Ceny instalacji pv i pomp raczej sporo zawyżone, ja nie mam wątpliwości - piec na pellet z jakimś upsem i najlepiej możliwością podpięcia agregatu do domu(koszt pewnie +300zl do instalacji elektrycznej) będzie działał zawsze i generował względnie tanią energię bo pellet w Polsce będzie po prostu dostępny.
@_______MCK._________Күн бұрын
Mam pytanie a jak niema prądu to da się palić w tym kotle na jakiej zasadzie to działa
@monter5376Күн бұрын
Tylko kocioł Natural + może pracować bez prądu jeśli będzie odpowiednia instalacja grawitacyjna pomiędzy kotłem a buforem. Natomiast i tak potrzeba prądu dla zasilania pompy obiegowej dla instalacji domowej.
@_______MCK._________Күн бұрын
@@monter5376 Czyli w zimę jak niema prądu jest black aut to niema możliwości ogrzania się , a jak nazywa się te kocioł natural dokładna nazwa . A czy te kotły zgazowujące mają jakieś palniki do zgazowywania drewna .
@monter5376Күн бұрын
@@_______MCK._________ Wszystkie kotły Blaze są kotłami zgazowującymi - proszę sprawdzić ofertę producenta Blaze
@_______MCK._________Күн бұрын
@@monter5376 A jaką temperaturę grzewczo można w nim ustawić
@portomare6484 күн бұрын
Wniosek jest prosty: PATOLOGIA. W 2007 roku zamontowałem w domu - oprócz najtańszego jednofunkcyjnego pieca gazowago vaillant - najmniejszy turbokominek wodny Makroterm ( pionowy 8kW). Mam bufor zbiornik w zbiorniku 220/80, ogrzewanie podłogowe na całym dole i 20% góry (klasyczny jednorodzinny „dworek polski” 150m2, najtańszy pustak chudym=19cm na grubość ściany + 15 cm fatalnie przyklejonego styropianu - na „plackach”) + grzejniki przygotowane na zasilnie 35*C i automatycznie cwu. W początkowym okresie zamieszkiwania z pasją paliłem w tym kominku: 4-5 szczap 25-30cm na 3-4 godziny, bez dotykania czegokolwiek po dołożeniu, 3 takie wsady na dobę podczas mrozów, 1-2 gdy temperatura powyżej 0. Co 2-3 dni pełny popielnik do wysypania (można w trakcie palenia) ok. 3-4 L popiołu. Takie palenie powodowało, że tam gdzie jest ogrzewanie podłogowe można było 3 dni funkcjonować bez palenia, a jedynie dla ciepłej wody włączał się piec gazowy. (niestety matoł instalator odradził wówczas ogrzewanie podłogowe w sypialniach, czego skutkiem była konieczność grzania C.O. codziennie, gdy wszyscy byli w domu. Ogrzewanie podłogowe to NIE ciepła podłoga, wtedy tego nie wiedziałem, ale tak matoły pierdoliły - przy ciepłej podłodze nie da się spać, to fakt, ale takowej, poza łazienkami i korytarzem wejściowym w domu nie posiadam). Na sezon spalałem ~5 tzw. mp drewna + gazu za 500zł rocznie (w tym gotowanie), paliłem 4 sezony, przez niecały 1 drewno miałem takie powiedzmy na 75% dobre, poza tym albo mokre, albo przesuszone nieprawidłowo - spróchniałe. Gdyby nie ruletka z zakupem drewna (ale nie wolałbym dodatkowego etatu drwala…, choć „las” posiadam) - to z chęcią wróciłbym do palenia w kominku, ale już widzę, że na pewno nie wydam kasy na piec zgazowujący - o czym ostatnio myślałem - stąd moja wizyta tutaj - bo za 30 koła zabawy jest więcej niż z tym kominkiem, zajmuje to w cholerę miejsca, jest w porównaniu mniej ekonomiczne paliwowo, a gdy braknie prądu - staje dęba i nie daje żadnego grzania, a kominek coś tam przez szybę nadal emituje. (wiem, można mieć ups, ale można też mieć mnóstwo innych rzeczy, w ogóle można wszystko mieć - ale temat dotyczy tutaj wyłącznie sensowności pieca zgazowującego drewno za górę kasy) Fakt, mam kotłownię w salonie, ciekawe jak nazywają swój śmietnik wokół kominka „rekreacyjnego” biegacze do kotłowni…, ale jest tak bo mogło, nie musiał tam stanąć, natomiast pieca z filmu niezbyt wyobrażam sobie w pomieszczeniu mieszkalnym… (choć pamiętam w starym mieszkaniu w centrum Krakowa znajomi mieli na środku kuchni pięknie pomalowaną na czerwono starą „lokomotywę” węglową, którą grzali swoje 100m2 i 4 wysokości….
