Pełna profeska . Krótkofalówka jest ale kasku już zabrakło 👏
@Na_Kole_Lub_Bez26 күн бұрын
Bym skomentował Twój najnowszy film, ale ma przeznaczenie KZbin kids i nie ma jak komentować :/ Zazdroszczę takiej wyprawy, ja nie mam chyba takiej firmy i takich umiejętności. Pozdrawiam serdecznie i łapka w górę :)
@ostrowgore25 күн бұрын
@@Na_Kole_Lub_Bez mamy też nieletnich podopiecznych wiec to tez filmik dla nich. co zrobic... takie zasady YT. Ja też słabo na pocztątku wyglądałem pod względem kondycji ale dzięki Szerpom Nadziei wziąłem się za siebie bo tam nie może być lipy, szczególnie żeby nie odstawać w zespole. Mam wrażenie że to ja wiecej z tej działalnosci wynosze niż nasi podopieczni. pozdro link do filmu Szerpowie Nadziei dla osób niewtajemniczonych. Zapraszam do wsparcia. kzbin.info/www/bejne/jZqvpmufiZmlsMkfeature=shared
@marop59942 ай бұрын
Szedłem tedy w niedziele solo w sumie dwa momenty byly dosc trudne jak dla mnie pierwszy to kawalek grani a drugi to pionowa sciana i kawelek nad sciana pozniej byle do gory do Malego Kiezmarskiego a pozniej na Kiezmarski na lajcie, ale zejscie z Kiezmarskiego do przeleczy Huncowskiej juz bylo jak przez mgle a od przeleczy w dol patrzac w strone przeleczy lomnickiej to jakas porazka zbyt krucho jak dla mnie kazdy krok pelne skupienie, a pozniej sie okazalo ze lepszy wariant to wejscie na Huncowski szczyt i zejscie z niego w strone skalnatego plesa.
@ostrowgore2 ай бұрын
@@marop5994 ja z kolegami zatrzymałem się właśnie przed pionową ścianą. tam dopadła nas chmura/mgła. z tego co zdążyłem się zorientować to na Huńcowski lepiej nie wchodzić tylko obejść go od strony Huńcowskiej doliny, choć widziałem ludzi że i na Huńcowski wchodzili ale raczej przez przypadek, bo nie wiedzieli że lepiej obejść dookoła. Dzięki za info. Może jeszcze tą drogę kiedyś uda się zrobić ale warun musi być nienaganny. Trochę ludzi jednak w tym miejscu poginęło. Pozdro.
@zofiahermann-wielgus98222 ай бұрын
Byłam w lipcu pierwszy raz, wczoraj drugi raz. Na c/d ugrzęzlam ale c zrobilam😂😂 plus wszystkie ponizej c😊😊
@ostrowgore2 ай бұрын
@@zofiahermann-wielgus9822 zapewnie jesteś w 0,5 % społeczeńtwa które tego dokonało.
@SarasisW2 ай бұрын
Zachęciliście mnie, żeby tam jechać w przyszłym tygodniu :) Fajny film pokazujący trasę 👍 Oczywiście like i sub leci 😉
@ostrowgore2 ай бұрын
@@SarasisW daj znać jakie wrażenia i jak to ma się do filmu, a może też coś nakręcisz...
@SarasisW2 ай бұрын
@@ostrowgore postaram się 😉
@rttr29752 ай бұрын
podchodzenie z luzem na linie jak np. w 4.30 i ok. 9 min. czy 15 min może być dużym zaskoczeniem w przypadku lotu.
@ostrowgore2 ай бұрын
dzięki za uwagę. kamera ma utraszerokokątny obraz wiec trudno ocenić widzowi poziom trudności. Na Drodze przez Płytę się nie lata. Nie chce tu wyjść na jakiegoś ryzykanta ale droga przez płytę jest na tyle łatwa dla osób które już się wspinają na czwórkowych drogach, że tutaj są może ze 3 miejsca gdzie dla spokojności ducha trzeba jakiś przelot założyć. Najczęściej przeloty jakie zakładałem raczej podtrzymywały line niż były konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zaprawiony turysta wejdzie tam normalnie a lina tylko do zjazdu. To oczywiście tylko moja subiektywna ocena i nie zachęcam by próbować bez wiedzy i umiejętności, bo to co dla mnie łatwe to dla innych może być nie do przejścia, a wręcz stanowić śmiertelne ryzyko. Paradoksalnie najniebezpieczniej jest na podejściu i powrocie z Mnicha. Tam mimo stosunkwo łatwego terenu jest dużo luźnego materiału, cieki wodne, przez to mokre skały, nie ma asekuracji i tam tak na prawdę trzeba uważać najbardziej, na spokojnie, Polecam obejrzeć do końca, jesli ktoś się szykuje na Mnicha, bo dróg powrotnych jest wiele a niektóre dość ryzykowne. Mimo wszystko polecam tą turnię, lity granit. Fajny wspin tam jest niezależnie od drogi.
