Przybliżenie sin=tan ma jeszcze więcej sensu na kolei, gdzie pochylenie podłużne toru liczy się w promilach.
@krzysztofkonieczny527512 күн бұрын
Dramat. Ja tego nie kupuję. Nachylenie drogi liczy się ze stosunku różnicy wysokości przez pokonany dystans, oczywiście pomnożone razy 1 w postaci 100%. Ten sposób działa nawet w spiralnych tunelach lub na parkingach podziemnych gdzie co do zasady jeździ się w kółko i gdzie wektor przesunięcia będzie minimalny przy całkiem sporym przejechanym dystansie. Nie można zakładać, że drogi na wzniesieniach buduje się tylko po prostej.
@MichalBarej-Najprosciej11 күн бұрын
Dziękuję za uwagę. Może nie zostało to dostatecznie wprost powiedziane, ale dla tego rozumowania i sposobu obliczania zakręty nie mają żadnego znaczenia i nie zmieniają wyniku. Chodzi o to, że mierzymy cały pokonany dystans na interesującym odcinku (zakręty nie są ważne) (L). Czyli L to nie jest odległość / przesunięcie pomiędzy punktem początkowym a końcowym w linii prostej, tylko pokonany dystans pomiędzy tymi punktami (1:28 - "dystans, na którym droga wznosi się w górę"). Mierzymy też różnicę wysokości (h). Następnie wyliczamy z tego (x) wg twierdzenia Pitagorasa, tak jak pokazałem na filmiku. Innymi słowy, jak kręta (serpentyny czy spirala na parkingach wielopoziomowych) droga by nie była, to można jej zakręty "wyprostować"/ "odwinąć" przy zachowaniu nachylenia. Wtedy można zbudować model przedstawiony w filmiku.
@1kilokitu15 күн бұрын
Hmmm... tan to chyba występuje na sali balowej. W trygonometrii tangens ma skrót: tg Podstawowy błąd w obliczaniu procentów. Podając że "to jest 10%" ZAWSZE trzeba podać z CZEGO jest to te 10%. NIE WOLNO napisać, że 0,1 = 10% bo skąd nagle pojawiły się te procenty? Poprawny zapis jest taki: tg(alfa) x 100% = 0,1 x 100% = 10%. Znak równości oznacza, że po obydwóch stronach jest dokładnie TO SAMO. Oczywiście działania rachunkowe zmieniają postać tego co jest po obydwóch stronach równania ale nie mogą zmienić liczby bezwymiarowej "0.1"na liczbę wymiarowaną "10%". Podobnie gdy chce się napisać, że 100 metrów równa się 0,1 kilometra to trzeba to napisać tak: 100 m = 0,1 km, a nie wolno napisać tak: 100 = 0,1 km !!! Czy Pan Michał chodził do szkoły podstawowej?
@MichalBarej-Najprosciej15 күн бұрын
"tg" to skrót używany w polskich szkołach na tangens, natomiast "tan" jest oznaczeniem międzynarodowym. Proszę zobaczyć np. tutaj en.wikipedia.org/wiki/Trigonometric_functions#Right-angled_triangle_definitions Odnośnie procentów to dziękuję za to doprecyzowanie mojego skrótu myślowego. Pozdrawiam
@1kilokitu7 күн бұрын
@MichalBarej-Najprosciej Gdybyś w tym filmie mówił po angielsku to bym nie napisał mojego komentarza. Gdy mówisz po polsku to używaj skrótów używanych w Polsce! Dziecko po obejrzeniu Twojego filmu na klasówce napisze "tan" i dostanie jedynkę! Kto będzie winny?
@ryszardryszard271915 күн бұрын
Nachylenie drogi powinno być sinusem kąta alfa a nie tangensem Po 1. Latwiej jest to wyliczyć z dwóch podstawowych pomiarów. Po 2. Tangens nie ma żadnego fizycznego uzasadnienia, bo nachylenie 45 st byłoby 100% a pionowa sciana byłaby nieskończonością, trochę bzdura.
