JavaScript - czego nie rozumiesz
7:26
Nest.js - kurs w 60 minut
55:43
2 жыл бұрын
Łapię lisa [#progravlog 6]
6:19
2 жыл бұрын
Пікірлер
@Slant35
@Slant35 2 күн бұрын
Cześć. Chciałbym się odnieść do 7:25 (wyśrodkowanie zawartości komórki w pionie "6"). Dlaczego nie można zastosować .item{... align-content: center; } Czy to jest zła praktyka czy lepiej rozwiązać problem tak jak Ty zrobiłeś ? Pozdrawiam
@matt112fly
@matt112fly 10 күн бұрын
super robota ! taka pierdola, ale nie pisze sie catch - catched tylko catch - caught ( wymowa: kot )
@ppalasz
@ppalasz 15 күн бұрын
"umiom", "włanczać", "w cudzysłowiu" -po za tym ok
@miskinga7382
@miskinga7382 15 күн бұрын
Swietny tutorial, dziekuje i pozdrawiam :-)
@saskia3676
@saskia3676 28 күн бұрын
1. Będę chciał zrobić stronę lokalu znajomego. Będzie tam formularz. Czy już musi być przez to wprowadzone RODO/ polityka prywatności na stronie? Tu możemy rozpatrzeć kilka przypadków: - jeżeli wiadomość z formularza będzie odsyłała do klientap oczty przez a href mailto - stworzę jakieąś szybką obsługę SMTP i przez to będą wysyłane mejle Chciałbym zdobyć informację na ten temat 2. Kiedy na stronie musi być wprowadzone RODO? 3. Kiedy na stronie powinna być jakaś polityka prywatności? 4. Jak wgl pisać taką politykę prywatności? 5. Czy są jakieś istotne 'rzeczy' w prawie o których trzeba pamiętać robiąc stronki ?
@radekkk1982
@radekkk1982 Ай бұрын
Chyba pół godziny szukałem błędu, bo nie mogłem wysłać danych postmanem. Okazało się że app.use(bodyParser.json()) napisałem po app.use('/api/', apiRouter), a powinno być odwrotnie.
@gremik1973
@gremik1973 Ай бұрын
Fajny film - szkoda że mało jest podobnych na KZbin. Problem ze zmiennoprzecinkowymi istnieje na każdej platformie. Ja działam w branży automatyki (PLC/DCS) i tam też jest ten problem! Najzabawniej jak programista wymyśli sobie licznik na floatingpointach - w pewnym momencie licznik się zacina i bywają tacy co dzwonią do techsuportu że im się CPU zepsuło 😛
@amper00
@amper00 Ай бұрын
super . dzięki
@anonymous-zy7xv
@anonymous-zy7xv 2 ай бұрын
Dokladnie, ja teraz skladam podania wszedzie gdzei jest node.js mile widziany, bo chcialbym wskoczyc w taki stack :D
@amaranthus7737
@amaranthus7737 2 ай бұрын
A tu nagle Bun :D
@kingasmolira6531
@kingasmolira6531 2 ай бұрын
👏🏻
@michachrusciel2376
@michachrusciel2376 2 ай бұрын
java to zart
@marcigor7697
@marcigor7697 2 ай бұрын
Rel za to js jest super
@jasparta993
@jasparta993 2 ай бұрын
To tylko podkreśla, że wrzucanie na proda języka który został napisany w 2 tygodnie to błąd.
@tworcastron
@tworcastron 2 ай бұрын
Netflix, KZbin, Google, generalnie prawie każda strona na świecie robi w takim razie błąd? Wszystko ma swoje zalety ale i wady;)
@avarise5607
@avarise5607 2 ай бұрын
Wrzucając JSa na backend tylko po to żeby frontendowcy mogli se w CV wpisać "fullstack" to jak najbardziej błąd. JS to okropna kupka....
@tworcastron
@tworcastron 2 ай бұрын
@@avarise5607 jeśli ktoś to robi tylko z tego powodu to prawa. Ale kto tak robi? Ktoś kto pisze swój prywatny mały projekcik. Nikt w firmie nie pozwoli na użycie JSa żeby pracownik mógł poprawić CV.
