Пікірлер
@wolkjacek77
@wolkjacek77 21 сағат бұрын
Ignorancja u pszczelarzy to lenistwo i niechęć do słowa pisanego, najlepiej zadać pytanie na forum .....czasami jak człowiekowi rzuci się coś na oczy to ręce opadają a wystarczy sięgnąć po lekturę🤷
@pawemelnarzyk6001
@pawemelnarzyk6001 2 күн бұрын
Witam kanał rsdio warroza jeszcze istnieje? Bo nie mogę znaleźć chciałem posłuchać jeszcze taz tych podkasyow. Pozdrawiam
@polankatv
@polankatv 2 күн бұрын
Tak istnieje i jest cały czas aktywny: warroza.pl/tags/radio-warroza/
@polankatv
@polankatv 2 күн бұрын
Tak istnieje i ma się dobrze: warroza.pl/tags/radio-warroza/
@MAQ123
@MAQ123 6 күн бұрын
przepraszam, bede uszczypliwy: "oudemans" czytamy "ałdemans"
@MAQ123
@MAQ123 6 күн бұрын
ignorancja? oczywiscie ze swiadoma niewiedza i brak checi jej poszerzania. ba niektorzy sa z tego dumni
@MM-dl7ef
@MM-dl7ef 7 күн бұрын
WSZYSTKO DOBRZE ALE JAK KASY NIE BYŁO TO NIMA ;KIEDY WSZYSCY ZROZUMIEJĄ ABY POZBYC SIE TEJ ZARAZY WYSTARCZ TYLKO NIE ZIMOWAĆ JEJ ,JAK WSZYSCY TAK POSTĄPIĄ TO SKĄD BY SIE BRAŁA ? PRZECIE TO TAKA WESZ PSZCZELA ;CZŁOWIEK MIAŁ Z TYM PROBLEM PRZEZ TYSIĄCE LAT POWODUJĄCA CHOROBY A NAWET EPIDEMIE ALE DZIĘKI CHEMII I HIGIENIE ORAZ POWSZECHNEJ MOBILIZACJI JEJ NIE MA /POWSZECHNIE -ONA GDZIEŚ ZAWSZE JEST ALE NIE ZAGRAŻA NAM/TE WSZYSTKIE MEDYTACJI NA TEMAT TEJ WSZY ONE SŁUŻĄ JEDYNIE BIZNESOWI OKOŁO PSZCZELARSKIEMU BY GONIC KRÓLICZKA ALE BY GO NIE ZŁAPAC ;CO SIĘ STANIE JAK JEJ NIE BĘDZIE? ILU NAUKOWCÓW I BIZNESMENÓW PÓJDZIE Z TORBAMI; WYELIMINOWANIE PORAZ PIERWSZY NIE JEST SPRAWĄ PROSTA ; ON SIE UODPORNIŁ I ZMUTOWAŁ NA STOSOWANE LEKI PONIEWAŻ ZABRAKŁO KONSEKWENCJI W LECZENIU ; ALE JAK JUŻ TO SIĘ UDA TO MAMY GO Z GŁOWY PONIEWAŻ REINWAZJA ZACZYNA SIE DOPIERO OD LIPCA I TO W NIEWIELKIEJ ILOŚCI ŁATWA W LIKWIDACJI. NAJWYŻSZY CZAS BY NAUKA ZESZŁA NA ZIEMIE I NIE BUJAŁA W OBŁOKACH A SŁUŻYŁA LUDZIOM I NATURZE ;CIEKAWE KIEDY TO BEDZIE I CZY DOCZEKAM SIĘ LIKWIDACJI TEJ ZARAZY TAK JAK INSEKTÓW Z NASZGO ŻYCIA .ALE TO MUSI BYC POWSZECHNE ZROZUMIENIE I TRAKTOWANIE HODOWCÓW VARROA JAK WSZARZY ,
@polankatv
@polankatv 7 күн бұрын
Częściowo zgadzam się do przesłanek, w dużej części nie zgadzam się z wnioskowaniem, w konsekwencji prowadzą one moim zdaniem do jeżeli nie do zafałszowanych czy błędnych, to przynajmniej do przesadnie uproszczonych i wypaczonych wniosków. Polecam nasz odcinek o posthumanizmie: warroza.pl/pszczele-wiesci-028/ Jak powiedziałem w odcinku: dręcz pszczeli jest wskazówką i wskaźnikiem innego problemu oraz towarzyszem (dosłownie), a nie wrogiem. Póki nowoczesne