Powiedziałeś, że pozostałe źródła (nie OZE) muszą się dopasowywać do aktualnej mocy z OZE. To nie do końca prawda - źródłami OZE jest łatwiej sterować niż np. elektrownią węglową i jest to wykorzystywane powszechie - przecież energetyka wyłącza zdalnie instalacje PV gdy jest nadmiar mocy.
@powerbelferСағат бұрын
@robertdec3713 Fotowoltaikę I turbiny wiatrowe można co najwyżej wyłączyć, nie da się nimi sterować. Różne poziomy mocy w dużej skali można uzyskać tylko z jednostek zasilanych węglem, gazem, wodą i z energetyki jądrowej.
@robertdec371333 минут бұрын
@@powerbelfer Nieprawda. KAŻDY falownik PV ma możliwość zadania mocy wyjściowej z dokładnością 1%, tylko trzeba to wykorzystać. Tylko nikomu się nie chce bo łatwiej narzekać, że OZE takie i srakie. A turbiny wiatrowe można wyłączać pojedyńczo. I tak, pracuję w energetyce.
@miloszenkoСағат бұрын
Chwila. Jeśli gdzieś poza krajem jest dostepna nadwyzka, zakladam, ze w dobrej cenie to na grzyba zapewniać moce lokalnie i marnowac to co dostepne? Uważam, że wyciąganie wniosków tylko z wykresu lokalnej mocyni potrzeb jest zbyt dużym uproszczeniem. Przeciez wiekszość punktów styku połączeń miedzy krajowych jest woaśnje po to, aby sie tą energią wymieniać.
@powerbelferСағат бұрын
Nie rozumiem, dlaczego mowa o lokalnym zapotrzebowaniu miałaby być uproszczeniem. Ale mniejsza z tym. Ważne jest to, co wynika z wykresów, które każdy może sprawdzić: tylko kraje ze stabilnymi źródłami (wodne, en. jądrowa) eksportują i w zasadzie nigdy nie importują energii elektrycznej. Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Hiszpania.
@miloszenkoСағат бұрын
@powerbelfer bo wykres ten jest skutkiem różnych działań. Ja bym nie odczytał z niego, że w danym kraju brakowało mocy choć częściowo to może być prawda, raczej w danej chwili dało się utrzymać bezpiecznie system bez pokrywania 100% z własnych źródeł. Poza tym w takich Niemczech nie mam pewności czy wszystkie lokalnej magazyny energii są na wykresie uwzględnione jako dostępna moc, a jest ich już grubo ponad milion, czyli ten milion domów może sobie radzić sama.
@powerbelferСағат бұрын
@miloszenko jeśli może sobie ten milion radzić sam, to nie ma go na wykresie, to się zgadza, ale nic nie zmienia
@miloszenkoСағат бұрын
@powerbelfer tego nie wiemy. Ja bym zakładał, że każdy taki zgłoszony budynek widnieje jako zapotrzebowanie na moc w systemie.
@miloszenkoСағат бұрын
Czy oby mamy pewność, ze dany system energetyczny nie obcina produkcji jak sw nadwyżki? Bo raczej produkcja jest obcinana. A jesli tak to przybywanie magazynów energii może mocno wykrzywić wykresy.
@powerbelferСағат бұрын
Tak, produkcja jest obcinana, gdy nie ma zapotrzebowania. Ale jeżeli jest zapotrzebowanie ze strony sąsiadów, to produkcja idzie pełną parą - skoro można na sąsiadach zarobić.
@miloszenko2 сағат бұрын
Fajnie byłoby pokazać jak wyglada produkcja z OZE w lisopadzie w Niemczech i naniesc to na nasze zapotrzebowanie. Bo moze sie okazac, ze jesli bedziemy mieli ich moce w OZE to wnioski będą znacząco inne.
@jacek29292 сағат бұрын
Ciekawe że nie widzą swojego komentarza😮 No nic napiszę raz jeszcze. Według mnie w zapotrzebowaniu danego kraju jest ujęty eksport oraz transfery między graniczne
@powerbelfer2 сағат бұрын
@@jacek2929 nie ma portalu energy-info
@z.Sh4ped.Po0Tin2 сағат бұрын
Dzięki za materiał. Wahania krótkoterminowe pewnie są kompensowane przez magazyny energii: oparte o koła zamachowe, magazyny chemiczne, ogrzewanie oporowe (utrzymując lekki nadmiar produkcji w dowolnej elektro-ciepłowni kierowany w regulowane grzałki mamy zapas mocy w razie potrzeby i można kompensować nadmiar przez dodatkowe obciążenie). Różnice średnioterminowe przez regulacje mocy elektrowni szczytowo-pompowych i modulacje mocy elektrowni gazowych.
@TheMkwadrat2 сағат бұрын
Temat jest szeroki i wieloaspektowy. 1. Całkowite przejście na OZE to w tej chwili utopia. 2. Podaż energii jest nieregularna, a zapewne będzie jeszcze bardziej nieregularna, potrzebujemy tu niewidzialnej ręki rynku, żeby dostosować popyt do podaży, czyli cen dynamicznych. Wdrożenie tego dla wszystkich będzie drogie ale dla dużych i średnich odbiorców miałoby lepszy współczynnik koszt/efekt. Np dużym szklarniom mogłoby się opłacać wyłączać sztuczne oświetlenie w godzinach szczytu. 3. Fajnie, że ceny fotovoltaiki spadają, ale problemem dla Polski jest, że praktycznie cała infrastruktura OZE jest z importu. Tylko na to wydajemy, nic nie zarabiamy. 4. Krótkoterminowo uniezależniamy się od węglowodorów, ale długoterminowo uzależniamy się od dostawców OZE, czyli głównie od Chin. 5. Wydaje się, że potrzebujemy dużych/średnich magazynów energii, takich zarządzalnych systemowo, żeby dyspozycja mocy miała informacje o stanie ich naładowania. Żeby trochę mniej trzymać „gorącej rezerwy węglowej”
@sebanrg4 сағат бұрын
Geniuszu analityczny, a nie przyszła Ci taka myśl do głowy że i to właśnie chodzi. Tam gdzie mówisz że niedobór mocy to po prostu taniej jest tą moc kupić za granicą 🤷 i nie opłaca się rzucać własnych droższych źródeł do produkcji. System Danii jest bardzo stabilny, nie mieli żadnych problemów z dostarczeniem energii od wielu lat. Czego nie można powiedzieć np o Polsce. A sugerowana przez ciebie elektrownia tylko wygenerowałaby o wiele większe koszty od importu.
