duża wiedza u kolegi ale brak umiejętności przekazu
@dawidkowal45827 күн бұрын
Zasygnalizowałeś zjawisko ale bardzo oderwałeś to od realnych aplikacji . Przede wszystkim straszny ogólnik . Nie ma sensu analizować tego w oderwaniu od konkretnego zastosowania . Poza tym każdemu kto tak hurraoptymistycznie całość wniosków opiera na SPICE polecam podłączyć oscyloskop i pomierzyć . Zapewniam że w w.cz wyniki symulacji i pomiarów bywają bardzo rozbieżne chyba że stworzysz masakrycznie złożone modele wszystkich podzespołów uwzględnisz wszystkie stratności i sprzężenia pasożytnicze. Dodam że jestem "fanem" projektowani i symulowania układów a nie osobą która twierdzi że teoria się nie zgadza z praktyką . Stoczyłem też boje ze "specjalistami " od MCU którzy nie mają pojęcia o obwodach elektrycznych i bardzo ochoczo wpychają wszędzie dławiki w obwodach zasilania albo wydłużają elektrycznie linie sygnałowe z automatu i potem mają problemy takie jak pokazałeś na tym filmie . Resetujące się procki albo cuda-niewidy trudne do identyfikacji . - filtr LC w linii zasilającej stosuje się tylko tylko jeżeli w niej rzeczywiście występują składowe zmienne o istotnych amplitudach -nie da się nic powiedzieć o zachowaniu takiego układu jeżeli nie sprecyzujesz jakiej indukcjności użyjesz . Kluczowa jest tu jest jej dobroć . W takich filtrach bardzo rzadko stosuje się "cewki " . Do tego służą dławiki , czyli cewka o celowo pogorszonej dobroci . W dławikach stosuje się specjalnie stratny ferryt , czasem celowo zwiększa się Rdc . Bardzo dobre są perełki ferrytowe EMI w obudowach SMD , naprawdę super tłumią i trudno te elementy nazwać dławikami . Mają względnie małą L ale są wykonane ze z bardzo stratnego ferrytu . -stosując cewkę trzeba wiedzieć jak zachowuje się ona w warunkach ze składową stałą . Cewka z rdzeniem ma zupełnie inne właściwości przy znikomych prądach a zupełnie inne przy granicy nasycenia . - nie uwzględniłeś wartości i charakteru impedancji obciążenia , przebiegu impedancji samej cewki , impedancji źródła . Twierdzę , że trzeba naprawdę spierdzielić układ i nie mieć pojęcia co się robi żeby w praktyce wystąpiły takie oscylacje jak na Twojej symulacji . W praktyce wszystkie czynniki które wymieniłem tłumią obwód . Obliczałem i dobierałem dziesiątki dławików w obwodzie zasilania , nigdy nie było potrzeby stosować takiego dwójnika gaszącego.
@pasjawielkiejczestotliwosc61087 күн бұрын
Dzieki za rozbudowany merytoryczny komentarz. A więc tak. Ltspice użyłem do w miarę wygodnej prezentacji i nie traktuje go jak bożka.I wiem co to są ferryty także spokojnie xd. Tak to jest bardziej do zasygnalizowania że coś takiego istnieje, dla tych którzy raczej potrzebują do odfiltrowania właśnie indukcyjności, a nie rezystorów zależnych od częstotliwości czyli koralików. Postaram się potem coś przygotować w praktyce. I wielu przypadkach rzeczywiście nie ma takiej potrzeby gasika. Są miekkie starty, sekwensery zasilania, domyślnie wszystkie perferia MCU jak ARMy są wyłączone. Ale coś się znajdzie. Myślę że w kolejnych wideo się rozjaśni. Fakt mogłem podać szerszy kontekst. Ale chyba nikt nie traktuje wideo 8min jak nie wiadomo jakie szkolenie, wykłady za setki tysiące złotych dla firm (chyba xd). Powiem Ci że też widywałem że ludzie wpieprzali ferryty wszędzie tak jak jakieś talizmany.
