Dzieki za materiał.Sam jeszcze jestem w fazie testow ale wyglada ok.W aplikacjach docker-compos.yml dziala i to jest na wielki plus .pozdrawiam
@Maciek270014 сағат бұрын
Dobry wieczór Panie Maćku czy Wasz film, instalacja Nextcloud na Truenas jest aktualny, odnośnie tej nowej wersji Truenas-a ?
@Eonea14 сағат бұрын
Nasz materiał jest na dosyć już starej wersji. Zasady są te same ale szczegóły już są trochę inne. Zwłaszcza przy najnowszej wersji interface się mocno zmienił.
@Piotr_T15 сағат бұрын
Szkoda że już TrueCharts nie jest dostępny. A bardzo był przydatny... Pod wrażeniem jestem, że używają płyt głównych od Supermicro. Sam mam od nich serwer :)
@Eonea14 сағат бұрын
To prawda. Ale mi prywatnie bardziej przydatna wydaje się współpraca z docker compose niż true charts.
@Piotr_T13 сағат бұрын
@@Eonea Fakt faktem Kubernetes był kapryśny i nie zawsze wszystko chodziło. Właśnie przez te problemy ze stawianiem aplikacji pożegnałem się z TrueNas i przesiadłem się na NASa pod postacią Proxmoxa :) A za Supermicro to naprawdę duuuuuży plus. ( Tak jestem fanboyem tej firmy ;) )
@Maciek27005 күн бұрын
Dobry wieczór zainstalowałem nextcloud, ale po wpisaniu IP i portu przypisanego dla nexclouda to uruchamia się Truenas ?, gdzie leży problem
@Eonea4 күн бұрын
Być może jest hostname ustawiony bez portu. Wtedy nextcloud przekieruje na port 80 lub 443
@Maciek27008 күн бұрын
Dobry wieczór, czy była by możliwość o ile ma to sens nagrania odcinka w którym była by mowa o TrueNas i TeilScale. Założenie jak połączyć się z domowym serwerem z poza domu.
@Eonea4 күн бұрын
Jako jeden z następnych materiałów powinien się pojawić taki temat.
@Maciek27008 күн бұрын
Kupiłem Lenovo m720q jako mały domowy serwer, kondycja dysku nie jest już najlepsza. A 256GB to chyba trochę za mało, pomyślałem że ten dysk 1TB byłby na system Truenas i na cache. Oprócz tego dokupię 3dyski ssd wd red i podłącze przez usb3. 1 na dane w raid Z
@Eonea8 күн бұрын
Jeśli trzeba wymienić to trzeba - to jasne :) Ale 256 GB na system to i tak dużo ponad to co potrzeba. Realnie więcej niż 32GB jest po prostu zbędne. Na dysku systemowym co prawda da się trzymać dane ale jest to więcej nić nierekomendowane. Ciężko mi sobie wyobrazić sytuację kiedy był by to dobry pomysł. Podejrzewam, że najbliższa aktualizacja systemu może pozamiatać dane zapisane na dysku systemowym. Wszystkie dane poza konfiguracją TrueNAS zdecydowanie powinny być przechowywane tylko na pool z dodatkowych dysków a nie na dysku systemowym. Nawet dane aplikacji TrueNAS są trzymane na pool a nie na dyskach systemowych. Co do cache to taką funkcję może pełnić tylko osobny vdev (minimum jeden dedykowany dysk) Nie ma możliwości w standardowych rozwiązaniach żeby dysk systemowy był jednocześnie cache. Odnośnie podłączenia dysków przez USB to odradzał bym taki pomysł. Jeśli przypadkiem odłączysz zasilanie jednego dysku USB, zapiszesz coś na pool, odłączy Ci się zasilanie drugiego dysku to możesz mieć już po danych. Jestem fanem optymalnych kosztowo rozwiązań - serio :) - ale ten setup to na prawdę nie jest dobry pomysł. Poszukaj używanego serwera za 800--1000 zł tylko żeby miał opcję bezpośredniego dostępu do syków HBA.
@Maciek27008 күн бұрын
O to zmienia zupełna podejście, dziękuję za odpowiedź. Cena dysku 256 i 513 jest podobna, czy ten dysk systemowy to powinien być np. WD red czy na system to już bez znaczenia.
@Eonea8 күн бұрын
Jasne, co do zasady to powinieneś używać raczej sprawdzonej marki i najlepiej podwójnego dyku na system. Ale, jeśli masz backup konfiguracji gdzieś poza serwerem i nie przeszkadza Ci, że na jakiś czas serwer będzie wyłączony w razie awarii dysku systemowego to w praktyce zawsze możesz go zainstalować na nowym dysku i odtworzyć konfigurację. Nic nie stracisz bo dane są na pool z danymi.
@Maciek27008 күн бұрын
Dzień dobry, system TrueNAS mam postawiony na dysk nvme 256GB chciałbym wymienić go na nowy nvme 1TB, czy jest to możliwe ?
