FVE a předpověď osvitu 🌞
2:56
Jak chladit skoro zadarmo?
2:56
6 ай бұрын
Пікірлер
@pravotice108
@pravotice108 3 күн бұрын
To som potreboval počuť presne tak to skúšam doma 40-45° mi stačí len neviem aky vykon zvoliť
@tcmach265
@tcmach265 12 сағат бұрын
Výkon se dá spočítat ze spotřeby paliva a účinnosti kotle.
@palkonovak9318
@palkonovak9318 6 күн бұрын
Mít 38°C v radiátorech nebo podlahovém topení co se týče účinnosti vytápění je veliký rozdíl !
@adrianparadeiser6401
@adrianparadeiser6401 27 күн бұрын
Fotovoltika a cerpadlo je dobra volba ked je dom top zatepleny a top okna.
@frantisekpekarcik9270
@frantisekpekarcik9270 28 күн бұрын
Ďakujem.
@tomasjancura2104
@tomasjancura2104 29 күн бұрын
super rady moc děkuji za toto video
@pavelskorepa904
@pavelskorepa904 Ай бұрын
Dobrý den, mohl by jste mi pomoci jak je to s kombinací s krbovou vložkou s teplovodním výměníkem?
@Karlovskej
@Karlovskej Ай бұрын
Fotovoltaická elektrárna v souvislosti s tepelným čerpadlem mnoho smyslu nedává. Když v zimě, kdy je zataženo, jsou krátké dny, případně zasněženo, a já potřebuji nejvíce topit, fotovoltaická elektrárna mi vyrábí tak malé množství energie, že úspora je zcela zanedbatelná.
@adrianparadeiser6401
@adrianparadeiser6401 27 күн бұрын
Kaamo ale ty v zateplenej novostavbe nepotrebujes az tak moc topit ako cez leto cladit pri velkych oknach. Cez zimu ked je cez den minus 5 a svieti slnko tak kotol nejde . Solarny zisk cez okna staci. A ver ze to funguje.
@Karlovskej
@Karlovskej 27 күн бұрын
Ano. Ale já se bavím o něcem jiném. Já fotovoltaiku mám.
@richardj4041
@richardj4041 Ай бұрын
super vysvetlene chcel by som sa opytat co myslite o Samoodvzdušňovacom ventile ? oplati neoplati sa kde je vhodne hoo instalovat a kde nie napriklad v ybtovom dome s 72 bytmi dakujem za odpoved pripadne mozete urobit aj vydeo vas sledovatel zo slovenska
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 Ай бұрын
Logicky i když žijeme v pokřiveném trhu dotacemi tak pořád je to trh. Dá se tedy předpokládat že ty zdroje energií budou nastaveny tak že s drobnými výkyvy budou vycházet podobně na provoz. To se dá pochopit. Zatím asi nejmenší výhodnost má FVE , kterým v zimě vytopíte tak coby z trouby.
@cepo4826
@cepo4826 Ай бұрын
Uzitocne video. Moze to fungovat aj na podlahovku?
@Ivanseba
@Ivanseba Ай бұрын
Děkuji pane, za dobrou informaci. Palec 👍👍👍
@jansimek7320
@jansimek7320 Ай бұрын
A ty teploty ?
@pavelvitek8637
@pavelvitek8637 Ай бұрын
Jn jen kvůli nim jsem si to pustil a oni nic 😂
@jozohorar9620
@jozohorar9620 Ай бұрын
Toto som potreboval vedieť!Hned po Vianocnych sviatkoch to nastavim podľa vasho navodu!!!Presne tie problémy mam s radiatormi ,s topením!Takze,prvy radiator od kotla nastavit na stupnicí na číslo 1 a potom zvyšovať kazdy radiátor postupně!Vdaka za informácie!!!
@MrTezki
@MrTezki Ай бұрын
Děkuji, bohužel jsem to zkusil, jeden den to topilo, a další den tam najednou přestala jít voda úplně. A to jsem to dal radši jen na dvojku v místnosti kde máme krbová kamna. Radši jsem to vrátil zpátky na šestku ale je mi to teď záhadou.
