Jeśli ziemia nie jest zanieczyszczona, przedsiębiorca może przekazać ją w odpowiedniej ilości oraz na odpowiednią działkę na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.
@tx45544 күн бұрын
A co w przypadku, gdy chcemy wejść na rynek zagraniczny (Niemcy, Francja lub Hiszpania) i wysyłać nasze przesyłki z Polski? Firma jest zarejestrowana w Polsce, ale klient znajduje się w Hiszpanii, Francji lub Niemczech. Czy w takim przypadku podatek płacimy w Polsce, zgodnie z polskimi przepisami, czy też musimy rozliczać się z podatkiem w kraju klienta? Czy konieczne jest nawiązanie współpracy z podobnymi ekologicznymi organizacjami w danym kraju?
@nonexegimonumentum85839 күн бұрын
Drogi panie, wystarczy kupić ziemię od właściciela działki żeby można było ją wywieźć na koniec świata i nie będzie odpadem. Co do śmieci z budowy, jedna umowa też załatwia problem… w dodatku śmieci wywiezie gmina ;)
@mariopas779010 күн бұрын
Nic się nie zmieni poza tym że będzie jeszcze bardziej drogo. Eko terroryzm w pełnym wykonaniu. Debile z Brukseli zniszczą gospodarkę europejską.
@wojtekr290711 күн бұрын
Dziękuję za informację. Kolejne argumenty przekonujące do zamknięcia dziełalności.
@KalinowaPasieka12 күн бұрын
A jeśli po zakończeniu budowy, na budowie zostanie budowlaniec? To on też jest odpadem budowlanym? Po budowie zostały narzędzia, gumiaki, kaski, i inne klamoty? To też są odpady budowlane? W czasie budowy złapano kreta, parę szczurów i kota, to też są odpady budowlane? Kret tu na tej ziemi mieszkał latami, więc tak jak ta ziemia jest z budowy. Przepraszam ale chyba ustawodawcom zabrakło zdrowego rozsądku. ;)
@elwirazniniewicz691323 күн бұрын
Świetna, wesoła rozmowa. Zapowiada się fajna współpraca 😉
@MikoajMaslinski23 күн бұрын
Dziękujemy, bardzo nam miło! 😊❤
@ddddd10326 күн бұрын
Ja mam ciekawy przypadek jestem rolnikiem ryczałtowym posługuje się nr PESEL ( nie prowadzę działalności gospodarczej ) mam gospodarstwo rolne i pracuje na etacie - część produktów rolnych sprzedaje wysyłkowo korzystam z kartonów z odzysku oraz czasem kupię na paragon kartony - dzwoniłem już na wiele infolinii i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć czy mam i czy system BDO pozwala jako rolnik ryczałtowy zarejestrować BDO - moje gospodarstwo to kilka hektarów. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Jako rolnik ryczałtowy jestem zwolniony z dokumentowania sprzedaży - zakupów i nie wystawiam faktur. Z góry dziękuję za odpowiedź wyjaśniającą
@martaulejczyk431129 күн бұрын
Pan Mecenas wspomniał o wytycznych wydanych przez ministerstwo, czy można prosić o wskazanie odnośnika do tych wytycznych?
@TymoteuszMądry27 күн бұрын
Nie ma problemu, możemy przesłać wytyczne, o których wspominam. Prosiłbym o kontakt mailowy na adres biurowy podany w opisie filmu.
