U mnie ciekawa sprawa. Kredyt z 2008 pierwszy raz zakwestionowałem zapisy umowy (abuzywność) w 2015 po drodze do sprawy sądowej (z powództwa banku) w 2018 było jeszcze parę reklamacji, oraz żądań zapłaty na które to bank nie udzielił odpowiedzi lub odpowiadał z szablonu. Wyrok SO zapadł w grudniu 2020 (składałem tego dnia oświadczenie o świadomości skutków upadku umowy). Bank złożył apelację i przegrał w styczniu 2022. W październiku 2024 wezwał mnie do spłaty udzielonego kapitału, proponując jednocześnie negocjacje w celu wypracowania porozumienia kompensacyjnego, na które to wyraziłem zgodę lecz do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Ze swojej strony, następnego dnia wystąpiłem o zwrot wpłaconego kapitału, tutaj dla niepoznaki także cisza. No to mamy w tej historii bieg przedawnienia od chwili zakwestionowania zapisów umowy (III CZP 25/22), mamy także, dla bardziej twardogłowych bieg przedawnienia od momentu "trwałej bezskuteczności umowy" (III CZP 6/21). Jak oceniacie w takiej sytuacji, przy takiej postawie banku (iście w zaparte do końca a po wszystkim świadome przedłużanie sprawy) szansę tegoż na obronę za pomocą: "względów słuszności" czy też "zasad współżycia społecznego". Zwłaszcza w świetle "zasady czystych rąk"? PS. Tak wiem, w sądzie może wydarzyć się wszystko.
@tomaszkawnik355312 күн бұрын
To szczególny przypadek. Umowy GE Money Bank zawierane po 2010 roku zawierały nietypowe klauzule przeliczeniowe: a) tabela kursowa z średnim kursem NBP + b) marża ustalana jednostronnie przez bank. No i Sąd Najwyższy orzekł, że marża ma charakter abuzywny i trzeba ją wywalić z umowy. Ale opowiedział się za pozostawieniem średniego kursu NBP (!) i wywiódł, że taka umowa może być nadal wykonywana (!!). Wg wielu pranwików, rozstrzygnięcie takie jest sprzeczne w prawem UE.
@ccka9 күн бұрын
Rzeczywiście rozstrzygnięcie SN budzi duże kontrowersje, bo wydaje się sprzeczne z orzecznictwem TSUE. W naszej ocenie ta sprawa może jeszcze wrócić przed sądy unijne.
@MrRachciach16 күн бұрын
Kogo to obchodzi 😂🤣😅
@ccka15 күн бұрын
może obchodzić wszystkich kredytobiorców, którzy zaciągali kredyty waloryzowane do EURO :)
@Andrzej-q2hАй бұрын
Mam pytanie co robić gdy kredyt frankowy został sądownie unieważniony była żona przy podziale majątku otrzymała mieszkanie z dopłatą ponad 80 tysięcy a teraz nie chce się rozliczyć ma mieszkanie z dopłatą a ja nic termin ponownego podziału majątku minął w 2023 r przed unieważnieniem umowy kredytowej przez sąd i to jest sprawiedliwość tfu
@cckaАй бұрын
sprawa wygląda na złożoną, zapraszamy do kontaktu e-mail [email protected]
Czy kredyt gotówkowy który jest zajęty przez komornika kwalifikuje się do sankcji kredytu darmowego?
@ccka2 ай бұрын
Oczywiście, sankcja wpływa bowiem na wysokość należności, jaką należy zwrócić do instytucji pożyczkowej w oparciu o umowę pożyczki, która zawiera błędy.
@danielkrzos5662 ай бұрын
Super - jasno i czytelnie.
@zbigniewwasila55663 ай бұрын
Super👍
@Tomo-q4l3 ай бұрын
TSUE daleko a providenty i bociany blisko. Jak i ludzie z pętlą na szyji. Więc mogą sobie wyroki jakichś tam TSUE olewać z wyskoku i z.... Ew.ciągnąć spory z lichwiarzami przez lata. Bo tamci mają na usługach wielkie kancelarie. A ty co masz? Wizje z reklam?