@R4ZI3L66615 күн бұрын
Ciekawe jak by sobie zradził załadowany RUFem, ktoś testował ?
@monter53766 күн бұрын
Z każdym brykietem sobie super radzi w/g użytkowników, tylko czy cena opału będzie się kalkulować.
@D-o-z-y19 күн бұрын
To bardziej przypomina pralkę niż kocioł.
@TomaszZieba-zg5tc25 күн бұрын
Witam, a jak sytuacja z kominem po sezonie grzewczym ?
@PawelNieznajomy26 күн бұрын
Ogólnie to kociął dla wlasnie kogoś kto ma swój las to jeszcze.A tak to współczuję komuś jeśli na to się zdecydował bez własnego drewna.Posiadam kocioł na ekogroszek .zero obsługi,bo nie ma co tam czyścić tylko dosypać do zasobnika raz na 8 ~10 dni i zero dymu z komina.Spalanie około 6~7 kilo na dobę 👍Czysta ekonomia a podajnik robi za przysłowiowego Mużyna obecnego zawsze w kotłowni bez własnej obecności
@andrzej351128 күн бұрын
Panowie, fajny reportaż, mnóstwo ciekawych i ważnych informacji i wszystko byłoby cacy gdyby nie tragiczny dźwięk - czasami wręcz niezrozumiały... Porażka. Telefon to trochę za mało jak na profesjonalistę.
@IreneuszWencelАй бұрын
Polecam terminowość sprawnie i szybko
@ukaszglejzner8022Ай бұрын
Witam, ma ktos jakieś informacje na temat Sigma 20 Cichewicz, Dzieki
@ukaszr9926Ай бұрын
Kotły chca sprzedawać za dziesiątki tysiecy ale reklama strasznie słaba, niewyraźnie słychać,nie da sie tego słuchać
@diuczyskoАй бұрын
W Armosie 25kW udało mi osiągnąć 8 godzin na jednym wsadzie przy -10 na zewnątrz w starszym docieplonym domu. Praca bez bufora, termostat na grzejnikach, w domu ponad 24 stopnie zimą. Były to czasu kiedy mieliśmy jeszcze zimy, palenie było ciągle. Drewno to dobrej jakości sucha brzoza.
@sztajmes1095Ай бұрын
Temu z Blaze to chyba pivo chutná :D
@diesel34167Ай бұрын
Pompa ciepła to głupota. Kup 4 klimatyzatory po 5000 zł z montażem japońskie. Gdy jedna klima padnie, to 3 ratują tyłek. Trwałość klimy to ogólnie trwałość lodówki czyli nawet 20 lat. Problemem są tylko wielkie mrozy, ale tych mamy kilka dni. Wówczas idę napalić w piecu kopciuchy. Łazienki klimą nie grzeję, a jak się kąpię to włączam wcześniej farelkę i bojler elektryczny. I oczywiście w czasie upałów mamy gratis niemal chłodzenie, czego nie da pelleciak. A jak mam fotowoltaikę to i ogrzewanie za darmo i odpada dźwiganie pelletu i czyszczenie pieca. Kto chce moęze kupić klimatyzatory w wersji Nordic czyli pociągną i przy -30. Oczywiście instalatorzy promują pelleciaki i pompy ciepła, a tak naprawdę klimatyzatory załatwiają wszystko i dotację też można uzyskać.
@andrzejkrawczyk4125Ай бұрын
widze ze pan poizolowal welna rury ja tez wszystkie rury krore odprowadzaja i doprowadzaja cieplo poizolowalem by miec jak najdluzej cieplo w domu a nie w kotlowni
@pawegrabowski55822 ай бұрын
Witam. Wkrótce będzie takie eko że np obiad na naturalnym gazie wiatrach 😂. Miłego.