@Eonea8 күн бұрын
Jasne. Chyba najprostsza metoda to zrobić backup konfiguracji . Włożyć nowy dysk zainstalować na nim tą samą wersję TrueNAS i wgrać konfigurację. Cała konfiguracja pozostanie bez zmian. Stracisz takie rzeczy jaki logi i historię statystyk. Żaby zachować całość, pewnie można by się pobawić w klonowanie i powiększanie partycji jakimś gpartedit, ale to trzeba by przetestować. Z mojej ciekawości, po co chcesz wymieniać na większy?
@darthmichau87813 күн бұрын
@pro0plАй бұрын
Serio CO2🧐 roślin nie lubisz?
@grzedragonАй бұрын
jednak truenas scale, ma wade, z przypisywaniem zpool dyskow twardych do obrazow mirror (rsaid1). Co sie dzieje, wywala blad, dyskow! Nie widoczne sa w sieci lokalnej. Blad przypisania jak juz wspomnialem "pool". To co opisuja fora, nie jest nic wspomniane od producentow. Zamiast ułatwić obsługę usawień serwerowych, utrudniło.
@szymon7300Ай бұрын
Ciekawy kontent próbuje się przekonać do potrzeby instalacji nextcloud na moim turenas scale. Spokojnie dokładnie omówione pokazane, to się ceni. Trzym kciuki za dalszy rozwój kanału :).
@EoneaАй бұрын
Super, że się podoba. Dzięki za pozytywne info :) pozdrawiamy.
Ай бұрын
Tak sobie myślę, skoro taki fajny ten zfs to czemu nie używasz proxmoxa, który używa zfs do wirtulizacji tylko xcp-ng? Testowałem, jest różnica w prędkości odczytu i zapisu nawet na magnetykach. Waham się nad wyborem hosta.
@EoneaАй бұрын
W xcpng też działa zfs tylko trzeba pamiętać żeby dodać ram to dom0 bo to jego ram będzie używał zfs. Proxmox to super produkt. Może coś zmieniło ale z tego co kojarzę proxmox jest super na jednym hoście czy też klastrze wtedy przez GUI obslugijesz wszystko. To jest super. Jednak przy wielu hostach /klastrach olbrzymią robotę robi xen orchestra. Dla jednego hosta to komplikacja ale w wypadku wielu hostów w jednym miesiącu zarządzasz wieloma hostami, całymi strategiami backup, migracjami itp. Nie ma co też ukrywać że ważnym argumentem jest, że najlepiej znamy i używamy xcpng.
@EoneaАй бұрын
Zmiana jest dosyć prosta przez XO > home > hosts > [host] Zakładka Advanced > Control domain memory Zmieniasz na ile potrzebujesz. Pamiętaj, że obrazu wykona reboot hosta. I już. Z budowaniem pool ZFS już trzeba ręcznie na tą chwilę. Dodać pool do xcp już możesz z GUI. Choć to pewnie się niedługo też poprawi.
Ай бұрын
@@Eonea No i namówiłeś. Zainstalowałem z iso xcp 8.3 i nie dało się wdrożyć zfs. Ale jak zainstalowałem 8.2 i o dziwo xoa podniosła go do 8.3 i tu już problemu nie było. Dałem 32GB do Control domain memory i powiem szczerze jestem pod wielkim wrażeniem. Zasuwa jak na proxmoxie :-) Jeśli chodzi o ram to dedyk ma 128GB, maszyna 32GB. Dyski oczywiście NVME. Jest to maszyna Kimsufi w OVH. Powiedz czy te 32GB zadane Control domain memory jest automatycznie odejmowane od całkowitego ramu dedyka?
@EoneaАй бұрын
Dziwi mnie że xo zrobiła uograde 8.2 do 8.3 Te 32 GB to pamięć przydzielona do dom0. To jest techniczne jedna z vm na xcp na specjalnych prawach. Logicznie to hypervisor. Ale nadal to jedna z vm
Ай бұрын
@@Eonea Też byłem zdziwiony. Powiem szczerze, w porównaniu z proxmoxem na tej samej maszynie różnica jednak jest. Odczyt / zapis dysku VM - Proxmox - 4GB/s, XCP - 2GB/s ale to już coś w porównaniu z opcją bez zfs - 1,2GB/s. Test robiony dość starym softem ATTO disk benchmark v.2.47
@zbigniewdeni9474Ай бұрын
Bardzo przydatne
@EoneaАй бұрын
Super. Dzięki :)
@AdrianuX1985Ай бұрын
Czy zrobiłbyś materiał porównujący zachowanie (przy wspomnianych awariach) klastra HA XCP-NG z klastrem PROXMOX?
@EoneaАй бұрын
Nie mamy za dużo doświadczenia z proxmox. Większość, jeśli nie wszykie , z naszych instalacji to xcpng. Znamy i lubimy xcpng. Na chwilę obecną niestety nie mam w planach materiału o proxmox.
