Prodej výrobního areálu Znojmo
1:35
PRODÁNO! Dům 4+1, Milotice
2:51
Skvělý Dům Mikulov na prodej
3:46
Prodej domu v Hrotovicích
1:23
Жыл бұрын
PRODÁN! Byt v Břeclavi 4+1
1:34
PRODÁNO! Byt 3+1, Rousínov
2:29
PRODÁNO! Prodej RD Moutnice
2:44
Пікірлер
@MichalHusakreality
@MichalHusakreality Күн бұрын
Zajímavé tipy. Díky
@srsen600
@srsen600 2 ай бұрын
Úplně první typ tohoto domu vznikl roku 1959 v Litovli. Navrhl jej architekt Vladimír Kalivoda pro ředitele tamních strojíren Zdeňka Dobeše. Jeho sousedům se však líbil natolik, že se jej rozhodli okopírovat. Tím se spustila vlna šíření, tedy spíše kradení plánů a dalších šest domů bylo postaveno v Mladějově. Co na tom, že to bylo k nevoli původního autora. Duševní vlastnictví bylo sprosté slovo, když přeci za komunismu bylo všechno všech. Josef Vaněk vydělával na okopírovaných plánech Kdo by si však myslel, že série kopírování plánů skončí, byl by na omylu. Když se měl na základě těchto domů stavět další v Topolanech, našel se jistý Josef Vaněk, který opět stavební prostě okopíroval. Až na základě těchto plánů Vaněk vytvořil šumperák, jak jej známe dnes.
@vitatir
@vitatir 7 ай бұрын
Což dům -ok, ale okolí...
@viliamgatial5128
@viliamgatial5128 8 ай бұрын
Dobry den, kedy mozme ocakavat nove video?
@obiravsky
@obiravsky 8 ай бұрын
Doufám že brzy;-) Napište prosím váš dotaz nebo tip nebo téma co by vás zajímalo.
@romankristofic3208
@romankristofic3208 10 ай бұрын
Je logické, že výpredaje ešte nie sú v plnom prúde, väčšine budú ešte iba dobiehať 3 ročné fixácie, ak sa do toho momentu nezačnú znižovať sadzby a to dosť rapídne - ešte to iba bude rachot. Ale ľudia si to snáď udržia a budú bankám platiť stoj čo stoj aj keby na potraviny nebolo - keď už pomaly chlieb bude stáť 5 eur. Ešte by som doplnil, že nie je to úplne pravda, čo hovoríte vo videu, hneď po mediálnom ohlásení kovidu tie nehnuteľnosti naozaj klesli a veľa ľudí predávalo. No následne, potom ako banky nechali sadzby dole a natlačili do obehu bilióny papierikov a tým zvýšili infláciu - všetci začali maniakálne vykupovať všetko čo bolo priklincované a to spôsobilo onen rast cien nehnuteľností o ktorom hovoríte.
@iPE_ZA
@iPE_ZA 10 ай бұрын
Podle mě už trh s nemovitostmi neexistuje. Posledních 20 let to stálo na dluhu tedy hypotékách. Úrokové sazby se snižovaly a potom najednou kovid a strašně nových peněz v ekonomice. A najednou obrat a úrokové sazby prudce nahoru. V tuto chvíli ještě není velká nezaměstnanost. Ale ta přijde také. A musíme očekávat další vlnu inflace + deflace tedy stagnace. Aby zase začal znovu existovat opravdu trh s nemovitostmi ,tak budeme muset projít ještě hodně věcí. Do toho geopolitika ,dál měna se strašným tempem znehodnocuje ,tzn. můžou a asi i budou časem zcela jiné peníze. Méně se staví a stavět bude. Budou se spíš opravovat staré baráky. Obyvatelstvo bude reálně dál chudnout. Dojde k rozdělení světa na blok Čina a blok USA. Takže to bude znamenat zdražení. Jsou v tom protichůdné věci a těžko odhadnout. Nicméně v tuto chvíli půjdou ceny dolu. A můžeme říct i střednědobě.
@viliamgatial5128
@viliamgatial5128 10 ай бұрын
Je nejaka sanca dosta novy update o cenovom vyvoji v Brne a predikcii do boducna Q4/23 a 2024?
@viliamgatial5128
@viliamgatial5128 11 ай бұрын
Dobry den, kedy bude dalsie komentar k aktualnej situacii?
@obiravsky
@obiravsky 11 ай бұрын
Analýza je vždy jednou za měsíc
@viliamgatial5128
@viliamgatial5128 11 ай бұрын
Dobrý den, pozoruje nárast cien od Srpna tohto roku na panelákových bytoch?
@romankristofic3208
@romankristofic3208 Жыл бұрын
Rostoucí tendenci asi ťažko, väčšinou burza padne do 2 rokov od obratu na sadzbách - čo sa ešte nestalo, s tým pôjdu dole aj nehnuteľnosti, toto bola zatiaľ iba malá korekcia. Tak uvidíme.
@CZpvmusic1
@CZpvmusic1 Жыл бұрын
V podstatě máte pravdu (možná ale váš odhad nevyjde), jde jen o to, zda budou lidi tak v prd*li, že budou muset prodávat, klasičtí spekulanti-česky- zloději jim za to navíc tají úplný h*vno avšak v zemi, kde se prakticky nic neprodukuje-kromě sraček, budou zoufalci i za to rádi a vlády dělají zatím vše pro, aby lidi skutečně v prdeli byli. Taky bude záležet, zda válka bude i na území ČR - to by nem. byly komerčně téměř bezcenné... Avšak existuje další nekonečné množství scénářů, vše může být úplně jinak. Navíc, zapomínáme na původní základní potřebu lidí při koupi nem., kdy nejde o spekulaci a lidi řeší potřebu vlastního bydlení. Lidi chtějí bydlet stejně tak, jak chtějí dýchat. Jako, že by žena, které tikají biologické hodiny a potřebuje založit rodinu, potřebuje domov, jo, že by si řekla: Počkám deset let, až nemovitosti budou levnější? Nebo, radši smrt, než zaplatit za nem. docela tučný peníze? Nebo, za roky života vyhodit peníze do nájmů? To těžko. Na realitním trhu nikdy nebude dlouhodobě dominovat spekulace. Tolik se vážně nestaví, alespoň v ČR. Vzniká opačný problém. Můžeme porovnat s cenou pohonných hmot - asi se těžko budete hádat u benzinky, že jejich cena je nafouknutá bublina a že jim tolik nedáte, že si počkáte, až sleví, řekne vám, OK, tak čekej: Ano, on možná za rok, dva skutečně sleví ale faktem je, že vy do té doby se autem neprojedete, pokud na tom budete trvat. Taky ale už možná nikdy nebude benzin levnější, to už se neprojedete nikdy. Toť příklad, který si přeberte každý sám. Nikdo si nemůžeme být jisti svým odhadem a jen pokora a pohled na svět bystrým zrakem je odpovědí.
@viliamgatial5128
@viliamgatial5128 Жыл бұрын
Kedy bude nove video?
@obiravsky
@obiravsky Жыл бұрын
Již brzy. Doufám že příští týden. Děkuji za připomenutí. Těší mě váš zájem. Prosím napište mi i váš dotaz, abychom mohli rozebírat nějaké další zajímavé aspekty.
@viliamgatial5128
@viliamgatial5128 Жыл бұрын
Dobrý den, prosím môžete rozviesť či vidíte nárast v nájmoch malých bytov V Brne napr. 1kk na Lesné? Druhá otázka: Niektorí realitáci už vidia rast cien v Prahe alebo v Brne je stále stagnácia alebo pokles... . Kedy sa to otočí aj v Brne? Aký by mohol byť rast cien v roku 2024 podľa Vás? Tretia otázka: Niektorí developery skoro vypredali domy na Sadové v Brne aj počaj krízy. Je podľa Vást segment luxusnejších domov nad 20mio v kríze alebo je tam stále rast bez ohľadu na celkovú situáciu na trhu?