@rttr29752 ай бұрын
@@ostrowgore chodziło mi o zasadę niż konkretną drogę
@ostrowgore2 ай бұрын
@@rttr2975 w górach konieczna jest większa elastyczność co do "zasad". Wynika to z konieczności większego tempa gdyż ze ściany nie da się tak szybko zejść jak w skałach. Stąd pozornie większe ryzykowanie ale decyzje i postępowanie to wypadkowa wielu zmiennych i za każdym razem wymaga własnej oceny. W tym dniu skała była idealnie sucha i but na tarcie pięknie trzymał, na rękach prawie nie trzeba było się podciągać. Można było na spokojnie wejść na szczyt bez liny. Ale to tylko moja subiektywna ocena.
@mirosawgrabiec85203 ай бұрын
👏🤝👍👍👍👍fajnie . Pozdrawiam
@mirosawgrabiec85203 ай бұрын
Dobra decyzja . Góry poczekają a życie jest tu tylko jedno. To nie żaden wstyd. Ja też się wycofuję gdy zgubię ścieżkę lub gdy pogoda się psuje. Jest to rozsądna decyzja choć zawsze nie łatwa gdy już się dużo przejdzie a do szczytu niedaleko. Szacun 👍👍👍🤝👏🙂
@ostrowgore3 ай бұрын
@@mirosawgrabiec8520 w zeszłym tygodniu chyba właśnie na tej drodze zginął turysta bo zabłądził we mgle i wbił się w trudny teren Małego Kieżmara. Moi towarzysze mają sarkastyczne poczucie humoru i ze względu na dobrą znajomość pozwalają sobie na prowokacje ale upokajam nie jestem im dłużny żadnego żarciku 😆 Wrzucam takie filmiki z wycofów żeby nie kreować złudnego poczucia, że wszędzie można wejść jak tylko się tego pragnie. Ta droga jest bardzo długa i wyczerpująca, w filmie nie ma tego fragmentu jak koledzy odpłynęli w samochodzie jak bobasy. Ja to na powrocie maszerując już zasypiałem tak zmęczony byłem. Równisz przesyłam słowa uznania za wsparcoe decyzji. Zawsze bezpiecznych powrotów.
@mirosawgrabiec85203 ай бұрын
Tak zgadza się zginął turysta jak schodził z kieżmarskiego i spadł. Masz rację. Ludzie są młodzi to wiadomo że adrenalina buzuje w nich , sam taki byłem i chodziłem w góry żeby zaliczać a teraz chodzę żeby zdobywać i nasycam się tą przyrodą i tymi widokami i też na własne potrzeby nagrywam sobie z każdego przejścia filmik. Pozdrawiam i czekam na następne fajne filmiki 👍👍👍🤝👏🙂
@katarzynanowak59013 ай бұрын
Wspaniali jesteście ❤
@ostrowgore3 ай бұрын
@@katarzynanowak5901 dziękujemy za wsparcie, tylko oddajemy to co dostaliśmy
@_Sparrowsky3 ай бұрын
Graty ;)
@jolantacieszynska33123 ай бұрын
Tam dotrzeç, nielada wyczyn💪💪💪👌
@jolantacieszynska33123 ай бұрын
Gratulacje☺💪💪💪 Z perspektywy tej kamerki, straszno😜⛰🗻
@ostrowgore3 ай бұрын
dzięki 😊 paradoksalnie najwięcej wątpliwości miałem na podejściu kiedy zobaczyłem człowieka na stojącego na tym szpikulcu. wtedy kolana mi zmiękły ale na samym szczycie czułem się pewnie, chyba przywykłem do takiej ekspozycji ale nie zawsze tak było. za pierwszy razem na Rysach czy Kozim czułem mocny dyskomfort psychiczny na granicy lęku. przy zejściu udało mi się uchwycić moment kiedy ktoś stoi na szczycie Mnicha na zdjęciu 32:48. Góra z pewnością nie przereklamowana choć bywa tłoczno.
@jolantacieszynska33123 ай бұрын
@@ostrowgore podziwiam, chodze po Tatrach, Rysy przede mną, narazie Swinica od Zawratu jesienią, Krywań latem, Świnica zimą od Kasprowego, dużo mam marzen co do Tatr, dlatego brawo, brawo panowie💪💪💪⛰️.
@jolantacieszynska33123 ай бұрын
@@ostrowgore pomniejsze szczyty tez oczywiście, Slawkowski Szczyt, Chopok , Dziambor i.t.p niższe. Przede mną trekking w Himalaje w 2925 w kwietniu. Przygotowywuje sie na różne sposoby💪.