@oladori59372 ай бұрын
Polecam Pana Rajmunda 🤩 Super fachowiec. Przyjechał na miejsce , omówił szczegóły,wykonał wycenę. Zamówił cały materiał i oczywiście w umowionym terminie zamontował piec wraz z osprzętem. Pan Rajmund wszystko nam po zamontowaniu pieca Blazze objaśnił ale w razie pytań zawsze służy pomocą i podpowie co zrobić. Polecamy z czystym sumieniem 👍 Ps. Jeszcze raz wielkie dzięki dla Pana 🤗
@balonesko2 ай бұрын
" Ciąg idzie do góry, a prąd bywa wsteczny " 🎉piękny bufon! Jakie objętości?
@muneg72032 ай бұрын
LUDZIEEEEE CO WY NA GŁOWY JEBLI...E 50000 PIEC(instalacja itp.A GDZIE OPAŁŁŁ za te 11m' to ponad 6000 a gdzieeeeee AMORTYZACJA I KIEDYYYYYY? Nigdy!!#INWESTYCJA NA FIRMĘ a nie do domu Kowalskiego!
@LokiM-to4wp2 ай бұрын
Zadna rewelacja, energia nie bierze sie z nikąd
@mariuszszok39572 ай бұрын
Mam pytanie czy mozna palić trocina?
@przemko63262 ай бұрын
Widziałem różnego rodzaju kotły zgazowywujące i moj wniosek jest jeded :Frooling S3 turbo lub S4 Turbo 💪💪💪 Jedynie cena zabija lecz jesli kogoś stac to jaknajbardziej polecam.
@totalizm3 ай бұрын
Rajmund - jak Ślonzok Ślonzoka - co byś Ty pedzioł o buforze z wynżownicom. Mało miejsce we piwnicy ale bufor mo na wiyrchu spirala i grzeje woda, dejmy na to 30-40 Litrów. Bufor na wiyrchu 80 stopni zagrzony. Je żeś za osobnym CWU obok, czy jak by były grzałki 10 kW w lato a w zimie uogrzywanie to dałoby rady na 4 persony?
@monter53763 ай бұрын
zadzwoń pogodomy 606-168-637
@totalizm3 ай бұрын
@@monter5376 ja...nojpiyrw musza przekonać Vatra. A to jest nojgorsze. Ale kiedyś na pewno zadzwonia. Żeby wiedzieć wiyncyj. To jest szeroki temat. Obejrzymy jak bydzie. Dziynki za odpowiedź.
@monter53763 ай бұрын
a ktoś Ty jest i skąd - napisz mi na smsie
@marek_65473 ай бұрын
Tak naprawde to prehistoria, taki kocioł. Byle kociolek z podajnikiem na ekogroszek jest 100 razy wygodniejszy. W palniku retortowym węgiel jest podawany od dołu do paleniska, dzięki czemu praktycznie nie ma dymienia. Wiele lat mialem kocioł zasypowy, jak wymienilem na podajnik to odzylem. W kotlowni czysciutko.. Takze polecam. Niestety nieflugo znowu trzeba będzie zmieniac system ogrzewania ze względu na przrpisy unijne. Masakra...
@AgnieszkaGarbacz3 ай бұрын
Dzien dobry potrzebuje opini na temat kotła sigma dual..czy moze pan pomóc,?
@monter53763 ай бұрын
niestety nie znam kotła
@rafwla3 ай бұрын
Jak się różnią tylko budową turbolatorów tzn. że te o mniejszej mocy są mniej ekonomiczne bo mają większą stratę kominową. Moc kotła zawsze powinna byc zwiazana ze zmianą powierzchni wymiennika, przy stałej temperaturze spalin.
@andrzej351128 күн бұрын
Jest dokładnie odwrotnie - dłuższy przepływ przez wymiennik ciepła oznacza większą ilość ciepła oddanego do medium grzewczego, a to z kolei oznacza WIĘKSZĄ SPRAWNOŚĆ. Spaliny nie są spowalniane w kominie a TYLKO w wymienniku ciepła. Ale i tak, czy jest to 94%, czy 96% to są to tylko czysto katalogowe i marketingowe klimaty.
@jakubwieczorek74003 ай бұрын
Szanowny Panie @Monter mozna sie z Panem jakoś skontaktować??
