Пікірлер
@spotomaron9230
@spotomaron9230 18 минут бұрын
Globál new panel projekt? Most botlottam bele a következő videóba vajon merre is van? kzbin.infokvwXSlwXBlI?si=ku--VuzmgjcrJI74
@szilagyiandras7310
@szilagyiandras7310 5 сағат бұрын
Én veled vagyok. Katasztrófa ami Budapesten van. A sok hülye autós nagyjából egyedül ül az autójában a dugóban a várost átszelő valamelyik 6 sávos úton. Rettenetes, miközben totál agresszív a jórészük. Sajnos elképesztően erős az autós lobbi, mert az autósok nagy részének derogál tömegközlekedést használni. A huhogóknak ajánlom Münchent. Akkora mint Budapest de nincs ez a balkáni autópálya hangulat a belvárosban ,meg az, hogy mindenhol a nyomorult autók parkolnak. A szmog okozta egészségügyi következményekről nem is beszélve. Prága sem ilyen nyomorult, de Pozsony sem és még rengeteg helyet lehetne sorolni.
@gaborfodor4666
@gaborfodor4666 10 сағат бұрын
Azért a negyedmilliós Ljubljanát ne hasonlítsuk már Budapesthez... Ja, és csak az igen szűk értelemben vett belvárosból vannak kitiltva az autók. Meg még az is különbség, hogy a Ljubljanica egy patak a Dunához képest, és a Budát és Pestet összekötő hidak nagyobb része Budapesten a belvárosban található. Szóval pont semmilyen következtetést nem lehet Budapest számára levonni ebből...
@bgreg6069
@bgreg6069 Күн бұрын
A fejlodest ugysem tudjatok megallitani. Semilyen tiltassal.
@gyurcsikadam
@gyurcsikadam Күн бұрын
Milyen fejlődést?
@adambognar9628
@adambognar9628 Күн бұрын
Igen ott nehezen alakul ki dugó, ahol ki van tiltva az autó. Milyen különös.
@lewko19
@lewko19 2 күн бұрын
Jó meglátások, de lehetnél kevésbé pökhendi és még egy hajszálnyit lehetne az objektivitásra rámenni
@daniszalkai4209
@daniszalkai4209 3 күн бұрын
🌱🌳🌲🌿🌍⭐
@AttilaBatonyi
@AttilaBatonyi 3 күн бұрын
A Budai várnegyed épületeit a kommunisták (ideológiai elődeid) világnézeti okokból bontották le, vagy építették vissza leegyszerűsített stílusban, tehát ők hamisítottak történelmet. Pl. én jól fogom érezni magam, ha az eredeti homlokzattal, vagy belsővel láthatom viszont a királyi palotát.
@steved2947
@steved2947 3 күн бұрын
Burzsoát ki kéne űzni a belvárosból a búza mezökre dolgozni , lakásaikat meg szét kéne osztani a rászorulóknak azoknak akik tényleg keményen dolgoznak. Egyszer már ez bevált a történelemben , miért ne válhatna be újra ?
@AttilaBatonyi
@AttilaBatonyi 3 күн бұрын
A drogosok, hajléktalanok, bűnözők, szétrohadt közterületek nem zavarnak? Azokkal együtt tudsz élni, ugye? A nyugati vendégek majd elviszik a pénzüket máshová, te meg maradsz boldogan a fentiekkel a húgyszagban.
@dominikjambor6004
@dominikjambor6004 3 күн бұрын
Az, hogy a szuburbanizáció ellen minden eszközzel küzdeni kell elég radikális álláspont, értem, de remélem nem lesz soha ilyen vezetésünk.
@x2net
@x2net 4 күн бұрын
tiltsuk be.
@bgreg6069
@bgreg6069 Күн бұрын
Tiltsad…
@x2net
@x2net Күн бұрын
​aludj tovább.
@danielhalasz-szabo5143
@danielhalasz-szabo5143 4 күн бұрын
Azért lesz sok hotel meg hostel a belvárosban, mert sok az airbnb? Én itt vesztettem el a fonalat.
