Kulcsváltás
8:46
4 ай бұрын
Dallamos szoló írása triadokkal
20:09
Mi kell az Improvizáláshoz
34:06
10 ай бұрын
Shimakaze - when teamwork pays off
19:25
Bernth Giveaway Contest
0:41
11 ай бұрын
Snowrunner - quick start
19:22
Жыл бұрын
Dúrskála módjai
18:32
Жыл бұрын
Zeneelmélet - Harmadok köre
10:10
Alaska 02
1:07:39
Жыл бұрын
Alaska 01
1:09:06
Жыл бұрын
7 - es akkordok tisztázása
9:51
Пікірлер
@aybcrazybeats8588
@aybcrazybeats8588 20 күн бұрын
0:28-nál repült a Like :)
@TheMANGESZ
@TheMANGESZ 20 күн бұрын
Érthető amúgy....de nem fél bund, hanem fél hang, amit többször említesz...
@MrMurphyum
@MrMurphyum 20 күн бұрын
@@TheMANGESZ igen, van egy pont a videóban amikor egy pillanatra ráeszmélek a hibára, de utána is következetesen mondom tovább rosszul. Ez van amikor arra figyelek mit akarok mondani, és nem arra, hogy mondom azt. 🤣
@selmeczyerika454
@selmeczyerika454 24 күн бұрын
Teljesen ertheto! Nagyon tetszett! Koszonom!😊
@zoltanszappanos6057
@zoltanszappanos6057 Ай бұрын
Nagyon értékes volt, köszönöm szépen
@Shazeen82
@Shazeen82 Ай бұрын
Nincs enharmonikus? E# Fb B# Cb?
@MrMurphyum
@MrMurphyum Ай бұрын
E és az F , fél hang távolságra van. Létezik papíron olyan, hogy az F-et úgy írjuk le, hogy E#, de attól még az marad az F. Nem fog a semmiből közéjük kerülni egy enharmonik.
@Shazeen82
@Shazeen82 Ай бұрын
@@MrMurphyum attól még az E# enharmonikus az F fel. Írott zenében létezik.
@MrMurphyum
@MrMurphyum Ай бұрын
​@@Shazeen82ez az az infó, ami már a hálószoba zenészeket nem nyűgöz le nagyon. Közönségem nagy része 50+ bácsik teszik ki, akik szeretnének olyan szinten megtanulni gitározni, hogy a kedvenc dalaikat el tudják játszani a barátaiknak, és alkalmasint improvizálni valami aranyos kis szolót. Ehhez konyhanyelven, érthetően, az egyszerűségre törekedve igyekszem leadni az anyagot. Én nem osztogatok diplomát a kurzus után, szóval a szükséges és elégséges mennyiségben es minőségben osztom az észt, úgy, hogy alapvetően nekem sincs ám sok, de én azt a keveset is önzetlenül megosztom tök ingyen. 🤟😁👍
@danni1265
@danni1265 Ай бұрын
Ami még nem teljesen világos a videóból az az, hogy ha több akkord váltakozik akkor nekem is folyamatosan váltanom kell a pentatonikus skála hangnemét vagy maradhatok az egész dal hangnemében? Szóval ha C dúr az egész dal hangneme amiben van mondjuk C, G és F akkord, akkor végig a C dúr skálában játszok, vagy a C akkord alatt a C dúrban, a G alatt a G dúrban stb..?
@danni1265
@danni1265 Ай бұрын
Ez A legjobb videó a neten ami bemutatja a pentatonikus skálát!
@danni1265
@danni1265 Ай бұрын
A barrés akkordoknál nem az E/Em és az A/Am formát használjuk attól függően, hogy 6 vagy 5 húros barrét fogunk? Itt a videó vége megkevert egy kicsit :D
@MrMurphyum
@MrMurphyum Ай бұрын
De, jól látod! Az az igazság, hogy amikor felvettem a videót, a CAGED rendszerről is ejtettem még pár szót külön, amiben megemlítem ezt, viszont kéntelen voltam kivágni a videóból, mert eleve már fél órás így is, a CAGED-ről amúgy is van már egy külön videó, amit szivesen újracsinálok, ha az nem elég érthető, és még egy hibája volt annak a résznek, hogy nem volt hang a gitáron. Ami nem olyan nagy baj, csak videón kicsit gáz. 😁
@danni1265
@danni1265 Ай бұрын
@@MrMurphyum A CAGED videót nem láttam, mert mondom nem akarok haladó dolgokat belekeverni még a tanulásba, vagy az jó kezdőknek is?