@monter53763 ай бұрын
606768637
@skiba2063 ай бұрын
Uczciwe i obiektywne porównanie dwóch źródeł ciepła 😂😂😂😂i cyk"nie polecaj kanału "
@RadekBak-py9yf4 ай бұрын
polska czarna d..pa brawo
@jolanta42104 ай бұрын
Jak działa kocioł gdy nie ma prądu przy rozpalaniu . Jak działa kocioł gdy prądu zabraknie w czasie spalania załadowany do pełna 🤔
@monter53763 ай бұрын
W zależności od rodzaju połączenia kocio-bufor jest możliwa grawitacja, w inny przypadku po zaniku prądu dopływ powietrza do paleniska będzie odcięty (mocno ograniczony) co nie powoduje nadmiernego wzrostu temperatury a w razie potrzeby uruchomi się wężownica schładzająca. Można również zastosować ups
@damians98144 ай бұрын
Witam dobry materiał konkret a jeśli co do minusów peletu to napewno syf w trakcie czyszczenia kotła przy małej kotłowni to uciążliwe
@jarosawwinnicki56417 күн бұрын
Jest na to rozwiązanie i nie ma syfu. Separator cyklonowy do odkurzacza i wszystko ląduje w metalowym wiadrze. Czyszczenie to sama przyjemność i zero kurzu.
@---ro3dm4 ай бұрын
A druga sprawa to sa doplaty do nowych kotłowni
@---ro3dm4 ай бұрын
95k za pompę i panele? Łoooo matko. Ja zapłaciłem za pompę i 10kwp 10k bo w życiu trzeba myśleć
@jarosawwinnicki56417 күн бұрын
Jak się nie ma dochodów to faktycznie resztę dopłaci PAŃSTWO z naszych podatków. To się nazywa myślenie. Bo jak kupiłeś bez dopłaty za 10k to chyba z gównolitu to było. A jeśli to faktyczna prawda to podaj namiary na sklep.
@---ro3dm17 күн бұрын
@jarosawwinnicki564 wystarczy mieć rodzinę i 100k dochodu też dostaniesz
@GrzegorzBrzeczyszczykiew-sz8ou4 ай бұрын
Można prosić namiar na pana montera ?
@ArsonWR5 ай бұрын
Dzień dobry, czy montuje Pan pelleciaki w Mazowieckim?
@monter53765 ай бұрын
niestety nie
@MateuszSudol-zk9ts5 ай бұрын
Ale brzydko rury poukładane poprawa estetyki by się przydała
@robertwojciechowski40835 ай бұрын
Użytkuję Galmet Genesis od 2018 roku i do dziś bez zastrzeżeń ,raz wymieniona grzałka (160zl), największym plusem jest zasyp ponieważ zbiornik ma około metra wysokości stojący obok kociołka,niech przyszły nabywca weźmie to po uwagę. Jeśli mamy wrzucić wcale nie mało tych woreczków na wysokość ramion.
@vladymyrmelnyk27555 ай бұрын
Super!!! W końcu ktoś z obiektywnym podejściem do tematu, a nie reklama. Dziękuję za to nagranie.
@skiba2063 ай бұрын
😂😂😂😂
@dobrynick43135 ай бұрын
Modernizacja starego, wymiana pieca na pellet 24kw, wymiana starych grzejników na nowe, nowa instalacja grzewcza - same grzejniki, budowa nowego komina. Za to wszystko wyszło 42tys czerwiec 2024. Doliczyć trzeba 4tony pelletu +-5tys. Zwrot czystego powietrza około 30%
@DonPawoxАй бұрын
@@kreciq_klu serio ? 😁
@DonPawoxАй бұрын
@@kreciq_klu grzejniki do pompy ciepła ?😀Zaoszczędzi na kominie ? 😁 A ile zaoszczędzi na prądzie ?
@kammis16085 ай бұрын
A tak się przechwalali , że zostaje po spaleniu węgiel drzewny małe kawałki i wystarczy papierek tam wsadzić i podpalić...a tu widzę samo rozpalanie jak w zwykłym kopciuchu😂😂😂😂
@lukaszjurak1235 ай бұрын
Czy łącząc kocioł Blaze Harmony 25 kW z buforem rurami Cu 42 mm, żeby zapewnic obieg grawitacyjny mogę zastosować pompe obiegową CO obejściową dla zaworu grawitacyjnego? Jak dobrać w takim przypadku pompkę?