środowisko pszczelarskie masowo nie zrozumie, że inżynieryjne wnioskowanie na temat dynamicznych procesów losowych, nieplanowanych, niecelowych i nieprzewidzianych prowadzi do błędnych wniosków (nawet jeżeli przesłanki są w dużej części poprawne) problem nie zostanie rozwiązany. Obawiam się, że w kapitalocenie (okresie, jakim żyjemy) wraz ze swoją merytokracją powiązaną ze stanowiskami biznesowo-naukowymi zmiana podejścia jest, jeżeli nie niemożliwa, to ekstremalnie trudna. Głównym celem tworzenia nauki w takim systemie (wraz z jej prywatyzacją i komercjalizacją) staje się bycie "czytelną" dla kapitału (a zatem dalszej inżynieryjnej bezmyślnej eksploatacji zasobów środowiska w celu pomnażania abstrakcyjnej wartości, która służy tylko samej sobie). (Warroza)
@MAQ123
@MAQ123 6 күн бұрын
tego sie nie da czytac, czloweku wylacz caps lock
@MM-dl7ef
@MM-dl7ef 6 күн бұрын
@@MAQ123 TAK MYŚLISZ? TO TRZEBA DRZEĆ MORDĘ NA CAŁY KRAJ CO WY WYPRAWIACIE Z TYMI PSZCZOŁAMI ZAMIAST IM POMAGAĆ TO TRESUJECIE ICH JAK PSY /DAJ GŁOS ,SIAD/ A TO WYSTARCZY ODROBINĘ DOKŁADNOŚCI I KOSEKWENCJI BY NIE ZIMOWAĆ TEJ ZARAZY ;NIBY COŚ SIĘ ROBI ALE BYLE JAK I JAKOŚ TO BEDZIE ";SZEFIE ZROBIOŁEM ALE TO CHODZIĆ NIE BEDZIE "JAKIE TO SWOJSKIE NASZE POLSKIE .WEŹCIE SIE DO ROBOTY A NIE UDAWAJCIE GREKÓW.
@krzysztofrogowicz5928
@krzysztofrogowicz5928 5 күн бұрын
Typowe myślenie jak walka z ostatnią "pandemią"
@MM-dl7ef
@MM-dl7ef 5 күн бұрын
@@krzysztofrogowicz5928 TAK TO JEST NAJBAEDZIEJ SKUTECZNE I TANIE BEZ ŻADNYCH GADŻETÓW ALE WYMAGA DOKŁADNOĘCI I KONSEKWENCJI A NIE BYLEJAKOŚCI I LENISTWA.
@MM-dl7ef
@MM-dl7ef 16 күн бұрын
W NASZY REGIONIE NIE BYLO OLIWEK I LAMP DLATEGO WYKORZYSTYWANY BYŁ WOSK PSZCZELI DOPIERO NASZ APTEKARZ ŁUKASIEWICZ WYKORZYSTUJĄC" OLEJ ZIEMNY" STWORZYŁ LAMPĘ NAFTOWĄ WÓWCZAS BARCIE STRACIŁY NA WAŻNOŚCI KOŚCIOŁÓW I PAŁACÓW ;TO BYŁO A DZISIAJ NASZA NUKA ZAJMUJE SIE PIERDOŁAMI ZAMIAST ZAJĄĆ SIĘ WAKĄ ZE WSZĄ PSZCZELĄ VARROA KTÓRA GNĘBI PSZCZOŁY ;DLACZEGO NIE ZAJMIECIE SIE TYM? DLACZEGO DO TEJ PORY NIKT NIE WYKORZYSTAŁ ZIMOWANIE PSZCZÓŁ DO ELIMINACJI TEJ ZARAZY ? A WYSTARCZY TYLKO NIE ZIMOWAĆ TEJ ZARAZT -TO SLĄD ONA BY SIE BRAŁA? PRZECIE TO TAKIE PROSTE ALE TAK TRUDNO ZROZUMIEĆ ? DLA WIELKICH UCZONYCH KTÓRE ZAJMUJĄ SIE WILCE UCZONYMI NIC NIE WNOSZĄCE DLA NAS SPRAWAMI? PODOBNIE BYŁO Z INSEKTAMI KTÓRE GNĘBIŁY LUDZKOŚĆ ROZNOSZĄCE CHOROBY I EPIDEMIE PRZEZ TYS.LAT ALE BEZWZGLĘDNA WALKA CHEMIĄ I HIGIENĄ ZOSTAŁA ZWALCZONA .KTO DZISIAJ O TYM WIE I PAMIĘTA? ŻĄDAM ZAJĘCIE SIE TYM NA SERIO ,PRZECIE NIE WYMAGA WIELKICH NAKŁADÓW JEDYNIE CHĘCI .
