Ślimagedon część 2
26:08
2 ай бұрын
Ślimagedon część 1
19:29
3 ай бұрын
Minusy Permakultury.
13:27
4 ай бұрын
Permakulturowa szklarnia z palet.
7:34
Dobre wykorzystanie odpadów.
15:34
Permakultura - jesienne porządki
18:21
Permakultura - czy się opłaca?
31:35
Tania szklarnia z palet
17:53
Жыл бұрын
Walka ze ślimakami w ogrodzie
23:33
Ekologiczne pomidory za darmo.
9:39
Wykorzystanie odpadów w ogrodzie.
11:57
Oszczędzaj w ogrodzie.
12:24
2 жыл бұрын
Jaki ma potencjał permakultura?
13:57
Permakultura - szkodniki w ogrodzie.
15:21
Permakultura - dlaczego warto? pt1.
13:39
Permakultura - przygotowanie grządki
11:52
Permakultura i zaraza w ogrodzie
9:28
Пікірлер
@Nie_kopane_ogrody
@Nie_kopane_ogrody 12 сағат бұрын
Miej gdzieś algorytmy. Jak ktoś chce to Cię znajdzie lub Tobie podobnych. Róbmy swoje. Pozdrawiam Cię serdecznie
@elyzja
@elyzja 8 күн бұрын
Dogadają się z sąsiadami, róbcie permę na trochę większą skalę. Są dotacje do edukacji i zajęć pozaszkolnych i do zajęć dla seniorów. Np. cykliczne zajęcia dla uczniów pokazujące co jak się rozwija. Do tego sprzedaż plonów i przetworów. Mam nadzieję, że nie przestaniesz nagrywać.🐸
@pawegromadzki166
@pawegromadzki166 10 күн бұрын
obyśmy nigdy nie byli tak biedni, że zostaną nam tylko pieniądze
@zbigniewrozek8687
@zbigniewrozek8687 11 күн бұрын
Mamy nadchodzącą III rewolucję w rolnictwie i obawiam się, że jej uruchomienie zlikwiduje obecne chemiczne i ekologiczne rolnictwo i wszelkiej "maści" permakultury. "Globalny system" pokazał swoje możliwości w czasie "pandemii", więc wzmocniony technologią za parę lat będzie w stanie wywrócić do góry nogami resztki zdrowego rozsądku i dobić nielicznych hobbystów w permakulturowych = tradycyjnych, ekologicznych ogródkach. Warto popatrzeć na historię II rewolucji w rolnictwie = wprowadzanie chemizacji i kołchozów. Samo odkrycie chemizacji dokonało się jeszcze przed I Wojną a jej wprowadzenie na masową skalę odbyło się w ZSRR - za pomocą "sierpa i młota" wymordowano chłopów i zrobiono kołchozy, gdzie ruszyły eksperymenty z "nowoczesnym rolnictwem"...Do Polski ta "nowoczesność" dotarła za tow. Gierka, który za pożyczki zbudował przemysł ciężki i chemiczny. Wprowadzenie przymusowej chemizacji nastąpiło już w latach 70tych przy jednoczesnym "wypędzaniu" propagandą i kasą ludzi ze wsi do miejskich blokowisk i fabryk...
@TomRadziwonowski
@TomRadziwonowski 11 күн бұрын
Mi algorytm wyświetlił Twój film więc chyba lubi to co mówisz. Fajny kanał, pozdrawiam
@slawekbednarski9439
@slawekbednarski9439 12 күн бұрын
Zapędziłeś się trochę z tą unią. Żeby nie ta unia to wieśniakom tzw rolnikom nikt by na ręce nie patrzył. Unii nie było a truli nas syfem który produkują. Nam się wmawia że mamy we krwii mikroplastik,a prawda jest taka że 365 dni w roku po 4 posiłki dziennie zjadamy trucizne wyprodukowaną przez bandytów rolniczych. Zatrute jest dosłownie wszystko co zjada syf. Krowy,konie świnie ,mleko jajka same metale ciężkie. Który wieśniak żre to co wyprodukował? 😂😂😂😂😂😂
@igabak1547
@igabak1547 12 күн бұрын
Pomiń temat kasy. Ja wiem, że na pieniądzu świat stoi, ale za pieniądze zdrowia nie kupisz. Dla mnie nawet najmniejszy skrawek obsadzony swoja własną uprawą się opłaca. Jabłko z robakiem to najlepsze jabłko, jak mawiała moja babcia. Wiemy co zalewa nasz rynek ze wschodu, a dodać jeszcze, że czasy są raczej przedwojenne, tak przynajmniej nas straszą, to ja wolę być niemodna i wbrew ekonomii posiać sobie choć odrobinę. Powodzenia i nie zrażać się proszę;)
@arnitpl
@arnitpl 12 күн бұрын
rób swoje, ciesz się życiem
@mateuszkowalski3699
@mateuszkowalski3699 12 күн бұрын
Ekonomia niczego nie zjada, ekonomia opisuje mechanizmy alokacji ograniczonych zasobów mających alternatywne zastosowanie.
