Dowiedziałem się, że o gitarach można mówić uczciwie.😂😂😂
@radosaw3256Күн бұрын
Patrzę słucham nie wiem który raz...... Przestałem liczyć i nie mogę przestać otwierać od nowa...... Wrażliwość której szukać i nie znaleźć gdzie indziej. Dziękuję
@jacekbukaczewski2 күн бұрын
ja mam pianoskrzypce, ciężkoi trzymać podbródkiem a granbie smyczkiem po klawiszach to horror,a dąć w rure ktoś musi🤣
@dajerade2 күн бұрын
Super fajny materiał. Należy odczarowywać instrumentalne mity :)
@marcincebel3 күн бұрын
Jak wygląda ten przyrząd o nazwie Jig?
@Repeat17423 күн бұрын
dobrym pomysłem na film będzie omówienie wszystkich rodzajów przetworników, pasywnych i aktywnych, singlów i humbuckerów.
@krystianzona66353 күн бұрын
musisz teraz uważać, bo panowie z CTG zapewne Ciebie także, podobnie jak pana grubego zjadą za te jak to oni nazywają "banialuki", iż drewno jest przemysłowo suszone i podtrzymują, że stare gitary także mają takie same wady jak nowe? Bo też się je daje do lutnika. Zapewne, tylko nie z takimi wadami jak te nowe, no i raczej tylko z powodu normalnych śladów użytkowania lub wadliwego przechowywania i to dopiero jednak po iluś tam latach pracy na nich. Nie wiem komu oni się sprzedali, ale na pewno sporo na tym wyciągają skoro tak w żywe oczy negują to o czym i Ty i wielu także muzyków mówi oraz jest to poparte doświadczeniem, w Twoim przypadku lutniczym. Niestety teraz producenci faktycznie z klientami lecą sobie w kulki. Niestety. Epidemia naszych czasów. Na pewno można trafić jeszcze dobre gitary, ale trzeba jak na loterii dobrze trafić. Tych złych niestety jest obecnie zbyt dużo. Dużo dobrego Ci życzę i pozdrawiam serdecznie.
@danielcezar3 күн бұрын
ja lubie mocniejsze uderzenie i mam na 12 okolo 2,1mm...i tak mi dobrze z tym.. 🤘😁 (na 6 strunie)
@pracowniagitar3 күн бұрын
No i pięknie. Akcja ma służyć nam a nie my akcji.
@piotrdutkiewicz76693 күн бұрын
Przecież różnica w brzmieniu między palisandrem a klonem w podstrunnicy jest kolosalna, jak ktoś tego nie słyszy to chyba mu słoń na ucho nadepną (tak w przeczkolu się mówiło)
@gregor1013 күн бұрын
W sklepach Session w Frankfurt/M i Waldorf chlopaki ze sklepu od razu po kupnie ustawiają ci gitarke gratisowo. W PL tez powinni to robic i po temacie
@pracowniagitar3 күн бұрын
Niby tak i z tego co wiem to w kilku sklepach w PL też tak jest, przynajmniej w przypadku droższych instrumentów. Ale pozostają dwa zasadnicze problemy: 1. raczej w takim wypadku nie zrobią szlifu progów a w większości gitar jest on konieczny do prawidłowego ustawienia parametrów 2. jest bardzo duża szansa, że po roku trzeba będzie zrobić wszystko (łącznie ze szlifem) jeszcze raz bo instrument zapracuje geometrycznie.
@sebastiank72043 күн бұрын
Czy jest opcja że jak kupie Harfe boga jeden z droższych modeli z mostem F-R to będzie on użyteczny? Czy też żadna praca lutnika ma nic się zda bo w tych pieniądzach nie da się kupić gity z sensownym Floydem.
@pracowniagitar3 күн бұрын
Dużo zależy od tego która to gitara, zdradzisz?
