Пікірлер
@atmosholzgas
@atmosholzgas 9 күн бұрын
Leci👍 Ciekawe wnioski, często drewno inne niż twarde daje też dobre efekty. Świerk u mnie nieosiągalny. Ale tak jak mówisz, obróbka cieżka. Trzeba by było porównać wszystkie koszty buk vs. świerk, żeby stwierdzić czy palenie byłoby to opłacalne. Ale podejrzewam, że tak. Co do wilgotności to po jednym sezonie mógł już być blisko 12%. Ze względu na gęstość usycha szybciej. Pozdrawiam
@denzeli2
@denzeli2 14 күн бұрын
Jak ma pan ustawione prety od pp i pw?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 14 күн бұрын
Jak pisałem koledze@kemot1971ful komentarz poniżej mój kocioł jest starszego typu i ma tylko jeden pręt od pp i pw.
@denzeli2
@denzeli2 14 күн бұрын
Sterownik na ścianie łączy się przez wifi?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 14 күн бұрын
Częściowo tak. Mogę zdalnie tylko włączyć CO lub wyłączyć, bez zmiany nastaw szczegółowych. Sterownik pracuje ze sterownikiem pokojowym Smart Tuja Zig Bee i inteligentnymi termostatami zigg bee. Szukam takiego sterownika głównego wifi w normalnych pieniądzach.
@lglg5035
@lglg5035 15 күн бұрын
Czy Warto inwestować w wersji gd czy gs czy wybrac zwykle s
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 15 күн бұрын
Nie wiem ciężko mi powiedzieć.
@sawomirsmiejczak1525
@sawomirsmiejczak1525 14 күн бұрын
Seria GD mawiększy wymiennik ciepła i do tego rurowy. Na pewno łatwiej się czyści. Nie tylko czy jest na liście ZUMI. Chodzi o dotację z czystego powietrza. DC jest na pewno bo sam skorzystałem z takiej dotacji.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 14 күн бұрын
@@sawomirsmiejczak1525 Porównując sprawność poszczególnych kotłów różnica jest wielka, ale w cenie . W wydajności natomiast już nie. Dotacji z czystego powietrza od paru dni już nie ma nic . Zawieszone jest wszystko do wiosny.
@szymonstarczynski585
@szymonstarczynski585 8 күн бұрын
Ja zamontowałem gs( jak kupowałem to był niewiele drozszy od S) i widzę, że nie ma sensu dopłacać do gd. Lepiej kupić S a "zaoszczędzone" pieniądze przeznaczyć na kolejny bufor( o ile jest na to miejsce). Wiem jaka jest teraz różnica w cenie poszczególnych modeli.
@bazejremontywykonczenia1375
@bazejremontywykonczenia1375 15 күн бұрын
Też mam taki i niedługo będzie montowany i mam dwa bufory po 500 zobaczymy jak to będzie w praktyce
@kemot1971ful
@kemot1971ful 15 күн бұрын
Czy ustawienia pp i pw byly takie same jak podczas palenia bukiem. W instrukcji jest podany zakres regulacji dla drewna miekkiego i inny dla drewna twardego. Jak to u ciebie wyglada?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 15 күн бұрын
Ja mam kocioł trochę starszego typu. Mam tylko jedno cięgno do regulacji pp i pw . Nie mam cięgna na dole. Moja nastawa to na początku palenia jak mi się przypomni wysuwam cięgno 0,5 cm jak jest 80 w kotle to wkładam pręt do końca. A, że przeważnie zapominam o ty, palę praktycznie cały czas na wciśniętym do końca. Śrubka u mnie jest wykręcona😀
@kemot1971ful
@kemot1971ful 15 күн бұрын
Miałbym prośbę. Jak będziesz nagrywał kolejny materiał pokaż komin podczas rozpalania i drugi raz po dołożeniu drewna do pełna. Chodzi mi o dym z komina. U mnie bardzo często jest tak że dymi do 1-1.5 godziny od rozpalenia. Jest to biały dym. Latem i w dzień prawie go nie widać a w temp. bliskich zera i w nocy pod światło latarni widać go sporo. Regulacja prętami ( u mnie dwa DC 25 gd ) nic nie zmienia.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 15 күн бұрын
@@kemot1971ful biały dym przy rozpaleniu czy przy niskich temperaturach jest prawidłowy, już to w którymś filmiku wyjaśniałem. To jest po prostu para wodna. Niebieski czy szary już nie, to znaczy, że coś nie tak, albo zawiesiło się lub złe nastawy. Zobacz jak jakiś sąsiad pali gazem w zimny dzień też z komina wydostaje się biały dym.
@marcin84m2
@marcin84m2 14 күн бұрын
​@@kemot1971ful komin musi się rozgrzać
@nocnykomar7480
@nocnykomar7480 16 күн бұрын
W końcu jakiś film
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 16 күн бұрын
Obejrzyj do końca i zobacz wnioski końcowe.
