Пікірлер
@yaniujan5823
@yaniujan5823 4 сағат бұрын
Dotarłem do końca.
@JohnSmithv2-zu8jn
@JohnSmithv2-zu8jn Күн бұрын
Wie ktoś jaki jest utwór na wstępie ?
@annarudzik4197
@annarudzik4197 Күн бұрын
Obraz rzeczywistosci na którą nie mamy wpływu wcale nie jest przerażający bo wystarczy że nie będziemy walczyć z zaistniałą rzeczywistością a będziemy mogli ja ustawić poprzez świadomy wybór który zawiera się w wolnej woli
@rmgsk6214
@rmgsk6214 7 күн бұрын
Dżambo materiał! Bardzo ciekawe, dobrze opowiedziane. Dzięki i głaski dla mruczkensena.
@szymonjakub1
@szymonjakub1 9 күн бұрын
usunales film o Berkeleyu?
@FilozoficzneMamboDzambo
@FilozoficzneMamboDzambo 9 күн бұрын
Niestety tak, dużo zutylizowałem, bo nie byłem z nich zadowolony oraz/lub gadałem mniejsze lub większe głupoty
@szymonjakub1
@szymonjakub1 8 күн бұрын
@@FilozoficzneMamboDzambo oki
@Cthulhutothep
@Cthulhutothep 9 күн бұрын
Trochę mi się to kojarzy z twórczością lovecrafta. Świat jest chaosem którym nic nie ma sensu ani zanczenia.
@krzysztofjksiazek228
@krzysztofjksiazek228 9 күн бұрын
to był zwykły GŁUPEK ALE inne głupiki lubią CHORYCH PSYCHICZNYCH Odczuwać można np. sraczkę
@Kwadratura
@Kwadratura 9 күн бұрын
Podział na zjawiska konieczne i możliwe wydaje mi się błędny, myślę że jest po prostu, dosadnie mówiąc, użyteczną na codzień iluzją. Wszystko co istnieje musiało się zdarzyć, nie ma innej logicznej możliwości, to tak samo konieczne jak to że trójkat ma trzy boki. Możemy sobie wyorbazić świat w którym Isaac Newton nie istnieje, ale to będzie świat nielogiczny, wewnętrznie niespójny, niemogący istnieć bez naruszania praw przyczynowości. Jeśli nie istniałby jakiś wybrany element świata, to nie mogłaby istnieć też jego przyczyna, i przyczyna tej przyczyny, i tak łańcuchem do pierwszej przyczyny wszechrzeczy. Nie może istnieć inny skutek tej samej przyczyny - bo w takim razie musielibyśmy dopuścić istnienie losowości (nie "przypadku" jako zdarzenia którego nikt nie przewidział/nie wplywał na niego, ale losowości na najbardziej fundamentalnym poziomie. A postulowanie tego nie jest potrzebne aby wyjaśnić jakiekolwiek obserwowalne zjawiska (przynajmniej nie było za jego czasów, hehe) więc brzytwą ockhama nie widzę powodu żeby to robić
@Cthulhutothep
@Cthulhutothep 10 күн бұрын
Sub leci!!!!!
@Matyjasz
@Matyjasz 12 күн бұрын
W odniesieniu do koncepcji monad - tutaj Leibnitz miał chyba dobrą intuicję, bo monada może być bardzo trafną, lecz "poetycką" metaforą zjawisk takich jak pola i fluktuacje kwantowe.
@MS-tw3tj
@MS-tw3tj 12 күн бұрын
Dzięki za znakomity wykład o chyba najbardziej płytkim myślicielu w dziejach. Słuchając mam niesamowite dejavu do czasów liceum. Dokładnie ten stek bredni wygenerowała z siebie jakoś połowa moich kolegów i koleżanek w liceum około 15, 16 roku życia łącznie ze mną. Dokładnie tą ideologię. Na szczęście większość po 2 latach dorosła i porzucili ten niezborny bełkot. Ale niesmak jak można było być tak płytkim, nierozumiejącym rzeczywistości i po prostu głupim, pozostał na długo.
@JbcDisa-rt7od
@JbcDisa-rt7od 13 күн бұрын
nie wiem jakb to wyrazic ale dziekuje Ci
@magorzatabockenheim1529
@magorzatabockenheim1529 15 күн бұрын
Dzięki! Jesteście wspaniali! Ty i Kot
@malgorzata.mrugala
@malgorzata.mrugala 16 күн бұрын
Czy rozwiniesz kiedys opowiesc o mysli Husserla w aspekcie lingwistycznym?
