Цікаво, а чи використовували ранні християнські письменники думки Сенеки?
@ZahorodniukViacheslav3 күн бұрын
Є цікаві, але повністю фальшиві листи між Сенекою та апостолом Павлом - але вони написані приблизно у 3-4 столітті, тож християни добре знали хто такий Сенека. Тертуліан, наприклад, називав його "нашим" філософом, а Авгугстин прямо цитував.
@ketevankvantaliani6063 күн бұрын
Дуже дуже цікаво! Дякую!
@ZahorodniukViacheslav3 күн бұрын
Дуякую за гарний відгук !
@ZahorodniukViacheslav3 күн бұрын
А ще Сенека є дійовою особою чудового роману Генріха Сенкевича «Quo Vadis” - раджу тим, хто любить історичні романи.
@ergiluk81763 күн бұрын
Завжди приймати правильні рішення завдяки своїм судженням - мета досконалої людини. Чи досяжна вона ?
@ZahorodniukViacheslav3 күн бұрын
Вважаю, що судження можливі - а рішення ні. Але стоїцизм - це про шлях, а не про його кінцеву мету.
@ВікторияСтепанова3 күн бұрын
Дякую)
@МайяМарусик15 күн бұрын
Обрав ...двох фігур😮😮😮вперше ТАКЕ почула. Фігура, напевне, що? А не хто? І воно лакції читає... Про персонажі. На перших хвилинах іду звідси
@ZahorodniukViacheslav14 күн бұрын
бачу, що літературна українська мова Вам дається важкувато...йдіть собі з миром.
@ZahorodniukViacheslav17 күн бұрын
А ще є серія відео, яка називається how stoicism became greatest scam - про сучасних майстрів продажів, які використовують стоїцизм у своїх меркантильних намірах.
@orests.772021 күн бұрын
Дуже класне відео, корисно пізнати нові філосовські течії та розібрати стоїцизм детальніше
@ZahorodniukViacheslav21 күн бұрын
Дякую за гарний відгук !
@ВолодимирДубчак-ю1ц23 күн бұрын
Дякую за Вашу працю
@eolit1o28 күн бұрын
гадаю щось пропустили, бо не боятись смерті якось тупо. треба розтлумачити що таке боятись. тоді можна робити смертельні трюки, ризикувати життям якщо прям так.
@ZahorodniukViacheslav28 күн бұрын
Греки, загалом, мали інше відношення до смерті - дуже фаталістичне. Вони вірили, що ми помремо саме тоді, коли маємо померти і цього не зміниш. Епікур лише логічно продовжує цю думку. Смерть - ніщо інше, як зміна стану і коли ця зміна відбувається, то хвилюватись вже пізно, а поки вона не відбулась - немає сенсу.
@АндрійГорбаченко-ф8й28 күн бұрын
З огляду на те, що невипущені почуття заважають роботі розуму, бажання стоїків їх не відчувати, є тупістю :) Випусти емоції, злий їх назовні, та отримай робочій розум.
@ZahorodniukViacheslav28 күн бұрын
Так у стоїків ідеал - відсутність переживань, а не пригнічені переживання. Насправді, це досить близько до певних теорій будизму - як-то стану нірвани, але досягти на практиці досить важко.
@АндрійГорбаченко-ф8й28 күн бұрын
@@ZahorodniukViacheslav Хотів уточнити, а як можна досягти відсутності переживань, крім їх пригнічення, якщо тіло (свідомість) весь час їх виробляє? ;)
@АндрійГорбаченко-ф8й29 күн бұрын
Вітаю, дуже дякую за розкриття цього мистецтва. А я й не знав, що займаюсь саме цим :) Епікур - крутий! Повністю його підтримую.
@ZahorodniukViacheslav28 күн бұрын
Вік живи - вік вчись !
@Андрей.Сидоров29 күн бұрын
Найбільша проблема цього вчення що людину не сприймають як людину а сприймають як вищу тварину і через це в нас дуже багато бід.
@ZahorodniukViacheslav29 күн бұрын
З якогось боку людина і є вищою твариною, хіба ні ?А що Ви маєте на увазі під сприймати "людину як людину"?
