Пікірлер
@PaniSzeryf
@PaniSzeryf 18 күн бұрын
Świetny film Panie Mikołaju, jeśli chodzi o opakowania to można wiele zmienić, natomiast martwi mnie paletyzacja. Na miejsce paletowe produktu np mrożonek składa się kilkanaście do kilkudziesięciu kartonów zbiorczych. Ze względu na warunki i masę nie można odchudzić wiele z takich kartonów. Przynajmniej ja nie mam na to pomysłu. Pozdrawiam.
@TheBobu1111
@TheBobu1111 26 күн бұрын
Będą może filmy z kolejnych części procesu czyli co z KPO dzieje się po stronie transportującego i przyjmującego odpady?
@marek2736
@marek2736 27 күн бұрын
TE PINK PINK JEST NIE POTRZEBNE
@ReklamaCiechanow
@ReklamaCiechanow Ай бұрын
Dzięki!
@michabak8488
@michabak8488 Ай бұрын
a jak to jest z importem z chin opon ? czy jest cos takiego ze trzeba zaplacic oprocz cla za opony dodatkowej oplaty za utaylizacje tej opony?
@jccuchvjvj
@jccuchvjvj Ай бұрын
Czy jak identyfikuje się na 5 lat, to mogę jeździć hulajnogą? Mam prawo jazdy.
@monikano5335
@monikano5335 2 ай бұрын
bardzo dziękuję za film, byłam już w rozpaczy, że nie ogarnę, a tu wszystko klarownie, krok po kroku :)
@mariusz1977
@mariusz1977 2 ай бұрын
Zatem czy sklep który ma stoisko z ciepłymi posiłkami sałatkami itp ma obowiązek nałożyć np sałatke do mojego przyniesonego pojemnika wielokrotnego użytku bo przecież taki jest cel ustawy aby dbać o środowisko czy też ekspedientka może tego odmówić ?
@romina3288
@romina3288 2 ай бұрын
Niestety z Bankiem Spółdzielczym jest problem
@arturmaziarz
@arturmaziarz 2 ай бұрын
Dzięki za bardzo przystępne wyjaśnienie tematu.
@pawecio4792
@pawecio4792 2 ай бұрын
Ile placę za jazde na siodełku w hulajnodze?
@Murdan-py6vl
@Murdan-py6vl 2 ай бұрын
Assalamualaikum.
@anonimowadama1643
@anonimowadama1643 2 ай бұрын
Witam, jeśli mogę, to proszę o podpowiedź 😊 Myślę nad założeniem działalności. Zamawianie biżuterii z AliExpress i sprzedaż w sklepie stacjonarnym. Jak to wygląda? Czy jest to możliwe? Opłacalne? Pozdrawiam 😊
@mzf-modzizferajny4569
@mzf-modzizferajny4569 3 ай бұрын
Czy przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zanieczyszczaniu produktu np farbą proszkową, smarami lub metalami ciężkimi( traktowany już jako odpad w toku przygotowania do przekazania celem utylizacji), odpowiednio zabezpieczony i chroniony przed pożarem, w budynku wykonywania usług, dodatkowo miejsce monitorowane przez kamery i wyposażone w gaśnice śniegowe. Trzeba w związku z tym otrzymać pozwolenie od inspektoratu środowiska i pożarnictwa ? Kolejnym pytaniem jest czy produkt który jest już zanieczyszczony ale ma być poddany ponownemu użyciu również trzeba zabezpieczać, chodzi mi tutaj o kontrole środowiskową .
@mzf-modzizferajny4569
@mzf-modzizferajny4569 3 ай бұрын
Czy przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zanieczyszczaniu produktu np farbą proszkową, smarami lub metalami ciężkimi( traktowany już jako odpad w toku przygotowania do przekazania celem utylizacji), odpowiednio zabezpieczony i chroniony przed pożarem, w budynku wykonywania usług, dodatkowo miejsce monitorowane przez kamery i wyposażone w gaśnice śniegowe. Trzeba w związku z tym otrzymać pozwolenie od inspektoratu środowiska i pożarnictwa ? Kolejnym pytaniem jest czy produkt który jest już zanieczyszczony ale ma być poddany ponownemu użyciu również trzeba zabezpieczać, chodzi mi tutaj o kontrole środowiskową .
