cześć mamy udziały w nieruchomości p 1/2 rozbudowałem piwnice kotłownie i szambo a drugi udziałowiec nie chce zwrócić wydatków co zrobić czy ja mam w ten sposób większe udziały w nieruchomości ?
@Rafał-i2e15 күн бұрын
W Polsce nie ma prawa własności, jest jedynie ekspektatywa tego prawa. Gdyby było inaczej, urzędnik nie mogłyby cie wywłaszczyć. Podobnie jak znajdziesz na swoim terenie np. Samorodek, czyli kawałek czystego złota, powinien być Twój, ale nie jest.... Ponieważ prawo własności jest ograniczone. Nie możesz na swojej działce wydobywać ropy ani założyć kopalni. Uważam że to skandal, tyle lat od czasu upadku komuny i najprostsze sprawy nie są w Polsce załatwione. Wiecie że nie mamy ustalonych granic ze wszystkimi sąsiadami????
@ivette_a7173Ай бұрын
znakomity wykład, dziękuję
@cj9126Ай бұрын
Ile ja bym dała zeby miec takiego profesora… marzenie pozdrawiam serdecznie😢
@kasiakasia16412 ай бұрын
Uwielbiam Pana. Wracam do wykładów z przyjemnością.
@halinakozlowska26723 ай бұрын
Co do tych masek Panie Profesorze, to pewnie Pan juz wie, ze ta pandemia to byla plandemia I wielkim biznesem, niczym wiecej.
@halinakozlowska26723 ай бұрын
Swietnie wytlumaczone. Dzieki
@barbaragorbaczow53314 ай бұрын
Czy ważna jest czynnosc prawna, gdy pełnomocnik nie dostarczył pełnomocnicta do sądu? Czy sprawa rozstrzygnięta jest ważna? Przeciwko komu należy pisać protest, czy adresatem jest nieumocowany pelnomocnik, ktorego sędzia uznal, bez dostarczenia pełnomocnictwa? Czy przeciw temu reprezentowanemu bezpośrednio? Kto zatem jest stroną? Kto pozwany i kto pozywa?
@halinakozlowska26724 ай бұрын
Bardzo fajnie wytlumaczone. Dzieki. Nie jestem prawnikiem.
@barbaragorbaczow53315 ай бұрын
Doktorze, jaki tytuł o służebnościach?
@barbaragorbaczow53315 ай бұрын
A korzystanie z drogi, ktora byla tymczasowa prawnie ustanowiona przez Panstwo, miała powstac droga z innej strony, lecz nigdy nie powstala. Jezdzimy od 73 roku.
@sikorapa4 ай бұрын
Witam - zasiedzenie może również dotyczyć nieruchomości Skarbu Państwa - więc wszystko działa j/w
@barbaragorbaczow53315 ай бұрын
Co to jest zasiedzenie sluzebnosci gruntowej drogi?
@barbaragorbaczow53315 ай бұрын
Co z odsetkami po skutecznym sprzeciwie w EPU? Jaka kwota pozwu w SR? Czy sprzeciwione odseteki można w ogóle nie uznać? Czy wówczas tylko kwota główna do procesu?
@sikorapa4 ай бұрын
Odsetki biegną od daty wymagalności. jak będzie sprzeciw to sąd będzie decydowała co z odsetkami
@barbaragorbaczow53315 ай бұрын
Ale Pan wesoły i pożytecznie wesoły😊 Cesarz, to ma klawe życie.
@relatywnasekatura37996 ай бұрын
Dzień dobry, czy pan doktor wstawi wykład z ksiąg wieczystych , użytkowania i spółdzielczych własnościowych praw do lokalu?
@thelittleprince78576 ай бұрын
Uzyskałem bezpodstawne wzbogacenie po wysłuchaniu tego wykładu 😊
@adwokat_inpol6 ай бұрын
Dziękuję bardzo za wykład, za pomocą Pana wykładów przygotowuję się do egzaminów nostryfikacyjnych
@maria-yi4kh6 ай бұрын
Dziękuję Panu bardzo
@zbigniewbrzezanski52137 ай бұрын
Dziękujemy ❤
@Micha-de2yj9 ай бұрын
Dziekuje za super wykład panie profesorze
@RSsilesia10 ай бұрын
Jeśli chodzi o umowy z bankiem gdzie zobowiązanie zostało spłacone a bank powinien mi oddać te umowy a nie chce czy można się powołać na prawo rzeczowe ?