@sebastiank72043 күн бұрын
Harley Benton MAX Fusion Signature HO
@pracowniagitar3 күн бұрын
Masz tam most Floyd Rose 1000, to jest chyba OEMowy temat. Nie będę robił z siebie znawcy bo o DL tremolo wiem tylko tyle ile jest niezbędne, żeby móc prawidłowo z nimi pracować. Nie lubię, nie używam, zarobiony jestem. Ale masz na YT filmy o nim i porównania ze sprzedażowymi modelami. Pooglądaj i będziesz wiedział czy to dla ciebie. A co do gitary to za 2.1k wygląda dobrze ale jeśli nie miałeś nigdy wcześniej FR to pamiętaj, że mosty tego typu kosztują detalicznie od ok 1000 zł więc gitara i pozostały osprzęt to trochę gratis do mostu :) Przypominają mi się czasy sprzed kilkunastu lat kiedy pracując w sklepie muzycznym ogarnelismy, że ludzie masowo kupują VGSy za niecałe 2k bo mają w sobie Evertuny, które były wtedy ciężko dostępne a kosztowały chyba ok 1.5k. Więc kupowałeś mostek a za dopłatą 500zl dostawałeś gitarę do niego xD taka ciekawostka.
@sebastiank72043 күн бұрын
Dzięki za zainteresowanie już zasięgłem internetów i chyba sobie odpuszczę temat FR.
@lukaszgralewicz98463 күн бұрын
Ale jaja! Kanał gitarowy a czołówka muzyczna to same syntezatory.
@pracowniagitar3 күн бұрын
Umiem grać na syntezatorach ale średnio na gitarach xD
@krzysztofbednarek9793 күн бұрын
Dużo informacji , ciekawostek gitarowych . Polecam
@Albandbart3 күн бұрын
Jezu, mity na temat gitar można by wymieniać całymi dniami. Strasznie nie lubię sprzęciarstwa gitarowego, porównywania drewienek i mówienia że jak grasz metal to bierz tylko mahoń. Co z tego, że kupisz gitarę z innym drewnem, założysz inne pickupy, czy NAWET zmienisz piec, jak koniec końców lwia część twojego soundu to jest paczka i to jak będzie omikrofonowana na koncercie/w studiu. Imo gitarzyści, którzy pracują nad swoim soundem, zaczynają często kompletnie nie od tej strony co trzeba.
@egie96673 күн бұрын
I dlatego efekt jest taki że 80 procent gra perfekcyjnie jak maszyny tylko jakoś się tego nie chce słuchać. 🙂 Ludzie nie szukają muzyki w sobie tylko w tutorialach.
@danielcezar3 күн бұрын
hallo..tak do wszystkich ..jaka wy macie akcje strun na 12 progu ??
@pracowniagitar3 күн бұрын
Halo wszyscy!!! Dobre pytanie, zapraszamy do odpowiedzi!
@Ziemowit-d4u4 күн бұрын
Dużo dobrych porad a dodatkowo pięknie opowiedziane. Proszę więcej :)
@pracowniagitar4 күн бұрын
Dzięki!
@matksful4 күн бұрын
Klucze... czasem zamiast je wymieniać wystarczy tylko prawidłowo założyć struny > kzbin.info/www/bejne/pYjJZ5iXpMqAqZIsi=Etdtw0SzrmziBr0s&t=103
@krzysztofbednarek9794 күн бұрын
Intonacja , skracanie , wydłużanie struny . Dobry temat
@czaszeczka4 күн бұрын
Witam, dziękuję.
@pracowniagitar4 күн бұрын
To my dziękujemy.
@przegrywentertainment4 күн бұрын
chociaz jedni cos wiedza o shimie, jak cos ustawic w offsecie, jak poszedlem do tomo sromo to nie wiedzial w ogole o co kaman
@papidrugi4 күн бұрын
Może ktoś mi zarzuci, że nie jestem lutnikiem, ale w mojej klasycznej z hiszpańskiej manufaktury od Esteve sam wymieniłem podstrunnicę, mostki siodełka, progi słowem wszystko po swojemu. Stara, wygrana, ale uszy cierpiały. Dlatego poprawiłem wszystko, zwłaszcza nabiłem progi faliste! Ale teraz zawsze w każdych warunkach mam idealny strój!!!
@pracowniagitar4 күн бұрын
Brawo!