@nocnykomar7480
@nocnykomar7480 15 күн бұрын
​@@kocioatomosdc25s5ciekawe wnioski ja kupuje drewno u leśniczego jakie jest nigdy nie paliłem drewnem twardym
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 15 күн бұрын
@@nocnykomar7480 Mieszkam w Bieszczadach, lasy w większości bukowe. Gdzie moja piła tnie tam jest mój las😜, żartuję oczywiście. Też nie kupuję drewna na składach, tylko u leśniczego. W tamtym roku kupowałem drewno w kłodach dwumetrowych w cenie ok 140 zł za metr przestrzenny. Wczoraj rozpalałem w kotle, gdzie bufory były rozładowane podobnie. Paliłem bukiem, grzałem dom cały czas i niecałymi dwoma wkładami na koniec palenia po 7,5 godzinach nie 6 jak świerkiem, miałem podobne wartości. Równocześnie ogrzewając dom przez 7,5 godziny, oczywiście nie był to dzień mroźny. Temperatura na zewnątrz 1 stopień. Każdy pali tym do czego ma dostęp i w dobrej cenie. Pozdrawiam
@nocnykomar7480
@nocnykomar7480 15 күн бұрын
@@kocioatomosdc25s5 w tym roku udało się kupić lipę 19.5 kubika po 95 netto
@sylwek72si
@sylwek72si 16 күн бұрын
😀 nono w końcu
@grzechrud
@grzechrud 16 күн бұрын
Jaka najwyższą temp. Masz przed RCK ?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 16 күн бұрын
W szczytowym momencie jakieś 230-240.
@grzechrud
@grzechrud 16 күн бұрын
​@@kocioatomosdc25s5 a tak z ciekawości dlaczego masz rck ustawione na 10 gdzie zalecane jest 20-25?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 16 күн бұрын
@@grzechrud Regulator ciągu użytkuję już pewnie z 10 lat. W Polsce mało kto jeszcze go używał. Ja t wypatrzyłem to gdzieś na forum czeskich użytkowników. Jak zaprezentowałem to w swoim pierwszym filmie, którego już zresztą nie ma bo coś się wysypało, wszyscy po kolei zaczęli montować u siebie. Wracając do tematu, pomimo, że mam czopuch załamany w trzech miejscach, na ustawieniu 25 temperatura spalin była nadal wysoka. Mam wysoki komin i duży ciąg. Na regulatorze ciągu jest nastawa od 10. Więc moim skromnym zdaniem jak producent określił taka wartość na urządzeniu to jest to dopuszczalne. I na takich nastawach temp, spalin jest odpowiednia dla mnie.
@grzechrud
@grzechrud 16 күн бұрын
@@kocioatomosdc25s5 super dzięki za odpowiedź, będę testował:)
@kowalczykjaroslaw25
@kowalczykjaroslaw25 17 күн бұрын
Jaki masz połączenie buforów?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 17 күн бұрын
Połączenie równoległe. Tak jak w instrukcji kotłów atmos.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 17 күн бұрын
Musiałem usunąć film poprzedni, bo był w innym formacie i nie pokazywał całego obrazu i wyliczeń na końcu filmu. To co teraz umieściłem na yt jest to samo tylko widać wszystko.
@atanwielki4348
@atanwielki4348 22 күн бұрын
Czy nie lepsze była ba taka dysza z żeliwa a nie z tej ceramiki?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 22 күн бұрын
@@atanwielki4348 Nie wiem. Nie jestem specjalistą.
@nocnykomar7480
@nocnykomar7480 Ай бұрын
Najprostszy zawirowywacz a spełnia się w 100%
@CZPoland
@CZPoland Ай бұрын
Witam, jak długo żyła ta płyta metalowa? Ja włożyłem Szamot ponieważ każdy ruszt z metalu sie przepalał. Pozdrawiam
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 22 күн бұрын
@@CZPoland Płytę wyjąłem po jakimś czasie, bo zauważyłem,że w dolnej komorze wytwarzał się jakiś nalot wytrącający się ze stali.
@CZPoland
@CZPoland 22 күн бұрын
@kocioatomosdc25s5 a to ciekawe, jak urzywalem ruszta to nic takiego nie bylo
@denzeli2
@denzeli2 Ай бұрын
Olny pręt w jakiej pozycji?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Ай бұрын
Mój kocioł jest starszego typu i ma tylko jeden pręt u góry.
@jerzynawrocki3684
@jerzynawrocki3684 Ай бұрын
Zastanawia mnie celowość regulator ciągu komina. Mója kotłowni jest w piwnicy ściana kominowa i na parterze i na piętrze jest ciepła przy regulatorze będzie komin wychładzanie ale być może jest inny cel regulatora ciągu komina czy mógłby mi to Pan wyjaśnić temacie suszenia drewna pod wiatą lub w pomieszczeniu zamkniętym drewno suszyi się nie temperaturą tylko ruchem powietrza proszę o to spytać jakiegoś technologia drewna Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Ай бұрын