@MrMurphyum
@MrMurphyum Ай бұрын
@@danni1265 Ártani nem árthat. Legrosszabb esetben tanulsz valamit belőle, még ha az egész nem is annyira átlátható, de később értelmet nyer, ahogy haladsz, és amikor újra megnézed, akkor világosabb lesz!
@nagyjani74
@nagyjani74 Ай бұрын
Köszönöm szépen, ez is nagyon hasznos és érthetően leadott tananyag!
@CrowsNRolls_guitar
@CrowsNRolls_guitar Ай бұрын
Szia a figurákról készítesz videót mert én még nem láttam magyar yt-n és még csak 1 éve gitározom tanár nélkül és jó lenne egy kis segítség
@MrMurphyum
@MrMurphyum Ай бұрын
Szivesen segítek ha tudok. Beszéljünk! [email protected]
@seventeenmusix9182
@seventeenmusix9182 Ай бұрын
@@MrMurphyum köszi írtam!
@danni1265
@danni1265 Ай бұрын
Szóval akkor jól értem, hogy a kis terc a minor third, a nagy terc pedig a major third?
@MrMurphyum
@MrMurphyum Ай бұрын
Jól érted. Minor mint mini - kicsi
@danni1265
@danni1265 Ай бұрын
@@MrMurphyum Köszi, fuh magyarban nagyon túl van bonyolítva ez :D Még egy ok, hogy aki tud angolul az a zenét se próbálja meg magyarul tanulni...
@vidimusique
@vidimusique 2 ай бұрын
Baromi jo hogy ezeket megosztottad! Kozel 20 ev gitarozas utan az elmelettel sosem foglalkoztam, es most tok vilagossa valt minden. Es ez hogy leirod - lerajzolod oriasi segitseg sokkal jobban meg marad! Remek Tanar lehetnel / vagy!
@selmeczyerika454
@selmeczyerika454 2 ай бұрын
Ertheto es tiszta! Nagyon jo video! 😊
@tamasbede7494
@tamasbede7494 2 ай бұрын
Hello! A video elején említetted, hogy a nyakat részekre bontva, apró trükkel könnyebben megjegyezhetőek a hangok. Erről volt videód vagy várható, hogy kifejted bővebben? :-)
@MrMurphyum
@MrMurphyum 2 ай бұрын
Akár hiszed akár nem, most ezen a videón dolgozok. Már 4x megpróbáltam felvenni, de sajnos annyit dadogok, hebegek-habogok, hogy vállalhatatlan lett eddig mind. Újra neki kell majd veselkednem, de készül! Talán jövőhét végén lesz rá időm! Nem igérem, de hátha összejön!
@attilaszabo99
@attilaszabo99 2 ай бұрын
Rendben, köszi majd küldom mert ez váratlan volt, merthogy több is lenne. Jó fej vagy🙂
@attilaszabo99
@attilaszabo99 2 ай бұрын
Szia! Ez igy szuper de nem tudnál egy régebbi ismertebb számot hasonlóan levezetni? Ezt a vének tanácsa kéri😊
@MrMurphyum
@MrMurphyum 2 ай бұрын
De nagyon szivesen. Most egy másik projecten dolgozom jelenleg a szabadidőmben, de sorra fog kerülni egy ilyen is majd újra. Addig jöhetnek a tippek, hogy melyik dal legyen. Aztán majd választok :)
@antongecse1593
@antongecse1593 2 ай бұрын
Szia. Nagyon jó a videó. Köszi a fáradtságot.
@MrMurphyum
@MrMurphyum 2 ай бұрын
Én meg köszönöm a visszajelzést! Nagyon örülök, hogy tetszett!
@MatyasSimo-tg2dt
@MatyasSimo-tg2dt 3 ай бұрын
De a B# és az E# létjogosultsága nem olyan, mint a H - jé?