@Андрей.Сидоров29 күн бұрын
@@ZahorodniukViacheslav людина - це вище створіння в цьому світі якому ми живемо.бог який створив людину і поставив в цьому світі царем над усім живим вложив в нас душу і розум,принципи якими повинна керуватися людина для життя підказує нам також і совість якої немає тварини,якщо ми будемо думати що ми вищі тварини то ми починаємо дивитись на тварин і робити все так як вони керуючись своїми емоціями та бажаннями,В світі тварин виживає сильніший,якщо людина подавляє собі добро то вона розвиває в собі Тваринні інстинкти якими керуються тварини і тим уподобляється тваринам,мотивація з якою людина робить ті чи інші вчинки дуже впливає на те що в кінці кінців відбувається в душі людській іноді ззовні здається що люди роблять одні і ті ж самі речі але в серці людини відбувається протилежні речі,в людині Творець заклав стремління до більших речей ніж Ця земля,ми створені для того щоб жити на небі що є другою реальністю від того в чому ми живемо зараз,на землі ми тільки вчимося жити,коли людина стремиться до Бога то вона питається уподоблятися своєму Творцю А це заключається в тому що людина розвиває в собі добрі навики душі такі як Милосердя,співчуття,самопожертва і багато чого іншого що ми називаємо добром сердечним,якщо людина цього не робить то самовільно вона перерікає себе на те що в ній будуть розвиватися пороки які будуть її робити жестокою і грубою тобто злою і навіть гіршою за тварин іноді таких людей ми називаємо біснуватими бо вони стали схожими на бісів або впустили в душу свою темряву і зло яке їх і змінило і в кінці кінців знищить.людина може контролювати себе а тварина керується тільки інстинктами,якщо ми не займаємось самоконтролем то ми недалеко від тварин і керуємося також своїми інстинктами які дуже схожі на тварині але ми не тварини,наш дім небо а тут ми лише гості.
@Андрей.Сидоров29 күн бұрын
людина має совість і завдяки їй ми можемо розвивати в собі добро і подавляти зло А якщо людина подавляє в собі голос совісті і керується інстинктами то вона звісно уподобляється тварині але дуже хитрі і підступній.є багато релігіозних вчень про те що людина буде жити в якомусь вищому світі або краще сказати всесвіті але немає вчення де б разом з людиною жили б і тварини і це говорить про те що навіть древні розуміли що тварина нижче за суттю своєю ніж є людина.
@АндрійГорбаченко-ф8й29 күн бұрын
Бачу корінь Ваших бід, тільки у Вас :) Маєте проблеми, не перекладайте їх на вчення, яке слабко розумієте. Для прикладу, що є Зло? Бачу малоймовірним, що Ви досить розвинені, щоб дати визначення цьому слову. А з цього і випливають Ваші біди. ;)
@Андрей.Сидоров29 күн бұрын
@@АндрійГорбаченко-ф8й вам напевно видніше із висоти вашої зарозумілості.повірте мені я точно знаю що таке зло,Мені б хотілося б побільше на учатися добру,вибачте.
@Юрй-я6чАй бұрын
Мені здається, що Зенон був учнем Кратеса, який був кініком.
@ZahorodniukViacheslav29 күн бұрын
Вам абсолютно правильно здається, але кажуть що він також навчався і у Діодора Кроноса, платоніків, кініків...не бачу як це могло завадити йому бути стоїком.
@antiq777Ай бұрын
👆super explanation! 👉але ми не тваринного походження 👆а божі створіння і на подобу Бога були створені❗️
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
так а там же не про походження, а про розбудову суспільства. А так, виникнення людина - велика таємниця...Чи у сучасній версії цього питання - виникнення життя. Дякую за гарний відгук !