@tomaszkowalski7820
@tomaszkowalski7820 3 ай бұрын
a to przepraszam bardzo,ktoś liczy na to,że przy baniaku z wodą będą stały szklanki bądź też porcelana?przecież wtedy to dopiero będą koszty zarówno finansowe jak i środowiskowe...ktoś będzie musiał ich pilnować,myć,zużywać masę wody i detergentów,wciąż dokupywać bo będą się tłukły,będą kradzione i diabli wiedzą co jeszcze....zresztą cała ta wojna o plastik,jego segregację wyssana jest z palca..a co za różnica czy ja plastik wrzucę do plastiku,szkła czy zmieszanych,jeden kij,i tak nie trafi do morza bo sortownia śmieci to wyłapie.....cały wysiłek powinien być skierowany aby każdy wyrzucał śmieci do miejsc przeznaczonych do tego...i to wystarczy...przechodzimy teraz na papier tzn, że co,że drzewa teraz już nie leżą nam na sercu?masowa wycinka jest teraz ok?
@tomaszkowalski7820
@tomaszkowalski7820 3 ай бұрын
to jest kłamstwo to co mówisz,podatek od plastiku jest tylko i wyłącznie z kieszeni obywateli,żaden przedsiębiorca nie będzie płacił za plastik z własnej kieszeni,on to zawsze zrzuca na barki klientów.on tylko ewentualnie odprowadza podatek pobrany od klientów-taki merytoryczny i fajny materiał a taka wtopa
@user-ry5ps4ht7r
@user-ry5ps4ht7r 4 ай бұрын
Jak wygląda to w odniesieniu do działalności zajmującej się sprzedażą aut używanych, która wcześniej sprzedawała pojazdy odkupione od importerów sprowadzonych już na terenie kraju , czyli nie była wcześniej objęta obowiązkiem rejestracji w BDO , ponieważ nie była podmiotem bezpośrednio wprowadzającym pojazd na rynek RP, lecz po pewnym czasie zaczęła również sprzedawać pojazdy zakupione za granicą. Czy termin 21 dni liczy się od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego zakupionego pojazdu poza granicami czy od momentu rozpoczęcia prowadzenia dzielności ?
@Kmartyna9116
@Kmartyna9116 4 ай бұрын
Witam, mam pytanie dot. Działalności nierejestrowanej. W Polsce taka osoba nie jest przedsiębiorcą, więc nie musi rejestrować sie w BDO. Czy tak samo nie ma obowiązku rejestracji w pozostałych krajach UE, do których wysyła towary w opakowaniach? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 😊
@jakubmaronski8836
@jakubmaronski8836 4 ай бұрын
Ja dzisiaj również zakładałem profil zaufany i jest 1 problem mianowicie że to co pokazujesz to tylko podobne ale rzeczywisty jest inaczej nie ma tej ankiety i się inaczej klika . Ale mówię podobnie ja tylko z twojego filmu tylko wziąłem że dobrze zdobię i zdobił genialnie całą procedurę samodzielnie bez twojego filmu . Ale dzięki za wyjaśnienie.
@HEJTER___HEJTER
@HEJTER___HEJTER 4 ай бұрын
A jak ja nie mam wogóle szamba?
