A państwo pod styropian nie dawali paroizolacji ?????
@sylwia_buduje7 күн бұрын
A proszę podać jakie funkcje spełniać ma folia na trapezie pod styropianem 🙂
@emblawykanczaniewnetrz95732 ай бұрын
Klej do piany 😂
@sylwia_buduje2 ай бұрын
No faktycznie śmieszne przejęzyczenie 😆🤣
@emblawykanczaniewnetrz95732 ай бұрын
@@sylwia_buduje Ale reszta konkret , dzięki za materiał, pomocny :)
@bartekdymala93062 ай бұрын
Ja dostałem ofertę na plyte fundamentową 130m material + praca okolo 75000 netto od Watradom ale w ofercie jest ogrzewanie podlogowe i wylewka. Jeszcze sie nie spotkalem zeby ktos na etapie 0 robil w tym podlogowke i co wy o tym myslicie??
@sylwia_buduje2 ай бұрын
Słyszeliśmy o takich wykonaniach u niektórych i słyszałam plusy i minusy od innych ludzi. Plusem, o którym wszyscy mówią to to że niby beton akumuluje ciepło i w razie wyłączenia ogrzewania oddaje to ciepło. Natomiast ja nigdy nie zdecydowałabym się na takie rozwiązanie. Po 1) betonu na fundament idzie zazwyczaj 20-30 cm i to wszystko trzeba ogrzac przed ogrzaniem domu - strata pieniędzy. Po 2) jezeli na fundamencie dacie dodatkowo folie i styropian pod posadzke macie większą pewnosc ze cieplo nie bedzoe uciekac w ziemię. Po 3) szybciej zostanie ogrzana posadzka 7 cm niz fundament 20-30 cm. I po 4) w razie awarii trzeba będzie kuć fundament? To już chyba lepiej kuć posadzkę niż robić dziury w fundamencie.. Ale to moja prywatna opinia, ja po prostu nigdy bym się na to nie zdecydowała :)
@bartekdymala93062 ай бұрын
@@sylwia_buduje Pomoć firma robi 2 warstwy zbrojenia i wyzsza warstwa jest na głębokosci 5cm i rurki są przywiązywane do górnego zbrojenia to oznacza ze będą na głębokosci 5cm. Nie wiem czy to duzo czy malo ale wołają 600zł za m2. Napewno jest to szybsze rozwiązanie bo mam wszystko w tydzien ale czy lepsze? Ponoć płyta jest duzo lepsza niz ławy fundamentowe ale to tylko pogłoski
@sylwia_buduje2 ай бұрын
@@bartekdymala9306Każda płyta fundamentowa ma dwie warstwy zbrojenia, górną i dolną. To ze rurki beda przywiązane do gornego zbrodnia nie znaczy ze nie będą grzac całego fundamentu (cieplo idzie w każdą stronę). W dalszym ciągu nir zdecydowałabym się na ogrzewanie w fudamencie bo dla mnie to glupota w rozsadnego punktu widzenia. Po wybudowaniu domu możesz kupić sobie styropian )nawet 10-15 cm, położycie go w dwa dni, potem matę i rurki. Taka robota zajmie Wam moze tydzien a zaoszczędzicie pieniądze i nie zrobicie głupoty. Ja tak uwazam i nie dałabym się przekonać firmie. Natomiast odnośnie co jest lepsze to zawsze bedzie to płyta fundamentowa- tworzy jednorodne podłoże i nie pęka ani nie osiada punktowo, z ławami są ró%e perypetie i ogrom roboty w porównaniu do płyty.
@michalcyrus42973 ай бұрын
Dzieki za informacje. Niedlugo zaczynamy podobny dom (270m2) i z moich ustalen wynika podobna kwota (plus 110ts zl za ekipe do SSO). Pozdrawiam i czekam na wiecej filmow! :)
@sylwia_buduje2 ай бұрын
Ja zawsze zakładam wszystko z górką 15% jak chodzi o założenia kosztów czegokolwiek, bo bufowa to jest ogrom niewiadomych niestety 😅 Powodzenia Wam życzę!
@eptuteptu90124 ай бұрын
Witam, mam nadzieję że juz macie duze postep, ale z tego co widze to macie Smart Strop o szerokosci 60cm a nie SPK ktory ma 120cm szerokosci
@sylwia_buduje4 ай бұрын
Witam, postępy niebawem uaktualnię bo już daleko prace zaszły, to prawda. Natomiast racja, mamy Strop Smart, ale jest to z grubsza to samo, rożni się niewiele właściwościami od SPK a łatwiej to sklasyfikować niż samą nazwą "smart" bo to nic nie znaczy niestety w budownictwie.. Natomiast właściwości jak i sam wygląd czy montaz są bardzo zbliżone. Co nie zmienia faktu że mówię o stropie strunobetonowym kanałowym.