@ccka3 ай бұрын
Przykład frankowiczów pokazał, że na sprawiedliwość czasami trzeba poczekać nawet kilka lat, ale w ostateczności właśnie dzięki TSUE odnieśli upragniony sukces. Wielkie kancelarie nic tu bankom nie pomogły...
@ukaszbroda56753 ай бұрын
A po co bamk sklada pozew wzajemny o zwrot kapitalu jesli wg wyliczeń banku caly kapital oddalem juz przez 16 lat w ratach?
@ccka3 ай бұрын
Bank składa pozew, ponieważ według teorii dwóch kondykcji frankowiczowi przysługuje roszczenie o zwrot wszystkich wpłat, które uiścił do banku a bankowi przysługuje roszczenie o zwrot kapitału. Roszczenie frankowicza przedawnia się po 10 latach, a banku po 3, dlatego banki zabezpieczają swój interes na wypadek, gdyby frankowicz chciał odzyskać jednak wszystkie wpłacone pieniądze po 5 latach od zakwestionowania ważności umowy (kiedy roszczenie banku o zwrot kapitału byłoby już przedawnione).
@user-cd2wy2sq6d3 ай бұрын
Dzień dobry. Co znaczy , że bank przy ugodzie nie zwraca pełnej kwoty zastępstwa procesowego . Byłem przekonany , że przy ugodzie kredytobiorca świadomie bądź nie , rezygnuje z dodatkowych kwot jakim są w/w koszty . Z tego co mówi Pan mecenas można wywnioskować , że jednak część tej kwoty kredytobiorca może otrzymać . Pozdrawiam . Jak zawsze Państwa materiał bardzo merytoryczny i klarowny ...
@ccka3 ай бұрын
Dzień dobry, chodzi o to, że zawierając ugodę z frankowiczami część banków nie zgadza się na zwrot kosztów zastępstwa procesowego, które w założeniu mają rekompensować koszty prowadzenia procesu sądowego. Oczywiście kredytobiorca zawierając ugodę świadomie z tego rezygnuje, ale czasem może tracić z pola widzenia to, że przy wygranej sprawie w sądzie takie koszty sąd z pewnością zasądziłby na jego rzecz. A są to spore kwoty - 10 800 zł za I instancję, a w przypadku drugiej instancji 8 100 zł (łącznie 18 900 zł). Materiał ma jedynie na celu zwrócenie na to uwagi:)
@slawomirzaorski36364 ай бұрын
Obejrzałem na YT kilka filmów na dot. rozpraw frankowych (za 3 dni sam mam rozprawę) - wasz jest zdecydowanie najlepszy. Pozdrawiam
@ccka4 ай бұрын
Serdecznie dziękujemy i życzymy powodzenia na rozprawie!:)
@jan79__4 ай бұрын
ale jesli bank pozywa kredytobiorce, to dlaczego trzeba sie zastanowic czy kwestionować roszczenie banku? Chyba wtedy nie ma wyjścia, bo w przypadku braku kwestionowania, kredytobiorca naraża się z góry na przegraną, prawda?
@ccka4 ай бұрын
Uznając roszczenie banku w pierwszym piśmie procesowym (odpowiedzi na pozew) można ograniczyć koszty sądowe, a nawet uzyskać je dla siebie. Zgodnie z art. 101 KPC zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.
@jan79__4 ай бұрын
@@ccka dziekuje
@ahsusa4 ай бұрын
To chyba najlepszy material na ten temat , bez zbędnego grania na niskich emocjach jak to się niestety zdaża.
@ccka4 ай бұрын
Bardzo dziękujemy! Zależy nam na tworzeniu wyłącznie rzetelnych materiałów:)
@jan79__5 ай бұрын
ciekawa analiza
@ccka5 ай бұрын
dziękujemy!:)
@binge84735 ай бұрын
Postępowanie po ustaleniu listy wierzytelności zostaną umorzone z uwagi na niemożność zaspokojenia.
@konradbialoglowicz59996 ай бұрын
Co z takim pozwem wzajemnym kiedy sprawa frankowicza jest już w II instancji. Który Sąd rozstrzyg taki pozew. W I instalacji oczywiście umowa nieważna.