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
Tedy k těm panelákům...🙂Ano, původní plánovaná životnost byla 30 let. První panelové domy se u nás stavěly nicméně někdy kolem roku 1955, možná i dříve a co vím, tak všechny stojí a normálně se v nich bydlí a dnes se stále prodávají za brutální miliony Kč. Bolest tohoto typu konstrukce jsou armatury ve spojích. Tam je důležité, aby do toho nezatékalo, pokud to vyrezne komplet dlouhodobou neúdržbou, může být zle, nicméně o nějakém reálném příkladu, kdy by kvůli statice u nás byl stržen panelák, tak o takovém případu opravdu nevím. A toto se dá řešit kvalitním zateplením - zakryje se vnější plášť budovy, aby do toho nezatékalo, ideálně minerální vatou a ne polystyrenem, který by se mohl "potit" a držet vlhkost v konstrukci. Nicméně jak se blížíme k nutnosti updatů ohledně Green Dealu, na to mi právě panelák připadá jako daleko lepší, než třeba typicky prvorepublikové bytové domy v Praze. Panelák velmi snadno zateplíte, vyměníte okna, dole je dost místa pro nové technologie, třeba akumulační nádoby a střecha je vysoko a je rovná, tzn. dají se na ní dobře směrovat soláry přesně tak, jak mají být, aby vyráběly co nejvíce. Sám mám byt v paneláku kolaudovaném v roce 1990 a dům je po zateplení a kompletní rekonstrukci balkonů, zároveň jsem udělal i reko vevnitř a ten byt reálně odpovídá dnešním novostavbám. PENB je B, což je opravdu level novostavby bytového domu. A pak si zkuste něco takového udělat právě s tím prvorepublikovým bytovým domem s vysokými stropy, individuálním vytápěním a dřevěnými okny, ideálně když je dům ještě památkově chráněn... Z toho si myslím, že panelák vychází jako vítěz, obzvlášť pokud se bude opravdu tlačit na snížení energetické náročnosti budov. Btw. určitě rád uslyším i poznatky o panelácích od jiných. Vidím na sítích dost hejtů na paneláky, ale když někoho požádám o konkrétní případy paneláků, které byly po 30 letech na odpis, tak snad kromě Chanova je ticho po pěšině. Tzn. z toho usuzuji, že ten můj panelový byt nebude mít vůbec problém mě přežít. Zároveň ještě, sleduji záběry a videa z válečné zóny na Ukrajině, je tam množství paneláků, které asi často neměly tu nejlepší péči, ale jsou rozstřílené na hadry, třeba 3 patra uprostřed pryč a to nad tím stále stojí a dokonce v Kyjevě po zásahu rakety jeden vysoký panelák normálně opravili a bydlí se tam dál. Tzn., aby panelák byl skutečně na odpis, musel by dle mého být desítky let vytrvale zanedbáván, aby byl ve stavu, že by bylo nutné jej zbořit.
@johny62
@johny62 Жыл бұрын
já se směju jak všichni kámoši ,známý nebo i v rodině prskali před rokem , že je hovadina aby nastalo zvýšení daně z nemovitosti.. a dnes už je to jasný jak facka.. Vám sem nějaký komentář psal asi před rokem a půl na toto téma.. ale to byly v plenkách takový úvahy . jen sem to podstrkoval jestli jsem sám , nebo se ozve někdo další. vím že jste to nevyvracel no úplně. a v televizi nebo v médiích o tom nebyla ani zmínka. to není žádná narážka že je někdo blbej. ale to jak to všichni považovali za nemožné a teď jsou z toho všichni překvapeni mi fakt vykresluje úsměv na rtech . Kdo je chytřejší? ten kdo se kriticky zamyslí a vžije se do role státu a řekne si "kde vzít jednoduše prachy když je rozpočet v háji "? pak se podle toho zařídí nebo to aspoň předpokládá a připraví se na to? nebo ten kdo to bude prostě neustále popírat a když bude nejhůř a stane se to , tak bude sázet na to ,že vyrazí všichni do ulic demonstrovat s pocitem že má "najednou" právo svrhnout vládu kterou nejspíš ke všemu volili? nebo minimálně jednu ze stran pětikolky? fakt se v duchu směju když někde sedíme na pivku (ne žádný pajzl, ale normální restaurace nebo kavárny ) a toto téma se tam řeší .. vypsat zde všechny bizarní názory na toto téma co jsem zaslechl by tu bylo na další dvě A4, takže to nebudu dál rozepisovat. ale vina téhle situace , kdy se musí šetřit a zároveň zvedat daně není rozhodně jen na vládě. příčiny jsou na východ od Evropy. Bývalá vláda taky má svůj podíl a lidi jako takový svojí naivitou a bezhlavým zadlužováním taky. roztáčely kolečko inflace. ale kdo si neumí dát jedna plus jedna dohromady tak se radši vyhýbá investičnímu světu .. žádný scénář kde je slovo válka ,nemusí končit pro nemovitosti dobře ani pro akcie nebo dluhopisy... snad jen zlato, potraviny , zbraně a náboje , možná teď i BTC nebo krypto obecně.. ale čas ukáže. Přeju pevný nervy ..
@iPE_ZA
@iPE_ZA Жыл бұрын
Jak jste zmiňoval ten článek p.Ročka ,tak jsem s ním poslouchal rozhovor a strašně napadal pronajímání malých nájemníků a prosazoval tzv. institucionární investory nebo jsem z něj měl alespoň takový pocit. A ten článek to potvrzuje. Ale pravda je ,že ta moderátorka ho dost vypekla a on neměl moc argumenty. Jinak si myslím, že platy vs. ceny bytů jsou nesmysl .Ale když si dá člověk do vyhledávače ,,výkup nemovitostí,, tak se jeví dost možností.Tzn. problémové nemovitosti ,kdy někdo nestíhá splácet se ani na trh nemusí dostat. Jestliže jim dají peníze do 48 hodin tak proč by ty lidé někde měsíce inzerovali? Chtěl jsem jenom říct, že tomu poklesu cen se jim daří zabránit. Vyjádření ČNB je ,že pokles 30% je OK a víc by byl problém.Takže kdyby to mělo nastat ,tak oni sníží úrokové sazby. Jinak pronajímání podle mě probíhá špatně ,protože občanský zákoník je na straně nájemníka.Tzn. není to vyvážené a tudíž to fungovat dobře nemůže. Jinak je fascinující ,jak mají přesně spočítáno ,kolik bytů je investičních a kolik je majitelů. Je vidět, že to spoustě lidí asi nedá spát, že někdo stačil peníze včas uklidit před inflací. Do budoucna se dá předpokládat ,že bude víc nájemních ne bytů ale rovnou celých domů. Co se týče mezd v ČR ,my máme větší HDP na hlavu než Itálie a stejný jako Francie. A kde jsou ty platy? Jasně ,že se u nás pracuje za misku rýže. Bohužel žijeme v zemi, kde nám nic nepatří. Něco se udělalo špatně. Jinak díky za vaše video a konstruktivní myšlenky.
@johny62
@johny62 Жыл бұрын
Zdravím stavil jsem se před týdnem jen tak do banky kvůli tomu abych věděl jaký jsou moje možnosti skrze hypo... Beru nadprůměrný plat. A když sem se dozvěděl částku a úrok kterou by mi maximálně dali , tak jsem se jen pousmál a položil jsem paní otázku, kdo teda koupi ty drahý byty tady 😂 ? ( Naproti se zrovna staví jeden projekt) no nedosáhl bych ani na 1kk . Ne že by mi to vadilo.. nikdy bych si tak drahý byty nekoupil. mám kde bydlet takže mě jen zajímá jak dlouho To ještě developeři/makléři/ majitelé/spekulanti vydrží držet ty ceny nahoře ? Nebo to bude tak že v práci budem brát místo 35k čistýho 100k aby jsme ten trh jako střední třída nastartovali? Pohrdám ekonomickým konceptem " zadluž se na 40 let , plať za to minimálně půlku příjmu a buď rád že máš kde bydlet" nic takovýho neakceptuju a kdo na to kyvné tak je brzo v pasti. takže co se podle vás stane spíš teď když ČNB dala svými kroky stopku k takovým riskantním nákupům?