@MAQ123
@MAQ123 21 күн бұрын
Ciekawy kontekst. To nie bylo alternatyw dla swiec woskowych w średniowieczu? Jakis łój etc?
@polankatv
@polankatv 21 күн бұрын
Szczerze powiem, nic nie wiem o metodach stabilizacji np. łoju czy innych tłuszczów. Nic wobec tego nie wiem o świecach z innych materiałów. Spodziewam się, że różnego rodzaju lampy oliwne były stosowane, nawet tzw. wieczna lampa w kościołach musiała być jednak oliwna. Autorka jednak skupiła się na handlu woskiem i w tych artykułach tylko tym się zajęła. (Piotr)
@MAQ123
@MAQ123 21 күн бұрын
Taktyczny komentarz zasiegowy, bez kontekstu merytorycznego. Lorem Ipsum, lorem Ipsum 🎉
@przemysawkowalewski4674
@przemysawkowalewski4674 21 күн бұрын
Znów super ciekawostki. Gratuluję 😃
@polankatv
@polankatv 21 күн бұрын
Dzięęęęęki.
@DamianBoral
@DamianBoral Ай бұрын
Super
@wojciechbeecom3613
@wojciechbeecom3613 Ай бұрын
Zachowanie higieniczne(HB) to jedno, a cecha VSH do drugie.Pszczoły mogą mieć wysoki wskaźnik zachowania higienicznego(HB) i 0 cech VSH.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Tak, to prawda. Sam się złapałem na tym, ze wyraziłem się niekonsekwentnie. Pozdrawiam - Piotr
@JakubKlawiter
@JakubKlawiter Ай бұрын
Ponieważ mi samo z siebie wyskoczyło na głównej przyszedłem tu poinformować o tym w niniejszym „komentarzu taktycznym”, a posłucham kiedyś… a apce od podcastów. Łapkę też daję awansem, także mam nadzieję, że się panowie postarali. xD
@antonirzepka3244
@antonirzepka3244 Ай бұрын
Pozdrawiam nakażcie rolnikom aby nie uprawiali pola a zwłaszcza nie kosili.
@pawekuzma1593
@pawekuzma1593 Ай бұрын
.
@MAQ123
@MAQ123 Ай бұрын
Zdrowa, w pelni funkcjinalna rodzina absolutnie powinna sie obronic samodzielnie. Jedyna interwencja od strony pszczelarza to powinien byc wylotek dostosowany do sily rodziny i pory roku.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Mniej więcej tak. Z tym zastrzeżeniem, że "pełni funkcjonalna" to może być pojęcie produkcyjne, a nie ekologiczne. ;) Dla pszczelarza produkcyjnego np. strutowiała rodzina nie będzie w pełni funkcjonalna. To mniej więcej tak jak z językiem produkcyjnych lasów gospodarczych, gdzie zdrowie drzewo = równe drzewo. ;) (Warroza)
@piotrjanowski-pasiekajanowscy
@piotrjanowski-pasiekajanowscy Ай бұрын
Włączyłem rano jeszcze zaspany i słyszę, że pokazujecie "moją" aleję lipową. Podniosło mi się ciśnienie i odpaliłem jeszcze raz okazało się, że się przesłyszałem. Co do os i szerszeni to takie badania można sobie w 4 litery wsadzić. Za każdym razem są inne warunki, pożytki, przeosenie{?}. Są lata gdzie jest walka o przetrwanie ulików weselnych i odkładów a są takie że spoko wszystkie gatunki mogą sobie żyć obok siebie.