@zbigniewpieszak70405 күн бұрын
Dzięki za ten ten dobry materiał, potwierdza wszystko co zauważyłem przy obcowaniu z gitarami, które trwa gdzieś od połowy lat 80-tych, podpisuję się pod wszystkim, dwoma rękoma. Chciałbym jednak na chwilę wrócić do problemu akcji strun, przy niskiej akcji i przy mocnym "rąbnięciu z łapy" każda gitara, nawet nie wiem jak dobrze ustawiona, musi zabrzęczeć. Dla mnie to normalne, tak musi być, chyba, że się mylę. Wiem, że dla niektórych jest to jednak problem do stresu. Chętnie obejrzałbym film na ten temat, i posłuchał opinii fachowców. Pozdrowionka z rockowego Jarocina.
@markadiusz36655 күн бұрын
To tak w kwestii tego 9. mitu - jeśli nie akcja, to co? Bo mam dwie takie gitary, w których akcję mam przyzwoitą (porównywalną z innymi moimi instrumentami), a takie np. podciąganie i tak sprawia mi problemy. Zmiana strun na 8-ki pomogła, ale odczuwam je wciąż jakbym miał założone 9-ki albo 10-ki. Macie jakiś pomysł co jeszcze może na to wpływać i jak z tym walczyć? Jedno z tych wioseł na pewno ma progi do wymiany i mocno podejrzewam, że to kwestia tego. Natomiast w drugiej stan progów wydaje mi się w porządku, a problem i tak jest odczuwalny.
@Ziemowit-d4u4 күн бұрын
Promień gryfu, szerekość progów i ich wypolerowanie też stanowią róznicę
@romekglowacki5 күн бұрын
:-)
@satagiah5 күн бұрын
Na prędkości x2 dałem radę obejrzeć ;)
@pracowniagitar5 күн бұрын
Mądry człowiek
@annakosinskakabaty5 күн бұрын
Dobrze się słucha.
@annakosinskakabaty5 күн бұрын
Miło posłuchać. W sumie się nie znam, ale prześlę mężowi.
@AS_Cronos5 күн бұрын
Myślę że mit o zdejmowaniu wszystkich strun może mieć źródło w wymianie strun w skrzypcach: czytałem gdzieś że właśnie podczas wymiany strun skrzypcowych nie wolno zdejmować wszystkich, bo to nie służy ich konstrukcji... no chyba że to też jest mit. Jeśli zaś chodzi o gitarę, czy nawet bardziej bas - ze względu na naciąg - wiem że luzować struny należy, poczynając od skrajnych lub środkowych, a nie po kolei, bo grozi to nierównomiernym obciążeniem i skręceniem gryfu. Mogę prosić o jakiś komentarz na ten temat?
@pracowniagitar5 күн бұрын
Nie wydaje mi się się w poniedziałek zapytam speca od skrzypiec i wrócę z odpowiedzią 👍
@adamcz9675 күн бұрын
Co do zdejmowania wszystkich strun na raz to rzeczywiście nie ma to znaczenia. Natomiast w/g mnie na wszelki wypadek lepiej wszystkie najpierw równomiernie zluzować a później zdjąć. Również założenie jako pierwszej najgrubszej lub najcieńszej struny i nastrojenie jej od razu bez zakładania pozostałych strun, nie jest dobre, przy gryfie podatnym na skręcenia. Strojenie docelowe po założeniu wszystkich strun i stopniowe dostrajanie. Szczególnie w przypadku basu lepiej dmuchać na zimne.
@ryszardokon17075 күн бұрын
pkt. 6 ... Pan ma na myśli przydźwięki - sieci 230V , przetwornic , transformatorów......... przydźwięki. Szum to w audio znaczy co innego, "kolego" :)
@bicycle_for_happy5 күн бұрын
Dobry materiał 🤘 nie czytałem komentarzy, bo może ktoś już wspominał o tym, ale ☝🏽 Pan powiedział ze “przy grubszych strunach możemy zrobić niższą akcję strun “ ale zależy jaki mamy właśnie strój gitary co nie 😉 bo jak to będzie drop B albo drop C, to też za nisko nie opuścimy. Chodzie wiadomo o standardowych gitarach 25,5 cali menzury. 24,75 to raczej odpadają pod kątem niższego stroju.. pozdrawiam 🤘
@BBK19765 күн бұрын
Lutnik musi być gitarzystą a ornitolog musi umieć fruwać.