@miroslawminiszewski
@miroslawminiszewski 16 күн бұрын
To obraża pamięć Marcuse. Nieprawdopodobne po prostu. Skąd tyle pewności siebie?
@FilozoficzneMamboDzambo
@FilozoficzneMamboDzambo 16 күн бұрын
Co konkretnie nie odpowiada Panu w materiale?
@grzegorzpilat88
@grzegorzpilat88 17 күн бұрын
Niedawno przeczytałem "Erosa i Cywilizację". Marcuse - moim zdaniem - popełnia tam fundamentalny błąd, który dyskredytuje jego "recepty" u samych podstaw. Propozycje Marcuse'a są absurdalne nie tylko na poziomie oczywistej ich idiotyczności w wymiarze praktycznym, tak na "chłopski rozum", ale i w samym teoretycznym ich fundamencie. Wg Marcuse'a Nieograniczona przyjemność = szczęście, i nie będzie to jakoś przesadne uproszczenie. Ignoruje on fakt, że w takich warunkach następuje wypalenie samej przyjemności (co wynika z naszej fizjologii). W konsekwencji człowiek zaczyna dążyć do eskalacji bodźców w celu utrzymania poziomu stymulacji. W efekcie zapada się w galopującą dekadencję. Równie głupie jest postulowanie, że tanatos jako dążenie do nirwany jest źródłem wyłącznie zniszczenia i destruktywności. Przecież to właśnie tanatos jest odpowiedzią na autodestruktywność pogoni za przyjemnością. Marcuse albo nie miał zielonego pojęcia o buddyzmie/medytacji, albo ich kompletnie nie rozumiał. Zatem pożądanym stanem nie jest zwalczenie tanatosa erosem (co postuluje Marcuse), ale wypracowanie takiego modelu rozwoju psychicznego człowieka w którym ludzie nabywają umiejętności pozostawania w stanie równowag między erosem i tanatosem. Niestety nasza - taka niby oświecona - cywilizacja kładzie zerowy nacisk na profilaktykę psychologiczną. Która powinna być rozumiana nie jako zapobiegania chorobom, ale doskonalenie się w zdrowiu psychicznym. W tym momencie mamy w tym obszarze do dyspozycji (masowo) Jedynie archaiczne systemy nazywane religiami, albo płytkie, nastawione na komercyjny sukces poradniki. Jeśliby już szukać jakiejś utopii to moim zdaniem trzeba by się skupić na wypracowaniu alternatywy zarówno dla archaicznej religii, jak i skupionej na chorobie psychologii. Obecnie ta potrzeba jest coraz mocniej zagospodarowywana przez ruchy new-age'owe, które są nieprzebranym morzem bulshit-bagna w którym zawieszone są gdzieniegdzie pojedyncze perełki, oraz wszelkiej maści pseudo coach'ów. Być może jakimś zalążkiem jest mindfulness, ale akurat tego tematu nie zgłębiłem. Jeżeli automatyzacja pracy faktycznie nastąpi, to społeczeństwo dramatycznie będzie potrzebowało nowej post-religii opartej na połączeniu filozofii, psychologii, biologii i praktyk duchowych. Wydaje się, że Marcuse ma rację, iż zasada wydajności stoi na przeszkodzie takich przemian. Diagnoza trafna, ale recepta do bani 😅
@grzegorzpilat88
@grzegorzpilat88 17 күн бұрын
Co więcej, jego obsesja na punkcie represji odbija się obecnie niezdrową czkawką w mentalności ruchu LGBTQ+ i całej tej turbo-inkluzywności. A afirmacja wyłącznie zasady przyjemności jeszcze to potęguje i rośnie nam pokolenie płatków śniegu. Wszystko, włącznie z konstruktywną krytyką jest odbierane jako forma przemocy. Tak więc dziedzictwo Marcuse'a go zaorało. Wskazane przez niego wektory przemian społecznych, jak żadne inne prowadzą do odrzucenia dialektyki i dają podwaliny pod narzędzia totalitarnej kontroli sprawowanej pod pozorem troski o dobrostan psychiczny.