@rosniewoczach
@rosniewoczach 12 күн бұрын
Normy unijne są uzgadniane z organizacjami rolniczymi i NIC nie wejdzie "w życie" jeżeli one się na to nie zgodzą. Kto "rządzi" w organizacjach rolniczych mających głos przy opracowywaniu tych norm - duzi producenci rolni. Ci sami, którzy potem jada do swoich wyborców ( bo te organizacje to różnego rodzaju stowarzyszenia, spółdzielnie, związki, itd) i tym małym tłumaczą, że oni NIC nie mogli, MUSIELI. A że to akurat oni na tym korzystają (bo mają kasę i po kilkaset lub kilka tysięcy ha) to tak przez przypadek. A co robią co mali - jęczą na złe unijne normy i dalej głosują na tych wielkich, żeby jechali do Brukseli i "załatwiali" sprawy.
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 12 күн бұрын
Oczywiście, że się nie połaca, dlatego się w to bawię. Pomidory w sklepie op 4zł/kg... nie wyprodukujesz taniej naturalnymi sposobami. Jest tylko jedna różnica, wystarczy spróbować jednego pomidora i drugiego, wartość odrzywczą pomijam. Jak jeszcze tuż przed sezonem kupiłem kilka pomidorów dla dzieci bo mi marudziły to zjadyły we trójka dwie sztuki a reszta leżała aż zaczęły kiełkować w nich nasionka. Za to jak pójdą sobie pod folię albo na pole to zrywają prosto z krzaka i jedzą tyle ile dadzą rady, dużo to wyjaśnia nie? Pozdrawiam Cię sedecznie!
@tomest9501
@tomest9501 12 күн бұрын
Leczyć się. Kto się chce bawić ogródkiem, może sobie prowadzić permakulturę a nawet spermakulturę. Dla siebie może wystarczy, może zje pomidory, gdy nie będzie dużej presji zarazy. Jednak aby nie było na świecie głodu, aby żywność była tania, rolnictwo musi być efektywne, a więc mechanizacja, opryski są konieczne. Za eko-religię dziękujemy. Szury są rakiem tego świata. Świat byłby piękniejszy i lepszy bez nich.
@hris2689
@hris2689 12 күн бұрын
@@tomest9501 chyba jednak zostanę przy permakulturze 😂
@MariaMaria-yp2qt
@MariaMaria-yp2qt 12 күн бұрын
Mnie się opłaca, bo ja nic nie sprzedaję.
@malgosa8898
@malgosa8898 12 күн бұрын
Dobrze mówisz. Taka jest prawda. Ale nie ma co sie poddawać. Znajdź rolnika i kup obornik, dużo. Wyściółkuj jakieś miejsca, ściętą trawą, poplonem i tam sadź. Masz gałęzie/potnij je rebakiem/ dokup zrębkę i za rok masz masę dobrej zimi. Rób, to dla siebie a nie na zarobek. A sukces będzie. Nie ma co za dużo filozofować o jakiś turystach. Miałam ugór ziemi a dziś masę jedzenia.
@teresamaria4392
@teresamaria4392 13 күн бұрын
Róbmy swoje. Monety to nie wszystko...
@malgosa8898
@malgosa8898 12 күн бұрын
Racja. Biadoli i biadoli!