@mlody_fifi4253
@mlody_fifi4253 3 ай бұрын
React to nie framework tylko biblioteka!!!
@mirek-ed7tv
@mirek-ed7tv 3 ай бұрын
naprawdę super!😁🐸
3 ай бұрын
Gdzie reszta wideo?!
@przemysawszymczuk5002
@przemysawszymczuk5002 3 ай бұрын
Odwrócił, jest kawałek zamiast całości 😂
@tworcastron
@tworcastron 3 ай бұрын
Na kanale jest pełny odcinek
@gumowakaczkapl
@gumowakaczkapl 3 ай бұрын
Teraz każdy framework ma swój metaframework :D Ciekawe co będzie za 10 lat :)
@Dawio
@Dawio 3 ай бұрын
fajnie by było jakbyś nagrał nowy filmik ponieważ w wersji 11 laravela jest tyle zmian, że ciężko aby polecić ten materiał. Połowa jest mocno nieaktualna...
@anonymous-zy7xv
@anonymous-zy7xv 3 ай бұрын
U mnie dobrym motywatorem jest teraz jak ludzi zwalniają z firmy haha.
@przemysawszymczuk5002
@przemysawszymczuk5002 4 ай бұрын
Bo 0.2 to cwiartka 😂
@zapomniaemstarego4980
@zapomniaemstarego4980 4 ай бұрын
Kurna ciekawe akurat.
@wojteksiedlecki8048
@wojteksiedlecki8048 4 ай бұрын
Nawet komputer nie umie matmy XD
@mat05usz
@mat05usz 4 ай бұрын
Umie, tylko w swoim systemie ;)
@kamilslimak6882
@kamilslimak6882 4 ай бұрын
W spa backend kończy się po wysłaniu strony 😭 Mogą być api, na których ta cała strona bazuje ale nie gadajmy o tym 😭
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Faktycznie to powiedziałem w odcinku. To dobrze czy źle?
@kamilslimak6882
@kamilslimak6882 4 ай бұрын
mnie boli to jak to uprościłeś, bo pomimo że w spa wiele odpowiedzialności shodzi na frontend, to dalej wysyła się jakieś zapytania do bazy danych, trzeba autoryzować użytkownika, czy korzysta się z web socket, a moim zdaniem uprościłeś to tak jakby nic na backendzie nie było, no ale też przyznam że dokładne tłumaczenie co tam się dzieje mogłoby niepotrzebnie mieszać w głowie komuś kto chce po prostu ogarnąć o co chodzi z nextem
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
@@kamilslimak6882 Tak, po części masz racje, jest tutaj uproszczenie. Ale w SPA nie ma tradycyjnego backendu (rozumianego jako kod na serwerze, który obsługuje routing, generuje HTML). API może być, a może go nie być w ogóle. Nawet jeśli jest to nie ma żadnego związku z frontem. Jest to niezależny byt. Wydaje mi się, że mówisz, że aplikacja może się składać z różnych mniejszych aplikacji i to jest prawda.
@bep1khere831
@bep1khere831 4 ай бұрын
Cześć, mam pytanie pisze w takich technologiach jak Symfony czy Laravel jako backend developer. I chce moje aplikacje wsadzić na wyższy poziom, czyli zacząć pisać headless, czyli backend (np. Symfony) mi będzie zwracał jakieś Jsony z danymi przez API. A widoki będą latać przez React. No i właśnie teraz moje pytanie bo społeczność Javascriptu jest jak Rabin, jeden powiem tak a inny nie. Stad moje pytanie czy warto iść w reacta? czy może zainteresować się innym frameworkiem. I jeszcze jedno pytanie bo chciałem poużywać tez innych technologii do backendu niż moje PHP i wpisałem sobie express js w KZbin i polowa filmów jest ze express js jest zajebisty a druga polowa jest ze dupowato z tym jest.
@panbotuk
@panbotuk 4 ай бұрын
warto iść w reacta bo robisz w nim co chcesz.