@romankristofic3208
@romankristofic3208 Жыл бұрын
Padne to dole ako kabela - to sa stane. Môj švagor predáva už 6 mesiacov byt v novostavbe - má presne 0 kupujúcich (maximálne iba ak je niekto zvedavý príde sa pozrieť na byt a už sa neozve). Ak udrží ČNB sadzby takto vysoko ešte rok-dva - tak to bude poriadny pád dole.
@johny62
@johny62 Жыл бұрын
@@romankristofic3208 však na to čekám... .. :)
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
Tak oni už mnoho nových staveb plánují rovnou jako nájemní. Zároveň tvrdí se, jak je stát špatný hospodář, že by neměl podnikat atd. A souhlasím, že naši developeři jsou naopak hospodáři velmi dobří... Proč chrlit na trh byty, a prodávat je levně, když se dá stavět málo a prodávat za draho... Otázka je, jestli tohle "dobré hospodaření" soukromých subjektů je žádoucím výsledkem ovšem? Právě jsem se díval na srovnání UK a ČR. V UK státní výstavba už není 70 let zhruba, u nás asi 30 let. Výsledky? V UK je 350 bytů na 1000 obyvatel, u nás v ČR asi 480, protože do trendu "stavět málo, prodávat draho" jsme naskočili až 40 let po UK. Z toho mi plyne, že i opovrhovaný panelák je stále velmi dobrá investice, protože páteří českého bydlení ještě bude po mnoho příštích generací.... Respektive, bude muset být...
@johny62
@johny62 Жыл бұрын
​@@hdfiuhlno co na to říct ... Byt jsem před rokem a půl prodal protože sem cítil pr..sér a šel do nájmu... Zvažoval jsme zda to nepronajmout ale člověk si to spočíta a ten Zisk, který jsem z toho měl tak kdybych to měl pronajímat tak na tu částku kterou jsem měl hned bych čekal 25 let minimálně. A to ještě riskujete co vám s tím ten nájemník udělá. Takže nelituji.. teď jsem s přítelkyní v městském 3+1 a platím míň jako jsem měl hypotéku na 2+kk a prachy z prodeje mám v lepších aktivech teďka než jsou nemovitosti.... Aby to pro mě začalo být lákavý musel bych vidět 30% pokles ... Není to modla mít byt v osobním... Ten fetish prostě skončí (i díky ČNB) a spekulanti shoří jak svíčka, smutně jim spadnou víčka, jak děcku kterému ukradli céčka. Jsou teď mnohem atraktivnější investice než nemovitosti. to je prostě můj Pohled na věc a změní ho jen čísla na Sreality a jiných portálech. Jestli se tak stane nevím a je mi to jedno vydělávat se dá i jinde.
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
@@johny62 To určitě jsou, nicméně já i tak chci kupovat dál. Teď jsem zrekonstruoval a velmi dobře pronajal, co mám a tak za rok bych chtěl zase něco koupit v Praze. Jen pro info, ten byt se za 12 let zhodnotil ale opravdu brutálně. Já kupoval za 2,5 mil., teď se běžně prodávají za 7,5, byť možná trochu méně teď, ale stále, je to dost. Dal jsem to správcovské firmě, ta umí efektivně řešit neplacení i problémy s bytem a já můžu být kdekoliv na světě a prachy chodí každý měsíc... Určitě jsou lepší způsoby, jak zbohatnout, ale mě to takhle docela stačí. V bytě taky není skoro žádné vybavení, to je vše na nájemníka, aby se nemuselo zbytečně řešit. A co bych chtěl koupit, tak to nebude zatím na nájem, ale pro mě, na nájem spíš, až to zase za pár let splatím a budu zase přemýšlet, kam se posunout dál, a potom se uvidí. Dá se to prodat, nebo stále dál pronajímat a v důchodu bude určitě lepší mít nějakou státní žebračenku a dva nájmy měsíčně k tomu a bydlet ve vlastn9m, než mít státní žebračenku a ten nájem z toho muset ještě platit.
@ahababov_9721
@ahababov_9721 Жыл бұрын
Diky za video
@obiravsky
@obiravsky Жыл бұрын
Děkuji za uznání😊
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
Btw. co mě napadlo ještě, nedávno jsem viděl statistiky ze sčítání lidu 2021. Co mě zaujalo, tak že populace zhruba od revoluce doteď stoupla o 200-300 tisíc, ale za stejnou dobu se postavilo 770 000 nových bytů a domů...
@hdfiuhl
@hdfiuhl Жыл бұрын
Děkuji za komentář, přesně jak říkáte. V roce 2008 tady menšího developementu bylo málo, teď je toho o dost víc. Spousta z nich třeba ještě něco dokončuje, nebo to akorát dávají na trh a přemýšlí, co s tím a jak to prodat. A vidím už i střední projekty, třeba v Liberci, kde nový byt meziročně klesl o víc, jak půl milionu. Ti velcí to ustojí, ti malí, kde je to do posledního hřebíku na úvěr a bez dalšího kapitálu v zádech, ti asi budou muset prodat stůj co stůj. Nebo už se objevují takové ty finty jako rent to buy, že si někdo nejdřív byt pronajme a až pak ho koupí. Ale myslím, že toho nového developementu je tolik, že spousta z nich bude dost plakat. Jsou to nejen byty, ale i rekonstrukce starých domů na byty, nebo třeba se taky vyrojilo hodně řadovek. Kdo měl pozemek na 2 standardní domy, bouchnul tam 4 řadovky a dnes chce jednu prodat za 7 mil... A je to někde na vesnici... Tam si myslím, že hodně z nich zapláče. Stavěli to v nesmyslné době, sice s levným úvěrem, ale vše ostatní přepálené do ruda, loni se lidi málem rvali ve stavebninách o kari sítě například, takže postavili za draho, ale růst předchozích let jim dával falešné signály, že to poroste do nebes a dál. Teď se opravdu stavět přestane a na trhu bude probíhat řekněme konsolidace a ta může trvat i docela dost let. Btw. viděl jsem nějaké statistiky nejdražších evropských měst vztaženo ke kupní síle, tedy příjmům obyvatel a Praha s Brnem jsou na druhém a třetím místě. První je Paříž...