@pracowniagitar5 күн бұрын
Hehe :)
@archidamos5 күн бұрын
Kochany, zrób research, zanim wprowadzisz do filmu element bajkopisarski ;). Leo Fender nie musiał grać na gitarze, bo był elektronikiem oraz biznesmenem. Nie miał nic wspólnego z lutnictwem i projektami gitar. Kształt i parametry akustyczne Fenderów zaprojektował znany wówczas i bardzo popularny inżynier i muzyk zarazem, niejaki Freddie Tavares z pomoca George Fullertona. Oni są twórcami Stratocastera i innych gitar i przez całe lata współpracowali z firmą Fender. Ech...
@Hueha-k6p5 күн бұрын
A ile kosztuje plus minus ustawienie gitary elektrycznej, np akcja strun, gryf, menzura itp...
@maciejbartecki58385 күн бұрын
Bardzo ciekawy film . Dziękuję .
@piotrszmarowski41546 күн бұрын
Bardzo pomocny materiał, Dziękuję.
@CTG-TV6 күн бұрын
OGROMNE PODZIĘKOWANIA ZA TEN FILM! Mitomania i szaleństwa w kwestii gitar elektrycznych zataczają tak nieziemskie kręgi, że ciężko to w ogóle opisać. Najgorsze, że to ciągle wraca, bo kolejne "pokolenia" gitarzystów pojawiają się co 2-3 lata jak nie częściej. A wiedza ginie w odmętach internetu. Także jeszcze raz serdeczne dzięki, leci szer a naszych mediach, NIECH SIE NIESIE! <3
@KAUSIcovers6 күн бұрын
👍. Ja oglądałem już wcześniej. Potwierdzam 😊🎸🤘
@pracowniagitar5 күн бұрын
Dzięki! ♥️
@qqqqqq39586 күн бұрын
9:49 jak audiofilom zrobili ślepy test to częstym wyborem był kabel instalacyjny
@zielony6006 күн бұрын
Kurde... taki film od profesjonalnego lutnika i ostatnie gównoburze gitarowych jutuberów można wywalić na śmietnik :D
@Jaroslawperlinski6 күн бұрын
Bardzo ciekawy film, wyjaśnił mi wiele rzeczy w które wcześniej ślepo wierzyłem. Jednak kwestia tych cieńszych strun jest dla mnie dyskusyjna, od wielu lat prowadzę korepetycje, dla ludzi z różnych grup wiekowych i wszyscy po zmianie strun z 10 na 9 stwierdzali większy komfort gry. Sam też tak to odczuwam, był moment w którym w jednej gitarze miałem 9 a w drugiej 10 czułem wyraźną różnicę w komforcie gry(zwłaszcza przy szybkich figurkach) myślę, że kwestia tego, że struny są mniej napięte ma duże znaczenie w tym temacie, a zdecydowanie przy podciąganiu strun. Przy 9 bezproblemowe jest podciągnięcie o 2 tony(nawet udaje się 2.5, co prawda, ze strachem że pęknie 🤣) A przy 10 1.5 tonu jest już wysiłkiem. Po zamianie strun w tamtej gitarze na 9 i regulacji(wydaje mi się, że akcja strun była podobna) odczułem wyraźną różnicę.
@MsDiscawery6 күн бұрын
Co do gitar lutniczych - mam instrument nazwijmy to pół lutniczy, pół seryjny - Mensfeld fingertip, w wersji ze stałym mostem i nielakierowanym gryfem. Po intensywnej konserwacji jest to najlepszy superstrat jakiego kiedykolwiek miałem. Nie oddam go nigdy. Chociaż 30 lat na karku już ma i niedługo przyjdzie czas na wymianę progów...
@kriscziz6 күн бұрын
Odnośnie ostatniego punktu, przy bardzo niskiej akcji strun powinienem prostowac czy luzowac gryf?