@MrMurphyum
@MrMurphyum 3 ай бұрын
Nem teljesen. Javasolnám, hogy a logikát követve dolgozd ki a dúrskálákat az összes hangra. Az 5-ödökön haladva elérsz egy pontra, ahol az összes hang -isz (#) végződést kap már E lesz az amit módosítani kell felfelé, de a B módosítatlan marad. Míg a negyedik hangokon haladva amikor a C-t kell lefelé módosítani, hogy -esz (b) végződést kapjon, az F hang marad módosítatlanul a sorban. Ezt a két skálat ami egyik esetben az F# dúr skála a másik esetben Gb skála, gyakorlatilag ugyan az a kettő, csupán két külön szemszögből kezdünk hozzájuk. Javaslom írd le és látni fogod, hogy ahol az egyiknél van probléma 'E#' a masik szemszögből az a hang van a helyén 'F', Ugyan úgy ahogy a masiknál ami problémás 'Cb' - a másik szemszögből az van a helyén 'B' . Hogy ez szépen látszódjon, el kell felejteni a H hangot!
@MatyasSimo-tg2dt
@MatyasSimo-tg2dt 3 ай бұрын
Igen, addig értem. C# D# E# F# G# A# B# C# De akkor hogy jelöljük innen tovább, mert ugy- e a következő: 7. G 8. G# - ba fog végződni
@MatyasSimo-tg2dt
@MatyasSimo-tg2dt 3 ай бұрын
Vagy valamit elrontottam?
@MrMurphyum
@MrMurphyum 3 ай бұрын
@@MatyasSimo-tg2dt kezd onnan, hogy C D EF G A BC A legfontosabb, hogy a 3-adik és 4-edik hang között van fél lépés, és a 7-edikről vissza az első hangra (vagy ha úgy tekinted 8-adik) -ra van fél lépés. Egész - egész -fél, egész-egész-egész-fél Ez hangzik úgy, hogy Do Ré Mi ... stb. Aztán ahogy a videóban folytatódik az 5-ödik hangokról folytasd tovább. Ne egyből a C#- on kezd! Mivel a C# skálát sokkal logikusabb úgy leírni, hogy Db skála, mert úgy lesznek benne módosítatlan alaphangok (az F és a C) Tehát logikusabb Desz skálaként leírni, mint Cisz.
@MatyasSimo-tg2dt
@MatyasSimo-tg2dt 3 ай бұрын
Már felírtam addig, csak onnan elakadtam. Na de azért köszi, hogy válaszoltál.
@istvanhegyi8423
@istvanhegyi8423 3 ай бұрын
Nagyon szuper, gratulálok!
@istvanhegyi8423
@istvanhegyi8423 3 ай бұрын
Nagyon hasznos ez a videó is!
@juhaszrock
@juhaszrock 3 ай бұрын
Magyar nyelvben nem használjuk ilyen esetben a "kulcs" kifejezést. Magyar nyelvben "hangnem" szó a használatos. Mi nem kulcsot váltunk, hanem hangnemet. Nem kulcsokban vagy kulcsokkal zenélünk, hanem hangnemben zenélünk. Csak azért írom ezt mert megtévesztő lehet ilyen értelmetlen kifejezéseket használni.
@MrMurphyum
@MrMurphyum 3 ай бұрын
Igen, ezt fontos tisztázni, és hálásan köszönöm. A magyar zeneelméletben használatos kifejezéseket javarészt így tanulom meg a kommentekből. Köszönöm!
@juhaszrock
@juhaszrock 3 ай бұрын
Igazán nincs mit, és amúgy teljesen jók és értékesek a videóid! Lényegretörő és tök hasznos dolgokat lehet tanulni tőled! További jó gitározást és jöhetnek a további videók, üdvözöllek!
@botosanni2933
@botosanni2933 3 ай бұрын
Meg anyit hogy milyen akord vagy han halasbol jatszok de bareba is de.nem tudom
@MrMurphyum
@MrMurphyum 3 ай бұрын
Most április végén talán lesz úgy szabadidőm, hogy fogok tudni csinálni pár új videót. Azok szerintem fognak majd tetszeni!