@bogusawatomczyk4007
@bogusawatomczyk4007 Ай бұрын
na Sardynię a nie na Sardynii
@Niemszczuka
@Niemszczuka Ай бұрын
😅
@MAQ123
@MAQ123 Ай бұрын
Dobry rozkminkowy odcinek, fajny pomysl taki wstep nie w temacie badań 😊
@MAQ123
@MAQ123 Ай бұрын
1:27 Vespa Crabro
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Racja
@filet9
@filet9 Ай бұрын
Nie neguję tezy Pana Piotra, że szerszenie nie są zagrożeniem dla rodzin pszczelich. Ale jednak z moich obserwacji pasieka przyciąga szerszenie. Mam ule od tego roku i wokół pasieki mam dwie budki legowe ptaków oddalone około 10 metrów od uli. W obu budkach lęgowych, po raz pierwszy w historii, szerszenie zrobiły sobie gniazda. Więc wnioskuję, że to właśnie białko w postaci pszczół "pod ręką " miało wpływ dla osiedlenie się szerszenie w pobliskich budkach legowych.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Gwoli ścisłości. To nie są tezy Pana Piotra, ale wnioski wynikające z badania. Pszczelarze często obserwują ataki szerszeni przy ulach, zwłaszcza na pszczoły obciążone nektarem, ale rzeczywisty ich wpływ na populacje pszczół w ulu wydaje się minimalny. Nasze opinie dotyczące wniosków z badań dotyczyły czy stawiać systemowo pułapki na pasiekach, czy nie. Ja jestem im przeciwny i uważam, że nie powinno się w handlu promować takiego rozwiązania, a co dopiero w ramach szkoleń. Przypadek z miodziarnią opisany przez Piotra nie jest dla mnie wystarczającym uzasadnieniem, aby tępić inne pożyteczne błonkoskrzydłe i przyczyniać się dodatkowo do zmniejszania się bioróżnorodności. To kwestia po prostu szukania najłatwiejszych rozwiązań. Można np. zastosować np. pochłaniacz zapachów, aby mniej osowatych się zleciało. Podobnie jak z wycinką drzew. Pomijając względy gospodarcze wycinania drzew dla samego zysku, to często wycina się drzewa, bo tak jest po prostu najprościej. Zamiast dokonać odpowiednie ekspertyzy i zadbać o drzewa, które nie muszą być koniecznie wycięte. Nie ma drzewa, nie ma problemu. (Warroza)
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Albo po prostu wygoda w skorzystaniu z dobrego siedliska. Bez obecności pasieki takie budki też mogą być wygodne. (Piotr)
@filet9
@filet9 Ай бұрын
@@polankatv no tyle, że we wcześniejszych latach nie korzystały z tych budek.... pozdrawiam
@przemysawkowalewski4674
@przemysawkowalewski4674 Ай бұрын
Pragnę z wami się pięknie nie zgodzić. Jeśli chodzi o same dziuple to takie drzewa są pozostawiane w sektorach leśnych. Nasza gospodarka leśna jest dobrze skąstruowana. Po takiej wycince wchodzi malina Jerzyna, kruszyna raj dla pszczół. Problemem mogą być nasadzenia głównie monokultur chociaż widzę u siebie że to się zmienia. Dodam że pasieki mam głownie w lesie. Nie wina leśników że żyjemy w okresie żniw. Za 100 lat inne pokolenia będą miały żniwa😊. Pozdrawiam
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
To jest nieporozumienie. Strona społeczna chce jak największej ilości wyłączeń cennych obszarów leśnych i zmiany charakteru istnienia okolicznych lasów z celów gospodarczych głównie na deski na społeczne w wymiarze lokalnym, bo uważa, że ma do tego pełne prawo. Liche pozostałości po dawnej puszczy na terenie Mazowsza to są ewidentnie dobra wspólne. tube.pol.social/w/s6ZMXFjZqAcjs75FBVrsY8 (Warroza)