@АндрійГорбаченко-ф8й29 күн бұрын
Хочу уточнити, чи відрізняєте Ви бога (в якого вірите) від Творця (людей і тварин)? Відразу, якщо відповіли на попереднє питання, можете підказати корінь слова "тварина"? ;)
@antiq77729 күн бұрын
@@АндрійГорбаченко-ф8й Тільки не заганяйте людей в клітку з тваринами! Це абсолютно різні створіння ❗️
@antiq77729 күн бұрын
@@ZahorodniukViacheslav Виникнення життя це не таємниця 1-м було слово а слово з фізичної точки зору це вібрація є дуже гарне пояснення на що здатна фізична вібрація і що вона здатна утворювати На KZbin і є відповідне відео з детальним поясненням
@АндрійГорбаченко-ф8й28 күн бұрын
@@antiq777 Слова "створені" і "тварини" мають спільний корінь, "твор", вони є синонімами і описують одне й те саме явище. Але Ви намагаєтесь їх розділити у своїй голові. Це шизофренія.
@antiq777Ай бұрын
🦾🎩👍
@ergiluk8176Ай бұрын
Епікурейство знаходиться в дисгармонії з сьогоденням України 😟
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Це якийсь стереотип, що мова йде про насолоду чи щастя у сьогоднішньому розумінні. Це ж про індивідуальний вибір. Епікурейство вчить змінювати себе до того моменту, коли навіть обʼєктивні перепони на шляху до щастя - як-то війна - не перестають бентежити людину.
@sergiylyashenkoАй бұрын
Дякую за випуск❤
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
@@sergiylyashenko і Вам дякую!)
@LoadMaster-xl8dpАй бұрын
Украина должна принять стоическую позицю и сдатся россии и вернуть галицию польше
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
@@LoadMaster-xl8dp думаю,що Вам час стоїчно прийняти ліки.
@vitaliiorlenko6492Ай бұрын
@@ZahorodniukViacheslav ну якраз по твоїй логіці так званого стоїцизму він каже правильно з своєї сторони. У них же позиція що треба у нас забрати і вони стоїцизм так званий включили, забирають. Також він же пропонує "людям примиритись з тим, що від них мало що залежить, але при цьому продовжувати жити гідне життя", про це казав автора каналу що так і треба робити. Що не так?
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Якщо б Ви подивились відео, а не спирались на своє уявлення про стоїцизм - то Ви б знали, що наші дії таки впливаюсь на майбутнє, просто це майбутнє є завжди зумовлено ланкою причинових зв'язків.
@vitaliiorlenko6492Ай бұрын
@@ZahorodniukViacheslav не причинових зв'язків, а причинно-наслідкових. Це по перше. Відео це дивитись я не буду, бо джерела інформації про філософію і думки давніх людей явно не на цьому каналі, це по друге. Деякі речі стають неактуальними з часом, це третє і основне.
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Ви як ті радяньскі критики: "Не читав, але засуджую". Йдіть собі з миром.
@ergiluk8176Ай бұрын
Важко постійно бути раціоналістом у цьому мінливому житті
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
А ніхто і не обіцяв, що буде легко. Насправді, стоїцизм, скептицизм та епікуреїзм - надзвичайно складні для слідування доктрини.
@yuliia_mАй бұрын
Як думаєте, чому стоїцизм зараз такий популярний ?
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
@@yuliia_m тому що це філософія для складних часів - дозволяє людям примиритись з тим, що від них мало що залежить, але при цьому продовжувати жити гідне життя.
@vitaliiorlenko6492Ай бұрын
@@ZahorodniukViacheslav змиритись з тим, що гуано пливе по течії само по собі і впринути на течію не може ніяк. Чудово. Добре що популярно. Але хто зміг виїхати в канаду чи там в румунію хоча б добрався - тому цей стоїцизм до спини. Бо вони довели як мінімум собі, що можна не тільки обтікати, а ще й помитись та витертися варіки є. З яких це пенісів мені змиритися? От тобі коли повістка прийде чи коли пакуватимуть в буса то змирися, включай свій стоїцизм і іди копати стійко, ти ж що тут зробиш
@maximkosey5549Ай бұрын
@@ZahorodniukViacheslav а які є зараз сучасні стоїки (психологи, вчені ) ?
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Серед провідних я б назвав Селларса(John Sellars), він написав Уроки Стоїцизма, Піл'ючі(Pigliucci), у нього є книжка Як бути стоїком, Вільям Ірвін (Irwine) - Керівництво для хорошого життя. Загалом, цей список можна продовжувати дуже довго, але саме про ці книжки та авторів в мене склалось позитивне враження. А так, навіть на ТЕДtalk, у якийсь момент, постійно розповідали про стоїцицзм.