Nie wiem jaki kolega ma kocioł, ale atmosy z serii dc jak mój mają trochę za mały wymiennik ciepła. Kocioł nie nadąża z odbiorem wyprodukowanego ciepła. Temperatura spalin jest bardzo wysoka dochodzi do 300 stopni. Taka temperatura nie jest bezpieczna ani dla kotła ani dla komina to raz. Po drugie I to ciepło ocieka bezpowrotnie. Regulator pozwala spowolnić ten proces i wydłużyć proces palenia tym samym zmniejszając zużycie opału i to dość znacznie w moim przypadku to jest około 20%. Atmosem palę już 24 lata i wiem co mówię. Regulator mam dopiero od około 8 lat. Po trzecie w kotle pali się spokojniej i równo nawet jak wieje mocny wiatr. Nie wiem czy zauważyłeś oglądając innych użytkowników kotłów atmos, którzy praktycznie wszyscy pozakładali regulatory ciągu - nie chwaląc się po moich relacjach na yt. Tego pierwszego mojego filmu już nie ma na YT w który szczegółowo opisywałem zasadę działanie tego regulatora i nie tylko. Przez przypadek skasowałem. Na końcu umieszczę link w którym jest szczegółowo przedstawiona zasada działania. Co do drugiego tematu czyli celowości dosuszania drewna w kotłowni. Ja w kotłowni mieszczę około 10 metrów drewna, złożonego w dwóch miejscach. Jak z jednej części wypalę zaraz donoszę aby drewno suszyło się, a palę z drugą częścią. Teraz zmierzam do sedna spray dlaczego? Widział pan kiedykolwiek suszarnię do drewna? W suszarni proces suszenia drewna polega na tym że drewno wjeżdża do pomieszczenia czy komory jak zwał tak zwał , które się szczelnie zamyka i ogrzewa się je do bardzo wysokiej temperatury. Oczywiście to pomieszczenie jest dobrze wentylowane, aby odebrać wilgoć z drewna. Suszenie drewna na zewnątrz to bardzo długi proces , bo drewno raz oddaje wilgoć a raz pobiera z otoczenia. Ja nie twierdzę, że moja kotłownia to suszarnia, ale jakaś namiastka jej jest, bo temperatura w trakcie palenia w kotłowni jest około 25-27 stopni. Jak drewno w kotłowni leżakuje zanim trafi do kotła około 3 miesięcy to jest bardziej suche i jego sprawność jest dużo wyższa od drewna, które jest pod wiatą czy drewutni na dworze, gdzie np, jest -10 stopni. Można sobie sprawdzić np. wilgotnościomierzem. Aj rozpisałem się 🙂 Poniżej link do filmu o RCK kzbin.info/www/bejne/bpjPp4qthtmDg7s
@jerzynawrocki3684
@jerzynawrocki3684 Ай бұрын
​@@kocioatomosdc25s5Bardzo dziękuję za odpowiedź, w temacie regulatora ciśnienie, wyjaśnił Pan to bardzo rzeczowo. Dodam tylko , że tak sobie to wyobrażałem, mój kocioł jest inny, starego typu bez zagazowywania , z dużym paleniskiem i nie mam problemu z odbiorę ciepłe. Palę drewnem a przestrzeń pomiędzy kłodami wypełniam wiórami. Będę jeszcze sprawę regulatora ciśnienia rozważał, ale raczej go założę. Może ma Pan jakieś sugestie? I jeszcze coś podpowie W temacie suszenia drewna nie ma Pan racji, drewno suszyi się nie temperaturą przede wszystkim ruchem powietrza nie jestem ekspertem suszarnictwa ale trochę się na tym znam .Tak się składa że mój tata był stolarzem oczywiście różnie jest suszenie drewna opałowego a inne drewna użytkowego. Susząc drewno na powietrzu starzy majstrowie wyznawali zasadę 1 cm grubości materiału na jeden rok suszenia tata często powtarzał że drewno lubi" lulu" wyjaśnię,tz w ciągu dnia kiedy jest wyższa temperatura i duży ruch powietrza drewno jest wysuszone powierzchownie, w nocy warunki się zmieniają z głębszych warstw wilgoć dostaje się na zewnętrzne suszonego materiału (Jest to oczywiste chyba dla każdego )i w kolejnym dniu ponownie zachodzi proces suszenia dzięki temu drewno się nie zasklepia!. Może nieprecyzyjnie się wyrażam ,ale wyjaśnił temat zasklepiania, komórki drewna zewnątrz zasklepiają się i tworzą barierę przez tą barierę bardzo trudno wyciągnąć wilgoć na zewnątrz to bardzo przedłuża proces suszenia a niekiedy wprost uniemożliwia, wówczas następował pęknięcia być może w suszeniu drewna opałowego pęknięcia są zasadne ale to bardzo długi temat nie będę się rozpisywał. Bardzo łatwo Pan to sprawdzi, wiosną Proszę 3-4 klocek drewna Zostawić na dworze, (pod zadaszeniem) podobne klocki ułożyć u siebie w kotłowni. Po sezonie to znaczy 6 miesiącach, Wagowo Pan wyczuje różnice w ciężarze, to znaczy wilgotności, temat będzie miał Pan rozwiązanie. W temacie suszarni wykonanych amatorsko( ale uważam że profesjonalnych jest podobna zasada), drewno również suszy ruchem powietrza"lulu" rozwiązuje się w ten sposób że w początkowej fazie do takiej suszarni wlewa się wiadro wody co dwa trzy dni ale to też długi temat na koniec dodam nie jestem "literatem" i nie wiem czy potrafiłaś sprawy wyjaśnić O jakim wilgotnościomierzu do drewna Pan wspomina. podejrzewam taki z kiełkami na 5 mm a więc pomiar jest na 5 mm nie ma nic wspólnego w głębszymi warstwami drewna Metoda ważenia kawałków drewna będzie bardziej dokładna Pozdrawiam Dziękuję Ale się rozpisałem🙂
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Ай бұрын