@gyurcsikadam
@gyurcsikadam 3 күн бұрын
Ha egy városnegyedből kiszorulnak a lakosok és ott csak a turistáknak szánt szolgáltatások jelennek meg akkor hotel, hostel is több lesz, nem csak Airbnb
@danielhalasz-szabo5143
@danielhalasz-szabo5143 3 күн бұрын
​@@gyurcsikadam Áhh értem a gondolatmenetet. :) Összességeben nekem ellentmondásos lett ez a videó abból a szempontból, hogy úgy csinálsz mintha alaposan körbejárnád a témát, de közben csak kontra érveket sorolsz, holott azért van bőven pro is. Nagy kár volt belekeverni ezt a "lipsi" dumát is, nomeg az uszítást, hogy hát bizony csak a külföldieknek meg a kizsákmányoló nagyon gazdagoknak lehet kiadó lakása. Ez szimpla hergelés. Nyilván nem a szegényeknek van kiadó lakása (akár hosszú, akár rövid távra), de ennek az égadta világon semmi köze ehhez az ügyhöz. Amikor bevételt kalkulálsz az airnbnb-re akkor vagy szándékosan túlzol iszonyatosan, vagy soha életedben nem láttál ilyet testközelből. Szerinted mennyit nyúl le a booking/airbnb? Szerinted mennyi ma egy garnitúra ágynemű mosatása? Szerinted mennyi ma egy alapos takarítás? Szerinted milyen gyakran tesznek tönkre valamit azok, akik csak pár napot vannak a szállásodon? Szerinted ezzel szemben mik az elvárásaik, amikor megérkeznek, hogy hogy nézzen ki a szállás? A neten látható árakból, ha valakinek a fele megmarad, akkor már iszonyatosan nagy csodát művelt. Nekem fura, hogy kimarad az érvelésből az az aspektus, hogy egyáltalán mennyire szabad belenyúlni bizonyos folyamatokba és mennyire nem. Érdekes módon most nem jön elő a szabad kapitalizmus rajongása, hanem jó lesz nekünk túlszabályozás. Ráadásul mindezt nem az elején tesszük meg a dolgoknak, hanem akkor, amikor már bőven benne vagyunk a folyamatokban. Mi lesz azokkal a vállalkozásokkal, amik már most ezekre az emberekre épültek? Hidd el, azok se mind Elon Musk tulajdonában vannak, hanem magyar mikrovállalkozások többségében. Hadd menjen tönkre az a 100+ kávézó pl, ami már a mostani helyzetre épült? Még egy dolog: mindig úgy csinálunk mintha az ingatlanárak emelkedése mind csak a helyiek ellen lenne. Hát de ők is nagy kedvvel adják el a saját/nagymama lakását 1.2milliós négyzetméter áron. Véleményem szerint ez amúgy is, annyira csepp a tengerben, hogy nem hoz érdemi változást az ingatlanpiacon, aminek az árait inkább az átgondolatlan csok emelte az egekbe. Summa summárum én leszavaztam az airnbnb mellet, mindezt úgy, hogy soha az életben nem volt rövidtávra kiadott lakásom, és nem is tervezem.
@brsz
@brsz 4 күн бұрын
Egy nagyon fontos tényező ki van hagyva ebből az egész vitából és ezzel együtt ebből a videóból is. Az Airbnb platform többnyire megfizethető, rövidtávú szálláslehetőséget biztosít az alacsonyabb budgetvel rendelkező turistáknak. Másik oldalon pedig kisbefektetőknek bevételt bevételét buztosítják az Airbnb-n kiadott lakások. Ha betiltják az Airbnb-t, két dolog fog történni biztosan: Az alacsonyabb költségkerettel rendelkező magánszemélyek nem, vagy kevesebbet fognak tudni utazni. Azok a magánszemélyek vagy kisbefektetők, akiknek Airbnb lakásuk van, nem fognak tudni bevételt termelni (vagy alacsonyabb szinten fognak tudni bevételt termelni). Ezzel párhuzamosan: a vagyonosabb turistákat ez nem érinti, mert úgyis a szállodákat választanák, az igazán vagyonos befektetők pedig csak gazdagabbak lesznek, mert szűkül a szállásadói kínálat. A vagyon tovább koncentrálódik nagyon kis körben és kiszorítjuk a kisbefektetőket a rövidtávú szállásadói piacról és csak az igazán vagyonosoknak hagyunk lehetőséget a működésre.
@BacsPet96
@BacsPet96 4 күн бұрын
Egy városrész autóforgalmának csökkentése, gyalogosbaráttabbá tétele, zöldítése nem lehet, hogy paradox módon pont a városrész turistanegyeddé válását segíti elő a helyett, hogy megtartaná a helyi lakosságot? Egy sétálóutcában lévő lakás sokkal vonzóbb lehet az ingatlanbefektetőknek és a turistáknak, mint mondjuk egy családalapítás küszöbén álló fiatal párnak. Egyik elrettentő ok a saját autó tárolásának kérdése lehet. Sokan a gyerekvállalás előfeltételének tekintik az autó meglétét, és olyan helyen szeretnének lakni, ahol ezt az igényt kellő mértékben kielégíti az infrastruktúra.
@mocsokmacsek0
@mocsokmacsek0 3 күн бұрын
NE költözzön ki a városból, akinek létkérdés az autó. Ott van kiváló tömegközlekedés, taxi, meg rengeteg parkolóház. Kint mi pont azoktól szenvedünk, akik kijönnek, ledózerolják zéróra a telkeiket, hogy legyen hol tárolni az autóikat, hogy aztán az utcát állják tele, az előtt a szomszéd előtt, akinél még van árnyékot adó fa, gyorshajtanak, leszorítják a bicikliző/gyalogló helyieket, mintha muszáj lenne, mert itt akarják behozni a dugóban elvesztegetett időt. Mindenki jobban jár, ha a kocsi nélkül életképtelenek a városban maradnak.