@grzegorzpilat88
@grzegorzpilat88 17 күн бұрын
Sam zresztą Marcuse napisał esej "Tolerancja Represyjna" w którym postulował de facto cancel culture.W tym eseju sam kompromituje swoje własne ideały wolności i wyzwolenia. Przywołuje Orwela i jego Rok 1984 jako przestrogę przed totalitaryzmem i zaraz potem, nieomal na jednym oddechu sam proponuje totalitarne rozwiązania...
@grzegorzpilat88
@grzegorzpilat88 17 күн бұрын
A no i najważniejsze - dziękuję za ten materiał - wspaniała motywacja do pogłębionej refleksji na temat tytułowego jegomościa!
@PiotrFajker
@PiotrFajker 17 күн бұрын
Bardzo zacne obrazy! Materiał też. Dziękuję.
@JAXappsdemonstrated-rl6xl
@JAXappsdemonstrated-rl6xl 20 күн бұрын
Bdb
@grzegorzpilat88
@grzegorzpilat88 20 күн бұрын
No i szkoła realistyczna się załamuje pod naporem rzeczywistości Panie Bartosiak - "Czynnik ludzki" kształtuje sytuację międzynarodową w równym stopniu co zimna kalkulacja. Ideologia, socjologia i psychologia są równie istotne co zasoby, zdolności i geografia.
@dzikiii3245
@dzikiii3245 20 күн бұрын
35:18 zmiana imienia na Kuba
@morysxkongontiktok
@morysxkongontiktok 21 күн бұрын
7:30 KOTEK
@miroslawminiszewski
@miroslawminiszewski 21 күн бұрын
Zraziłem sie do tego kanału po bzdurach na temat Marcuse. Ktoś, kto nie zrozumiał Szkoły Frankfurckiej, nie zrozumie reszty. Referować filozofię też trzeba umieć. Nie wystarczy tylko przeczytać i opowiedzieć o tym, co się przeczytało i jeszcze nabijać się z tego. I ieszcze sie cieszy, że Schopenhauer użyczył okna mordercom, żeby strzelali do protestujących robotników. Autor tego kanału to przedstawiciel reakcyjnej agendy o wątpliwych afiliacjach politycznych. Do tego mówi na stojąco we własnym mieszkaniu. Nie dość, że reakcjonista, to jeszcze perypatetyk.
@aleksandrakasperek5425
@aleksandrakasperek5425 21 күн бұрын
Bardzo dziekuje.
@grzegorzpilat88
@grzegorzpilat88 21 күн бұрын
Nie wiem czy jest znana taka koncepcja, ale mi się w głowie urodziło podczas oglądania tego filmu, że dajmy na to... Istnienie jabłka zawiera w sobie nieistnienie wszystkiego innego co nie jest tym konkretnym jabłkiem... Ale wtedy w sumie jest mowa o nieistnieniu, że tak powiem "lokalnym" a nie o nicości czystej.
@FilozoficzneMamboDzambo
@FilozoficzneMamboDzambo 21 күн бұрын
W sumie jest taka myśl wyrażona przez Hegla oraz strukturalizm, co w heglizmie określa się jako "określoność negatywna" czyli że jabłko samo w sobie nie posiada pozytywnych własności, ale jest określane przez wszystko to czym nie jest czyli w sposób negatywny. Podobnie de Saussere (i ogólnie myśl strukturalistyczna) uważa np słowa za określane w ramach całej struktury (całego systemu) prowadząc do tego, że słowo nabiera wartości przez to, że NIE jest innymi słowami a nie przez wartość jaką prezentuje samo w sobie. Nieco wulgaryzując; jesteśmy w stanie wyłuskać z doświadczenia kolor czerwony przez to, że istnieją kolory nie-czerwone - gdyby wszystko było czerwone to czerwoność jako taka by się nie wybiła. Czyli w rozumieniu heglowskim czy strukturalistycznym to faktycznie tak jest, że jabłko jest czymś przez to że "zawiera w sobie nieistnienie wszystkiego innego" a raczej przez to że nie jest wszystkim innym.
@zofia9296
@zofia9296 21 күн бұрын
Zrobisz tour po swoich ksiazkach?
