Hygiena v pivnici malovinára
21:40
12 сағат бұрын
Dozrievanie, zamäkávanie hrozna
14:17
Biela hniloba hrozna
5:49
Ай бұрын
Ľadovec vo vinohrade
22:32
Ай бұрын
Tretí postrek po kvete
11:07
2 ай бұрын
Postrek po odkvitnutí hrozna
14:13
Druhá polovica kvitnutia hrozna
11:11
Začiatok kvitnutia viniča
9:00
3 ай бұрын
Úprava viniča tesne pred kvetom
4:27
Zasúvanie letorastov
15:37
3 ай бұрын
Koruna viniča
7:53
3 ай бұрын
Samorodák už kvitne
7:22
3 ай бұрын
Obdobie po mrazoch a pred kvetom
13:44
Ako ochrániť vinič pred mrazom
18:02
Pučanie viniča
9:05
4 ай бұрын
Preventívny postrek s ThiovitJet
13:39
Začíname s VinLink
6:56
5 ай бұрын
Ako viazať vinič, BlocCade, Esca
23:46
Пікірлер
@JanTren
@JanTren 7 сағат бұрын
Mal by niečo povedať pre ešte menších pestovateľov z hrozna tzv.samorodakov
@user-sr2zd2bi4w
@user-sr2zd2bi4w 8 сағат бұрын
Gratulujem,veľmi pekné a odborné príspevky.
@Klara1Lukacova
@Klara1Lukacova 22 сағат бұрын
Gratulujem. Chcem vám poďakovať za vaše rady. Ja ako začiatočník mám veľmi pekne hrozno vďaka vašim radám, ktoré som dodržiavala. Vinič mám len okolo domu, ale nám to stačí. 👍
@kamilkovac7935
@kamilkovac7935 Күн бұрын
Paráda! Vďaka a na zdravie
@DavidFustos
@DavidFustos Күн бұрын
Co hovorite o hrozne Cabernet Sauvignon aka je odolna?
@user-vn9wi9ci5n
@user-vn9wi9ci5n Күн бұрын
Ďakujem za pekné videá.
@mariansenka2185
@mariansenka2185 3 күн бұрын
Boj s ESCOU zďaleka nie je taký jednoduchý ako sa zdá, nepomôžu vám žiadne hnojivá, ani huby, ak nezmeníte spôsob strihu viniča. Čo sa týka počasia pri reze, s tým sa dá súhlasiť, v našom Vrábeľskom rajón máme - 10°C max. 3 dni a potom sa to motá okolo nuly, aj to len v noci. Teraz k tomu strihu odporúčam si naštudovať týchto autorov "Simonit & Sirch's" a kniha sa volá "Guyot Methodology", je to kniha, ktorá vyšla v rôznych rečových mutáciách, v slovenčine však nie, ale je tak nádherne obrázkovo spracovaná, že to pochopí aj úplný laik, vinohradník začiatočník. Dá sa zakúpiť iba cez Amazon. Kto by sa chcel tomu vyhnúť, robím v čase rezu workshop, predsa len je to praktickejšie priamo vo vinici s nožnicami v ruke aj s výkladom. Ešte jedna vec, ktorá pomáha v boji proti ESCE je závlaha vinohradu, tú si však nemôže dovoliť každý, už len z prístupu k vode
@vinapitel
@vinapitel 4 күн бұрын
Díky za cenné informace . Pokud lze chtělo by to zesilit zvuk, v té pivnici se to i dost rozléhá
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 4 күн бұрын
Dakujeme za podnet
@ivobubik5798
@ivobubik5798 5 күн бұрын
Děkuji za Vaše velmi potřebné a neocenitelné rady . Zase jsem se toho velmi mnoho dozvěděl a určitě ty informace použiji při letošních vinařských pracích. Přeji vše dobré Ivo.
@zts9383
@zts9383 5 күн бұрын
Kdo dává do vína síru, tak asi chce, aby se jeho vína neprodaly, protože se to nedá pít.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 5 күн бұрын
99% vinarskych firiem?
@zts9383
@zts9383 5 күн бұрын
@@vinoavinarstvo 99% firem je blbých, protože si nepodmaní trh. Kdyby to jeden dělal bez síry, tak ostatní převálcuje, protože lidi budou kupovat jeho víno.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 4 күн бұрын
Su firmy, kde nepouzivaju siru, napriklad firma: vino od francuza.