@kamilslimak6882
@kamilslimak6882 4 ай бұрын
Generalnie jak tak będziesz na to patrzył, to się okaże że nie warto używać żadnej technologii, bo zawsze ją ktoś skrytykuje. Z Expressem jest wszystko okej, choć z tego co kojarzę jest mniej rozbudowany od takiego laravela. W reacta warto iść o tyle że jest popularny i to jest jego największa zaleta, generalnie ja spotkałem się z opiniami że jest dość chaotyczny, i w moich kręgach lepszą reputacją cieszą się raczej angular/vue.
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Zgadzam się z poprzednimi komentarzami. Jeśli chcesz tworzyć dynamiczne fronty (nie ważne czy jako SPA czy jako mikro apka js uruchomiona w widoku) to warto się uczyć jakiegokolwiek frontowego frameworku. React jest najpopularniejszy i ma najniższą barierę wejścia. Angular to kombajn, który jest bardziej ułożony ale i bariera wejścia jest większa. Vue raczej podobny do Reacta ale dużo mniej popularny.
@kamilochynski1924
@kamilochynski1924 4 ай бұрын
dziwnie jest to przedstawione, jak Next.js może wyprzeć Reacta, skoro Next.js używa Reacta i jest jego core'em? xD chodzi raczej o różnice w SPA vs SSR/SSG, ale ten temat był wałkowany bardzo dużo razy już
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Ale co dokładnie zostało źle powiedziane? Nie wiem czy temat była wałkowany wiele razy bo ten odcinek to odpowiedź na pytania m.in. kursantów.
@GreenMerlin
@GreenMerlin 4 ай бұрын
Trochę tu mieszasz narzędzia do budowy z samymi bibliotekami. Na początku cytujesz, że już nie używa się CRA tylko tworzy się SPA przez nexta i tu "prawie" 100% racji. CRA już się raczej nie używa, jest wolny, duży, zabugowany i już go nie rozwijają. Ale SPA stricte reacotwe można tworzyć przez CNA i o to w tym chodzi, większość ludzi właśnie tak robi ( albo za pomocą Vite )
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Ale ja nie powiedziałem, że nie używa się CRA, tylko że niektórzy tak mówią i ja się z tym nie zgadzam. CRA, Vite czy Webpack to tylko bundlery, szczegół i napisałem już kilka razy w komentarzach, że ja tu nie porównuję bundlerów tylko frameworki (a nawet bardziej idee jakie stoją za nimi).
@panbotuk
@panbotuk 4 ай бұрын
kto normalny używa CRA, chyba na studiach żeby to łatwo postawić. W prawdziwym życiu robi się to ręcznie lub kradnie z github
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
@@panbotuk co się robi ręcznie lub kradnie z github?
@krychaxp
@krychaxp 4 ай бұрын
ale nextjs tez moze być tylko frontendową apką
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Z jakich ficzerów Nexta wtedy korzystamy, których by nie miał dowolny bundler?
@amaranthus7737
@amaranthus7737 4 ай бұрын
Pracuję w firmie, która ma backendu w C#, używamy IIS. Do tego tworzymy aplikacje analityczne, więc SSR w ogóle nie ma sensu. Więc stawiam na Vite 😊 Coś miałoby mnie zachęcić do Next w takim przypadku?
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Nie, i właśnie o tym mówię w pełnym filmie. To, że Next jest nowszy nie znaczy, że teraz trzeba go wszędzie pchać :)
@IceMatiQ
@IceMatiQ 4 ай бұрын
super film! zrobisz może kiedyś poradnik jak sie uczyć nexta? wydaje mi się, że tego własnie brakuje na polskim yt 🫣
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
W tym roku mało prawdopodobne, chyba że coś krótkiego 🤔
@sewek388
@sewek388 4 ай бұрын
Hej, jako dev który pracował/pracuje z wszystkimi 3 typami aplikacji/stron, uważam ze przy aplikacjach które nie wykorzystują backendu pisanego w jsie nie ma najmniejszej potrzeby przechodzenia na nexta tylko po to, żeby skorzystać z jsx'a, stwarza to tylko masę późniejszych problemów przez, które aplikacja jest ciężka w utrzymaniu. Przy samym Reacie jest tak świetny ecosystem, że next jest po prostu zbędny. Sprawa ma się totalnie inaczej, gdy mówimy o nexcie z backendem napisanym na zapleczu tego samego repo lub stronach które korzystają z headless cms'ów :)
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Dokładnie:) Akurat JSX też jest w samym Reakcie, ale właśnie chodzi o to żeby widzieć nie tylko same zalety, ale też koszty wyboru danej technologii.