@botosanni2933
@botosanni2933 3 ай бұрын
Szija koszonom hogy igy magyarazod el nem vagyokar 20 eves de szeretem a gitart es magamtol tanulok sokszor halasra fogom le az akordokat de sokszor nem tudom mit fogok veletlen talaltam rad de igy meg senki se tudta.el magyarazni es koszonom neked jatszom bareba is csa ne tidom mit fogok szeretnem tudni es.nezem a lecketdet de meg nekem tul sok lecives ha uresen pengete egy hurt midjuk felso e de ha le nyomok egy ujal egy bundot nem tudom milyen hag koszonom jo tanar vagy nagyon szep napot
@seventeenmusix9182
@seventeenmusix9182 4 ай бұрын
Köszi a videót!
@selmeczyerika454
@selmeczyerika454 4 ай бұрын
Ertheto es sokat lehet belole tanulni!
@MrMurphyum
@MrMurphyum 4 ай бұрын
Jöszönöm szépen, ez nagyon sokat jelent nekem! ❤
4 ай бұрын
a kvintkoron vilagos, ha C dur skala az alap, a hozza tartozo akkordokat az elmondasod szerinti sorban ki lehet talalni, es ez mukodik A durra is, ahogy mondtad. De mi van ha nekem mondjuk E moll skalam van, akkor ez a kvintkor mar nem mukodik arra hogy kitalaljam a hozza tartozo akkordokat?
@MrMurphyum
@MrMurphyum 4 ай бұрын
A természetes E moll skála az valójában maga a G dúr skála. Úgy is mondják, hogy az E moll az a G módusza, vagy hatodik modális skálája. Ezektől a kifejezésektől nem szabad megijedni, mert nem jelent mást, csak annyit, hogy a Gdúr skálát játszuk, a hatodik hangjától kezdve. Mint a videómban a példában, csak az Amoll volt. Ezek nem külön dolgok. Ez mind ugyan az, csak más hangokról kezdve.
4 ай бұрын
@@MrMurphyum makes sense! tehat eleg megkeresnem a dur megfelelojet, es hasznalhatom azt
@MrMurphyum
@MrMurphyum 4 ай бұрын
@ ajánlom figyelmedbe egy másik videómat aminek a címe: A dúr skála módjai. Ha az után is akad kérdésed, ne habozz! Ezekből a kérdésekből összeállhat egy új videó!
4 ай бұрын
@@MrMurphyum szerintem kb az az utolso videod amit meg nem neztem meg, haha
4 ай бұрын
a kvintkor abra ertelmere eddig meg nem jottem ra, de a video alapjan maris kapott egy ertelmet!
@19qax73qax
@19qax73qax 4 ай бұрын
Köszi,teljesen világos!
@temee212
@temee212 4 ай бұрын
Király lett😎🤟🏻
@istvanhegyi8423
@istvanhegyi8423 4 ай бұрын
Nagyon hasznos volt, ajánlom mindenkinek!!
@istvanhegyi8423
@istvanhegyi8423 4 ай бұрын
Nagyszerű szóló, büszke vagyok hogy tanulhatok tőled, és nagyon jó ember vagy! Köszönöm szépen mindent amit kaptam !!!!
4 ай бұрын
ha jol tudom a H hang a nemet nyelvteruletrol jott, szoval ott azert hasznaljak
@MrMurphyum
@MrMurphyum 4 ай бұрын
Bécsben hozták az egyezményt igen, viszont ismerek gitárost, youtubert aki osztrák és ő se használja. Nagyon jó srác lehet már te is hallottál róla, úgy hívják: Bernth Voltam élő koncerjén is ami után találkoztam vele személyesen is.
4 ай бұрын
koszi a videot, eleg jo segitseg a szolozas megtanulasahoz, viszont van egy altalanosabb kerdesem is a temahoz, szolozashoz: Nyilvan rengeteget gyakorolva a videoban emlitetteket, mikozben szolozol, mi jatszodik le a fejedben? Pl. tudod, hogy milyen hangnemben fogsz/kell szolozni. Hallgatod a bandat, hogy milyen akkordot jatszik eppen, vagy ismered a chord progressiont. Ezen hattertudas alapjan lokalizalod az egyes akkordok root hangjat a fogolapon, es a begyakorolt triadok/hangkozok szerint jatszod le a tetszoleges skalaba illo hangokat? Vagy ez nem ennyire mechanikus es egy ido utan mar erzesbol tudja az ujjad melyik hang lesz jo kovetkezonek lefogni? A kerdessel csak probalom megerteni, hogy mit is kell tudni, mire is kell figyelni ha az ember szolozni kezd. Koszi!
