Пікірлер
@KunegundaSzpinak
@KunegundaSzpinak 9 күн бұрын
Cześć, Dzięki za wytłumaczenie co i jak działa, trochę się pobawiłem moim sprzętem i zrezygnowałem z funkcji OneMesh i repeater tp- link RE315 skojarzyłem jako zwykły AP :) Co prawda jako mesh działało to ale za daleko był router od repetera i kolejna próba była podłączenia na korytarzu i tu było optymalnie do czasu gdy obejrzałem twoje materiały :D Teraz znowu mam Repeater ale już jako AP w salonie i teraz działa cudnie ^^ Dzięki wielkie!
@sundragonpelikan550
@sundragonpelikan550 Ай бұрын
Po dodaniu drugiego IP mam komunikat w przeglądarce Internal Server Error The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please contact the server administrator if this error reappears multiple times, please include the technical details below in your report. More details can be found in the webserver log. <br /> <b>Parse error</b>: syntax error, unexpected token &quot;&lt;&quot;, expecting end of file in <b>/var/www/html/config/config.php</b> on line <b>35</b><br />
@kursyitcom
@kursyitcom Ай бұрын
Rozumiem dodaniu drugiego IP w konfigu Nextcloud ? Możesz podesłać na maila jak to jest dokładnie napisane ? Ewentualnie Discord ?
@MarekPow-rk9hw
@MarekPow-rk9hw Ай бұрын
treściwe, na temat - ale "przełanczanie" no człowieku
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 20 күн бұрын
Znasz routery które maja język polski w ustawieniach?
@MrKojot88
@MrKojot88 Ай бұрын
Dlaczego AP nie moze byc podlaczony po WAN? Lany mam 100Mbps a WAN 1Gbps.
@kursyitcom
@kursyitcom Ай бұрын
To nie tak, że nie może. Nie ma tu zakazów. Natomiast w takiej konfiguracji urządzenia podpięte pod taki AP są w inne sieci logicznej niż urządzenia poza tym AP. Technicznie ma prawo to działać, natomiast dalekie jest to od "standardowej" konfiguracji. Zatem ciężko tu przewidywać czy będzie to działać poprawnie. W obecnej chwili urządzenia które mają porty 1Gbps oraz ciekawe parametry WiFi są na tyle nie drogie, że nie sądzę, by warto było kombinować.
@MrKojot88
@MrKojot88 2 ай бұрын
U mnie jedynie wiejska radiowka 20Mb......
@kursyitcom
@kursyitcom Ай бұрын
:(
@markus.s3907
@markus.s3907 2 ай бұрын
Interesuje mnie rozwinięcie sieci UniFi w moim domu. Mam router od dostawcy ZTE światłowodem połączony podpięty mam swój Asus bo dużo lepszy jak od dostawcy i AP UniFi po skrętce . Zastanawiam się nad UDM SE plus dodatkowy AP . Myślę najbardziej sensowny system i dobrze razem pracujący. Czy to dobry wybór? Bo Asus już parę lat już pracuje i czas na sensowną konkretną zmianę.
@michalm3605
@michalm3605 2 ай бұрын
6:35 - nie, nie ma sensu. Przy ataku ransomware, czy ataku hackerskim z dostępem do sieci - wszystko może być wymazane. Backup to nie tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem sprzętowym, ale też atakami. 13:15 - 3-2-1-1 - kopię offilne da się automatyzować (to oczywiście kosztuje, ale można zastosować airgap). Pominąłeś niezaprzeczalność (np WORM). I nie powiedziałeś o najważniejszym :) 3-2-1-1-0 (czy inne opcje z tym "0" - to też mega ważne. HDD nie będą działały coraz wolniej :) Tzn technologicznie - szczególnie, jak zapisujesz stream. Przy SSD wartobyłoby powiedzieć o 2 rzeczach - przy TBW i zawalonym dyskiem SSD - wear leveling nie będzie miał miejsca na żonglowanie danymi. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że SSD z czasem jak jest wyłączony z prądu - może tracić dane (widziałem nawet ostrzeżenia dot. możliwości utraty danych po 3 miesiącach). 25:40 - RDX to nie taśma!! To dysk twardy. Skoro cena LTO Cię przeraża, to nawet nie patrz w stronę deduplikatorów.
@kursyitcom
@kursyitcom 2 ай бұрын
Ale wiesz do kogo kierowany jest ten i podobne filmy na moim kanale, tak? To nie film szkoleniowy dla fachowców od bezpieczeństwa danych. I tak uważam że grubo przesadziłem ze szczegółami i sukcesem filmu będzie jak choć paru oglądających pomyśli w ogóle aby w jakąś kopie się wyposażyć :)
@michalm3605
@michalm3605 2 ай бұрын
@@kursyitcom Masz rację :) To zostają tylko 3 uwagi: 1 - do 6:35 (małym Klientom trzeba uświadamiać, że strata danych to niekoniecznie awaria sprzętu) 2 - przechowywanie odłączonych SSD może być zgubne i RDX to nie taśma. Reszta to może faktycznie wchodzenie w szczegóły (chociaż testowanie backupu dotyczy też każdego). Good job.