@ccka6 ай бұрын
To nie jest wtedy pozew wzajemny, tylko normalny pozew. Pozew wzajemny bank składa razem z odpowiedzią na pozew i sąd rozpoznaje oba pozwy w jednym postępowaniu.
@konradbialoglowicz59996 ай бұрын
@@ccka Nieważne czy wzajemny czy nie, kwestia nazewnictwa, myślałem, że wiadomo o który chodzi skoro odnoszę się do treści nagrania. W takim razie zadam pytanie jeszcze raz. Który Sąd rozpoznaje zatem „normalny” (niewzajemny) pozew jeżeli sprawa jest już w II instancji? Chodzi o pozew o którym jest mowa w filmie.
@ccka6 ай бұрын
@@konradbialoglowicz5999 w filmie jest mowa właśnie o pozwie wzajemnym - to jest specjalna instytucja, którą pozwany w procesie może wnieść do sądu wyłącznie razem z odpowiedzią na pozew. Twoje pytanie nie odnosi się zatem do tematu, który został przedstawiony w nagraniu. Normalny pozew rozpoznaje ten sąd, do którego został skierowany (w przypadku spraw frankowych zwykle jest to Sąd Okręgowy).
@user-cd2wy2sq6d6 ай бұрын
Dzień dobry . A co z ustawowymi odsetkami naliczanymi przez bank ? Co należy zrobić i jak się zabezpieczyć ?
@ccka6 ай бұрын
Są różne strategie, można m.in. rozważyć potrącenie wzajemnych wierzytelności. Niemniej jeśli bank kwestionuje powództwo kredytobiorcy a swój pozew wzajemny składa "z ostrożności procesowej" to są poważne argumenty za tym, aby kwestionować prawo banku do naliczania odsetek od dochodzonej w ten sposób przez bank wierzytelności.
@magda74966 ай бұрын
Co w sytuacji kiedy dostajemy wezwanie o zwrot kapitału, ale nie mamy prawomocnego wyroku, w procesie z naszego powództwa bank twierdzi ,że umowa jest ważna , a my dalej skrupulatnie płacimy raty do banku , czy takie wezwanie nie jest przedwczesne ? czy od takiego wezwania mogą być w przyszłości naliczane odsetki dla banku , jeżeli złoży do sądu pozew przeciwko nam ?
@ccka6 ай бұрын
To niestety dość częsta praktyka banków, które wysyłają wezwania masowo do wszystkich kredytobiorców, z którymi są w sporze. W toku postępowania wykazujemy pozorność takiego wezwania do zapłaty i sądy coraz częściej przychylają się do takiego stanowiska. Oczywiście ryzyko tego, że sąd zasądzi odsetki dla banku od upływu terminu zakreślonego w wezwaniu niestety zawsze istnieje.
@mikifutrzak48217 ай бұрын
Cenne informacje i przystępnie zaprezentowanie.
@ccka6 ай бұрын
dziękujemy!
@kasaaja17 ай бұрын
Dziękuję.
@Mariusz-lc2mz8 ай бұрын
Dzień dobry, małżeństwo, rozliczające się wspólnie z podatku (PIT-37) zaciągnęło jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego jeden kredyt w CHF w 2005 roku na zakup jednego mieszkania (z udziałem w gruncie). Osoby te mieszkają wspólnie w finansowym kredytem zakupionym mieszkaniu. Czy w takiej sytuacji zwolnienie dotyczy obu małżonków i nie wykazują oni przychodu z tytułu umorzenia części kredytu (nie występuje zwrot nadpłaty) i nie wykazują oni w ogóle tego przychodu w zeznaniu rocznym? Czy umorzenie może mieć wpływ na wielkość zwrotu podatku, który wynika ze wspólnego rozliczenia (jeden z małżonków nie osiąga dochodów i występuje zwrot podatku zapłaconego od dochodu drugiego małżonka). Czy może mieć znaczenie fakt, że w chwili podpisania umowy kredytobiorcy nie byli jeszcze w związku małżeńskim?