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Argumenty rozsądne, nie wypada się z nimi nie zgodzić. Tutaj jednak nie tylko potrzeby lasu i potrzeby pszczelarzy się spotykają. Są jeszcze potrzeby społeczne. Ja też nie neguję działalności gospodarczej w lasach. Kiedy jednak w tak gęsto zaludnionym ośrodku, mającym w dodatku ambicje pozostać ośrodkiem "zielonym" zrobić serię wycinek zgodną z pokazanymi planami, społeczności mające dotąd las "za miedzą" i korzystające z niej, zostają tego dobra pozbawione. Jestem pewien, że można spotkać się pośrodku. Przede wszystkim wycinki połaciowe, wygodne dla ZULi prowadzić na terenach oddalonych od osiedli a na terenach takich, jak przedstawione, dokonywać wycinek selektywnych, wybiórczych, pozostawiających las w stanie bliskim naturalnemu. (Piotr)
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Strona społeczna nie neguje istnienia lasów gospodarczych w ogóle na terenie kraju. Sugeruję zapoznać się, na czym polega konflikt: tube.pol.social/w/13AYna4Xnn2mMMJ1rAUo6U (Warroza)
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
> Po takiej wycince wchodzi malina Jerzyna, kruszyna raj dla pszczół. Dodam że pasieki mam głownie w lesie. Nawet jeżeli to prawda, to: 1. Do dyskusji jest czy do cennych obszarów leśnych w ogóle powinno się wprowadzać pszczoły miodne w intensywnym chowie pasiecznym 2. Dobre miejsce dla maliny i kruszyny może nie być wystarczającym uzasadnieniem dla lokalnej społeczności, aby wycinać całe cenne przyrodniczo starodrzewa sosnowe i grabowe jak w przypadku Lasu Młochowskiego i okolic. (Warroza)
@przemysawkowalewski4674
@przemysawkowalewski4674 Ай бұрын
@@polankatv ten temat jest trudny i owszem wielkopołaciowe wycinki są nieporozumieniem to fakt. Jednak na to co się dzieje w lasach patrzę przez pryzmat nadleśnictwa Iława i RDLP Olsztyn i tu nie jest źle. Boli serce jak rąbią lipy co mają 50-60 lat w sektorze 100 letniej sosny ale też się cieszę jak są wydzielenia leśne gdzie nasadą jest sama Lipą. Cieszę się jak posadzone w lesie są drzewka owocowe, głóg czy też jarzębina. Mam jedno miejsce gdzie był 40 cm młodnik teraz już są 4 m drzewa czas szybko leci. Widzę wyręby w lasach prywatnych i to tam często nic się nie dzieję ale las jak to las nie lubi pustki. 😀
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
Osy uwielbiają zjadać larwy barciaka.
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
Czyli nie tylko w moich okolicach są takie masowe wycinki...
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Niestety: tube.pol.social/w/sRoHF5CYFGj2rAST7tyNmx (Warroza)
@filet9
@filet9 Ай бұрын
U nas na północy podobnie. Niestety taka polityka kraju trzeciego świata. Nie wycinamy drzew na potrzeby naszej gospodarki tylko jesteśmy dostarczycielem drzewa dla gospodarek takich jak niemiecka, chińska i innych krajów. Doskonale to widać po statystykach eksportu drzewa oraz naocznie, jeżdżąc samochodem i widząc transporty drzewa do portów.
@zdenomucha
@zdenomucha Ай бұрын
Świetny kanał! Pomimo tego, że jestem ze Słowacji, chłonę Wasze interpretację nauki na zrozumiały język :-) Można było obejrzeć i omówić prace o DWV, lub ogólnie o wirusach? Sposób zarażania rodziny pszczół, czy ramki z zapasami po upadłych rodzinach można wykorzystać w kolejnym sezonie? Dziękuję i życzę powodzenia
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
A my dziękujemy za miły komentarz. Co prawda zajmujemy się tylko tematami z dopiero co opublikowanych badań i nie sądzę, byśmy w nich znaleźli tematykę użycia zapasów po upadłych rodzinach, ale pozostałe tematy - bardzo możliwe. (Piotr)
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Čoskoro sa objaví epizóda venovaná štúdii o šírení DWV. (Warroza)
@zdenomucha
@zdenomucha Ай бұрын
@@polankatv Super! Dziękuję.