@MichalBarej-Najprosciej15 күн бұрын
Zgadzam się z Panem, że byłoby to bardziej logiczne, ale okazuje się, że jednak przyjęło się, że jest tangensem
@ryszardryszard271915 күн бұрын
@MichalBarej-Najprosciej Jak kiedyś szukałem definicji takiego nachylenia to nie znalazłem oczywistej odpowiedzi, pewnie dlatego że przy małych kątach do 15st różnica między tg a sin jest w granicach zaokrąglenia. Natomiast przy nachyleniach w budownictwie jest tangens i ma to jakiś sens
@maciek237917 күн бұрын
Przydatny filmik. Pracuję przy montażu elewacji i nieraz na planie podawany jest spadek parapetu w stopniach, a do montażu łatwiej jest operować w procentach. Teraz przeliczenie nie będzie problemem. Pozdrawiam
@MichalBarej-Najprosciej18 күн бұрын
Errata: 13:04 "sin(13 stopni) = ... = 22.5 %", a nie "22.5 stopnia"! 8:49 jest: "5 i 74 dziesiąte stopnia", powinno być: "5 i 74 setne stopnia"
@Youae-l9lАй бұрын
Świetny film nie poddawaj się jesteś niesamowicie pomocny dla mnie i maturzystów z fizyki jesteś świetny😊
@MichalBarej-NajprosciejАй бұрын
Dziękuję za dobre słowo! Cieszę się, jeśli moje materiały są przydatne 🙂
@piottrjp5113Ай бұрын
super
@MichalBarej-NajprosciejАй бұрын
Dziękuję
@jakubkarwacki91672 ай бұрын
Czy moglby Pan nagrac jeden odcinek odnosnie dodawania odejmowania wektorow ?😅tak po chlopsku wytlumaczyc
@MichalBarej-Najprosciej2 ай бұрын
Mam już takie filmiki. Proszę sprawdzić odpowiednie fragmenty tu: kzbin.info/www/bejne/qpeyXo2ilLRgr5Y i tu kzbin.info/www/bejne/joTaqKh9qtVni5Y Czy o coś takiego Panu chodzi? Pozdrawiam :)
Bardzo ciekawe , ciekawe czy na ogłupiającej platformie YT znajdzie się więcej ludzi którzy docenią Twoją świetną robotę 😊 ( W szkole mi tego tak fajnie nie tłumaczyli )
@MichalBarej-Najprosciej2 ай бұрын
Dziękuję. Cieszę się, że filmik okazał się dla Pana ciekawy. Zapraszam do kolejnych
@jakubkarwacki91672 ай бұрын
Super robota , uszanowanie
@MichalBarej-Najprosciej2 ай бұрын
Dziękuję! Pozdrawiam
@Youae-l9l2 ай бұрын
Wielkie dzięki proszę o więcej filmów o maturze i rozwiązywaniu zadań
@MichalBarej-Najprosciej2 ай бұрын
Dziękuję. Zapraszam do sprawdzenia maturalnej playlisty kzbin.info/aero/PL0N27HECflvpmccDCPZFBz-kG1BmlMh-e oraz innych filmików, ktore już są na moim kanale. Wkrótce zamierzam tworzyć następne.
@Ilovehitsugaya8 ай бұрын
dzięki za wytłumaczenie
@piotrmachowski8 ай бұрын
Fajnie, przystępnie powiedziane i bez błędów merytorycznych...
@MichalBarej-Najprosciej8 ай бұрын
Dziękuję :)
@0dium8 ай бұрын
dzięki za film
@fizyka.nietylkodlaorlow9 ай бұрын
Wartościowa informacja dla maturzystów!
@jakubkarwacki916711 ай бұрын
Super tłumaczysz pozdrawiam
@MichalBarej-Najprosciej11 ай бұрын
Dziękuję! Też pozdrawiam
@jakubkarwacki9167 Жыл бұрын
Konkretnie ,leci sub pozdrawiam
@MichalBarej-Najprosciej Жыл бұрын
Dziękuję. Również pozdrawiam :)
@morfeos6550 Жыл бұрын
⚫ Wszystko postarałem się wytłumaczyć najprościej jak się da, ale nie prościej ⚫