@powerbelfer3 сағат бұрын
@@sebanrg W bieżacym tygodniu Szwecja i Norwegia, które wspierają Danię, zapowiedziały, że nie przedłużą umów o przesyle energii, bo zbyt duży pobór sprawia, że u nich ceny energii rosną. I nie uważam się za geniusza i właśnie dlatego studiuję rzeczywiste dane
@PatrickOnEngineering4 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał, dziękuję!
@mutombo494 сағат бұрын
Super wykład. Czy jest jakaś strona lub aplikacja gdzie można śledzić na bieżąco parametry energetyczne naszego kraju? W sęsie ile idzie z wiatru ile z węgla itd.?
@powerbelfer4 сағат бұрын
@@mutombo49 strona PSE, plus ta, o której wspomnialem
@MrJuTul35 сағат бұрын
Dzięki za świetny materiał! 👏
@mariusz765435 сағат бұрын
mocne - cale to ekobredzenie w konfrontacji z liczbami ...
@dariuszjaksa50645 сағат бұрын
Jest jasne jak słonce, że Francja i Niemcy będą głównymi producentami europy. W końcu mają nowa technologie np. Tokomaki a my dzięki naszym kochanym z Wiejskiej będziemy za energię sporo płacić....
@grzegorzmroczkowski34822 сағат бұрын
Coś niemcom ostatnio słabo idzie...
@Rafal386 сағат бұрын
Oczywiście że trzeba patrzeć co jest możliwe i pozbywać się węglówek z opóźnieniem, ale autor manipuluje faktami raz to elektrownia węglowa może i zajmuje 8km2/GW ale wyłączna znacznie większą powierzchnie, i jestem przekonany że mieszkańcy Staczy wolą jednak panele, chociaż sam jestem za tym aby ludzie sami sobie mogli montować panele na domach niż aby to były wielkie farmy. Co do inwestycji ze trzeba zainwestować 800 miliardów to ostatnie 30 lat było raczej falą błędnych decyzji głównie za sprawą lobbingu sektora węglowego. A co do czy musimy to nie jest kwestia że to da 1% ale raczej z powodu konkurencyjności gospodarki musimy przejść tą transformacje w aktualnych warunkach prawnych, a nawet jakby UE odeszła od roku 35 to inne kraje inwestując w OZE uzyskają tanią energię oraz regulacje które sprawą ze nasze towary będą niekonkurencyjne ze względu na ślad węglowy.
@bartowl7 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Polecam też Electricity Maps - jest tam pięknie zobrazowany przepływ energii pomiędzy zarówno krajami, jak i strefami energetycznymi.
@makukantube7 сағат бұрын
Po prostu swietny material!
@Rafal387 сағат бұрын
Patrząc w przeszłość tak to wygląda, ale w przyszłość jak się patrzy to może podkreślam może wyglądać inaczej, i to z powodu kilku czynników, pierwszy to super tania fotowolatika której można zbudować znacznie więcej (i ma to miejsce ilość budowanej i oddawanej foto jest rekordowa), drugi czynnik to bardzo mocno taniejące magazyny energii które pozwolą przesuwać nadwyżki z oze na noc a także w dalszej przyszłości na okresy bezwietrzne, trzeci aspekt to częściowo odblokowane wiatraki których może zacząć przybywać. Zauważ też jak zmienia się struktura produkcji energii tj jak wiele osób i firm inwestuje w własne elektrownie i magazyny to są miliony źródeł wytwórczych, konsumowanych na miejscu. Wiemy że pierwsze do wyłączenia idą elektrownie węgla brunatnego, potem kamiennego i zakładam że przez najbliższe 10 lat będzie okresem próby spięcia systemu energetycznego wraz z wyłączaniem elektrowni węglowych, na pewno wspieranych importem energii.
@MrZygmuncik4 сағат бұрын
To są bajki dla naiwnych .Ciekawe czemu Niemcom i Duńczykom, którzy władowali miliardy euro w OZE wciąż brakuje energii i muszą kupować od np. Francji.
@JanKowalski-dn9si8 сағат бұрын
Jasno i konkretnie. Musi Pan być świetnym wykładowcą.
@coyote_bergstein_8 сағат бұрын
Hmm z całym szacunkiem ale chyba jednak przesadził pan z tym, że na podstawie tych danych przeciętny użytkownik internetu wyciągnie wnioski. Przedstawił pan dane z okresu 1-2 lat, bez żadnego kontekstu (np. tego co działo się przed atakiem putina na Ukrainę oraz z tego co działo się przed wyłączeniem elektrowni jądrowych przez Niemcy). Nie przedstawił pan zmian cen surowców z których energię w Europie się produkuje. Zostawia pan przeciętnego użytkownika internetu z przekonaniem, że za aktualne problemy w energetyce odpowiadają niestabilne źródła energii co moim zdaniem bardziej zaciemnia obraz niż go rozjaśnia. Jednak proszę o komentarz, być może pana perspektywa jest inna.