@dawidkowal45826 күн бұрын
@@pasjawielkiejczestotliwosc6108 Jako drugi odcinek mógłbyś zrobić pomiary takiego układu . Dwójnik który pokazałeś oczywiście działa tylko mało kiedy może być niezbędny . Właściwie dobrany dławik nie powinien powodować takich oscylacji . Dodatkowo ta symulacja nie uwzględnia kilku czynników które dodatkowo tłumią obwód drgający . O czym pisałem wyżej . Poza tym zapewne wiesz że we wszystkich obliczeniach i analizach zakłada się że impedancja źródła zasilania jest zerowa albo bardzo mała . Zauważ że wprowadzenie szeregowo jakiejkolwiek reaktancji czy nawet rezystancji zwiększa impedancje jaką widzi układ w stronę zasilania . To niekorzystne . Często stosuje się stabilizatory aby zminimalizować impedancje źródła a tu wpychamy niepotrzebne graty . Filtry LC w silno-prądowych obwodach zasilania to zło konieczne . Trochę inaczej wygląda sytuacja stopniach w.cz gdzie robią się przeniki sygnału w najbardziej nieoczywistych miejscach . A małą impedancję źródła łatwo uzyskać kondensatorem blokującym .Ale wtedy też należy dawać dławiki a nie cewki o dużej dobroci . Poza tym w takich obwodach oscylacje po włączeniu zasilania nie mają znaczenia . Mają natomiast znaczenie przesłuchy . Z praktyki swojej i analizy wytworów innych wiem ,że najwięcej kłopotów można sobie narobić w układach impulsowych cyfrówka , zasilacze impulsowe itd. Nie tak dawno młodszy kolega przyszedł z układem na MCU który resetował mu się w najdziwniejszych momentach ale generalnie działał. Przyczyną okazała się właśnie cewka po stabilizatorze . Wstawił 3.3mH ! Nie dosyć że taka indukcyjność to jeszcze pokaźna rezystancja. Sam się wiele nagłowiłem przez "filtry " które z automatu kiedyś wpychałem gdzie popadnie . Tylko nie bardzo wiedziałem co one mają filtrować...
@aw86404 күн бұрын
@@dawidkowal4582 Wystarczyło żeby Twój Kolega podpiął układ pod oscyloskop, to by od razu wiedział co powoduje resety.
@dawidkowal45824 күн бұрын
@@aw8640 Gdyby miał oscyloskop i potrafił pomierzyć . To młody chłopak . Poza tym trzeba być świadomym , że takie zjawisko może wystąpić . A gdyby był nie dał by cewki o tak dużej indukcyjności i rezystancji . Poza tym takie oscylacje w momencie włączania nie zawsze jest łatwo zaobserwować , zależy jaki oscyloskop i odpowiednie ustawienie wyzwalania . Samo podłączenie sondy oscyloskopowej może stłumić wystarczająco obwód . W tamtym przypadku nic nie mierzyłem , przyczyną było włączenie prawie 1ochma po stabilizatorze który zasilał nie tylko MCU .Takie coś widać na odległość . W takim układzie nie będzie oscylacji duże RDC cewki degraduje dobroć. Ale cewkę dał do "filtracji " Pytanie do filtracji czego...
@pasjawielkiejczestotliwosc61084 күн бұрын
@@aw8640tak potrzebował byś dużej podstawy czasu. A tańsze oscyloskopy nie za bardzo sobie wtedy radzą
@HAMZALIVE78 күн бұрын
Do you have a way for me to contact you?
@HAMZALIVE79 күн бұрын
Is it possible to create a circuit to transmit audio and video with a range of 50 km?
@pasjawielkiejczestotliwosc61088 күн бұрын
Possible and enforceable -yes (it depends of many factors, tx power, rx sensivity, antenna gain and height, frequency behavior), legal-it depends(in many cases and countries without special license, no)
@HAMZALIVE78 күн бұрын
Do you have a way for me to contact you?@@pasjawielkiejczestotliwosc6108
@HAMZALIVE78 күн бұрын
Do you have a way for me to contact you?
@paladyn194223 күн бұрын
Witaj, na ile oceniasz wartość kursu od IntertechAcademy pod kątem projektowania i sumulacji sprzężenia zwrotnego? Czy pętle prądowe zostały jakoś omówione?