@@jerzynawrocki3684 Ja nikogo na siłę nie będę przekonywał do swoich rozwiązań. Ja mokrego drewna do kotłowni nie wsadzam, tylko drewno sezonowane. I proszę sobie też sprawdzić i nawieść drewna ze dwie taczki do kotłowni i nie palić tym z miesiąc . Później w zimie czy deszczowy dzień przy podobnych temperaturach palić jeden dzień opałem z drewutni i jeden dzień opałem z kotłowni gdzie drewno leżało przykładowo miesiąc. Od razu zobaczy kolega różnicę. Czy wilgotnomierz ma kiełki na pół centymetra cz centymetr to nie istotne. Drewno zawsz można przełupać na pół i zmierzyć w środku. U mnie w kotłowni jest słaba izolacja wylewki. Czyli jak pod sufitem jest dajmy na to 25 stopni to przy podłodze 20 i od razu widzę różnicę w paleniu. Mieszkam w górach gdzie jest inny klimat niż na nizinach i w ostatnim sezonie poszło mi około 18-20 metrów buka a ogrzewam blisko 400 m2, ale to nie wszystko przyjmuję też gości i grzeje też tym kotłem wodę użytkową dla turystów w zimie, a wody potrzebuje naprawdę nie mało. Kolega jak ma kocioł starego typu. A czy ma bufor czyli zbiornik akumulacyjny? Jak nie to kolejne 20 % w komin.pozdrawiam
@jerzynawrocki3684
@jerzynawrocki3684 Ай бұрын
@@kocioatomosdc25s5 Ja tylko chciałem się podzielić swoją wiedzą nie ma w tym na siłę przekonywania. Oczywiste jest jeżeli zimą będziemy palić drewnem który ma -14 stopni i drewnem który ma 24 stopn, na całym przekroju kłody tak jak w pana kotłowni ..... Pozdrawiam i proszę się nie gniewać Jeszcze raz dziękuję za informację
@jerzynawrocki3684
@jerzynawrocki3684 Ай бұрын
@@kocioatomosdc25s5 nie jestem ciepłownikiem i nie jestem specem, ale moim zbiornikiem akumulacyjnym jest 1000 l grzejnikach i rurach Pozdrawiam Bardzo mi przykro że tak mnie Pan odebrał
@stetoskop2678
@stetoskop2678 8 ай бұрын
Cześć, ja dopiero dzieki twoim radom nauczylem sie prawidlowo palic w tym piecu i jestem mega zadowolony. Jeszcze nie bawilem sie szamotem i mysle ze wyniki beda jeszcze lepsze...💪👍
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 8 ай бұрын
Cieszę się bardzo, że moje rady się przydały. Pozdrawiam
@jokerlu1146
@jokerlu1146 8 ай бұрын
Jak to wychodzi finansowo przez zimę i lato ?
@PrawdziwyRapuFan
@PrawdziwyRapuFan 8 ай бұрын
Czy izolacja pianką rzeczywiście coś pomaga? Dzięki za materiały
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 8 ай бұрын
Ciężko powiedzieć, nie robiłem wcześniej żadnych pomiarów. Pozdrawiam
@piotrwalski9472
@piotrwalski9472 9 ай бұрын
Witam. Czy pomoże Pan z odpowiedzią? Gdzie jest najlepsze miejsce na separator powietrza ? 1. Przed trójnikiem poboru na laddomat , czyli na małym obiegu- wtedy odgazowuje całą wodę ( pętlę kotła i wylot ba bufor) lecz jest przez niego duży przepływ i czy wtedy działaskutecznie? 2 . Czy za tym trójnikiem- tak jak u Pana- odgazowuje wodę tylko idącą na bufor , ale sprzyja mu mały przepływ, ale woda w pętli kotła i laddomatu może być ciągle zagazowana? Rozważam separator 5/4 caleffi lub afriso. Skąd w ogóle to powietrze ? Ze stanu blisko wrzenia wody przy tych ponad 90 stopni na kotle? Pozdrawiam spod Krosna.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 9 ай бұрын
U mnie początkowo separator był zamontowany zaraz na wyjściu z kotła, ale bez efektu. Następnie założyłem go za małym obiegiem na wyjściu na bufory i jakiś czas było ok. Od pewnego czasu czasem znowu czasem słychać powietrze w układzie a z separatora nic się nie wydobywa, tak więc myślę, że po prostu się zepsuł. Nie jestem hydraulikiem montowałem sam i nie wiem czy we właściwym miejscu. Pozdrawiam
@piotrwalski9472
@piotrwalski9472 9 ай бұрын
Dzięki. Pozdrawiam.
@grzegorzlutrzykowski7299
@grzegorzlutrzykowski7299 9 ай бұрын
Chłopie szybciej mów.Nie jadłeś dzisiaj?
@jacek8795
@jacek8795 10 ай бұрын
Czy u ciebie opał się zawiesza w kotle?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 10 ай бұрын
Każdemu się chyba czasem zawiesza.
@jacek8795
@jacek8795 10 ай бұрын
@@kocioatomosdc25s5 czy jest różnica w drzewie które bardziej się zawiesza np sosna?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 9 ай бұрын
Nie mam pojęcia. Im grubsze tym częściej się zawiesza moim zdaniem. @@jacek8795
@jacek8795
@jacek8795 10 ай бұрын
Witam, chciałabym zapytać a właściwie potwierdzić że w Atmosie bez prądu czyli bez wyciągu spalin nie idzie palić w tym kotle?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 10 ай бұрын
Bez wentylatora również da się palić. Tylko po co?
@jacek8795
@jacek8795 10 ай бұрын
@@kocioatomosdc25s5 żeby nie palić ognisk tak jak w Moskwie nie dawno.
@jacek8795
@jacek8795 11 ай бұрын
Czy da się dorzucić wegla deko do drzewa przy załadunku?