@kursyitcom
@kursyitcom 2 ай бұрын
Odnośnie tej straty danych. Troche się tu rozmijamy. Mi w tym momencie filmu chodziło o to że nie ma zbyt dużej różnicy czy zachowujesz dane jako dysk+dysk czy dysk+tasma. Chodzi o inne urządzenie. Ty mówisz o podatności na ataki. Tu ochrona nie jest taśma sama w sobie ale polityka zapisu na taśmach. Gdyby na taśmach zapisywać jak na dyskach, czyli zmiana pliku jest zmiana pliku a nie jego nowa wersja to nic by to tu nie dało. Jakby inny kontekst. Nie wiem czy się rozumiemy. Co do ssd nie wchodzę w dyskusje, trzeba by jakieś konkretne badania na dużej próbie żeby dyskutować. Natomiast jeśli chodzi o RDX. Fakt są to dyski, natomiast przywykłem już że wszyscy i tak na nie potocznie mówią “taśmy” nawet w wielu sklepach są sprzedawane pod kategorią taśmy. To akurat może i powinienem lepiej wyjaśnić. Ale tak myślę że w ogóle mogłem tego tematu (RDX) nie ruszać. Jeszcze odniosę do poprzedniego komentarza. Nie przeraża mnie cena LTO. Jest jaka jest. Jak na sprzęt pro to w sumie nawet nie duża. Ale na Janusza w jego Januszexie to może być zawał. Pozdrawiam
@orzelia
@orzelia 2 ай бұрын
Dzięki wujek. Już nie mogę się doczekać następnego filmu:)
@JACKoPL
@JACKoPL 2 ай бұрын
Jako domownik mam sporo materiałów. Cały czas brak miejsca ;) Przez wiele lat nie miałem zbytnio możliwości modernizacji - brak pracy. Przez 20 lat sporo płytek cd/dvd się wypaliło. Później przeszło się na bluraye. Niestety ceny nośników coraz droższe i droższe. Rozmiar każdych płytek był ten sam, tylko pojemność inna. Przenosząc dane z 6xCD na 1xDVD.. i dalej 5xDVD na 1xBR25...lub lepiej z 30xCD na 1xBR25. Uzyskiwaliśmy więcej miejsca oraz znacznie szybsze odczytywanie z nośnika. Jedyny minus, to gdy padnie jedna płytka cd to mniej stracimy jak padnie dvd czy br. Płytki dalej są wrażliwe na zarysowania. Mi z płytek lubiły odpadać skrawki powierzchni etykietowej. Może złe warunki przechowywania lub sam nośnik kiepski. Obecnie od 3 lat z groszami nowy komp i bez napędów - takie już obudowy robią. Nawet nie wiem czy są jakieś wypalarki bd na usb. I w zasadzie jeszcze w normalnej cenie. W dzisiejszych czasach płytki nie mają szans. HDD też powoli idzie w odstawkę. Choć duże dyski potrafią kosztować sporo. Niech jeszcze SSD zejdzie z ceną, najlepiej do tych zapowiadanych 120$ za 20TB. Niestety już nieraz traciłem dane. Ostatnio sprzed roku jakoś. Próbowałem odzyskać jak jeszcze dysk w miarę chodził. Niestety większość przepadła, może kiedyś do nich dotrę. Dysk zaczynaj po pewnym czasie zamulać kompa i niczego nie dało się zrobić. A przez pewien czas przy duszedniu dysku - skanowanie powierzchni dysku, dawało się część danych wyciągnąć. 12TB danych na razie powiedziało papa :/
@darekw1967
@darekw1967 2 ай бұрын
Najwazniejsze kopie robie tylko na plytach BluRay M-DISC + zrzut na zewnetrzny HDD. Dodatkowo kupilem sobie urzadzenie do kopiowania dysków ( Y-3026GY01-EU ). Dzisiaj mozna kupic tanio dyski hdd 3.5" o pojemnosci 1TB za 120 zl a drugi zrobic jako klon. Kupujesz plastikowe pudelka na dyski i opisujesz to ;) Jak cos sie zmienia na tym pierwszym to klonujesz na 2 bez udzialu komputera i jest ok. Mozesz oba dyski wpiac do komputera i pod koniec pracy zrobic klona ;)
@jestdobre
@jestdobre 2 ай бұрын
O pierwszy. :) Jest sub.
@borninbkw8795
@borninbkw8795 2 ай бұрын
Zburzył pan mój cały świat odnośnie back up-u ( dotyczący np zdjęć.) 🙃🙈🤪 na ogół ogólnie mam dwa dyski w pc HDD 2TB,(e,f) zrzucam zdjęcia z aparatu na jeszcze jeden dysk 2TB (d) tam następuje obróbka wstępna gdzie są usuwane zdjęcia które.nie nadawana się do obróbki i następnie tworzę katalog w e np 2024. Lipiec,Następuje obróbka zdjęć już dla klienta ,ale jest ona tworzona ciągle z dysku d , gdy zostanie zakończona jest przenoszona na e, i całość na f a z dysku d kasuje cały katalog zrzuconych zdjęć. Czy to źle ??
@kursyitcom
@kursyitcom 2 ай бұрын
Dziś o 18 wlatuje na kanał druga część filmu. Myślę że rozwieje wiele wątpliwości o których mówimy. Ja zawsze mówię że to jakie strategie kopii zapasowej realizujemy to My musimy ocenić czy są odpowiednie dla wartości chronionych danych. Zapraszam o 18-stej.
@borninbkw8795
@borninbkw8795 2 ай бұрын
Hej , a jaki nas moglby pan polecic z czystym sumieniem na wifi (6) i usb , na 2 kieszenie 2x4 lhb 2x 8 , do zdjec , ma to byc prezent na urodziny zony ,a ja zbytnio na twn twmat nie mam wiedzy :/ ma sluzyc glownie jak back up do zdjec. Dyski beda hdd .
@kursyitcom
@kursyitcom 2 ай бұрын
Witam. To ma być NAS do którego będzie uzyskiwać dostęp przez WiFi i USB? Takie dość nietypowe. Nie wiem czy jest takie coś. Jeśli USB to raczej np tr-002. Ale to wtedy nie przez WiFi. W drugą stronę jak ma mieć WiFi to będzie jakiś typowy NAS którego się przez USB nie podłącza. Czy może źle zrozumiałem pytanie?
@borninbkw8795
@borninbkw8795 2 ай бұрын
@@kursyitcom więc tak ,podłączenie nas poprzez USB do pc , a jak by był dostęp do nas poprzez wi fi było by super (ale właśnie nie wiem czy takie coś istnieje) . Nas tylko do back up-u zdjęć. Pozdrawiam
@kursyitcom
@kursyitcom 2 ай бұрын
NAS generalnie już z samej nazwy to urządzenie które podłącza się przez sieć. Jeśli miałby by być przez USB to wtedy w dyski musiały by być montowane w systemie operacyjnym. Albo przez ewentualnie jakąś aplikację. Ale nigdy takiego scenariusza nie widziałem i nie używałem. No chyba że kieszeń na USB, ta co podałem
@borninbkw8795
@borninbkw8795 2 ай бұрын
@@kursyitcom ominołem tą pana propozycje, o to mi chodziło, o dostęp do nas poprzez USB do nas .dziękuję i czekam na drugą część filmu o nas :)
@borninbkw8795
@borninbkw8795 2 ай бұрын
@@kursyitcom kurcze jest pan genialny w świetnej cenie jest ten model tr004 :) pytanie czy do kopi zapasowej (zdjęć) wystarczy WD Red , czy iść w wyższe modele WD Red?
@23shogo
@23shogo 3 ай бұрын
Stary mow szybciej te filmy trwaly by przez pol krocej, 1.75x speed i dalej wolno. Troche flaki z olejem ale kazdy prezentuje swoje umiejetnosci.