@iPE_ZA
@iPE_ZA Жыл бұрын
Realitní trh zamrzl ,ale je přece možnost půjčit si v Eurech. Samozřejmě ,pokud se nějak dramaticky změní kurz CZK k EUR ,tak je to hodně špatně. Ale ČNB ať se na mě nikdo nezlobí ,tak je na straně dlužníků na úkor střadatelů. Ta úroková sazba je stále nízká. Ale co dělá ČNB je to ,že intervenuje a chrání tím českou korunu. Od jara na toto už zaplatila 620 miliard korun. To není málo. Proč si tedy lidi nevezmou hypotéku v EUR ,kde je úroková sazba stále směšná? Bohužel se ale obávám ,že levné nemovitosti už nebudou .Přijde a už přichází korekce a bude asi i těch 30%. Ale vemte si ,že Evropská centrální banka od roku 2010 ztrojnásobila počet peněz v oběhu. A ekonomika rostla od té doby jen o 30%. A to samé dělala i ČNB. Ty peníze rostou zde v EU i nadále na rozdíl od USA .Ty peníze tu s námi zůstanou. Nevidím zatím ,že by měnová zásoba M2 klesala .A o tom to všechno je .Kovid ,Ukrajina a všechny tyhle věci jsou krátkodobá věc ,které se během roku dvou max. tří vyřeší .Ale skutečná podstata těchto problémů je ta měnová zásoba M2 .A s tím to roste ,padá a bohužel to je ten důvod všeho .Takže nemovitosti na toto reagovali už od roku 2014 v ČR a teď dochází ke zdražení všeho ostatního .Kdo zdražení přežene ,ten holt firmu zavře ,protože lidi nebudou jeho zboží kupovat. Celkově je bohužel tedy chyba ta ,že když je peněz víc než zboží a služeb ,tak ceny jdou výš. Bohužel ale platí u inflace i opačné pravidlo .Když by zase bylo najednou peněz méně ,tak inflace bude růst též. Platí pravidlo ,že peněz musí být akorát .Jestliže je peněz o 10% víc ,inflace začíná růst. Jestliže je peněz o 10% méně ,inflace též začne růst. Takže peníze kdyby je chtěli stahovat ,tak musí pomalu a nebo jak to teď dělají třeba přes Bitcoiny ,že kdo holt koupil za 67 tisíc USD ,tak má smůlu ,má už jen 17 tisíc USD v tuto chvíli .Ve skutečnosti to ale není nic jiného ,než stažené peníze z oběhu a zmenšení měnové zásoby M2 .Bohužel někdo prodělá ,naletěl. To samé bude s akciemi ,dluhopisy a částečně i nemovitostmi .Jak to nakonec dopadne zde v EU se necháme překvapit.Kdo nakoupil moc draze cokoli ,tomu se bankéři vysmějí . A u nemovitostí bude ještě platit vysoké úroky ,přičemž jeho nemovitost nebude mít tu hodnotu ,za kterou to kupoval .Bohužel ,bohužel .Internet je mocný lhář. www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/analyticke-ucty-menovych-financnich-instituci/stredni-penezni-agregat-m2/
@bohuslavkanovsky4345
@bohuslavkanovsky4345 Жыл бұрын
vetsina cechu byty a domy ma, takze vetsina lidi je spokojena ze diky zdrazovani nemovitosti bohatne, a to asi chceme? prece chceme aby nase spolecnost byla bohata. samozrejme tech 20% co jsou v pronajmu spokojeni nejsou. taky nechapu proc se porad divame na Nemecko jako nas vzor, je to jen stereotyp ktereho se nemumime zbavit. ja si myslim ze cim vic lidi bydli ve vlastnim tim lip. my jsme proste takova natura ze vse jen kritizujeme, dokonce ikdyz bohatneme tak to kritizujeme 🙂
@janapreful
@janapreful Жыл бұрын
Ja taky nechapu komu vadi, kdyz lide vlastni nemovitosti. Asi Piratum. Jeste ze jejich potencionalnich volicu je tu jen tech 20 procent.
@hdfiuhl
@hdfiuhl 2 жыл бұрын
Novostavby neklesají, protože developeři raději neprodají, než by prodali pod cenou. To se odehrálo po roce 2008 v Praze. Tam tak do roku 2014 byly tisíce prázdných bytů a oni to raději drželi, než by prodali pod cenou a vlastně nechali ekonomiku obecně, aby postupně dohnala jejich ceny. Retail je i u nemovitostí stejný, jako u akcií a dalších aktiv, prodává levně a kupuje za draho... Jinak si nemyslím, že by to teď vykoupili investoři. Cílem investora je výnos. A dneska ať se nám to líbí nebo ne, byty ve větších městech výnosově porazí většina spořicích účtů. Koukám na velké investory v US, teď už nekupují, často naopak prodávají. Zillow a spol. Prostě každý dělá to, co je pro něj v ten moment výhodnější a teď kupují už jen ti, co nic jiného neumí vymyslet, i když nejspíš kupují za draho a spoléhají na vlnu růstu nájmů způsobenou hodně Ukrajinci, ale to taky nemusí vydržet. Třeba Tomáš Kučera ze severu, ten teď spíš konsoliduje portfolio, opravuje, co má atp., než by přikupoval. V US ty nájmy taky nic moc. Jinak včera to komentoval Michl, snižování úroků není na pořadu dne, zatímco je možné, že úroky ještě bude do budoucna zvedat... Jinak nevím, jestli jste viděl poslední meziroční čisla objemů hypoték v ČR a prodeje v Praze? Objem hypoték za srpen meziročně nižší o 78%, zároveň v Praze počet prodaných bytů taktéž -78%, pokud tohle bude trvat, jakože Michl tvrdí, že ano, není jiná cesta pro ceny, než dolů...
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
Nějak takhle jsem chtěl zdokumentovat reko. svého bývalého bytu před 4 lety. Nevadí. Bude další za pár let.. sháním byt nějaký před rekonstrukcí že bych si ho předělal podle sebe .. a hlavně nesnáším křivý zdi a podlahy. Byty před reko. by byly ale za nesmyslný ceny. A nebo si jejich majitelé myslí že tam není co předělávat. Počkáme si
@obiravsky
@obiravsky 2 жыл бұрын
Rozumím. Ceny bytů před Reko začínají být zajímavé. Akorát si o to člověk musí umět říct. Oproti loňsku realizační ceny o 20% níž. Na srealitach to zatím není tolik vidět…. Tak uvidíme po zimě…
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
@@obiravsky ceny bytu před reko mají odpovídat ceně Která zohlední odečet ceny práci a materiálů kterou musíme realizovat abychom dosáhli aspoň ceny za kterou to po sečtení dostaneme k tržním hodnotám.. takže jestliže ve městě kupuju byt Za 3 mega s tím že do něho musím ještě 800 vrazit ale výsledná tržní cena může být 3 500 000 tak na to víte co? A je mi fuk že to za rok může tu cenu dohnat... Na to to u mě nikdo neuhraje to já stejně můžu říct že půjde i dolů.
@iPE_ZA
@iPE_ZA 2 жыл бұрын
Já musím na Ondřeje opět reagovat .Ceny už dramaticky klesají ,neboť inflace je 17% a když nemovitost poklesne dejme tomu o 5% ,je celkový roční pokles o 22% .My tady pořád mluvíme v cenách v penězích .Ale nesmíme zapomínat ,že peníze mění hodnotu a jak už dnes všichni vidí ,tak peníze ztrácí hodnotu .Přepočítal jsem cenu nemovitostí přes zlato .U zlata jak známo je tzv. AISC ,tzn. kolik jsou náklady na vytěžení zlata + investice např. na průzkum nových dolů .Takže je i vidět ,kolik jsou náklady ,marže i spekulace .Porovnal jsem ceny nemovitostí které znám ,vím ,kolik stály v minulosti ,kolik se prodávají dnes .Dohledal jsem si cenu zlata jak v uncích tzn. dolarovou cenu ,tak v gram/Kč ,abych byl v českých korunách a očistil to o kurz .Porovnal jsem to a světe div se ,ČNB měla pravdu ,když tvrdila ,že nemovitosti jsou nadhodnocené o 30-40% .Musíme si uvědomit ,že je cena nominální ,o té dnes mluvil Ondřej a je cena reálná .Další věc je jak správně podotkl pan Kotula na youtube kanálu Žít Prahu ,mimochodem doporučuji .Jestliže roční výtěžnost z nájmu jsou 2% tedy splatnost 50 let ,je lepší jít do nájmu .Je-li výtěžnost z nájmu 5% ,tedy splatnost za 20 let ,je dobré nemovitost koupit .Takže momentálně je lepší jít do nájmu .Rád bych podotkl ,že rozdíl v cenách zlata a nemovitostí se srovná pomocí recese .Otázka tedy zní ,klesnou nemovitosti ,stoupne cena zlata nebo nějaká kombinace obojího ?Dívat se na ceny pouze v penězích je hrubá chyba ,neboť z toho nevíte ,jaká je opravdová reálná hodnota této nemovitosti a vlastně každé věci a koupě .Jinak zdravím Ondřeje a těším se na další příspěvek z realitního prostředí .