@Ludwiczek79
@Ludwiczek79 13 күн бұрын
witam serdecznie wszystkich ludzi dobrej woli🌱💚🤠dziękuję za wymianę wieści kzbin.info/www/bejne/pWKzi5imiNynkK8
@elzbietapospiech4026
@elzbietapospiech4026 13 күн бұрын
Ja nie mam kur, kaczek, gęsi, królików - a plony mam w tej swojej permakulturze :) 💪 Pokazuj (nagrywaj) --jak z taczką jedziesz po materię organiczną, którą inni wyrzucili. Pokazuj co zabierasz, gdzie umieszczasz, oraz w i ę c e j pokazuj -co robisz na tej działce
@adrianmax82
@adrianmax82 13 күн бұрын
Może się nie opłaca, ale warto 😃 a kasę koszą pisarze i szkoleniowcy tzw. permakulturowi, którzy wskoczyli na falę mody na bio, eko, organic, vege itd. tworzą oni aurę tajemniczości wokół tematu i dorabiają filozofię naganiając klientów na swoje produkty i szkolenia 🤣 mając darmowy dostęp do polskojęzycznych publikacji wycenianych często na ponad 100 zł nie raz żałowałem czasu zmarnowanego na taką lekturę... Temat szkoleń, autoryzacji i certyfikacji i wyceny usług tzw. ekspertów okryję zasłoną milczenia 🤐 Doceniam za to kanały takie jak twój i dziękuję, że dzielisz się swoimi doświadczeniami👍 Życzę więcej optymizmu i cierpliwości - to normalna sprawa, że raz się coś uda a raz nie, gleba niszczona przez lata złymi praktykami też potrzebuje czasu na regenerację. Pozdrawiam!
@rafalkduk
@rafalkduk 13 күн бұрын
powiem tyle, zajebiście lubię Twój kanał, czekam na nowe odcinki. I jakoś mi się wyświetla. I dziękuję.
@agnieszkaskowron7551
@agnieszkaskowron7551 13 күн бұрын
Ale można się dzielić z innymi tym co wyrośnie. Za darmo. To się opłaca. Dobro wróci.
@zbigniewrozek8687
@zbigniewrozek8687 11 күн бұрын
Tak robi moja mama na wsi, a ja ją finansuję z miasta, by mogła swój ogródek uprawiać i mieć coraz lepsze warunki bytowe. Jak dożyję emerytury, to wrócę na wieś i ją zastąpię
@wojciechk.2098
@wojciechk.2098 13 күн бұрын
Permakultura nie ma sie opłacać. Z wieloma aspektami tego co mowisz bardzo sie zgadzam. Niestety to co robimy na swoich ogrodkach mozemy sensownie na razie robić tylo w tak zwanych po godzinach. I róbmy to mimo wszystko. Nawet jak przychodzi zniechecenie i niewiele urosnie albo jakies nawet dzikie zwierzęta to nam wyjedzą to i tak to ma sens. Po calym popoludniu pracy na ogrodku czlowiek czuje sie lepiej niz po poplludniu przed telewizorem. A jak coskolwiek urosnie to super. A doswiadczenie i wiedza zawsze w glowie zostaje.
@Jarkon_Praktycznie_zrobione
@Jarkon_Praktycznie_zrobione 13 күн бұрын
100% racja.
@KrzysztofWie
@KrzysztofWie 11 күн бұрын
Permakultura.zainteresowala mnie dzięki kanałom na KZbin.niestety znakomita większość twórców zniknęła z czasem z mojej playlisty.dlaczego? zwykle okazuje się że nie natura ich obchodzi tylko biznesplan i kasa z tym związana.zachowajmy wszyscy zdrowy rozsądek nie ufajmy ślepo we wszystko co widzimy.❤❤️🥩🧯
@wojciechk.2098
@wojciechk.2098 13 күн бұрын
W permakulturze musza byc zwierzeta. Jakiekolwiek. Kury, kaczki króliki. Zachecanie dzikich ptakow przez budki lęgowe albo chociażby dzdzownice kompostowe. Jak są to jest lepiej. Ekosystem takiej dzialki jest jakby bardziej dopełniony.