@arturpikua7190
@arturpikua7190 4 ай бұрын
Witam, proszę o wyjaśnianie sytuacji, jadąc w podróż zabrałem ze sobą termos 0,5 litra z kawą po wypiciu kawy zatrzymałem się w KFC w Krakowie i zażyczyłem sobie kawę ale do swojego pojemnika, czyli mojego termosu oczywiście zapytałem aby odliczyli opłatę za pojemnik ponieważ mam swój, Pani w KFC i stanowiskiem KFC że taki mają system i jest zakaz nalewania do obcych pojemników ale opłata jest doliczana na okrągło, KFC informuje że nie mogą nalewać i wydawać kawy w obcych pojemnikach. Pytam jak się to ma do ochrony środowiska i czy to nie jest nie uczciwa praktyka. ? Przyjazne i ZIELONE KFC :), Golenie każdego klienta za kubek jak ktoś ma swój, to w skali miesiąca to jest bez mała jedna pensja.. Za to na stacji paliw BP nie ma z tym problemu masz swój pojemnik na kawę nie płacisz za odpad. Pozdrawiam
@PaulinaCzekaj-zc9rh
@PaulinaCzekaj-zc9rh 4 ай бұрын
Czy gabinety kosmetyczne które podają darmowa w kubkach kawę tez musza taka opłatę wykonać ?
@adams2811
@adams2811 4 ай бұрын
NIkt nie bedzie uzywal apki przez ktora mozna dostac potencjalnie kare, sama aplikacja bardzo slaba nie wroze jej sukcesu.
@mar333ekkowalski8
@mar333ekkowalski8 4 ай бұрын
Masakra z tym wszystkim......papierki , papierki , wpisy, zezwolenia, pozwolenia itd
@user-bz9mr2us3m
@user-bz9mr2us3m 4 ай бұрын
Panie M.emisja z chowu np drobiu dotyczy całkiem innego systemu raportowania :)
@user-bz9mr2us3m
@user-bz9mr2us3m 4 ай бұрын
Panie rolnik: pozwolenia emisyjne to jedno ,a kobize to drugie . Nie zawsze musi iść to w parze . Większość raportów kobize ,nie łączy się z pozwoleniami emisyjnymi. Proszę zwrócić się do praktyka w tej kwestii od OŚ ! Nie księgowej! Nie osoby ktora tylko zna instrukcje obsługi programu Kobize ,ale do experta od emisji ! Tylko i wyłącznie .
@user-bz9mr2us3m
@user-bz9mr2us3m 4 ай бұрын
Panie M. cały szacunek do Pana wiedzy prawnej ,ale w pewnych kwestiach praktyki jak emisje czy REACH to powinni tylko experci szkolić . To nie są tematy dla prawników tam gdzie jest chemia .
@MikoajMaslinski
@MikoajMaslinski 4 ай бұрын
Dzięki za miłe słowa User :) Jak zauważyłeś, jest to tylko wstęp do szkolenia, które prowadzę z udziałem inżynier środowiska - Anny Martinek. W pełni się z Tobą zgadzam, dlatego właściwe szkolenie prowadzę z wieloletnim praktykiem w zakresie ochrony środowiska :)
@user-bz9mr2us3m
@user-bz9mr2us3m 4 ай бұрын
Księgowe nie powinny brać się za raporty Kobize ani za jakiekolwiek raporty OŚ bo nie znają całości wymaganych przepisów ! Nie polecam korzystać z usług OŚ u księgowej ,to jakby expert OŚ robił księgi rachunkowe i bilanse księgowe etc
@user-bz9mr2us3m
@user-bz9mr2us3m 4 ай бұрын
5 lat wstecz jest wymóg raportowania przy kontroli WIOŚ !
@user-bz9mr2us3m
@user-bz9mr2us3m 4 ай бұрын
Ta pani Ania to jakie ma nazwisko?
@MikoajMaslinski
@MikoajMaslinski 4 ай бұрын
Anna Martinek, wystarczy wejść w link w opisie szkolenia ;)
@piotrkluska8836
@piotrkluska8836 5 ай бұрын
Bdo bdo a dzikie składowiska kwitną jak grzyby po deszczu. To kolejny kaganiec na normalne firmy po to, żeby doić kasę, a oszuści i mafie śmieciowe i tak robią co chcą.