@sewek388
@sewek388 4 ай бұрын
Dokładnie o to chodziło, bo po co uzywać nexta zeby skorzystać tylko z jsx'a, skoro React sam w sobie tez go oferuje :)
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
@@sewek388 a okej, no to tym bardziej się zgadam;)
@Ga2-20
@Ga2-20 4 ай бұрын
Moim zdaniem, Nextjs pozwala na schludniejszy kod, uniknięcie dodatkowych linijek kodu związanych np. z pobieraniem danych, z ciastkami, hedearami i wieloma różnymi dodatkowymi feature'ami :) Next.js też pozwala na zbudowanie aplikacji czysto SPA np. to blogów, gdzie niektóre feature'y związane z server-side są zablokowane (tzw. static export build) :) + jest też pewien schemat, według którego musimy pisać, podczas gdy w czystym Reakcie jest szeroki wachlarz podejść, co też dla kogoś może być lepsze :)
@5906646
@5906646 4 ай бұрын
Dokladnie
@marcinh1871
@marcinh1871 4 ай бұрын
Kurde, w większości się całkowicie zgadzam, ale za mocno uproszczasz.
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Pod godzinnym kursem Recta są komentarze, że upraszczam, więc w 6 minutowym odcinku tym bardziej trzeba;)
@marcinh1871
@marcinh1871 4 ай бұрын
@@tworcastron Racja :)
@RaZziaN1
@RaZziaN1 4 ай бұрын
Dokladnie tak uproscil ze to stracilo sens. Jest tutaj albo duzo niedopowiedzen albo takich uproszczeń ze wyszlo masło maślane. Ogolnie caly film mozna podsumowac: "To zalezy".
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
@@RaZziaN1 czyli wyszło dobrze, bo zawsze przy wyborze technologii odpowiedzią jest "to zależy" ;)
@GeThoro
@GeThoro 4 ай бұрын
@@tworcastronDlatego skrót IT rozwija się do It Depends :D
@adirian18
@adirian18 4 ай бұрын
Hejka, Z tego co wiem to Next.js wspiera też "static export" co oznacza że używając "Client Components" możemy stworzyć tradycyjne SPA Co prawda nigdy nie próbowałem tego zrobić w praktyce więc popraw mnie jeśli nie mam racji :D Pozdrawiam :)
@kacpergumieniuk6233
@kacpergumieniuk6233 4 ай бұрын
korzystajac z page routera, i gdy nie uzywamy SSR, SSG lub dynamicznego routingu, po buildzie by default eksportuje nam statyczne pliki
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Tylko wtedy mamy właściwie "zwykłego" Reacta. Nie jest to już aplikacja fullstackowa. Sam z tego nie korzystałem, ale jeśli tak to Next robi wtedy tylko za bundler, tak samo jak CRA, Vite, Webpack etc. Nie jest to już aplikacja fullstackowa a o to chodzi w Next.
@adirian18
@adirian18 4 ай бұрын
Taki React z wbudowanym routerem i kilkoma małymi dodatkami, ale oczywiście nie jest to już wtedy fullstackowa apka.
@kacpergumieniuk6233
@kacpergumieniuk6233 4 ай бұрын
a ja się tutaj nie zgodze... CRA, przynajmniej w obecnej jego wersji moim zdaniem nie ma, lub ma bardzo malo istotnych zalet w porownaniu do napisania naszej aplikacji SPA w nexcie, a pokusze sie nawet o stwierdzenie ze CRA nie ma obecnie zadnego sensownego use case'u xd. Podales przyklady do czego uzywamy nexta, do czego cra, jednak nie podales zadnych zalet cra wzgledem nexta, jezeli chodzi o pisanie SPA. Next (przyklad na page router), ma wbudowane wiele przydatnych out of the box rozwiazan, takich jak wygodny , prosty wbudowany routing oparty na plikach, optymalizacje obrazow kompnoentem Image, fast refresh, wsparcie dla typescripta, import css i sass bezposrednio w komponentach, no i SEO (to ze 'duzo aplikacji nie jest indeksowanych bo to panel admina' xD to imo nie jest argument). Nawet jak z jakiegos powodu nie chcemy uzyc nexta do SPA to wtedy i tak warto uzyc np Vite zamiast CRA ze wzgledow optymalizacyjnych.