@ostrowgore3 ай бұрын
@@jolantacieszynska3312 swoje trzeba wychodzić, człowiek nabiera obycia i pewności swoich możliwości, a te czuć że zwiększają się. powodzonka w eksploracji gór i zazdroszczę himalajskich widoków. pozdrawiam.
@arturlucas813 ай бұрын
Karol - dlaczego nie używacie ekspresów górskich ??? Przesztywniło wam linę już na starcie jak wsadziłeś tego czerwonego mechanika. Potem już na Płycie walczysz z liną co jest lekko niebezpieczne i nie komfortowe. Poza tym gratulacje! Jak byś chciał się wybrać na Robakiewicza kiedy to daj znać. Może bym się przeszedł z Wami
@ostrowgore3 ай бұрын
@@arturlucas81 to prawda z czerwonym mechanikiem, przy montażu filmu sam się zastamawiałem czemu nie dałem ekspresu górskiego, po prostu łatwo było i chyba trochę zlekceważyłem przesztywnienie ale fakt faktem, tymbardziej że szpeju było pod dostatkiem. Na Robakiewicza właśnie serce się wyrywa ale chyba jakis dzień w tygodniu we wrześniu dopiero, bo teraz trudno mi wygospodarować czas ze wzglę na obowiązki zawodowe i sezon urlopowy. Ale na pewno odezwę się jak sytuacja się wyklaruje 😁
@user-hy2ry3if8h3 ай бұрын
Alez tom piknie! Swietna robota, Panowie. Gratulacje!
@1408heh3 ай бұрын
Gratulacje! Super wyprawa, ale trzeba iść na Zadniego Mnicha :)
@ostrowgore3 ай бұрын
@@1408heh i wzajemnie 😜 Zadni trzeba mieć opanowany, bo może być tak, że na zwykłym Mnichu będzie oblężenie, wtedy Zadni jest dobrą altetnatywą.
@arturlucas814 ай бұрын
Jaką drogą?
@ostrowgore4 ай бұрын
@@arturlucas81 plan był na Robakiewicza z wariantem czwórkowym. Tak mieliśmy rozpykane topo ale zespół przed nami pomylił drogi i przyblokowali Robakiwicza podczas wycofu. Z racji tego że akcja była nastawiona na popołudnie i nie przewidywała oczekiwania pod ścianą skończyło się na drodze przez płytę. Szalę z decyzją przechylił jeden z kolegów który zaczął narzekać na kolano, odpuściłem mu bo dwa tygodnie wcześniej to on mi odpuścił jak próbowaliśmy Mnicha a na podejściiu stanołem na lużny wytopiony kamień i wpadłem nogą do dziury zaliczają stłuczenie powyżej kostki. Wtedy schodziłem totalnie rozsznurowanym butem bo inaczej nie szło isć. Tym razem podejście było już w letnich warunkach. Co się odwlecze to nie uciecze. Dzień ładny, przyjemny, w dobrym towarzystwie, wszystko gładko poszło. Nawet na szczycie nie jest tak strasznie w porównaniu to tego, gdy patrzysz na człowieka stojącego na szczycie od strony Ceprostrady 😅 kolana się uginały mimo tego że klikadziesiąt minut temu sami tam staliśmy. Pewnie zmontuję z tego film ale na razie ciężko czasem.
@arturlucas814 ай бұрын
@@ostrowgorea to byłeś pierwszy raz na Mnichu ? Polecam drogę Klasyczną, fajne IV wspinanie
@ostrowgore4 ай бұрын
@@arturlucas81 na szczycie pierwszy raz. tak jak wczesniej wspominałem ze dwa tygodnie wcześniej wycof był jakies 25m od szczytu. Stłuczenie zaczynało coraz mocniej dokuczać oraz brak płynów.Mój błąd przy pakowaniu że za mało zabrałem. aaa no i za pierwszym razem nie wziąłem uchwytu do kamery 🤣 bez kamery się nie liczy. czwórkowe drogi jak najbardziej są w kręgu moich zainteresowań. na pewno skorzystamy z tej propozycji, tym bardziej że Mnicha dość szczegółowo już rozpracowałem wiec orientacja jest łatwiejsza. Szkoda że czasu brakuje, bo jeszcze zaangażowałem się w Szerpów Nadziei. Na dniach wrzucę filmik z tej akcji charytatywnej. To też daje dużo pozytywnej energii do życia dla wszystkich chyba.