@kamilmania7519
@kamilmania7519 11 ай бұрын
Właśnie też się zastanawian nad tym
@grzechrud
@grzechrud 11 ай бұрын
Jak tam sezon grzewczy ? Dawno wideo zadnego nie bylo :)
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 11 ай бұрын
A-no pali się 😀. Chyba wszystko co miałem do powiedzenia , powiedziałem i przekazałem w swoich relacjach. Niech się inni wykazują. Pozdrawiam
@zeber29
@zeber29 11 ай бұрын
Szanowny kolego, idz do lekarza, albo mniej pin alkoholu w tych Bieszczadach, bo ledwo Cie slychac przez ten głos... A tak, to dobry film ;)
@pawepatora4506
@pawepatora4506 Жыл бұрын
jestem przerażony kombinacjami w tych atmosach
@eGze20
@eGze20 Жыл бұрын
Wsadziłem cegły szamotowe i są okopcone od strony dzwiczek. Tak ma być? Spaliny sporo spadły
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Nie wiem co to znaczy okopcone. W komorze spalania to co się osadza czy na ściankach kotła czy cegłach ma być ma być luźne czyli sypkie.
@tofis51
@tofis51 Жыл бұрын
Czy u Ciebie przez cały czas palenia pracuje wentylator? Ja u siebie staram sie dojsc do pod 90 stopni na zegarku (elektroniczny dolozony przeze mnie pokazuje ok 8 stopni mniej) po czym lewe pokrętło ustawiam "10 po" a prawe tak "za 5" po czym wentylator sie wyłącza i piec pracuje w ciszy. Czy nie tak to oowinno wyglądać? Wentylator po dlugiej pracy robi się gorący to chyba nis jest dobre
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
U mnie wentylator pracuje praktycznie od początku do końca.
@tofis51
@tofis51 Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 wg instrukcji prawidłowo jest ustawiony wtedy gdy przez 70% czasu palenia grzeje na samym ciągu.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Tak jest w instrukcji owszem, ale jest też napisane, że jeśli jest odpowiedni ciąg kominowy i temperatura spalin nie może być niższa niż 110 stopni a temperatura robocza w kotle powinna być cały czas w zakresie 80-90 stopni. To wszystko zależy też od wkładki jaką masz w laddomacie , bo gdybyś miał np. wkładkę 72 stopnie to temperaturę 80 stopni osiągnąłbyś dopiero pod koniec palenia, aż bufory czy bufor naładuje się do pełna. Inna bajka jest jak się pali bez buforów. Tu się nie da palić cały czas na wentylatorze. Ja palę właśnie tak , bo według mnie i z mojej praktyki dla mnie podkreślam dla mnie jest najlepiej i wychodzi mi sprawność jak podaje producent. Mój wentylator jest z pierwszego mojego kotła czyli ma już 23 lata i dalej działa. Nowy leży na półce. Pozdrawiam@@tofis51
@tofis51
@tofis51 Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 teraz pytanie który wskaźnik pokazuje prawidłową temperaturę. Ten analogowy na piecu czy ten cyfrowy który sobie podłączylem żeby załączał mi laddomat. Różnica między nimi to ok plus 8 stopni na analogu.
@jaroslawnowicki2130
@jaroslawnowicki2130 Жыл бұрын
Witam pisze do panstwa w sprawie pieca atmos w tym roku go zamontowalismy . Dodam ze jest podlaczony z ladomatem i buforem tak jak doradzil sprzedawca. Tylko nam sie podnosi na piecu do 100 stopni woda bulgocze jakby sie gotowala . Jest to atmos dc25s dom jakies180m nowe budownictwo . I teraz nie wiemy czy poprostu hydraulik zle go nie podlaczyl
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Przepraszam, że tak późno odpowiadam. Według mnie kocioł jest do instalacji trochę za duży, albo za mały bufor. Ja takim kotłem ogrzewam powierzchnię dwa razy większą. 1000 litrow da się bardzo szybko zagotować. Jak jest właściwa kaloryczność drewna i wszystko właściwie podłączone to taki bufor powinien zagrzać się do pełna bardzo szybko wystarczy 2/3 załadunku kotła. Pozdrawiam
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
Witam jak tam separator powietrza po czyszczeniu ? Pozdrawiam
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Trzeba wymienić bo przestał działać. Pozdrawiam
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 Aj... a nie wiesz co było przyczyną? Ja mam zamiar w tygodniu wstawiać bo "bulgocze" w rurach.
@goracyarbuz946
@goracyarbuz946 5 ай бұрын
@@kocioatomosdc25s5 podobno tył kotła powinien być lekko uniesiony do góry co sprzyja odpowietrzaniu
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 5 ай бұрын
@@goracyarbuz946 Podobno tak.
@sawomirsmiejczak1525
@sawomirsmiejczak1525 Жыл бұрын
Widzę że masz dwa bufory. Jak masz je podłączone? Grzeją się dwa na raz czy najpierw jeden a potem drugi?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Dwa naraz. Podłączone jak w instrukcji kotła.
@sawomirsmiejczak1525
@sawomirsmiejczak1525 Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 Za miesiąc serwis Atmosa z Wrocławia ma mi montować kocioł 25 KW i dwa bufory po 800 L. Też myślałem o tym żeby podłączyć je tak jak mówisz ale serwisant stwierdził iż lepszym rozwiązaniem będzie aby najpierw grzał się jeden a potem drugi. Nie mam doświadczenia w tej kwestii dlatego zapytałem Ciebie :))) Oczywiście jak sobie zażyczę tak zrobią. A dlaczego tak naprawdę jest to lepsze rozwiązanie?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
@@sawomirsmiejczak1525 Moje połączenie jest równoległe, a Tobie proponują zrobić szeregowo. Ja sobie robiłem sam choć nie jestem hydraulikiem. Nie znam w mojej okolicy nikogo kto ma podłączone bufory szeregowo i jak to działa. Moim zdaniem podkreślam moim zdaniem połączenie równoległe jest o tyle lepsze, że po pierwsze zgodne z instrukcją czyli gwarancja obejmuje taki układ. Po drugie w każdej chwili mogę wyłączyć jeden bufor. Po trzecie najpierw ogrzewana jest woda w cwu i CO a dopiero nadmiar trafia do buforów. Po czwarte takie podłączenie działa w jakimś stopniu grawitacyjnie a równolegle na pewno nie.