@kamilkovac7935
@kamilkovac7935 5 күн бұрын
Dobrý deň.Chcem sa vám poďakovať za vaše rady.Aj vďaka vám je tohtoročná úroda veľmi pekná aj vďaka 6 postrekom ( minulé roky Max 3) ktoré ste behom roka odporúčali .Biele odrody cukornatosť do 21 a červené do 26... Momentálne mám červené odrody v stave nalezania na 7 dní , biele zberám o 5 dní s naležanim na jeden deň, takže lisovať budem jeden deň v utorok.Včera tu bol ľadovec (Palárikovo),tak dúfam že škody budú minimálne.Pozdravujem vás a prajem peknú úrodu
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 4 күн бұрын
pri bielom hrozne vám nedoporučujem robit až jednodňovú maceraciu, ak som to dobre pochopil z vášho prispevku. Maximálne pri týchto teplotách 3 - 4 hodiny. Vo videu z 22.8.2024 budem o tom hovoriť.
@romannecid284
@romannecid284 12 күн бұрын
Děkuji a ještě mám dva dotazy, čím měříte ph? Jak regulovat ph vína nebo se nereguluje při čiření? Děkuji.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 12 күн бұрын
Dobrý deň, pozrite si prosim starsie clanky v kategorii vyroba vina, ako tento: vinoavinarstvo.sk/kontrola-fyzikalnych-hodnot-pri-vyrobe-vina-a-ph-ich-vyznam-pre-kvalitu-vina-a-ich-mozna-regulacia/ pH meriame tymto: vinoavinarstvo.sk/produkt/ph-meter/
@romannecid284
@romannecid284 12 күн бұрын
Dobrý den. Moc Vám děkuji za informace a inspiraci zároveň. Skvělá videa.
@romannecid284
@romannecid284 12 күн бұрын
Dobrý den. Velmi poučné a jednoduše popsané. Dotaz- čím prosím sanitujete filtraci, aby nikde po cestě nezbily kvasinky? Děkuji za odpověď
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 12 күн бұрын
na to používam 3% Bisteril. Roztok cirkulujem cca 30 minút cez filter a hadice a potom dôkladne prepláchneme vodou. Dobre je aj nechať 3% roztok cca 8 hodin vo filtri a hadiciach a potom preplachnut vodou.
@JurajFekete
@JurajFekete 16 күн бұрын
Dobry den. Som maly vinar 150 krov vinnych odrod hlavne Paria, devin. Tramin Frankovka, Dunaj. Dakujem za uzitocne, odborne információ o pestovani a o vyrobe vina. Chcel by som sa opytat, ako by som sa mohol dostat k tricku. Velmi sa mi paci. Dakujem Juraj Fekete.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 16 күн бұрын
Dobrý deň, to sa nás pýtali už viacerí vinári. To tričko bol darček. Možno ich dáme raz vyrobiť. Zatiaľ ich v ponuke nemáme.
@luboslavbrokuta4729
@luboslavbrokuta4729 18 күн бұрын
Ďakujem za informácie.
@StefanKasko
@StefanKasko 18 күн бұрын
Kto vlastne ste? Dajte na váš kontakt. Ja sa volám kaško z tokajskej oblasti. Diki
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 18 күн бұрын
Dobrý deň, kto som, najdete tu: kzbin.info/www/bejne/b5O2gKRtfKeqeacsi=QMzuXZ8LgNv73vq1 Kontakt nájdete tu: vinoavinarstvo.sk/kontaktne-udaje/ V Tokajskej oblasti sme mali uz v minulosti prednášku, môžete ju vidiet tu: kzbin.info/www/bejne/fquaqGmaZ7OZpLMsi=4a22XbPNnrCL9QrR
@Pesla81
@Pesla81 23 күн бұрын
Super videa, Ďakujem. Mal by som otazočku, tento rok na jar som posadil namiesto tujok stolove hrozno z Agrocentra Topolniky, cize v kontajneroch, vyhnali krasne ale dlhe uz aj cez 3 m vyhony, odporucate zakratit tak ko sa bezne snimaju vrcholce alebo nechat tento rok este tak ?
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 21 күн бұрын
Keby to bolo vo vinici, nechám tak a pri strihaní vinice by som prút ostrihal na 2 - 3 očká. Ak je vinič v tégliku, nemám s takýmto pestovaním skúsenosti , neviem kde bude vinič zimovať, ale ja by som ho ostrihal až na jar. Lepšie prezimuje podľa mňa takto neporušený. Aj keď tá dĺžka je veľká na prvý rok, 3m? Chcelo by to fotku a ako to mienite v budúcnosti pestovať, na hlave alebo ťahať na konštrukciu? Ideálne rozviť túto tému vo fóre.