@BacsPet96
@BacsPet96 2 күн бұрын
@@mocsokmacsek0 Mindez már a folyamat agglomerációra gyakorolt hatása. Annyin töprengek, hogy a belvárosi autóforgalom korlátozása gyorsítja-e ezt a kiköltözési folyamatot, és ha igen, milyen mértékben. Ha a kertvárosban kényelmesebb lesz az autótulajnak közlekedni és az autóját tárolni, akkor ha teheti, ki fog költözni (szerintem).
@mocsokmacsek0
@mocsokmacsek0 2 күн бұрын
@@BacsPet96 pont arról beszélek, hogy aki nem tudja megoldani a kényelmes, rengeteg lehetőséget tartogató városban az autója tárolását, az kint se fogja. De az élet más területein se fogja tudni megoldani a problémáit, amiből egy kényelmetlenebb, kevesebb lehetőséget tartogató helyen számtalan lesz. Őket látjuk nap, mint nap és életveszélyesek. Szerencsére itt is egyre inkább téma a forgalomcsillapítás, de sokat kéne beszélni arról, hogy ne költözzön ki senki azért, mert nem tudja megoldani a városban a kocsitárolást. Akkor érdemes kiköltözni, ha valaki már nem fér egy 4 szobában, több generáció lakna együtt vagy tényleg szeretne kertet, nem csak növénymentes kocsibeállót.
@BacsPet96
@BacsPet96 2 күн бұрын
@@mocsokmacsek0 Egy a véleményünk e téren, itt a kérdés inkább az, hányan állnak még így hozzá ehhez a kérdéskörhöz. Az a sejtésem, hogy az emberek egy jelentős része nem így látja, hanem valahogy úgy, hogy a közlekedés csúcsa a saját autó, a lakhatás csúcsa a saját kertes ház akkor is, ha a kert 95% gyep, a ház egy kiherélt alvóváros szélén van egy zajos autópálya csomópont mellett egy olyan utcában, ahol járda sincs és ahonnan autó nélkül eljutni bárhova tortúra és/vagy veszélyes. Kertes ház van? Van. Autó van? Van. Akkor jólét van, minden más részletkérdés.
@mocsokmacsek0
@mocsokmacsek0 2 күн бұрын
@@BacsPet96 SZVSZ bele se gondolnak abba, hogy mivel jár a kiköltözés, mert nem hallanak erről, senki se beszél erről. Így meg csak az autó/ház kombó lebeg a szemeik előtt (a kertről meg a természetről fogalmuk sincs, hidd el, a gyepet is beleértve, már nem is tartanak azt se, mert az is zavaró). De akik itt élnek egy ideje se képesek pl azzal a mindennapos dologgal számolni, hogy napi pár órát és legalább egyszer még ennél is többet dugóban fognak tölteni. Egy átlag bevásárlás is lehet akár plusz 4-5 óra, ha csak kocsival tudod megoldani és nincs olyan opció, hogy leparkolsz, kiszállsz és mész inkább villamossal. Ezért rohannak, ami még több balesetet és még nagyobb dugókat eredményez (általában zsinórban több baleset van, pont ezért, pedig csak kalkulálni kéne a plusz idővel). Ehhez képest 8 után meg Mad Max hangulat van, mert nincs a közelben semmi, autóba meg már csak a részeg fiatalok ülnek. És még sorolhatnám napestig. Abban biztos vagyok, hogy nem a belváros forgalomcsillapítása a gond. Aki életképtelen, annak ott a legjobb, csak erről keveset hall
@PhoenixHen
@PhoenixHen 4 күн бұрын
Nincs jó ok arra, amiért NE tiltsuk be az AirBnB-t!
@bgreg6069
@bgreg6069 Күн бұрын
Visszamegyunk s kokorszakba?
@PhoenixHen
@PhoenixHen Күн бұрын
@@bgreg6069 he?