@adam_lgadam_lg17208 сағат бұрын
W tej prezentacji nie było to istotne ile kosztuje jakie źródło energii. Tu przedstawiono twarde dane ile i z czego wyprodukowano energii.
@jakubiskra5234 сағат бұрын
Wojna na ukrainie odpowiada w dużym stopniu za sytuację energetyczną, dochodzi "ekologizm" . I te 2 rzeczy odpowiadają za wzrost produkcji z OZE, a oze jak to OZE będzie wprowadzało destabilizację.
@coyote_bergstein_4 сағат бұрын
@@adam_lgadam_lg1720 zgadzam się ale patrząc na komentarze mam mieszane uczucia co do tego jak podejdzie do tego filmu przeciętny użytkownik internetu, być może wystarczyło dodać pewne zastrzeżenie
@PawelJimmi9 сағат бұрын
Tylko Niemcy zamknęli swoje atomówki dopiero co, a problem starego zużytego OZE rozwiązali sprzedając to Polakom.
@miloszenkoСағат бұрын
Jakie stare OZE nam sprzedali? To bzdura bo nowy panel kosztuje 300 zł wiec nikt używanych brać nie będzie nawet w cenie złomu.
@PawelJimmi22 минут бұрын
@@miloszenko wiatraki i używane samochody, po powodzi 🙂
@andyk96859 сағат бұрын
Uwielbiam kiedy ktoś spokojnym głosem prezentuje jakieś dane. Wydaje mi się jednak że jedna sprawa nam umyka, a mianowicie wielkości na skali y. Pominięcie tego w odniesieniu do konkretnych krajów trochę zaburza faktyczną ocenę.Wiadomo że im dalej na północ tym mniej instalacji PV a więcej wiatraków. Do tego magazynowanie energii. Przy OZE to jest niezbędne. Np. Irlandia chyba jako jeden z pierwszych krajów w europie od kilku lat (2020) stosuje magazyny energii oparte o akumulatory Litowo-jonowe.
@jakubiskra5235 сағат бұрын
bateriami nie zmagazynujesz na więcej niż te 12-24h, zbyt drogo. Może wodorem lub jego pochodnymi by się dało ale nwm jak z kosztami.
@grzegorzmroczkowski34822 сағат бұрын
@@jakubiskra523 Wodór jest zbyt lotny do magazynowania w dłuższym terminie
@jakubiskra5232 сағат бұрын
@@grzegorzmroczkowski3482 naucz się czytać, "lub jego pochodnymi"
@spectaor9 сағат бұрын
Dzięki
@powerbelfer6 сағат бұрын
Proszę bardzo
@leszekporeysky644110 сағат бұрын
A teraz wyobraźmy sobie co będzie się działo, gdy już wprowadzą zakaz produkcji samochodów spalinowych a domy będą ogrzewane pompami ciepła.
@pleple0310 сағат бұрын
I co, dalej do urn chłopstwo pańszczyźniane. Głosować na polityczne kukiełki. A i tylko furmanką na prunt 😂
@SiempreConTrasto7 сағат бұрын
Pięknie ujęte. Chłopstwo pańszczyźniane głosuje na to czy dostanie batem ze wschodu, czy z zachodu.
@szlkok7 сағат бұрын
Taka prawda.
@wieslawpopielarski897411 сағат бұрын
cóż cała prawda, bardzo fziękuję power blelfrowi. tylko czy to cokolwiek zmieni w umysłach zaczadzonych OZE, bo tego zjawiska nie można inaczej nazwać? pewnie będą twierdzić, że za mało wiatraków i paneli by w ostateczniści oskarżyć o manipulację
@leszekporeysky644114 сағат бұрын
Z Pańskiej prezentacji wynika, że obecna polityka energetyczna rządu nie tyle jest błędna co ma znamiona dywersji.
@michaziomek5 сағат бұрын
Jest bardzo brudna, ale na razie w miarę stabilna.
@Diacon23017 сағат бұрын
To nie jest kwestia wycofania tylko wyczerpania złóż np w Bełchatowie, Czesi jak zwykle są roztropniejsi od nas i atom już mają, wiem do czego zmierzasz ale jak zwykle świat jest bardziej skomplikowany niż każdy z nas sądzi.
@leszekporeysky644114 сағат бұрын
Rok 2023 Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów", to jedna z kluczowych dla polskiej energetyki lokalizacji. Dzięki rządowemu wsparciu już niedługo może zyskać pozwolenie na wydobycie nowego złoża. Minister Sprawiedliwości zapowiedział dziś złożenie na jutrzejszym posiedzeniu Rządu odpowiedniego wniosku. Inwestycja w Bełchatowie jest niezbędna. To, co jest naszym głównym przesłaniem (...), to zdecydowana wola kontynuacji inwestycji w węgiel brunatny, w węgiel kamienny. Jutro złożymy do dokumentu rządowego wniosek, by rząd zdecydował się na inwestycje w złoże w Złoczewie. To jest niezwykle ważne, żeby w ten sposób dawać perspektywę
@BLuan77719 сағат бұрын
ciekawe dane, dziękuję za wartościowy materiał :)
@pablodelikat926319 сағат бұрын
Bardzo ciekawe źródło, dziękuję za materiał
@alabama465919 сағат бұрын
im więcej OZE w Europie to w tym kraju większa cena energii dla gospodarstw domowych im więcej energii z os=ze tym system jest bardziej zakłócony a stabilizacja kosztuje coraz więcej i karuzela się kręci w imię zielonego ładu cena wzrasta
@coyote_bergstein_9 сағат бұрын
W Polsce energia się nie bilansuje od co najmniej 10 lat ale problem jest dopiero od ok 2022, ciekawe dlaczego?