@AdrianuX1985Ай бұрын
++
@AdrianuX19852 ай бұрын
5:00.. W końcu dotarli do cywilizacji i ogarnięto WebGUI dla pojedynczych węzłów, ponieważ oddzielna maszyna z ponad 2GiB RAM to stanowczo za dużo.
@Szopler2 ай бұрын
Taki temat - odpalenie MotionEyeOS na TrueNAS. Jakbyś do tego podszedł?
@Eonea2 ай бұрын
Najpierw zastanowił bym się czy chcę instalować soft nieutrzymywany już od czterech lat. Jeśli już z niego korzystasz i mocno chcesz go na TrueNAS to na GitHUB są skrypty do instalacji. Zapewnię jako Docker. Ale po przejrzeniu tych skryptów tak na szybko to wątpię, że poszło by bezproblemowo i nie pojawiały by się problemy po każdej aktualizacji TrueNAS. Chyba bym odradzał. Dodatkowo, uprzedzając pytanie, nie znam żadnego natywnego, bezproblemowego oprogramowania na TrueNAS do nagrywania z kamer. W tym zakresie lepszy jest Synology
@Szopler2 ай бұрын
@@Eonea Dzięki.
@szerokootwarteoczy2 ай бұрын
bardzo ciekawy temacik, powodzenia
@baltazarogames2 ай бұрын
Witam, co to jest za viewer, że możesz połączyć do komputera i zdalnie zainstalować system?
@Eonea2 ай бұрын
Serwerowe płyty główne mają możliwość zdalnego zarządzania. Na ogół jest do tego osobny port LAN na płycie lub dodatkowe IP w podstawowym porcie LAN. Łączysz się do serwera niezależnie od systemu czy działa czy nie. Możesz nim zarządzać, włączać, wyłączać, konfigurować, podłączyć wirtualne obrazy płyt czy instalować system jak w tym wypadku. Takie coś nazywa się różnie u różnych producentów płyt. Np IPMI, iLO, idrac czy smc. Jak nie masz płyty serwerowej lub nie chcesz jej użyć to są urządzania zdalnego dostępu , klawiatura, monitor, myszka czasem USB. Nazywają się KVM
@baltazarogames2 ай бұрын
@@Eonea Dziękuję za szybką odpowiedź.
@madmax101012 ай бұрын
dzięki
@przemyslawnieznalski6973 ай бұрын
Dlaczego akurat korzystasz XEN-ORCHESTRA a nie innych? Jakiś konkretny powód? Pozdro 600 na rejonie ;)
@Eonea3 ай бұрын
XEN-Ochestra chyba jest jedynym sensownym wyborem jeśli używasz XCP-NG. Jasne nadal używamy części skryptów które musieliśmy stworzyć sami jeszcze natywne pod xenserver z którego wywodzi się XCP-NG. Czy na przykład skryptów do obsługi podłączania USB do VM która niedawno weszła do Xen-Orchestra. Czy do obsługi przekazywania całego PCI do VM, też wprowadzono to do Xen-Orchstra niedawno, ale żeby to tam działało potrzebujesz XCP-NG w wersji 8.3 czyli jeszcze testowej. To też zaleta Xen-Orchestra że bardzo aktywnie się rozwijają i wdrażają nowe funkcjonalności. Xen-Orchestra + XCP-NG to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie. Jest stabilne i nie sprawia w zasadzie większych problemów. Cały czas jest dynamicznie rozwijane o nowe funkcje. Jest dobrze wspierane i opisane przez społeczność. Jest otwarto źródłowe. Nie twierdzę że inne są jakkolwiek gorsze, absolutnie nie. Na chwilę obecną spełnia wszystkie potrzeby , znamy je dobrze wiec używamy :) A Ty czego używasz?
@pluttek81443 ай бұрын
Thx za wytłumaczenie ALE POKAZ ruleeez!
@demanuDJ3 ай бұрын
Fajnie że zrobiłeś o tym odcinek, nie musiałeś namawiać, korzystam z tailscale od dawna i bardzo polecam 😁 BARDZO GORĄCO zachęcam wszystkich którzy korzystają do nauczenia się manipulowania ruchem w swoim overlay VPN za pomocą Access Controls i nauczenia się pisania tych reguł bo naprawdę znacząco zwiększa to bezpieczeństwo takiej sieci (ja np przypisuję ACL pod konkretne tagi które nadaję swoim maszynom korzystającym z Tailscale) Netbird jest też świetnym rozwiązaniem, ostatnio sporo rzeczy poprawili i cały czas testuję go jako self hosted. Na razie nie używam go produkcyjnie ale kto wie...