@365dni_da-mi7 ай бұрын
Świetna robota. Ja zaczynam, startuje z budowa za 2 miesiące. Zastanawiam się jak wyglądały wyliczenia, albo co musicie zastosować później aby docieplić podłogi aby uzyskać małe straty ciepła? Ja będę budował też sam i chciałbym uzyskać standard dom pasywny jak się uda
@sylwia_buduje7 ай бұрын
My niestety nie zakładaliśmy że celujemy w dom pasywny, staramy się go natomiast jak najbardziej ocieplić tak jak każdy. Ze względu na to, że nie mamy pod płytą styropianu to na fundamencie pod posadzką będziemy mieć około 20 cm styropianu. Na elewacji ze względu na ocieplenie pod roletami robimy 25 cm. Jedyny punkt strat może być na oknach i pod scianami, ale fundament ma ocieplenia od boków 15 cm, a nogi fundamentu mają głębokość 60 cm więc o to ten aspekt się nie martwię. Okna wybraliśmy 3szybowe tak jak wszyscy i większość jest w formie fix (nieotwierane), tak więc tutaj też nie powinno być problemu. Ogólnie wydaje mi się że większość domów ma świetne normy wykonując każde ocieplenie starannie i na logikę niczego nie unikając :)
@Oskar_457 ай бұрын
Fundament to podstawą 👍 ( pracusie ) 😂 prace budowlańcom zabieracie 😂
@sawomir144710 ай бұрын
Dzieki za uswiadamiajacy film 😊 Jaka jest roznica w tej zachodniej plycie?
@sylwia_buduje10 ай бұрын
Największą różnicą jest fakt że pod scianami nośnymi i trzpieniami występują zbrojone belki głębsze niż grubość reszty płyty fundamentowej (u nas płytą 25 cm a żebra pod scianami 60 cm glebokie). Nie ma też styropianu pod płytą fundamentową ponieważ żebra fundamentowe są głębsze i odcinają podmarzanie płyty od dołu. Styropian będzie jedynie wokół fundamentu tak jak na filmie oraz pod posadzką (20 cm).
@greenfocus523611 ай бұрын
u mnie konieczność płyty wyszła jako niespodzianka w trakcie budowy domu. W 2018 roku wyszło to 8000zł za ok 120 m2. Byłem rozżalony, myślałem, że mnie ktoś naciągnął. Teraz mamy super mokry okres i ogromny krzyk sąsiadów po drugiej stronie drogi, że im się ściany rysują (tam robił deweloper, nie przejmował się niczym). Dzięki Ci opatrzności za wynajęcie doświadczonego wykonawcy, który nam to doradził. Sąsiedzi to nie wiem co teraz zrobią, żal patrzeć
@sylwia_buduje11 ай бұрын
Chyba najciężej sprawdzić jakość wykonania fundamentu domu przy zakupie od dewelopera, o wiele bezpieczniej jak można nadzorować wszystkie prace samemu, to chociaż widzi się co faktycznie się dostaje i to nawet bez znajomości budowlanki jest super. Myślę że płyta fundamentowa zawsze jest bezpiecznym wyborem, można spokojnie spać z tą myślą :) A sąsiadom to już tylko współczuć i trzymać kciuki żeby nic się nie stało więcej..
@przemszon Жыл бұрын
Coś mi tu nie gra, na zdjęciach płyt, filmie z montażu i tym projekcie wszędzie są płyty SMART, czemu wiec piszesz i mówisz o płytach sprzężonych kanałowych? Czyż nie są to zupełne inne wyroby?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Cytuje " Strop panelowy SMART to płyta strunobetonowa o szerokości 60 cm..." Informacja z głównej strony firmy Konbet odnośnie Płyt Kanałowych Typu SMART. Nazw uzywam zamiennie, ponieważ w tym wypadku płyty kanałowe sa tez strunobetonowymi.
@przemszon Жыл бұрын
@@sylwia_buduje No owszem obie płyty są strunobetonowe ale płyty SMART to nie pyta sprężona kanałowa SPK, to inny materiał, technologia, cena. Skoro nawet producent je rozróżnia to chyba coś w tym jest…
@Bukaj.Alawrak10 ай бұрын
@@przemszon Dokładnie też mi coś tu nie grało. Osobiście na 90% będę zamawiał płyty SPK w Konbet na swój dom o wysokości 26,5 lub 32. Płyty będą wspierały się tylko na zewnętrznych ścianach piwnicy (lany beton), na parterze ściany nośne i działowe będą z silikatów.
@sylwia_buduje4 ай бұрын
Wiadomo jednakże o jakim stropie mówię w filmie ponieważ o nim mówię i wymieniam nazwę. Tytuł omyłkowy, tak więc proszę wykreślić sobie SPK i po sprawie. Strop panelowy o nazwie "Smart" tj. Strunobetonowy, kanałowy.
@franaaa9184 Жыл бұрын
Będziecie robić na tym stropie tynk czy sufit podwieszany?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Początkowo mieliśmy w planach podwieszane sufity naszym zdaniem zaleta tego rozwiązania to (możliwość ukrycia całego okablowania bez bruzdowania + dodatkowe 5 cm wełny żeby ocieplić strop + wygłuszyć) Obecnie bardziej skłaniamy sie w kierunku tynków (szybsze rozwiązanie ponieważ zrobi to firma odpowiedzialna za tynki w całym domu).