@Łysodupa10 ай бұрын
Bardzo ładnie 😊 alle proszę się nie powtarzać 😊mamy zamysł jest zdanie przecinek chwila na zastanowienie kwestii czasami męczące ogólnie ok😊
@ChudySzczurNaTrenie10 ай бұрын
Sesja tuż tuż, a więc trzeba zacząć coś powtarzać 😅
@boguszbiaecki352911 ай бұрын
Dzień dobry Panie Doktorze, w ok. 15 minucie wykładu mówi Pan Doktor o tym, że wiatrów nie do końca należy traktować jako siłę wyższą ze względu na częstsze ich występowanie. Od razu wpadło mi do głowy takie spostrzeżenie "czy to, że można przewidzieć takie warunki atmosferyczne, synoptycy o nich odpowiednio wcześnie informują, oznacza od razu, iż wszystkie drzewa, które potencjalnie mogą nie wytrzymać siły wiatru, trzeba usunąć?". Co Pan Doktor sądzi na ten temat? Osobiście wydaje mi się, że warunkom atmosferycznym bliżej jest do wspomnianej siły wyższej niż do innej konstrukcji. Jestem studentem prawa, jednakże nie na Uniwersytecie na, którym Pan Doktor wykłada. Przygotowuje się z pomocą Pana Doktora wykładów już na kolejną sesję. Bardzo mi odpowiada sposób prowadzenia wykładu, a przede wszystkim mapki oraz częste nawiązywanie do życia codziennego. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź oraz za możliwość nauki z zapisanych wykładów Pana Doktora. Pozdrawiam.
@sikorapa11 ай бұрын
Dzięki za miłe słowa - wykłady na YT powstały z potrzeby chwili, ale postaram się je dopracować w semestrze letnim. Co do siły wyższej - ma to być zdarzenie nadzwyczajne - zewnętrzne, nieprzewidywalne, niemożliwe do zapobieżenia. W dzisiejszych realiach ciężko o coś tak rzadkiego że aż nieprzewidywalnego. Np pojawianie się COVID 19 - nie przez wszystkich jest uznawane za siłę wyższą. A przecież raczej przewidzieć, czy zapobiec się za bardzo nie dało. Życzę sukcesów !!!!
@KS-ns7id11 ай бұрын
Bardzo przydatne video, dziękuję
@marekblaszczak4022 Жыл бұрын
To było tak Czym się różni pieniądz od dozorcy? Niczym bo Pieniądz to grunt grunt to Ziemia Ziemia to matka matka to anioł anioł to stróż a stróż to dozorca.
@Kamilajne Жыл бұрын
Dziękuję za pomocny wykład
@Kamilajne Жыл бұрын
Bardzo pomocny wykład, przyjemnie się słucha😁
@ukaszjaniak801 Жыл бұрын
super wykład, ogromnie dziękuję za wrzucenie i możliwość odsłuchania go dzięki temu np podczas odpoczynku, jazdy samochodem czy jeszcze innej aktywności
@lilly9539 Жыл бұрын
Dziękujemy Panu za super wykładu
@ds2448 Жыл бұрын
Panie Doktorze, nagranie o hipotece urywa się nagle na prawie do dysponowania miejscem hipotecznym. Jest szansa na wrzucenie brakującej części?
@sikorapa Жыл бұрын
Dzięki - pomyślę by nagrać hipotekę jeszcze raz. Serdecznie pozdrawiam
@KacperCebula Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za wykład , bardzo pomocny
@marcinbigos5801 Жыл бұрын
Kocham pana ze te wykłady
@baylon1337 Жыл бұрын
Pańskie materiały są świetną pomocą naukową również dla studentów spoza UZ, panie doktorze. Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za udostępnienie ich publicznie.
@kingaszkaradkiewicz4685 Жыл бұрын
Mam jutro sprawdzian z prawa rzeczowego i mam nadzieje ze zdam..