@marcinwachcinski10963 ай бұрын
Używam Tailscale od około roku do łączenia się z domem gdyż pracuję za granicą. Ostatnio jednak gdy wymieniłem routery w obu lokalizacjach na Mikrotik spiąłem je po Wireguard oraz dodałem oddzielne tunele dla mojego laptopa i telefonu. Teraz bez żadnego przełączania będąc w zasięgu którejś z moich sieci wifi mam dostęp do wszystkich urządzeń w obu. Jeśli jestem w podróży jedno kliknięcie na telefonie lub laptopie łączy mnie bezpiecznie do nich. Dlatego coraz rzadziej korzystam z Tailscale. Może w ogóle zrezygnuję z niego
@Eonea3 ай бұрын
No właśnie ma plusy dodatnie i plusy ujemne 😀 Na pewno nie jest do wszystkiego.
@marcinwachcinski10963 ай бұрын
@@Eonea Wireguard dlatego, że łączy się bezpośrednio jest znacznie szybszy i ma mniejsze opóźnienia
@przemyslawnieznalski6973 ай бұрын
Headscale jest tworzony i rozwijany przez tych samych programistów co tailscale.
@Eonea3 ай бұрын
W sumie to ciekawa nowinka. Pewnie dla tego tak dobrze się uzupełniają.
@przemyslawnieznalski6973 ай бұрын
@@Eonea Co do bezpieczeństwa tailscale to tailscale nie przechowuje żadnych kluczy prywatnych i publicznych one sa generowane na urządzeniu końcowym a wiec włamanie do samego tailscale nie zagraża naszym urządzeniom... Infrastruktura tailscale służy tylko do zestawiania ruchu. Też zastanawiałem sie nad bezpieczeństwem tailscale i rozważałem różne skutki włamania ewentualnego włamania. Jako fan selfhost raczej bede szedł we własne węzły...
@sebek65432103 ай бұрын
Czy taką operację można przeprowadzić rekurencyjnie, tzn. dodać jeden dysk, a potem kolejny?
@Eonea3 ай бұрын
Tak, powinni działać bez problemu.
@astral14533 ай бұрын
Super materiał, także czekam na stabilną wersję Electric Eel by skorzystać z tej funkcji. Nasuwają mi się dwa pytania: 1. Czy gdzieś w panelu TrueNAS możemy znaleźć informację o tym w jakim stopniu konkretny, pojedynczy fizyczny dysk jest zapisany? Tak by móc śledzić co jakiś czas rozrzucenie danych pomiędzy dyskami. 2. Jeżeli świeżo dodany tą funkcjonalnością dysk będzie posiadał tylko dane kontrolne a właściwe dane zostają na istniejących już wcześniej dyskach - to czy z czasem zapełnienie dysków się wyrówna? Znaczyłoby to, że ten nowo dodany, pusty dysk musiałby dostać priorytet do zapisywania wszelkich nowych danych póki nie nadgoni zajętości względem innych.
@sebek65432103 ай бұрын
Podejrzewam, że tam są sumy kontrolne tego co było zapisane, czyli dane na dyskach plus dotychczasowe sumy kontrolne.
@Eonea3 ай бұрын
ad1) w GUI nie ma. W ustabilizowanym systemie to raczej nie ma takiej potrzeby. ZFS rozrzuca dane równo najpierw po vdev (zakładając ze wszystkie vdev są równe) w pool potem w ramach konkretnego vdev po dyskach w vdev. ad2) Na pewno z czasem się wyrówna ba każdy następny zapis będzie się wykonywał w rozłożeniu na wszystkie dyski. Dodatkowo ZFS jast "Copy On Write" czyli nawet jak nadpisujesz dane to tak na prawdę zapisujesz je od nowe w nowym miejscu, opowiadam o tym w czternastej minucie tego materiału kzbin.info/www/bejne/imikiXd_mcyqg7M Nie kojarzę z głowy mechanizmu równoważenia równoważenia zapisu między dyskami w jednym vdev. Jest takie w równoważeniu między vdev w pool zależnie od stopnia wypełnienia, ale nie w poszczególnym vdev.
@marcinwachcinski10963 ай бұрын
Mam TrueNAS SCALE od około 2 lat i działa to bardzo fajnie ale ostatnio sporo stracił na wycofaniu się ze wspierania go przez TrueCharts Charts
@mariuszelloxpx3 ай бұрын
Używam zfs w proxmox
@szymon73003 ай бұрын
A jak jest w odwrotnym kierunku ?
@Eonea3 ай бұрын
Tylko "ręcznie" przenoszenia usług. Nie ma żadnego automatu.
@PlutonDziewiecCztery4 ай бұрын
Error: 13.2-RELEASE was not found! Mam zainstalowanego najnowszego TrueNAS i zrobione wszystkie aktualizacje i robiłem krok po kroku według poradnika. Wie pan może w czym problem? Jestem początkującym użytkownikiem TrueNAS i chciałem zrobić własny serwer na pliki w domu ale coś nie działa plugin z NextCloudem.