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Wszystkie zalety, które wymieniłeś (z wyjątkiem routingu) nie pochodzą z Nexta ale z bundlera. Next nie ma tu nic do rzeczy. Vite czy CRA też nie ma znaczenia, to tylko bundler a ja nie porównuję tu bundlerów. Tu chodzi różnicę aplikacja SPA vs fullstackowa. Dlaczego brak potrzeby indeksowania nie jest argumentem jeśli ktoś wybiera next ze względu na SEO?
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
"Podales przyklady do czego uzywamy nexta, do czego cra" - nie. Ja podałem czym się różni Next vs React. SPA vs fullstack. Bundler to drobiazg, każdy może używać innego. CRA podany jako przykład. Co do Vite, jest szybki to fakt, ale też ma swoje ograniczenia i nie wszędzie się wpasuje.
@panbotuk
@panbotuk 4 ай бұрын
'duzo aplikacji nie jest indeksowanych bo to panel admina' wg mnie to dobry argument. Projekty za dużą kasę sprzedaje się klientom docelowo i nawet ich nie ma w wyszukiwarce.
@kacpergumieniuk6233
@kacpergumieniuk6233 4 ай бұрын
nadal sie nie zgadzam, a przynajmniej z nazewnictwem ktore swiadomie zastosowales. zakladasz ze porownanie reacta z nextem to to samo co porownanie SPA i fullstacka. Przeciez react to jest jedynie baza, a twory takie jak CRA, next i inne to rozbudowanie tej warstwy pierwotnej. Więc porownywanie golego Reata jako pierwotnej libki, do nexta, to tak jakbys porownywal rower i koło. Porownywanie CRA i Next w kontekscie SPA vs Fullstack ma juz wiekszy sens, ale nadal znikomy bo to, ze next szczyci się tym ze pozwala pisać appki fullstackowe, wcale nie oznacza ze nie mozna w nim pisać SPA (w nexcie napiszesz swietne , wydajne SPA i ten wybor wcale nie jest overkillem). Gdyby w twoim tytule było czy appki fullstackowe wyprą SPA - zgodzilbym się z przekazem, ale w obecnej formie , zamiast tytulu ktorego sens bylby adekwatny do - 'Czy rower krosowy wyprze rower miejski', mamy - 'Czy rower krosowy wyprze koło'.
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
​@@kacpergumieniuk6233 Wszystko można we wszystkim. Jak ktoś chce to nawet czysty JS napisze w Angularze. Koło, rower.. co za różnica.
@evilmanzeratul
@evilmanzeratul 4 ай бұрын
Czy twórca stron zrobi kurs next.js ?
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
W obecnym roku na 99% nie pojawią się żadne duże kursy.
@coder_one
@coder_one 4 ай бұрын
Ponownie zachęcam do zapoznania się z artykułami Dana Abramova - jednego z twórców Reacta ponieważ gołym okiem widać, że twoja wiedza o architekturze Reacta jest nadszarpnięta zębem czasu. Nowa architektura Reacta nie dopuszcza używania go bez metaframeworka (czyli backendu którego najpopularniejszym przykładem jest Next, Remix lub Redwood), ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego działania React Server Components oraz React Actions. To jest główny powód, dla którego dokumentacja Reacta obecnie promuje Next oraz Remix, ponieważ React jako biblioteka, w swojej nowej architekturze jest narzędziem, którego używanie "samodzielne" bez metaframeworka sprawia, że przestajemy czerpać z niego pełnię korzyści. Next.js lub inny metaframework Reactowy wraz z backendem napisanym np. w PHP/Ruby/.NET/Java to bardzo powszechne rozwiązanie, które świetnie się sprawdza, szczególnie tam gdzie dedykowany backend to gołe api, które obsługuje różne platformy (mobile, desktop, web) i w takim układzie Next przejmuje na siebie serwerową obsługę rzeczy, które są web-specyfic i nie ma sensu trzymać ich w dedykowanym backendzie.