@grzegorzbuczynski8947 Жыл бұрын
Pozdrawiam "sąsiadkę" ja też się buduję ale bliżej Żar :) obecnie Zielona Góra ;) w środę właśnie będę miał też montowany strop z płyt kanałowych. Mój konik to elektryka.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Powodzenia w Układaniu płyt:) Mała rada (ciekawostka) warto przewiercić kanały na zimę żeby woda nie stalka w nich bo podczas minusowych temperatur woda zamieniająca się w lód może rozsadzić kanał. Pozdrawiam :)
@grzegorzbuczynski8947 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje znam ten temat :) nie musi strzelić płyta ale potrafi długo woda się zlewać jak wywiercisz dziurę ;)
@andrzejsawicki3770 Жыл бұрын
Dzieki
@taz2196 Жыл бұрын
Hej, masz jakis material o tej płycie, może dasz rade podesłać cos na emaila jak to wszytko ogarneliscie??
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Hej, a jakich informacji potrzebujesz?
@Rudy.Konfident Жыл бұрын
Kurde a ja myślałem ze za płytę 100 metrów wyrobie sie w 40 tysiącach 😂
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Jeżeli sami zrobicie, nie będzie wymianu gruntu i innych niespodzianek + projekt płyty bedzie miał na przekroju jedynie 25-30 cm wszędzie (bez głębszych żber tak jak u nas) to wtedy może się zmieścisz 😊😅
@lukaszkinal8976 Жыл бұрын
W tym samym czasie budowałem fundament tradycyjny pow. zabudowy 150m2 łączny koszt 28 tyś. Czyli to prawda co mówią że płyta wychodzi dużo drożej.
@Rudy.Konfident Жыл бұрын
Witam ja planuję płytę 100 metrów myślisz że jest szansa wyrobić się w 40 tysiącach?
@t00meek Жыл бұрын
A ławy masz ocieplone od wewnątrz i zewnątrz? Czy pod podłoga też masz stropian?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Na pewno prawda, nie zaprzeczę ze drożej, ale i lepiej
@12241614m Жыл бұрын
W końcu ktoś normalnie to pokazał , Powodzenia.😃😃
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Dziękuje.
@mxtr4673 Жыл бұрын
Ciekawa sprawa z tą folią. Daje suba. Może dowiem się jeszcze czegoś ciekawego :) Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Dziękuję.
@dang3r160 Жыл бұрын
Dasz znac czy twoj facet ma duze pojecie nt budowy?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Jest z zawodu budowlańcem od 3,5 roku tak samo jak i ja, a systemem pracy za granicą buduje się jeden dom w miesiąc więc aktualnie wybudował już około 30 domów, w czym 8 całkowicie samemu. Uważam że ma duże pojęcie 😊
@1marczyslaw Жыл бұрын
Cześć! Mieliście jakieś pęknięcia/rysy na płycie? Pozdrawiam
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Malutkie rysy ale płytkie i nieznaczące 😊
@M-G863 Жыл бұрын
Już się nie mogę doczekać na kolejne filmy! Mam nadzieje, że będziecie nagrywać 😉
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Za kilka dni dodam nowy film o płytach stropowych "SMART" Montaż + wycena. Pozdrawiam
@M-G863 Жыл бұрын
Super , jesteście kolejną budującą dom parą , zaraz po „ Zbudujemy nasz dom” 😊 Brawo👍💪🥳
@sawomir144710 ай бұрын
Super .dzieki
@M-G863 Жыл бұрын
Dzisiaj odkryłam Twój kanał!! Super, moja ulubiona tematyka. Zostaje i oglądam resztę! Powodzenia w budowie, będę kibicować! 🎉
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Za kilka dni będę aktualizować budowę w filmie, niestety ale wiele było na przekór 😊
@Kofiusia Жыл бұрын
Jestem pełna podziwu dla Twojej wiedzy!
@bartomiejtomasik5777 Жыл бұрын
Też robiłem płytę na przełomie czerwiec /lipiec 2022. Wahałem się czy dać XPS pod płytę i finalnie jednak mam pod spodem te10cm XPS, i od boku oczywiście 15cm. Płyta pod ciężki dom z silikatów, dachówka betonowa. Można powiedzieć że stanąłem na głowie żeby jak najlepiej poradzić sobie z kosztami. Udało mi się ogarnąć 209m2 płyty za 68tys. GIAS to się bezpośrednio w Rumunii zamawia :P Pozdrawiam :)
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Cena w takim razie niezła jak na powierzchnię, chylę czoła 😃 a GIAS jest z Rumunii? 😅 Pozdrawiam :)
@bartomiejtomasik5777 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje Tak :) wziąłem praktycznie całego TIRa, chciałem dać 20cm pod płytę (szaleństwo) w końcu połowę sprzedałem. Jestem zadowolony, życzę szczęścia na dalszych etapach :)
@marcinbaazy1692 Жыл бұрын
@@bartomiejtomasik5777 a jaką miałeś cenę za m3? albo m2 i jaka grubość? ciężko to bezpośrednio od nich zamówić?
