Wigilijne gotowanie z PCPL
0:22
2 жыл бұрын
Пікірлер
@bluediver712
@bluediver712 Ай бұрын
A jakie przepisy obowiązują jak jest więcej niż 80 rodzin?
@pcplumwp
@pcplumwp Ай бұрын
Zasadniczą sprawą jest kwestia działów specjalnych produkcji rolnej. Większy zakład może mieć inne czynniki ryzyka w kontekście sanitarno-higienicznym, co trzeba wziąć pod uwagę przy jego jego projektowaniu i obsłudze. Podstawy prawne nie zmieniają się ze skalą produkcji. Nasza analiza ryzyka dotyczy mniejszych pracowni do pozyskiwania miodu.
@piotrs5410
@piotrs5410 3 ай бұрын
Dziękuję za tak dobrze przekazaną wiedzę bardzo długo szukałem
@IMFORRESTFORRESTGUMP
@IMFORRESTFORRESTGUMP 10 ай бұрын
Porażka
@ilikemynick
@ilikemynick 11 ай бұрын
Jedna ważna kwestia często pomijana. Bez względu na cel utrzymywania pszczół tzn hobbystycznie , RHD czy SB każdy ma obowiązek zgłoszenia faktu utrzymywania chociażby jednrjrodziny pszczelej do PLW . Baz względu na to co zrobi z miodem . "Właściciel zakładający pasiekę ma obowiązek zgłosić swoją działalność do Inspekcji Weterynaryjnej. Obowiązek taki nakłada Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, która jest najważniejszym aktem prawnym określającym ramy działalności pszczelarskiej w naszym kraju z 11 marca 2004 r., zawarta w Dz.U. Nr 69. Zgłoszenie założenia pasieki dokonuje się właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii - nie na terenie zamieszkania, ale na terenie zlokalizowanej pasieki. Zgłoszenia trzeba dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności."
@paweprazuch4677
@paweprazuch4677 Жыл бұрын
Akurat Pan Januszek stara się wypromować miejscową produkcję. Pokaż mi że się mylę
@Hacjul
@Hacjul Жыл бұрын
Jeżeli kiedyś o zgrozo będę na Podlasiu to na 100% odwiedzę i spróbuję
@eugeniuszkolanko3198
@eugeniuszkolanko3198 Жыл бұрын
Panie Areczku miód jest dla zarządu, dla pracowników jest cukier w kostkach.
@popwitme236
@popwitme236 9 ай бұрын
ale tylko 2 kostki na dzień
@mdollbot
@mdollbot Жыл бұрын
panie areczku po co zus oplacac? i tak nie doczeka pan do emerytury
@zaqi0
@zaqi0 Жыл бұрын
Pan Stanisław wydaje się bardzo sympatycznym, zaangażowanym w sprawy lokalne człowiekiem. Przemawia do mnie to, że w kilku wypowiedziach jakich go widziałem nie starał się udawać kogoś kim nie jest. Wydaje się bardzo prawdziwy, taki ludzki człowiek. Przykre, że internet wybrał go sobie na twarz jednych z najlepszych memów w kraju. Mam nadzieję, że kiedyś nabierze do tego wszystkiego dystansu, a ludzi ze Stegny zaangażowanych w sprzedaż magnesów sąd sprawiedliwie ukara. A humorem z memów proszę się nie przejmować! Na luźno trzeba! Panie Areczku, miodek jest dla zarządu, dla Pana są bąble po użądleniach.
@BejitaSan
@BejitaSan Жыл бұрын
Bardzo fajny cykl filmików, czekam na więcej :)
@annbyy4374
@annbyy4374 Жыл бұрын
Bardzo dobry miód w dobrej cenie. Kupuję od kilku lat. Polecam.
@piotrmac6070
@piotrmac6070 Жыл бұрын
A co z podatkiem Vat? Płaci się czy nie płaci?
@pcplumwp
@pcplumwp Жыл бұрын
Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem do znalezienia na miody.wrotapodlasia.pl O podatku VAT piszemy więcej na stronie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego pcpl.podlaskie.eu/pl/regulacje_dla_producentow/podatkowe/podatek-od-towarow-i-uslug-vat.html
@Knox87
@Knox87 Жыл бұрын
Bardzo fajny film. Jestem w trakcie rejestracji RHD. Na początku wygląda to bardzo zawile jednak nie taki diabeł straszny. Dodatkowo ten film upewnił mnie w przekonaniu, że warto jest rejestrować RHD. Dla takiego pszczelarza hobbysty który chce trochę pozyskać środków na rozwój pasieki ze sprzedaży miodu jest super rozwiązaniem. Co do wymogów sanitarnych to uważam że nawet produkując miód dla rodziny warto je zachować.