@TomaszJustyna
@TomaszJustyna 5 ай бұрын
Witam - czy podobnie jak na torebki jednorazowe opłatę ponosimy kwartalnie , czy skladamy osobne sprawozdanie do UM? Pozdrawiam TJ
@tomaszcyma3717
@tomaszcyma3717 5 ай бұрын
Witam a autodetling podlega bdo
@user-cx5pw5yi2l
@user-cx5pw5yi2l 5 ай бұрын
Martwi mnie jedynie, że te opłaty są tak niskie. Powinno być zdecydowanie np.2 zł za kubek i 5 zł za opakowanie. Wtedy wszyscy debile by się zastanowili, czy nie łatwiej wziąć jednak ze sobą wielorazowe opakowanie z domu, bo ludzie jak im się pokazuje czy mówi, jak strasznie ludzkość zasyfiła świat plasitkiem, to nie reagują. Bezmyślność i tępota - trzeba przywalić opłatą, bo mózg przeciętnego Polaka (zresztą nie tylko) nie jest w stanie percepcyjnie ogarnąć wzięcia słoiczka z domu, ojej -tyle myślenia!
@tomaszkotarski4659
@tomaszkotarski4659 6 ай бұрын
A jeśli mam sklep piekarniczy i pakuję krojony chleb w woreczki foliowe, nie krojony chleb w papierowe tytki, a ciasto w papier lub plastikowe pudełka, to też wprowadzam produkty w opakowaniach? Czy nie?
@matrix01234567899
@matrix01234567899 6 ай бұрын
Czy kupując puste kubki, wystarczy poprosić o fakturę na firmę (niekoniecznie nawet własną) i powiedzieć, że są do odsprzedaży, żeby uniknąć opłaty, czy ktoś to będzie w jakiś sposób kontrolował?
@user-uk6wd5kb9y
@user-uk6wd5kb9y 6 ай бұрын
Panie Mikołaju czy gastronomia używająca kubki jednorazowe ale wykonane ze skrobi kukurydzianej , roślinnego poliaktydu z kukurydzy, celulozy, papieru z recyklingu będzie musiała też wdrażać tą opłatę? a jeśli nie to czy będzie potrzebny certyfikat, że korzystamy właśnie z kubków biodegradowalnych?
@ruslanareznchenko3210
@ruslanareznchenko3210 6 ай бұрын
Dla czego nie mogę podtwierdzić tożsamości, pisze że nie jest to możliwe ?
@marcinchocho5081
@marcinchocho5081 6 ай бұрын
A dlaczego doliczać do tego VAT, jakim prawem. Jest to opłata urzędowa plus podatek VAT od opłaty???? A może tak niech wprowadzą podatek dochodowy plus VAT 😂😂
@marcinchocho5081
@marcinchocho5081 6 ай бұрын
Z głupim się nie rozmawia. Zamiast to zrozumieć należy szukać radców prawnych którzy znajdą luki i opcję na obejście tego syfu. 🙆🙆🙆
@marcinchocho5081
@marcinchocho5081 6 ай бұрын
Powiem krótko - TO JEST CYRK I BURDEL NA KÓŁKACH W JEDNYM. Na całym świecie nie ma takich głupot jak u nas 😂😂😂😂
@JerzyDomanski-ll5xe
@JerzyDomanski-ll5xe 6 ай бұрын
Czy mógłbym założyć profil zaufany w Kasie Stefczyka.
@andrev6658
@andrev6658 6 ай бұрын
Sprzedaję na paragonie pozycję ,, sałatka " -25 zł, to powinienem dodać kolejną pozycję np. ,, opłata konsumencka"" ?