@Eonea4 ай бұрын
Nie mam pewności w którym momencie pojawia Ci się ten napis ale nie kojarzę wersji CORE 13.2 Wersja TrueNAS CORE 13.3 jeśli ją masz to jest wersją niezalecaną. Wydano ją, że zaktualizować drivery pod FreeBSD. Podejrzewam, że może to być przyczyną tego co piszesz. Ja masz powody żeby używać CORE zalecał bym wersję ostatnią stabilną czyli 13.0-U6.2. W innym wypadku zalecił bym już SCALE Dragonfish czyli 24.04
@PlutonDziewiecCztery4 ай бұрын
@@Eonea zainstaluję wersję scale i zobaczę jak będzie działać
@second2falcon1534 ай бұрын
I don't speak a word of polish, but your subtitles have helped me finally figure out how to configure TrueNAS to accept my APC UPS. Thank you very much.
@Eonea4 ай бұрын
Great !! enjoy :)
@ramzesxtreamer4 ай бұрын
Jesteście jedynmi z niewielu pokazujących w naszym języku takie rozwiązania. Szacun :). Pytanie - jak podejść do tematu w 2024 po zmianach i odcięciu Truecharts ? . Edit - przeskoczyłem z komentarzem z filu o docker compose na Truenas. Ale nie kasuję i pytanie aktualne :) .Myślę że wielu się teraz zastanawia co dalej z apps .
@Eonea4 ай бұрын
Wydaje się że tak czy inaczej trzeba sobie zaplanować migracje na natywne aplikacje TrueNAS albo na własną rękę implementować konkretne kontenery. Zależy z czego korzystasz.
@demanuDJ4 ай бұрын
Ja cały czas się waham czy przerabiać mojego core na scale, co prawda mam jaile ale ich przeniesienie to nie jest aż taki duży problem bo na codzien pracuję na k3s więc wiem jak to zmigrować. Szczerze bardziej obawiam się wydajności scale, już miałem różne doświadczenia gdzie scale zwyczajnie nie dawał rady (np na SMB wydajność była tragiczna), Core po prostu działa
@Eonea4 ай бұрын
Pamiętaj że przy scale cały czas wprowadzają poprawki. Z wydania na wydanie poprawiają się różne elementy. Jak limity ram pod cache. Kiedy robiłeś test smb scale vs core? Bo co prawda nie robiliśmy jakichś wyszukanych testów ale na początku był z tym problem ale chyba był rozwiązany. Pamiętasz kiedy sprawdzałeś?
@demanuDJ4 ай бұрын
@@Eonea Akurat dzisiaj zrobiłem sobie migrację z Core na Scale i szczerze... Tragedia ten Scale, wszystkie moje share'y zaczeły chodzić tragicznie, Scale zaczął się przywieszać, gdzie Core chodzi pięknie i bardzo gładko. No niestety ale zrezygnowałem ze Scale bo nie dało się tego używać
@demanuDJ4 ай бұрын
@@Eonea a żeby nie było, zrobiłem sobie też czystą instalację Scale i jest to samo. No niestety ale jak uważam że Core to świetny i bardzo dopracowany system tak ten Scale na ten moment to śmietnik
@Eonea4 ай бұрын
Ciekawie to co piszesz. Nie pamiętam teraz szczegółów bo testy były zupełnie ogólne ale różnica co prawda była widoczna ale niewielka. Ale na pewno nie było mowy o przy wieszaniu się. Testy robiliśmy jakiś czas temu i na przypadkowych danych a nie na produkcyjnych danych to może być jakaś różnica. Może być też różnica w wersji zfs na pool. Ale jak piszesz że czysta instalacja też chodziła wolniej i się przywieszała to już faktycznie zastanawiające . Ciekawy case.
@demanuDJ4 ай бұрын
@@Eonea musi gdzieś byt wąskie gardło w danych na Scale które akurat uderzyło w mój system. Niestety jestem zmuszony do pozostania na Core, w sumie to nie narzekam na to bo Core jest znakomity
@skmer47045 ай бұрын
OK dostęp przez strony www ok, ale co w przypadku gdy chcemy ten adres podpiąć pod aplikację lub dołączyć dysk smb do windowsa poprzez ten link jak tu wygląda authentication z nextclouda ?
@Eonea5 ай бұрын
Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem, ale Cloudflare daje możliwość wystawienia nie tylko strony WWW. Można zastosować opcję "service TCP" wtedy teoretycznie każda aplikacja używająca konkretnego portu TCP powinna działać. 445 w wypadku SMB. Nie do końca rozumiem jak w takim wypadku można by użyć autantykacje z Nextloud? Jeśli chodzi Ci dodatkową autoryzację przez email w Cloudflare to w wypadku innych aplikacji niż WWW mogą być z tym problemy. np przy włączeniu tej autantykacji czasem desktop-owe aplikacji Nextcloud mają problemy z połączeniem do serwera.