@pracowniagitar6 күн бұрын
Ogólnie gryf do niskiej akcji strun powinien być możliwie płaski - relief na poziomie nawet .001-.002 cala. Ale praktyka weryfikuje i czasami ustawia się dużo więcej. Dużo zależy od właśnie grubości użytych strun, nierówności progów i geometrii instrumentu. Pozdro
@mirofejo22366 күн бұрын
Witam. Bardzo fajnie, że nagrałeś ten materiał na temat mitów gitarowych. Generalnie zgadzam się ze wszystkimi jakie wątki zostały tu przez Ciebie poruszone, no może poza jednym aspektem i to też nie czepiał bym się w 100% bo istotnie trzeba mieć bardzo dobry słuch by usłyszeć niuanse w alikwotach jakie dają filtracie fal akustycznych przez dany rodzaj drewna na podstrunnicy (zakładając, że szyjka jest klonowa w obu przypadkach): mam na myśli rodzaje podstrunnic czyli palisander - klon. Gęstość tych rodzajów drewna, ich suchość lub oleistość daje jednak filtracje hz w ogólnym rozrachunku. W gitarach stworzonych do stylu country chodzi właśnie o to "szczekanie" gity i jej przebijalność w miksie bandu. Gdyby tak nie było nie produkowano by tych modeli z dwoma różnymi rodzajami podstrunnic. Jeszcze jeden punkcik, który wyłapałem odnośnie kluczy/stroików. Mają one jednak bardzo duży wpływ na intonację jeśli mamy tremolo (a ustawione dwustronnie tym bardziej) - mianowicie przy nacisku "wajchy" struny się luzują i "kokon" jaki gitarzysta nawinął na trzpień klucza (mimo nawinięcia zwoju za zwojem) zwój luzuje się a podczas powrotu mostka do normalnego ustawienia naciągnie on powrotnie struny a "kokon" na trzpieniu zazwyczaj drugi raz tak samo się nie ułoży co właśnie przełoży się na "de tonację" stroju gitary. Tak więc materiał bardzo edukacyjny dla wtajemniczonych w różnym stopniu. Wiedzy nigdy za wiele. Piszę to z własnej autopsji bo wykonuję zawód "lutnika" już 25 lat i ciągle się doktoryzuję w kwestii technicznych rozwiązań i możliwości jakie można zastosować w gitarze tak by sprawiała nam radość wizualna jak i w komfort gry. Pozdrawiam Mirosław Fejcho LOOTNICK.
@pracowniagitar6 күн бұрын
Bardzo mi miło że Lootnick odwiedził nasz kanał! Miałem dwukrotnie w swojej dopiero 7-letniej karierze w zawodzie serwisować Twoje instrumenty i za każdym razem były to absolutnie nietuzinkowe gitary. Wielki szacunek. W sprawie kluczy jasne, klucze z aliexpress za 25zl komplet wymieniamy niejako z automatu na sensowne szczególnie że gotohy za niespełna 150 zł to zazwyczaj jakość wystarczająca żeby zapomnieć o jakichkolwiek z nimi problemach. Sama liczba zwojów na kluczu ma imho większe znaczenie i jak zaznaczyłem w filmie w prawie wszystkich przypadkach z jakimi miałem do czynienia problemy z trzymaniem stroju miały swoje źródło w innych elementach czy cechach instrumentu. Powiedziałbym więc, że przy założeniu, że klucze w pacjencie ogólnie są sprawne i jakościowo ok to raczej można założyć że nie one są źródłem rozbrajania się strun. Dziękujemy bardzo za wyczerpujący komentarz i mamy nadzieję, że będzie kiedyś okazja poznać się osobiście. Pozdrowienia🫸🫷
@zeusdeus9706 күн бұрын
A co z tymi Harleyami Bentonami? Przegapiłem na filmie?
@pracowniagitar6 күн бұрын
Tym razem tylko clickbait ale już niedługo...
@Sezon_sezon6 күн бұрын
Ni mom pojęcia.
@clownscreamseback6 күн бұрын
Świetny materiał,poparty przede wszystkim doświadczeniem,pozdr PG🎶
@waldemarwieligda26906 күн бұрын
Fajny materał, Dzieks
@rider19636 күн бұрын
Już zasubskrybowalem😊. Bardzo sie podobalo!
@pracowniagitar6 күн бұрын
Dzięki !
@Mr.Tadeusz6 күн бұрын
Palisander vs Klon - największa jest różnica w czuciu gitary - względem bendów. Przesiadka, jak grasz na kilku instrumentach jednego wieczoru jest mocno wyczuwalna (ten sam string set)