@FilozoficzneMamboDzambo
@FilozoficzneMamboDzambo 21 күн бұрын
Super imię i fajny pomysł, jak kiedyś znowu jakiś projekt będzie mi zajmował kilka miesięcy to na pewno zrobię taki kontent
@nal3wka
@nal3wka 22 күн бұрын
Fajny film. Dzięki
@hubertgrabowski8707
@hubertgrabowski8707 22 күн бұрын
Bardzo dobry odcinek, byłoby super gdybyś nagrał jeszcze o innych frankfurdczykach Pozdrawiam
@LudwikNaft
@LudwikNaft 22 күн бұрын
Pan to fantastycznie opowiadasz. Nie było odcinka, który obejrzałem tylko raz. Brawo!
@ewdwekdmlnewdnlkewdn
@ewdwekdmlnewdnlkewdn 23 күн бұрын
Parerga i Paralipomena T1 i T2. Mówi to Panu coś?
@FilozoficzneMamboDzambo
@FilozoficzneMamboDzambo 23 күн бұрын
Mhm, i co z nimi?
@ewdwekdmlnewdnlkewdn
@ewdwekdmlnewdnlkewdn 23 күн бұрын
@@FilozoficzneMamboDzambo gdzie była mowa o nich w polecajkach, bo nie zauważyłem? opracowania i teksty z drugiej ręki są ważniejsze niż dzieła autora? Domyślam się, że dlatego że Pan ich nie ma, bo sa trudnodostępne i nie mógł Pan pokazać okładki? Zapoznał się Pan z całą twórczością Schopenhauera tworząc film o nim?
@ewdwekdmlnewdnlkewdn
@ewdwekdmlnewdnlkewdn 23 күн бұрын
@@FilozoficzneMamboDzambo dlaczego Pan pyta i kasuje odpowiedzi? Napisałem co z nimi ale nie wiedziałem że filozofia boi sie pytań, mam rozumieć, że tylko propsowane komentarze są zostawiane? W takim razie, co? pozostało opuścić kanał? nie ma miejsca na dyskusję? Domyślam się, że ten komentarz też będzie usunięty, czy możemy rozmawiać? W ten sposób się nigdzie nie zajdzie, uwaga do czytających, typ usuwa to co mu się nie spodoba, czy kotek dał takie zlecenie?
@FilozoficzneMamboDzambo
@FilozoficzneMamboDzambo 23 күн бұрын
​@@ewdwekdmlnewdnlkewdn Nie usunąłem, ani nie ukryłem żadnego Pana posta, prawdopodobnie coś się panu zbugowało (gdyby chciało mi się je ukrywać to prawdopodobnie bym od razu ukrył całą aktywność użytkownika na kanale, albo przynajmniej cały "wątek" a nie bawił się w usuwanie pojedynczych komentarzy). Wracając do bibliografii; do tego skromnego wprowadzenia na YT przeczytałem 17 książek o Schopenhauerze + prace naukowe, co uważam za wystarczającą ilość do omówienia podstaw filozofii Schopenhauera, zwłaszcza że jednoznacznie w opracowaniach tej filozofii wskazuje się na to, że "Parerga i paralipomena" nie zawiera żadnych kluczowych koncepcji czy przemyśleń dla jego filozofii (najczęściej za najistotniejszą część uważa się "Aforyzmy o mądrości życia", które przeczytałem i faktycznie były bezużyteczne w opracowaniu tego systemu). Tak więc wydaje mi się, że jest to zaczepka na siłę a nie faktyczne wskazanie jakichś braków w tym opracowaniu (albo daje teraz satysfakcję jakiemuś trollowi, who knows?). Zarzut o opracowaniach z drugiej ręki też jest nie na miejscu, bo przedstawiam tam dużo istotnych prac samego Schopenhauera m.in. "Świat jako wola i przedstawienie" T.1-2, "Poczwórne źródło twierdzenia o podstawie dostatecznej", "Psychologia miłości", "Aforyzmy o mądrości życia", "O erystyce", "O religii", "O wolności ludzkiej woli", "O podstawie moralności", "Erystyke" i "Feministyke" - chyba tylko brakuje "On the will in nature", która już się kompletnie zdezaktualizowała. Jeśli widzi Pan jakieś braki merytoryczne to zapraszam do dyskusji, ale zarzut z nieprzygotowaniem jak na format Youtubowy uważam za śmieszny i na siłę.