@HipolitJackiewicz
@HipolitJackiewicz Ай бұрын
Nie ma dzikich pszczół.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Nieprawda, mówiliśmy o tym w 17 odcinku. Pozdrawiam - Piotr
@HipolitJackiewicz
@HipolitJackiewicz Ай бұрын
@@polankatv Są jedne pszczoły,ani dzikie,ani udomowione.
@pauloz1443
@pauloz1443 Ай бұрын
Wszyscy w rolnictwie używają w jakiś sposób chemię. Podobnie ludzie używają leki , kosmetyki, plastyk itd . Tylko u rolników z małymi gospodarstwami jest tego mniej bo można dopilnować naprzykład małą pasiekę. Duże pasieki walą chemię jak leci bo inaczej nie dadzą rady wszystkiego dopilnować . ja mam małą pasiekę i obserwuję ridziny ,chemię stosuję tylko gdy nie ma innej możliwości. I jest to tylko amitraza (apiwarol) stosowany jesienią. Pół roku przed zbieraniem miodu
@HipolitJackiewicz
@HipolitJackiewicz Ай бұрын
Chemia jest nie skuteczna,działa tylko na pszczołę,a 80% warrozy znajduje się w czerwiu.
@pauloz1443
@pauloz1443 Ай бұрын
@HipolitJackiewicz Nie wspomniałem oczywiście o kwasie mrówkowym. 2 razy w roku przed rzepakiem i po lipie . Ale kwas mrówkowy to występuje w naturze.odparuje . No i takie tam zabiegi po lipie jak zabicie matki, odkłady chwilę bez czerwienia a później poddanie matki czerwiącej wcześniej wyhodowanej. Roboty jest . Apiwarol jesienią tylko do sprawdzenia ile tego gówna zostało po zabiegach .
@HipolitJackiewicz
@HipolitJackiewicz Ай бұрын
@@pauloz1443 Tak,ale trzeba umiejętnie stosować.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Kwas mrówkowy to nie chemia i pestycyd powiadasz? (Warroza) warroza.pl/pszczelarska-chemia-i-pestycydy/
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
A kiedy komentarz w sprawie ultradźwiękowego urządzenia do zwalczania VD? Moim zdaniem to szajs bez żadnych podstaw naukowych.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Ciężko powiedzieć. Ale nie wcześniej niż będzie jakaś recenzowana publikacja naukowa (Warroza).
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
@@polankatv właśnie w tym jest problem. Wielkie halo i marketing, nagłośnienie w mediach, zanim cokolwiek się pojawiło w peer Review journals. Pszczelarz Jonasz zaczął miesięczny test, zobaczymy wynik.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Nie chcę Cię martwić, ale my generalnie nie zajmujemy się czymś dlatego, że wokół czegoś jest duże nagłośnienie w mediach. ;) Nie wiem, czy to widać w naszym programie. Co więcej, uważamy, że na spokojnie przyglądaniu się wielu sprawom, a nie na zasadzie nagłych zrywów lepiej służy sprawie... (nie chcę, żeby zabrzmiało górnolotnie) docieraniu do prawdy, a przynajmniej staraniu się w tym kierunku docierać. Pożyjemy zobaczymy. (Warroza)
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
@@polankatv nie jestem rozczarowana, ale myślę, może naiwnie, że zajmujecie się zwalczaniem czegoś co jest odpowiednikiem altmedu czyli altwetmedu :-)
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Raczej nie celowo. A jeżeli już to przy okazji. (Warroza)
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
Wasza dyskusja o AI jest przykładem jak kłócić się merytorycznie i elegancko. Pozdrawiam serdecznie
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Dziękujemy za ten komentarz. Czyli ocena zgodna z intencjami. :) (Warroza)
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
Wątpię by pszczelarz na bazarku przyznał się przeciętnemu konsumentowi czym i jak często leczy pszczoły. Ankiety tego typu powinien raczej prowadzić skrupulatnie Powiatowy Inspektor Weterynaryjny.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Mi raczej chodziło o wywieranie presji. Zgodnie z przysłowiem kropla drąży skałę. (Warroza)
@HipolitJackiewicz