@StarýOpičák
@StarýOpičák Ай бұрын
Když snížím průtok v radiátoru, tak mi zbyde více teplé vody do ostatních radiátorů. To je pravda. Ale zase se bude pomaleji zahřívat,. To je píš problém poddimenzovaného kotle, kdyby v kotli bylo dostatek teplé vody, tak se tohle neděje. Mám doma devět radiátorů a tento problém jsem nikdy neměl
@NekorektniPochybovac-or8bi
@NekorektniPochybovac-or8bi Ай бұрын
Jmenuje se to termické vyvážení. Ne všechny radiátory s bočním připojením mají průtokově seřiditelné ventily, ale všechny radiátory se spodním připojením je mají. U kondenzačního kotle termostatické hlavice nemají na radiátorech co dělat, výjimka je jen ložnice, kde chcete mít chladněji a nechápete, že se to dá seřídit na průtoku. Pokud tam jsou, musí být puštěny všechny na maximum. Nevyvážené topení není v praxi vůbec důvodem špatného fungování topení, protože domácí to nenastavené topení nažene horkou topnou vodou, takže z problému termického nevyvážení topení udělá problém vysoké spotřeby energie. Ona se vyvažuje i topná soustava tvořená podlahovým topením a největší prasečina je vyvažovat idiotské kombinace radiátorů a podlahovky. Vyváženi se dělá takto: necháte topení (radiátory) zchládnout. První fáze: spustíte kotel a lítáte kolem radiátorů a prubujete hřbetem ruky teplotu radiátorů u ventilu. U ventilu! Radiátor, kde to hřeje jako první, nastavíte na jedničku průtok atd atd. takže záhy dosáhnete toho, že vám jde topená voda stejnoměrně do všech radiátorů. jenže ouha, fáze 2: borci se nenamáhali radiátory počítat na jednotlivé místnosti a někde v místnosti najednou máte teplo, jinde v jiné místnosti zimu i přesto, že radiátory jsou všude stejně teplé. Takže se s tím musíte vyhrát, kde je zima pustit více průtoku, kde teplo, ubrat na průtoku. Pozor, kolikrát se stane, že změna jednoho radiátoru vám rozhodí další. Chce to chvíli prostě ladit. Musí s to udělat to domácí sám, trvá to třeba týden ale i dva. U podlahovky je to vzhledem k její setrvačnosti na delší lokte, ale princip stejný. S takto vyváženým nízkoteplotním topením se ale netopí po staru systéme: přes den topím, v noci to nechám zchládnout. Topí se 24 hodin denně, kotel má vyladěnou křivku případně 100% vliv místnosti na regulátoru. Topení se ladí podle regulátoru a referenční místnosti. Čili v jedné místnosti vám snímá práci radiátoru / ů regulace a ta říká kotli, jak jí tam klesá či stoupá teplota, aby přidal, ubral, počkal atd. ale jinde si topení už musíte vyladit právě těmito průtoky. Je to primitivní, topenáři to ve 100% kam přijdeme nikdy nedělají. Vždycky až domácí.
@marianragula3492
@marianragula3492 Ай бұрын
👍
@fandasivak2261
@fandasivak2261 Ай бұрын
A když mám 2 větve jedná je na 4 radiátory a druhá je na 2 jak nastavit ty dva topí v dobře ale v první větvi už 3 topí z půli a ten nejdál skoro netopí 🫤
@jamesmasin159
@jamesmasin159 22 күн бұрын
Ty dva co topí dobře přiškrtit, ty tři na první větvi co topí špatně naopak přidat průtok.
@wilili558
@wilili558 Ай бұрын
Vedel by mi niekto povedať keď už som ten prietok pobabral o niekoľko otáčok ( nielen trošku o čisielko ) a neviem ako to má byť nastavené . Teraz neviem ventil uplne zatvoriť a stále má prietok. Je to ako klasický ventil do ľava sa otvata a do prava zatvara ?
@tiboruherik4301
@tiboruherik4301 Ай бұрын
Spýtam sa takto, je možné použiť na reguláciu aj termo kameru a potom "doťuknúť" toto vyváženie skoro ku dokonalosti ? Nakoľko ja mam k blízkym radiatorom 16mm trubku a k vzdialenejsim vacsim 22 + hlavna rura je 26mm...
@NekorektniPochybovac-or8bi
@NekorektniPochybovac-or8bi Ай бұрын
A všechny vaše radiátory mají přesný výkon, který jimi vytápěná místnost ztrácí teplo? Nemají. Musíte to doladit každou místnost podle její potřeby, někde více, někde méně.