@mmichal81Ай бұрын
produkcja zrębki
@MikoajMaslinskiАй бұрын
Dzięki za ten komentarz. Zrębki są faktycznie ciekawym rodzajem materiału, dlatego że są co do zasady klasyfikowane jako produkt uboczny, bez konieczności przechodzenia specjalnej procedury zgłoszeniowej. Do tej kwestii odnosi się art. 11 ust. 5 ustawy o odpadach: "Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do przedmiotów lub substancji, które spełniają warunki uznania za produkt uboczny, stanowiących: 1) produkty przetworzenia drewna, takich jak: kora, strużyny, odziomki pomanipulacyjne, wałki połuszczarskie, trociny, wióry, zrębki, zrzyny, szczapy i inne pochodzące z przetworzenia tych produktów, w tym brykiety i pelety, stanowiących mechanicznie przetworzony naturalny surowiec drzewny niezawierający jakichkolwiek innych substancji. (...)" W praktyce chodzi tutaj o to, aby ograniczyć obowiązek zgłoszenia zgłoszenia produktu ubocznego wobec m.in. zrębek. Co istotne, cytowany przepis art. 11 ust. 5 pkt 1 ustawy o odpadach może mieć zastosowanie wyłącznie do trocin z "czystego" drewna. W przypadku innego rodzaju odpadów (np. zrębek z obróbki MDF w fabryce mebli) kwestia będzie już bardziej skomplikowana.
@mmichal8129 күн бұрын
@@MikoajMaslinski dziękuje
@MaksymilianoАй бұрын
Dzień dobry, dzięki za filmik. Mam automat z kawą komercyjny. Serwuje kawę na wynos w kubeczkach. Nie mam kosza na śmieci. Klienci wyrzucają kubeczki do kosza spacerując ulicą. Czy mam obowiązek prowadzenia ewidencji o odpadach? Dziękuję.
@elwirazniniewicz6913Ай бұрын
wielkie dzięki :) szybkie przypomnienie przed jutrzejszym spotkaniem z Klientem 👍👍👍
@magdalenapiechowska-jq6puАй бұрын
Czy mozna podłączyć wiecej dokumentow za jednym razem ??? Tej samej sprawy, ale zeskanowane w kilku kartkach? Podpis musi byc na kazdej stronie czy na samym dole ostatniej strony????
@lordsajmon2 ай бұрын
Jak ktoś ma problem i po sprawdzeniu nie wyświetla się "Zobacz dokument" to najlepiej na eupapie wejść do skrzynki roboczej i dam dodac xmla - wtedy można wydrukować. Pozdr
@kubakaszuba812 ай бұрын
Czy jak chce sprowadzać produkt z chin i opakowania będą mniejsze niz 500kg w skali roku to musze mieć BDO?
@elwirazniniewicz69132 ай бұрын
...ale fajny wywiad :) dziękuję za wiedzę.
@wiesawkowalski60472 ай бұрын
Supe. Antybiotyki w wodzie gruntowej dostaly sie i robicie problem a lekarze wciskaja w ludzi antybiotyki i jest dobrze. Parodia. To niedawac ludziom antybiotykow, nie uzywac chemi do prania, nie faszerowac chodowlanych zwierzat chormonami sterydami i antybiotykami. Nie bedzie tego w szambach. Po za tym zamiast kupowania sztucznych nawozow pod uprawy mozna urzywac obornika konskiego bydlecego i drobiowego ale ludzka kupa to juz zagrozenie epidemiologiczne? Widac czym nas faszeruja.
@zwyklyczlowiekk2 ай бұрын
co mam wpisać w okienko DANE LOGOWANIA? moją nazwę z konta bankowego? wpisywałam ale mi nie wchodzi.... 7.38 minuta filmu
@renatak36363 ай бұрын
Więcej plastiku to się wytworzy z segregatorów do tej papierologii i folijek na dokumenty. Horror
@klaudiamarszalek36513 ай бұрын
A ja dodawałam plik w PDF a nie mialam takiego stempla dlaczego tak sie stalo ?
@LukisNysa3 ай бұрын
chyba taki nagminny łamany przepis jaki widzę to jeżdżenie więcej niż jednej osoby na hulajnodze, szczególnie dzieciaki :/, poza tym w sumie raczej rozsądnie i bezpiecznie jeżdżą
@barmag81473 ай бұрын
Nic dziwnego że potrzeba poradnika . 90% tutaj komentujących nie potrafi zdania poprawnie złożyć w języku polskim to nic fziwnego że nie potrafią profilu założyć 😁
@olap35323 ай бұрын
Czy ktoś poradził sobie, w sytuacji gdzie nie było do wyboru opcji "zobacz dokument"?