@alabama46597 сағат бұрын
@@coyote_bergstein_ kolego a gdzie się bilansuje
@alabama46596 сағат бұрын
@@coyote_bergstein_ ten problem dotyczy całej Europy jak zacznie kolega zmiany prawa w poszczególnych krajach Europy w zakresie prosumenta i PV dopiero wtedy wychodzi co nas czeka
@coyote_bergstein_3 сағат бұрын
@@alabama4659 bilansuje się np we Francji
@alabama46593 сағат бұрын
@@coyote_bergstein_ tylko ja mówię o energii z OZE
@pawemusia249320 сағат бұрын
Ciekawe czy ktoś jeszcze zwrócił uwagę ale energetyka jądrowa jest praktycznie nie modulowalna więc w żaden sposób nie ma możliwości współpracować z fotowoltaiką i turbinami wiatrowymi które są bardzo niestabilnymi źródłami energii.
@powerbelfer20 сағат бұрын
@@pawemusia2493 to jest trochę inaczej. Jednostki jądrowe mogą pracować przy róznych poziomach mocy, ale skoki z poziomu ma poziom przyspieszają zużycie. Ponieważ ten sprzęt jest bardzo drogi, to nikt nie zaryzykuje takiego szarpania
@romanl260819 сағат бұрын
To sa takie same turbogeneratory jak przy kotlach parowych ale moc reaktora nie jest szybkozmienna bo zachodzi tam szereg procesow o bardzo dlugim czasie trwania, np zatrucie ksenonowe..
@pawemusia24933 сағат бұрын
@@powerbelfer właśnie dlatego powiedziałem że są "nie modulowalne" a nie nie modulowane.
@pawemusia24933 сағат бұрын
@@romanl2608 i właśnie dlatego w żaden sposób nie współpracują z tymi "cudownymi" panelami i wiatrakami i dlatego Francja w ten badziew nie idzie.
@rafadrzewiecki1905Сағат бұрын
A to nie jest tak, że energetyka jądrowa po odjęciu kosztu amortzacji obiektu jest na tyle tania, że po prostu nie opłaca się jej modulować? Trochę jak z jazdą hybrydowym autem phev, jak jedziesz równo i ze stałą prędkością jedzie się na prądzie, bo jest "za darmo" a dopiero gdy potrzeba większej mocy dołącza się silnik spalinowy spalający drogie węglowodory by uzupełnić zapotrzebowanie?
@Diacon23021 сағат бұрын
Wniosek jest taki że potrzebujemy atomu który zastąpi stabilne źródło wegla brunatnego, to tak na początek bo tam gdzie ten wegiel sie wydobywa znamy daty zakończenia wydobycia, może za 10-15 lat ktoś w końcu te elektrownie wybuduje.
@powerbelfer21 сағат бұрын
@@Diacon230 Proszę zauważyc, że Czesi mają i atom i węgiel brunatny i z żadnego na razie się nie wycofują
@damianc87389 сағат бұрын
@@powerbelferI bardzo dobrze. Konserwowanie kopalń lub co gorsza ich likwidowanie kosztuje, więc chcą wykończyć złoża rozpoczęte dopóki można bo niewiadomo, jak to będzie kiedyś wyglądać..
@ortalionowywiesaw94554 сағат бұрын
Prawda jest taka, i to zostało już lata temu zauważone, że po wejściu nowej technologii energetycznej nie następuje rezygnacja z poprzednich. Rozwijający się gospodarczo kraj zużywa coraz więcej energii i każdy kolejny sposób pozyskiwania jest uzupełnieniem rosnącego zapotrzebowania.
@wojciechgaosz363921 сағат бұрын
Dzięki, miło posłuchać
@AA-vf3eu21 сағат бұрын
2:00 nie do konca jest tak ze wszystko musi sie bilansowac poniewaz sa bardzo duze tolerancje. w naszym gniazdku 230v moze sie zawierac w granicach 207-253volta a pamietajmy ze moc to iloczyn napiecia i natężenia pradu. Mozna latwo zrozumiec dlaczego dystrybucja trzyma sie blizej 253v w ustawieniach trafo. wiecej kasuja ludzi. jezeli odbiornik traktowac jako jakis rezystor to zwiekszenie napiecia pociaga za soba zwiekszenie natężenia pradu, a to oznacza wyzsze rachunki.
@powerbelfer21 сағат бұрын
@@AA-vf3eu Starałem się nie brnąć w szczegóły, żeby video zrozumiało więcej osób
@jacek292921 сағат бұрын
Teoria spiskowa. Bo większa moc to najczęściej szybsze wykonanie zadania. Odbiorniki domowe poza żarówkami stanowiącymi w energochłonnych gospodarstwach domowych może 1% zużycia bazują na pracy jaką mają wykonać do określonego działania, lub stabilizują się na wyjściu same. np. Woda w czajniku po prostu zagotuje się szybciej. Samochód elektryczny naładuje się szybciej, a laptop będzie miał to w d... jakie jest napięcie w sieci i będzie zużywał tyle samo.
@AA-vf3eu20 сағат бұрын
@@jacek2929 prawo ohma nie jest teoria spiskowa a faktem. widzę ze dobrze rozumujesz ale nie polaczyles kropek. wiekszosc zasilaczy bedzie tracic wiecej energii w postaci ciepla w przypadku podniesienia napiecia bo bazuja na stabilizatorach stalego napiecia ktore wymaga elektronika.