@kursyitcom
@kursyitcom 3 ай бұрын
"Stary", serio? Oglądasz ten film z prędkością 1,75x i to jest za wolno?? Sory, ale nie prowadzę tutaj licytacji magazynów w USA. I przyznaje nie mam umiejętności mówić tak szybko.
@Shpillah
@Shpillah 3 ай бұрын
Słabe są te wstawki - dynamiczne wrzaski do Twojego zamulonego opowiadania
@arekblachy
@arekblachy 3 ай бұрын
Czy jest mozliwosc odpłatnej pomocy przy konfuguracji sieci domowej.Zmienilem dostawcę internetu i nie bardzo moge sobie teraz poradzic z ustawieniem urządzeń....dom piętrowy, ma byc jedna sieć z rozszerzone wifi. Sprzet jaki posiadam to roter głowny t-mobile marki ZTE , na dole dodatkowo repeater Fritz, na górze kolejny router Fritz 4040 do wifi i innych urządzeń , rezerwowo mam jeszcze Fritz 4020....Moge przesłac dokladny plan rozmieszczenia urzadzen ale gliwnie chodzi mi o ich odpowiednią konfiguracje i poprawne działania
@kursyitcom
@kursyitcom 3 ай бұрын
Proszę o kontakt mailowy [email protected] . Proszę napisać jakie konkretnie ma Pan problemy z konfiguracją.
@dariuszklawikowski7575
@dariuszklawikowski7575 3 ай бұрын
Dzień dobry...skoro już powstały filmy odnośnie zabawek sieciowych typowo z Chin ..,a mianowicie o switch-ach...może teraz warto by było wziąć pod lupę routery...Chętnie bym zobaczył i taką serię ..Jaki router warty polecenia do domowej sieci od Chińskich "przyjaciół" ??...🙂...PS. Mowa tutaj o takim routerze zarzadzalnym i najlepiej do szafy Rack ,aby z takim switchem Chińskim tworzyły podstawę domowej sieci LAN 😀
@kursyitcom
@kursyitcom 3 ай бұрын
Dzień dobry. Myślałem o tym. Ale jakoś nie wpadam na Ali na żadne tego typu urządzenia. Być może źle szukam. TO jedna sprawa. Druga, jeśli chodzi o zwykłe domowe routery to wydaje mi się że nie ma co sięgać po urządzenie za 100 zł jeśli na naszym rynku mamy już takie samo urządzenie za 200 zł. Ta różnica nie warta jest żadnego ryzyka, przy switchach te różnice były znacznie większe. Trzecia sprawa, bardzo małostkowa, ale na chwile obecną nie ma ze strony chińskich firm chęci do współpracy. Kanał pewnie dla nich za mały, nie ich skala, z rozmów wynika, że zainteresują się rynkiem polskim jak coś zacznie się tu sprzedawać (trochę kolejność moim zdaniem zła, ale co ja wiem). Oznacza to, że ponownie musiał bym sam zainwestować w te rozwiązania. Więc na chwilę obecną marnie widzę taki temat na kanale :( Dzięki za zainteresowanie i podpowiedź :)
@piotrkordowski3579
@piotrkordowski3579 3 ай бұрын
A ja nie mogę zmienić adresu IP, zmieniam daję aply potem save i.... pupa
@kursyitcom
@kursyitcom 3 ай бұрын
Po daniu Apply powinien być interfejs już pod nowym IP. Dopiero wtedy da się dać SAVE. Jesli to nie ten problem proszę spróbować inną przeglądarkę
@gagargagarko8172
@gagargagarko8172 3 ай бұрын
Bardzo cicho nagrany film
@kursyitcom
@kursyitcom 3 ай бұрын
W porównaniu z czym? :)
@alien_n7990
@alien_n7990 4 ай бұрын
Co Pan sądzi o TP Link Archer AX95?
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Nie miałem okazji testować i pewnie nie będę mial. Na tym poziomie ceny nie wybrał bym tp-linka. Jesteś pewien że potrzebujesz taki router? Jakie są przesłanki ?
@alien_n7990
@alien_n7990 4 ай бұрын
@@kursyitcom na obecną chwilę szukam routera, który bardzo dobrze pokryje mi nieduże mieszkanie ~53m2. Router docelowo będzie stał w mniejszym pokoju, w którym będę miał większość mojego sprzętu. Po drodze do drugiego pokoju znajduje się kuchnia, ściana nośna i ściana działowa. Większość stacjonarnych urządzeń pokroju PC, telewizor, w niedalekiej przyszłości NAS Synology i serwer mini PC, będą podłączone kablem. Bezprzewodowo będą łączyć się telefony, służbowy laptop i ewentualnie jakieś urządzenia do smart home. Zależy mi na wydzieleniu osobnej sieci dla gości. Ten TP-Link pewnie byłby lekkim overkillem jak na moje obecne potrzeby, ale mając budżet ok. 1000 zł na router chcę kupić coś na prawdę porządnego. Alternatywnie mam na oku troche tańszego Asusa TUF AX6000, ale jakoś nie mam zaufania do pseudogamingowych routerów.
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Ja bym szedł w Asusa. Zdecydowanie. A jak wysoki model, to raczej patrzył bym czy uda się w ogóle wykorzystać. Jakich prędkości się oczekuje i jaki mamy sprzęt odbiorczy. Ewentualnie coś trochę lepszego na przyszłość.
@alien_n7990
@alien_n7990 4 ай бұрын
@@kursyitcom Przemyślałem jeszcze temat. Ostatecznie, na razie kupię Asusa, a w przyszłości pomyślę nad Mikrotikiem z dwoma access pointami.
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Mikrotik jest dobra opcja pod warunkiem że jest komuś potrzebna. Kupować mikrotika po to żeby an defaultowych ustawieniach używać to bezsens. Tu trzeba sprawę przemyśleć
@marcinl4974
@marcinl4974 4 ай бұрын
Witam.Mam dwa routery to link z wifi 6 i portami gigabit.Jeden jest jako główny drugi jako Access pointa są połączone skrętka około 30m.Na głównym mam prędkość wifi 300mb/s a na Access poincie 50mb/s .Jak zrobić żeby Access point miał większą prędkość po wifi skoro ma wifi6
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Zacznijmy od tego jaka jest prędkość łącza (ogólnie). Jaka jest karta WiFi w urządzeniu testowym? Czy testował Pan różnymi urządzeniami? Jakie są ustawienia WiFi w routerach? Jaka jest prędkość netu wpinając np laptopa zamiast routera (drugiego, pracującego jako AP)?