@astral14535 ай бұрын
Dziękuję za skrypt, już śmiga rewelacyjnie. Dodatkowo możemy dopisać na końcu jeśli nie chcemy zawalonego folderu z milionem backupów po dłuższym czasie a trzymać tylko np 7 ostatnich: # Keep only the last 7 backup files echo "Cleaning up old backups, keeping only the last 7." cd "$BACKUP_FOLDER" ls -t | tail -n +8 | xargs -r rm --
@SQ9IWE5 ай бұрын
A u mnie po aktualizacji umarł TRUECHARTS i wywala błąd ehhh
@Eonea5 ай бұрын
Niestety truecharts to 3rd party i wydaje się, że TrueNAS idzie bardziej w poszerzania wspieranych przez siebie aplikacji niż we wsparcie truecharts. To może już nie działać dobrze :( A powiesz między jakimi wersjami Ci się rozsypało?
@SQ9IWE5 ай бұрын
@@Eonea teraz mam Dragonfish a szczerze nie pamiętam co było wcześnie 🤔j
@demanuDJ4 ай бұрын
truenas i truecharts niestety zakończyło długoletni związek, zostaje manualne budowanie manifestów
@SQ9IWE4 ай бұрын
@@demanuDJ a szkoda bo jest tam kilka aplikacji które chciał bym używać ewentualnie wypróbować czy aby na pewno mi podejdą 😎
@demanuDJ4 ай бұрын
@@SQ9IWE ale nic nie przeszkadza w samodzielnym wrzuceniu, przecież tam pod maską chodzi k8s i śmiało można sobie kontenery wrzucać
@astral14535 ай бұрын
Muszę dopytać by dobrze zrozumieć: w truenas scale mam pool złożony z 4 identycznych dysków, spiętych jako jeden vdev, raidz-2. Planuję dodać kolejne 4 identyczne, rozumiem więc że wg procesu z filmu truenas rozszerzy pool tworząc drugi vdev z nowymi pustymi dyskami. Teraz dwa pytania: 1. Czy po tej operacji cały pool zostanie idealnym raidz-2 tj. wciąż tylko dwa dyski z łącznie ośmiu będą na sumy kontrolne/naprawcze a pozostałe 6 stanie się przestrzenią użytkową? Czytając różne źródła trochę zgłupiałem momentami myśląc że nowy vdev będzie na wzór istniejącego dodając także dwa dyski na sumy czyli łącznie 4 co trochę nam straci miejsca. 2. Czy w trakcie tej operacji truenas od razu rozrzuca stare dane pomiędzy wszystkie dyski by było po równo pod względem zajętego miejsca czy będzie działo się to z czasem wraz z tym jak będziemy dorzucać danych (a wtedy rozumiem w jakiś sposób te nowe puste dostaną priorytet do zapisu by zrównać procent zapełnienia do starych)?
@Eonea5 ай бұрын
Ad1. Przy rozszerzaniu poola o nowe vdev muszą one być o identycznych schemacie RAID i najlepiej identycznej wielkości. Jeśli Twój pool składał się z vdev w RAZDZ2 tzw WIDE-4 to jak piszesz dwa z jego czterech dysków przechowują dane. Więc jeśli dokładasz drugi taki sam vdev to łącznie będziesz miał cztery dyski z danymi i cztery z sumami kontrolnymi. Żeby w tej sytuacji mieć sześć dysków na dane i dwa na sumy kontrolne trzeba by poszerzyć vdev z RAIDZ2 WIDE-4 na RAZIDZ2 WIDE-8 to inna operacja. OpenZFS wspiera taką operacje ale wyłącznie z linii komend i nie jest ona wpierana przynajmniej na chwilę obecną z GUI TrueNAS. Ad2. Przy dołożeniu vdev dokładasz tylko nowe, wolne miejsce. Żadne rozkładanie danych czy coś podobnego się nie odbywa. ZFS podczas zapisu balansuje między vdev proporcjonalnie do wolnej przestrzeni na danym vdev w stosunku do całej wolnej przestrzeni na pool. Z czasem obciążenie powinno się balansować. Jeśli zależało by Ci na przyspieszeniu procesu to wystarczy te dane zapisać jeszcze raz, na przykład przez przeniesienie na inny pool i z powrotem. Wtedy ZFS podzieli mniej więcej po równo między vdev.
@krzysztof42905 ай бұрын
Ja bym wyświetlił jeszcze mniejsze okno instalacyjne.
@Eonea5 ай бұрын
Dzięki za uwagę to faktycznie niedopatrzenie.