@stigip357811 ай бұрын
@@bartomiejtomasik5777 dobre pytanie, duża różnica w kosztach? Jaka cenę za m3 udało Ci się uzyskać?:)
@stencilm Жыл бұрын
Technologie znacie z Belgii ale zapomnieliście że tam jest inny klimat, jest dużo cieplejszy od naszego co przekłada się na poziom przemarzania gruntu. W Polsce 60cm bez ciągłej izolacji to porażka a ten spec co to klepnął to uprawnienia dostał po znajomości...
@sylwia_buduje Жыл бұрын
O niczym nie zapomnieliśmy, proszę się tym nie przejmować 🙂 I prosiłabym nie pisać tak o kwalifikacjach innych osób, bo zakładam że konstruktorem Pan nie jest, chyba że się mylę? Pozdrawiam 🙂
@perfektech Жыл бұрын
Dzięki za relację, przydaje się. Fajnie że pomagasz mężowi.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Ciesze się że się podoba lub przyda :) A jak chodzi o budowę to u nas to nie pomaganie a równa praca, nigdy nie pozwoliłabym żeby jedynie on wysilał się dla naszego wspólnego szczęścia 🙂
@perfektech Жыл бұрын
@@sylwia_buduje Taka kobieta to skarb, widziałem takie co pustaki nosiły w dziecinstwie. Trzymam kciuki za szybkie i szczęśliwe dotarcie do parapetówki.
@ArturKapelinski-vd7ty Жыл бұрын
Dzień dobry Pani Sylwio. Czy można prosić o jakiś kontakt do Pani. Mieszkamy też w Belgi i mamy pytanie na temat projektu i budowy domu
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Email to [email protected], przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, może już za późno 🙂
@sebastiankozowski250 Жыл бұрын
Pozdrawiam 👍
@grazynakucharska9008 Жыл бұрын
Brawo. Gratuluję. Ja również pomagam mężowi ale my dopiero jesteśmy na początku drogi😂😂
@sebastiankozowski250 Жыл бұрын
@@grazynakucharska9008 witam Dacię radę gratuluję
@lukasziw1243 Жыл бұрын
Jak za sama płytę 28 tys to ja wole dom z drewna wytrzyma kilka set lat i cały koszt finalny jest tańszy
@bartomiejtomasik5777 Жыл бұрын
28 to za samą stal
@lukasziw1243 Жыл бұрын
@@bartomiejtomasik5777 czyli 46 zł za kilo stali dawko nie sprawdzałem ale stał zbrojeniowa taka droga nie jest
@aleksamunchen3634 Жыл бұрын
Rownież robie z bali
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@lukasziw1243jeżeli kupujesz nie pojedyncze prety fi 10. Siatki spawane gotowe kosztują swoje. Jaki miałabym cel kłamać ze wydaliśmy więcej niż na prawdę? 😊
@lukasziw1243 Жыл бұрын
pręty 620 za kg chyba ze srebra zrobione
@Rudy.Konfident Жыл бұрын
😂
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Mam taką nadzieję, ale sama ich nie produkowałam 😅
@marekpilipczuk9440 Жыл бұрын
Świetny materiał, pomocny. Można wiedzieć ile kosztuje was Strop Smart? Bo jestem na etapie zamawiania. Pozdrawiam👍😁
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Dzięki za opinie :) Za strop Smart 115 m2 zapłaciliśmy 31119 zł wraz z transportem do Zielonej Góry (sam transport 4600 zł netto, płyty stropowe 20400 zł netto, opakowanie 300 zł netto- cokolwiek to oznacza 😅). Tak więc 115 m2 to u nas 25 461 zł brutto, czyli około 222 zł brutto za m2. Pozdrawiam 🙂
@marekpilipczuk9440 Жыл бұрын
Dziękuje za odpowiedź😁, mi bardzo podobnie wyliczyli za m2. Czekam na dalsze filmy😊Powodzenia w dalszych pracach👍Pozdrawiam😁
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@marekpilipczuk9440 Zawsze z chęcią powiem i pomogę jak mogę 😉 Pozdrawiam i również życzę powodzenia w budowie domu 😀
@ArekkPL Жыл бұрын
@@sylwia_budujeCzy przy tym stropie trzeba jeszcze coś wykonać? Dozbroić? Jeszcze coś dolać betonem? Jaki koszt trzeba jeszcze doliczyć do tej wyceny stropu smart? W wycenie policzyli Pani VAt23%, nie powinno być przy usłudze 8%? Chyba że Państwo sami to montujecie?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@ArekkPL Montowaliśmy sami, a więc pozostaje 23%- filmik z montażu planuje w najbliższym czasie również dodać ponieważ jest to banalne i nawet osoby bez doświadczenia dadzą radę bez wątpienia. Odnośnie stropu: dodatkowego zbrojenia brak, należy wykonać jedynie wieńce na ścianach nośnych zgodnie z planami domu i nic poza tym. Beton zalewa się na ścianach oraz w zamkach pomiędzy płytami kanałowymi, z porządnym zawibrowaniem betonu :) Hak do montowania płyt dostaliśmy od firmy Konbet w cenie, i wróciły one do firmy wraz z ostatnim transportem. Tak więc do kosztu płyt trzeba doliczyć tylko transport na miejsce budowy (do Zielonej Góry 3 naczepy wyszły poniżej 4 tys.)