@katarzynanowak59015 ай бұрын
Super Karol...dobra robota❤
@NadszedlCzas6 ай бұрын
elegancko
@agataz5456 ай бұрын
Podoba mi się ta kamerka przy szyi, widać lepiej i realniej stromizny niż na kasku
@ostrowgore6 ай бұрын
kamera w rzeczywistości przymocowana jest do szelki w plecaku. lubię tę opcję, bo łatwo samemu sprawdzić, czy i co nagrywa. Poza tym, tak jak mówisz, bardziej ustabilizowana perspektywa daje szansę widzowi na zorientowanie się w położeniu. Dzięki za dobre słowo i zapraszam na inne filmy. Pozdrowienia.
@Barthap107 ай бұрын
No niezła wyrypa, gratulacje! Ostatnio też mi się udało, chociaż w nieco lepszych warunkach. Ale potwierdzam, ostatnie 150m rysą do przełączki daje w kość - stromo i śnieg wyjeżdża spod butów. Na bolące ręce, to co mogę doradzić to żeby spróbować czekany trzymać odwrotnie (tzn łopatka do przodu, ostrze do tyłu) - wtedy krzywizna układa się trochę naturalniej, wygodniej go trzymać i wbijać, no i wtedy ręce mniej bolą 😊 Także w przypadku ewentualnego potknięcia, ten chwyt pozwoli szybciej zahamować.
@ostrowgore7 ай бұрын
w takim razie szacun, bo wejscie na Rysy zimą to jedno z poważnieszych szlakowych wyzwań. 👍 co do czekanów, to na stromych zboczach trzymam je odwrotnie celowo. Na kursach nikt mnie tej taktyki nie uczył ale też nie zapytałem czy jest poprawna. Trzymam je tak z kilku powodów: 1) nie skaleczę się i nie rozerwę spodni gdyż podchodze stromo do góry i cały czas ostrze byłoby skierowane w moje kolano udo a może i brzuch. 2) ostrze skierowane w stonę stoku w zasadzie pracuje i daje dodatkowe oparcie, lepiej siedzi. Na tak stromych stokach stosuję technikę 3 punktów podparcia, tzn. że w danej w chwili robię ruch tylko jedną kończyną, pozostałe 3 mnie podpierają. Daje to dużą pewność równowagi i rozkładu sił, to w zasadzie technika wspinaczkowa. 3) jesli nie trzymam czenów za stylisko to na stromych stokah trzymam za głowicę tak, by na koniec ruchu mieć rękę prostą w łokciu, co oszczędza siły na podpieranie się. Może nie byłem zbyt precyzyjny jesli chodzi o stwierdzenie o bólu rąk ale raczej chodziło mi o całość ,z ramionami i przedramionami. same dłonie dobrze znosiły trudy czekanów. taka technika nie przewiduje hamowania, bo i tak jest zbyt stromo. na moją korzyść działał też śmieg który był dość grząski i raczej wyhamowywał niż rozpędzał ewentualny upadek. Więc takie decyzje to wypadkowa wielu zmiennycb i trzeba się dostosować do sytuacji 😅 dzięki za spostrzeżenia - lubię dyskutować o takich rzeczach 😊
@Barthap107 ай бұрын
Okej, skoro to była celowa i przemyślana taktyka, a nie przypadkowe przyzwyczajenie, to nieco zmienia postać rzeczy 😄 masz swoje argumenty i tego się trzymaj 💪 dla formalności przedstawię moje, które akurat sprawdzają się w moim przypadku. 1) skaleczenia się nie boję, gdyż moje naturalne ułożenie rąk sprawia, że czekan nie jest idealnie równolegle do kierunku poruszania, ale nieco pod kątem - łopatka czekana (z przodu) idzie lekko do wewnątrz, podczas gdy ostrze idzie do tyłu i na zewnątrz. Czekany trzymam na tyle szeroko, że gdybym nagle się położył, to wyląduje między ostrzami a nie na nich. 2) zasada 3 punktów podparcia to oczywista oczywistość w trudnym terenie. Tu nie ma co dyskutować 3) okej, czyli to nie ułożenie dłoni było przyczyną bólu 😅 na ogół spoko, wydaje mi się że też się podobnie podpieram, moje dłonie pewnie przyzwyczaiły się po prostu do odwrotnego trzymania czekana I tyle. Natomiast gdy teren jest tak stromy, że trzymam za stylisko, to wtedy owszem, odwracam czekan ostrzem do zbocza. Dodatkowo, zwykle (ale nie zawsze) chwytam go w pobliżu ostrza i wykorzystuję krzywiznę (w prostych czekanach to aż tak fajnie nie działa) do tego, aby grot też opierał się o śnieg, co daje mu dodatkowe oparcie. Co do hamowania - zapewne masz rację, to Ty byłeś w tej konkretnej sytuacji i oceniłeś śnieg, nie ja. Natomiast ja osobiście wyrabiam sobie nawyk posiadania możliwości szybkiej reakcji i ewentualnego hamowania. W razie czego, chcę po prostu niewiele myśląc, niemal odruchowo, móc zgiąć łokieć i od razu mieć czekan ostrzem do śniegu (zakładając że poleciałem na brzuch, na plecach jest nieco trudniej).