@AdrianuX19855 ай бұрын
14:24.. Powiedziałeś, że robisz "skip verification", a zatwierdziłeś weryfikację. ;-]
@Eonea5 ай бұрын
Masz rację - rozgadałem się kliknąłem źle ale, że poszło szybko to zorientowałem się podczas montowania :)
@astral14535 ай бұрын
Mając dysk systemowy pod TrueNAS potrzebujemy na nim jakieś 20GB zdaje się do sensownego działania. Co jednak zrobić z pozostałym miejscem jeśli owy dysk jest dużo większy i szybki typu ssd/nvme? Zastosowanie reszty miejsca pod L2ARC to bardzo zły pomysł skoro to nie dedykowany pod to a systemowy dysk, więc czy jest jakieś inne fajne zastosowanie dla tej wolnej przestrzeni które wpłynie pozytywnie na działanie całości?
@Eonea5 ай бұрын
Niestety nie. Ta przestrzeń raczej pozostanie odłogiem. Możesz próbować przechowywać na niej jakiś dane ale to w standardowych przypadkach raczej będzie więcej kłopotów niż zysku. Zwróć uwagę, że do pool możesz dodać tylko całe fizyczne dyski więc kawałka dysku systemowego i tak nie dodasz do pool w żadnej formie.
@astral14535 ай бұрын
Noszę się od kilku miesięcy z budową pierwszego, domowego skromnego NASa na bazie Fujitsu s940 - już wszystko miałem w głowie poukładane z postawieniem na open media vault ale trafiłem na Twój kanał. Teraz dotarło do mnie że spec pociągnie spokojnie True NAS a ZFS jest tak magiczny, że zdecydowanie warto spróbować. Dzięki! Ps. Ponoć na testy trafia beta OpenZFS z długo wyczekiwaną możliwością powiększania macierzy o pojedyncze dyski!
@Eonea5 ай бұрын
Super, że pomogliśmy 😉 To dodawanie dysku, nie śledziłem sprawy ale w openzfs był zdaje się już jakiś czas. I nie słyszałem żeby w TrueNAS miał dostać obsługę z GUI. To ciekawa opcja. To prawda. Ale z tego co analizowałem jak to działa to dodanie dysku do vdev będzie już zawsze na stałe pochłaniało trochę ram. Ale to nie wielki koszt w domowym instalacjach.
@RubenContrerasAguilar5 ай бұрын
Perdona pero no tiene subtítulos, ojala pudiese entenderlo en español o ingles a través de ellos
@Eonea5 ай бұрын
Thanks for the information, they should be there, in most films they are, an error on our site, they will appear in a few days.
@janektam6 ай бұрын
Błąd: 13.2-RELEASE nie zostało znalezione!, co z tym?.
@Eonea5 ай бұрын
13.2 To dosyć stara wersja. Nie wiem gdzie ten komunikat występuje ale może trzeba by zaktualizować samego TrueNAS.
@przemysawkomorowski24586 ай бұрын
Cześć, Mam problem z zalogowaniem się do nextcloud z zewnetrznego adresu ip. Postawiłem truenas scale i na nim zainstalowałem nextclouda. Posiadam publiczny adres ip i skonfigurowałem tak porty na routerze, że nextcloud jest widoczny na zewnątrz. Widzę stronę logowania, ale jak wpisuję login i hasło to strona się odświeża i nie mogę się zalogować. Wydaje mi się, że może to być problem z certyfikatem bo jak wybrałem defaultowy certyfikat od truenas to będąc w swojej sieci lokalnej i dostając się na nextclouda mogę się zalogować, ale jak próbuję to robić bez tego certyfikatu to nawet lokalnie nie mogę się zalogować z tego publicznego adresu ip. Niestety zostawiając ten certyfikat nie mogę się dostać na nextclouda z zewnątrz gdyż ten certyfikat powoduje, że publiczny adres ip w pasku przeglądarki jest zamieniany na lokalny adres ip no i wiadomo, że z zewnątrz nie będę miał wtedy do niego dostępu. Czy jest możliwość, żeby skonfigurować tak ten certyfikat od truenas, żeby mi nie zmieniał adresu ip z zewenętrznego na lokalny ? Ewentualnie czy może tak być, że bez tego certyfikatu nie będę mógł się zalogować z publicznego adresu ip , bo są jakieś zabezpieczenia ? Adres publiczny został dodany do zaufanych domen.
@damianM30716 ай бұрын
Z weryfikacją opartą o biometrię jest jeden mały szkopuł - nie da się jej zmienić.
@AdamKowalski-c4j6 ай бұрын
A co zrobić jak w tym katalogu nie ma pliku config.php ? Gdzie go mogę znaleźć ? Mam najnowszą wersje truenas scale oraz nextcloud.
@Eonea6 ай бұрын
W pewnym momencie w nextcloud na TrueNAS rozdzielono foldery dla serwera http i dla danych użytkowników. Być może masz skonfigurowany tylko katalog danych użytkowników. Wtedy plik konfiguracyjny nie jest mapowany na pool i żeby się do niego dostać trzeba się zalogować do kontenera.
@Przemyslaw856 ай бұрын
Czy w minucie 10:40 nie doszło do przejezyczenia? Zamiast Scale nie winno być Core? Pytam bo to trochę się gryzie z tym co powiedziales na minucie 14:30.