@kamilant2413
@kamilant2413 6 ай бұрын
Tylko z polskim nr tel więc jak mieszkasz za granicą nic z tego.Polskie rozwiązania 😐👍
@user-jk6sg2ve7s
@user-jk6sg2ve7s 6 ай бұрын
Panie Mikołaju z wypowiedzi wynika, że hurtownia sprzedająca klientowi indywidualnemu opakowania jednorazowe ma obowiązek przyjąć oświadczenie, stwierdzające czy jest on użytkownikiem końcowym, to jak ma wyglądać ewidencja zakupu i sprzedaży tych opakowań, która jest wymagana? - jeśli oświadczenie ustne- hmm :) - na piśmie? -więc co przechowywaniem danych dotyczących danych osobowych, bo takie oświadczenie należałoby zachować załączone przy ewidencji opakowań na wypadek kontroli WIOŚ. Więc nie uważa Pan, że w rzeczywistości rozliczyć można tylko rzetelnie wprowadzającego opakowania pierwszy raz na rynek krajowy oraz klientów placówek gastronomicznych, handlowych?
@dariuszlaszczak8435
@dariuszlaszczak8435 6 ай бұрын
Wczorajsza informacja z Krajowej Informacji Skarbowej "Opłata będzie mieć bezpośredni związek z ceną towaru dostarczonego nabywcy, zatem stanowić będzie element wynagrodzenia za ten towar. Tym samym opłata produktowa powinna zostać wliczona w cenę sprzedawanego produktu, a stawka VAT powinna odpowiadać stawce przewidzianej dla tego produktu. W związku z faktem, iż wartość opłaty stanowić ma część podstawy opodatkowania, to sprzedaż napoju/posiłku w pojemniku podlegającym opłacie powinna być zaewidencjonowana na paragonie w jednej pozycji odpowiadającej stawce napoju lub posiłku. Jeżeli natomiast opłata pobierana jest w związku z dostawą samego opakowania (w przypadku sprzedaży pustego opakowania), to na paragonie fiskalnym umieszczona powinna być kwota zapłaty z tytułu sprzedaży opakowania (bez wyodrębnienia samej wysokości ponoszonej opłaty w osobnej pozycji)."
@danygopro3308
@danygopro3308 6 ай бұрын
Z tego co ja zrozumiałem z przepisów to opłatom nie podlegają pojemniki wielorazowego użytku które są wykonane z tworzyw nie zaliczanych do tworzyw sztucznych. W ich składzie nie może być ani grama tworzywa sztucznego. Zgodnie z definicją ustawy tworzywo sztuczne to materiał składający się z polimeru, do którego mogą być dodawane inne substancje i który może stanowić główny składnik produktów końcowych. Wyjątkiem są polimery naturalne, których struktura chemiczna pozostaje niezmieniona. Dodatkowo pod tą definicją podlegają również tworzywa sztuczne wykonane ze zmodyfikowanych polimerów naturalnych lub produkowane z biopochodnych, kopalnych lub syntetycznych substancji, które nie występują naturalnie, w tym artykuły gumowe i biopochodne tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji. Czyli podsumowując są to opakowania wielorazowe wykonane z naturalnych materiałów z polimerów naturalnych.
@lidia2654
@lidia2654 6 ай бұрын
Panie Macieju a co z opakowaniami na surówki z warzywnika
@jjassiekk
@jjassiekk 6 ай бұрын
Mam pytanie: Jeśli sprzedaję produkt przeznaczony do samodzielnego podgrzania (na produkcie znajdzie się taka informacja), to czy on nie powinien być wyłączony z tego obowiązku? Chodzi o załącznik 5 do ustawy 1 pkt, podpunkt c - Oczywiście takie rozwiązanie przeszło by prawdopodobnie w dostawie, bo jeśli ktoś kupuje w restauracji (czy raczej np. w kebabie) i spożyje produkt na miejscu to ciężko by było coś takiego obronić, ale jeśli będzie to w dostawie do domu, to można to sprzedawać jako produkt garmażeryjny (to, że jest dostarczony ciepły - nie oznacza, że ktoś nie może go jeszcze bardziej podgrzać, lub poczekać do wieczora aż wystygnie i potem podgrzać). Nie ma też obowiązku podgrzewania takiego produktu. Czy taka kombinacja może się obronić?