@marcinwasiluk3052 Жыл бұрын
Dzieki za bardzo ciekawy material. Liczyłem na okolo 50k prostokat 120m2 ale widzę że chyba jeszcze raz musze to przeliczyć :-) Tez planuje sam zrobic na szalunkach traconych. xps. Pozdrawiam.
@slabsystembudownictwo Жыл бұрын
Cześć, 50 tys przy samodzielniej pracy ze "szwagrem" powinno wystarczyć na wykonanie płyty pod warunkiem omijania składów budowlanych i korzystania z dostaw materiałów takich jak stal i xps prosto z hurtowni, ważne też by projekt płyty był zoptymalizowany przy uwzględnieniu warunków gruntowych co może pozwolić na oszczędności w zbrojeniu oraz grubości płyty. W razie pytań służymy pomocą. 👷
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Też myślę że jest to w miarę realna cena jak zakladasz 50 tys., bo z tego co widziałam ceny już w niektórych firmach są na stałym poziomie lub lekki spadają czasem. Plus my mamy sporo betonu i zbrojenia dodatkowego w naszej plycie ze wzgledu na jej konstrukcje. Robiąc płytę 20-25 cm betonu na płasko z xps pod płytą (tak jak robi się w standardowych płytach fundamentowych) to uważam że w 50 tys. możesz się zmieścić ;)
@sposobnaremont Жыл бұрын
Bardzo ciekawy i rzeczowy film!! Robicie ekstra robotę!!
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Dziękujemy ☺️
@12miczel Жыл бұрын
Cześć można namiary na kierasa budowy?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
"M Projekt" Mariusz Skrzypczak w Zielonej Górze ;)
@senseiekk Жыл бұрын
XPS nie wytrzyma obciążenia pod płyta fundamentowa? Udany ten konstruktor jakiś.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Ja nie mam wykształcenia w konstrukcjach aby się na ten temat wypowiadać, ale jeżeli Ty też jesteś konstruktorem to z chęcią wysłucham naukowych opini w tym temacie, zawsze chętnie ☺️
@dawidgala7874 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje Oczywiście, że xps da radę, chyba, że grunty są bardzo słabe :) To co mnie nurtuje najbardziej to to, jakiego rodzaju grunt mieliście pod płytą? Dlaczego grunt pod płytą fundamentową nie został wymieniony na nie wysadzinowy, jeśli był inny niż piasek? Jeśli były to piaski, to czy zostały odpowiednio zagęszczone? Czy nie wykonywaliście drenażu opaskowego? I na koniec widzę problem z brakiem izolacji na kanalizacji, która znajduje się w płycie ;o Kierownik budowy odebrał to przed zalaniem mieszanką betonową?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@dawidgala7874Konieczność dawania xps pod płytą pozostawię każdemu do indywidualnego wyboru, bo nie ma sensu się o to spierać :) Grunt pod płytą był piaskiem odpowiednim pod płytę fundamentową. Natomiast jeżeli jest konieczność izolacji rur kanalizacyjnych w betonie to z chęcią przeczytam jakie są ku temu poparte nauką przesłanki, bo może po prostu nigdy o tym nie słyszałam Pozdrawiam
@dawidgala7874 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje To extra, bo wymiana grunty to spory wydatek :) Z tą kanalizacją chodzi o to, że przechodząc przez płytę bez jakiejkolwiek otuliny jest narażona na uszkodzenie - może po prostu popękać. Powinna przebiegać pod, a przez samą płytę przejść pionowa w otulinie, aby podczas pracy płyty mogła zachować swój wymiar. Przy całkowitym „obtoczeniu” rury mieszanką betonową (w dodatku na tak dużym odcinku poziomym, jaki zobaczyłem na filmie), może dojść do jej uszkodzenia - oby się tak nie stało.