@pawesularz7759
@pawesularz7759 Жыл бұрын
Witaj dopiero myślę o założeniu takiego kotła na zgazowywanie drewna. i mam wiele pytać. Ale na początek mógłbyś mi napisać na jaki czas ogrzewania Twojego domu wystarczają naładowane bufory w okresie zimowym?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Do temperatury -8, -10 raz na dobę, przy temperaturach poniżej - 20 trzeba rozpalić dwa razy na dobę. Przydałby się jeszcze jeden bufor.
@biaylew3133
@biaylew3133 Жыл бұрын
Jak podczas sezonów przejściowych tj. Jesień/wiosna, gdzie temperatury nie są niskie 5-10 st, za to jest stosunkowo sporo wilgoci przez opady?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
@@biaylew3133 Nie rozumiem co masz na myśli?
@HonzaZalabak
@HonzaZalabak Жыл бұрын
Hello. What did you use to prevent chimney from pouring dust/powder to go back into room? Is it iust aliminium foil? It can be seen in 2:02.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
It is a heat-resistant aluminum tape up to 300 degrees Celsius.
@HonzaZalabak
@HonzaZalabak Жыл бұрын
​@@kocioatomosdc25s5 hello. And what is your experience with RCK? I am afraid that it may sometimes allow smoke to escape into room. 🤔 Regards
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
@@HonzaZalabak Hi. I saw Rck on the Czech website 10 years ago. I use it and in my case it effectively reduces the temperature of exhaust gases and wood. Now, when I browse the youtube of users of atmos boilers, almost everyone already uses RCK. With more or less success.
@HonzaZalabak
@HonzaZalabak Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 i also see it evrywhere. But the plumber, who installer my boiler said, that he has bad experience with it smokng into the room. 🫥. But I think I will install it anyway :)
@Pawelb5913Mr
@Pawelb5913Mr Жыл бұрын
Czy ta łuparka to jakaś firmowa czy własnej roboty? Jeśli firmowa to jaki model i czy daję radę z twardym drewnem?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
To Łuparka Scheppach hydrauliczna i daje radę twardemu drewnu.
@franko6752
@franko6752 Жыл бұрын
Witam. Użytkuję Atmosa od 2 tygodni i niestety widzę kilka problemów z paleniem. Niestety hydraulik nie zrobił instalacji tak jak sugerowałem i teraz chyba w tym jest problem. Mam Atmosa DC 25S , 2 bufory 1000 l, bojler 160 l, laddomat, RCK, Ale do sedna, wczoraj o 20.00 rozpaliłem w kotle i paliłem do 13:00(17h) a to z tego względu, że nie mogłem osiągnąć na buforach 80 stopni. O 14:00 w buforach było 76 stopni( na 4 termometrach) Przy rozpalaniu szybko na kotle osiągam temperaturę którą mam nastawioną(88 stopni) i tak jest cały czas ale bufory nie chcą się ładować. Co jeszcze zauważyłem to to że wentylator u mnie za dużo nie pracuje a temperatura się utrzymuje. Załadowałem 2,5 wkładu w sumie ok. 50 kg sosny. Następna ważna sprawa to taka, że ładowałem tylko bufory, bo jak włącze pompę z CWU to króćce z zailania buforów robią się letnie i bufory w tym momencie nie są ładowane. Z góry dzięki za jakieś sugestie
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Ciężko coś powiedzieć nie widząc Twojej instalacji, ale na pewno coś jest nie tak. Z każdym kotłem dostarczana jest instrukcja w której są narysowane schematy podłączeń dopuszczalnych przez firmę Atmos. Jeśli kocioł nie jest podłączony jak powinien to gdy się np. szybko skoroduje to gwarancja tego nie obejmie. Podobne temperatury w buforach powinieneś mieć max. po 5 czy 6 godzinach palenia .
@franko6752
@franko6752 Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 wczoraj grzałem najpierw jeden bufor 1000 l(3 h do 78 stopni) następnie zakręciłem zawory pierwszego i grzałem drugi(3,5 h ). Dzisiaj będę zasilanie na cwu przekładał na wierzchołek bufora
@franko6752
@franko6752 Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 znikają posty z mailem
@franko6752
@franko6752 Жыл бұрын
farnek71
@franko6752
@franko6752 Жыл бұрын
a reszta adresu to popularna końcówka
@mariuszs5057
@mariuszs5057 Жыл бұрын
Jakim drewnem Palisz chodzi o gatunek iglaste czy liściaste ,a może Mieszasz ?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Głównie bukiem.
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
Jakie masz ciśnienie wstępne w ukladzie a jakie w naczyniu przeponowym ? I jakiej średnicy masz kanał zetowy ? Pozdrawiam
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
1 bar a ciśnienie w naczyniu chyba 1,4 .zetka 20
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
Dolną komorę też czyścisz tą szpachelka co górną ?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Dolną komorę miotłą bo tam nie ma co skrobać.
@sylwek72si
@sylwek72si Жыл бұрын
Niby ok. Lecz pamiętaj że każdy potrzebuje innych nastaw. Pozdrowionka.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Dlatego mówię, że jak jest regulacja to po coś. Ja wiem, że każdy może mieć ciąg kominowy itp. Atmos też dał możliwość regulacji Pp i Pw . A ustawienia fabryczne są czysto teoretyczne.