@tomaszkawnik35538 ай бұрын
Szanowny Panie Mecenasie. Jakie koszty poniesie konsument w przypadku przegrania sprawy o zwrot kapitału (500.000zl, dla przykładu, a proces trwał 2 lata i nie został złożony wniosek o połączenie ze sprawą o unieważnienie umowy, wytoczoną przez konsumenta). 1. Opłata sądowa 5% tj. 25.000 zł 2. Koszty zastępstwa procesowego 10.800 zł 3. Odsetki za opóźnienie ok 100.000 zł Zgadza się?
@ccka8 ай бұрын
Jeśli konsument kwestionuje roszczenie banku, to zgadza się, o ile sąd nie zwolni go z obowiązku zwrotu kosztów. Jeśli konsument uzna roszczenie banku o zwrot kapitału to takich kosztów nie poniesie.
@tomaszkawnik355312 күн бұрын
@@ccka Dzień dobry, czy dzisiaj Pana odpowiedź byłaby inna? Zapadają już pierwsze wyroki w sprawach z powództwa banków. Jak kształtuje się obecnie linia orzecznicza? Płacił ktoś te absurdalne koszty bankom? Pozdrawiam serdecznie całą kancelarię. Ukłony ;-)
@tomaszkawnik35538 ай бұрын
A jeśli roszczenie banku nie jest przedawnione? Jakie są skutki przegrania z bankiem procesu o zwrot kapitału? 1) Trzeba zapłacić koszty zastępstwa procesowego, 2) odsetki za zwłokę 3) 5% kwoty kredytu tytułem zwroty opłaty sądowej. (?!) - czy to prawda że kredytobiorca również musi zwrócić bankowi opłatę sądową. To spora kwota. Nie było złożonego oświadczenia o potrąceniu, a zarzut zatrzymania był oddalony.
@ccka8 ай бұрын
Oczywiście, że tak! Ryzyko poniesienia wysokich kosztów sporu zmierzającego do wykazania przedawnienia roszczenia banku jest wysokie, konsument musi się z tym liczyć i świadomie podjąć decyzję, czy chce ponosić to ryzyko.
@tomaszkawnik35538 ай бұрын
A jeśli roszczenie banku nie jest przedawnione? Jakie są skutki przegrania z bankiem procesu o zwrot kapitału? 1) Trzeba zapłacić koszty zastępstwa procesowego, 2) odsetki za zwłokę 3) 5% kwoty kredytu tytułem zwroty opłaty sądowej. (?!) - czy to prawda że kredytobiorca również musi zwrócić bankowi opłatę sądową. To spora kwota.
@ccka8 ай бұрын
Oczywiście, że tak! Ryzyko poniesienia wysokich kosztów sporu zmierzającego do wykazania przedawnienia roszczenia banku jest wysokie.
@anastazjalk832510 ай бұрын
Czy w przypadku przegranej sprawy i konieczności zapłacenia zaległych rat - trzeba zapłacić wszystkie zaległe raty od razu, czy spłata jest przesunięta - wydłuża się okres o czas, w którym kredytobiorca miał wstrzymane spłacanie rat?
@ccka10 ай бұрын
Trzeba zapłacić wszystkie zaległe raty, na szczęście bez odsetek za opóźnienie. Taka sytuacja jeszcze nigdy nie przytrafiła się naszym klientom - uzyskując zabezpieczenie ryzyko przegrania sprawy jest niezwykle mało prawdopodobne!
Złożyłem wniosek o upadłość w 2019 r. kiedy frankowicze przegrywali, teraz tj w 2024 okazuje się, że frankowicze wygrywają w Sądzie. Błąd swój odkryłem w styczniu 2024, więc upłynęły tylko 2 miesiące. Jak przekonać Syndyka i Sąd do zweryfikowania zatwierdzonych wierzytelności ?
@ccka11 ай бұрын
Zapraszamy do kontaktu - chętnie wesprzemy Pana w tej sytuacji! [email protected]
@user-cd2wy2sq6d11 ай бұрын
Zastanawia mnie jedna rzecz. Średniej wielkości kredyt 250 tys. zaciągnięty w CHF w 2007 r. został już nadpłacony z nadwyżką ok 50 % . Przecież bank tymi pieniędzmi obrócił kilkanaście razy , wygenerował zyski i kolejne kredyty . To o jakiej waloryzacji jest tu mowa i kto kogo powinien pozywać z tego tytułu po unieważnieniu umowy ? I jeszcze jedno spłacając raty każdy otrzymał harmonogram spłaty gdzie zawarta jest marża i oprocentowanie kredytu części odsetkowej i kapitałowej czyli kolejny zysk banku...