@segihtc
@segihtc Ай бұрын
Má tento ventil nějaké krajní polohy nebo se to šteluju k té zadní matce? Je na ní nějaká ryska.
@NekorektniPochybovac-or8bi
@NekorektniPochybovac-or8bi Ай бұрын
Točí se s tím furt dokola.
@mariangazi743
@mariangazi743 Ай бұрын
A ako je to zo spiatockov? Treba tiez nejako vyvážiť?
@jansmolko5161
@jansmolko5161 28 күн бұрын
Ano. Práveže na spiatočke sa vyvažuje prietok.
@freaksileny
@freaksileny Ай бұрын
Nikdo ale nikde nepíše o přívodu vody vespod radiátoru, kde je další ventil na imbus a ten když nemáte seřízený, tak i když nahoře dáte na 6, tak vůbec nemusíte topit. Tam je hlavní nastavení přítoku.
@josefmarkvart
@josefmarkvart Ай бұрын
Velmi dobré video, ale ,topení - radiátory mi kdysi dělal dost zkušený topenář, kotel ATMOS + radiátory Radik , a tyhle ventily mi nastavil na nejvyšší stupeň a vyvážení radiátorů mi udělal těmi ventily dole na vstupu - výstupu vody do radiátoru Radik. A říkal, že je lepší nechat vstup otevřený a ladit jen výstup z radiátoru, je to na 2 inbusy. Po letech jsem to předělával na tepelné čerpadlo a zase doporučení, nechat vše co jde otevřené a škrtit co nejméně, aby, krom vyvážení radiátorů stačila co nejnižší teplota otopné vody.
@jurajhrubec5989
@jurajhrubec5989 2 ай бұрын
Zdravicko, ano toto je jedna moznost, ktora je hodne rozsirena v nasich koncinach. Existuje ale aj druha moznost, ktora nie je taka znama. TC zapojime priamo do nadoby bez vymennika a TUV je zohrievana cez nerezovy vymennik o velkej ploche, idealne s privodom a vyvodom TUV na vrchu nadoby. Tymto sposobom nevznikaju v systeme TUV ziadne skryte miesta pre mnozenie legionely, pretoze cele privodne potrubie TUV ma kruhovy prierez. Teda nie je nutne dohrievat TUV na tak vysoku teplotu, za predpokladu, ze sa v dome byva a voda sa pouziva denne. Dalsia vyhoda je, ze nadoba sa nezanesie sedimentami, ktore casom prichadzaju do systemu cez privod pitnej vody, nakolko voda v nadobe sa v case nemeni, je tam stala napln, a voda sluziaca ako TUV prechadza cez kruhove prierezy konstantne preplachovane, kde je minimalna sanca na usadzovanie sedimentov, takze sa potom nemusi po par rokoch menit nadoba kvoli nahromadenym sedimentom. Samozrejme, z nadoby sa potom da pouzit tepla voda aj na kurenie viacerych okruhov s tym, ze tato voda/glykol je v systeme stala a iba cirkuluje z nadoby do vyhrevneho telesa a spat. TUV teda nikdy nepride s touto vodou/glykolom do styku, iba si z nej zobere teplo cez dedikovany vymennik. Priklad takej nadoby je tu: akumulacni-nadrz.cz/lmt.php
@terrasini1
@terrasini1 2 ай бұрын
Kdyby všichni točili taková videa, byl by youtube plný jen samých zajímavých, užitečných a praktických info. Díky moc a nepřestávejte ;-)
@Ivanseba
@Ivanseba Ай бұрын
Přesně tak souhlasím s vámi.