@yuliia_mАй бұрын
Як завжди цікаво та інформативно. Дякую, що продовжуєте 🙂
@AnarchoReptiloidUaАй бұрын
Круте відео. Дуже цікаво та якісно. Дяка за вашу працю. 😊😊😊😊😊
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Вдячний за гарний відгук !)
@svittilianaАй бұрын
Але це діє тільки коли неможливо довести жодну з точок зору. Якщо один каже. що людина мертва, а інший- що жива. Але по факту, вона може бути тільки в одному стані. До того ж знання про атоми несе в собі цінність - та ж атомна енергія. Так само, один каже. що якщо впустити яблуко, воно полетить вліво, а інший вниз до землі - яблуко в будь якому разі впаде в одному напрямку...
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Чому, наприклад, Леонардо Да Вінчі мертвий, але він живий через свої картини. Я там десь зазначав, що риторика була важливою частиною вчення скептиків. У прикладі з яблуком питання буде про точку стосовно якої ми будемо оцінювати падіння - немає такої штуки як абсолютний низ на нашій круглій кульці, що літає у космосі. Насправді, зі скептиками сперечатись дуже важко...а головне, не дуже потрібно.
@playahellbound5233Ай бұрын
Леонардо Да Вінчі або живий як особа, або мертвий як особа, і ми кажемо виключно про його біологічне життя, не змішуючи різнорідні поняття, якщо ми не хочемо допустити логічну помилку
@playahellbound5233Ай бұрын
@@svittiliana Якщо Ви психічно здорова людина, здоровий глузд не дозволить Вам сказати на труп, що розкладається, що це є жива людина. Але, якщо, наприклад, це клінічна смерть, то зробити остаточний висновок що людина мертва буде не коректно, хоча по ознакам це може здатися за біологічну смерть. Скептицизм - це послідовний та обережний розгляд будь-якого переконання або передбачуваної форми знання
@svittilianaАй бұрын
@@playahellbound5233 Про труп це був просто наочний приклад. З відео я зрозуміла, що 100% тверджень взагалі не існувало для скептиків. Є ще безліч ситуацій, окрім трупа, коли відповідь може бути тільки 1, і це можна довести. Тому мені здалось, що доведені або очевидні факти все ж являються 100% твердженням
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
як особа і біологічне життя - це і буде логічна помилка, оскільки для греків, здебільшого, душа і тіло знаходились на різних пластах існування. І, дивлячись на труп, вони на повному серйозі могли сказати що ця людина жива, оскільки вона відправилась у Аід, який для них був абсолютно фізичним місцем. Скептицизм, що Ви описали у попередньому коментарі - науковий скептицизм, який був продуктом Раннього Модерну, але не скептицизм античний, який був дещо дивним для нас явищем. Але за змістовний коментар дякую !
@AndriiMaliuhaАй бұрын
Дякую дуже за відео! Я тільки почав відкривати для себе філософію та ніяк не міг збагнути загальні ідеї Платона. Ви в відео пояснили все зрозуміло та доступною мовою, мені це дуже допомогло. Ще раз дякую:)
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Дякую за гарний відгук ! Сподіваюсь, Ви знайдете для себе ще чимало цікавого у подальших відео.
@OksanaRudenko-s9jАй бұрын
Мені здається, що щиро дотримуватись чистого скептицизму неможливо. Все одно розум прагне за щось зачепитись. Проте, будучи скептиком дуже зручно критикувати інші погляди ))) Хоч чесно зізнаюсь, філософ я ніякий, лиш завдяки Вашому каналу роблю спроби щось пізнати. За що дуже вдячна
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Мені здається, що Ви абсолютно праві !)Можливо, у часи давніх греків воно було трохи полегше - але з сучасною кількістю інформаційний приводів...точно не можливо. Особливо якщо не відсторонюватись від активного життя, на чому скептики наполягали.
@ergiluk8176Ай бұрын
Кожній людині притаманні риси скептика в якійсь мірі
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
так, але риси скептицизму - це, по суті, здоровий глузд. А античний скептицизм - щось більше, радше спосіб життя. Мені здається, що так жити у сучасному світі неможливо.
