O všetkom čo hovorím, hovorím z vlastnej skúsenosti a praxe. Možno máte inú skúsenosť.
@Jaro101553 ай бұрын
Všetko je stvorené Bohom, ale zlo choroby a hriech niesú stvorené. Sú následkom iného narábania zo stvorením než podľa toho načo ho Boh stvoril. Hriech je vlastne svojvôla stvorení.
@ledkaofficial88853 ай бұрын
Presne tak, zlo a hriech sú len nedostatok dobra, Boh ich nestvoril.
@Jaro101553 ай бұрын
Voliako to tu nefunguje
@ledkaofficial88853 ай бұрын
Čo máte na mysli?
@Jaro101553 ай бұрын
@@ledkaofficial8885Nič tu nieje, žiaden komentár ani lajk.
@ledkaofficial88853 ай бұрын
@@Jaro10155 tak ste niečo pridali, vďaka 😊
@ledkaofficial88853 ай бұрын
@@Jaro10155 čo si myslíte o téme?
@Jaro101553 ай бұрын
@@ledkaofficial8885Ja som obrátený ešte len 6 rokov takže som len taký žiak. Ale počas tých 6 rokov som božiu milosť vnímal rôzne. Najprv to bolo v podobe odpustenia, jeho prítomnosti, jeho lásky ku mne, potom mi dal nejaké úlohy ktoré som robil ani neviem ako, šlo to samé. A teraz vnímam jeho milosť tak že má chce očistiť odomňa samého. Je to také ťažšie ale mám to rád.A je to strašne široká téma a individuálna. Človek ktorý pracuje pre cirkev môže byť aj žena v domácnosti čo ide sem tam na omšu a stará sa o rodinu. Atď. Nemusí to byť ten človek veľký ako otec Kuffa alebo biskup. Nemusí ho byť vidieť ani vo farnosti a pred Bohom môže byť spravodlivý. Nejaký svätý raz povedal že lepšie je byť z božej vôle červíkom ako z vlastnej Serafínom.
@janfronko48164 ай бұрын
Všetko super.
@ledkaofficial88854 ай бұрын
Ďakujeme krásne 😊
@bajankoba936 ай бұрын
Kto klope, tomu sa otvorí.
@ledkaofficial88856 ай бұрын
Amen
@janyakov76556 ай бұрын
všetky texty sú prvoplánovo určené nám, a v každej dobe tomu kto ich číta. no ako vás tak počúvam mám pochybnosti ako vy môžete rozumieť Písmu a každý kto pôjde podľa vašich rád
@ledkaofficial88856 ай бұрын
Na základe čoho tvrdíte, že všetky texty boli prvoplánovo určené nám? Napríklad v liste Rímskym sa v úvode píše (R 1,7): "Všetkým, čo sú v Ríme". Listy mali v staroveku adresáta vždy na začiatku. Podobne napríklad Evanjelium podľa Lukáša bolo adresované Teofilovi. Nie som ani Riman ani Teofil z prvého storočia, aby som si myslel, že tie texty boli napísané v prvom rade mne. Vážme si pokorne to, čo je napísané v biblickom texte.
@ledkaofficial88856 ай бұрын
v každom prípade aj pri iných typoch výkladu je dôležité vychádzať z gramatického, pretože aj ten prenesený význam sa odvíja od priameho
@janyakov76556 ай бұрын
@@ledkaofficial8885 všetko zle.
@janyakov76556 ай бұрын
@@ledkaofficial8885 tvrdím to na základe toho, že napr. v Zjavení Jána sú listy siedmim zborom, teda podľa vás nie nám, ale je tam uvedené drž čo máš dokiaľ neprídem, hovorí JK do zboru v Tyatíroch... teda nám, na ktorých sa charakteristika tam uvedená vzťahuje, ved zbor v Tyatíroch už neexistuje, ...ako môžu držať čo majú dokiaľ neprídem, ešte neprišiel... .. podobne celý starý zákon, bol písaný židom, no ak židom, potom asi nie nám. všetko zle. biblia je transcendentálny text ktorý napísal Boh prostredníctvom svojich sluhov tak ako ked vy píšete perom, ... Ked píše Pavol do Korintu, potom nie aj nám? a ako vy spomínate ked Rimanom potom nie nám? Co potom je písané nám, asi nič. K tomu chcete dospieť? Nie každý text od Gen 1 je písaný prednostne do tej doby kedy sa číta, ve do akej by to aj malo byť, do tej čo ešte nenastala alebo do tej čo je už dávno preč?... No tak pokorne odložte bibliu nabok, lebo nie ste ani kološan ani korinťan ani riman ani žid ani ..... to tvrdíte? cudzie listy sa predsa nepatrí čítať. :-)))
@janyakov76556 ай бұрын
v gramatickom význame? Mat 13/34 Toto všetko hovoril Ježiš v podobenstvách zástupom a bez podobenstiev im nehovoril ničoho. Zj.J 1/1 ukázal v znameniach svojmu sluhovi Jánovi...