@marekchudy8893
@marekchudy8893 4 ай бұрын
@jmbrockerss2389
@jmbrockerss2389 4 ай бұрын
👍
@marjox0354
@marjox0354 4 ай бұрын
Coz mesh to poprostu rozwiazanie dla laikow kto madrzejszy to wezmie w 2/3 tej ceny routery mikrotik i zrobi wds ap albo jakies ubiquity lub tplinki z dostepnym systemem open source (w dawnych latach ze zwyczajnych tanich routerow robilo sie kombajny za pomoca dd-wrt )
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 20 күн бұрын
Kto mądrzejszy kupi w z chin a nie w sklepie rourer na kartę sim w aliezprez kosztuje 70-90pln aw sklepie powiatowym 230 (o ile dobrze pamiętam) kupiłem inny z antenkami za 240 ale jon mi nie wpadł w oko w ali, ale podejrzewam że też katolicy mnie orznęli na sporą kasę.
@poprostuheniu
@poprostuheniu 4 ай бұрын
Cześć, mam pytanie odnosnie pracy takiego "domowego nasa na windowsie" Czy mozna takiego nasa sobie zwyczajnie wyłączyć jak się go nie używa? Mialby to byc taki server plikow ktory bylby uzywany if needed, do tego ewentualnie jakis server czy cos.
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Witaj. Nie ma jakiś przeciwwskazań. Co najwyżej może to być niewygodne. :)
@poprostuheniu
@poprostuheniu 4 ай бұрын
@@kursyitcom A kwestia "żywotności dysków"?
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
@poprostuheniu Zakładam że masz na myśli kwestie uruchamiania dysków kontra ciągła praca. Generalnie to zależy jak często będzie następowało to uruchamianie. Jeśli np. raz na dobę o 18 bo używasz wieczorem i wyłącza się o 23. To nie będzie to stanowić problemu. Wręcz jesli to używanie (a na takie wyglada) będzie mało wymagające, to pokusił bym się o konsumenckie dyski. Natomiast jeśli planujesz jakiś dziwny mechanizm który będzie uruchamiał system kilka-kilkanaście razy na dobę to może być trochę gorzej. Dlaczego chcesz aby tak to funkcjonowało?
@poprostuheniu
@poprostuheniu 4 ай бұрын
@@kursyitcom Hej, w zasadzie to ma być taki sejfik na pliki których nie chciałbym stracić, do tego budowa komputera nie pozwoli mi na wsadzenie dysków stricte do obudowy, dlatego tez pomyślałem o takim „domowym dysku” czasem pochodzi dłużej czasem krócej, czasem jakiś tt będzie pobierany pewnie itd. Może z czasem jakiś smart dom i tak dalej.Zastanawiam się jak to jest z odbudowa plików jakbym chciał użyć jakiś TrueNas zamiast windosa ;p
@11111olo
@11111olo 4 ай бұрын
Ogólnie to omówienie jest ok ale są pewne ważne sprawy. Jako że naprawiam klientom komputery i dość często w laptopie pada dysk (czy raczej system) i jest tam sporo np. zdjęć, to pytam co z tym robimy? Klient w zależności czy ma backup czy nie mówi "Proszę odzyskać co się da" albo "Mam backup na dysku zewnętrznym". W pierwszym przypadku klient nie miał backupu a w drugim "ma na dysku w szafie". Ani jeden ani drugi nie jest zabezpieczony. Sam cenię swoje dane i jakiś czas temu podjąłem decyzję że w komputerze będą 3 dyski z prawdziwym kontrolerem RAID (osobna karta) tworząc pewną przestrzeń, a w zewnętrznym serwerze NAS (TRUENAS) dwa dyski w RAID1 o efektywnej pojemności z komputera z w którym jest RAID5. Łącznie 5 dysków ma pojemność 28TB a mi zostaje tylko 8TB - 28,5% całkowitej pojemności. Do tego codzienna kopia (a raczej zamienianie danych analizowane tylko na jednym komputerze). Wiem że to nie jest optymalne ale tak naprawdę nie ma optymalnego rozwiązania. Czy jest szansa że stracę wszystkie dane - jest - ale prawdopodobieństwo jest minimalne, wręcz absurdalnie minimalne. Piszę o tym gdyż robienie kopii kilka razy dziennie nie ma sensu, zwłaszcza gdy zmianie ulegają setki gigabajtów danych! Lepiej w takim komputerze zainwestować w RAID bo daje to dużą ochronę przed utratą danych, nie obciąża komputera, a koszt tak naprawdę jest niewielki. Już nawet FAKE RAID jest jakimś rozwiązaniem. Czekam na kolejne filmy.
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Wielokrotna dzienna kopia ma sens jeśli utrata jest wiele warta jak wspominałem. Natomiast raid jest innym rozwiązaniem, używając znanego powiedzenia "Raid to nie backup". Każdy przypadek trzeba wyważyć. dobrać metode i harmonogram. Może okazać się, że inne nie wspominane jeszcze rozwiązania okażą się lepsze. Jeszcze raz. Każdy przypadek jest inny. Nie da się stwierdzić ze to nie ma sensu bo jak tam mam czy inaczej.
@lukasznijak
@lukasznijak 4 ай бұрын
Jako totalny amator - dziękuję za kolejny wartościowy film.
@marcin246813579
@marcin246813579 4 ай бұрын
Czy w 5:27 sugerujesz żeby robić kopię częściej niż raz na dobę? Strasznie mieszasz użycie półprofesjonalne /profesjonalne/enterprise z użyciem domowym. Co z kompresją danych w kopiach zapasowych? Do jakiej grupy odbiorców kierujesz filmy z tej serii? Użytkownik domowy zrezygnuje dość szybko z oglądania ...
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Witam. Widzisz ja jestem zdania że backup nie dzieli się na zastosowania pro i home. Zasady ochrony danych są takie same dla wszystkich przypadków. To użytkownik decyduje jak bardzo che je chronić. Właśnie myślenie że w domu to tam nie trzeba cudów najczęściej prowadzi do utraty danych. A dlaczego tak ma być? Sami musimy ocenić jak mamy te dane chronić. Mówisz o częstotliwości wykonywania kopii. No to tu decyzja jak mówiłem w filmie wynikać musi z kalkulacji strat. Jeśli stać Cię na to żeby utracić kilka godzin pracy to możesz robić raz na dobę. Jeśli stać Cię na utratę doby czy dwóch, to robisz to rzadziej. i Jeszcze raz. Nie ma znaczenia czy robisz to w domu czy w firmie. Za każdym razem trzeba wycenić to co tracisz. Dlaczego praca 8 godzin w firmie miała by być dla mnie cenniejsza niż np 8 godzin pracy nad filmem na YT w domu? Żeby było zabawniej dla mnie większą stratą było by to 8 godzin w domu. Bo więcej poświęcam oddając te godziny. Pozdrawiam i oczywiście zachęcam do dalszej dyskusji :)
@marcin246813579
@marcin246813579 4 ай бұрын
@@kursyitcom Na razie powstrzymam się od dalszych komentarzy. Zobaczę do zaprezentujesz w kolejnych filmach z tej serii.