@MrMurphyum
@MrMurphyum 4 ай бұрын
Nyilván egy idő után meglesz az ujjainkban néhány begyakorolt forma/figura (dallam), lick - ugye ki hogy nevezi, amit vagy egy az egyben, vagy kisebb módosításokkal szinte bárhova be tudunk majd csempészni. Persze ehhez ajánlott minden hangnemben gyakorolgatni. Ha elsőre hallok egy dalt amire imprózni kéne valamit, akkor általában ezek a figurák ugranak fel elsőként. Aztán ha hosszabb időt eltöltünk egy bizonyos backing track-en akkor érdemes odafigyelni konkrétan az akkordmenetre és valamit érdemben reagálni hozzá. Ennél a résznél még mindig beszélhetünk improvizálásról, de itt már elkezdődik a soló írása, főleg ha kitalálunk egy fő motívumot, dallamot. Ezt érdemes gyakorolni, mert egyre könnyedébben áll rá a kéz idővel. Ahhoz, hogy dallamos legyen a solo, az akkordokra kell figyelni valóban. Viszont sokan túl nagy jelentőséget tulajdonítanak a szólólnak. Én csupán dekorációnak tekintem, mert maga a dal a fontos! A dal maga a karácsonyfa, a szoló csak egy dísz rajta! Persze ez a dal stílusától is függ.
@vidimusique
@vidimusique 4 ай бұрын
Baromi jók az anyagaid! Es nagyon hianynak ereztem eddig! Ezer hala a munkassagodert!
@danieladam4901
@danieladam4901 4 ай бұрын
feliratkozva, video like-olva.
4 ай бұрын
esetleg tudsz ajanlani a chord pulsehoz hasonlo alkalmazast mobilra is?
@MrMurphyum
@MrMurphyum 4 ай бұрын
Sajnos nem. Mbilra fizetős gitároktató appok vannak mind pl a yousician , simply guitar meg a truefire. Azok is biztos jók, én nem próbáltam még, viszont azok kifejezett oktató programok. Nem hiszem, hogy a chordpulse-hoz hasonló lenne, amivel magunknak tudunk backing tracket készíteni. Igazából, ha a chord pulsra nem találok rá, akkor én személy szerint egy Looper pedált vettem volna.
4 ай бұрын
@@MrMurphyum garage bandet ajanlotta meg a gyors kereses iosre, ugyhogy azzal probalkozom, de az nyilvan nem ilyen intuitive mint a chord pulse. koszi a valaszodat!
@laszlocsavas8467
@laszlocsavas8467 4 ай бұрын
Szia!Köszönöm szépen,rengeteget segítenek a videóid!Kár,hogy kevesen értékelik... :(
@erodpizza
@erodpizza 5 ай бұрын
Szia. Privát tudunk beszélni? Tetszik amit beszélsz, igaz nem mindent értek. Üdv
@MrMurphyum
@MrMurphyum 5 ай бұрын
Persze. Discord jó?
@myklostoth
@myklostoth 5 ай бұрын
Látom régebbi a videó, így csak egy apró megjegyzés: rettenetesen remeg a kép, ami nem túl szerencsés (nem bírtam sokáig nézni). Szerintem is logikusabb az ABC, ettől függetlenül érdemes fejben tartani, hogy az itt H, de max ennyi. Örülök, hogy lett egy könnyen emészthető magyar nyelvű vidi.
@greg9139
@greg9139 5 ай бұрын
Erre a zenere fogok gyereket csinalni!! Az igazat megvallva 44 sec lehet sok lesz nekem...challange accepted!
@LaNfinity
@LaNfinity 5 ай бұрын
Igazan zenelhetnel tobbet... :)
@temee212
@temee212 5 ай бұрын
👹🎸🤙
@Fshoya
@Fshoya 5 ай бұрын
(Y) 👍👍🤘
@lacilump1741
@lacilump1741 6 ай бұрын
Nagyon frappáns,köszi !👍
@majertibor4412
@majertibor4412 6 ай бұрын
Ha megengedsz egy korrigálást. A félhangok nem az alapján kapják a nevüket, hogy melyik irányban haladunk. Hanem, hogy melyik hangból képeztük őket. Hogy milyen hangnemben vagyunk. Nézzük pl. a D és E közti hangot: Ha E-dúr hangnemben vagyunk, akkor D-ből D# lesz. Ilyenkor a D nem szerepel a dalban, de az E igen. De ha mondjuk Esz-dúrban vagyunk, akkor az E hangból Eb lesz. Most az E hang nem szerepel a skálánkban, D viszont igen. Tehát ha van egy félhangunk, akkor az egyik szomszédos egész hangja nincs a hangnemben, hiszen azt módosítottuk. És az után kapja a nevét.