@Brodaty_druid11 ай бұрын
Niesamowicie naprawdę darmowa pomoc 😊😬😂
@ccka11 ай бұрын
W materiale jest mowa o darmowym procesie, a nie darmowej pomocy ;)
@rafaurbanek6531 Жыл бұрын
Proszę o informację, w jaki sposób można wystąpić do banku - PKO BP- o zwrot takiej prowizji. Czy bank sam zwraca po spłacie kredytu, czy ja mam złożyć taki wniosek/pismo? Jeżeli tak, to na jaki pkt ustawy należy się powołać?
@ccka Жыл бұрын
Niestety z naszej praktyki wynika, że należy wystąpić do banku o taki zwrot. Jeżeli jest Pan zainteresowany skorzystaniem z naszych usług zapraszamy do kontaktu [email protected]
@ccka Жыл бұрын
Nowelizacja skracająca termin przedawnienia roszczeń konsumentów z 10 do 6 lat weszła w życie w lipcu 2018 r., a nie w marcu 2018 r., jak podano w materiale. Za pomyłkę przepraszamy!
@shinden5267 Жыл бұрын
Wreszcie jasne tłumaczenie - brawo
@ccka Жыл бұрын
dziękujemy!
@milenaha3119 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tą spokojne i zrozumiałe przedstawienie tych informacji. Moja rozprawa CHF odbędzie się 21 lutego, więc jestem na etapie pogłębiania wiedzy na ten temat. Pana Bartosza słuchałem już w jego innych filmach. Polecam.
@ccka Жыл бұрын
Bardzo dziękujemy za miłe słowa i trzymamy kciuki za korzystne rozstrzygnięcie!
@wojciechkozio6970 Жыл бұрын
Witam! A jak rozumieć rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11.03.2022. Jest napisane, że dla części udzielonego kredytu w celu ubezpieczenia kredytu nie ma zastosowania zaniechanie poboru podatku określane przez to rozporządzenie. Inaczej, jeśli mam kredyt na 300 tyś, a 4 tyś poszło na ubezpieczenie, to kwota ta nie podlega zwolnieniu? Jak rozumieć tak zawiłe przepisy?
@ccka Жыл бұрын
Zgodnie z interpretacją Rozporządzenia w jego literalnym brzmieniu, do kwoty 4 000 PLN nie będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku. § 1 ust. 2 pkt 3 wyraźnie stanowi, że zwolnieniu podlegają także "opłaty, jeżeli ich poniesienie przez kredytobiorcę było niezbędne do zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego,kosztów usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń". Niemniej, w bardziej skomplikowanych kwestiach polecamy skorzystać z usług doradcy podatkowego.
@wojciechkozio6970 Жыл бұрын
Dziękuję za informację 😊
@piotrgawenda3623 Жыл бұрын
Dziękuję
@user-cd2wy2sq6d Жыл бұрын
Brawo👏. Pan Mecenas udowadnia( jak zwykle ) , że można bez zadęcia , w prosty i zrozumiały sposób wytłumaczyć zawiłości prawne .
@mariomunios143 Жыл бұрын
Dziękuję za poświęcony czas i wszelkie informacje.
@radoslaw129 Жыл бұрын
Tak tylko slyszalem juz ze sądy nie będą uwzględniać zarzutu przedawnienia o zwrot kapitału dla banku i będą się zasłaniać art. 5 kc że to sprzeczne z zasadami życia społecznego.
@ccka Жыл бұрын
Sądy mają lepszą podstawę, aby nie uwzględniać tego zarzutu - tzw. względy słuszności, co wynika wprost z art. 117(1) kc. Mec. Czupajło wyraźnie zwraca na to uwagę w swoim komentarzu.