@chingizsallaАй бұрын
Мають бути, але більшість вірить мас-медіа.
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
@@chingizsalla Люди вірять у те, що частіше всього чують - раніше мас-медіа не було, то люди у церкву ходили, то теж вірили набагато сильніше, ніж зараз. Мабуть, це частина людської природи...скептицизм мав би допомогти, але це ж думати треба, напружуватись.
@elenaromanchenko2243Ай бұрын
Дякую за Вашу корисну працю ❤❤❤
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Дякую за підтримку !
@ЛабіринтдумокАй бұрын
Дякую за цікаве інтерв’ю! Тут заразом філософська саморефлексія інтелектуального шляху Тараса Лютого. Перевага філософії в тому, що філософи намагаються цілісно осмислити різноманітні феномени людського буття, поєднуючи різні підходи до його розуміння. Щоправда, з моїх спостережень, для пересічної людини філософія все ще щось складне заплутане та теоретичне - відірване від життя. (хоча здається завдяки різним освітнім проєктам ця тенденція потрохи змінюється) На мою думку, філософія - це спроба провадження більш осмисленого життя наповненого сенсом.
@ZahorodniukViacheslavАй бұрын
Мені здається, що пан Тарас як раз робить дуже гарну роботу для того, щоб філософія стала ближче для пересічного українця ! Як його книжки, так і відкриті лекції та курси поєднують глибинні фундаментальні знання філософських тем та, одночасно, цікаву мову та подачу, яка робить ці теми зрозумілими та актуальними для широкого загалу.
@Лабіринтдумок2 ай бұрын
Дякую за відео, було цікаво послухати про Діогена. Сподобалися кінічні ідеї про свободу. З погляду звичайних людей кініки були порушниками громадського спокою, однак вони стимулювали мислення, хоча звичайно, іншим таке було недовподоби. Вони радше були диваками для інших. Діоген звісно філософ, оскільки його спосіб життя був не випадковим, а філософськи обґрунтованим. Крім того, як зауважує П’єр Адо філософія це мистецтво жити, а Діогенове філософування випливало та впливало напряму на його життя, Тут можна протиставити античний підхід у філософії з сучасним академічним філософуванням яке часто має величезний розрив між теорією та практикою. Наскільки пригадую Сенека не надто схвально ставився до способу життя кініків. Він вважав це більш показовим та. лишнім. На його думку, тут варто триматися розумного балансу, в житлі, одязі, харчуванні, заняттях спортом. Принаймні такі поради він давав Луцілію.
@ZahorodniukViacheslav2 ай бұрын
Щиро дякую за такий грунтовний та вдумливий відгук. Погоджуюсь з Вашими висновками, мені Діоген також здається доволі послідовним, а головне оригінальним, філософом. Варто також приймати до уваги контекст, у якому він жив - за описами сучасників, те що він робив, було абсолютно зрозумілим та, можливо, прийнятним для давніх греків. Грецька філософія, особливо до Платона та Арістотеля, була набагато більш практичною, ніж наша сьогодні - та набагато менш раціональною. Тому проліструвати свої філософські погляди за допомогою дій, навіть досить екстравагантних, було більш ніж прийнятним способом робити філософію. Стосовно сенсу того, що він робив...це не дуже відрізняється від філософії постмодерну. Адже остання також хоче зруйнувати всі великі наративи, нічого не пропонуючи натомість, окрім гумору та постійного цитування. Зрозуміло, що стоїкам, з їх суворим етичним кодексом, не подобався Діоген. Але чи це проблема Діогена ?
@Лабіринтдумок2 ай бұрын
@@ZahorodniukViacheslav Звісно, що для Діогена це не проблема. Мені здається, що кінічна філософія у цьому плані більш структурована ніж філософія постмодерну. В неї є ідея про досягнення щасливого життя шляхом аскетизму який робить людину незалежною від зовнішніх обставин. Постмодерн пропонує ідею відносності будь-яких поглядів та істини тому кінцевої мети (окрім деконструкції) немає, він не будує та не створює, а переосмислює та підважує наявне. Однак можливо моє судження недосить точне, бо я поверхнево знайомий з постмодерном.