@jacek292920 сағат бұрын
@AA-vf3eu jakby tak było jak piszesz to najlepiej jakby w sieci był 1v 🤣 A prawda jest taka że oczekujemy pracy. Logika chłopie.
@AA-vf3eu20 сағат бұрын
@jacek2929 no nie bo ja mowie o zakresie tolerancji napiecia do ktorej kazde urzadzenie w teorii jest dostosowana. twoj telewizor zasilany 207v będzie tak samo pracowal jak zasilany 253v tyle ze będzie zuzywal duzo mniej energii elektrycznej. i oto tu chodzi. ja rozmawialem z ekipami instalatorrow tauronu i oni maja powiedziane by tak ustawić napiecie zeby ten na koncu linii mial 230v a ze linia dluga to trzeba nominalnie 240v ustawiac. jest czerwiec słońce to falowniki bez problemu podbijaja do 253v i wyżej.
@quercusogrody-wycinkadrzew920422 сағат бұрын
Po to się stawia magazyny by miec w okresach bezwietrznych. Prawda? A teraz ogniwa kosztują grosze.
@cezaryczech381722 сағат бұрын
Na ile tysięcy megawatów tych magazynów można zainstalować i jakie to bedą koszty?
@quercusogrody-wycinkadrzew92049 сағат бұрын
@cezaryczech3817 policz sobie. 1 kWh to 50 $, czyli okolo 200 zł. Plys pierdoły jak przewody, obudowa, bms czyli pewnie 250 zl od kWh
@RobertXi-e8l3 сағат бұрын
A będą jeszcze tańsze i bardziej wytrzymałe
@cezaryczech38172 сағат бұрын
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Magazyny energii elektrycznej mogą nabrać znaczenia ale jedynie w gospodarstwach indywidualnych i pod warunkiem, że państwo pozwoli na ładowanie z sieci w szczytach produkcji a rozładowywanie w dołkach. W skali kraju magazyny w rozumieniu akumulatorów nie będą miały nigdy dużego znaczenia. Elektrownie szczytowo pompowe owszem .
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Сағат бұрын
@cezaryczech3817 po czym wnosisz, że nie bedą miały znaczenia? Jesli przechodzimy na OZE, to jak najbardziej bedą miały
@krzysztoflorkowski559722 сағат бұрын
Świetny materiał, komentarz na 5. Będę zaglądać
@powerbelfer6 сағат бұрын
Zapraszam
@slawomirgrabowski2963Күн бұрын
Importu? Ciekawe skąd… Dookoła same biedaki elektryczne😊
@cezaryczech381722 сағат бұрын
Polecam mapkę ze strony pse dane systemowe. Bardzo ciekawe obserwacje na bieżąco pracy polskiego systemu energetycznego.
@jacek292921 сағат бұрын
ogólnie to analiza słaba bo samym Niemcom brakowałoby 30GW mocy co jest brednią. Być może te zapotrzebowanie obejmuje po prostu tranfery, dlatego kraje ościenne trzymają się dobrze bo nie mają do kogo transferować prądu.
@lookash726317 сағат бұрын
@@jacek2929 ale Niemcy importują energię z Francji i to kilkadziesiąt TWh rocznie jak nie więcej dokładnych liczb nie pamiętam niestety piszę z głowy
@ukaszw.5461Күн бұрын
Polecam jak chińczycy szykują się na kryzys energetyczny - niejednoznaczne
@ukaszw.5461Күн бұрын
Polecam prof Mielczarski - raport Tarnogorski. Profesor ujawnia. Ten raport wstrząśnie Polską
@wspolrzednebiegunowe227922 сағат бұрын
Profesorek bredzi i nie ma pojęcia o czym mówi. Panele fotowoltaiczne na 7lat? Elektrownie atomowe to przestarzała technologia? Zwykły węglowy lobbysta nic więcej.
@ukaszw.5461Күн бұрын
Polecam wejść na electricity map, struktura wytwarzania prądu z różnych źródeł w europie co godzinę.
@psotek8685Күн бұрын
Fajny vlog - i ciekawy prezentacja temat. Tylko jeśli mogę to dla mnie przydało by się jego pogłeienie bo to wszystko prawie tutaj ja już wiedziałem :) Moje propozycje: a) Jak dokładnie jest rozlicznana praca elektrowni węglowych jako backupu do niestabilnego wiatru/słońca (w okresach kiedy ta generacja jest duża !) b) Jaki jest bilans przepływów energi w siechch Ue (zwłaszcza europy centralnej - PL/DE/Cz/Benelux c) Opróc zprzepływów samej energi i jakie to są koszty rozliczeniowe (w okresie kiedy np słońce świeci latem to cała ten opbszar ma spore nadwyżki które kosztyują wtedy ujemnie - taniej więc było by je wyłaczać chyba niż "exportować" ?!? d) Dlaczego w PL tak mało jest elektrowni wodnych ciągle - nawet na tle Czech te nasze moce są żałosne (biorąc pod uwagę obszar i ludność - wiem że góry pomagają ale jednak ESP można budować spokojnie nawet na wyżynach) e) Jak autokonsumcja w domach wpływa na zapotrzebowanie(tj redukcję !) - to jest zwykle pomijane a wydaje mi się że zwłaszcza w PL gdzie mamy dużo instalacji indywidualnych (w przeciwieństwie do np Czech ale też De) należało by wspominać o tym mówią PV i to wydaje mi się najlepszy kierunek rozwoju tego segmentu.