@radoslaw129 Жыл бұрын
@@ccka No więc właśnie, wyrok Trybunału niby jest a i tak sądy znajdą rozwiązanie. Zauważyłem nawet analizując wyroki sądowe w sprawach frankowych, które zapadły po 7 grudnia czyli po pierwszym wyroku Trybunału, że i tak sądy nie stosują się do wyroku Trybunały zasądzając odsetki jak tylko chcą.
@radoslaw129 Жыл бұрын
Mało tego Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z dnia 18.12.2023 r. czyli 4 dni po wyroku TSuE w sprawie C28/22 nadal stosuje zarzut zatrzymania.
@robertwodarczyk9171 Жыл бұрын
@@cckaczy gdy sędzia zastosuje art. 117, to czy mimo "przedawnienia" będzie naliczał odsetki dla Banku od jego pozornego i warunkowego Wezwania do zapłaty??
@ccka Жыл бұрын
@robertwodarczyk9171 niestety tak, jeśli sąd nie uwzględni zarzutu przedawnienia to prawdopodobnie zasądzi również odsetki - czy od wezwania czy od doręczenia pozwu, to już zależy od podejścia sądu.
@andyk5426 Жыл бұрын
Odnosząc się do Państwa nagrania z youtube mam jedno pytanie dotyczące wyroku TSUE C-28/22 dotyczącego zarzutu zatrzymania, które wnoszą banki gdyż w tej kwesti są rozbieżności Będę bardzo wdzięczny za informację. Jedni twierdzą, że bank wówczas nie będzie mógł w ogóle stosować zarzutu zatrzymania a inni, że będą mogły ale nie zadziała to tylko w przypadku naliczania odsetek w sensie, że nie zatrzymuję biegu od kiedy naliczane są odsetki, ale bank będzie mógł zatrrzymać w przypadku unieważnienia umowy ratę kapitałowo odsetkową aż do momentu wzajemnego rozliczenia różnicy. Podobno wyrok Tsue odnosi się tylko w kwestii zarzutu zatrzymania pod kątem właśnie odsetek, a nie ingeruje w w Polskie Prawo, gdzie wyrok SN Sygn. akt III CZP 6/21 stwierdził, że umowa kredytu jest umowa wzajemną i banki mogą korzystać z zarzutu zatrzymania. Jak Państwo uważacie , czy gdzieś można przeczytać ten wyroku Trybunału jak to sformułowali.
@ccka Жыл бұрын
Z wyrokiem TSUE można zapoznać się pod tym linkiem - curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=280627&pageIndex=0&doclang=pl&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=1760086 . Trybunał wypowiedział się w tej kwestii w odpowiadzi na pytanie numer 3 - TSUE wskazał jedynie, że sprzeczne z dyrektywą jest takie stosowanie zarzutu zatrzymania, z którym wiąże się zatrzymanie naliczania odsetek dla konsumenta. Nie zakwestionował możliwości stosowania tego zarzutu w ogóle. Uwzględnienie tego zarzutu nie jest jednak niczym strasznym i nie blokuje np. możliwości prowadzenia egzekucji z majątku banku.
@user-cd2wy2sq6d Жыл бұрын
Brawo . Świetnie wytłumaczone . Zdrowia...
@ccka Жыл бұрын
bardzo dziękujemy, zdrowia nigdy za wiele ;)
@lukaszfpv Жыл бұрын
Czy można przyjąć, że UOKiK wyraził w imieniu wszystkich konsumentów reklamację wobec Banków? Jak to możliwe, że odpowiedzialność zaczyna ciążyć na oszuście dopiero od momentu, gdy klient zorientuje się/zgłosi, że został oszukany (tak jakby do tego momentu nie chroniło klienta żadne prawo, żadne instytucje)
@ccka Жыл бұрын
Zgodnie z przepisami konsument może nie chcieć żądać ustalenia nieważności swojej umowy, dopiero jego wola wyrażona w tym zakresie może prowadzić do upadku umowy. W przeciwnym wypadku banki musiałyby pozywać wszystkich swoich klientów o zwrot kapitału kredytu, nawet tych, którzy spłacają swoje kredyty i nie zamierzają ich kwestionować przed sądem.