@RuskaWyrzutniaDrzew Жыл бұрын
Dzięki za film, super że robicie sami. Jak widać da się, trzymam kciuki żeby wszystko poszło zgodnie z planem :)
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Dziękujemy serdecznie za miłe słowa 😊
@zmarcyjanski Жыл бұрын
Znam temat budowy od waszej strony Sam buduje swoje em Życzę wytrwałości Pozdrawiam
@sylwia_buduje Жыл бұрын
To super! Gratuluję chęci i życzę szybkiej, przyjemnej budowy 😊
@wszystkosami Жыл бұрын
Super kanał , Pozdrawiam. Bez kredytu o wiele lepiej. Też budujemy za własne pieniądzeni uważamy że tak lepiej. Zapraszamy w wolnej chwili na nasz kanał.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Bez kredytu wiadomo że lepiej, ale nie każdy ma taką wygodę niestety. Oby jedynie każdy budował rozsądnie, bo szkoda zepsuć swoje marzenie o domu :) Pozdrawiam
@bolec123123123 Жыл бұрын
Fajna Dziołcha jesteś. Dawaj film jak się za to zabrać. Jaki grunt macie tam u siebie? Jak zbudowaliście zbrojenie pod ściany na krawędzi?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Na działce mamy odpowiedni Grunt więc nie było konieczności wymiany, niestety nie pamiętam dokładnej ekspertyzy. Zbrojenie pod ściany zewnętrzne to nic innego jak 6 prętów głównych fi12 i strzemiona fi8 co 20 cm. Wszystkie belkinpod ściany nośne były identyczne.
@mateuszkwiecien4320 Жыл бұрын
Moim zdaniem główną zaletą płyty fundamentowej jest to, że można ją całkowicie odizolować od gruntu. Dzięki temu stworzyć szczelną izolację wokół całego budynku. W domu w którym mieszkam aktualnie są ławy i widać dobrze jak ciepło zmyka do gruntu. To co jest istotne w energooszczędności budynku to właśnie szczelność.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
A czy pod posadzką nie zastosowaliście styropianu XPS? Jeżeli tak to ciepło nie powinno iść w stronę gruntu a do wnętrza domu. Na ten przykład: aktualnie mieszkamy w domu zbudowanym na ławach fundamentowych, a pod posadzką znajduje się jedynie 8 cm XPS + na posadzce drewniana podłoga i szczerze podłogi są mimo to ciepłe (bez ogrzewania podłogowego) :) Myślę, że największym błędem jaki może ktoś popełnić przy wykonaniu fundamentu to danie styropianu pod płytę ale nie danie go już pod posadzkę.. Jest to po prostu marnowanie energii na ogrzanie betonu z fundamentu i taka płyta nie ma nigdy sensu.
@mateuszkwiecien4320 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje jest styropian pod posadzka, ale przemarza od muru w dół i to dokładnie wydać na termowizji. A co do izolacji pod płytą to ma ogrom sensu. Służy jako bufor ciepła. Wielkość ciepła ucieka do góry. Grzeje się pod posadzką, jest szybko ciepło, ale dzięki mimowolnymi nagrzaniu płyty oszczędzamy mnóstwo energii. W ogóle akumulowanie ciepła i szczelność, to podstawa pasywnych budynków.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@mateuszkwiecien4320 To aby nie uciekało ciepło przez mury należałoby postawić ściany na styropianie, idąc takim tokiem myślenia.. Zawsze ciepło będzie gdzieś uciekać, nie istnieje dom w 100% szczelny, nawet dom pasywny nie bedzie nigdy na tyle szczelny. A styropian pod fundamentem ma sens jedynie kiedy styropian jest też pod posadzką, w innym wypadku nigdy nie będzie w tym logiki, a są ludzie którzy styropianu pod posadzką nie dają bo po co skoro mają pod fundamentem 🤨
@fwikierak8273 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje w Twojej wersji płyty dużo ciepła ucieka przez ściany do fundamentów, a następnie do gruntu. W płycie zbudowanej na izolacji taki efekt w ogóle nie występuje. Fundament pobiera ciepło ale jedynie gdzie go odda to do domu, a nie do gruntu tak jak u Ciebie. Dodatkowa izolacja pod posadzką ma sens jeśli ktoś chce miec np. Niska bezwładność podłogówki (ja np. bym tak wolał) czyli szybko nagrzewać posadzkę, ale też szybko pobierać z niej cieplo. Wymaga to jednak dużego buforu dla pompy ciepla dlatego dla wielu brak izolacji nad płytą fundamentową jest pożądane gdyż wolą zakumulować ciepło wyprodukowane przez pompe ciepła efektywnie działającą długo na niskich obrotach, by to ciepło później było powoli oddawane do domu. Płyta fundamentowa dział tutaj jak piec kaflowy.
@fwikierak8273 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje i masz racje. Żeby twoja wersja fundamentów jak i wersja tradycyjna była tak dobra termoizolacyjne jak płyta na izolacji to trzeba by docieplać fundamenty dookoła lub stawiać ściany na styropianie. To pierwsze jest bezsensowne ekonomicznie a drugie nie wiem czy jest możliwe.
@magicmission7231 Жыл бұрын
Ja mam podobną płytę ale cała ocieplona od spodu. Pod ostrogami mam 10cm xps a tam gdzie jest płyta na 20cm betonu jest 30cm styro
@sylwia_buduje Жыл бұрын
To z ciekawości pytanie ode mnie: jakie jest uzasadnienie styropianu pod żebrami i pod płytą która znajduje się po środku domu? Czy budowaliście się w rejonie Polski gdzie jest bardzo zimno?