@monter53765 ай бұрын
pompa 25-4 zupełnie wystarczy
@lukaszjurak1235 ай бұрын
Czy wentylator wyciągowy spalin musi mieć króciec dymowy (wyjściowy spalin) skierowany w górę, czy możne być skierowany w bok?
@monter53765 ай бұрын
rura dymowa powinna zawsze unosić się ku górze ale uważam że może być skierowany w bok ale zależy jak długi będzie odcinek poziomy
@lukaszjurak1235 ай бұрын
@@monter5376 około 30 cm długości będzie miał prosty odcinek poziomy. W przypadku umiejscowienia mojego kotła poziome ustawienie wyjścia z wentylatora wyciągowego bardzo ułatwi umiejscowienie kotła
@monter53765 ай бұрын
@@lukaszjurak123 polecam kolano z wyczystką za kotłem.
@andrzejka9025 ай бұрын
Jesteśmy bardzo zadowoleni z usługi Pana Rajmunda. Wszystko zrobione super. Wszystko zrobione zgodnie z wyceną. Ogólnie wszystko na duży plus .
@mirdallke26 ай бұрын
pompa ciepła to zielony wał
@Smialek856 ай бұрын
Jeszcze dopytam, jaką średnicę mają rury u Pana na wylocie i powrocie z kotła?
@RajmundGolec-vn9gl6 ай бұрын
Rury czarne 32
@Smialek856 ай бұрын
Witam. Obecnie ma kocioł gazowy, rury na wyjściu i powrocie 22 mm. około 180 m2, wszystko ogrzewane grzejnikami. Czy jest możliwośc zainstalowania pieca jak w filmie i ogrzewania wszystkiego z bufora? Czy przekrój rur za mały? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
@monter53766 ай бұрын
Jeśli do tej pory cała instalacja pracuje prawidłowo na obecnych średnicach rur to tak samo będzie po podłączeniu z bufora.
@petergoros7166 ай бұрын
Jeszcze ważna może uwaga, kocioł jest 10kw , a palnik kipi jest 16kw bo kipi nie produkuje mniejszych, jak to sie ma do współpracy z kotłem bo raczej nie jest to zintegrowane zestawienie...?
@monter53766 ай бұрын
Wymiennik kotła 10 kW i 15 kW to ta sama wielkość a palniki są montowane w zależności od potrzeb 16 kW lub 10 kW które również KIPI produkuje a mając zastosowany palnik 16 kW serwisant może zaprogramować go jako 10 kW.
@petergoros7166 ай бұрын
Ok to jak np zazwyczaj palnik 12kW sprzedawany z kotłem który też jest opisany jako 12kw ma zakres mocy od 3.6 do 12 kW, to jak to się ma do tego że kocioł opisowo 10kW z pilnikiem kipi 16 kW ma prawidłowo działać na minimalnych mocach? Bo jak można mu ustawić np do 10 kW , to minimalna wartość mocy wrazie potrzeby nie będzie i tak niższa niż ok 5 kW.. Pytam bo szukam kotła najlepiej 10 kW i mam obawy że w tym przypadku ten palnik może być zbyt mocny, a są w takim zestawieniu sprzedawane
@monter53766 ай бұрын
@@petergoros716 Każdy palnik KIPI od 10 kW do 26 kW ma automatyczną ( płynną regulację mocy ) od 5 kW do mocy maksymalnej ale po osiągnięciu zadanej temperatury jego moc obniża się do 2 kW (w nadzorze) i z taką mocą może pracować do 60 minut ( czas ustawialny) . Jeżeli budynek nie potrzebuje więcej niż 10 kW to można sobie u sprzedawcy (czy instalatora) zamówić kocioł z palnikiem 10 kW ( też tak zamawiam w razie potrzeby)
@Artas-wn4dx6 ай бұрын
Tylko pellet. Od lipca po uwolnieniu cen prądu podrożeje on średnio 50 proc. Właściciele pomp ciepła zostaną ze swoimi "młynkami do kawy" jak Himilsbach z angielskim. Brawo wy😂
@babciaification4 ай бұрын
Dopiero będzie lament
@WscieklyPies6 ай бұрын
Witam właśnie jestem przed podpisaniem umowy na przebudowę kotłowni cena 60 tys . Piec Rakoczy bufor Kelvin 1400 l . Chyba troszkę duzo ? Pozdrawiam