@lukasznijak
@lukasznijak 4 ай бұрын
Jestem użytkownikiem domowym - totalnym amatorem - coś tam wiem - ale filmy z chęcią oglądam.
@michalm3605
@michalm3605 4 ай бұрын
Jako, że jest BARDZO niewiele kanałów po polsku, mówiących o tematyce okołoserwerowej, to z przyjemnością oglądam. Fajne podejście z tym, że backup to nie cel sam w sobie. Mało kto o tym mówi. Super. Najtańsze i najbezpieczniejsze w domu są taśmy, które mają swoje zady i walety, ale niewątpliwą zaletą jest większa odporność na zmienne środowiskowe, niż dyski oraz są TANIE. Kolejną możliwością są dyski HDD. Dyski SSD są dobre TYLKO jeśli są podłączone do prądu. To półprzewodniki. Jedną z najważniejszych rzeczy przy kopiach danych jest niezmienność danych - mam nadzieję, że o tym powiesz znacznie więcej. Przydałoby się, żebyś powiedział o redukcji danych - bo mówienie o pełnych kopiach 1:1TB boli ;) No ale o tym, że łatwość/szybkość odtwarzania z full - bagatelizujesz, to hmm wstyd. Serio. Wypadałoby powiedzieć o polityce always full (są różne mechanizmy aby to otrzymać - chyba najpopularniejszy to reverse incremental) - to najlepsze podejście. Kopia przyrostowa to nie rozwiązanie idealne. Always full jest idealne. Najgorszą opcją jest różnicówka. Skąd wziąłeś informację o tym, że masz największą szansę na utratę danych podczas odtwarzania RAID z powodu pracy dysków? Z moich danych wynika, że to chodzi o zdegradowany poziom RAID i możliwość utraty dysku w tym momencie - bardzo Cię proszę o źródło, bo brzmi to dziwnie (osobny rozdział można napisać o tym, kiedy dyski mają największą szansę na uszkodzenie - inaczej jest dla SSD i dla HDD).
@kursyitcom
@kursyitcom 4 ай бұрын
Witaj. Nie powiedział bym że bagatelizuje kwestie łatwości i szybkości odzysku. Są sytuacje kiedy musimy coś szybko odzyskiwać, są takie kiedy nie. Duże spektrum, a film o tym dopiero będzie. Czemu uważasz że najgorsza opcją jest różnicówka? Ma najwięcej zalet i najmniej wad. Jest mega często wykorzystywana (choć czasem inaczej nazywana). Natomiast polityka tworzenia ciągle kopii pełnych jest realna dla małego zestawu danych, dla dużego. To absurd. W miarę chyba jasno powiedziałem o tym w filmie. Co do reverse incremental, planuje ten temat przy filmach z odzyskiwania lub zarządzania kopiami. Pozdrawiam
@mariuszbrynkiewicz1253
@mariuszbrynkiewicz1253 5 ай бұрын
Mam zainstalowane (u klienta) 5 wzmacniacz tplink do ktorych są doprowadzone kable i pracują jako Access Point-y
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
Bardzo fajnie, że są podłączone kablami i pracują jako AP. Jeśli były by w roli wzmacniaczy to było by kiepsko.
@EkskluzywnyZulian
@EkskluzywnyZulian 5 ай бұрын
o żesz w morde promptera nie ma? widac jak czytasz i strugasz amatore jak Roman z Sulejówka!
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
Nie bardzo rozumiem Pana niezwykle profesjonalny komentarz. Co się Panu właściwie nie podoba ?
@EkskluzywnyZulian
@EkskluzywnyZulian 5 ай бұрын
@@kursyitcom Amatorka w nagraniu, typ zamiast patrzec sie w kamere i czytac z promptera albo z glowy patrzy sie obok i czyta jak Rysiek z Jastarni
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
Nie wiem jaki Ty film oglądałeś ale ten pod którym jest komentarz nagrywałem czytając z promptera. Jak większość. Z głowy jest parę innych. Ja patrzę „obok” to sprawdzam na podglądzie czy się nagrywa obraz, dźwięk, czy nie poleciała ostrość albo coś w tym stylu. Jeśli jednak Pana tak boli ta amatorka to można śmiało posłuchać jakiegoś profesjonalnego youtubera.
@EkskluzywnyZulian
@EkskluzywnyZulian 5 ай бұрын
@@kursyitcom tak tez zrobilem, wypilem przy tym pół basa, ogórki, zapojka i bajlando trwa.*
@EkskluzywnyZulian
@EkskluzywnyZulian 5 ай бұрын
@@kursyitcom albo napadły cię oczy kobry kzbin.info/www/bejne/Y3vFeaaVqNR4Z68si=BQhKsNEKyGnOfZ3x
@11111olo
@11111olo 5 ай бұрын
Ruting czy rołting????
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
dokładnie TAK.
@jmbrockerss2389
@jmbrockerss2389 4 ай бұрын
W IT wskazana jest wyższość treści nad opakowaniem.😉
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 5 ай бұрын
Jak będę potrzebował switch-a z sfp+ do domu na pewno rozważę zakup. Za jakiś czas fajnie by było abyś nagrał znów krótki film czy spełnia nadal Twoje oczekiwania, czy pojawią się jakieś niespodzianki oraz jak z aktualizacjami. Jako sprzęt do firmy moim zdaniem odpada ze względu na niepewność aktualizacji softu
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
Jeśli coś będzie nie tak, na pewno dam komentarz i przypnę :) natomiast co do aktualizacji softu. Jest sporo switchy w których producenci softu nie aktualizują, albo nie robią tego admini bo sie licencje skoczyły. Wystarczy zobaczyć ile się sprzedaje poleasingowego cisco ;) co nie znaczy że to dobrze. Uważam że źle. No ale czasem jest jak jest.
@konrad-mazur
@konrad-mazur 5 ай бұрын
Jakie adaptery spf > RJ45 polecasz?