@HipolitJackiewicz Ай бұрын
Po co pytać,gdyby nie leczył to nie miał by pszczół.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
No, nie jest to całkiem oczywiste - (Piotr)
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
Panowie, mówimy po prostu apide
@przemysawkowalewski4674
@przemysawkowalewski4674 Ай бұрын
Co do pytania klientów o leki jakie stosują pszczelarze to Jakub ma rację. Niestety klienci nie są na tyle świadomi co się w pasiekach dzieje 🤔
@MAQ123
@MAQ123 Ай бұрын
To prawda, identyczna sytuacja jest w rolnictwie. Raczej nie analizujesz czym pryskany był brokuł etc.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Pszczelarstwo jest rolnictwem generalnie. ;) A wysokointensywne masowe w logice maksymalizacji zysku przy minimalizacji nakładu i kosztów (nie mylić z wyznacznikiem ilości posiadanych uli) ma takie cechy charakterystyczne, jak każda intensywna eksploatacja zwierząt i zasobów środowiska kosztem uzyskiwania możliwe dużych nadwyżek. Moim zdaniem. (Warroza)
@grzegorz10440710
@grzegorz10440710 Ай бұрын
oglądamy
@VR2033Polska
@VR2033Polska Ай бұрын
Taktycznie ok, ale też z ciekawości. Pozdrawiam
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
@@VR2033Polska miło nam, pozdrawiamy - (Piotr)
@Niemszczuka
@Niemszczuka Ай бұрын
:D
@Niemszczuka
@Niemszczuka Ай бұрын
dzień pierwszy czekania aż Sunia poprowadzi odcinek :D
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
@@Niemszczuka poprowadzi, nie poprowadzi ale ponownie wystąpić jeszcze może :-)
@Niemszczuka
@Niemszczuka Ай бұрын
:D
@Niemszczuka
@Niemszczuka Ай бұрын
pozdrawiam z podhala robicie świetne odcinki wcale nie za dlugie :D
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Dzięki.
@Niemszczuka
@Niemszczuka Ай бұрын
:D
@JakubKlawiter
@JakubKlawiter Ай бұрын
Tego jeszcze nie dosłuchałem do końca, ale skoro taktycznie… ;-)
@JakubKlawiter
@JakubKlawiter Ай бұрын
Zgodnie z rozkazem przychodzę taktycznie… słuchałem jak zwykle w audio ale skoro algorytm to na… :D
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
No i wielkie dzięki! - (Piotr)
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
Na Podlasiu mamy wsie Pasieczniki i Patoka, obie w Puszczy Bialowieskiej.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Fajnie. Mamy nadzieję kiedyś zawitać do tej Puszczy i nagrać odcinek pod zabytkowym drzewem z barcią. :) (Warroza)
@JAF-km5ym
@JAF-km5ym Ай бұрын
@@polankatv nie wiem czy barcie się zachowały w Puszczy Bialowieskiej, ale może Pan się skontaktować z Tomaszem Samojlikiem w Instytucie Badania Ssaków w Białowieży, na pewno znajdziecie wspólny temat i język. W Puszczy Augustowskiej był projekt odtwarzania barci w lasach, ale chyba nie wyszło to najlepiej. Pozdrawiam serdecznie, Jola z Podlasia, opiekunka dwóch rodzin pszczelich.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Miałem na myśli barcie historyczne. Czy jesteś opiekunką dziko żyjących rodzin pszczelich tam?
@mateusztrzeciak3785
@mateusztrzeciak3785 Ай бұрын
dla zasiegów, dzięki za waszą pracę
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Dziękujemy
@pasiekawcentrummiasta6031
@pasiekawcentrummiasta6031 Ай бұрын
👍
@zielonyumysl
@zielonyumysl Ай бұрын
Taktyczny komentarz.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Dzięki
@nok64
@nok64 Ай бұрын
Thanks
@grzegorz10440710
@grzegorz10440710 Ай бұрын
ok
@grzegorz10440710
@grzegorz10440710 Ай бұрын
oglądamy
@robertbockowski528
@robertbockowski528 Ай бұрын
Super👍
@lakiluk9019
@lakiluk9019 Ай бұрын
To chyba mój ulubiony odcinek. Dziękuję Panowie.
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Miło nam i też dziękujemy - Piotr
@polankatv
@polankatv Ай бұрын
Mój chyba też. (Warroza)