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
S kámošem jsme se o flašku Zacapy vsadili jestli do konce roku na srealitách bude k vidění magické číslo 100 000 nabídek ať už čehokoliv od projektů přes pozemky až po byty a Domy. Já se vsadil že tam bude a nemusím si nějak moc fandit protože teďka to je 86 000 -85 000 a v dubnu tam bylo 62 000 takže je dost velká šance. Tak uvidíme kdo vyhraje.
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
Zdravím lidi. Je vám zima? Cítíte ten chlad? Ne neptám se na počasí venku :D ptám se na zamrznutý nemovitostmi trh. Přituhuje co ? a bude hůř . Já jen teď trochu odbočím a chci se tu spíš zeptat jestli tu má někdo zkušenosti s DAS s pojištěním právní ochrany? Proč? Protože se chystám koupit byt v exekuci. Ale moji známý co toho člověka znají tak mi říkají že to nebude tak snadný ho z toho bytu případně dostat když to vyhraju. tak se na to chci vyzbrojit buď paušálně Přes pojišťovnu a až to nastane tak je nasadit do právní akce, nebo si budu hledat nějakýho osobního právního borce který ale může být dražší. Neví někdo jak jsou lidi s DAS dobří?
@iPE_ZA
@iPE_ZA 2 жыл бұрын
Taky jsem kdysi kupoval ,nemovitost musí opustit ,proběhne dražba a mě to tenkrát všechno vyřídila od A do Z exekutorka .Takže postupně se to LV vyčistilo a zbyl jsem tam sám. Barák nebo byt musí ale majitel opustit .A to je třeba vyřešit .
@iPE_ZA
@iPE_ZA 2 жыл бұрын
ČNB hlídá kurz mezi českou Korunou a ostatními měnami .Takže pokud např. Dolar zdraží ,tak ČNB má možnost buď zvednout úrokové sazby a nebo intervenovat .Vzhledem k tomu ,že se zdá ,že Dolar začíná klesat a pokud se to potvrdí ,tak by ČNB nemusela zvedat úrokové sazby a zároveň by nemusela intervenovat .EURO se zdá být docela fixní. No ale ČNB má v portfoliu především Eura a proti Dolaru moc tím pádem nemůže ,tak se musí pomáhat úrokovou sazbou .FED řekl ,že úrokové sazby bude dál zvedat. Takže Dolar by na podzim mohl opět zdražit .Je to opravdu teď tak trochu tak i tak .Těžko to odhadnout .Hodně lidí říká ,že inflace v USA půjde ještě nahoru i když teď mírně klesla. V EU to bude samozřejmě katastrofa díky energiím .A od tohoto všeho se bude odvíjet situace na trhu s nemovitostmi i v ČR .Takže je to všechno na FEDu a co řekne Jerome.Je to trochu zamotané ,všechno záleží ,jestli se bude dál zvedat inflace v USA a EU a jak tam na to budou reagovat.Tak bude reagovat i ČNB .Ale je třeba i říct ,že ty intervence jsou dost drahá záležitost a kdyby ČNB pokračovala v intervencích jako teď na jaře ,tak psali ,že má peníze na 10 měsíců .Jestli se inflace díky energiím v EU urve ze řetězu ,tak je s nemovitostmi amen .
@michalrohla9988
@michalrohla9988 2 жыл бұрын
ČNB nemůže ovlivňovat kurz USD, jelikož česká koruna je navázána na EURO, kurz CZK/USD se pouze vypočítává násobením kurzu eur/usd a eur/czk. Proto je teď dolar oproti koruně výše než Euro, jelikož je euro pod paritou s USD. Může tedy intervenovat pouze proti EURU. Správně píšete že euro je fixní, ale pouze proti koruně, oproti dolaru spadlo za rok o více než 20%, proto ten propad usd vůči koruně, jak jsem psal nahoře 🙂
@romankristofic3208
@romankristofic3208 2 жыл бұрын
Vaša posledná veta to pekne zhrnula. Len by som dodal, že inflácia sa vďaka drahým energiám v EÚ ešte ani nezačala. V tejto dobe by som v kľude časoval trh - pôjde to dole a výrazne.
@hdfiuhl
@hdfiuhl 2 жыл бұрын
Já bych asi ty metriky, co používá ČNB, tolik netepal. Používají se všude po světě. A ano, nemusí to znamenat, že o tolik ceny padnou, ale je to indikátor, že se nám tu ceny dost urvaly ze řetězu vlivem pumpování levných peněz a rozdávání během Covidu. Navíc vývoj na trhu potvrzuje, že na tom něco je. Ceny jdou dolů, zájem dramaticky opadl a je to zkrátka proto, že na hypo za 6% a byt v Praze nebo v Brně už se opravdu kvalifikuje málokdo. Dát 1,5 mil. v cashi a k tomu 30 let platit splátku ke 40k měsíčně za panelák v Praze, to už musíte být opravdu velmi nadprůměrně vydělávající. Vlastně musíte brát násobky průměrné mzdy, jinak je pro vás zavřeno a nikdo vám nepůjčí.
@petrjanek7763
@petrjanek7763 2 жыл бұрын
obsah fajn, zvuk katastrofa..
@hdfiuhl
@hdfiuhl 2 жыл бұрын
Jen k těm nájmům, ono to teď bylo dost na houpačce poslední roky a zároveň nájmy rostly podstatně méně, než ceny nemovitostí. Jestli si to vybavuji dobře, tak od roku 2015 ceny nemovitostí udělaly přes 100%, zatímco nájmy 30% zhruba. Tedy u nájmů je velký prostor k dohánění cen nemovitostí. Ono se to časem znivelizuje, ještě ten růst cen nájmů je hnán nahoru i Ukrajinci, kdyby tu nebyli, nerostlo by to až tolik, ale z Srealit statistik jsem viděl, že množství nabídek nájemních bytů klesalo už před válkou, kdy v Praze ten trh dorazili definitivně právě Ukrajinci, už jsem tu viděl studentský pokoj za 15k a tak podobně. Teď bych opravdu nechtěl v Praze hledat nájem, už se do toho pomalu začínají nabalovat i studenti. Nakonec budou všichni rozprostřeni po celém Středočeském kraji, jestli to takhle půjde dál. Jestli se brzy přestane válčit, může se ale stát, že to taky dost splaskne. Uvidíme...
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
Nejlepší jsou lidi co teď prodávají úplně starý baráky ze 70 let a starší za ceny, který jsou tak na 3/4 ceny nových :D kdyby existovala energetická třída Z, tak jí mají na dveřích a myslí si že to někdo bude chtít . gord dneska když jsou tak drahý energie.... takový nemovitosti už jsou dnes neprodejný a potencionální kupující si spíš nechá udělat odhad ceny pozemku a demoliční výměr který si nechá klidně odečíst z ceny a na základě toho to koupí a postaví si nový. Za dva, tři roky (když se sazby moc nezmění) bude song "tenhle barák na odstřel" znít jako smuteční píseň v každé rodině co takovou nemovitost vlastní nebo zdědí po rodičích nebo dokonce prarodičích a bude se jí chtít zbavit symbolickým odpalem ,protože bydlet v tom nebude ekonomicky přípustné. Demografie je neúprosná . Nemovitosti jsou za mě v tuhle dobu úplně out za stávající ceny. Až bude příležitost a splátky nepřekročí 20% mých příjmů (ať jsou nominálně jakýkoliv) tak do nich půjdu. Ale nehodlám kupovat byt abych pak čuměl jenom z okna a nemohl zajít ani na pivko s kámošema.