@pcplumwp
@pcplumwp Жыл бұрын
Dziękujemy za dobre słowo, a także rękoma i nogami podpisujemy się pod przesłaniem!
@IMFORRESTFORRESTGUMP
@IMFORRESTFORRESTGUMP 10 ай бұрын
Nic nie warty film
@beskidzywieckipasieka9652
@beskidzywieckipasieka9652 Жыл бұрын
👍🏻👏🏻pozdrawiam serdecznie
@romankmieciak1186
@romankmieciak1186 Жыл бұрын
Witam, na etykiecie musi być napisane np.miód nektarowy czy wystarczy tylko słowo"miód"?
@pcplumwp
@pcplumwp Жыл бұрын
Ten temat jest wyjaśniany w Poradniku. Może być tylko "Miód" (w sensie jakikolwiek miód). Jeśli dookreślamy rodzaj, to piszemy "Miód spadziowy", "Miód nektarowy wielokwiatowy", "Miód nektarowy lipowy" itd. zgodnie z rozporządzeniem. Trzeba pamiętać, że m.in. w tym ostatnim przypadku najlepiej jest zrobić badania na zawartość pyłków (w sytuacji, gdy na kontroli wyjdzie zbyt niska zawartość pyłku przewodniego, należy liczyć się z mandatem - przy braku pewności, bezpieczniej jest na etykiecie wpisać "Miód nektarowy wielokwiatowy").
@idontspeaklondon9574
@idontspeaklondon9574 Жыл бұрын
Panie areczku jutro widzimy się o 4.30 przy ulach
@kubiszon85
@kubiszon85 Жыл бұрын
Na stronie modr znajduje się informacja z której wynika, że w ramach RHD nie ma możliwości sprzedawania produktów pszczelich przetworzonych takich jak miód z dodatkami. Podobne stanowisko zajmuje GIW. Natomiast w artykule z jednego z czasopism pszczelarskich przeczytałem, że MRiRW twierdzi, że taka sprzedaż jest możliwa. Czy może Pan się do tego odnieść ewentualnie spróbować to zweryfikować. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@pcplumwp
@pcplumwp Жыл бұрын
Zwracamy uwagę, że Poradnik został zatwierdzony m. in. przez Głównego Lekarza Weterynarii, dlatego też stanowi oficjalne źródło interpretacji przepisów prawa. Co prawda tematyka miodu z dodatkami jest na marginesie jego zakresu, ale mimo to są tam przydatne informacje w kontekście zapytania.
@tryhuma
@tryhuma Жыл бұрын
u mnie w piwecie powiedziano, ze moge sprzedawac miod z dodatkami w ramach SB, bo wedlug nich to nie jest produkt przetworzony tylko zmieszany...
@owady1
@owady1 2 жыл бұрын
Ktoś wypełnił wypełnił lukę prawna .
@Patryk-kq3ht
@Patryk-kq3ht 2 жыл бұрын
Czy bez gruntów rolnych mogę zarejestrować rhd?
@pcplumwp
@pcplumwp 2 жыл бұрын
Miód pozyskany z uli ustawionych chociażby i na balkonie, stanowi efekt "działalności rolniczej". Nie potrzeba do tego gruntów rolnych. Inną sprawą jest, że akurat RHD - co do zasady - służy wytwarzaniu produktów na bazie własnego surowca. Zapraszamy do zapoznania się z innymi odcinkami, a także z samym Poradnikiem, gdzie jest więcej na ten temat.
@minwaxpolska4110
@minwaxpolska4110 2 жыл бұрын
Witam, czy jest możliwa rejestracja SD lub RHD jeżeli mam działalność gospodarczą, mieszkam w miescie i mam pasiekę w mieście? Czy nie ma tu sprzeczności działalności?