@konradmleczko3810
@konradmleczko3810 4 ай бұрын
bardzo fajne
@mikoajkaleta6856
@mikoajkaleta6856 4 ай бұрын
To teraz film czy Remix wyprze Nexta
@mikoajkaleta6856
@mikoajkaleta6856 4 ай бұрын
3:30 next nie nest :)
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Napisałem na początku, że gdy będę mówił "nest" to mam na myśli oczywiście "next". Nagrywałem o jednym i drugiem więc łatwo się pomylić;)
@kusiu84
@kusiu84 4 ай бұрын
dlaczego rodacy mówią zawsze "bekend" a nie poprawnie "bAkend" ? :/
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Poprawnie wymawia się /ˈbækˌend/ i co teraz?
@Punisher4xe
@Punisher4xe 4 ай бұрын
@@tworcastron to jest ta sama głoska co w słowie "hat". Nikt nie mówi /het/
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
@@Punisher4xe jeśli już ktoś chce wytykać to jest to coś pomiędzy "a" i "e". Ja wiem, że robię błędy. Ale powiem ciekawostkę, w moim obecnym zespole US są tacy, którzy robią jeszcze więcej i nikt nie zwraca na to uwagi. Są nawet tacy, którzy mają właściwy dla swojego regionu akcent i wymowa jest jeszcze inna. Zabawne jest, że dla ameryki jest to OK, ale polak polakowi nie przepuści.
@lhard123l
@lhard123l 4 ай бұрын
Panie, teraz dodają API do SPA bez frameworków, jest już custom-elements jak WebAssembly będzie w wersji LTS to kasujemy tego JS'a i wszystkie jego bękarty zwane frameworkami
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Ile razy tak mówiło się o PHP, a on zamiast spadać to rośnie.
@gumowakaczkapl
@gumowakaczkapl 4 ай бұрын
Hej, Wspaniały filmik :) Czy zrobisz kiedyś porównanie Angular vs React?
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
To by mogło być ciekawe, na pewno pomyślę :)
@troom6851
@troom6851 4 ай бұрын
@@tworcastrondodalbym jeszcze Vue.js -> Angular vs React vs Vue.js
@rozek19
@rozek19 4 ай бұрын
Paweł Wimmer w młodszym wydaniu, kolejnym pokoleniu😎 (zakładam, że kojarzysz, to komplement🤓👏). Brawo, właśnie trafiłem na kanał💪
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Nie kojarzę, ale skoro to pozytywna postać to dzięki! Z ciekawości pogogluję:)
@LoganPL100
@LoganPL100 4 ай бұрын
Takie pytanie, czego mielibyśmy oczekiwać od nowych wersji reacta? Jest stabilny, posiada duże możliwości, jest nadal chętnie wykorzystywany w projektach od prostych stron, po te bardziej skomplikowane
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Dobre pytanie. Myślę, że sporo rzeczy nie jest idealnych, ale po to mamy różne rozwiązania żeby każdy mógł wybrać co mu pasuje / co pasuje pod projekt. Zawsze jest coś za coś.
@zygas15
@zygas15 4 ай бұрын
Zabawny zwrot w sumie. Jak angular miałe stałe ale nie tak sexy updaty to się mówiło, że Angular martwy i sie nie rozwija. A jak teraz to samo jest z Reactem (gdzie Angular coraz mocniej idzie w rozwój) to teraz jest to ok. Dojrzała działająca biblioteka więc po co nowości w niej :D O ironio losu
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Ja nigdy nie słyszałem, że Angular jest martwy. Jak to działa wg ciebie?
@kornix446
@kornix446 4 ай бұрын
Dużo web3 siedzi na react projektów a web3 dopiero rusza wiec react nie taki zły na przyszlość.