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
Vlastnictví nemovitosti jsem zažil je to hezký pocit. nicméně jsem loni v tuto dobu prodal byt ve kterém jsem bydlel (za cenu která byla ještě před dvěma lety předtím sci-fi ) s tím že jsem viděl rizika bubliny ale všichni měli pořád růžové brýle. Teď s přítelkyní bydlíme v městským bytě za slušný vylicitovaný nájem, a čekáme na slevy který přijdou díky exekucím nebo nuceným prodejům (ať už kvůli vysokým splátkám po konci fixace, drahým energiím nebo to nějaký spekulant prostě přepískl s ležáky kam chodil jen otevírat okna aby se vyvětralo a čekal že to za 3 -5 let prodá za dvojnásobek, nebo investor který nemůže sehnat nájemníka a sám od sebe to neuživý ) každopádně na výběr bude dost a takových lidí bude přibývat. i když si občas říkám že češi jsou poslušní beránci a poslušně splácí a žádný drama nebude .... uvidíme. nevím jak vy já se těším, času máme dost.
@hdfiuhl
@hdfiuhl 2 жыл бұрын
@@johny62 jj, ta samá zkušenost. Všichni se mi smáli, co to melu za nesmysly, přece 25% ročně růst, to je naprosto v pořádku a půjde to jen dál a výš....😂 Akorát teda já neprodal, zrekonstruuji a budu pronajímat. V Praze jsou teď nájmy masakr.
@josefmuzatko4042
@josefmuzatko4042 2 жыл бұрын
v klidu počkám, čekají nás 2-3 roky poklesu. možná déle. se uvidí. pak si něco možná přikoupím. dle situace.
@janapreful
@janapreful Жыл бұрын
Spravny pristup.
@yarrisyarris6847
@yarrisyarris6847 2 жыл бұрын
Proč vám přijde zvláštní poměřovat ceny nemovitostí vůči průměrnému platu? Výše průměrného platu přece koreluje s výší průměrného nájmu. Nemovitost koupíte na investici pouze tehdy, pokud vám nájem přinese dostatečný výnos. Pokud je výnos z nájmu nižší než je inflace, přicházíte o svůj majetek. Ceny nemovitostí tedy nemohou růst do nebe, neboť od určité chvíle se stávají špatnou investicí na které proděláváte. Dnes by již nikoho ani nenapadlo, pořizovat si nemovitost na úvěr za účelem pronájmu, protože taková investice by byla zárukou ztráty.
@yarrisyarris6847
@yarrisyarris6847 2 жыл бұрын
O zvyšování nebo snižování úrokových sazeb rozhoduje bankovní rada, v níž má Aleš Michl jeden hlas. Stejný hlas, který měl jako běžný člen bankovní rady dosud. Jediné, co pan Michl svými výroky způsobil, bylo oslabení české koruny. Vysoké sazby vydrží tak dlouho, jak dlouho vydrží vysoká inflace. Kupovat si dnes byt na úvěr s úrokem 7% nedává ekonomický smysl.
@vaclackostelecky3071
@vaclackostelecky3071 2 жыл бұрын
růst do nebes:))))))))))) nesmysl evropu ceka pad uz jenom, 2018 byl ropny vrchol a my se tet odstrihly od naseho dodavatele ropy plynu a dalsi kapacity nejsou , jsou jen lzi polytiky na tohle tema.zjistete si kdo muze produkovat nekoliik milionu barelu ropy dene! navic pro nas. spis typuju ze pres zymu tu umre 200 000 lidi.
@romankristofic3208
@romankristofic3208 2 жыл бұрын
Ono je to veľmi jednoduché, kto si bude kupovať predražené nehnuteľnosti za 7% sadzby - nikto. Kto sa bude chcieť zbaviť dlhu, ktorý musí splácať za dvojnásobok/mesačne = všetci, ktorí si to nefixli na 10 rokov. Ponuka prevýši dopyt a ceny postupne vyklesajú. 1+1=2.
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
přesně tak. a o kolik spadnou záleží jak dlouho ty sazby vydrží vysoko... když dlouho tak každá " Konzerva" bude přesouvat prachy na spořáky kde jim to hodí možná i 6% zcela bez starostí a rizika když budou sazby okolo 10% tak i víc. kdo má cash založí si 4 - 6 účtů u různých bank kam přesune hotovost každý do půl mega a bude čekat až to začne padat jak hrušky a dražby a exekuce budou na 5 let nový normál (já osobně se na to těším už po druhý v životě ).... sice inflace něco sežere ale lepší než riskovat 40 procent propad u nadhodnocených nemovitostí jak sama ČNB tvrdí že jsou. Nechápu jak kdo může akceptovat to, že si koupí byt na hypo a pak vlastně jen čumí z okna protože nemůže ani jít na pivko protože na to prostě nezbyde. Už 3% sazby a milionové ceny garsonek je za mě něco co nehodlám na trhu a bankám tolerovat a splátky u mě nesmí překročit víc jak 20 procent příjmu jinak to beru jako omezování v běžným životě. ale když tu mezi náma takový jsou tak proč toho nevyužít. loni v září jsem prodal za 14 dní od podání inzerátu za cenu kterou jsem si před 3 lety ani neuměl představit. a teď bydlíme v městským bytě s přítelkyní a čekáme na žně a budeme čekat klidně tři roky až skočí fixace většině hypotékám. a pak klidně další tři než to všechny vyždíme. A co se investičních bytů na pronájem týče, tak ten kdo čeká že investor má právo přenést zvýšený splátky s vyššími úroky do ceny nájmu a přenést tak zátěž na nájemníka tak je hlupák ten kdo to bude tolerovat a akceptovat. investování nese rizika a to že se vám nájemník odstěhuje za lepším na nižší cenu je jedno z nich. A sem zvědav jak tihle typy investorů ustojí pokud nemáte stálý příjem a počet takových bytů na hypo mají třeba 5. No a spekulanti co koupily byty ať už za hotovost nebo na hypo. a na ty byty jen chodí vyvětrat vzduch tak ty to odskáčou nejvíc. hlavně ti co koupili v tomto roce na úvěr.
@romankristofic3208
@romankristofic3208 2 жыл бұрын
@@johny62 U nás na Slovensku to ešte niektorí ľudia nevedia pochopiť, stále mi hovoria, že bude tých pár m2 železobetónu stáť milióny eur. Je to pre mňa nepochopiteľné, ako ľahko sa ľudia dajú hromadne nahnať, aby išli tým istým smerom - mali klapky na očiach.
@johny62
@johny62 2 жыл бұрын
@@romankristofic3208 A zapomněl jsem taky zmínit jeden nevyzpytatelný faktor který si snad nikdo ani nepřipouští . A to je náš nevyzpytatelný ministr financí pan stanjura který možná kvůli vysokým schodkům bude třeba chťít zavézt znovu daň z nabití nemovitosti a k tomu ještě třeba zvýšit daň z nemovitostíi jako takový a to třeba i vícenásobně. A taky proč ne? (řekne si možná pan stanjura ) vždyť z nemovitostí nám nikdo neuteče... nevezme ji do batohu a nepřesune do jiné země :)
@romankristofic3208
@romankristofic3208 2 жыл бұрын
Určite ma nebude štvať kúpiť nehnuteľnosť o 5 a viac rokov keď budú na minimách. Čo má ČNB robiť? Vy by ste požičiaval niekomu peniaze za nulový úrok pri 15% inflácii? Buďte radi za ČNB.
@zuzanamockova6102
@zuzanamockova6102 2 жыл бұрын
@@dbldblnintrnt4834 Tak to si urobil veľmi dobre. Ceny nehnuteľností súvisia s výškou úrokov. Úroky idú hore, nehnuteľnosti idú dole. Úroky idú dole, nehnuteľnosti idú hore. Naozaj si doštuduj aspoň základy kým začneš písať nejaký komentár.
@janapreful
@janapreful Жыл бұрын
@@zuzanamockova6102 A kdyz jste tak chytra, pokud jsou uroky hore, tak kde maji strop? Mohou jit libovolne hore? To uz nikdo nepovi, ze.