@ostrowgore7 ай бұрын
1) właśnie z miesiąc temu rozdałem czekanem spodnie - miałem w "prawidłowej" pozycji złapany, ostrzem w tył do tak zwanego hamowania. Wąskie przejście było, trawers w zasadzie, nie było miejsca na dalsze wbicie czekana i przyhaczyłem kolanem, no niestety, dziura. Można było już go wbić na odwrót właśnie... ale wszystkiego nie przewidzisz. Nie ma sytuacji zerojedynkowych, zawsze ta granica stosowania różnych rozwiązań jest subiektywna. 3) robię podobnie, z tym, że czasami wbijam czekan grotem i głowicą jednocześnie ale nie trzymam za stylisko pod głowicą tylko za głowicę właśnie, od góy. Widać to na fragmencie przed szczytem 15:37 kiedy widzę, że rękawica jest już oblodzona i się zaczyna ślizgać po czekanie, łapię za głowicę i ostatnie ruchy podpieram się w takiej formie. Wydaje mi się, że to znacznie pewniejsze niż trzymanie za ślizgające się stylisko, czy podpieranie się samym grotem. Tak ułożony czekan już jest ułożony jako hamulec, nie do wyrwania, więc odpada moment na wbicie, obracanie, łapanie za stylisko i cała ta procedura. Instruktor który mnie szkolił mówił, że nigdy nie musiał hamować czekanem. To ważna informacja. To znaczy, że pewne trzymanie się stoku jest ważniejsze niż trzymanie czekana w pozycji do hamowania i procedura hamowania, która może się nie udać. W tym dniu tak na prawdę tylko czekany były w stanie dobrze siadać i dawać oparcie, bo raki słabo trzymały. Widać, na filmie że jednak ten śnieg pod butami nie daje oparcia, tylko solidnie wbite czekany wyciągały do góry i pewnie dlatego, też ręce cierpiały mocniej niż normalnie, góra zdobyta rękami XD.
@Barthap107 ай бұрын
Dobra, ja nie mam problemu takiego jak w 15:37 bo mam taki fajny uchwyt który mi zapobiega ześlizgiwaniu dłoni. Na filmiku to rzeczywiście wygodniej ci trzymać za głowicę. A, no i ja go nie obracam za każdym ruchem, więc ta procedura nie jest jakaś uciążliwa. Jak już obrócę i zmienię chwyt to raczej zostaję tak na kilka/kilkanaście ruchów aż teren znowu będzie wystarczająco łagodny. Ale absolutnie nie neguję twojego sposobu. Ogólnie co do tego że czekany to podstawowe oparcie i muszą być stabilnie wbite to pełna zgoda, a już szczególnie gdy śnieg wyjeżdża spod butów jak na filmie. Po naszej dyskusji wnioskuję, że można to osiągnąć na kilka sposobów - kwestia warunków śniegowych i osobistych preferencji 😁 P.S. Szczęściarze że nie musieliście hamować, i obyście nigdy nie musieli. Mi się już raz zdarzyło, na szczęście w niegroźnym terenie 😅
@ostrowgore7 ай бұрын
@@Barthap10 co do samych czekanów jeszcze - Generalnie dwa moje zwykłe turystyczne czekany normalnie w zupełności wystarczają. Oczywiście zaczynam odczuwać braki sprzętowe bo ambicje i umiejętności rosną. Problem jaki tu zaistniał na tym filmie - i tu chyba zaczyna się właściwy wniosek z tej całej dyskusji - to chyba kiepska termika mojego ciała, czy mówiąc prosto, za słabo się ubrałem. Widać, że zamarzają rękawice, a chodziłem już przy znacznie większych mrozach bez takich problemów. Zakładam więc, że puchówka którą miałem w plecaku ale stwierdziłem, że wytrzymam - wytrzymałem - ale brakowało tego ciepła na grzanie stóp i rąk właśnie. To są drobne szczegóły taktyczne, które mają spore konsekwencje w ogólnym obrazie z tej wycieczki. To mówię trochę do siebie, bo dzięki tej dyskusji ponownie analizuję sytuację dlaczego tak się działo na filmie i staram się wyciągać wnioski, bo blisko było nieprzyjemnych konsekwencji odmrożeń, ślizgającej się rękawicy na czekanie czy łańcuchu, czy ostatecznie wręcz jakiegoś zdarzenia którego bym nie chciał. Po to w sumie też kręcę te filmy, by wracać do tego, analizować i następnym razem te drobne