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
Siemka u mnie w instalacji na odcinku kociol bufor słychać bulgoty i szmery wody i "dzwoni"mi zawór zwrotny , myślisz że separator tu pomoże?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Ja wczoraj wykręciłem i czyściłem separator bo chyba przestał działać i czasami słychać było przelewanie. Mam nadzieje że pomoże. A jak nie trzeba będzie kupić nowy. Jak jest poprawnie zamontowany i sprawny to powinien wyeliminować bulgotanie. Właśnie też umieściłem relacje gdzie też o tym mówię.
@hakiera11
@hakiera11 Жыл бұрын
Czy można w im palić sosną?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Można każdym drewnem byle suchym😀
@Darek5555
@Darek5555 11 ай бұрын
@@kocioatomosdc25s5 przy tej temp na zasilaniu masz pewnie wkładkę 78. Jaką masz temp powrotu na tym termometrze w laddomacie przy tej wkładce i na którym biegu pracuje laddomat ? Cięgno od PP wciskasz do końca przed dołożeniem opału ? Jakie wtedy masz ustawienie PW ? Posiadasz tam jakiś ruszt na dyszy?Jeżeli tak to jakich wymiarów ?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 11 ай бұрын
Wkładkę mam 78 stopni. Zanim Laddomat się nie otworzy całkowicie temp. powrotu jest około 70 stopni. W moim atmosie jest tylko jedno cięgno od PP i PW . Cięgno w trakcie palenia wciśnięte do końca. Obecnie nic nie wkładam do kotła. Pozdrawiam
@Darek5555
@Darek5555 11 ай бұрын
@@kocioatomosdc25s5 dzięki za odpowiedż. Piszesz że ok 78 stopni zanim się nie otworzy, a póżniej jak już osiągnie właściwą temp to jaka jest wtedy temp powrotu ? na którym biegu pracuje u Ciebie laddomat. Bo wzależności na którym biegu pracuje laddomat będą się trochę różniły temp. zasilania i powrotu. Pytam jak to wygląda przy wkładce 78 bo ja mam 72 i myślałem że przy wkładce 78 temp powrotu bedzie podobna jak przy 72, to w takiej sytuacji byłby lepszy odbiór ciepła z kotła( w rezultacie niższa temp spalin)bo większa delta między zasilaniem a powrotem. U mnie przy wkładce 72 laddomat pracuje na pierwszym biegu bo zauważyłem że wtedy jest najkorzystniej. Nie są to wielkie różnice niż np na drugim czy trzecim ale jest wtedy troszkę lepszy odbiór ciepła z kotła mimo że woda wolniej krąży,ale jest wtedy większa różnica temp między zasilaniem i powrotem. W moim przypadku powrót ma 60-61stopni a zasilanie po ok 1 godz od rozpalenia ok 80 stopni,a póżniej już po ok 2 godz dochodzi do 82 stopni.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 11 ай бұрын
Napisałem, że wkładka 78 stopni a temp. powrotu około 70 stopni. Też kiedyś paliłem na wkładce 72 stopni, ale żeby kocioł osiągnął temp. zasilania 80 stopni i więcej to potrzebowałem znacznie więcej czasu niż godzina przy 2000 litrów buforów. Teraz 80 stopni na zasilaniu mam po około 15-20 minutach a 88-90 po 30 min od rozpalenia . Laddomat w moim przypadku pracuje na najwyższym biegu.
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
Te cegły szamotowe masz dosuniete do samej wkładki zwanej strzecha ?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Tak.
@puchan1969
@puchan1969 Жыл бұрын
Ten las na końcu filmu jest najlepszy do spalania w Atmosie. Nie trzeba rąbać, własny urobek lekki i przyjemny i się nie wiesza w komorze.
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
Siemka. Też wrzuciłem u siebie cegły szamotowe i powiem że robią robotę:) spadła temp na czopuchu z 330 do 250. Nie spodziewałem się szczerze.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Zamontuj jeszcze Regulator ciągu spalin i dodatkowy ruszt i będzie git.😁😁😁
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 regulator już w drodze w tygodniu będę montował:) a ruszt też w planach :)
@puchan1969
@puchan1969 Жыл бұрын
Moja komora spalania jest niestety okrągła i cegieł nie ma gdzie dorzucić. Ale ułożyłem 4 szt. (po lekkim docięciu) nad dyszą żeby chronić to drogie cudo i działa. Takie przedłużenie samej dyszy. Musiałem zwiększyć podciśnienie na RCK z 20 na 30, żeby komin i wentylator wyciągał gaz z dłuższej o 3 cm dyszy. Nie stwierdziłem po miesiącu pogorszenia spalania, a ochrona jakaś jest.
@krystianbielec1363
@krystianbielec1363 Жыл бұрын
Smoli mi górna komórę co poradzić?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
W górnej komorze zawsze będzie smolić . To jest naturalne , bo ram kocioł dosusza drewno i dlatego rak będzie. Ja u siebie skrobie to drapakim do lamperii Ważne żeby nie smoliło dolnej komory i kanału dymowego.