@hmpf7729
@hmpf7729 2 жыл бұрын
Jestli bude mala sleva na nemovitosti a jestli vubec? Me prijde směšné v porovnání s tím o kolik to stouplo za posledních 2-5 let i v době covidu o dalších 100% a vic. Úrokové sazby se měli řešit mnohem drive, ted už je pozde, jako vy to bylo cílené. Garzonka v Praze za 5mega, nevsadil bych si na to ze ceny budou klesat. Spis vidím problem instituce co se specializují na spekulace realit tak nahnali cenu nahoru.
@hmpf7729
@hmpf7729 2 жыл бұрын
A samozřejmě stát, řeší se inflace , ale kdyby do spotrebniho koše zahrnuli nemovitosti tak ji mají přes 70%..
@romankristofic3208
@romankristofic3208 2 жыл бұрын
@@hmpf7729 Podľa mňa to môže kľudne klesnúť pod ceny pred covidom. Stačí keď udržia sadzby vysoké 5 a viac rokov - čo je vysoko pravdepodobné. Celý ten rast je iba dlh. Nedostatok bytov neexistuje - ale existuje chamtivosť ľudí, ktorí si to bohatstvo chceli prepákovať.
@janapreful
@janapreful Жыл бұрын
@@romankristofic3208 Ano oni maji moc zmenit trend, staci kdyz sazby budou vysoke dostatecne dlouho, presne jak pisete. Akorat tezko odhadnout, jak moc to je pravdepodobne. Oni vedi, ze vysokymi sazbami skodi ekonomice.
@romankristofic3208
@romankristofic3208 Жыл бұрын
@@janapreful Ak sa na to pozeráte v globále, podľa mňa je im úplne jedno stav nejakej ekonomiky - hlavne v EÚ (všetky kroky sa robia pre to, aby išlo ekonomika do hája - viď vyjadrenie Lagardovej - inflácia prišla od nikadiaľ - tak určite, jedine, že by sme boli všetci úplne padnutí na hlavu - tlačíme ako nepríčetní nové eurká pri nulových sadzbách a inflácia prišla od nikadiaľ - smiešne). FED nebude musieť tak silno uťahovať ako EÚ, ktorá si to nemôže dovoliť, ale bude to musieť urobiť - ak nebudú chcieť euro preklasifikovať na najväčší shitcoin na svete - hneď po tureckej líre, venezuelskom bolívare a pod. V ČR sa rozlúčte s lacnými paniazmi na dlhšiu dobu - nič nebude lacné - keď budú energie niekoľko násobne drahšie. V priebehu 2021 som sa snažil urobiť maximum pre to, aby som bol v pohode a všetci na ktorých som mal dosah - fixol som si dlh na 15 rokov za 1,7% - niektorí ľudia sa na to vykašlali (dokonca nadávali, že prečo straším - úroky budú navždy nulové, že takto preplatím o 40 eur mesačne viac ako oni úplne zbytočne, nepomohla ani argumentácia - či je lepšie teraz preplatiť 40 eur mesačne (čo pri súčasnej miere inflácie nie je vôbec likvidačné) ako nasledujúcich 7 rokov preplácať dvojnásobnú splátku - čo by som nedal) - teraz sú v strese čo budú robiť keď budú mať dvojnásobné splátky hypoték v kombinácii s vysokými cenami všetkého - hlavne energií. 55% všetkých hypoték v SR má koniec fixácie o 2 roky - za mňa je to neuveriteľné a nepochopiteľné množstvo, ak som mal pravdu (dúfam, že nie) tak veľa ľudí pôjde protestovať do ulíc.
@vlastaprikaska578
@vlastaprikaska578 2 жыл бұрын
Hustý - takže podle vás je v pořádku, že se budou mísit nejhorší neomarxistické regulace (stařeček nemá právo bydlet sám v domě) a nejhorší kapitalistické myšlenky (trh s byty určuje pouze nabídka - poptávka). Tfuj. Pak se nedivme, že situace v čR je tak tristní na trhu s vbydlením, jaká je.
@iPE_ZA
@iPE_ZA 2 жыл бұрын
Takže starý člověk ,který celý život pracoval a dával peníze do nemovitosti má jít a dát to někomu jen proto ,že je mladý?Tak to bych vám přál vidět ,v jakém stavu byly nemovitosti ,když se rozdávalo zadarmo za socialismu.Teď si vemte ,jakou podporu tu piráti mají.V podstatě dostali 1,6% hlasů.Není to trochu o tom ,že by se mohla opět zakládat družstva?Není to trochu o tom,že mladý si nechtějí dům postavit svépomocí?Ona je to makačka.Absolutně takové přerozdělování nechápu.A další věc.Jsou rodiny ,kde se hospodaří a ty potom jsou schopny dětem do života pomoci.Potom jsou rodiny ,kde se všechno utratí a ty nejsou schopny dětem do života pomoci.Proč to má platit důchodce?Další věc ,že ČNB a další centrální banky prostě dávali do oběhu víc likvidity než rostla reálně ekonomika. Od roku 2002 do dneška je v oběhu prakticky 5x víc peněz. Otázka.Rostla ekonomika za tuto dobu též 5x ?Nerostla samozřejmě .Mohl to ten důchodce ovlivnit?Takže centrální banky tady když to řeknu celou dobu dělaly bordel a teď budou vyprávět o nedostupnosti bydlení?Trochu směšný .A má to zaplatit důchodce.Tak tohle demokracie opravdu není ,to by byla prach sprostá zlodějina.A mladý musí makat.Správně by mělo být tak ,že by měli být nějak zvýhodněni to ano ,ale bytů je dost a jak vy říkáte ,proč by měli mít právo na byt v Praze na Vinohradech? Musí někam mimo město .Víte problém už je to školství.Dneska je strašně škol ,všichni musí mít vysokou školu ,kterou potom na maloměstě neuplatní a tak utíkají Praha ,Brno.Potřebujeme tolik vysokoškoláku ,kteří reálně nic nedělají ?A potom se to odráží i na nemovitostech .Takže mladý ,který stejně nic dělat nebudou se mají ještě dotovat.Dneska má VŠ opravdu spousta lidí ,kteří by ji před 20-30 lety prostě neměli.A přitom co je paradox jsou lidi čím dál hloupější.Je třeba se na věci dívat jak jsou.Každý by chtěl být v Praze a dělat za 100 tisíc.Na venkově se dělá za nuzný peníz.Ale nemovitosti jsou tam levnější.A když chce někdo přerozdělovat ,tak ať to zaplatí ti co to způsobili .A ještě jedna věc ,realiťáci měli z tohoto zadlužení profit.Bohužel dluhy nemohou růst do nebe ,když jedna generace projí ,rozdá stát a rozprodá ,tak ty mladý musí říct ,mámo ,táto ,dědo ,babičko ,co jste to udělali ?Proč jste byli tak hloupý?Když tu budeme chtít zase třídní spravedlnost ,tak to dopadne tak,že zase bude akorát mraky lidí okradených .To už tu bylo v roce 1948.
@hdfiuhl
@hdfiuhl 2 жыл бұрын
No jinak ta nadhodnocenost není demagogie. Měří to dvěma různými metodami a třeba okolo roku 2010 byly nemovitosti zase několik let podhodnocené o nějakých 10%. Prostě jsme se tu dramaticky odtrhli od dlouhodobého trendu, kdy mnoho dekád rostly ceny v podstatě o inflaci. To přesně se stalo v US v roce 2008 a po pádu cen se po roce 2008 k té trendové linii opět vrátili, zcela přesně. Jinými slovy, to, co se u nás událo byla neskutečná mánie způsobená levnými penězi, rozdáváním za covidu atp. Jak se tohle jednou rozjede, už to živí samo sebe, až dokud to nepadne zase zpět k dlouhodobé trend linii.