@Pesla81
@Pesla81 21 күн бұрын
@@vinoavinarstvo Ďakujem za odpoveď, tento je uz zasadeny na dvore, ma vytvarat zivy plot niesto vyschnutych thuji. 3 m zrejme lebo je sadeny v navezenej zemine a ma kvapkovu zavlahu. Bude vedeny na normalnej drotenke, necham ho teda tak a na jar ostriham .
@MeszarosGabriel-q8y
@MeszarosGabriel-q8y 25 күн бұрын
Perfektné vedomosti a veľmi zrozumiteľný výklad. Ď.
@petergal9579
@petergal9579 26 күн бұрын
S tými postrekmi je to žial pravda. Z roka na rok je ťažšie udržať úrodu v dobrej kondícii. Na druhej strane samorodák otelo tak to je pôžitok pozerať na tie nádherné zdravé strapce. Tak aspoň ten sladký mušt bude v poriadku. Otec ma naučil ako ho konzervovať aby ostal sladký a číry minimálne do februára. Prajem Vám veľa šťastia a dobrú úrodu. Vaše videá sú veľmi poučné aj pre mňa ktorý sa takpovediac narodil medzi koreňmi.
@robertkozanek5670
@robertkozanek5670 26 күн бұрын
Doteraz, po iné roky, sa Vám to na tých štepoch kde sa to objavilo tento rok neukazovalo? Kolkoročné kríky to máte? 20? Nebude to niečim iným napríklad nejakým postrekom, či zmáčadlom?
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 26 күн бұрын
Eska je problém asi posledných 10 rokov vo viniciach. U mňa sa objavovala len sporadicky 1 max 2 korene za rok. No teraz v priebehu dvoch rokov cca 20 koreňov. Priateľ vinohradnkí z Máne za dva roky prišiel o 80 koreňov Sauvignonu. A aj u mnohých incýh vinohradníkov sa vyskytuje. Je to hubová choroba a je to stále väčší problém našich vinic.
@lesekmlynar9430
@lesekmlynar9430 28 күн бұрын
Mám bezkôskové biele hrozno vysadené pred troma rokmi, poslali mi z predajne koreň hrubý sotva 0,5 cm. minulý rok mali zopár strapcov s malými bobuľkami a tento rok zrejme nebudú väčšie ako 8 mm... neviem prečo je to tak . Na jar som nechal strelku so siedmimi pukmi...
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 26 күн бұрын
Ťažko povedať prečo je to tak, nepoznám odrodu ktorú máte. Ale v prvých dvoch rokoch od zasadania ste mali nechať koreň bez hrozna nech nie je zaťažený až v treťom roku nechať zopár strapcov hrozna. To preto aby sa sadenica dobre zakorenila, zmohutnela a zvykla si na nové prostredie.
@lesekmlynar9430
@lesekmlynar9430 26 күн бұрын
@@vinoavinarstvo v prvom aj treťom boli max tri strapce. Ďakujem za radu , vážim si ju
@peterklinovsky6790
@peterklinovsky6790 28 күн бұрын
Pozerám vaše videá od začiatku roka. Vinohradníctvo má pred sebou obrovskú výzvu: Ako znížiť množstvo chemických prípravkov...
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 28 күн бұрын
aj ja sledujem že z roka na rok je udržanie vinohradu bez choroby náročnejšie a narastá počet postrekov, ešteže aspoň zaberajú voči uvedeným chorobám.
@marianhanes1380
@marianhanes1380 28 күн бұрын
celkom Vam pekne tie bobulky zasiahnute krupami zaschli...som prekvapeny aky mate zdravotny stav vinice a aj strapcov...ja bojujem s mucnatkou..ocakavam stratu cca 30%...(aj napriek zelenym pracam a cca 7 x postrekom...na niektorych hlavkach je to tak ako keby som nestriekal)...pre zaujimavost dnes som obral 2 hlavy solarisu (choroby ziadne)..priemerna cukornatost hrozna 21 cnm (od 19 do 25cnm)...ukazuje sa ze tohto roku budeme oberat o 2 az 3 tyzdne skor...s pozdravom Vas fanusik
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 28 күн бұрын
pri toľkých postrekoch by mucnatka nemala byť. Stane sa, na budúci rok doporučujem venovať sa preventívnym opatreniam od začiatku vinohradnickeho roka.