@pcplumwp
@pcplumwp 2 жыл бұрын
Odnosząc się: - czy jest możliwa rejestracja [SB] lub RHD jeżeli mam działalność gospodarczą >> Rejestracja sprzedaży bezpośredniej/ RHD w powiatowej inspekcji weterynaryjnej opiera się o przepisy dot. bezpieczeństwa żywności. Rejestracji można dokonać, jeśli spełnia się zawarte tam wymogi. Sprawą odrębną jest rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też ewentualność prowadzenia działalności gospodarczej właśnie. - mieszkam w miescie i mam pasiekę w mieście? >> zgodnie z przepisami, pasieka - ustawiona choćby i na dachu w mieście - stanowi działalność rolniczą (produkcję pierwotną). Działalność rolna może być prowadzona bez działalności gospodarczej. W Polsce nie ogranicza się ilości prowadzonych działalności. - Czy nie ma tu sprzeczności działalności? >> nie ma sprzeczności między działalnością rolniczą i gospodarczą. Jest różnica w obszarach ich prowadzenia. Zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem, gdzie piszemy więcej na ten temat.
@MAQ123
@MAQ123 2 жыл бұрын
gość jest beznadziejny. bezczelnie czyta z promptera. nie lepiej bylo wziasc kogos kto ma pojecie o czym mowi?
@MAQ123
@MAQ123 2 жыл бұрын
ja pierdziu ten z broda to deklamuje te odpowiedzi jak jakiś poeta a widać ze z kartki czyta w przerwie. bardzo dziwnie to wyglada i nienaturalnie
@DanielBanderek
@DanielBanderek 2 жыл бұрын
To aktor zatrudniony przez producenta, czyta z promptera
@micharuczynski5171
@micharuczynski5171 2 жыл бұрын
Bardzo przydatne wiadomości.. Dziekuje..Pozdrawiam.
@beskidzywieckipasieka9652
@beskidzywieckipasieka9652 2 жыл бұрын
👍🖐 pozdrawiam
@pcplumwp
@pcplumwp 2 жыл бұрын
Pozdrawiamy ✋👍
@mateot5079
@mateot5079 2 жыл бұрын
Witam, a jakie są koszty uzyskania wosku?:) można je szacować dowolnie ?
@pcplumwp
@pcplumwp 2 жыл бұрын
Proponujemy uwzgędniać takie, koszty które będą (1) udokumentowane i (2) niebudzące wątpliwości przy potencjalnej kontroli. W kwestiach szczegółowych warto pozyskać indywidualną interpretację podatkową www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/25
@robertgasak2090
@robertgasak2090 2 жыл бұрын
Czy mogę mieć SB spełniając wszystkie wymogi ale nie mając ubikacji w budynku w którym wiruje miód ani w pobliżu? Pasieki wędrowne też nie mają wc jak to z tym jest?
@pcplumwp
@pcplumwp 2 жыл бұрын
Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem dostępnym na stronie miody.wrotapodlasia.pl, gdzie omówiona jest również kwestia toalet (i wiele innych). [Spoiler: jeśli toaleta jest na pobliskiej posesji w gospodarstwie, to znaczy że jest! Nie musi być "przez ścianę"]
@leszekaron450
@leszekaron450 2 жыл бұрын
Tak zagmatwać to tylko Polak może, no ale coś robić armia nierobow coś robić musi
@beskidzywieckipasieka9652
@beskidzywieckipasieka9652 2 жыл бұрын
👍👍👍 I sub za wiedzę pozdrawiam
@trenerstary
@trenerstary 2 жыл бұрын
Pozdrawiam Kuzyna! Wiosną wpadnę się zapoznać i na zakupy. Rafał H :)
@mikoaja9016
@mikoaja9016 2 жыл бұрын
🐝🍯
@pszczelarz_z_wachocka
@pszczelarz_z_wachocka 2 жыл бұрын
Super Adamie! Pozdrowienia od pszczelowolskiego kolegi 'ze szkolnej ławy' ślę ;)
@mariagembala4119
@mariagembala4119 2 жыл бұрын
Od wielu lat podziwiam jak Ks. Henryk pięknie godzi obowiązki wynikające z powołania kapłańskiego i pasji pszczelarskiej. Polecam miody z pasieki Pszczeli Dar księdza Henryka.
@AsikBasket
@AsikBasket 2 жыл бұрын
Miody Księdza Henryka są sprawdzone przez całą moją rodzinę od kilku lat. Są to miody najwyższej jakości i wspierają naszą odporność podczas jesiennej i zimowej aury. Polecamy wszystkim!
@kaziakosz6817
@kaziakosz6817 2 жыл бұрын
Od kilku lat mamy możliwość cieszenia się smakiem miodów księdza Henryka. Są wyborne i w swoim smaku wyjątkowe. Szczerze polecamy.
@marzannamaksimczyk1784
@marzannamaksimczyk1784 2 жыл бұрын
Miodek pyszny., smakowity, polecam.