@pasjawielkiejczestotliwosc610823 күн бұрын
@@paladyn1942 tak prądowe przetwornice również zostały omówione. Aczkolwiek dział o pętlach skupiał się bardziej na analizie przetwornicy obniżającej buck, flybacka i boosta analizowałem na własną rękę przy pomocy między innymi książki Basso i kalkulatora Teksasa. Generalnie za te pieniądze (bo omowny się parę stów to nic) bardzo dobra inwestycja podobało mi się i podoba. Kurs jeszcze jest rozwijany i nie doszedł jeszcze do końca. I tak przerósł oczekiwania Macieja dwukrotnie xd.
@pasjawielkiejczestotliwosc610823 күн бұрын
@@paladyn1942 pytasz w kontekście black weeka w tym tygodniu?
@paladyn194223 күн бұрын
@@pasjawielkiejczestotliwosc6108 Dokładnie tak, aczkolwiek bardziej interesują mnie tematy przetwornic typu half bridge czy full bridge. Zrobiłem przetwornice half bridge 600W z trybem CV, CC ale kompensacja głównie polegała na pomiarze bode plot i dostrajaniu. Przydało by się wysumulać taki kompensator aby nie lutować po100 wszystkich elementów kompensatora, główny problem to określić wzmocnienie kompensatora. Czy po obejrzeniu całego kursu miałbyś wystarczającą wiedze aby na przykład dołożyć tryb CC do podstawowej aplikacji układu LM5146(buck)? Nagrasz jeszcze coś o symulacji kompensatora i jak to wychodzi w realiach?
@pasjawielkiejczestotliwosc610823 күн бұрын
@@paladyn1942 no mostkowe topologie są tam (na razie) tylko lizniete omowione mniej więcej że coś takiego jest i jak tam w uproszczonym modelu płyną prądy i napięcia. A skoro już coś tam wiesz o nich to w jakiś darmowych materiałach Teksasa, ST , Infeona nic nie znalazłeś. A Power Stage Designer Tool próbowałeś?
@pasjawielkiejczestotliwosc610823 күн бұрын
@@paladyn1942 ale jeśli za bardzo nie znasz tematu kompensatorów a robiłeś pomiary wykresami Bodego to może coś Ci ten kurs pomoże w wybraniu gdzie machnąć biegun a gdzie zero transmitancji. Ja to też potraktowałem jako inwestycję bo mam dostęp i może jakieś bonusy i materiały wpadną. Np. ten nowy kurs układów analogowych dostałem za friko, za to że wcześniej wykupiłem zasilacze.
@k4be.25 күн бұрын
Mierzysz przesunięcie fazowe dla punktu, w którym wzmocnienie spada poniżej 0 dB (sygnał wyjściowy przetwornicy względem sygnału wejściowego obwodu sprzężenia zwrotnego). Pewnie wypadałoby pomiar powtórzyć też dla pełnego zakresu napięć wejściowych i obciążeń. Dla jakich kątów zazwyczaj przyjmuje się, że układ będzie jeszcze stabilny, a dla jakich - już nie?
@pasjawielkiejczestotliwosc610825 күн бұрын
@@k4be. Tak pomiar należy powtórzyć dla całego zakresu napięć wejściowych i obciążeń. Generalnie to margines fazy powinien być większy od zera. Ale oczywiście 1 stopień to za mało. Za rozsądne mininum uznaje się 45 stopni
@Tita_00727 күн бұрын
Ale o co chodzi? Do czego to się nada?
@pasjawielkiejczestotliwosc610826 күн бұрын
@@Tita_007 Cóż stabilność układów ze sprzężeniem zwrotnym jest bardzo ważna. Od marginesy fazy zależy czy przetwornica dobrze będzie znosić zmiany obciążenia, start pod obciążeniem itp. Więc poza teoretycznym wyznaczeniem elementów pętli warto umieć tak zmierzyć.
@marcwa9Ай бұрын
Czy korzysta Pan z FY6900 ?
@pasjawielkiejczestotliwosc6108Ай бұрын
Nie mam takiej potrzeby, jest Siglent
@pasjawielkiejczestotliwosc6108Ай бұрын
Kiedyś chciałem, ale pomyślałem że zaoszczędzę więcej i kupię Siglenta.