@stefanmydlar3391
@stefanmydlar3391 28 күн бұрын
Dobrý večer, postrek proti múčnatka s dynali robíte llen v zóne strapcov, alebo celkovo?
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 28 күн бұрын
postrek s Dynali robim na celu listovu plochu.
@petergal9579
@petergal9579 29 күн бұрын
Esca. Tak teraz už viem prečo mi z ničoho nič vyschne koreň. Zatiaľ som to pozoroval len v jednej vinici každý rok jeden kus. Našťastie v druhých zatiap nič. Užitočné informácie. Ďakujem veľmi pekne. Nech sa darí.
@sedoxlv
@sedoxlv 29 күн бұрын
Nazdravie
@zts9383
@zts9383 29 күн бұрын
Srážky ne nenachází v podzemí, ale odpaří se většinově hned po dešti do atmosféry.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo 28 күн бұрын
kolobeh zrážok vody je že po daždi časť vody sa odpari, časť odtečie po povrchu a časť siakne do zeme.
@petergal9579
@petergal9579 Ай бұрын
Presne tak. Má pravdu. Mám to vyskúšané a viem to aj porovnávať nakoľko mám vinič na viacerých miestach tak som vyskúšal .
@michaltagaj
@michaltagaj Ай бұрын
NACO JE TA HUDBA. ABY TI NEBOLO DOBRE ROZUMIRT!!!
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Prepacte, ale ziadna hudba tam nie je pridana. Kde ju pocujete?
@pavolkapanek2911
@pavolkapanek2911 Ай бұрын
Dobrý deň prajem,môžem aj v tomto obdobi vapnit?
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
nedoporučujem vapnenie počas vegetácie. Keď tak neskoro na jeseň alebo na jar. Ja vapnim skoro na jar.
@pavolkapanek2911
@pavolkapanek2911 Ай бұрын
@@vinoavinarstvo Ďakujem za radu
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
Má niekto skúsenosti s bakteriálnym hnojivom NovaFerm SIRIUS (Bacillus licheniformis)? Malo by údajne fungovať aj proti bielej hnilobe.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
nemám skúsenosť s uvedeným hnojivom, ale určite si to nastudujem. Do budúcna by to bola dobra pomoc proti bielej hnilobe, ak je pravda ze pôsobí aj proti nej
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
@@vinoavinarstvo Tento rok sa pokúša vinič kvitnúť druhýkrát na nových výhonkoch letorastov po osečkovaní. Predtým som to nepozoroval. Zrejme je to tiež dôsledok mimoriadne teplého a vlhkého počasia. Na jeseň som každý koreň bohato pohnojil maštaľným hnojom, tak to možno tiež prispelo.
@jozefkosik8825
@jozefkosik8825 Ай бұрын
Super výklad.Vďaka.🍷
@stavak1313
@stavak1313 Ай бұрын
Na dvoch koreňoch máte 30kg hrozna? to asi nejdete cestou kvality? No asi ste sa pomýlil.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
vo svojej vinici dorabam hrozno na vyrobu akostné vina s cukornatostou do 19 stupňov. Vlani bolo 18.5 stupňa. Z jedného radu kde robím prebierku hrozna zvyknem robiť aj privlastkove hrozno. Bol to odhad. Možno som mal povedať do dvadsať kg hrozna na dvoch koreňoch. Ďakujem za odborný postreh.
@user-hg5wf6hv9t
@user-hg5wf6hv9t Ай бұрын
ESCA je choroba kmienka, dalo by sa povedať že "cievna choroba" a v južnej Európe zúri už desaťročia a nejaký klimatický vplyv (ako stres faktor) tam asi bude. Kým ESCA prepukne do Vami ukázanej intenzity, je vo vinici prítomná už niekoľko rokov a objaví sa len sem-tam tigrovaný list alebo letorast. Vtedy sa dá pokúsiť o zapestovanie nového kmienka a aplikovanie Trichoderma asperellum. A zbavovať sa napadnutých krov/častí. Významne preventívne a nielen proti ESCA pôsobí rez zameraný na udržiavanie vitality kra: robiť iba malé rany, len do 1-2 ročného dreva a nechávať na vyschnutie a nepriamu ochranu "vešiaky", nikdy nie hladký rez atď vis Simonit-Sirch, ktorého princípy platia pre guyot aj kordón. Ja kašlem na krásu a strihám až pod nasledovným nódom, internódium do roka vyschne a až potom ho zarovnám nahladko. Prajem všetkým veľa zdaru!