@janinaepoka963
@janinaepoka963 24 күн бұрын
Jeżeli mnie czytasz: gdzie kupic te wszystkie ksiązki by je przeczytac? a propos widzisz w 2D nie w 3D
@FilozoficzneMamboDzambo
@FilozoficzneMamboDzambo 21 күн бұрын
Chciałbym być tą osobą co chodzi po antykwariatach i tam poszukuje książek, ale by znaleźć większość niszowych opracowań to musiałbym chyba spędzać tam kilka dni. Tak więc najczęściej korzystam z allegro albo olx'a.
@jansros2955
@jansros2955 21 күн бұрын
@@FilozoficzneMamboDzambo to niezłą kasę wydajesz?
@mikoszektv4734
@mikoszektv4734 24 күн бұрын
Marksizm to debilizm bo wiadomo że bez pracy nie ma kołaczy 😊
@pustygrob5837
@pustygrob5837 24 күн бұрын
Będzie kiedyś Jaspers? PS Mógłbyś zrobić też o jakichś kobietach filozofkach bo to deprymujące, że każdy wykład filozoficzny dotyczy facetów XD a mamy i Simone Weil i Edytę Stein, i Ayn Rand i Hannę Arendt...
@adrianlesniak9415
@adrianlesniak9415 24 күн бұрын
swietny material !
@borojkd8189
@borojkd8189 25 күн бұрын
przyznam, interesuje się filozofią jako laik. powiedziałbym nawet, że jestem bardzo zielony i jedyne jakieś pojęcie mam jest o stoicyzmie. A ten profil dla takiej osoby jak ja wyjaśnia różne koncepcje w bardzo przyjaznej i zrozumiałej formie. Mega kanał 😁!!!
@chojrak
@chojrak 25 күн бұрын
super film!
@robertnowakowski6986
@robertnowakowski6986 25 күн бұрын
Byl na paski pruskim
@robertnowakowski6986
@robertnowakowski6986 25 күн бұрын
Mie ma mama nir bytu ok. ale w odnoesieniu do czego.,
@robertnowakowski6986
@robertnowakowski6986 25 күн бұрын
Ale wszystko ma puknt odniesienia .
@robertnowakowski6986
@robertnowakowski6986 25 күн бұрын
Ale co pan filozow pieprzy .
@robertnowakowski6986
@robertnowakowski6986 25 күн бұрын
Jak narazie miał racje panie ateisto
@robertnowakowski6986
@robertnowakowski6986 25 күн бұрын
A może powiedzieć jak oni chcieli osiągnąć te cele ?
@theSvarg
@theSvarg 25 күн бұрын
Hm, powiedziałeś, że nauki Jezusa można znaleźć już w Talmudzie, ale Talmud powstał po Jezusie, więc trochę nie halo.
@robertnowakowski6986
@robertnowakowski6986 25 күн бұрын
Proszę niemylić faszyzmi z narodwymsocjslizmem niemieckim.!
@superiorvalter
@superiorvalter 25 күн бұрын
Bo?
@fan.magnolii
@fan.magnolii 25 күн бұрын
Jeśli chodzi o przykład z węglem i po prostu wrzuceniem go do ognia bez stawiania antytezy to jest możliwy scenariusz, że w umyśle nie pojawiłyby się fenomeny palącego się węgla. W systemie idealistycznym (a przynajmniej w berkleyowskim wariancie) byłoby to równoznaczne z tym, że węgiel wciąż były tylko kruchym brudącym materiałem bez nowych właściwości (w uproszczeniu).
@hesmannherre5956
@hesmannherre5956 25 күн бұрын
Uff, na 5 razy, ale całość obejrzana :) długie odcinki super, ale jeśli chciałbyś zrobić coś krótszego na kilkanaście minut to się nie krępuj 😅
@samouwielbiony
@samouwielbiony 26 күн бұрын
Najbliżej mi raczej do akap-agorysty, ale mimo to doceniam ilość włożonej w materiał pracy. Oby więcej takich materiałów na KZbin!
@cmvvll
@cmvvll 26 күн бұрын
Wspaniały kanał, bardzo się cieszę, że randomowo tutaj trafiłem ❤
@rosalalee
@rosalalee 26 күн бұрын
wyczesany, przejrzysty filmik, dziękujemy hahah!
@wojteks6139
@wojteks6139 26 күн бұрын
Sympatyczna prowokacja i dużo błędów które traktuję jako narzędzie tejże prowokacji. Tylko makabryczny kadr jest błędem samym w sobie😅
@hejtere-q9741
@hejtere-q9741 27 күн бұрын
Błagamy cie o jakąś serie filmow o Heglu