@powerbelferКүн бұрын
@@psotek8685 o energetyce wodnej będzie osobny odcinek. Jak wspominam w filmie moją specjalizacją są pojedyncze instalacje i maszyny, a nie całe systemy krajowe. Przepływy można sprawdzać na bieżąco ma stronie PSE
@ireneusz6261Күн бұрын
Koniecznie trzeba dostarczyć link do tego wykładu paniom Hening Kloska i Zielińska, potrzebują tej wiedzy
@ukaszw.5461Күн бұрын
W 2023r. najdroższy prąd w Europie był w jako cena hurtowa energii na giełdzie oraz w nawiasach podano niekiedy cenę rzeczywistą na fakturze z wszystkimi opłatami dla klienta indywidualnego końcowego i firm: 1. Włochy 0,13EURO/kWh (bardzo dużo importują bo mają bardzo dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, trochę fotowoltaiki), (cena za prąd 0,32 euro/kWh dla klienta i 0,23 firm) 2. Irlandii 0,12EURO/kWh (dużo importują bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, bardzo dużo wiatrowych), (cena za prąd 0,50 euro/kWh dla klienta i 0,27 firm) 3. Grecja 0,12E/kWh (dużo importują bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, dużo fotowoltaiki), (cena za prąd 0,25 euro/kWh dla klienta i 0,17 firm) 4. Polska 0,11E/kWh (mamy dużo nierentownego węgla kamiennego i koszty ETS z tym związane oraz brak el. jądrowej, trochę fotowoltaiki), (cena za prąd 0,24 euro/kWh dla klienta i 0,24 firm) 5. Szwajcaria 0,10E/kWh (to jest poprostu drogi i zamożny kraj) Inne kraje: 6. Węgry 0,10E/kWh (importują bo mają dużo elektrowni gazowych, dużo fotowoltaiki, tochę jądrowych), (cena za prąd 0,12 euro/kWh dla klienta i 0,28 firm) 7. Czechy 0,10E/kWh (importują bo mają elektrownie z węgla kamiennego i koszty ETS z tym związane, trochę jądrowych), (cena za prąd 0,32 euro/kWh dla klienta i 0,18 firm) 8. Francja 0,10E/kWh (bardzo dużo ekportuje energii elektrycznej, mają bardzo dużo elektrowni jądrowych ale są przestarzałe i potrzebują remontów), (cena za prąd 0,25 euro/kWh dla klienta i 0,22 firm) 9. Niemcy 0,10E/kWh (importują bo mają trochę węgla, trochę gazu oraz brak el. jądrowej, ale dużo fotowoltaiki i wiatrowych), (cena za prąd 0,40 euro/kWh dla klienta i 0,22 firm) 10. Holandia 0,09E/kWh (importuje bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, ale bardzo dużo fotowoltaiki i dużo wiatrowych) (cena za prąd 0,27 euro/kWh dla klienta i 0,23 firm) 11. Portugalia 0,09E/kWh (importuje ale tani prąd z Hiszpanii, mają dużo fotowoltaiki i wiatrowych), (cena za prąd 0,20 euro/kWh dla klienta i 0,14 firm) 12. Hiszpania 0,09E/kWh (ekportuje energię elektryczną, bardzo dużo fotowoltaiki i bardzo dużo wiatrowych z którymi dobrze współpracują elektrownie gazowe), (cena za prąd 0,21 euro/kWh dla klienta i 0,16 firm) 13. Dania 0,09E/kWh (bardzo dużo wiatrowych, dużo fotowoltaiki, elastyczny tani import z Szwecji i Norwegi oraz elastyczny drogi eksport do Niemiec i W. Brytanii), (cena za prąd 0,35 euro/kWh dla klienta i 0,12 firm) 14. Finlandia 0,06E/kWh (importuje ale tani prąd z Szwecji, mają trochę elektrowni jądrowych, bardzo dużo wiatrowych i dużo wodnych), (cena za prąd 0,21 euro/kWh dla klienta i 0,08 firm) 15. Norwegia 0,05E/kWh, (bardzo dużo wodnych) (cena za prąd 0,18 euro/kWh dla klienta i 0,07 firm) 16. Szwecja 0,04E/kWh (dużo eksportuje, mają dużo elektrowni jądrowych, dużo wiatrowych i bardzo dużo wodnych) (cena za prąd 0,20 euro/kWh dla klienta i 0,08 firm) Z powyższych czynników można wysnuć wniosek, że najlepiej mieć: mało węgla, trochę gazu (dla elastyczności) wraz z dużo wiatrowych i z dużo fotowoltaiki, dużo wodnych (nie wszędzie się da, więc) lub dużo jądrowych, duża przepustowość eksportowo/importowa z różnych kierunków (największa z Niemiec i Szwecji) dla elastyczności.