@oleksiikarpov64352 ай бұрын
Дякую, дуже актуально!
@ZahorodniukViacheslav2 ай бұрын
Дякую за схвальний коментар !
@toniavarenyk15012 ай бұрын
Дякую, дуже цікаво. Тільки участь беруть, а не приймають)
@ZahorodniukViacheslav2 ай бұрын
@@toniavarenyk1501 дякую, справді! Користуюсь англійськими матеріалами, тож буває шкутильгає переклад.
@ZahorodniukViacheslav2 ай бұрын
За чисельними заявками глядачів додав таймкод - тепер Ви можете перейти прямо до опису деталей мобілізації😊
@yuliia_m2 ай бұрын
Цікава інформація, ніколи про це раніше не чула. Дякую, що поділились
@ZahorodniukViacheslav2 ай бұрын
Дякую за позитивний відгук!
@Nikita_Yezerskyi2 ай бұрын
Дякую за лекцію, коли йде здоровий двіж, то й залучати допомогу/рекрутів/робітників/ресурси леггше. І результат не забариться. Прописні істини не змінились.
@ZahorodniukViacheslav2 ай бұрын
Так, але цікаво наскільки різним може бути підхід - у країні, де настільки вагома роль мас-медіа, навіть з мобілізації роблять шоу.
@resident777773 ай бұрын
Ага, значить пакування у бусики незламності не було, штрафів за неоновлення даних також, не цікаво :)))
@ІннаКітова3 ай бұрын
Дякую
@ZahorodniukViacheslav3 ай бұрын
@@ІннаКітова І Вам дякую!)
@tatianapetrus22753 ай бұрын
Дякую за філософію українською! Дуже цікаво та цінно 🙏
@vadimm8763 ай бұрын
Фу. жижик. боже який крінж. Це гидкий лівак пиполюб
@cynic32053 ай бұрын
дякую цикаво.
@ZahorodniukViacheslav3 ай бұрын
Дякую за підтримку!
@divig51283 ай бұрын
дякую, контент цікавий та корисний. Але треба щось зробити зі звуком)
@ZahorodniukViacheslav3 ай бұрын
@@divig5128 вітаю! Дякую за гарні слова та за зауваження - зараз у мандрах, але планую зайнятись звуком більш серйозно починаючи з осені.
@yuliia_m3 ай бұрын
Дякую за інформативні і корисні відео на каналі ☺️
@ZahorodniukViacheslav3 ай бұрын
Дякую за відгук !
@АндрійМартинюк-г4ж3 ай бұрын
Велика подяка за черговий цікавий екскурс в часи античної філософії!Як завжди- пізнавально і компетентно.
@ZahorodniukViacheslav3 ай бұрын
Дякую!
@Maester0y3 ай бұрын
#комент4ібільшеслів Дякую за черговий крутий випуск! І ще кілька слів у коментар для кращого просування відео ютубом!
@ZahorodniukViacheslav3 ай бұрын
Дякую за підтримку !
@AnarchoReptiloidUa3 ай бұрын
Коментар на підтримку відео та каналу. Дуже цікаво дивитись. 😊😊😊😊😊
@ZahorodniukViacheslav3 ай бұрын
Дякую, у Вас крутий нікнейм !)
@PandaKley4 ай бұрын
Дякую за відео! Колись читала про епоху еллінізму у Бертрана Рассела, але ваше надання інформації більш сподобалося.
@ZahorodniukViacheslav4 ай бұрын
Дякую! Приємне для мене порівняння - оскільки сам я дуже високо оцінюю Расселла, попри те, що багато хто з колег не поділяє моєї думки
@IrynaVlasenko4 ай бұрын
Дякую за відео з контентом про філософів. Подобається ваша подача матеріалу, систематизація та пояснення. Стала підписницею
@ZahorodniukViacheslav4 ай бұрын
@@IrynaVlasenko вітаю на моєму каналі ! Дякую за гарний відгук.
@OlexiiZaparovan4 ай бұрын
А нинішні "греки" що по іншому відносяться до оточуючих, вони пани, а інші раби, папуасики.