@sikorapa Жыл бұрын
Trzymam kciuki !!!!
@kingaszkaradkiewicz4685 Жыл бұрын
@@sikorapa zdałam na 5!!
@wojciechwadoch8270 Жыл бұрын
Przesluchalem Pana wykłady z prawa cywilnego ogólnego. Teraz czas na zobowiązania. Dziękuję za super wykłady!❤
@tomaszroszak5699 Жыл бұрын
prosze o więcej!!!!!!!!! bardzo dużo Pan w nosi, wszystko rozumiem dzięki Panu:))))
@Zuzannabar-g8d Жыл бұрын
Świetny wykład, prosimy o więcej bo zaraz sesja:((
@karynabenii7218 Жыл бұрын
czy można gdzieś pobrać tą świetną tabelkę ze wszystkimi przedmiotami prawa cywilnego?
@KacperCebula Жыл бұрын
Bardzo pomocny wykład, dziekuje !!!
@nakita4351 Жыл бұрын
Dzień dobry, chciałam się spytać czy ma pan doktor jakiś filmik z samych ksiąg wieczystych? Pozdrawiam
@sikorapa Жыл бұрын
Witam - z ksiąg wieczystych się nie nagrał. Postaram się coś zrobić w najbliższym czasie (tzw. na początku lutego) Pozdrawiam
@nakita4351 Жыл бұрын
@@sikorapa super, bardzo bym prosiła i jeszcze jakby pan doktor znalazł czas nagrać wykład z użytkowania
@nakita4351 Жыл бұрын
Dobry wieczór, mam jeszcze pytanie. (Z góry przepraszam że tak Pana męczę tymi pytaniami) Ale jutro mam kolokwium z prawa cywilnego i nie daje mu to spokoju a wczesniej przesłuchiwałam Pana wykład i mi się kojarzy że było tam innczej niż w art. 77 § 1, który mówi żeby zerwać umowę trzeba zastosować formę dokumentową. Czyli jeśli umowę zawarto wcześniej w formie zwykłej pisemnej to teraz już nie można w formie pisemnej tylko trzeba przy użyciu nośniku informacji- np. przez SMS- (bo to forma dokumentowa)? Oczywiście, jeśli w umowie nic tam nie było zawarte, ani ustawa nie zastrzega innej formy.
@sikorapa Жыл бұрын
Zgadza się formę dokumentową wprowadzono by uprościć rozwiązywanie umów. Wykłady mogą pochodzić z różnych okresów i mogło jeszcze nie być formy dokumentowej, ale obecne gdy nie umowy co do formy - dokumentowa czyli sms - wystarczy
@kamilajna9209 Жыл бұрын
Bardzo pomocne filmiki 😄
@sikorapa Жыл бұрын
Cieszy mnie bardzo !!!
@nakita4351 Жыл бұрын
A już rozumiem te pliki w tym innym formacie były do utworzenia w tej aplikacji i były to takie same jak te w wersji jpg i pdf. Dziekuje
@sikorapa Жыл бұрын
Dokładnie tak - pliki dmmx - wymagają programu www.imindq.com - 15 dni jest za darmo i można samemu tworzyć własne mapki - albo zmieniać moje (abonament studencki na rok zdaje się 9 dolarów? ale trzeba napisać że się jest studentem). Moim zdaniem dobrze jest je zwyczajnie wydrukować i pisać kolorowo uwagi, podkreślać, dopisywać - ogólnie zrobić mamki jak najbardziej swoimi. Życzę owocnej nauki i jak coś proszę pisać.
@nakita4351 Жыл бұрын
I jeszcze mam pytanie dotyczące obowiązku zastawnika, mówił Pan że zastawnik mógł korzystać z rzutnika jako forma pobierania pożytków a art. 319 mówi że, "po wygaśnięciu zastawu obowiązany jest złożyć zastawcy rachunek". Co to znaczy złożyć rachunek? Czy zastawnik musi teraz za te pożytki zapłacić zastawcy?