@marekwafel8651Ай бұрын
Merytorycznie film leży, chaos.
@zdzisiek1979Ай бұрын
czekam na ciąg dalszy ... cena powala trafa ... Pozdrawiam
@pasjawielkiejczestotliwosc6108Ай бұрын
@@zdzisiek1979 są nawet takie za 4k
@zdzisiek1979Ай бұрын
co to za płyteczka ? Czekam na filmy
@myoniwyАй бұрын
Jakoś nie planuje pchać się w tak wielkie częstotliwość, ale każdy kawałek wiedzy jest przydatny.
@pawkapawka-yv1np2 ай бұрын
Odnoszę wrażenie, że wystarczyłoby przelotkę umieścić na końcu ścieżki, nawet z jednego końca. Problemem niedziałania masy jest niedopasowanie falowe masy. Daj przelotki na jednym końcu lub na obu. Nie musi ich być nadziergane wszędzie.
@pasjawielkiejczestotliwosc61082 ай бұрын
@@pawkapawka-yv1np No w zasadzie to realizuje w drugim z kolei przypadku oraz w wariancie trzeciego kiedy nie ma przelotek pomiędzy ścieżkami. I jak widać nie tędy droga. Raczej nie bez powodu w wielu płytkach są,jak to ująłeś nadziergane wszędzie przelotki. No bo jak przemieszcza się fala w ścieżce? Linia transmisyjna to przewód gorący i droga powrotna. Fala naciera przez ścieżkę. No i właśnie linia może mieć 50ohm. (Bo impedancja jest widziana jako stosunek w ogólności pola elektrycznego i magnetycznego, warstwa odnsienia nie ma określonego potencjału, może być masą lub zasilaniem, na impedancje wpływa tylko metal i dielektryk). To co powoduje syf to nieokreślona droga powrotna sygnału, przez co poligon masy musi być regularnie pospinana przelotkami.
@lort_prodisz2 ай бұрын
kiedyś żeby nie bawić się ścieżki przy generatorach i stopniach wzmacniaczy wycinałem z drogiego laminatu dwustronnego kwadraciki 10x10mm i nalutowywałem na zwykły laminat aby mieć punkty do montażu elementów -pojemność rzędu kilku pf przy takim rozwiązaniu wychodziła
@jaco33052 ай бұрын
Styl Manhattan?
@lort_prodisz2 ай бұрын
@@jaco3305 mniej wiecej , mozna tak to nazwać :)
@pasjawielkiejczestotliwosc61082 ай бұрын
Tak naprawdę to miałeś ścieżki, linie transmisyjne - nóżki elementów jakoś musiały się stykać. Kwestia częstotliwości.
@lort_prodisz2 ай бұрын
@@pasjawielkiejczestotliwosc6108 rozstaw punktow byl taki aby nogi elementow byly praktycznie na równi z korpusami , pracowalo to w okolicy 300mhz
@ijontichy60702 ай бұрын
Z pewnością małe nano nie spełni żądanych parametrów. Swoją drogą spodziewałem się większej ilości rezonansów. : )
@Kawka11222 ай бұрын
Fajnie wytłumaczone. Jest jescze taki analizator liteVNA. Podobno dość dobry - ostrzę sobię na niego zęby.
@pasjawielkiejczestotliwosc61082 ай бұрын
@@Kawka1122 ja myślałem coś o LibraVNA bo może mierzyć całą macierz s. Ale o wersji z radiatorem bo ma dryft temperaturowy
@adamwisniowiecki96082 ай бұрын
Witam. Potrzebuję zbudować generator na 433 Mhz, wraz ze wzmacniaczem ok 05 Wata, sterowanym amplitudowo układem HT -12. Możesz przetestować taki układ?