@katarzyna84873 ай бұрын
Czy punkt gastronomiczny pakujacy swoje jedzenie w opakowania nie zawierajace plastiku jest zwolniony z rejestracji bdo?
@neyyrox3 ай бұрын
a jaki jest mandat za jazde 70kmh po chodniku?
@АлексейПихуля3 ай бұрын
Super, dziękuję bardzo
@mcytryck3 ай бұрын
Steaszna dłużyzna. Te informacje można było przekazać jaśniej w 2 minuty.
@RavMqh4 ай бұрын
Wydaje mi się, że straż miejska nie może zatrzymać pojazdu. Wydaje mi się, czy tak jest?
@denysstratiichuk44714 ай бұрын
Witam, Jeśli naprzykład wynajmuję swój prywatny samochód na swoją spółke, czy również mam obowiązek raportowania? Czy raportowanie dotyczy tylko samochodów leasingowych oraz zakupionych na firmę?
@TheLuliland4 ай бұрын
O co chodzi z tym, że ktoś musi napisać za nas sprawozdanie? Cze serio to jest tak trudne i skomplikowane, że zwykły przedsiębiorca może mieć z tym problem?
@PaniSzeryf5 ай бұрын
Świetny film Panie Mikołaju, jeśli chodzi o opakowania to można wiele zmienić, natomiast martwi mnie paletyzacja. Na miejsce paletowe produktu np mrożonek składa się kilkanaście do kilkudziesięciu kartonów zbiorczych. Ze względu na warunki i masę nie można odchudzić wiele z takich kartonów. Przynajmniej ja nie mam na to pomysłu. Pozdrawiam.
@TheBobu11115 ай бұрын
Będą może filmy z kolejnych części procesu czyli co z KPO dzieje się po stronie transportującego i przyjmującego odpady?
@marek27365 ай бұрын
TE PINK PINK JEST NIE POTRZEBNE
@ReklamaCiechanow5 ай бұрын
Dzięki!
@michabak84885 ай бұрын
a jak to jest z importem z chin opon ? czy jest cos takiego ze trzeba zaplacic oprocz cla za opony dodatkowej oplaty za utaylizacje tej opony?
@jccuchvjvj6 ай бұрын
Czy jak identyfikuje się na 5 lat, to mogę jeździć hulajnogą? Mam prawo jazdy.
@monikano53356 ай бұрын
bardzo dziękuję za film, byłam już w rozpaczy, że nie ogarnę, a tu wszystko klarownie, krok po kroku :)
@mariusz19776 ай бұрын
Zatem czy sklep który ma stoisko z ciepłymi posiłkami sałatkami itp ma obowiązek nałożyć np sałatke do mojego przyniesonego pojemnika wielokrotnego użytku bo przecież taki jest cel ustawy aby dbać o środowisko czy też ekspedientka może tego odmówić ?
@romina32886 ай бұрын
Niestety z Bankiem Spółdzielczym jest problem
@arturmaziarz6 ай бұрын
Dzięki za bardzo przystępne wyjaśnienie tematu.
@pawecio47926 ай бұрын
Ile placę za jazde na siodełku w hulajnodze?
@Murdan-py6vl7 ай бұрын
Assalamualaikum.
@anonimowadama16437 ай бұрын
Witam, jeśli mogę, to proszę o podpowiedź 😊 Myślę nad założeniem działalności. Zamawianie biżuterii z AliExpress i sprzedaż w sklepie stacjonarnym. Jak to wygląda? Czy jest to możliwe? Opłacalne? Pozdrawiam 😊
@mzf-modzizferajny45697 ай бұрын
Czy przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zanieczyszczaniu produktu np farbą proszkową, smarami lub metalami ciężkimi( traktowany już jako odpad w toku przygotowania do przekazania celem utylizacji), odpowiednio zabezpieczony i chroniony przed pożarem, w budynku wykonywania usług, dodatkowo miejsce monitorowane przez kamery i wyposażone w gaśnice śniegowe. Trzeba w związku z tym otrzymać pozwolenie od inspektoratu środowiska i pożarnictwa ? Kolejnym pytaniem jest czy produkt który jest już zanieczyszczony ale ma być poddany ponownemu użyciu również trzeba zabezpieczać, chodzi mi tutaj o kontrole środowiskową .