@magicmission7231 Жыл бұрын
@@sylwia_buduje budownictwo pasywne na tamte czasy 13tys mnie to kosztowało extra. 173m2
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@magicmission7231 To aktualnie cena za ten dodatkowy styropian byłaby raczej już nie do zaakceptowania 🫢 Nie wiem czy taka ilość styropianu jest niezbędna, tym bardziej patrząc na aktualną pogodą w Polsce, ale lepiej że macie za dużo niż za mało 🙂
@magicmission7231 Жыл бұрын
Ja też miałem takie podejście że po zniej ciężko docieplać fundamenty. Kiedyś krytykowano mnie że budownictwo pasywne czyli dopracowane technologicznie.
@stencilm Жыл бұрын
@@sylwia_buduje tu nie chodzi o pogodę a o ceny energii. Taka plyta pod względem termiki jest gorsza niż lawy bo jej Powierzchnia jest nieporównywalnie większą. Za to min 15 pod plyta odcina budynek od gruntu i zapewnia ciągłość izolacji. Osobę, która zaprojektowała Pani płytę bez izolacji termicznej wypadałoby pozwać o celeowe działanie na Pani niekorzyść. Z drugiej strony sama Pani powinna się zorientować ze czegoś tam brakuje. Tak czy siak życzę dobrej pogody bo energii do gruntu ooda Pani co nie miara.
@marekduczman Жыл бұрын
Stal kupowaliście chyba w najgorszym momencie. XPSa chyba tylko z boku dawaliście, bo coś mało go wyszło. Też planuję płytę fundamentową, tylko domek dużo mniejszy 7x10m. I też nie chcę ocieplać płyty od dołu(koszty), tylko posadzkę.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o kupno stali itp. to zgadza się, zaczęliśmy budowę kiedy ceny były najwyższe niestety, ale nie chcieliśmy czekać bo wiemy że dom bedziemy budować długo.. A jeżeli chodzi o styropian XPS to dawaliśmy tylko z boku, dlaczego mówię w kolejnym filmie, ale ogólnie ze względu na to, że pod ścianami zewnętrznymi mieliśmy głębsze żebra (60 cm) aby nie mogło dojść do podmarzania gruntu pod płytą w domu.
@Ja_szczupak Жыл бұрын
Na tzw zachodzie pod plyte czesto nie daja ocieplenia nie dlatego ze cos potrafia lepiej, albo znaja jakies tajemne rozwiazania, a dlatego ze nie ma zimy, przynajmniej polskiej zimy. Osobiscie widzialem jak do plaskiego wykopu sypano tluczen, zageszczanie, szalunek, zbrojenie i beton, potem dopiero kanalizacja. zadnego ocieplenia czy folii, tylko wewnatrz. Wykonanie takiej plyty podobnej do waszej wielkosci zajmuje 2-3 dni. Takie poszerzenia a la lawa w PL jest znane od baaaaardzo dawna, tylko stosowane jedynie gdy rodzaj podloza czy wielkosc budynku (np wierzowiec) to w jakikolwiek sposb uzasadnia. Oczywiscie mily konstruktor odpowiednio zachecony zaprojektuje dowolna rzecz, przeciez to nie on placi.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Na zachodzie (bo jest to zachód w stosunku do położenia Polski) nie dają styropianu, ponieważ jest tam cieplejszy klimat, co również podkreślam w filmie iż chodzi o głębokość przemarzania gruntu :) A zawsze uzasadnieniem jest lepiej wykonana płyta fundamentowa niż gorzej, ale każdy wybiera co innego bo wydaje na to swoje pieniądze i nie nam to oceniać :) Pozdrawiam
@marekduczman Жыл бұрын
Ja jakoś nie jestem przekonany do ocieplania płyty fundamentowej od spodu. Przecież to ma koszmarną pojemność cieplną. A że i tak siedzi w ziemi, to przed sezonem grzewczym i tak jest wychłodzona, więc trzeba ją najpierw ogrzać. Ja planuję zimną płytę zaizolowaną termicznie jedynie z boku- tańszy EPS zamiast drogiego XPSa. A izolacja i tak będzie lepsza, niż przy typowych ławach. Jedyny problem jaki widzę przy płycie, to niski poziom zero. Płyty na wierzchu nie da rady zrobić- przepisy nie pozwalają.
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@marekduczman Jedyny powód dla którego wybraliśmy XPS zamiast EPS do ocieplenia bocznego to fakt, że XPS o wiele mniej nasiąka, przez co jest to atut skoro ma znajdować się pod ziemią. A jeżeli chodzi o odporność na ściskanie dla izolacji bocznej raczej nie ma to aż tak kluczowego znaczenia. U nas poziom zero będzie 32 cm powyżej fundamentu (podnieśliśmy z 25 cm na 32 cm). Myślę, że jeżeli samo miejsce usytuowania domu jest wyżej niż poziom drogi dojazdowej to nie ma znaczenia fakt, że poziom zero jest dosyć nisko, np. w naszym wypadku fundament położony jest około 40 cm powyżej drogi, co z posadzką daje 72 cm wyżej.