@bhp7517 ай бұрын
Na starych zasadach fotowoltaika srednio moze wyprodukowac 10000kw z tego 20% bierxa energetyka zostaje 8000kw przy nowoczesnym budynku moze dać radę pod warunkiem , że albo się nauczysz sam ją obsugiwac ,albo serwisant będzie przez rok u ciebie kilka razy w miesiącu i ją ustawiał, aż będzie optymalnie,ale nowe zasady wcale się nie opłaca i przy tych cenach prądu,ja tez uwazam żeby biedni się w to nie pakowali bo może się skonczyc komornikiem Mam piec na pellet moje zapotrzebowanie cieplne na rok razem z wodą to kolo20000kw w pokojach ponad 25 c bo zona lubi ciepło gdybym mial 22 c to pewnie mniej koszt pelletu koło 6000 tyś kaloryfery 100 m ogrzania piec Tekla Komfort 12 kw bez bufora 24 na h działa 9 miesięcy wszystko na krzywej pozniej tylko woda 47c no a prądu pompa ciepła ile by potrzebowala zależy od cop ale 7000kw prądu to lekko po 1,27 za kw to kolo 9000tyś za ogrzewanie plus dom to 13tys srednio można mieć 1100 co miesiąc , pellet pojdziesz do mrowki i dokupisz po pare worków ,a tu płacz i płać.Radzilbym by przed kupnem wziąć firmę przyjadą przemierzą jakie masz zapotrzebowanie energetyczne wyliczy ile watów potrzeba i wtedy dobierac pompe a nie jak teraz przychodzi gostek i pyta ile ma być ciepło w domu na oko jak pan Wiesio
@darudaru8669Күн бұрын
Może i ja się wypowiem. Modernizowałem dom i w pierwszej fazie złożyłem wniosek o dofinansowanie na pellet mając już założoną wcześniej instalacje PV na starych zasadach, ale po przemyśleniach zrezygnowałem- wycofałem wniosek. Następnie żona wniosek złożyła na siebie, ale tym razem na pompę gruntową finalny koszt 64 tys. dofinansowanie 28 tys. plus jeszcze mogę wziąć 7 tys. na rekuperację lub CWU plus ulga termomodernizacyjna. Pompa uruchomiona 30.09.2024 r. do dnia 08.01.2025 zużycie prądu z podlicznika 1465 kWh myślę że do końca zimy czyli do 31 marca będzie poniżej 3000 kWh. Dom 100 m2 średnio ocieplony, obecnie zamieszkały przez 3 osoby, okna 2 szybowe raczej do wymiany, grzejniki 70% podłogówka 30%. Zużycie samej energii na dom roczne przed zamontowaniem PV to około 2600 kWh. Instalacja PV niecałe 9 kWp. Wiem że koszt inwestycji duży bo w sumie około 90tys. minus dopłaty. Jestem z wykształceniem inżynierem, także sam ogarniam ustawienie krzywej grzewczej i dobrałem ją do swoich potrzeb tak samo jak grzanie CWU. Temperatura w całym domu min 22 maks 24 stopnie. Jeszcze mała uwaga instalacja PV jak ma 10 kWp i wyprodukuje te około 10 MWh przez rok to część tej energii konsumujemy sami w ciągu dnia co daje nam większy odzysk niż 8 MWh, bo energia którą zużywamy na bieżąco nie jest pobierana z naszego wirtualnego magazynu którego sprawność to 80%. Myślę że pompa gruntową ma dużą przewagę nad pompami powietrze woda, ponieważ nie ma defrostów, a sama sprężarka i wszystkie elementy elektroniczne, zawory cały rok są w pomieszczeniu ze stałą temperaturą. Umowę z PGE na starych zasadach mam jeszcze na 12 lat i myślę że przez ten czas cała inwestycja się zwróci, choć nie wykluczam jakiś awarii, a zaletą takiego rozwiązania jest jego 100% bezobsługowość jak gdzieś wyjeżdżam na dłużej.
@bhp751Күн бұрын
@darudaru8669 tak na oko to musisz mieć COP koło 6 znajomy miesięcznie 1200 kw prądu pompa bierze powietrze- powietrze i w domu 19 c i serwisant raz na rok 500zl za przyjście 🙂