@jozefalbert8120
@jozefalbert8120 2 ай бұрын
Zdravim, bydlim v byte a vsichni si stezuji ze jim netopi radiatory mne z 5 radiatoru topi jen jeden spravne a zbytek tak 1/3 pry mame odvzdusnit ventili ale pochybuji ze to bude jenom v tom
@branislavfedorcak6933
@branislavfedorcak6933 Ай бұрын
Ak je teply zdola a hore je chladnejsi, tak ano, je moznost ze je zacdusneny. Avsak ak je vrch horuci a dole uplne ladovy, tak je nedostatocny prietok. Ak s tym ma problem viac ludi, kludne to moze byt aj poddimenzovanym cerpadlom, ci zanesenym filtrom (ak je nainštalovaný)
@vitezslavchotebor7840
@vitezslavchotebor7840 2 ай бұрын
Tohle nastavení by mělo být již vypočítané v projektu od projektanta nebo by to měl přinejmenším nastavovat topenář. Nemyslím si, že lajcká veřejnost dokáže posoudit nejvzdálenější, resp., ,,poslední ,, radiátor a pořadí těles jak jdou po sobě v systému, zvlášť, když se jedná o rozlehlejší a patrový domek. Navíc je to závislé na průměrech potrubí, nejenom na vzdálenostech, dále na výšce a počtu radiátorů na větvi. Takto ,,odborně,, seřízených systémů j(ne) funguje po republice opravdu mnoho. Vyplatí se dát pár tisíc projektantovi na začátku, než pak dodatečně řešit obdobné problémy.
@jurajlukac9082
@jurajlukac9082 2 ай бұрын
Čo spôsobuje zavždušnovanie radiatov na najvyššom poschodí takmer každý deň a to iba v jednej izbe v byte na 9. NP? Udržbar-kurenar z BH je z toho nešťastný, zdroj tepla je centrálna plynová kotolňa.
@ondrejvalousek2771
@ondrejvalousek2771 2 ай бұрын
Ještě bych dodal že toto musíte použít i v případě radiátorů různé velikosti - tzn Radik 21 potřebuje menší průtok než větší Radik 22. U mě se na to topenáři úplně vybodli a musel jsem si to seřizovat sám
@terrasini1
@terrasini1 2 ай бұрын
Takže pokud by byl Radik 21 a Radik 22 řekněme hned vedle sebe v jednom pokoji a daleko od zdroje topení, je potřeba nastavit Radik 21 na 5 a 22 na 6, aby oba hřály cca stejně? Chápu to správně?
@ondrejvalousek2771
@ondrejvalousek2771 2 ай бұрын
@terrasini1 no záleží na tom co si představujete pod pojmem "hrály stejně". Většina lidí tak nějak očekává, že všechny radiátory budou mít stejný teplotní spád. To ale znamená, že 21tku budete mít na 5ku a 22ku na šestku. V absolutních číslech bude tedy 22ka hřát víc (to tak nějak očekáváte zejo)
@jaydeesq
@jaydeesq 2 ай бұрын
400-500l pro 2-3 osoby s malou spotřebou, jako to se nezlobte, ale to je fakt rada nad zlato..mnohem důležitější je plocha výměníku, to jste sice popsal, ale nezdůraznil, že existují zásobníky s různými výměníky při stejné litráži takže i 400l zásobník může mít menší teplosměrnou plochu než jiný třeba 250l a tím je prvně se potřeba řídit a také výkonem svého TČ, ne každý má TČ o výkonu 12-16 kW, ano dávat k TČ 125l je nesmysl, ale to je stejný nesmysl jako propagovat 400-500l
@ratman4747
@ratman4747 2 ай бұрын
Děkuji za lapidární vysvětlení, konečně chápu proč nám doma netopí soustava správně. Máme bohužel pouze předělanou původní samotížku, po výměně kotle za plynový už s oběhovým čerpadlem, nicméně stále otevřený nenatlakovaný oběh. A tento problém se nám právě vyskytuje. V posledním radiátoru v systému je voda již chladná a špatně topí. Zkusím to tedy odladit podle vaší poučky.
@NekorektniPochybovac-or8bi
@NekorektniPochybovac-or8bi Ай бұрын
Bez tlaku nebude čerpadlo dobře hnát topnou vodu. Můžete se třeba posrat. Na samotížkách nejsou seřiditelné ventily na průtok, musíte je vyměnit. Poslední radiátory netopí ale často i z jiného důvodu: expanzomat je plný vody - přemíra údržby!