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Ďakujem za veľmi odbornú a jasnú odpoveď, s ktorou sa plne stotožňujem. Podobné odborné stanovisko mam odkonzultovane aj s kolegom vinohradnikom vinárom ktorý dlhé roky pracoval na polnohospodarskej univerzite v Nitre. Ďakujem za odborný príspevok.
@user-hg5wf6hv9t
@user-hg5wf6hv9t Ай бұрын
Ja ďakujem Vám - za Vašu iniciatívu so zdieľaním praktických skúseností @@vinoavinarstvo
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
@@user-hg5wf6hv9t Ja som predpokladal, že tigrované listy, ktoré sa objavujú u mňa, je chloróza z nedostatku železa, ale podľa toho by to mohla byť aj Esca v začiatočnom štádiu. Aj strapce sú redšie, niektoré bobule sa nevyvinuli, niektoré stvrdnú atď.
@stefanfenyes3036
@stefanfenyes3036 Ай бұрын
Zdravím, skúste pred rezom zdezinfikovat náradie a rany hneď zavrieť,pri starých koreňoch sú znefunkčnené spodné lebo neboli dôsledne odstraňovanie rosné korienky,príde júl,sucho a stres a esca,aj u nás v Leviciach sa to vyskytuje, všetko dobré
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
naradie pravidelne viac krát dezinfikujem. Korene postihnuté ESKOU odstraňujem samostatne. Je pravda ze rosne korene neodstranujem dôsledne. ĎAKUJEM za veľmi dobrý a pre všetkých poučný príspevok.
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
U nás ani žiadny ľadovec v podstate nebol, aspoň som si ho nevšimol, takže ak aj bol, tak musel byť minimálny možno do 5 minút a aj tak sa mi to masovo šíri po strapcoch. Zrejme sa to šíri aj bez poškodenia bobúľ ľadovcom. Ide o samorodú odrodu Aletta, lebo lokalita je Martin a kedysi sa tu nič iné okrem samorodákov nedalo dopestovať vzhľadom na tuhé zimy. Minulý rok som mal cukornatosť 20 °NM, tak uvažujem, že zasadím aj klasické ušľachtilé odrody. Takže aj odolnosť proti hubovým chorobám bola vysoká, prakticky za 40 rokov sa nemusel nikdy robiť žiadny postrek a hrozno vždy dozrelo krásne, možno sporadicky nejaká sivá hniloba zopár bobúľ, ale toto som nezažil nikdy. Skoro každý deň je búrka a je veľmi dusno, teplota aj nad 30 °C. Minulý rok bola prvýkrát za históriu trochu múčnatka na jednom koreni, tak som použil Cabrio Top.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
v minulosti sme si robili srandu, ze najlepšie hrozno sa bude v dôsledku klimatickych zmien pestovať pod Tatramy. Asi sa to blíži. A k tej bielej hnilobe, nečakal som že napadne aj samorode hrozno, tu pri Vrábľoch sa pestuje len ojedinele. To znamená že tato choroba ak sa jej vytvoria podmienky, šíri sa aj u Vás. Ak je možné pošlite foto. Ďakujem.
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
@@vinoavinarstvo Kedysi sa to hrozno nedalo jesť ani koncom septembra, také bolo kyslé. Nechutilo mi. Vtedy ma ani nenapadlo, že niekedy sa z neho bude robiť aj víno. V súčasnosti každý rok koncom septembra má cukornatosť 19 - 20 °NM. Zrejme sa bude aj oberačka presúvať na začiatok septembra kvôli zachovaniu kyselín a aby nebolo pH moc vysoké. O bielej hnilobe som sa dočítal, že poškodenie bobúľ nemusí byť iba od ľadovca, ale aj obaľovače, peronospóra, alebo ak po suchom období sú výdatné dažde. Fotky na akú adresu môžem poslať?
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Ano, pisali sme to uz do jedneho komentara. Fotky, idealne do fora ako prilohu.
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
​@@vinoavinarstvoTeraz som spozoroval aj príznaky na listoch a vyzerá to skôr na peronospóru. Kúpil som dnes Profiler WG a idem urobiť postrek. Mám aj Cabrio Top, tak to skúsim o 2 týždne.