@lukaszfpv Жыл бұрын
Nie odnotowałem wyroku Sądu, który by ukarał Bank za oszustwo by zniechęcić go do dalszych takich praktyk. Jedynie odbiera się Bankom nieuczciwe korzyści, a to nie jest kara Nie widzę tu zasad współżycia społecznego.
@ccka Жыл бұрын
Z tym akurat nie możemy się zgodzić - tutaj przykład kary nałożonej na Deutsche Bank za stosowanie w umowach zawieranych z konsumentami klauzul niedozwolonych: ccka.pl/aktualnosci/deutsche-bank-ukarany-za-stosowanie-niedozwolonych-postanowien-umownych-odwolujacych-sie-do-kursow-z-rynku-forex
@artmusic8914 Жыл бұрын
Martwi mnie tylko co w przypadku, gdy banki, aby przerwać bieg przedawnienia liczonego od 2021 albo 2022 r. zaczną pozywać o zwrot kapitału frankowiczów w toku sprawy o uniewaznienie umowy. Jaką strategię wtedy przyjać? Przecież frankowicz nie odda im kapitalu dopóki nie otrzyma swojego korzystnego prawomocnego wyroku. A jak nie zaplaci od razu, to tez naliczane są odsetki. Od razu po wezwaniu przedsądowym podnieść zarzut potrącenia wzajemnej wierzytelnosci? Przeciez to roszczenie jest w pozwie przeciwko bankowi.
@ccka Жыл бұрын
To jest scenariusz, który przecież już ma miejsce wobec spraw, które były inicjowane najwcześniej. Pełnomocnicy przyjmują różne strategie procesowe - my opowiadamy się za taką, która minimalizuje ryzyka po stronie naszych Klientów. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: ccka.pl/aktualnosci/pozwy-bankow-o-zaplate-kwoty-kredytu-oraz-wynagrodzenia-za-bezumowne-korzystanie-z-kapitalu-czyli-jak-sie-bronic-przed-pozwem-banku
@Zefliczek Жыл бұрын
Brakuje informacji o terminach rozpatrzenia takiego wniosku. W Warszawie jest to kilka miesięcy :(
@ccka Жыл бұрын
To oczywiście zależy od sędziego rozpoznającego wniosek, czasami rozpoznanie następuje w ciągu kilku dniu, a czasami nawet kilku miesięcy.
@elwirabanaszek7314 Жыл бұрын
Dziękuję
@mawert7419 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo. Wszystko jasne 🙂
@matroksu Жыл бұрын
Jakby Pani Wioletta prowadzila zalozmy moja sprawe to za cholere bym nie wygral bo nie powiedzialbym slowa, patrzac tylko na Pania XD a tak powaznie to super material!
@ccka Жыл бұрын
Spokojnie, mec. Miros wygrywa nawet wtedy, kiedy klienci zaniemówią ;)
@studionti Жыл бұрын
Wyroki tzw. sądów UE nie mają żadnego znaczenia i nie mogą mieć mocy prawnej. To nie jest ZSRR.
@artmusic8914 Жыл бұрын
Od 2004 r. Polska należy do Unii Europejskiej, jej dyrektywy mają moc na równi polskim ustawom, a orzecznictwo TSUE obowiązuje także w Polsce. Poza tym przepis o walutowości w polskim kodeksie cywilnym, o którym napisano w komunikacie SN wszedł w życie dopiero w styczniu 2009 r., już po zawarciu większości umów frankowych.
@studionti Жыл бұрын
@@artmusic8914 Dięki za wyjaśnienie. Nie byłem świadomy, że Polska jest w tak złej sytuacji.
@artmusic8914 Жыл бұрын
@@studionti Polska w złej sytuacji, bo unijna ochrona konsumenta wiąże polskich przedsiębiorców?
@studionti Жыл бұрын
@@artmusic8914 TSUE to instytucja, której obowiązki i zakres decyzyjny związany jest wyłącznie z ochroną konsumenta?
@artmusic8914 Жыл бұрын
@@studionti Rozmawiamy tutaj o ochronie konsumenta, a nie o innych kwestiach.