@gezaszegvari4301
@gezaszegvari4301 4 күн бұрын
Ha már mindenáron abból indulunk ki hogy a turista az hotelbe való és ne foglalja le a lakáspiacot airbnb formájában, akkor ugyanebből a logikából kiindulva a külföldi (de igazából mindegy milyen nemzetiségű) egyetemista meg koleszba való és ő se bérelhessen lakást mert elveszi a lakhatást a helyiek elől. Másrészről egy airbnb lakásban évente megfordul akár sok száz turista, így egy lakással tömegek rövid távú szállás igényét lehet kielégíteni, ha viszont egyetmistának van kiadva akkor egy lakás elégíti ki 1-3 diák lakhatási igényét egész évben. Előbbi esetben generáltunk egy több száz főre kitehető fogyasztás importot az országba, helyi turisztikai költések formájában, az utóbbi esetben meg 1-3 főét. Adók, foglalkoztatás, járulékok, áfa és egyéb dolgok formájában valószínűleg egyértelmű hogy állam bácsi és a helyi üzletek melyik verziónál járnak jobban. Szerintem nem az airbnb-n kéne elverni a magyar lakáspolitika kudarcát, és hogy nem tud épülni elég lakás a kereslet kielégítésére. Másrészről tegyük fel hogy betiltjuk az airbnb-zést és másnaptól ezek a lakások a hagyományos albérlet piacon kötnek ki. Valóban a kínálat növelés hatására esni tudnának a lakás és albérlet árak, azonban azt se felejtsük el hogy ezek a lakások jellemzően patikára felújított, remek lokáción elhelyezkedő ingatlanok amik magas értékűek és magas áron is kerülnének kiadásra, még az adott lakbér és áresést is bele kalkulálva. Senki ne higyje hogy a 10-15 ezer airbnb lakás albérletpiacra szabadítása majd elhozza a zuhanó bérleti díjak világát, ahhoz nincs elég lakás fizikailag. Másrészről megfigyelhető hogy a budapesti turizmus felfutása az airbnb felfutásával kéz a kézben járt az elmúlt 10 évben. Ha hirtelen ekkora mennyiségű vendégelhelyező ingatlant kivonunk a képletből, akkor az a turista hol szállna meg? Jelenleg a turizmus kb fele az airbnb-t használja, erősen vitatható hogy ez a közönség hirtelen átváltana a hotelra, elképzelhetőbb hogy akkor ez a kereslet más városokban kötne ki. A legtisztességesebb megoldás az volna hogy az airbnb-ből befolyó adókat a helyi önkormányzatok vagy a központi kormány vagy akárki, arra használja hogy a helyi lakosoknak növelik a lakáskínálatot ÚJ építések formájában. Ezzel a megoldással jól jár az airbnb tulaj, a turista, a helyi vendéglátós/vállalkozó, állambácsi is a turizmusből befolyó adók miatt, és a helyi lakosok is mert a piszok turisták pénzéből épülnének nekik szép új lakások.
@totuhun
@totuhun 4 күн бұрын
Engem az érdekelne, hogy a tömegközlekedés fejlesztése (elsősorban a földfelszíni, azon belül is a kötöttpályás) mennyire tudja indukálni az autósforgalom mérséklését, megszüntetését.
@gyurcsikadam
@gyurcsikadam 4 күн бұрын
Erről csináltam egy videót, megtalálod a csatornán “Így nem oldod meg a dugókat”
@kalmankis1159
@kalmankis1159 4 күн бұрын
Ha van egy áradó folyó, ami az életteret elárasztaná, akkor két választás lehet előttünk: vagy gátakat emelünk a két partra, a koronaszintet évről évre emelve, vagy víztározót építünk és erőművet kapcsolunk rá (persze lehetőség lehet még az "arrábköltözés" is). E mentén lehet tiltani az airbnb-t, de akkor szembe kell majd nézni az évről évre megjelenő, jogi kiskapukat kihasználó tömegekkel, de lehetőséget is rejt az airbnb arra, hogy az extra jövedelemtermelő képességét igába fogja egy-egy kerület. Hogy van az, hogy egyik önkormányzat sem próbálkozott meg airbnb-s lakások kialakításával, ha az egy ennyire nyereséges terület? Ha jól tudom extra adókkal nem vethet ki az önkormányzat, de pl. a kommunális adóját nem emelheti meg az önkormányzat azon épületeknek ahol airbnb-s tevékenység folyik? Nem hiszem, hogy a lakóközösség ne lenne képes az ehhez hasonló extra terheket egyből az airbnb-ző tulajdonosokra terhelni... Az önkormányzatoknak esszenciálisan szüksége van többlet forrásokra, amit amúgy a rövidtávú bérletek biztosítani lennének képesek. Ebből az extra bevételből építhetne az önkormányzat szociális alapú bérlakásokat akár. Ha eldugaszolsz egy potenciális bevételszerző üzletágat azáltal nem fog egy másik keletkezni, csupán a működő tőke fog más helyet keresni magának - a kerületi bérházak felújítása pedig nagyon is igényelné az ilyen fajta működő tőkebefektetőket. Véleményem szerint a módon kellene tudni változtatni, nem kikukázni egy olyan lehetőséget, ami akár működhetne jól is.