@ledkaofficial88856 ай бұрын
Vážim si, že ste si vypočuli moju tému. V nej som hovoril predovšetkým o interpretácii príbehov, ktoré sa stali, nie podobenstiev a už vonkoncom nie Zjavenia Jána. Biblia obsahuje viaceré formy, ktoré treba brať na zreteľ pri vykladaní. Už aj tak som hovoril dvakrát tak dlho ako obyčajne, preto som za zameral na najčastejšiu formu, teda príbeh. No vďaka za podnet, možno by bolo užitočné hovoriť aj o výklade iných foriem.
@janyakov76556 ай бұрын
@@ledkaofficial8885 no to v žiadnom prípade. biblia nemá žiadne literárne formy, O formách točia vždy tí čo nerozumejú duchovnému obsahu textu. Je to tzv historicko kritická metóda výkladu ktorá sa učí v katolíckych seminároch. Výklad potom vyzerá tak, že nevieme kto to napísal, nevieme kedy to bolo napísané ani kde a ani prečo, ale si to je pravda, lebo v tom čase sa tam stavali také hlinené domy ako sa spomínajú v texte. Je to metóda ktorá obvykle vedie k spochybnovaniu textu biblie, a nic nevysvetľuje. Nie je tam žiadna forma príbeh, všetko má duchovný obsah, a ak sa pozeráte na "príbeh" nevidíte duchovný obsah textu, teda to o čo pisateľovi, ktorým je vždy Duch svätý ide. Všetko je písané v podobenstvách, aj zdanlivo profánny zápis má duchovný obsah, nie popisný, teda doslovný teda nie telesný... ale ako je napísané hovoril v podobenstvách aby tí čo počúvali počuli ale nerozumeli... a podobne to je aj s každým kto tam hľadá literárny žáner... To je môj názor a moje upozornenie, .... odporúčam vypočuť si napr Ivor Myers výklad kázen na hore ....alebo iné...
@margitakacianova36516 ай бұрын
Ďakujem.💓🥰🙂
@jozefkovac28166 ай бұрын
Opisovať Boha je ludsky nemožné .hovoriť o Bohu je ako hovoriť o niečom o čom nemáme absolútne tušenie kto alebo čo to je.človek nie je schopný definovať kto Boh je možno jedine kto nie je.
@ledkaofficial88856 ай бұрын
Boh je samozrejme nekonečný a my ho nemôžeme ľudským rozumom obsiahnuť v celku. Našťastie Boh sám sa rozhodol dať sa nám poznať, keď nás prišiel sám navštíviť v osobe Ježiša Krista. Ako sa píše v evanjeliu podľa Jána 1, 18 "Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boží, ktorý je v lone Otca, nám ho zjavil." A na základe toho, čo nám vyjavil o Bohu Otcovi Ježiš, vieme povedať o Bohu dosť na to, aby sme vedeli mať s Ním osobný vzťah a rozumeli základným atribútom jeho osobnosti.
@jozefkovac28166 ай бұрын
@@ledkaofficial8885 nerozumiem čo znamená mať osobný vzťah s bohom neviem si to predstaviť. rozumiem blízkemu vzťahu alebo dôvernemu vzťahu s človekom .ako taký vzťah môže fungovať myslím aj prakticky s niekym koho nevidím a neviem kto to je ,aj keď Ježiš niečo o ňom hovoril pred 2000 rokmi a pre ľudí tej doby v kontexte dnešného poznania ľudstva sa mi to zdá veľmi obrazne a nepostačujuce .
@ledkaofficial88856 ай бұрын
@@jozefkovac2816 osobný vzťah s Bohom je možné mať cez modlitbu, keď sa človek s Bohom osobne rozpráva a zároveň vníma, že aj Boh k nemu hovorí. Je viacero spôsobov ako sa dá vnímať Božia odpoveď, cez Bibliu, svedomie, cez druhých ľudí a tak ďalej. Boh hovorí a keď človek chce počúvať, tak porozumie jeho hlasu. Často krát sa rozhovor s Bohom začína: Bože ak si, ozvi sa mi. No je to širšia téma, na ďalšie video. Čo sa týka Ježišových slov, ony sú stále aktuálne aj dnes. Máme síce viac poznania a techniky okolo seba, ale človek sa vo svojej podstate nijako nezmenil a Boh tiež nie. V Ježišových slovách a v Biblii je v skutočnosti všetko, čo potrebujeme vedieť o Bohu. Možno tam nie je všetko čo by nás zaujímalo, to je iná vec. Odstup času 2000 rokov znamená najmä to, že jazyk a historický kontext bol vtedy iný a nie je úplne jednoduché všetkému hneď porozumieť, no dá sa to.
@jozefkovac28166 ай бұрын
@@ledkaofficial8885dakujem .ešte sa ozvem.
@ledkaofficial88856 ай бұрын
@@jozefkovac2816 1. video na túto tému: kzbin.info/www/bejne/eoiWk6iNp7pqbck