@marekduczman Жыл бұрын
@@sylwia_buduje To jaka jest grubość waszej płyty? Ja chcę dać max 25cm-lekki domek parterowy- i tu trochę słabo z podnoszeniem do góry takiej płyty. U mnie bardzo ważne są koszty, sprzedaję mieszkanie i ma bez kredytu starczyć na domek i niewielką koziarnię 😁
@sylwia_buduje Жыл бұрын
@@marekduczman My mamy właśnie 25 cm wysokości płyty fundamentowej poza miejscami pod scianami (tam mamy 60 cm głębokie żebra). Płyta fundamentowa wyszła nam na równo z gruntem w miejscu gdzie będzie dom (czyli juz 40 cm wyzej niz droga). Ale to nie jest jeszcze poziom 0, bo poziom 0 jest zawsze nad posadzką, czyli w naszym wypadku te 32 cm wyżej niż góra fundamentu. Tak więc woda będzie zawsze spływać w stronę ulicy i raczej nas nie zaleje :) Planujesz sam robić płytę czy wynająć ludzi? :)
@Marcin-zn9ow2 жыл бұрын
Taki typ płyty jest znany w Polsce jednak stosuje się go w bardzo skomplikowanych warunkach gruntowych. Tak zwane ciee płyty fundamentowe są robione na Xps nie zaś jak mówisz na styropianie czyli EPS. Styropian jak mówisz nie nadaje sienpod płytę bo nie jest przystosowany do przenoszenia tak znacznych obciążeń w przeciwieństwie do Xps-a który jest przystosowany do przenoszenia znacznych obciążeń.
@sylwia_buduje2 жыл бұрын
Może taki typ płyty fundamwntowej jest znany też w Polsce, nie zaprzeczam, ale jeszcze go nie widziałam na terenie Polski osobiście :) Natomiast mówiąc o styropianie ciągle mam na myśli styropian XPS czyli styropian ekstrudowany, a sprawę przenoszenia obciążeń pozostawiliśmy wykwalifikowanym osobom, my konstruktorami nie jesteśmy :) Pozdrawiam
@wojciechzielinski78252 жыл бұрын
Gratuluję i dziękuje za takie podsumowanie, szukałem czegoś takiego. Ale stanę w obronie ludzi którzy długo robią płytę - kasa, czas, pogoda, dzieci... wiem jak proste rzeczy mogą sie wydłużyć z różnych przyczyn (nawet głupiej grypy) :)
@sylwia_buduje2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za pozytywny odzew, a oczywiście to że nam zajęło to niewiele czasu nie miało na celu nikogo urazić i jeżeli ktoś tak to odebrał to serdecznie przepraszam. Zdaję sobie sprawę że wiele rzeczy może pokrzyżować plany, nawet sam fakt wytrzymania pracy fizycznej 12 godzin dziennie przez parę tygodni..
@nightlov8332 жыл бұрын
Kiedy nowy film?
@sylwia_buduje Жыл бұрын
Nie wiem.
@bartoszkrawetkowski90032 жыл бұрын
Również jestem ciekawy jak jest zbudowana Wasza płyta fundamentowa. Pozdrawiam!
@krzysztoftorebko65182 жыл бұрын
Proszę o szczegóły płyty fundamentowej. Podziwiam Was że sami budujecie dom. Pozdrawiam
@sylwia_buduje2 жыл бұрын
Już niedługo udostępnię film że szczegółami :) Dziękujemy i pozdrawiamy
@k.j.43472 жыл бұрын
W kolejnym filmie zablokowane są komentarze chyba z uwagi na udostępnienie filmu dla dzieci? Proszę o więcej detali płyty w kolejnym filmie. Rozumiem że płyta lana bezpośrednio: grunt folia płyta? Szybko wam poszło bo siatka gotowa ludzie ręcznie skręcają pręt do pręcika tysiące łączeń skręcanych ręce i plecy mają dość. Najważniejsze proszę wciąż sumiennie podawać ceny i sumować wszystko wraz z kolejnymi etapami. Kibicuje i dużo życzę wam samozaparcia.
@sylwia_buduje2 жыл бұрын
Dokładnie, niestety zaznaczyłam że film jest również dla nieletnich.. W kolejnym filmie na pewno odpowiem jak dokładnie zrobiliśmy płytę bo trochę różni się od płyt fundamentowych w projektach innych inwestorów. Pozdrawiam i do usłyszenia :)
@makr19842 жыл бұрын
@@sylwia_buduje Cześć. Planuje płytę po sąsiedzku :) Ochla. Mogę prosić o namiary na konstruktora od płyty? dzięki i pozdrawiam.
@sylwia_buduje2 жыл бұрын
@@makr1984 Konstruktor i nasz kierownik budowy to Mariusz Skrzypczak z "M Projekt" w Zielonej Górze. Szczerze polecamy!
@makr19842 жыл бұрын
@@sylwia_buduje dziękuje :) skonsultuje się :) powodzenia i czekam na kolejne filmy