@pasjawielkiejczestotliwosc61082 ай бұрын
Hej! Do skutecznego testowania i pomiarów sprzętów na kilkaset MHz i więcej brakuje mi sprzętu pomiarowego. Oscyloskop ma pasmo 350MHz. W okolicach 400MHz pewnie już ostro tłumi. TinySA do 350MHz. Zakres high niby jest ale głupoty pokazuje. Może coś lepszego w przyszłości kupię. Do generatorów jeszcze będę wracał. Mam coś innego teraz na oku i obowiązki w pracy. A to nie prościej Ci kupić jakiś gotowy moduł 433MHz i go sterować jakimś mikrokontrolerem? A potem już wzmacniać? Zasięg jeszcze zależy od anteny. Może uzyskasz to co chcesz na mniejszej mocy niż pół wata.
@tomekmakulski70333 ай бұрын
Przepraszam, a co to będzie?
@pasjawielkiejczestotliwosc61083 ай бұрын
Generator Colpittsa jak w tytule
@tomekmakulski70333 ай бұрын
@@pasjawielkiejczestotliwosc6108 To jest oczywiste, ale jaka f i do czego to?
@zdzisiek19793 ай бұрын
nie znoszę SMD lutować i naprawiać co kolwiek z nimi. Ale przy w.cz gdzie każdy powiedzmy mm ma znaczenie to jednak chyba najlepsze elementy. Czekam końca i może fajny generator na tym wyjdzie w.cz do eksperymentów.
@ijontichy60704 ай бұрын
Bardzo ciekawe ! Nasuwa mi się refleksja , a mianowicie taka : Gdy w prehistorii czyli w latach 70-tych ubiegłego wieku borykałem się z walką związaną z uruchomieniem mojej konstrukcji nadajnika , receptą na brak pozytywnych rezultatów były porady bardziej doświadczonych Kolegów . Miedzy innymi " spróbuj zastosować różne typy kondensatorów " . Rady takie wynikały z praktyki , bez możliwości podparcia się pomiarami.... . Dzisiaj jest to o wiele jaśniejsze, masz Nanovna to użytkując je świadomie dojdziesz do celu znacznie szybciej . Wystarczy aby sprawdzić dany kondensator w funkcji częstotliwości . Proste! Dla mnie osobiście jest wspaniałe , co daje wykorzystywanie możliwości tego małego gadżetu jakim jest Nanovna. wzdycham tylko z żalem , dlaczego nie było tego wówczas! Nadmienię na marginesie, że z teorią niestety u mnie kiepsko , nie jestem zwierzęciem matematycznym , raczej staram się dedukować , opierając się na podejściu praktycznym. Pozdrawiam i życzę sukcesów!
@zdzisiek19794 ай бұрын
👍
@YoucefBenzian4 ай бұрын
هل عندك مخطط استشعاري ايوني لي معدن مدفون
@erwe10544 ай бұрын
Сразу будет пиратский UKW FM transmitter ?
@pasjawielkiejczestotliwosc61084 ай бұрын
Nie (na razie ), takie studium przypadku, case study tej metody projektowania za pomocą parametrów S
@user-qm5vs3ik3b4 ай бұрын
Niebardzo rozumiem dlaczego to taka pajeczyna a nie druk z ktorym jest chwila roboty na kompie.Przynajmniej jest jakas kultura techniczna ja tak zawsze robilem a mialem tysiace projektow.Takich generatorkow setki robilem.po nim musi byc separator na fecie zreszta sam to wiesz.zeby to bylo stabilne to trzeba do generatora dac feta, kondensatory kompensacyjne .Jest z tym roboty chybaze chodzi to w petli synchronizacji.film ciekawy dla mlodych 👍👍👍
@pasjawielkiejczestotliwosc61084 ай бұрын
@@user-qm5vs3ik3b Masz na myśli trawienie fotochemia albo termotransferem? Oj na bank to nie będzie szybsze. Parę razy przejechać nożem do tapet i gotowe. A wydrukowanie, przeniesienie wzoru połączeń, nie mam jeszcze laserowej. A do punktu ksero kawalek i ten papier kredowy... Nie bawię się w to, na szybko to tak robię, jak trochę dłużej to zamawiam PCB. Jak zamawiasz to wiesz mniej więcej jakie laminat ma stałe, jakiech impedancji się spodziewać. Nikt się nie bawi w kondki komoenssaycjen jak są syntezy PLL. A i nawet PLL odchodzi pomału do lamusa na rzecz DDS
@ijontichy60704 ай бұрын
Piękna pajęczynka! Naprodukowałem się takich , i o dziwo czasem późniejsza poprawna wersja już na opracowanej i własnoręcznie wykonanej płytce działała gorzej. Pozdrawiam i życzę sukcesów przy tej wspaniałej zabawie!