@MrMurphyum
@MrMurphyum 6 ай бұрын
Ez így van. Itt viszont csupán a kromatikus skálát magyarázom a lehető legegyszerűbben, hogy az is megértse aki még soha nem hallott róla.
@majertibor4412
@majertibor4412 6 ай бұрын
@@MrMurphyum Gondoltam, csak azért írtam, mert félre érthető lehet egy kezdő számára.
@juhaszrock
@juhaszrock 6 ай бұрын
Nagyon jól nyomod! Van a dalhoz backing tracked? :)
@MrMurphyum
@MrMurphyum 6 ай бұрын
Köszi. Sajnos nincs. Az eredetihez játszottam.
@Body1881
@Body1881 6 ай бұрын
Szervusz! Nem szoktam kommentelni szinte sehova, de meg szeretném köszönni, hogy csinálod ezeket a videókat! Sok éve gitározok, imádom, de egy ideje megrekedtem egy szintem amin nem tudtam továbblépni, és a videóid segítettek ezen! Tegnap találtam rád, és már most érzem a fejlődést és hogy több dolgot értek mint előtte 15-20 évig a hangszeremmel kapcsolatban! Nagyon köszönöm! Ne hagyd abba kérlek!
@MrMurphyum
@MrMurphyum 6 ай бұрын
Erre most nekem annyira szükségem volt, mint éhezőnek egy falat kenyér! Éppen egy picit mélyponton voltam, és a kommented kizökkentett belőle, vissza a kerékvágásba! Hálásan köszönöm, és nagyon boldog vagyok miattad! 🤘😉👍
@juhaszrock
@juhaszrock 6 ай бұрын
Te a tercépítkezésről beszélsz szerintem, csak nehezen tudod magad magyarul kifejezni.
@MrMurphyum
@MrMurphyum 6 ай бұрын
Amikor ezt a videót csináltam még nem tudtam, hogy a magyar zeneelmélet milyen kifelyezéseket használ pontosan. De nem is az a fontos, hanem a koncepció megértése, akár konyhanyelven is. Hobbizenészeknek szólnak a videóim, nem fogok elmeletből vizsgáztatni senkit és diplomákat se osztogatok. Szóval a 60 éves Bélabácsinak ez bőven elég, aki csupán csak a kedvenc dalait szeretné megtanulni eljátszani.
@juhaszrock
@juhaszrock 6 ай бұрын
Ha ennyire nem megy a magyar nyelv akkor miért erőlteted a magyar nyelvű oktató videókat? Tényleg nem bántás, de ez a zagyva angolozás inkább zavaró mint érthető :(
@stogies3
@stogies3 7 ай бұрын
“root hang” tonika,sliding csusctatas stb. magyar magyarnak magyarul
@MrMurphyum
@MrMurphyum 7 ай бұрын
Többen jelezték már, hogy azért szeretik a videóimat, mert az angol kifejezéseket is megtanulják belőlük. Nem kedvezhetek mindenkinek.
@stogies3
@stogies3 7 ай бұрын
@@MrMurphyum Ne keverjuk az angolt a magyarral,tudom mostanaban az angol a magyarok fejebe szallt, de ha csinalod akkor mindent bele es csinald angolul
@myklostoth
@myklostoth 5 ай бұрын
@@stogies3 véleményem szerint sokkal logikusabb az ABCDEFG mint az AHCDEFG, ráadásul ha már itt tartunk pl a helytelenül kiejtett "piköp" érdekes módon nem szokta zavarni a népet, engem meg a frász kiver tőle, szóval nem egy mai dolog ez, és ha segít jobban megérteni skkor miért is ne. Lénye,g hogy van hasznos videó
@stogies3
@stogies3 5 ай бұрын
@@myklostoth En az ABCDEFG-n nevelkedtem,szerintem is esszerubb