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
Určite je dobré raz za čas urobiť dôkladnú dezinfekciu náradia napr. hydroxidom sódnym, ale je to trochu zdĺhavé a raz za deň dezinfikovať je určite nepostačujúce, lebo aj mám na jednom koreni Escu, tak si ju spoľahlivo prenesiem na susedný koreň, ak neurobím dezinfekciu. Ja pri strihaní viniča používam na dezinfekciu nožníc opaľovanie vreckovým propán butánovým horákom. Je to rýchle a dezinfekcia plameňom sa používa aj v mikrobiologických laboratóriách pri očkovaní kultúry na Petriho misky, takže je to spoľahlivá sterilizácia. Takže výhodu vidím v rýchlosti a jednoduchosti a môžem to použiť zakaždým, keď idem strihať ďalší koreň, trvá to pár sekúnd. Infikované drevo nemusí byť vidieť na prvý pohľad vizuálne a pochybujem, že by niekto robil dezinfekciu hydroxidom sódnym v trvaní 20 minút medzi jednotlivými koreňmi. Namiesto toho z vrecka vytiahnem propán butánový horák a opálim si nožnice a aj keď by bolo drevo nejakého koreňa infikované, tak mám istotu, že si infekciu neprenesiem na ďalší koreň. Môže to byť účinná prevencia pred chorobou Esca, aby sa nerozširovala v rámci celého vinohradu z koreňa na koreň.
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
Proti ľadovcu je najlepšia ochrana pomocou permanentných ochranných sietí proti vtákom. Musia byť však pevné a husté, s malými očkami. Dobre je to zdokumentované vo videu Bc. Pavla Macka s názvom "Vinič a krúpy (ľadovec)" z Rakúska. Je tam názorná ukážka, že to funguje a aký je obrovský rozdiel medzi viničom, kde nie sú takéto siete, kde bolo poškodenie bobúľ enormné a tam, kde boli tieto siete nainštalované, tak bolo poškodenie minimálne.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Súhlasím.
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
Proti ľadovcu je najlepšia ochrana pomocou permanentných ochranných sietí proti vtákom. Musia byť však pevné a husté, s malými očkami. Dobre je to zdokumentované vo videu Bc. Pavla Macka s názvom "Vinič a krúpy (ľadovec)" z Rakúska. Je tam názorná ukážka, že to funguje a aký je obrovský rozdiel medzi viničom, kde nie sú takéto siete, kde bolo poškodenie bobúľ enormné a tam, kde boli tieto siete nainštalované, tak bolo poškodenie bobúľ minimálne. Pri strihaní viniča používam na dezinfekciu nožníc opaľovanie vreckovým propán butánovým horákom. Je to rýchle a dezinfekcia plameňom sa používa aj v mikrobiologických laboratóriách pri očkovaní na Petriho misky, takže je to spoľahlivé.
@jozopsenak6028
@jozopsenak6028 Ай бұрын
Zdravim Chcel by som sa spýtať na postrek Pergado F kde je účinná látka Mandipropamid 5 %, folpet 40% kde píšu že neaplikovat na stolové hrozno a známi my hovoril ze to kvôli folpetu. Vy máte neake info ohladom toho. ďakujem
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Folpet je postrekova latka, ktora ma ochrannu dobu 35 dní. Treba s tým počítať.
@pavelvidovic457
@pavelvidovic457 Ай бұрын
👍👍👍👍
@maroskostovcik9208
@maroskostovcik9208 Ай бұрын
Dobrý. Ako stare sú tie vaše korene?
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
16 rokov
@pavolkapanek2911
@pavolkapanek2911 Ай бұрын
Dobrý deň prajem,môžem použiť rondup na postriekanie zeliny medzi hlavami resp.pod hlavami aj v tomto období?napr.týžden po šintovaní???Ďakujem
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
V tychto horucich dňoch nedoporučujem vo vinohrade postrek zeliny. To preto lebo aj výpary môžu poškodiť vinic. Ani Rondupom.
@pavolkapanek2911
@pavolkapanek2911 Ай бұрын
@@vinoavinarstvo Ďakujem
@pavolkapanek2911
@pavolkapanek2911 Ай бұрын
Vy aký postrek používate na zelinu?