szczegóły poprawiać. Tak było z odżywianiem, pojeniem, musiałem się tego nauczyć w stosunku do swojego organizmu, takie filmy fajnie to dokumentują i słychać, jak pouczam kolegę, by nie zapominał o batonie ale widać, że mam jeszcze problemy z właściwym ubiorem, za słabo rozpoznałem problemy z termiką. Ubiór to zawsze był mój słaby punkt. Najczęściej byłem za ciepło ubrany, co też generowało sporo problemów, ale tym razem w drugą stronę znowu wszystko się obróciło. Mam nadzieję, że dobrze zapamiętam tą lekcję, bo tego na kursie nie można się nauczyć. Dzięki za poświęcony czas, dyskusję i refleksje ale jak masz jeszcze jakieś spostrzeżenia, to wal śmiało ;)
@1408heh7 ай бұрын
Super! Lecz trzeba nad tym tempem popraciwac xP, juz czekam na kolejna wyprawe ❤😂
@ostrowgore7 ай бұрын
tempo jest dobre, przynajmniej nie zasypie nas wszystkich i jest szansa że ktoś zostanie na powierzchni 😁
@podolski77777 ай бұрын
Mnie przed chodzeniem zimą zawsze wzbrania jednak psychika. Na samą myśl, że polecę z lawiną i skończę w lodowatym Czarnym Stawie mnie wzdryga. Świetnie, że udana akcja Panowie i powodzenia na przyszłość. A i jak zwykle dzięki za pokazanie zejścia.
@ostrowgore7 ай бұрын
całkowicie ryzyka oczywiście nie da się wyeliminować ale dobry plan i pogoda pozwala dość bezpiecznie się poruszać. Oczywiście trzeba sporo się douczać zarówno na kursach jak i na webinarach czy z książek. Na ten dzień mieliśmy lawinową jedynkę, a dodatkowo utrzymywaliśmy odstępy między sobą by jednak nie obciążać punktowo pokrywy. Jedynka lawinowa, to jednak wciąż zagrożenie. Powodzonka i zachęcam do zimowych wycieczek, bo jednak zimą góry są WYJĄTKOWO piękne.
@jankowalski72117 ай бұрын
👍
@katarzynanowak59018 ай бұрын
Moje rejony rowerowe😊
@katarzynanowak59018 ай бұрын
Rozwaga to podstawa. Brawo
@katarzynanowak59018 ай бұрын
Dzięki Karol...aż się cieszę na tegoroczne Bieszczady 😊
@katarzynanowak59018 ай бұрын
Wschód słońca to ta magiczna chwila😊
@katarzynanowak59018 ай бұрын
Mega te rejony...będę latem to w innej scenerii😊
@VaethOjK8 ай бұрын
Jak już kolega nosi kask, to bez sensu żeby był przypięty do plecaka, niech na głowę założy ;-)
@ostrowgore8 ай бұрын
niestety usterka się przytrafiła, i tak to potem wygląda.
@polety41978 ай бұрын
Góry zimą dla ryzykantów, w lecie dla odważnych- trudne warunki turystyki ...
@ostrowgore8 ай бұрын
hej, ryzyka nigdy nie wyeliminujesz ale... można znacząco je zmniejszyć poprzez zdobywanie wiedzy nt gór zimą. Góry można oswoić, choć nie do końca, bo pewnie zauważasz, że nie każdy mój film kończy się zdobyciem celu. Pozdro.
@matii50618 ай бұрын
Co to za buty? Pozdrawiam
@ostrowgore8 ай бұрын
jeśli chodzi o mnie to adidas terex solo 2. but podejściowy. za kolegę niestety się nie wypowiem.
@MlSZAeu9 ай бұрын
Świetna seria i mega niedoceniany kanał. Mam nadzieję, że w końcu przyjdzie ten moment, kiedy algorytmy yt zadziałają lepiej 😉 ps. co do kuchenek to zauważyłem, że Twój kolega używa podobnego gazu do mojego, a on niestety zawiera tylko butan, który przy temperaturze poniżej -0,5 s. Celsjusza przestaje odparowywać i zmienia swój stan skupienia na płynny. To może być powodem tych problemów dlatego w takich warunkach najlepiej go do śpiwora i wyjmujemy tylko podczas gotowania (jeśli oczywiście mamy do czynienia z zawartością wyłącznie butanu) 🙂 Na zimę jednak lepiej mieć połączenie domieszki propan - butan 👍
@ostrowgore9 ай бұрын
dzięki za słowa wsparcia 😃 rzeczywiście nawet myślałem o tym, żeby włożyć butlę do śpiwora ale spałem już z powerbankiem, telefonem, kamerką i butelką napoju, więc nieco przyciasnawo zaczynało się robić 😅 aż muszę sprawdzić na butli jaki skład jest. Dzięki za wskazówkę.
