idą w zapasy. Jeśli wszystko idzie w koszty okresu, nie ma znaczenia jak klasyfikujemy koszty (np. w usługach czy handlu).
@regularbloke7410
@regularbloke7410 2 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland aha czyli ustawa nie pozwala na to aby koszty niewykorzystanych zdolnosći produkcyjnych były aktywowane w wyrobach gotowych i produkcji niezakończonej czyli w bilansie i nakazuje aby ująć te koszty jako koszty okresu. Czy o to chodzi ?
@Krystian_Kandar
@Krystian_Kandar 2 жыл бұрын
A jak w taki sposób sprawdzić amerykańską firmę notowaną na amerykańskiej giełdzie? Pozdrawiam serdecznie
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 2 жыл бұрын
Na stronie firmy będzie sprawozdanie albo w systemie EDGAR na stronie SEC. Na EDGAR jest nawet przeglądarka XBRL.
@Krystian_Kandar
@Krystian_Kandar 2 жыл бұрын
Byłbym wdzięczny za pokazanie tego samego na przykładzie jakiejś firmy z amerykańskiej giełdy pozdrawiam serdecznie Krystian
@marekpomocnik
@marekpomocnik 2 жыл бұрын
super robota dzięki
@klaudiadmoch8579
@klaudiadmoch8579 2 жыл бұрын
Czy korepetycje pan prowadzi
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 2 жыл бұрын
Nie, ale polecam książkę Dobija i in. A może jakiś nowy odcinek się przyda?
@regularbloke7410
@regularbloke7410 2 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland wielu specjalistów zajmujących się naukowo rachunkowością zarządczą kwestionuje wiele 'osiągnięć ' rachunkowości zarządczej. Są osoby które uważają że rachunek kosztów standardowych jest nieprzydatny w firmach. Są osoby które uważają że absorption costing jest nieprecyzyjny w wycenie wyrobów gotowych sprzedanych i niesprzedanych. Ostanio wpadła mi w ręce jakaś praca Pani Sobańskiej z 2010 roku której tematem jest krytyczne spojrzenie na pewne założenia rachunkowości zarządczej. Jakie stanowisko Pana zdaniem powinna zająć osoba która chciałaby mieć pojęcie o rachunkowości zarządczej ale chce się nauczyć jej używania w praktyce ? Czy taka osoba powinna szukać źródeł które również krytycznym okiem patrzą na założenia rachunkowości zarządczej ? Jakie podejście do nowoczesnej rachunkowości zarządczej mają praktycy , szefowie firm itd ? Czy ich zdaniem rachunkowość zarządcza to tylko teoria nie przydatna do czegokolwiek ?
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 2 жыл бұрын
@@regularbloke7410 Brutalna prawda jest taka, że w Polsce dominują rozwiązania informatyczne zalecone przez grupy kapitałowe, zazwyczaj zagraniczne koncerny. Nie ma wiele miejaca na rozważania. Natomiast przybywa danych, więc poszukiwane są twórcze analizy. Te tradycyjne techniki to raczej baza, którą warto znać żeby zrozumieć struktury danych.
@regularbloke7410
@regularbloke7410 2 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland dzięki za wyjaśnienie
@regularbloke7410
@regularbloke7410 2 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland chciałem jeszcze tylko zapytać czy zna Pan może jakieś polskie lub angielskie albo i polskie i angielskie forum internetowe poświęcone rachunkowości zarządczej gdzie ludzie mogą dyskutować na tematy związane z rachunkowością zarządczą ?
@janusztv7706
@janusztv7706 3 жыл бұрын
Dzień dobry, na którym roku studiów są omawiane te tematy?
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 3 жыл бұрын
Różnie, ale raczej wcześnie, na licencjacie.
@slawomirbartoszewicz2847
@slawomirbartoszewicz2847 3 жыл бұрын
Dziekuje za material szkoleniowy,jasno i klarownie.
@adriantylus6957
@adriantylus6957 3 жыл бұрын
Dzień dobry, mam problem z obliczeniem punktu równowagi, czy jest jakaś możliwość kontaktu z panem np. meilowym aby poprosić o pomoc w rozwiązaniu zadania ?
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 3 жыл бұрын
Na czym problem polega? Tutaj odpowiem, może innym się też przyda.
@adriantylus6957
@adriantylus6957 3 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland W zadaniu muszę policzyć próg rentowności używając metody segmentowej gdzie musi być podana Marza brutto lecz nie ma jej w treści zadania.
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 3 жыл бұрын
@@adriantylus6957 No tak, metoda segmentowa jest nieco zakręcona, trzeba dokładnie przejść przez kroki. Sama zasada jest prosta. Najlepiej wyjść od wartościowego progu rentowności, bo ten liczy się zawsze tak samo (KS/Marża/Przychody). W ten sposób wiemy jakie są potrzebne przychody globalnie, pozostaje rozdzielenie ich na segmenty. W segmentowej dane są koszty stałe każdego segmentu, a koszty stałe wspólne (segment korporacyjny) trzeba rozdzielić jak w zwykłej metodzie wieloasortymentowej (proporcjonalnie do udziału segmentu w globalnej marży). Powodzenia!
@adriantylus6957
@adriantylus6957 3 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland Dziękuję bardzo za pomoc !!!
@imperium886
@imperium886 3 жыл бұрын
bardzo fajne
@MomentosIncreiblesCaptaCamara
@MomentosIncreiblesCaptaCamara 3 жыл бұрын
Muchas gracias maestro,muy interesante el análisis económico y financiero que usted hizo.Un saludo.
@kamilksiazek8019
@kamilksiazek8019 2 жыл бұрын
Me hizo curioso tu comentario - entiendes polaco?
@vladislavlogvin3048
@vladislavlogvin3048 4 жыл бұрын
dziekuje))
@regularbloke7410
@regularbloke7410 4 жыл бұрын
koszty zarządu i sprzedaży są kosztami okresu , nie podążają za produktem. Czy ustalając cene sprzedaży wyboru gotowego menadżerowie wiedzą jaka jej część pokrywa koszty zarządu i sprzedaży ? Jak kalkulować cene sprzedaży żeby mieć w tej cenie pokryte koszty zarządu i sprzedaży ktore poniesiono aby wyprodukować produkt gotowy ?
@regularbloke7410
@regularbloke7410 4 жыл бұрын
czy mógłby Pan polecić dobry zbiór zadań z rozwiązaniami z rachunkowości zarządczej ?
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 4 жыл бұрын
W ksiazce D. Dobija są rozwiazania.
@regularbloke7410
@regularbloke7410 4 жыл бұрын
@@KarolKlimczakPoland dzieki za odpowiedz
@Rylver
@Rylver 4 жыл бұрын
czemu koszty stałe *50% skoro koszty stałe nie zmieniają się z wielkością produkcji, koszty zmienne powinny być *50% bo zmieniły się wraz z wielkością produkcji, a zatem nie powinno być 25000+10000= 35000zł?
@KarolKlimczakPoland
@KarolKlimczakPoland 4 жыл бұрын
To sedno metody kosztów pełnych: naliczamy na koszt zapasów pośrednie(stałe) wg wykorzystania mocy przerobowych. Reszta (nienaliczona) idzie prosto w RZS. Bezpośrednie(zmienne) idą w całości na zapasy.
@kapitalis4412
@kapitalis4412 4 жыл бұрын
4:33 średnio działało, już w 1920 r. pisał o tym w Kalkulacji Ekonomicznej w Socjalizmie Ludwig von Mises. Pozdrawiam serdecznie, świetne materiały.