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
To trudny temat. Cześć z nich ma ograniczony zasięg. Praktycznie wszystkie grzeją sie jak diabli i próba użycia ich zbyt wielu w tym switchu (choć nie tylko) skończy się przegrzaniem. Nie masz możliwości użycia kabli DAC albo światłowodów ? Te moduły rj45 sfp+ kosztują blisko tyle co ten switch za parę.
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 5 ай бұрын
11:15.. Szkoda, że nie zaprezentowałeś CLI w praktyce. Najbardziej jestem ciekaw jak bardzo różni się składnia oraz sposób pracy w porównaniu do konkurencji.
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
Zastanawiałem się jak do tego podejść i nie wpadłem na dobry pomysł. Jest mocno podobnie do cisco co mówiłem. Choć nie identycznie. W opisie do filmu jest link do manuala gdzie są rozpisane wszystkie elementy CLI.
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 5 ай бұрын
​@@kursyitcom Przejrzałem pliki PDF z dokumentacją. Wygląda to tak jakby "chińczyk" skopiował w dość zaawansowanym zakresie cisco IOS. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia, zastanawiam się czy firmware przeszło porządne testy zgodności ze wszystkimi standardami, które zawiera dokumentacja. Łatwo sobie wyobrazić scenariusz w którym bardzo zaawansowana konfiguracja switch-a generuję poważny błąd.
@wiziek
@wiziek 5 ай бұрын
@@AdrianuX1985 jaka zaawansowa konfiguracja, jaki blad? gosciu to jest cli pewnie prawie 1:1 jak nie zdostarczonego przez dostace chipa w srodku, to samo interfejs webowy tylko zmienili logo
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
@wiziek Nie. W CLI jest więcej opcji. Wystarczy przypatrzeć manual.
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
@AdrianuX1985 Raczej wątpił bym w jakieś testy :/ zresztą dziś już mało kto testuje inaczej niż na klientach. A później chwalą się że częste aktualizacje. Pytanie czy tu będą. Producent zdaje się brać trochę bardziej poważnie za sprzęt. Portfolio już jakieś jest. Trzeba czekać. Obecna wersja softu to nie v1. Czyli może już jakieś update było.
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 5 ай бұрын
9:16.. Przejęzyczenie. Giga, nie Mega.
@kursyitcom
@kursyitcom 5 ай бұрын
Oczywiscie :)
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 5 ай бұрын
+1
@szoqim
@szoqim 6 ай бұрын
Dzięki za materiały, czekam na kontynuację serii
@gryg666
@gryg666 6 ай бұрын
Ja bym chciał jakiś 24 porty 2.5Gbps... :D
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
Mają taki model. a.aliexpress.com/_EHKBfqJ
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 6 ай бұрын
Czy rozebrałeś ten switch? Jak wygląda od środka?
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
Rozbierałem tego niezarządzalnego. Normalna konstrukcja. Co konkretnie Cię interesuje ?
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 6 ай бұрын
@@kursyitcom Po prostu jestem ciekawy czy w tym zarządzalnym switch-u jest łatwy dostęp do portu szeregowego UART.
@tatageek
@tatageek 6 ай бұрын
Fajny ten przełącznik. Chętnie kupilbym cos takiego ale z przynajmniej 8 portami 2.5Gbps i mozliwościa wrzucenia openWRT.
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
8x2,5Gbps + 1x10Gbps są dostępne. Natomiast openWRT chyba jeszcze nie ma
@tatageek
@tatageek 6 ай бұрын
​@@kursyitcomno to zobaczymy jak to się rozwinie, społeczności opensource potrafią zdziałać cuda 😊
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 6 ай бұрын
​@tatageek Switch może "fajny", ale firmware "niefajny". ;-) Jeżeli społeczność projektu OpenWrt zajmie się tym urządzeniem to można się zastanawiać.
@tatageek
@tatageek 6 ай бұрын
@@AdrianuX1985 i właśnie na to liczę :)
@KaczyProceder
@KaczyProceder 6 ай бұрын
To L009 mikrotika ;)
@mario-sz
@mario-sz 6 ай бұрын
Kupiłem. Przyszedł. Bangla 2.5GB.Dzięki!
@robplk33
@robplk33 6 ай бұрын
Też zakupiłem, około 170pln'ów na ali.., na razie na 2.5Gb działa.
@Rafa-sl2eq
@Rafa-sl2eq 6 ай бұрын
Jak ktoś jest zainteresowany aktualizacją firmware w tym switchu to polecam przejrzeć forum Servethehome . Jest tam wątek z opisami i linkami. Trzeba tylko uważać i wgrywać prawidłową wersję żeby nie uceglić sprzętu.
@JACKoPL
@JACKoPL 6 ай бұрын
Sam nad switchem myślałem. Niby w kompie jest 2.5G, ale modemorouter z kablówki jest 1G, choć net tylko 300mbit. I tu wąskie gardło. Sam net może nie, ale ten modem lubi czasem po wybudzeniu kompa ograniczyć transfer do 10/100M, a nie 1000M. Trzeba się bawić by był na max. Jest też NAS Synology tylko na 1GB, ale chyba można jakoś mu zmienić kartę. Mimo, że głównie sam korzystam z sieci, to aż tak bardzo nie potrzeba wyciągania większego maxa. Choć te nie wykorzystane możliwości bolą. A porty lan wolne powoli znikają... drugi lan i co tam można jeszcze podłączyć. Lapek, tablet i pare komórek jest po wi-fi. W planach jest okablować mieszkanie jak się powinno, nie jak obecnie prowizorka od lat. Może kiedyś skuszę się na ten lub temu podobny switch... lub operatorzy dadzą kiedyś z lepszymi parametrami. Niemniej teraz chyba musiałbym router dać na bridge, podłączyć do switcha do którego podłączyłoby się obecne urządzenia. Co do chińczyków... różnie na to można patrzeć. Do końca pewności o bezpieczeństwie takich produktów nie można mieć pewności. Mamy już taką miniaturyzację, że nigdy nie można mieć pewności, czy jakiś modułów do szpiegowania nie ma. Może obecnie nie są aktywne, ale jakiś impuls pójdzie i się uaktywnią. Całkowicie od chińczyków się nie obejdziemy. Większość elektroniki pochodzi od nich, bo tania siła robocza itd. Choć powoli to się zmienia na przykładzie procków. Na pewno software do telefonów i pewnie do innego sprzętu jest inny wewnątrz chin, a inny dla globalnych produktów. Warto też popatrzeć na inne kraje, w tym od wuja Sama. Takie G też lubi w andku zablokować jakiś soft zainstalowany, czy MS w Windows. Sami nieraz pozwalają sobie do instalacji śmieci, instalację aktualizacji i psujących komórki/komputery. Powszechna telemetria w windows oraz różnego rodzaju oprogramowaniu /raportowanie, wysyłanie "anonimowych" danych diagnostycznych/, to wszystko domyślnie włączone. Nawet stery z grafiki mają telemetrię. Komórki również lubią zbierać różne informacje, głównie dla celów reklamowych - odwiedzane strony, lokalizacja... Poczta w gmailu czy wpisy/wiadomości na portalach społecznościowych też są analizowane... Na każdym kroku jesteśmy szpiegowani...