@mzf-modzizferajny45697 ай бұрын
Czy przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zanieczyszczaniu produktu np farbą proszkową, smarami lub metalami ciężkimi( traktowany już jako odpad w toku przygotowania do przekazania celem utylizacji), odpowiednio zabezpieczony i chroniony przed pożarem, w budynku wykonywania usług, dodatkowo miejsce monitorowane przez kamery i wyposażone w gaśnice śniegowe. Trzeba w związku z tym otrzymać pozwolenie od inspektoratu środowiska i pożarnictwa ? Kolejnym pytaniem jest czy produkt który jest już zanieczyszczony ale ma być poddany ponownemu użyciu również trzeba zabezpieczać, chodzi mi tutaj o kontrole środowiskową .
@tomaszkowalski78208 ай бұрын
a to przepraszam bardzo,ktoś liczy na to,że przy baniaku z wodą będą stały szklanki bądź też porcelana?przecież wtedy to dopiero będą koszty zarówno finansowe jak i środowiskowe...ktoś będzie musiał ich pilnować,myć,zużywać masę wody i detergentów,wciąż dokupywać bo będą się tłukły,będą kradzione i diabli wiedzą co jeszcze....zresztą cała ta wojna o plastik,jego segregację wyssana jest z palca..a co za różnica czy ja plastik wrzucę do plastiku,szkła czy zmieszanych,jeden kij,i tak nie trafi do morza bo sortownia śmieci to wyłapie.....cały wysiłek powinien być skierowany aby każdy wyrzucał śmieci do miejsc przeznaczonych do tego...i to wystarczy...przechodzimy teraz na papier tzn, że co,że drzewa teraz już nie leżą nam na sercu?masowa wycinka jest teraz ok?
@tomaszkowalski78208 ай бұрын
to jest kłamstwo to co mówisz,podatek od plastiku jest tylko i wyłącznie z kieszeni obywateli,żaden przedsiębiorca nie będzie płacił za plastik z własnej kieszeni,on to zawsze zrzuca na barki klientów.on tylko ewentualnie odprowadza podatek pobrany od klientów-taki merytoryczny i fajny materiał a taka wtopa
@BłażejSikorski-r1w8 ай бұрын
Jak wygląda to w odniesieniu do działalności zajmującej się sprzedażą aut używanych, która wcześniej sprzedawała pojazdy odkupione od importerów sprowadzonych już na terenie kraju , czyli nie była wcześniej objęta obowiązkiem rejestracji w BDO , ponieważ nie była podmiotem bezpośrednio wprowadzającym pojazd na rynek RP, lecz po pewnym czasie zaczęła również sprzedawać pojazdy zakupione za granicą. Czy termin 21 dni liczy się od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego zakupionego pojazdu poza granicami czy od momentu rozpoczęcia prowadzenia dzielności ?
@Kmartyna91168 ай бұрын
Witam, mam pytanie dot. Działalności nierejestrowanej. W Polsce taka osoba nie jest przedsiębiorcą, więc nie musi rejestrować sie w BDO. Czy tak samo nie ma obowiązku rejestracji w pozostałych krajach UE, do których wysyła towary w opakowaniach? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 😊
@JakubRatajski3 ай бұрын
BDO nie dotyczy przedsiębiorców, a każdy podmiot wprowadzający opakowania na rynek. Jeśli ma Pani jakieś pytania odnośnie BDO to mogę pomóc. Wydaje się skomplikowane, ale tak na prawdę jest to banalnie proste. :-)