@tasika14
@tasika14 4 күн бұрын
Érdemes megnézni a telex vitáját is erről a témáról. Ott nem csak az egyik oldal képviselteti magát. Néhány gondolat ezzel kapcsolatban: 1. érvedre miszerint árfelhajtó nem árfelhajtó hatás. Adott a kérdés, amiről nem volt itt szó mégpedig, hogy egy Airbnb azért nem egész évben egyformán termel, míg amíg egy hosszútávű bérlő egész évben pontosan ugyan annyit fizet. Kérdés, hogy melyik jön ki többre (nincsenek adataim csak kérdezem, mert azért logikusnak tűnik a gondolat). Másik része pedig hogy mondjuk egy ilyen jellegű befektető azért az így meglévő tulajdont valószinüleg elég jól felújítja rákölt egy 50 milliós lakásra adott esetben még 10 milliót minimum, mivel így lesz versenyképes az Airbnb-n és így kérhet magasabb árat. Addig azért egy hosszútávú bérlésnél nem fektetnek ebben hatalmas energiát a tulajdonosok, mivel úgy is lesz bérlő (mivel lakás hiány van). Másik kérdés, amiről nincs szó, hogy azért ez bizonyos embereknek a megélhetését veszélyezteti pl a takarítócégek, akik ezeket az ingatlanokat takarítják vagy a vendéglátó egységek, amik arra vannak berendezkedve, hogy a turistának azért magasabb a jövedelme és a költése egy ilyen esetben mint egy ott lakó honpolgárnak. Persze ezek az üzletek is változtathatnak a profilon, de kérdés, hogy tudnak-e és hány jó hely zár így be. Másik kedvenc felvetésem, ami itt előkerül de ugyan akkor nem Airbnb. Hogy az emberek mennyire költöznek ki az agglomerációba kertvárosi részbe. Azért tegyük hozzá, hogy itt első sorban nem csak az ár a mérvadó, ugyanis azért egy 100 nm-es családi házat már lehet kapni kb abból az árból, amiből egy belvárosi lakást vagy pedig egy újépítésűt. És példának okáért tudod hol tárolni az autódat, van egy privát kerted, ahova ki tudsz ülni és ki tudod engedni a kutyádat. Nem kell hallgatni az alsó felső oldalsó szomszédot és elviselni ha egy idióta. Szóval azért korántsem az áron múlik csak. Véleményem szerint inkább valami komproszimusos szabályozást kéne csinállni az airbnb-re pl megszabni, hogy legyen alap, amibe befizetnek amiből lehet üres lakásokat felújítani és szociális bérlakásként kiadni, vagy pedig korlátozni, hogy egy tulajdonos nevén mennyi lakás lehet. Ilyenekben jó lenne elgondolkozni. Szerintem a komplett tiltás sosem megoldás semmire. Hosszútávú bérlőből is lehet olyan aki igénytelen bagózik füvezik bömbölteti a zenét és rövid távúból is lehet olyan, aki normálisan viselkedik és nem zavarja az ott élőket. (ráadásul egy rosszul viselkedő rövid távú bérlőt könyebben ki lehet rakni, mint egy rosszul viselkedő hosszú távút...)
@szabobence8764
@szabobence8764 4 күн бұрын
A kommentem elején leszögezem, amit Lázár János csinál, az nem más, mint egy kulturharc és csak az emberek egymásnak hangolása. A fővárosi ingatlanár emelkedésnek az airbnb-n, elmaradt lakásépítéseken, stb.-n kívül van egy komoly szelete. Az, hogy Magyarország egy egyközpontú ország, és minden politikai frázis ellenére, ezen a mostani kormányzat is csak erősít. Például, ha pár egyetemet elköltöztetnénk a jelenleg nem decentrumként szolgáló városokba (Debrecen vagy Szeged), akkor már megint hatalmasat tennénk, ugyanis kisebb lenne a belföldi migráció és esetleg az idetelepülő cégeknek is lenne választéka hova települjenek. Nálunk kisebb országok jók példának. Hollandiában eleve Amszterdamon kívül ott van Hága és Rotterdam, de Belgiumban sem csak Brüsszel az egyedüli település, hanem ott van Antwerpen. Még egyszer és nem győzöm hangsúlyozni, hogy Lázár János csak olajat önt a tűzre, mert nem a múzeumok okozzák Budapest problémáit és a nagyvárosok felemelését sem ezeken keresztül fogjuk elérni.
@tasika14
@tasika14 4 күн бұрын
Egy 200 ezres várossal akarsz eltartatni két három egyetemet úgy, hogy az általad említet városokban már van két elég jó egyetem pl? Többi gondolatoddal egyetértek. Csak azért ez elég fura.
@szabobence8764
@szabobence8764 4 күн бұрын
@@tasika14 Mivel sem a budapesti, sem a szegedi, sem a debreceni egyetemet nem a helyiek töltik fel, hanem vegyes van, aki tős- gyökeres helyi, van aki középsuliba ment oda és van aki csak egyetemre. Tehát szerintem a város kiinduló létszáma nem korlátozó tényező
@totuhun
@totuhun 9 күн бұрын
5:52 Mi az a nagy náci múlt, és mi az a nyomós indok, ami miatt el kellett pusztítani Frankfurtot? 12 évig volt náci uralom Németországban, 1933-ban, az utolsó szabad választásokon, 17 millióan szavaztak az NSDAP-ra, és 22 millióan nem rájuk. Vesztfáliában a szavazók alig több mint harmada szavazott rájuk. Ez aztán igazán nyomós indok egy sok száz éves város elpusztítására.