@sikorapa Жыл бұрын
Tak - proszę pamiętać, że mówimy o zastawie tzw. "ręcznym" tj z ręki do ręki przechodzi rzecz i polskie przepisy zwykle odnosiły swoje konstrukcje do warunków wiejskich (tam przetrwało prawo cywilne po wojnie) - jeśli tą "rzeczą" była na przykład krowa (zwierze) to takie zwierzę daje pożytki (mleko) i trzeba to rozliczyć - krówkę trzeba karmić, ale w zamian za to daje mleko. Podobnie z moim rzutnikiem - można sobie wyświetlać filmy, ale jak padnie lampa - trzeba wymienić.
@nakita4351 Жыл бұрын
I czy jeśli nie ma daty pewnej z "art. 307 § 3 Zastaw jest skuteczny wobec wierzycieli zastawcy, jeżeli umowa o ustanowienie zastawu została zawarta na piśmie z datą pewną". To wtedy nie jest on skuteczny? Jakie są skutki jeśli doszło do zastawu zwykłego ale bez umowy zawartej na piśmie z datą pewną?
@sikorapa Жыл бұрын
Witam - zastaw służy zabezpieczeniu mojej wierzytelności np. pożyczki, ale jeśli pożyczający (zastawca) ma już inne długi to poprzedni wierzyciele też mają swoje prawa i to nieraz wcześniejsze niż te z późniejszej pożyczki. Musimy te prawa chronić i żądamy daty pewnej od stron umowy zastawu. Jak daty nie ma - nie ma pierwszeństwa nowego wierzyciela (zastawnika), który swoją wierzytelność zabezpieczył zastawem. Nowy wierzyciel (zastawnik) traci jedno z najbardziej istotnych uprawnień - pierwszeństwo przed dłużnikami osobistymi. Ale umowa jest ważna (zastawa skuteczny) i jak nie ma długów wszystko działa.
@nakita4351 Жыл бұрын
@@sikorapa dziekuję teraz już rozumiem :)
@nakita4351 Жыл бұрын
Wyjaśnił Pan doktor czym jest zastaw przyszły a czym w takim razie różni się od zastawu warunkowego? Pozdrawiam
@sikorapa Жыл бұрын
Proszę pamietać, że nie zastaw jest warunkowy - tylko wierzytelność, którą zastaw zabezpieczenia (a to jest prawo zobowiązań nie rzeczówka). Co do wierzytelności przyszłej lub warunkowej to chodzi o stosunek prawy jakie powstanie kiedyś lub jak zaistnieje warunek (dostanę spadek, pole obrodzi zbożem). Np mam promesę (przyrzeczenie banku udzielenia kredytu) i na tę okoliczność robię zastaw. Kredytu jeszcze nie mam i wierzytelność jest przyszła, ale zastaw już ustanowiłem bo mogę. Podobnie jest z warunkową - jak mi rodzice odpalą kasę za ukończone studia to ci zwrócę kasę za akademik, a na razie weź w zastaw laptopa;-)))))
@marzenagutkowska75212 жыл бұрын
Co to znaczy że małoletni właściel w stosunku do niego zasiedzenie kończy się z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletności? Żeby zasiedzieć nieruchomość to potrzeba te 20 albo 30. Wiec jeśli małoletni uzyska pełnoletność to będzie miał 18 lat + te 2 lata dodatkowe to będzie 20 lat. Wiec wtedy ktoś może zasiedzieć jego własność np. w dobrej wierze? A co ze złą wiarą? Potrzeba zawsze równe 30 lat niezależnie od wieku małoletniego? Pozdrawiiam
@sikorapa2 жыл бұрын
Trzeba wziąć pod uwagę, że okresy zasiedzenia spadkobierców i spadkodawców (zmarłych) się sumują. Ktoś kto zasiedział nieruchomość zlicza sobie czas np rodzica i dodaje swój. Zasiedzenie zawsze biegnie przeciwko właścicielowi nieruchomości (każda jakiegoś właściciela ma, nawet jak go nie znamy) - ten może się bronić że np zawarł jakiś czas temu umowę najmu i już nie ma przesłanek zasiedzenia, bo posiadanie przestaje być właścicielskie (samoistne) i staje się zależne. Małoletni tez musi mieć taką szansę i dlatego dajemy mu extra dwa lata by podjął walkę o swoje.