@Eonea6 ай бұрын
Tak masz rację w 10:40 chodzi oczywiście o core
@galacticmeditation67647 ай бұрын
"Czyli ruch zamiast z Twojego komputera przez naszą chmurkę Internetu iść do serwerów usług, z których korzystasz, idzie z Twojego komputera przez szyfrowany tunel VPN do serwerów dostawcy VPN i z tych serwerów VPN i bez żadnej dodatkowej ochrony przez chmurkę Internetu idzie do serwerów dostawców usług." Z tego co ja wiem, żeby dane z twojego komputera wyszły do świata muszą przejść najpierw przez router dostarczony przez dostawcę internetu. Ty mówisz, że ruch najpierw idzie do dostawcy VPN a potem do serwerów dostawców usług. Raczej trudno połączyć się bezpośrednio z serwerami dostawcy VPN jeśli nie jest się podłączonym bezpośrednio kablem lub bezprzewodowo. Z tego co ja wiem, VPN najpierw szyfruje dane, które chcesz wysłać, potem te dane przechodzą przez router (dostawca internetu nie widzi na jaką stronę wchodzisz, bo dane są zaszyfrowane), idą do serwerów dostawcy VPN, tam są rozszyfrowywane i dalej przesyłane do miejsca docelowego.
@Eonea7 ай бұрын
A nie opisałeś czasem dokładne tego samego innymi słowami? Przez połączenie VPN przez publiczny Internet tworzymy wirtualne, szyfrowane, bezpośrednie połączenie między Twoim komputerem/telefonem a dostawcą VPN. W ten sposób ruch idzie najpierw przez wirtualne połączenie do dostawcy VPN potem do Internetu.
@galacticmeditation67647 ай бұрын
Skoro VPN nie jest bezpieczny, to niech ktoś poda przykłady osób, które używają VPN i którym wyciekły dane. Jakiś czas temu VPNLAB został zamknięty przez służby. Dlaczego? Czy to świadczy o tym, że nie był skuteczny?
@Eonea7 ай бұрын
Myślę że skleiło się kila rzeczy. Dobrze konfigurowany VPN jest jest jak najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem tak długo jeśli ruch odbywa się tylko w jego obrębie. W momencie jak ruch opuszcza VPN i leci do jakiejś strony WWW czy do jakiejkolwiek innej usługi jest tak samo narażony jak ruch zupełnie bez VPN. Nie wiem czy zasadnym jest argument który mówi, że używam VPN więc mi dane nie wyciekną. Zapewnienie ochrony danych przed wyciekiem daleko wykracza poza używam lub nie używam VPN , to tylko jeden, na pewno ważny, ale jeden z wielu elementów.
@galacticmeditation67647 ай бұрын
@@Eonea Poza VPN-em działa https.
@Eonea7 ай бұрын
Dokładnie tak! Większość ruchu i tak domyślnie jest już szyfrowana i nie ma do niej dostępu nawet nasz operator Internetu. Więc po co Ci VPN do codziennego użytku? Poza zmianą geolokalizacji trzeba mieć na prawdę szczególne potrzeby żeby korzystać z VPN co codziennej pracy. To prawda niektóre usługi VPN dodatkowo dają jakąś formę ochrony. To trochę coś innego. Tylko oznacza to tak na prawdę że jeśli Cię chronią również analizują i śledzą Twój ruch w Internecie. Nie sądzę żeby o to Ci chodziło :) A jeśli dodatkowo korzystasz z wersji darmowych VPN to pomyśl z czego żyją na prawdę :)
@galacticmeditation67647 ай бұрын
@@Eonea Jeśli nie używamy VPN, dostawca internetu widzi na jakie strony wchodzimy, tylko przesyłane dane są szyfrowane.
@Eonea7 ай бұрын
Jeśli używasz szyfrowanego DNS to w praktyce dostawca może próbować się tylko domyśleć na bazie adresów IP. A obecnie to już mało skutecznie bo mało która strona ma dedykowane IP. A sporo stron chowa się za cloudflare więc tu już nie wiadomo. Dodatkowo Twój dostawca może analizować twój ruch dokładnie tak jak dostawca internetu twojego VPN. To tylko jesli całkowicie ufasz dostawcy swojego VPN. Bo on jeszcze łatwiej może cię inwigilować. A jeśli VPN jest darmowy to robi to na pewno. Żeby to podkreślić VPN to dobre sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie do konkretnych zastosowań ale na ogół na co dzień nie ma to sensu z naszej perspektywy. Chyba że z jakiego powodu znacznie bardziej ufasz swojemu dostawcy VPN niż dostawcy internetu. Wtedy jak najbardziej. Jakieś hotele, hotspoty. Choć może po prostu lepiej się skupić żeby korzystać z szyfrowa ego DNS , HTTPS i szyfrowania poczty.