@mvlcek-lo7tu
@mvlcek-lo7tu Ай бұрын
Samotíže se starýma otáčecíma kohoutama, ( ty mají také v sobě systém na vyvažování soustavy), pokud byla správně vyvážená, tak stači přehodit kotel a je to vpihodě. Nejčastější chyba je, že nový kotel má přiliš malý průřez trubky pro ořípojení na původní velkooběmový systém. Nové kotle mají dále nucený oběh může to dělat trochu bordel. Jde o poměr výkonu kotle, rychlosti čerpadla a oběmu vody v topném sytému. Jelikož je velky objem tak to čerpadlo davají topenáři na větší výkon. Tím se zvedne tlak oproti samotíži a celý sytém to rozhasí. Takže první radiátory je potřeba přiškrtit, nebo zvednout teplotu a snížit rychlost čerpadla. Ono to vklidu doleze až nakonec. Problém je že ten sytém nemá rád rychlý změny ve výkonu. Je to samotíž ta si jede ráda v klidu ale pořád. Jinak se dělají i ventily pro samotíž na termostatické hlavice. Maji významně větší vnitřní průřez.
@NekorektniPochybovac-or8bi
@NekorektniPochybovac-or8bi Ай бұрын
@@mvlcek-lo7tu Přesně. Ani jediná samotíž bez čerpadla i se starým kotlem nefunguje tak, že po spuštění kotle začnou hřát všechny radiátory ve stejný okamžik. Jenže se do toho láduje horká topená voda, za chvíli se to ze studeného rozehřeje, asi tak za cca hodinu. Ukazuju to domácím. Po servisu, pokud je tedy venku chladno. Přes léto bez šance, nebudu jim topit, že jo. Jak píšete, ono se to dá nějako nastavit otočením ventilů. U nikoho tohle řešení nevydrží, v tom domě se vždycky najde blbec, co s tím začne štelovat. Začali jsme tam dělat značky - a přesně tak to je. Domácí se dušují, že na to nikdo nesahal... Rozdíly mezi seřízeným topením u takového Viadrusu G27 nebo jakéhokoliv jiného s vyváženým topením a nevyváženým, navíc seřízeným tlakem na trysku, je u rodinného domku přes 1000 m3 plynu ročně! Kontrolujeme stav hořáků, jestli není problém s příliš malým tlakem na trysku hořáku, zatím bez jediného problému a to děláme nějakých deset let, co nám ve Viadrusu potvrdili, že všechny jejich výměníky jsou schopny přežít kondenzační režim bez problémů.
@patrikkenderes3145
@patrikkenderes3145 2 ай бұрын
Skvelá informácia! Ďakujem veľmi pekne! :)
@makus222
@makus222 2 ай бұрын
mega super pecka. dakujem za info. konečne po dlhej dobe video na youtube, ktoré má zmysel :)
@jurajhprobyt2107
@jurajhprobyt2107 2 ай бұрын
Pre niekoho sú najlepšie zberne suroviny😊
@mkt499
@mkt499 2 ай бұрын
Ano do uvahy sa berie tlakova diferencia ale aj pozadovany vykon telesa.. A z toho sa vyvodi prietok ktory zodpoveda nastaveniu ventilovej vlozky.. tie starsie vlozky maju vrtane otvory cize v medzipolohe ich mozte privriet, novsie maju plynule nastavenie.. lebo HISENSE HVAC je sexy..
@frantakocourek6247
@frantakocourek6247 2 ай бұрын
super díky
@michalvrabec8994
@michalvrabec8994 2 ай бұрын
Díky za info hned vyzkouším 😂
@rockybalboa5611
@rockybalboa5611 3 ай бұрын
Díky za video. Jen si trochu postěžuji že nemam k ruce sikovky a výrobce k tomu radiatoru nedává žádný přípravek.
@limieza
@limieza 2 ай бұрын
Tak si je kup tvl
@115mafian
@115mafian 3 ай бұрын
super , díky za radu.rok sem bojoval proč radiator topil jen 1/3. klobouk dolu
@tcmach265
@tcmach265 3 ай бұрын
Super. Jsme rádi, že jsme mohli pomoct.
@frantiseklos450
@frantiseklos450 2 ай бұрын
Zlaté radi ktoré uľahčujú život klobúk dolu ďakujem a počúvam všetkým čo mám dobré je vedieť lebo len múdri sa posúvajú ešte raz ďakujem,
@ortodoX
@ortodoX 3 ай бұрын
ne
@JanB-S4
@JanB-S4 3 ай бұрын
Dobrý den, díky za video. Za mě by stálo za to více rozvést podmínění malou spotřebu el. energie. Předpokládám, že pak doporučíte spíše FVE. Ale jsou i situace, kdy na domě již fototermické panely jsou a TČ země-vodě se teprve bude instalovat (náhrada za plyn, tuhá paliva). Zkušeností s předehříváním vody term. panely a dohřev TČ na netu mnoho není, bohužel. Díky, JB
@Rejty
@Rejty 3 ай бұрын
Díky moc, ted s tim bojuju😜 v prizemi 7 radiátoru korado 22.... V patre 6 radiatoru airfel 33... Sestrlovat ty prutoky je pto mnr jak amatera slozity... Ale myslim ze tyhle tady pomuzou👌
@tcmach265
@tcmach265 3 ай бұрын
Jsme rádi. 🙂
@gabrielamrkvicova7879
@gabrielamrkvicova7879 4 ай бұрын
To je hlavni🎉
@tcmach265
@tcmach265 3 ай бұрын
Přesně tak!