@krystianbielec1363
@krystianbielec1363 Жыл бұрын
Wyślę Panu fo oceny zdjęcia na maila
@krystianbielec1363
@krystianbielec1363 Жыл бұрын
Proszę o odpowiedź z góry dziękuję
@krystianbielec1363
@krystianbielec1363 Жыл бұрын
Doszły do Pana zdjęcia na maila?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
@@krystianbielec1363 Doszło tylko nie miałem wcześniej czasu. Komora załadowcza ok tak ma być. Dolna niby ok tylko plecy nie do końca chyba? Tam jest smoła czy mi się wydaje? Mokre drewno? W dolnej komorze powinien być wszędzie luźny osad który miotłą powinieneś wygarnąć. Zawirowacz czyli hamulec widzę masz. Komin duży to fakt, nie wiem czy masz regulator ciągu kominowego a jak masz to jak ustawiony? Ja jak widzisz czopuch mam długi i z kolanami, bo tak sytuacja wymagała, może też coś to daje. Komorę spalania ja omiatam miotłą co 2 , 3 dni. Jak kocioł osiągnie temp, 80 stopni górne cięgno zamykam praktycznie do końca. Spróbuj zmniejszyć o 1 mm. A tak poza tym 250 to już nie jest wcale źle jak jest dobra wydajność to nie jest źle. Pozdrawiam
@romanzdych326
@romanzdych326 Жыл бұрын
Witam, zastanawiam się nad montażem kotła Atmos DC 25GS, mam komin o wysokości około 7 metrów o świetle 120x250 mm, niestety 120mm jest od strony instalacji pieca. W instrukcji widzę, że z pieca wychodzi fi 150, pytanie czy da się jakoś do tego komina podłączyć kocioł, żeby miało to sens?
@goracyarbuz946
@goracyarbuz946 6 ай бұрын
Zamontowałeś Atmos DC 25GS? Jaki Ci się sprawuje, jesteś zadowolony?
@sylwek72si
@sylwek72si Жыл бұрын
👍
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
Witaj. Mam atmosa dc22s czy wentylator musi pracować non stop. U mnie jeżeli ustawie pokrętłem temp max to często się wyłącza i po spadku tem się uruchamia. Czy tak może być czy lepiej jak pracuje non stop i utrzymuje stała temperaturę? Nie wiem czy jasno się wyraziłem. Pozdrawiam :)
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Moim zdaniem w instalacji z buforami powinien pracować do końca, aż bufor się zagrzeje do około 90 stopni.
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 dzięki. A dlaczego nie masz ustawione na stałe tego trzpienia od powietrza wtornego ? Co daje przy ropaleniu jego wyciągnięcie i dlaczego zdecydowałeś się palić na wciśniętym do końca?
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
@@grzechrud Moim zdaniem jak jest cięgno wysunięte szybciej robi się niezbędny żar w kotle. Później jak kocioł osiągnie temp. roboczą czyli koło 80 stopni dokładam do pełna i cięgno zamykam. Moim zdaniem powoduje to, że drewno w komorze załadowczej tak szybko się nie spala, bo powietrze idzie tylko na dyszę palnika.
@grzechrud
@grzechrud Жыл бұрын
@@kocioatomosdc25s5 dzięki bardzo za odpowiedź
@sylwesterjot921
@sylwesterjot921 Ай бұрын
​@@kocioatomosdc25s5czyli gdy kocioł już się "rozbuja" do temp. roboczej 80-90 stopni to można śmiało wcisnąć do końca pręt od PW i tak palić aż do wypalenia wsadu?
@Popcio36kanal
@Popcio36kanal Жыл бұрын
Dostałem info od pewnej osoby związanej z ubezpieczeniami, że w przypadku wybuchu pożaru u Pana nie będzie przysługiwać odszkodowanie z uwagi na otoczenie buforów pianką, która jest bardzo palna. Nie wiem czy ubezpieczyciel będzie na tyle sprytny żeby uwierzyć że ta akurat była ognioodporna (nie wiem czy taka Pan zastosował). Ogólnie pianka przez ubezpieczycieli uznawana jest jako palna. Być może ten temat Pana nie dotyczy, ale muszę napisać jakby innym przyszedł do głowy taki pomysł, żeby go przemyśleli jeżeli chcą ubezpieczać posiadłość od pożaru.
@kocioatomosdc25s5
@kocioatomosdc25s5 Жыл бұрын
Myślę,że ten ubezpieczyciel jest nie do końca kompetentny. Moim zdaniem ewentualne odszkodowanie wynikłe z pożaru przysługuje z czego powstał pożar. Jak od komina? To czy był przegląd kominiarski itp.Każdy z nas no może prawie każdy z nas ma ocieplony dom styropianem, który też jest łatwopalny. Bufory fabrycznie w większości również. Moje zbiorniki akumulacyjne znajdują się w innym pomieszczeniu niż kocioł a po drugie ocieplone są pianą Pur którą ludzie ocieplają poddasza czy stropy w domach. Gdyby tak było jak piszesz to ten kto ma tak ocieplony dom też nie dostanie odszkodowania. W moim przypadku to nie jest zwykła pianka do okien tylko typowa piana do ociepleń i izolacji budynku. Pozdrawiam
@AdamA-kf4kp
@AdamA-kf4kp 8 ай бұрын
Piana PUR akurat jest materiałem słabo palnym, posiada często klasę palności "E" czyli materiał samo garnący, na pewno jest lepszy od styropianu który jest powszechnie uzywany do ocieplania, a w pewnych warunkach pianka jest lepsza od wełny szklanej. Dach ocieplony pianka pur dłużej wytrzyma pozar niż dach ocieplony wełną szklana, gdyż ta się stopi i odpadnie odsłaniając drewno a pianka się powierzniowo zwęgla utrudniając dostęp płomieni do konstrukcji.