@AndyBontwerker
@AndyBontwerker 11 күн бұрын
Ez kibaszott jó! Ádám! Most elindulok a Városházára, odakötözöm KariGerit a székéhez, betömöm a száját, kipeckelem a szemét és a saját telefonján játszom le neki ezt a videót!
@djattiba
@djattiba 14 күн бұрын
Teljes agyhalál. Kit érdekel maga a dugó??? Senkit. Ha nyitsz plusz egy sávot, akkor annyival több autó tudja használni. Ha dugós, ha nem.
@monikaszabo5203
@monikaszabo5203 14 күн бұрын
ilyen ronda igénytelen épületek nincsenek dubaj-ban, szval ez nem mini dubaj, ez egy kelet-európai bullshit mocsok, amit az ilyen féldiktatórikus félkomcsi államokban lehet véghez vinni, mint szerbia és magyarország
@djattiba
@djattiba 15 күн бұрын
"imádják az emberek" = turisták. a helyi lakosok meg elmenekültek.
@gyurcsikadam
@gyurcsikadam 15 күн бұрын
27 000 fővel, több, mint 10%-al nőtt a lakosság 2002 óta. Próbálkozz azért
@MrGyulaBudai
@MrGyulaBudai 16 күн бұрын
A terhes nagymamák városa 🤣 8:55
@funghi-j9o
@funghi-j9o 17 күн бұрын
Akkor költözz oda.
@blista2
@blista2 17 күн бұрын
Elég sok butaság van ebben a videóban.
@daniszalkai4209
@daniszalkai4209 17 күн бұрын
Nagyon király
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 17 күн бұрын
És azt valaki beveszi, hogy pl a rakpart lezárásaés átalakítása miatt 14 “szakmai szervezettel” tárgyalt amfővárosi önkormányzat? Hol vannak a kompromisszumok? Hol vannak az alternatívák? Egyszer én is alapítok ilyen szervezetet és gyártom az xls-eket meg a pdf-eket. Videókat is vágok ha kell, de remélem lesz mecénásom nehogy éhen haljak.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 17 күн бұрын
Az üzletek nem az autók miatt zártak be vagy nyitottak ki, hanem mert a multik miatt megváltoztak a bevásárlási szokások. Az emberek plázákba járnak. Ugyanakkor a sok kis kocsma meg szórakozóhely nem az élhető város szimbólumai. Nem kell mindenből teleszart bulinegyedet csinálni.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 17 күн бұрын
Mondjuk ilyen és ekkora sétálható részek vannak Budapesten. Nem kell mindentől hasraesni. Ott a vár, a Tabán, a városliget, a z ötödik kerület nagy része, a Margit-sziget, Gellért-hegy, ha rehabilitálják a Népliget. A belváros legtöbb utcája kisforgalmú. Mindig azt az öt utcát mutogatják, smi a város ütőere. A rakparton os azért vitáznak, mert egy fontos útvinsl, de nincs kitalálva az alternatíva. Persze van az M0 körgyűrű, de az vykskinek 80bkilóméteres kerülő. Erre a problémára még senki nem adott komolyabb választ.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 17 күн бұрын
Ez amolyan cirkuszt, kenyetet a népnek.
@zoltannagy8677
@zoltannagy8677 17 күн бұрын
Ha Budapest akkora lenne mint Ljubjana. Itt is sumán meg lehetne lépni. De itt más léptékek vanna, és alapvető problémákat kell megoldani, amire hajlandóság sincs.
@robertszekely9514
@robertszekely9514 18 күн бұрын
Majdnem jó bölcsészkém. Csak nem isar, hanem izár a kiejtés..😢
@gyurcsikadam
@gyurcsikadam 18 күн бұрын
Nem voltam soha németes😕
@tamasvelencei
@tamasvelencei 18 күн бұрын
Szép bajszod vann, de a városra lenne kiváncsi mindenki...
@DyraCaptain
@DyraCaptain 18 күн бұрын
Meg lehetne csinálni. Van autóm használom is. De mégis azt gondolom ez kellene mert egy jóval nyugisabb város lenne a végeredmény! Ami jót tenne az embereknek.
@mariettamolnar450
@mariettamolnar450 19 күн бұрын
Nálunk az autos emberkék ez ellen vannak.
@szilagyiistvan602
@szilagyiistvan602 19 күн бұрын
Fontos megjegyezni, hogy Ljubljana egy nagyon kicsi varos (lakossag kevesebb mint 300.000), igy a kb. 5x-6x nagyobb Budapesttel osszehasonlitani az ottani problemakat, forgalmat stb. felrevezeto. Ami hianyzik a videobol, hogy a valoban szep ljubljanai belvaros nehany utca. Viszont a mindossze kevesebb mint 300.000 lakosu Ljubljana korul pl. komplett autopalya gyuru epult (alagutakkal, hatalmas csomopontokkal stb.). Budapestet hasonlo meretu kb. 2 millios europai nagyvarosokkal erdemes osszehasonlitani. Ezekben a varosokban a belvarosi forgalomcsillapitasokat megelozoen komplett autopalya gyuruket (egy-egy varos korul tobb is), a varosokat atszelo autopalya alagutak haladnak a csillapitott ovezetek alatt, valamint vasuti alagutak, kiterjedt melyvezetesu varosi metrok stb. Ezek sok sok milliard euros hatalmas fejlesztesek amelyeket az europai nagyvarosokban mar a 70-es, 80-as, 90-es es 2000-es evekben epitettek ki es meg most is epitik. Budapesten e nagy fejlesztesek nelkul, azok komplex tervezese es penzugyi forrasanak biztositasa nelkul csak almodozas minden.