@powerbelferКүн бұрын
@@ukaszw.5461 Wydaje mi się, że z Pana zestawienia wynika przede wszystkim, że najlepiej to nie mieć ETS. A z danych, które pokazałem w video wynika, że kraje z dużym udziałem energetyki wiatrowej muszą się ratować importem
@ukaszw.5461Күн бұрын
Najlepszy mix elektroenergetyczny (na chwilę obecną, gospodarka emisyjna) w wytwarzaniu prądu elektrycznego mocy zainstalowanej to: 29GW (maksimum zapotrzebowania mocy, 180 TWh na rok)= 9GW atom, 5GW węgiel (możliwa redukcja do 2,5GW), 15GW gaz (zużycie ok. 5,9 mld m3, używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 36GW OZE (mniejsza sprawność dlatego przewymiarowanie 2-krotne: w tym 15GW słońce, 10GW wiatr na lądzie, 7GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +2GW baterie, +4GW szczytowo-pompowe, +8GW możliwość importu (gdy w Polsce nie świeci, nie wieje i jest drogi gaz a w krajach sąsiednich jest taniej). Koszt około 600 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 300 mld zł) i koszt tzw. LCOE (koszt produkcji prądu z amortyzacją) ok. 371 zł/MWh (po odjęciu 280 zł/MWh). Gdyby przestawić prawie całą gospodarkę na bezemisyjną zasilaną wyłącznie prądem (transport elektryczny, ciepłownictwo elektryczne z pompami ciepła), plus znacząco poprawić efektywność energetyczną (termomodernizacja budynków do standardu 65kwh/m2/rok) plus produkcja wodoru dla przemysłu i transportu ciężkiego, to najlepszy mix wyglądałby następująco: Zapotrzebowanie (55GW maksimum zapotrzebowania mocy ) 400 TWh na rok= 9GW atom, 23GW gaz (zużycie 2 mld m3 używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 114GW OZE ( w tym: 27GW słońce, 35GW wiatr na lądzie, 45GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +100GWh baterie (cieplne np. bojlery, bufory, magazyny ciepła oraz elektrochemiczne np. baterie w samochodach elektrycznych, domowe magazyny energii, duże magazyny), +4GW szczytowo-pompowe, +35GW elektrolizerów do produkcji wodoru (potrzeba 110 TWh prądu, który wyprodukuje 2,5 mln t H2). Koszt około 1300 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 1000 mld zł) i koszt tzw. LCOE ok. 384 zł/MWh (po odjęciu 320 zł/MWh) + 100 mld zł na sieci przesyłowe, +1500 mld zł na termomodernizację i efektywność energetyczną, +1000 mld zł na transport. Razem koszt całkowitej transformacji to z lekka = 3600 mld zł (perspektywa do 2055roku to = 2055-2024= 31 lat, 38 mln mieszkańców. 3600 mld zł / 38 mln mieszkańców / 31 lat = 3100 zł rocznie każdego Polaka przez 31 lat. W gospodarce bezemisyjnej jesteśmy suwerenni surowcowo i możemy odliczyć wydatki poniesione corocznie na import (gazu, węgla, ropy) ok. 150 mld zł. Co daje po 31 latach 4650 mld zł (trzeba pomniejszyć około 2-3 krotnie, musimy najpierw przecież z czegoś wyprodukować naszą bezemisyjną gospodarkę, czyli z importowanych paliw kopalnych), co daje po 31 latach około 1500 mld zł oszczędności. Wydatki minus oszczędności to transformacja będzie nas finalnie za 31 lat kosztować około 2000 mld zł.
@powerbelferКүн бұрын
@@ukaszw.5461 Rzeczywiste dane pokazane w filmie przeczą tezie, jakoby duży udział OZE gwarantował stabilność sieci. Tak jest tylko w Hiszpanii oraz w krajach z energetyką wodną
@slawomirgrabowski296321 сағат бұрын
Ponieważ nie zawsze wieje i nie zawsze świeci, zawsze trzeba ekwiwalent mocy OZE pobudować jako nie OZE. To oczywiście jest droższe od budowania samych tradycyjnych. Po co więc stawiać OZE?
@michaziomek21 сағат бұрын
@@slawomirgrabowski2963 Jeszcze nie przesłuchałem wykładu, ale jak dla mnie oze jest tańsze i nie wykorzystuje paliwa. Można kupić zapas paliwa i mieć 'w odwodzie' - wtedy średni roczny koszt spada. Problem jest oczywiście w czasie rozkulania standardowej elekrowni (tutaj chyba węgiel leży, ale gaz i atom dają radę)
@michaziomek21 сағат бұрын
Tańsze - ponieważ nie wykorzystuje paliwa. W instalacji pewnie jest droższe za MWh.
@slawomirgrabowski296321 сағат бұрын
@@michaziomek atom z tego, co widzę z reguły pracuje na całą naprzód przez cały czas. Do regulacji używają wodnych i gazowych
@tomaszkozak9925Күн бұрын
Świetny materiał. Dziękuję
@marekdelegiewicz7579Күн бұрын
Przez OZE sami stwarzamy sobie kłopoty 😂😂😂
@powerbelferКүн бұрын
@@marekdelegiewicz7579 OZE jako takie nie jest złe, jeśli się je trzyma w rozsądnym zakresie. No i nie dotuje kosztem innych źródeł
@ukaszw.5461Күн бұрын
@@powerbelferPolecam zbigniew dylewski - jesteśmy w czarnej.......
@mehow35717 сағат бұрын
Głupotą nie jest OZE a nie inwestowanie w jej buforowanie/składowanie. Np. elektrownie szczytowo-pomopwe, ect. Przy kopalinach płacimy grube miliardy za import gazu, ropy i węgla. Tak, importujemy mnustwo węgla. Pieniądze wypływają z naszej gospodarki za granicę. Przy OZE - pieniądze zostają w Polsce i tu "krążą" a nie wzbogacają innych. Przykład z Irlandii: Jak mają nadwyżkę prądu: pompują wodę do zbiornika na wzniesieniu. Przy deficycie - spuszczają ją i turbiny generują prąd. Ta elektrownia szczytowo-pompowa jest blisko Dublina. Jest wiele sposobów przechowywania energii na dużą skalę - tylko trzeba chcieć, a nie płacić Putinom i innym. W zimie mnustwo energii jest wykorzystywanych do celów grzewczych - polecam poszukać jak Nordyki sobie z tym właśnie zaczęli radzić: składując energię słoneczną podgrzewająć potężny zbiornik z piaskiem, a w zimie odzyskując ciepło. Można? Można - trzeba tylko chcieć nie płacić innym za granicą, a własnym obywatelom i przedsiębiorstwom. Tylko wtedy wały ciężko robić, bo na imporcie zza granicy łatwo "skubnąć" albo dać licencje "swoim kolesiom"
@marekdelegiewicz757913 сағат бұрын
@mehow357 polska ma swój węgiel nie musi nikomu płacić
@misterkoko--fu3 сағат бұрын
My nie tworzymy problemów, to problemy są tworzone nam przez osoby zarządzające, albo z głupoty, albo z chęci zysku. O to wypada zapytać
@krzysztofkorol2386Күн бұрын
Jestem bardzo ciekaw jak będzie wyglądał wykres gdy nałoży się wszystkie dane dla całej europy w jednakowej podstawie czasowej oraz jak wyglądają przepływy.