@hdfiuhl
@hdfiuhl 2 жыл бұрын
Koukám je to docela fofr, teď už jich je v nabídce 957 v Brně. Jinak u nás není nedostatek bytů. Je tu nedostatek bytů na spekulace, to je celé. Bitcoinů bylo loni také málo, byly drahé a najednou šup a jsme o milion za jeden BTC níž. Levné peníze mizí z trhu a je to vidět ve všem, akcie, krypto, nemovitosti.... Jinak máme kolem 480 bytů na 1000 obyvatel, což je průměr až nadprůměr v rámci EU, třeba Poláci nebo Slováci mají kolem 400 na 1000 obyvatel. Jinak jsme za poslední roky rostli nejrychleji v EU. Zatímco v EU se rostlo o 45% v průměru za posledních 5 let, u nás snad přes 100%. Rusnok včera tvrdil, že nemovitosti jsou nadhodnocené o 40%.... Máme dobře našlápnuto k tomu, dát si Španělsko nebo Irsko 2008.
@iPE_ZA
@iPE_ZA 2 жыл бұрын
Ondro ,jak jdou kšefty ?Upadá to ?O kolik půjdou ceny dolu ?
@obiravsky
@obiravsky 2 жыл бұрын
Zdravím :-) odpoved jsem shrnul do videa. Děkuji za ten dotaz a preji hezke dny. kzbin.info/www/bejne/b2irgKKQo86ZqKM
@hdfiuhl
@hdfiuhl 3 жыл бұрын
On je ještě problém s tím, že pokud není SVJ a vy jste zrovna ten kupující, který změní ty poměry, tak bez existence SVJ vám to nezapíší na katastru. Takhle jsem četl, že jedna rodina se musela soudit s novými sousedy a SVJ muselo být založeno rozhodnutím soudu. Skvělý začátek sousedských vztahů...
@obiravsky
@obiravsky 3 жыл бұрын
To máte pravdu. SVJ není vždy automatické. A někde kde je podílové vlastnictví, a je třeba problematická domluva, tak pak skutečně musí nebo muže rozhodnout soud a založit svj nebo nechat podílové vlastnictví zrušit a poslat do nucené dražby… ale to je jak se vším. Je to vždy o lidech, o komunikaci, o domluvě…
@hdfiuhl
@hdfiuhl 3 жыл бұрын
@@obiravsky No zrovna řeším něco podobného v tátově bytě, SVJ neexistuje, všichni důchodci, jen jeden byt ze 6 je v OV, ale barák už by potřeboval revitalizaci a žádat o úvěr na zateplení, balkony atp. by muselo družstvo, ale to by zase rádo, kdyby si to řešilo neexistující SVJ.... Docela neřešitelná situace, takže i tohle si pohlídat bych třeba kupujícím doporučil, protože to pak může stát spoustu nervů a důchodcům se už nechce vytvářet nějaké výbory, brzy bude např. platit i povinnost mít datovou schránku pro SVJ atp. Naštěstí, těch domů, kde SVJ není, už je méně a méně a spíš jsou to ty menší.
@hdfiuhl
@hdfiuhl 3 жыл бұрын
jj, máte pravdu, že u stavby RD rozhodně pár šedivých vlasů přibude, ale k čemu v této oblasti směřujeme? Starší domy mají spousty problémů, jako vlhkost atp., na což navazuje energetická nehospodárnost, protože vlhký barák asi těžko budete zateplovat, pokud nejste biolog se zájmem o plísně. Zároveň jsou starší domy z dnešního pohledu zbytečně velké, i přes 200 m2, proč tam vytápět třeba 60m2 chodeb atp. A zároveň ty ceny těch starších domů jsou už opravdu nebezpečně blízko nové výstavbě, přičemž ale je velká pravděpodobnost dalších budoucích nákladů na různé rekonstrukce a taky po celou dobu užívání zvýšené náklady na energie. Nový dům bude menší s PENB B nebo i lepším, se spoustou technologií, které vám z větší části zaplatí stát přes dotace a pro mě, v mé aktuální situaci stavba nového RD, pokud se to pohlídá, znamená, že už na ten barák nebudu muset do smrti sáhnout, budu mít podstatně menší náklady na energie, které bych si chtěl i vyrábět sám přes soláry. Pak bude takový dům nákladově na úrovni bytu a bude i do budoucna dobře prodejný, protože spousta lidí s těmi velkými starými baráky zapláče, až jim začnou chodit faktury za energie. Všechno se dnes zmenšuje a z hlediska budoucího růstu cen energií to dává smysl, takže za mě bungalov do 100m2 se zahradou tak okolo 700m2, naprostý ideál pro RD za mě.
@hdfiuhl
@hdfiuhl 3 жыл бұрын
V US teď taky prodávající, pokud mají na výběr, odmítají zájemce s hypotékou a berou primárně zájemce, co mohou platit v hotovosti. Prý je to hlavně proto, že zájemce s hypo by musel nechat udělat odhad, který by byl podstatně nižší, než tržní cena, takže se dají logicky očekávat potíže s financováním a nutnost doplnění vlastních zdrojů, zatímco kupující s hotovostí odhad dělat nemusí, takže ani nevidí ten dramatický rozdíl mezi odhadem a aktuální tržní cenou.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 жыл бұрын
Dneska se nemovitosti nakupuji bez prohlidky, viz vcerejsi video na Adolu :-)
@obiravsky
@obiravsky 3 жыл бұрын
Ano, dnes (2021) někteří zájemci kupují i bez prohlídky. Ovšem komentujete video, které bylo natočeno před dvěmi lety.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 жыл бұрын
@@obiravsky my nakupovali bez prohlidky uz 2016 :-)
@obiravsky
@obiravsky 3 жыл бұрын
@@dadazizala5271 chápu a rozumím. Pro zkušené investory nákup bytu bez prohlídky není nic neobvyklého. Ovšem pokud někdo nemá zkušenosti a kupuje svou první nemovitost; tak to je pro něj trochu komplikované.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 жыл бұрын
Century 21, to byla ta defraudace penez klientova bytu? Jak to dopadlo?
@obiravsky
@obiravsky 3 жыл бұрын
Každá kancelář je nezávisle řízena a vlastněna. Pozor na to
@hdfiuhl
@hdfiuhl 3 жыл бұрын
Děkuji za citace a polemiku. Jen dodám, že vždy, když je prasknutí bubliny už blízko, tak se hovoří o "novém normálu". :-) A jinak ano, FED tiskne dál, i když už se také objevují hlasy, že by se to mělo ukončit dřív, nicméně na naši realitu bude mít spíš vliv ČNB, než FED. I když samozřejmě, když USA padnou, u nás se to brzy projeví také.
@obiravsky
@obiravsky 3 жыл бұрын
Děkuji za reakci. Souhlas že na nás má větší vliv ČNB než Fed… v další analýze zkusím opět zareagovat podrobněji. Přeji hezký večer
@hdfiuhl
@hdfiuhl 3 жыл бұрын
@@obiravsky Ještě přidávám odkaz, je to tedy v AJ, ale jsou tam dva "bubble checklisty" a i další indikátory. Ten první, Shillerův, tam jsme se u nás myslím trefili do všech 7 bodů: en.wikipedia.org/wiki/Housing_bubble
@hdfiuhl
@hdfiuhl 3 жыл бұрын
Ta hrozivá čísla meziročního růstu cen bublinu jasně naznačují. A těch indikátorů je víc. Třeba byt v Praze, kde v průměru berete 45k hrubého stojí už víc, než v Berlíně, kde ale průměrně berete 120k hrubého... Je libo pražský panelák za 7 milionů? Vtipné je, že jsem uvažoval o koupi staršího domu, ale když jsem to počítal, tak mi v mé lokalitě vyjde lépe a cenově výhodněji postavit dům nový.... :-)
@obiravsky
@obiravsky 3 жыл бұрын
Žhavá letní novinka Prodej dvougeneračního domu v Březí. Více info na www.rd-brezi.cz