@sedoxlv
@sedoxlv Ай бұрын
Dnes som tu chorobu riešil vo vinici, teraz som múdrejší
@sedoxlv
@sedoxlv Ай бұрын
Dobrý príspevok, dakujem
@JaroMaslik
@JaroMaslik Ай бұрын
👍🍀🍇
@PeterBires
@PeterBires Ай бұрын
Prosim Vas poskodene bobule nie je potrebne otrhat ked uz su popraskane? Nebude sa z nich sirit nejaka choroba na ostatne bobule? Tiez ma postihol ladovec. Urobil som naskedne postrek a kedze nemam vela korenov tak ci nebude dobre puknute bobule otrhat. Alebo to je zbytocne a "zahoja sa" resp opadnu. Dakujem
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
áno poškodené bobule sú zdrojom infekcie. Ak nemáte toho hrozna veľa tak ich odstráňte. Ak je toho veľa treba realizovať postrek, ja som striekal s Folpanom 80 wg. Zatiaľ je hrozno v poriadku a poškodené bohule zaschli.
@julius8269
@julius8269 Ай бұрын
Ja mám ten istý problém. Ešte 26 júna keď som spokojný s úrodou a kvalitou viniča odchádzal z vinohradu a 29 som striekal proti plesni sivej, netušil som ako rýchlo sa zmení situácia. Ľadovec poškodil bobule, ale našťastie sa rany rýchlo zacelili a zaschli. Asi po 10 dňoch sa objavilo čiastočné zhednutie bobúľ, čo som pripisoval ľadovcu, ale o ďalších sedem dní nastala výrazná expanzia tohoto javu, hnednutie, scvrkávanie až zoschnutie často aj celých strapcov. Zasiahnutých je asi 50% koreňov. Listy sú v poriadku, až na poškodenie ľadovcom, preto si myslím, že sa jedná o bielu hnilobu.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Podľa priebehu udalostí a javu na hrozne, všetko nasvedčuje tomu, ze sa môže jednať o bielu hnilobu. Jediné čo ju môže spomaliť je teplé počasie, prevzdusnenie a presvetlenie vinohradu, odvlhcenie pôdy vo vinohrade napr. Rotavatorovanim a postrek s obsahom folpetu, napr. S Folpanom. Ja tak teraz tiež robím, postrek som už spravil v sobotu a teraz v pondelok spravím zelené prace a vinicu zrotavatorujem. Držím palce.
@julius8269
@julius8269 Ай бұрын
@@vinoavinarstvo Ďakujem, vinohrad mám prevzdušnený, pôda zrotavátorovaná, teraz urobím postrek s Folpanom, ale chcem aj zrealizovať proti múčnatke a peronospóre. Aké prípravky môžem použiť k Folpanu.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Folpan je aj proti peronospore, tak k nemu pridajte len Dynali proti mucnatke.
@frantisekkuruc6522
@frantisekkuruc6522 Ай бұрын
Ja som tiez spozoroval na viniči to iste,a ladovec nebol
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Biela hniloba vznika aj pri inom poskodeni hrozna, ako ladovcom, ked sa vytvoria dobre podmienky. Napr. Obalovacom, alebo mechanickom poskodeni....
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
Ja som včera pozoroval rovnaký problém s bobuľami (tmavnutie, scvrkávanie), zatiaľ iba sporadicky, ale pozorujem zvláštnu asymetriu strapcov. Lokalita je Martin. Niektoré bobule na strapci zaostávajú v raste a strapce sú aj redšie. Roky predtým sa to nevyskytovalo. Minulý rok bola prítomná chloróza prakticky na všetkých kríkoch dosť intenzívne a na jednom aj múčnatka. Tento rok chloróza už iba sporadicky a iba na dvoch koreňoch, ale včera sa mi zdalo, ako keby začínala vo väčšej miere. Vlani na jeseň som dobre vyhnojil maštaľným hnojom. Možno to pomohlo aj proti tej chloróze. Najskôr som myslel, že je to Esca, lebo kríky majú už vyše 30 rokov.
@vinoavinarstvo
@vinoavinarstvo Ай бұрын
Ak sa vám objavuje chloroza tohto roku, tak prihnojte v tomto štádiu kríky hrozna zálievkou s Feroplexom.
@martinkostra3137
@martinkostra3137 Ай бұрын
@@vinoavinarstvo Ďakujem za radu. Môže byť aj Ferrovit? Feroplex som nenašiel nikde dostupný v ponuke. Môže byť chloróza vyvolaná aj nejakým vírusovým ochorením prípadne aj Escou?