@powerbelferКүн бұрын
@@krzysztofkorol2386 Na kontynencie zapotrzebowanie jest pokryte. Przepływy: od Norwegii i Szwecji na południe, od Francji - na wschód i południe (Włochy)
@BartomiejSocik-ue9izКүн бұрын
pozrd
@ukaszw.54615 күн бұрын
Najlepszy mix elektroenergetyczny (na chwilę obecną, gospodarka emisyjna) w wytwarzaniu prądu elektrycznego mocy zainstalowanej to: 29GW (maksimum zapotrzebowania mocy, 180 TWh na rok)= 9GW atom, 5GW węgiel (możliwa redukcja do 2,5GW), 15GW gaz (zużycie ok. 5,9 mld m3, używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 36GW OZE (mniejsza sprawność dlatego przewymiarowanie 2-krotne: w tym 15GW słońce, 10GW wiatr na lądzie, 7GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +2GW baterie, +4GW szczytowo-pompowe, +8GW możliwość importu (gdy w Polsce nie świeci, nie wieje i jest drogi gaz a w krajach sąsiednich jest taniej). Koszt około 600 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 300 mld zł) i koszt tzw. LCOE (koszt produkcji prądu z amortyzacją) ok. 371 zł/MWh (po odjęciu 280 zł/MWh). Gdyby przestawić prawie całą gospodarkę na bezemisyjną (transport elektryczny, ciepłownictwo elektryczne z pompami ciepła), plus znacząco poprawić efektywność energetyczną (termomodernizacja budynków do standardu 65kwh/m2/rok) plus produkcja wodoru dla przemysłu i transportu ciężkiego, to najlepszy mix wyglądałby następująco: Zapotrzebowanie (55GW maksimum zapotrzebowania mocy ) 400 TWh na rok= 9GW atom, 23GW gaz (zużycie 2 mld m3 używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 114GW OZE ( w tym: 27GW słońce, 35GW wiatr na lądzie, 45GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +100GWh baterie (cieplne np. bojlery, bufory, magazyny ciepła oraz elektrochemiczne np. baterie w samochodach elektrycznych, domowe magazyny energii, duże magazyny), +4GW szczytowo-pompowe, +35GW elektrolizerów do produkcji wodoru (potrzeba 110 TWh prądu, który wyprodukuje 2,5 mln t H2). Koszt około 1300 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 1000 mld zł) i koszt tzw. LCOE ok. 384 zł/MWh (po odjęciu 320 zł/MWh) + 100 mld zł na sieci przesyłowe, +1500 mld zł na termomodernizację i efektywność energetyczną, +1000 mld zł na transport. Razem koszt całkowitej transformacji to z lekka = 3600 mld zł (perspektywa do 2055roku to = 2055-2024= 31 lat, 38 mln mieszkańców. 3600 mld zł / 38 mln mieszkańców / 31 lat = 3100 zł rocznie każdego Polaka przez 31 lat. W gospodarce bezemisyjnej jesteśmy suwerenni surowcowo i możemy odliczyć wydatki poniesione corocznie na import (gazu, węgla, ropy) ok. 150 mld zł. Co daje po 31 latach 4650 mld zł (trzeba pomniejszyć około 2-3 krotnie, musimy najpierw przecież z czegoś wyprodukować naszą bezemisyjną gospodarkę, czyli z importowanych paliw kopalnych), co daje po 31 latach około 1500 mld zł oszczędności. Wydatki minus oszczędności to transformacja będzie nas finalnie za 31 lat kosztować około 2000 mld zł.
@annabella22444 күн бұрын
Nie wiem czy ktokolwiek to przeczytał. Wydaje mi sie ze podawane liczby sa w większości oparte na załozeniach ktore wcale nie musza byc prawdziwe, a juz NA PEWNO nie uwzgledniają rozwoiju giospdoarczgo który spowoduje znaczny zwrost zuzycia energii. Dlatego unia zaklda zerowy wzpst gospdaczy, bo wtedy żadna transofnacja nie bylaby mozliwa. Jest zreszta bezsensowana, bo mamy węgla brnatnego minimum, na 100 lat przy zalozniu budowy wielu nowych elektowni weglowych. Elektronie te wytwortża dwutelenk wegla ktopry jest baedzo potrzebny roslinom w Poslce. Mamy duzy porocent lasow i ląk a takze duzą produkcje rolną. Daletego chca nam to wszystko zlikidowac, a w zamian zrobic na terenie Polski olbrzymie magazyny dwutlenku wegla. Jak dla mnie cala ta transformacja energetyczna jest chora.
@annabella22446 күн бұрын
Pierwsze i zasadnicze kłamstwo. Emisja dwutlenku węgla przez człowieka NIE MA żadnego wpływu na klimat. Wszystkie opracowania to wskazujące są fałszywe, ponieważ istnieją takie, które wykazują ich fałszywość i manipulacje danymi. O wiele bardziej szkodliwe dla środowiska jest wyrzucanie śmieci do oceanów.