@daniszalkai4209
@daniszalkai4209 19 күн бұрын
Gyönyörű
@anitaradonyi2346
@anitaradonyi2346 19 күн бұрын
Szia Ádám! Köszi ezt a videót is, mint minden anyagodat, ezt is nagyon élveztem. Én 5 évig éltem Ljubljanában, a férjem szlovén, úgyhogy ismerem az országot, előnyeit, hátrányait. Valóban szuperül megcsinálták a belvárosi gyalogos és csökkentett forgalmú részeket, nagyon hasznos és értékes városi tereket hoztak létre, amit tényleg élvez a lakosság. Ez viszont elég nagy kontrasztban van a ljubljanai külsőbb városrészek és egész Szlovénia közlekedésével. Fontos tudni, hogy Szlovéniában a tömegközlekedés kifejezetten gyatra Magyarországhoz képest, nem fejlesztenek, alig vannak vonat és buszjáratok, így gyakorlatilag mindenki kocsiban ül folyamatosan. Nem tudom hogy melyik volt előbb: nem volt használható tömegközlekedés és az emberek autóba kényszerültek, vagy volt, de teret nyert az autós közlekedés és így nem fektettek bele sokkal többet- klasszik tyúk vagy tojás. Míg nálunk, az én tapasztalataim alapján az országon belül bárhova el lehet jutni, ott vagy esélyed sincs egy-egy kisebb településre elutazni, vagy pedig ha van is valami opció, kb 2-3x annyi időbe telik, mint kocsival. Ljubljana mellett kb 2-3 olyan város van az egész országban, ahol vannak buszok, de alapvetően nincs városi tömegközlekedés sehol. Ljubljanában csak buszok vannak (pedig régen ment villamos is a belvárosban- ez ma is nagyon illene a város felépítésébe), és sajnos azokkal is elég káosz a közlekedés, amit én a saját bőrömön tapasztaltam évekig. Erre talán a legjobb anekdota az az, hogy amikor ott éltem és egy beszélgetésben feljött az hogy nincs jogsim, mindenki úgy nézett rám, mintha valami másik bolygóról érkeztem volna :D Egy átlagos családban minden felnőttnek saját autója van, mindenhova azzal mennek (nem csak vidéken, hanem a fővárosban is), dugó van mindenhol folyamatosan és a vezetési kultúra is elég kritikán aluli. Nekem mindig érdekes amikor Szlovéniát ilyen bezzeg országként mutatják be, mert lehet ugyan, hogy kívülről nagyon zöldnek tűnnek bizonyos intézkedések, ott élve viszont megtapasztaltam a realitást. A polgármester pedig egy elég ambivalens figura, nagyon sok érdekes korrupciós botrány övezi, de a politikai részébe nem megyek bele. Tény, hogy ez egy jó döntés volt részéről, de sajnos kicsit eltörpül ez a dolog a sok turpisság között. Szóval nem kritizálni akarom a mondanivalót, mivel én is tök egyetértek veled ezekben a kérdésekben, csak picit árnyalni szerettem volna az elhangzottakat. Köszi még egyszer! :)
@xaverschlager1243
@xaverschlager1243 18 күн бұрын
@@anitaradonyi2346 szia. Nekem is feltűnt Szlovénia istenítése és úgy beállítani mintha Ausztria szintjén lenne pedig se mentalitasban se másban nem hasonlít az osztrákokra. Beszélhetnénk többet erről. A politikára nyitott vagyok. Néztem pár oldalt róla. Alig beszélnek róla de jobban utána nézve lehet egy két dolgot látni. Korábbi miniszterelnök Orban haverja volt és nem rég láttam egy cikket hogy le akarják tartóztatni korrupció miatt. Mit tudsz erről? Mennyivel lett jobb a mostani kormány? Amit még én észrevettem ott amit soha a büdös életben nem olvashatsz. Több városban sok a lepukkant elhanyagolt épület. Mondjuk engem nem zavar de általában ha ilyen van azt kritizálják az emberek. Itt viszont meg sem említik. Ausztriában ilyen pl nincs ha már ennyire szeretik hasonlítani. Amikor először Szlovéniába mentem akkor Ausztria felől léptem be az országba és pont az a sztereotípia élt a fejemben mint a többségnek. Csalódni nem csalódtam mert nem vártam el semmit nem nagyon érdekelt ez a része. És hát nem az volt amire számítottam. Mentalitasban se hasonlít az osztrákra. Ettől függetlenül nagyon aranyos