@jegermajster
@jegermajster Ай бұрын
Ja niby w routerze też mam porty LAN 1 Gbps, ale dwa kompy (oba mają karty 2.5 Gbps), pomiędzy którymi lata u mnie najwięcej danych, wpiąłem w switch QNAP-a 2.5 Gbps i między sobą te dwa mają stabilne transfery po 230-260 MB/s. Ładnie to działa, nie narzekam :)
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 6 ай бұрын
15:51.. Jeżeli nie wiesz skąd pobrać firmware to zapytaj "chińczyka" o legitne i bezpieczne źródło. ;-)) Wybacz za kolokwializm, ale "zaliczyłeś glebę" z wybiciem zębów jeszcze przed próbą obrony przedstawionego urządzenia. ;-) Tak odebrałem Twoją wypowiedź od znacznika czasu: 15:51 20:00.. Tutaj się zgadzamy. To nie jest urządzenie dla mnie. Jeżeli developerzy projektu OpenWrt zajmą się tym sprzętem to może zmienię zdanie. Kto wie... Odnośnie Twojej recenzji - obejrzałem do końca i wbiłem +1. 20:50.. Porównanie IoT do switch-a jest nielogiczne. Wszystkie podejrzane urządzenia końcowe oraz IoT względnie łatwo odciąć od głównej sieci za pomocą zarządzalnego switch-a. Natomiast gdyby podejrzany switch działał jako fragment "szkieletu" sieci to separacja niechcianego ruchu byłaby znacznie utrudniona, a włożony wysiłek byłby niewspółmierny do kosztów tego switch-a. 22:34.. Tak, wiem, że TP-Link to "chińczyk". Próbujesz porównać nieznanego "chińczyka" z chińskim ZNANYM producentem o zasięgu GLOBALNYM. Pierwszy "nie istnieję" a drugi to REALNY PODMIOT. Ten pierwszy ma łatwiej w niepożądanych działaniach. Wprowadza do obiegu tanie switch-e z dotacją od ichniego rządu i znika. Natomiast TP-Link jako realny podmiot ma trudniej w analogicznych działaniach. Jeżeli z ich udziałem wypłynie GRUBA afera to stracą biznesowo oraz marketingowo bardzo dużo. Kolejny ISTOTNY argument przemawiający za TP-Link to możliwość zmiany firmware na OpenWrt. Większość urządzeń TP-Link jest na liście projektu OpenWrt. Prywatnie nie korzystam z fabrycznego firmware, zawsze zmieniam.
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
Witam. Ja nie próbuje bronić tego urządzenia. Ja go przetestowałem i poinformowałem jak działa. Mało dodałem wyraźnie jakie są zagrożenia. Także wspomniałem o odizolowaniu potencjalnych IoT. Więc jeszcze raz. To jest decyzja indywidualna. Kto lubi i przez kogo być szpiegowanym. Pozdrawiam
@demanuDJ
@demanuDJ 6 ай бұрын
Widzę że już OpenWRT pracuje nad softem do tego urządzenia więc jak ktoś ma paranoję przed chinczykami to wystarczy poczekać aż skończą prace 😉
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
No i będzie pięknie :) pewnie załatwią więcej funkcji :) dzięki za komentarz. Przypinam komentarz. Proszę o źródło :)
@KalifSSJ
@KalifSSJ 6 ай бұрын
Usa w wiekszym stopniu inwigiluje
@demanuDJ
@demanuDJ 6 ай бұрын
@@KalifSSJ Chciałem to napisać ale się powstrzymałem że nikt jakoś największego szpiega czyli iPhona nie boi się trzymać w sieci 🤭
@itall87
@itall87 6 ай бұрын
Co tam iphone, Nie zapominajmy o windowsach! ​@@demanuDJ
@Cysiu1979
@Cysiu1979 3 ай бұрын
Witam,czy coś się poruszyło w temacie OpenWRT, sprzęt właśnie zakupiłem, będzie na przyszły tydzień.
@enzono
@enzono 6 ай бұрын
teraz w szafie mam rb 4011 bez wifi na brzegowym podział pomarańczowego światłowodu na nim, zwykły switch tplinka 1Gbps x 5 port (zabrakło portów) i jedno z gniazdek podzielone jakimś starym rb jeszcze 100 Mbps x5 portów. docelowo rb 100Mb wylatuje, zastępuje go tplink. a do szafy trafi CRS310-8G+2S+IN. kabel dac mam już kupiony do spięcia rb4011 z nowym crs. konfig taki bo chcę zagregować dwa porty 2,5 do jednego serwerka na futro s940( linia pci x1 wiec max 4Gbps z karty ethernet z ali 2 x 2,5 Gbps). Mam jeszczę zagwozdkę z starym serwerem lenovo (ma być do kopii zapasowej) tam jest xeon bez GPU i tylko jeden port pcie wiekszy niż x1. myślałem o karcie z sfp+, a w proxmoxie jakąś grafikę mieć muszę, na stole jeszcze jest zmiana na unraid, ale o ym już pisaliśmy pod innym filmem:) czekam na 3ci film z serii. pozdro.
@fungate77
@fungate77 6 ай бұрын
@kursyitcom Przy okazji oglądania testów tych 2,5 Gbps switchy chciałem zapytać czy po skrętce kat. 5e dałoby radę przesłać 2 Gbps? Kilka lat temu robiłem poważny remont w domu i o wielu rzeczach pomyślałem ale zupełnie nie o tym żeby położyć lepszej kategorii kable. Teraz pojawia się powoli możliwość podłączenia światłowodu z prędkością nawet 2 Gbps... Niestety router światłowodowy musiałby stać w zupełnie nie przeznaczonym do tego celu miejscu. Ze względu na gres na ścianach nie mogę pozwolić sobie na wymianę kabli ethernet ani na pociągnięcie światłowodu do pokoi z komputerami. Wiem, że skrętka 5e jest dla prędkości do 1 Gbps. Chciałem jednak zapytać czy może próbował Pan po takiej skrętce przesłać dane z większymi prędkościami ???