@pasjawielkiejczestotliwosc61084 ай бұрын
No myślę że słowo klucz to "własnoręcznie" No bo jakie można ręcznie płytki wykonać. Max 2 warstwy. W niektórych projektach przydałby się 4 i więcej. Być może taka drapanka ma zaletę w postaci tego że masa jest blisko połączeń. Nawet na płytce stykowej można lepiej i gorzej połączyć. Tak samo z PCB.
@pasjawielkiejczestotliwosc61084 ай бұрын
Chciałem zrobić okuratnie na zaprojektowanym PCB ( i potem tak zrobię) ale z powodu czasu oczekiwania na razie się wstrzymałem. Na szybko coś polutowałen, żeby coś na film było.
@zdzisiek19794 ай бұрын
prototyp pierwsza klasa :) czekam na dalsza część Pozdrawiam.
@mirekk17755 ай бұрын
Używam Chińskiego handheld LCR meter ET432 o połowę tańszy, a zakresy szersze.i funkcjonalność też.
@tomek60036 ай бұрын
Jedynie szkoda, że nikt nie wie co dodajesz, co odejmujesz i przez co dzielisz. Należało, moim zdaniem jakimś ołówkiem wskazywać, co akurat dodajesz do czego. Pozdrawiam!
@ijontichy60706 ай бұрын
Ile byście dali, żeby w latach 70 tych móc dysponować takim urządzeniem???🤔😁
@pasjawielkiejczestotliwosc61086 ай бұрын
Ja tam nie wiem nie mój rocznik. Ale pewnie w 90 latach czy nawet 2000, albo i do pojawienia się NanoVNA mało osób dysponowało analizatorem sieci. Pewnei z powodu ceny.
@ijontichy60706 ай бұрын
Super ,że przedstawiasz te podstawy albowiem wielu a to wielu nie przejmuje się nimi. Efekty są takie jakie obserwuję na przeróżnych filmach " edukacyjnych" . Nanovna to świetne narzędzie, ale uczy pokory😀
@GrzGrz-yn8hw6 ай бұрын
Hmm...??...
@lort_prodisz7 ай бұрын
ee tam porno .... zrób testy KT971A albo 2T994W :D gdzieś mam przerobiony lampowy transwerter 144/28 w którym całe lampowe PA przestroiłem na 90mhz bo akurat była taka potrzeba -jako końcowa siedzi tam QQE06/40 ....anody pięknie świecą przy rozstrojeniu obciążenia
@user-qm5vs3ik3b7 ай бұрын
Ale dlaczego ten montaz probny jest taki niechlujny ?? Chociazby w starym Protelu mozna by to narysowac, ilez to roboty ? A przyjemniej sie doswiadczenia robi.
@pasjawielkiejczestotliwosc61087 ай бұрын
To w Eaglu było a potem wyfrezowane na polibudzie. Projekt z przed 5 lat już . A Protel to już historia teraz jest Altium.
@GrzGrz-yn8hw6 ай бұрын
Zrób to, ciekawe czy zadziała.
@zdzisiek19797 ай бұрын
Ciekawy projekcik. Pozdrawiam
@MrKuba657 ай бұрын
Tak że spokojnie. Zrób coś albo nie albo część. A wy gawiedzi co przed kompem siedzi się zachwycie bo po podniesieniu da 10.
@pawkapawka-yv1np7 ай бұрын
Na 70 cm, czy wyżej?
@pasjawielkiejczestotliwosc61087 ай бұрын
88-108MHz
@LeszczBarowy7 ай бұрын
Masz majster coś do samochodu? Mam super android auto ale z radiem, to ma to duży problem 🖐️
@Marek_Bogdanowicz7 ай бұрын
Tranzystory mocy wysokiej częstotliwości zawsze robiły na mnie duże wrażenie. Pozdrawiam!