@nakita43512 жыл бұрын
I jeśli np. kupiliśmy od dewelopera lokal mieszkalny i został podpisany akt notarialny ale notariusz nie złoży odrazu wniosku o utworzenie księgi wieczystej tylko zrobi to po kilku dniach. To jesteśmy właścicielem dopiero wtedy kiedy zostanie utworzona KW? A nie wtedy kiedy a)umowa zostanie podpisana. b) jest wniosek do sądu przez notariusza o utworzenie KW. Bo to ten wyjątek od zasady konsensualności? Musi być oficjalnie utworzona KW a nie tylko to że notariusz złoży wniosek?
@sikorapa2 жыл бұрын
Ustawodawca może zrobić co zechce. Ze względu na pewność obrotu najważniejszym przedmiotem własności tj nieruchomościami (ziemi na świecie nie będzie więcej niż jest) wpis może mieć charakter konstytutywny (tylko odrębna własność lokalu i użytkowanie wieczyste). Czyli, że rozporządzenie nimi dochodzi do skutku pod warunkiem wpisu. Czy jest to wyjątek od konsensualności? jedni twierdzą, że tak - inni, że nie bardzo.
@nakita43512 жыл бұрын
Umowę zobowiązującą o podwójnym skutku rozumiem. Natomiast nie rozumiem po co jest kauza i konsensualność? Dlaczego te 2 rzeczy są w Polsce? Bo dla mnie one są praktycznie takie same jak te przy umowie zobowiązującej. Żeby dojść do przeniesienia własności trzeba mieć 1) zobowiązanie a 2) rozporządzenie. To po co kauza i konsensualność? Jakby ktoś byłby mi w stanie wytłumaczyć, byłabym wdzięczna. Pozdrawiam
@sikorapa2 жыл бұрын
Kauza to jakieś istniejące akceptowalne prawem uzasadnienie dla rozporządzeń (przysporzeń) - umowa, przepis itp.. Np. wręczam nabyty przedmiot bo mi za to ktoś zapłacił, płacę dług bo pożyczyłem pieniądze. Chodzi o to bu kontrolować takie przysporzenia, które nie mają kauzy czyli uzasadnienia prawnego (oderwane od kauzy - abstrakcyjne, np. gwarancja bankowa, zastępujące złożenie wadium) - bo takie są możliwe ale tylko jeśli jest wyraźne zezwolenie w ustawie. Umowa zobowiązująca jest zwykle kauzą dla umowy rzeczowej (przeniesienia własności) - bo ta ostatnia jest zbyt ważna by do niej dochodziło bez uzasadnionej prawem akceptowalnej przyczyny. Ale dyskusje czy to w ogóle ma sens i czy takie ograniczanie swobody rozporządzania prawem przez konieczność istnienia akceptowalnej prawem kauzy jest uzasadnione trwają od czasów starożytnego Rzymu - Patrz "Polemika na temat przydatności podziału na czynności ..." do pobrania na googlu. Konsensulaność zaś dotyczy sposobu zawarcia umowy zobowiązaniowej - albo jej zawarcie będzie związane z wykonaniem pewnych czynności faktycznych (np. jedną ręką wręczam rzecz i jednocześnie drugą odbieram pieniądze) i te czynności będą stanowić oświadczenie woli (wyciągając rękę z towarem komunikuje że chce sprzedać), albo oświadczenie woli zwiążemy z pewnymi procesami myślowymi (podjęcie decyzji), i ich zakomunikowaniem w inny sposób niż przez trzymanie rzeczy w ręce (np słownie, poprze sms). Umowy realne są bardzo pewne (wola trzymającego towar w ręce jest niewątpliwa), ale za to mało elastycznie i świat uznaje mocą wiążącą umów zawartych poprzez wymianę wzajemnych komunikatów werbalnych. Dlatego umowy konsensualne (zgodne oświadczenie woli stron, bez konieczności wręczenia rzeczy) praktycznie wyparły umowy realne. Przykłady umów realnych - zastawa ręczny, przechowanie.