@BGalu23
@BGalu23 4 ай бұрын
No dobra, to ja zapytam tak, „czego mam się uczyć jeśli chodzi o frontend?” No bo jeśli są głosy ( w niektórych kom pod tym filmem) że reacta się nie opłaca to mam się uczyć PHP?
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Tylko czy te głosy są zasadne? Jeśli chcesz być frontem to należy się uczyć rzeczy frontowych. Czyli JavaScript i jego frameworki.
@BGalu23
@BGalu23 4 ай бұрын
@@tworcastron No właśnie o to mi chodzi. Ludzie którzy skandują, że react się nie opłaca nie wskazują na żadne alternatywy. No bo z tego co mi wiadomo obecnie react przejął większość rynku a np Vue i Angular są daleko za nim.
@michalbugajski
@michalbugajski 4 ай бұрын
Heh, react jak kamerki GoPRO każda kolejna wersja aktualizuje tylko liczbę w nazwie 😁
@LoganPL100
@LoganPL100 4 ай бұрын
od którejś wersji osiągnęły dobry poziom i każda kolejna wersja to nie będą duże usprawnienia. Ale porównując najnowszy model z jakimś 4 modelem wstecz to już różnica zauważalna
@adamkniec9333
@adamkniec9333 4 ай бұрын
Fajny materiał. Miło dla odmiany posłuchać o technologii "na chłodno", bez zbędnego "hajpu" i marketingowego kolorowania :)
@vladeb1104
@vladeb1104 4 ай бұрын
od 3mcy szukam pracy jako junior/med react na rynku brytyjskim - i co? miałem interview pod Angulara * 3...pod VUE * 2...pod Blazora (bo robiłem też w .net) ...pod SQL (też mam jakieś doświadczenia) - ale nikt jeszcze nie chciał tej mojej reactowej wiedzy. Także na dziś skupiam się tylko na .NET i ewentualnie Blazor bo w tym jest teraz w miare ruch... Powiem szczerze, że chyba react troche już za bardzo przekombinował. Firmy z ktorymi rozmawiałem celową omijały tę technologię ze względu min na complexity. Jedna firma mi nawet powiedziała wprost - zostajemy w blazor bo ...tak jest po prostu łatwiej - szkoda że nie umiesz tyle w blazorze co w react bo już byś u nas pracował - i to po tylu latach szkalowania przez wszystkich blazora...trzeba było dalej po szkole w tym siedzieć :-)
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Czy to znaczy, że nie ma w ogóle ofert na Reacta, czy poszedłeś do tych firm (z angularem/vue/blazerem) z myślą, że namówisz ich na zmianę technologii na Reacta?
@vladeb1104
@vladeb1104 4 ай бұрын
@@tworcastron dostępne oferty ukierunkowane sa głównie na seniorskie pozycje. Oczywiście większość ofert na Full-Stack Deva (w moim przypadku junior/med Net/React) zaznacza, że szukają ludzi z całego przedziału NET-Any frontend framework - ale jak już z nimi rozmawiasz to każda jest ukierunkowana na nowy front ale nigdy nie jest to react - jak dobrze liczę to miałem już 7-8 takich rozmów i chyba już to coś znaczy.
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
@@vladeb1104 znaczy to, że trafiasz na takie firmy. Prosty test, popatrzmy na liczby ogłoszeń pracy na justjoin.it (zaznaczając tylko junior/mid). React (943 ofert), angular (580 ofert), blazor (7 ofert). Być może w branży NET mają jakieś konkretne upodobania, nie wiem, ale na pewno nie powiedziałbym, że React pada.
@matt112fly
@matt112fly 10 күн бұрын
duze ssanie jest na reacta w polsce
@covalito
@covalito 4 ай бұрын
I moim zdaniem dobrze. Nie ma sensu na siłę zmieniać API biblioteki tylko żeby coś zmienić, tym bardziej, że przynajmniej dla mnie jest mocno DX friendly. A zmiany optymalizacyjne takie jak dodanie compilera zawsze na plus, bo wydajność reacta najlepsza nie jest
@tworcastron
@tworcastron 4 ай бұрын
Stabilność jest bardzo ważna gdy pisze się duży projekt na lata.