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
W zależności od jakości tej skrętki powinno być to realne. Przy dobrej skrętce kategorii 5e odległości “domowe” są w granicach normy :)
@dominikwierzbicki7384
@dominikwierzbicki7384 6 ай бұрын
Taki switch jak w poprzednim filmie testowałem z równie chińskimi kartami usb 2,5gbe i pci 2,5gbe na dość leciwej ok. 20 lat sieci kat 5e i wszystko spinało się na 2,5gbe transfery były prawie pod korek :)
@itall87
@itall87 6 ай бұрын
​@@kursyitcomnormy są dla leszczy :) skoro są na necie filmy jak ludzie używają 10Gb na 5e, to czemu nie korzystać?
@Milten130
@Milten130 6 ай бұрын
@@itall87 normy to "gwarancja" przepustowosci, w idealnych warunkach po wifi mozesz miec 10gbit na kilometrze co nie znaczy ze w mieszkaniu z wielkiej plyty ktos Ci zagwarantuje 1gbit za przez jedna sciane
@itall87
@itall87 6 ай бұрын
@@Milten130 zgadza się i nie widzę sensu by na te akurat patrzeć w domowej instalacji. To powstało do serwerowni czy podobnych miejsc, gdzie jest to ważne. W domu nikomu to niepotrzebne, a od lat widzę ludzi prześcigających się w kolejnych kategoriach skrętek puszczonych do TV. Obraz 8k jakiej przepustowości wymaga? 40Mbs? Natomiast wszyscy się zachowują jakby przesyłali terabajty danych codziennie po kilka razy. Jeszcze jak ktoś filmem się zajmuje to ok, ale reszta? po co? Zaraz ktoś wyskoczy "bo za 10 lat", od 10 lat to słyszę i nic. Sieci bezprzewodowe w zupełności ogarniają temat mieszkań i potrzeb kowalskiego.
@ecoosecuro719
@ecoosecuro719 6 ай бұрын
Muszę przyznać, że gui przypomina przełom XX/XXI w. Mam wrażenie jakby ta strona była zrobiona na /div. Co do samego switcha, to ciekawi mnie jakość zasilacza. Nie ukrywam, że przy tej cenie bardziej boje się pożaru takiego sprzętu niż "konia trojańskiego".
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
Nie wygląda źle. Nie grzeje się. Natomiast jest na tyle standardowy że spokojnie można sobie zastosować inny, bardziej pewny. :)
@mekowgli
@mekowgli 6 ай бұрын
Bo takie rzeczy najczęściej robią samodzielnie freelancerzy od programowania embedded. Nie ma tu zespołu z grafikami, designerami UX/UI, programistów frontend itd. Dwa, że serwerem jest tu mega słaby układ, więc wszystko musi być jak najprostsze, żeby w ogóle działało. Wygląd i wygoda użytkowania jest trzeciorzędnym priorytetem. W dużych markach jak Netgear, czy TP-Link jest pewnie nieco inaczej, tu jest to jednak niszowy producent.
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 6 ай бұрын
Mam starą sieć w domu na kablach kategorii 5e więc o takim switchu już od dawna myślałem. Jednak chyba poczekam na dłuższe testy i może inne modele z kilku powodów: jestem w trakcie modernizacji sieci więc niedawno pojawił się Mikrotik 326 24x1Gbit i 2xSFP+, chcę wymienić starsze AP w domu aby móc używać VLAN-ów na Ubiquity Unifi 6+ lub TP-Link EAP, potrzebuję dużo więcej portów aby objąć całą moją sieć i obecny budżet nie wytrzymałby wszystkich zakupów. Jeśli chodzi o aspekt chińskości i ewentualnego szpiegostwa to dużo się mówi, że chińskie jest "ble". Jeśli oni nas szpiegują to najgorsza rzecz na świecie ale jak robią to samo Amerykanie to już jest ok. Pamiętajmy, że największych szpiegów nieważne jakiej marki mamy zazwyczaj w kieszeni. Mało tego sami dążymy przez ich wymianę do tego, żeby miały coraz więcej funkcji gotowych śledzić nas na każdym kroku. Już kilka ładnych lat temu (ok 8) przypadkowo miałem niezbity dowód na szpiegowanie. Wysłałem koledze w SMS link do stworzonej przez siebie strony która zapisywała IP wchodzących bo potrzebowałem takich informacji od niego a nie jest techniczny. Wchodzę w log i pierwszy był Google... Kilka miesięcy temu przy jakiejś okazji rozmawiałem z kolegami o ich kotach i różnych karmach dla pupili. Nie mam kotów i nigdy nie chciałem mieć więc nie szukałem takich info w Google. Komórki oczywiście były z nami. Po powrocie do domu uruchamiam KZbin a tam 3 pierwsze reklamy z karmami dla kotów. Przypadek? Takich sytuacji można by mnożyć.
@kursyitcom
@kursyitcom 6 ай бұрын
Dzięki za wypowiedź. Co do szpiegowania mocno się zgadzamy. Ale jeśli chodzi o switch to ciężko porównywać switch typu 24x1Gbps z takim jak ten. Specjalnie kupiłem je do testów bo wydają się fajnym dodatkiem własnie do takiego 24x1. Ze względu na to że tych urządzeń 2.5Gbps raczej w domach mamy nie wiele, więc i portów też wiele nie trzeba. 24x2.5Gbps (takie też są) to wydaje się mocno przerost formy nad treścią :) Pozdrawiam
@Milten130
@Milten130 6 ай бұрын
z wlasnego doswiadczenia wiem, ze mikrotik mimo ze duzo tanszy jednak w sytuacji kiedy cos sie popsuje jest duzo bardziej upierdliwy, sam w domu uzywam unifi z najtanszymi AP + cloud key i automatycznie zrzucam backupy konfiguracji na karte SD, w przypadku mikrotika czy tego chinskiego switcha trzeba pamietac o backupach albo trzymac gdzies aktualna dokumentacje zeby szybko wrocic do pracy. Nie mowie juz o malych firmach, ostatnio widzialem kombinacje tplink jako switch i mikrotik jako switch + AP, przywrocenie tego do dzialania po awarii to byla udreka jako glupi switch bym sprobowal, nic podadto
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 6 ай бұрын
@@Milten130 nie mam dużego doświadczenia z MT ale dzięki jednemu małemu skryptowi codziennie robi mi się backup konfiguracji (w dwóch wersjach) i wysyła na mail (mogłem również na FTP) więc pod tym względem nie mam zastrzeżeń