@samsunggalaxyxxx7 ай бұрын
@ijontichy60708 ай бұрын
Witam! Dawno temu w latach 90 tych popelniłem podobny wzmacniacz . Zastosowałem go w samochodzie do radiotelefonu FM na pasmo 2 m ( moc nadajnika 0,5 W). Przełączanie nadawanie - odbiór zrealizowałem dwoma przekaźnikami sterowanymi energią w.cz. Sprawował się świetnie . Zmieściłem wszystko wewnątrz korytka zastosowanego identycznego radiatora. Całość była od góry zamknięta pokrywą.Pozdrawiam!
@zdzisiek19798 ай бұрын
fajna konstrukcja z skrobana płytką. Pozdrawiam
@ostrygubin8 ай бұрын
ooo....no super...o to mi chodziło ładnie widać szpileczki przy przeładowaniu, dzięki za info, pomiar też ciekawy.
@piotrsta829 ай бұрын
Nie spodziewałem się że można zrobić taki projekt na płytce stykowej, GJ 👍
@zdzisiek19799 ай бұрын
🙂👍
@zdzisiek19799 ай бұрын
I tak styk na płytce zrobi swoje. Fajny ten mostek . Pozdrawiam
@ostrygubin9 ай бұрын
90 Khz to jaki prąd tam płynie w obwodzie bramki aby kluczować tego BUZ11A ? przy tej częstotliwości przeładowanie kondensatora w BUZ11A to już jakieś miliampery będą zapewne. Podłącz oscyloskop na następnym filmie. Pozdrawiam.
@zdzisiek19799 ай бұрын
👍
@Samucas819 ай бұрын
schematic?
@kaktusadas6229 ай бұрын
Witam zastanawiam się właśnie na kupnem tego mostka i chciałem się zapytać czy pomiar kondensatorów pokazuje w czasie rzeczywistym w oprogramowaniu, a dokładnie pomiar wektorowy czyli czas ładowania i czas wyładowania w funkcji osi czasu i napięcia bo to jest dla mnie kryterium podstawowe przy zakupie za informacje bardzo dziękuję,
@pasjawielkiejczestotliwosc61089 ай бұрын
Raczej nie, tylko pomiary AC
@wegi962110 ай бұрын
1:50 HAL to już się staje parodią, a nie programowaniem. Próbowałem HALem odczytywać ADC w przerwaniu, po kompilacji kod się wydłużał o 2450 bajtów(!!!) Gdy spojrzałem co robi HAL w tym przerwaniu, to sprawdzał ze 20-30 różnych warunków (W PRZERWANIU!!!). Robiąc to na rejestrach sprawdzałem jeden warunek. Przecież to już jest zaprzeczanie naukom i zasadom programowania ARM, żeby jak najszybciej wyjść z przerwania i nie blokować tam procesora. Programując wszystko na rejestrach, mój program używał UARTa, odbieranie danych przez DMA, wysyłanie danych przez UART (bez DMA), obsługę i wystawianie danych na DAC'ach, cykliczne odczytywanie ADC 3 pinów, obsługa 4 timerów, konfiguracja systemclock, nawet dodatkowo użyty program przepisywania zmiennej przez DMA RAM do RAM, który został jako przykład na przyszłość (normalnie nie był używany w programie), dodatkowa funkcja w ASM i C konwertująca do stringu zawartość wskazanego rejestru, własny protokół komunikacji z PC i podejmowanie akcji w zależności od otrzymywanych danych, włącznie z plikiem startup ASM i tabelą wektorów - wszystko to zajmuje 3456 bajtów, gdzie jak wspomniałem normalnie sama obsługa IRQ ADC zwiększała program o ponad 2KB. O tym co wyprawia kompilator i jak wygląda skompilowany kod w ASM, to aż żal wspominać, każdy kto zna assembler i spojrzy jak jest skompilowany kod i co robi, to powie że tak napisać program mógł tylko idiota. pzdr
@pasjawielkiejczestotliwosc610810 ай бұрын
Tak, gdyby generator kodu HALa ustawiał tylko to co ustawiliśmy w pliku .ioc a nie kurwa wszystkie kombinacje w peryferium sprawdzał to byłoby lepiej.