szép országnak tartom jobban szeretem mint Ausztriát de lehet csak azért mert ott már annyiszor jártam hogy bele untam és egy ideje már nem is voltam. Legutóbb Mariborban voltam. Ott a belváros meg lett csinálva mert pár évvel ezelőtti Google Streeten nagyon kritikán aluli volt ahogy kinézett a sok elhanyagolt épülettel és utakkal. Viszont a belvárostól kicsit arrébb továbbra is több elhanyagolt utca, ház és épület volt. Csak ha már árnyoldalak amit sokan nem akarnak meglátni. Amikor terveztük az útvonalakat akkor ugye ott volt a vonat opció is és nagyon durva eltérések voltak. Kétszer vagy háromszor annyi idő vonattal elérni valahova mint kocsival. Sőt volt egy kb 2,5 út ami vonattal 6 óra lett volna átszállás nélkül. Ez kicsit meglepett de nem mentünk vonattal csak feltűnt
@xaverschlager1243
@xaverschlager1243 18 күн бұрын
@@anitaradonyi2346 ha már Ljubljana. Ott nem igen jártam csak át utaztam rajta de majd bepótolom. Ausztriában lakosság szintjén Grazzal lehetne hasonlítani. Illetve méretben is hasonló. Na ott nagyon fejlett a közlekedés. Villamos, buszok jönnek rendszeresen. Igénybe is vettük.
@anitaradonyi2346
@anitaradonyi2346 17 күн бұрын
@@xaverschlager1243 Köszi a választ! Igen, egyetértek, a vidéki városokban elég sok a fejletlen rész, dehát ez azért nálunk is így van. Ausztriát tekintik amúgy ilyen követendő példának, sok szlovén pl kb meg is sértődik, ha "lebalkánozod" őket. Amúgy attól is függ, hogy az ország melyik részében vagy, a különböző határmenti területek nagyon az adott szomszéd országhoz hasonlítanak (nyilván historikusan oda is tartozott a többség) mind kultúrában, mind gasztronómiában és mentalitásban. Alapvetően nagyon helyes kis ország, csomó dolgot tök jól csinálnak, de a közlekedés fejlesztése pl sajnos pont nem ez a kategória a rengeteg autós fejlesztéssel. Én kb sosem kommentelek sehova, most valamiért kivételt tettem, úgyhogy ne haragudj, de a politikába nem mennék bele. :)
@xaverschlager1243
@xaverschlager1243 17 күн бұрын
@@anitaradonyi2346 persze tudom hogy átveszik a szomszédok kultúráját. Én tudok olyat is aki kimondja sok mindenre ott hogy igen ez a Balkán. Illetve idézek vhonnan "Az 1980-as évek végén, annak a politikai válságnak a tetőpontján, amely miatt Szlovénia 1991-ben kikiáltotta függetlenségét, és a balkáni ellenségeskedések kitörésekor a népesség 10%-át más köztársaságokból származó bevándorlók és leszármazottaik tették ki, amely nem érte el a 2 főt. több millió lakos. Tíz évvel később a világban a sportnak és a szlovén identitásnak tekintélyt adó válogatott fele-fele arányban szerb származású vagy más régióból érkező játékosokból áll. Zoni Novak, Darko Milanic, a már említett Milenko Acimovic, Amir Karic, Zoran Pavlovic, Marko Simeunovic valójában mind második generációs bevándorlók, akik nagyrészt a sokat ellenző Szerbiából érkeznek. A '60-as és '70-es évek között Szerbiából érkezett Jusuf és Zineta Zahovic, a csapat legfontosabb játékosának, az egész szlovén futballban túl sok "de" nélküli Zlatko szülei is. Zlatko Zahovic neve az egyetlen a válogatásból, amely az Európa-bajnokság előestéjén mond valamit a szurkolóknak, még a legügyesebbeknek is, "a verseny legegzotikusabb csapatának egyetlen felismerhető arca" Tehát ez miatt is lehet hogy van ott amolyan "balkáni" mentalitás?
@TheWolf27sze
@TheWolf27sze 19 күн бұрын
Gusztustalan! Hol talál itt parkolóhelyett a sz@rni is autóval járó magyar? 🙂
@daniszalkai4209
@daniszalkai4209 19 күн бұрын
🌱🌳🌲🌿🌍⭐
@JazzRoland
@JazzRoland 20 күн бұрын
❤🚴👀👍
@JazzRoland
@JazzRoland 20 күн бұрын
❤🚴👀👍
@JazzRoland
@JazzRoland 20 күн бұрын
❤🚴👀👍
@JazzRoland
@JazzRoland 20 күн бұрын
❤🚴👀👍
@JazzRoland
@JazzRoland 20 күн бұрын
❤🚴👀👍
@JazzRoland
@JazzRoland 20 күн бұрын
❤🚴👀👍