@MlSZAeu9 ай бұрын
@@ostrowgore Śpiwór jest domem, dlatego tak to wygląda 😂 ps. kurcze, jeszcze "niedawno" spałem w schronisku wraz z kolegą podczas wakacji m. in. pod Małą Rawką, a tutaj już jest bacówka 🤔 Tam była największa ilość świetlików jaką w nocy widziałem. "Niedawno", czyli kilka lat temu 😂 Nie zapomnę tego wielkiego kota co cały czas spał na piętrze i wyglądał jak ryś. Coś podobnego jak ta hybryda to widziałem na przystanku w Balnicy, kiedy wilk zmieszał się z psem 😉 Pikne czasy dzięki Waszmości oglądane i z wspominane 👍
@ostrowgore9 ай бұрын
ten opis z świetlikami... ❤ jeden z cudów natury który trzeba zobaczyć. Może kiedyś nawet uda mi się to nagrać ale wcześniejsze próby były nieudane. Może kiedyś, jakiś lepszy sprzęt wpadnie mi w łapy ale jest to tak subtelne zjawisko, że raczej i tak trzeba to zobaczyć na własne oczy. Pozdro.
@Na_Kole_Lub_Bez9 ай бұрын
Bardzo lubię takie survivalowe klimaty, kiedyś podczas studiów wybrałem się na kilku dniową wyprawę po górach w Beskidzie Niskim. Teraz chyba bym się nie wybrał. Bardzo fajna relacja z komentarzem. Pozdrawiam serdecznie i łapka w górę 🙂
@ostrowgore9 ай бұрын
Dzięki za dobre słowo. Ale muszę zapytać, czemu teraz byś się nie wybrał na taką wyprawę ? ps. w przygotowaniu jest dalsza relacja z tego wyjazdu - bo sporo materiału się nagrało ;)
@Na_Kole_Lub_Bez9 ай бұрын
@@ostrowgore chyba moja żona wraz z 4 letnim synem by mnie nie puścili, a z nimi to byłoby trudno 😀
@ostrowgore9 ай бұрын
@@Na_Kole_Lub_Bez a to gratuluję, to za parę lat będziesz miał ekstra kompana do bushcraftu. Byłem u Ciebie na kanale, zostawiłem suba bo fajne filmiki robisz, szczególnje ten z burzy. Przy okazji wyszło, że ziomek z Gliwic 😉👍 Potem jeszcze sprawdze co tam masz, bo moja działalność górska również obejmuje narty 😄 z tym że to akcje rodzinne, sam już nie jeżdżę 😄 nie puszczają mnie 😆
@Na_Kole_Lub_Bez9 ай бұрын
@@ostrowgore Dziękuje za suba, zostawiam również u Ciebie. Uwielbiam jeździć na nartach i wrzucam sporo filmów z nich, ale z racji, że mieszkam w Gliwicach, bardzo często odwiedzam Czechy na rowerze z których też robię filmik w ramach relacji. Pozdrawiam serdecznie 🙂
@ostrowgore9 ай бұрын
@@Na_Kole_Lub_Bez nawet wiem gdzie mieszkasz, bo dobrze znam tą okolicę. 😎
@januszsternal58929 ай бұрын
To jest klimat.jak temperatura?
@ostrowgore9 ай бұрын
-5'C
@marekk13379 ай бұрын
Po co zima, przyjemnie jest gdzies od Kasprowego zachodnimi, a Swinica raczej kamikaze. Uda sie albo pogrzeb, pol na pol.
@ostrowgore9 ай бұрын
nie no nie jest tak źle. technicznie to wciąż treking, przynajmniej ta opcja zimowa na taternicki. Ale musi byc warun inaczej, to tak jak mówisz walka o przetrwanie. Taki poziom ryzyka to jeszcze akceptuje 😅 Pozdro
@my.pariasi48209 ай бұрын
Pozdrawiamy i oglądamy😊a w wolnej chwili zapraszamy do Nas na jakiś filmik😉
@katarzynanowak590110 ай бұрын
Woow...odważnie...podziwiam wejścia zimą...sama tej odwagi nie mam...😊
@katarzynanowak590110 ай бұрын
Brawo Karol😊
@iropablo332510 ай бұрын
Jaką kamerkę masz i aparat jeśli można
@ostrowgore10 ай бұрын
hej, używam gopro hero 7 black + 3 baterie (czwarta już słaba jest). Aparat jak już używam to telefon samsung A32 4G. Niestety telefon bije na głowę możliwości wodoszczelnego olympus u-though
@whitechocolate525210 ай бұрын
O jakbym o sobie czytała :) w tamtym tygodniu też mi się nie udało wejść na Świnicę a dokładnie 28 grudzień,za późny wyjazd z domu,silne porywy wiatru i okropne nudności co mi się nie zdarza,przed Świnicką Przełęczą zawróciłam ale trudno,będę polować kolejny raz :) Pozdrawiam
@ostrowgore10 ай бұрын
góry są dla wytrwałych, a porażki kształtują odpowiedni charakter w człowieku. Powodzonka przy kolejnej próbie.