@devodadevoda
@devodadevoda 4 ай бұрын
Dobry den, dekuji mockrat. Mela jsem roky s timto problem a verila jsem, ze firma, ktera vse instalovala byla profesionalni a radiatory vyvazila. Opak je zrejme pravdou. Musim se opravdu spolehat jen sama na sebe a diky takovymto videim se mohu neco priucit. Mam dva dotazy. Na krouzku s cisly je take pismeno N, ktere nevim co znamena? Zvolene cislo pruchodnosti jen nastavim smerem nahoru? Nemam zadnou rysku, ke ktere cislo nastavit. Diky moc za pomoc.
@tcmach265
@tcmach265 4 ай бұрын
Jsme rádi, že můžeme pomoct. K Vašim dotazům: Ventilů je celá řada, pošlete prosím fotku.
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 4 ай бұрын
Nejdůležitější u zdroje tepla je, aby dosahoval co nejvyšší povrchovou teplotu. Jinak nebude pořádně sálat, ale akorát ohřívat vzduch.
@miroslavdrab879
@miroslavdrab879 4 ай бұрын
Odborné a účinné rady.👍👍👍
@tcmach265
@tcmach265 4 ай бұрын
Děkujeme. Jsme rádi.
@davidpinkas5818
@davidpinkas5818 4 ай бұрын
Dobrej, lepší, nejlepší a Dukovanskej...
@tosuja3380
@tosuja3380 4 ай бұрын
Tam kde radiátoru stačí 34 stupňů celsia, tak podlahovce stačí 26 a nepoženu čerpadlo na 34, když stačí 26.
@tcmach265
@tcmach265 4 ай бұрын
Někdy to tak může být a někdy nikoliv.
@milank.7761
@milank.7761 5 ай бұрын
No nevím. Nechci zpochybňovat názor odborníka, ale to "voda voda" neznamená čerpáme vodu z jedné studny do druhé, ale bereme teplo z vody a dáváme ho do vody. Jestli se mýlím, tak mě klidně opravte.
@tcmach265
@tcmach265 4 ай бұрын
Z jedné studny vodu beru, tepelné čerpadlo odebírá teplo z této vody a ochlazená voda odtéká do vsakovací studny
@lochoneska
@lochoneska 5 ай бұрын
Dobrý den, máte pravdu, ale. :) Souhlasím, že mít kompresor takto pěkně vyměnitelný je dobrá věc a libí se mi to. Jen tedy jak říkáte, jestli by měl vydržet 20 let, tak pak bych skoro řekl, že to pájení je lepší (až na ten přístup k pájení u toho kompresoru, kde v takovémhle zařízení to bude nepříjemné), že nejspíše tento rozebiratelný spoj u kompresoru co vibruje bude mít tendenci se povolovat. Ale pokud člověk nebude zanedbávat kontroly a v rámci kontroly bude i kontrola tohoto spoje, tak je to stejně kvalitní. Jinak pokud někdo pájí měď bez dusíku, tak je to velký špatný, tudíž pokud se to udělá správně, tak po výměně by to mělo být stejně kvalitní. Problém spíše vidím v tom, že se nepropláchne systém při spálení kompresoru a další kompresor odejde o to rychleji. A a u R290 by tohle myslím nemělo být ani možné.
@minduton
@minduton 6 ай бұрын
Do dřezu (pokud už tedy je něco potřeba šudlat v dřezu, jinak to jde do myčky) ohřívám vodu v rychlovarné konvici. To je totiž naprosto nejvýhodnější. Tepelná ztráta 10l bojleříku je 0,3-0,4 kWh za den. To je energie na přivedení 4 litrů vody do varu.