@arturlucas8110 ай бұрын
Gratulacje! Wejście na wierzchołek główny jest bardzo fajne, więc musisz kiedyś spróbować raz jeszcze. No i polecam wjechać kolejką na Kasprowy :) masz wtedy więcej czasu, siły i lepsze samopoczucie. Po to ta kolejka jest ;).
@ostrowgore10 ай бұрын
Dzięki i najlepszego w Nowym Roku! Na pewno spróbuję tam wejść. Trzeba dawkować sobie przyjemności.
@kamelot24szyb10 ай бұрын
Żadna frajda wejść na Świnicę ,wjeżdżając kolejką..😉@arturlucas81 nie wiem po co chodzisz po górach,ale cała frajda polega na samym dojściu....trekkingu ,obcowaniu z naturą i własnymi słabościami i ograniczeniami.Można zdobyć szczyt szybcie i z mniejszym wysiłkiemj,ale pytanie po co?Jeśli nie czujesz "ducha"gór,to chodzisz tylko z punktu A do punktu B.Zdobywanie szczytów czy też pokonywanie kilometrów w górach,to dla wielu ludzi sposób na zdobywanie kondycji fizycznej,łamanie barier psychicznych czy sposób na ukojenie emocji i nerwów........swego rodzaju izolacja z własnym jestestwem.Góry mają wymiar mentalno-fizyczny i dla jednych są one zwykłymi skałami,a dla innych możliwością pokonywania własnych barier czy też ukojeniem mentalnym.Szybciej nie znaczy lepiej😉
@ostrowgore10 ай бұрын
@@kamelot24szyb myśle, że Artur nawiązywał do mojej wcześnienszej próby, kiedy w kiepskich warunkach wymęczony dotarłem na Kasprowy od Kuźnic i zabrakło sił na dalsze wchodzenie, udało się dotrzeć jedynie do Beskidu. Ale nie lubię zdobywać szczytów wjeżdżając kolejką 😎 może nie udaje się za pierwszym razem, za to jest z czym powalczyć. Tym razem zostawiłem wierzchołek właściwy na następny raz ale uważam, że i tak ułatwiłem sobie sprawę wchodząc od Brzezin, zatem mam jeszcze wiele do udowodnienia sobie sam. 😁
@lenny10810 ай бұрын
I just bought the same camera. Somehow the buttons have to be pressed very strongly. Is this normal?
@katarzynanowak590110 ай бұрын
Cudnie ❤
@katarzynanowak590110 ай бұрын
Cudowni ludzie dla cudownych ludzi❤
@ostrowgore10 ай бұрын
w ostatnich dniach pojawiła się też publikacja na wspinanie.pl - podsyłam linka i zapraszam do lektury nt zakłóceń sygnał z detektora wspinanie.pl/2023/12/rekomendacje-uiaa-w-sprawie-zaklocen-detektorow-lawinowych/?fbclid=IwAR1nRRTr3pRVI89w1h73U2Y6ThK7Cz5JgT1QHjb86Ssxo0yxEdHWdAOEsv8
@Hanys100010 ай бұрын
Chopy zoden wstyd,tak robi rozsądny turysta.Wstyd to by był jakbyscie poszli dalej a potem wezwali TOPR.Bydzie okazja jak warunki się poprawiom.Trza wiedzieć kiedy zrezygnować. Brawo
@ostrowgore10 ай бұрын
dokładnie, u mnie zasada nr 1, to nie wzywać ratowników. 😉 dzięki za komentarz. Pozdrowienia.
@MarekZelek10 ай бұрын
Nie no, Ceprostradę to powinna jakaś pługo-piaskareczka przelecieć od czasu do czasu 🙂
@ostrowgore10 ай бұрын
mi osobiście brakuje też ławeczek wzdłuż szlaku i może budki z kebebem.
@MarekZelek10 ай бұрын
@@ostrowgore i pamiątkami
@aakos244610 ай бұрын
najlepszy film o "Mt Everest" jaki widziałam :) szacunek Panowie
@astra81910 ай бұрын
Miałem podobną sytuację,i choć miałem rakiety na butach to zawróciłem. I to świadczy o dojrzałości w górach