@hris2689
@hris2689 13 күн бұрын
Świat się kończy, a my bawimy się w permakulture
@arielmordarski2946
@arielmordarski2946 13 күн бұрын
Dlaczego nie mamy się bawić w permakulture świat się i tak skończy.
@Jarkon_Praktycznie_zrobione
@Jarkon_Praktycznie_zrobione 13 күн бұрын
Świat się nie kończy, tylko cały czas się zmienia, przemienia... my permakulturowo też go zmieniamy, zawsze na lepsze :)
@malgosa8898
@malgosa8898 12 күн бұрын
Czy się kończy czy nie , jeść trzeba. Facet po prostu nie chce zainwestować nic a chce mieć wyniki. Na gołej ziemi , to niewiele mu urośnie.
@user-xx3zg1vw3y
@user-xx3zg1vw3y 13 күн бұрын
Jesteśmy zgubieni!
@permakulturaodzera5084
@permakulturaodzera5084 13 күн бұрын
No niestety cały świat. Brzmi to fatalnie ale jest prawdą.
@malgosa8898
@malgosa8898 12 күн бұрын
Ludzie narzekający na wszystko zamiast pracować zawsze są zgubieni. Cieszmy się, że gady nie zorganizowały nam wojny.
@user-pc6fd2vo9d
@user-pc6fd2vo9d 16 күн бұрын
Poczytaj sobie eksperyment Johna Calhouna -mysia utopia,to ci wiele wyjaśni
@user-pc6fd2vo9d
@user-pc6fd2vo9d 16 күн бұрын
My z kolezankami Rodos owymi zbieramy dziabiemy widelcem ,walka trwa,jest ich mniej,susza sprzymierzencem nam była.są działki gdzie nikt nie zbiera i to nam utrudnia zadanie ale sie nie poddajemy.
@ninwe9056
@ninwe9056 Ай бұрын
Szanuję to co robisz.Mam tylko jedno "ale" zadbaj o polszczyznę a mianowicie,rosliny się uprawia a hoduję się zwierzęta
@beatadobrzynska5724
@beatadobrzynska5724 Ай бұрын
Moze do kadego pojemnika dosyp troche fosforanu zelaza, czyli pelzakolu wtedy te ktore sie nie utopia i tak padną. To jest dobry pomysl nawet na te szkodliwą niebieską trucizne na slimory dopoki jest w pojemnikach. Oczywiscie problem gdzie to potem zutylizowac. No nie...wycofuje pomysł z niebieska trucizna... Zyby mi zaden moj jeżyk sie nie zatruł. Pozdrawiam
@wandaherbus5648
@wandaherbus5648 Ай бұрын
Temat filmu zachęcił do oglądania ale treści z tytułu bardzo mało. Szkoda czasu . Proszę nie mijać się z tematem filmu. Przemyślenia zostawić na inny film.
@sex48418
@sex48418 Ай бұрын
Ja działkę z uprawami obsypywałam niebieskimi granulkami,działały,miałam święty spokój z nimi,
@tablleno2918
@tablleno2918 Ай бұрын
❤❤
@mtomek1111
@mtomek1111 Ай бұрын
Kaczki
@elzbietapospiech4026
@elzbietapospiech4026 Ай бұрын
@Permakultura od Zera --pryskaj rozrobioną gnojówką ze skrzypu- i będzie Ci rosło :) ogórki też (tylko liście chore na roślinach należy wycinać ! -i co kawałek tą gnojówką doobrze popryskać
@PatrykR42
@PatrykR42 Ай бұрын
Kiedyś wiedziałem takie niskie tunele z siatki wokół działki gdzie kury kaczki mogły chodzić i stróżować by nam slimory nie zbliżały się do naszych upraw Pozdrowienia
@ogrodpermakultura3851
@ogrodpermakultura3851 Ай бұрын
Dzień dobry na jesień zatrudnić kury zniszczą jaja i małe ślimaki. Po trzech sezonach pozbyłam się ślimaków pozdrawiam
@elzbietapospiech4026
@elzbietapospiech4026 Ай бұрын
już teraz, bo od sierpnia te wstrętne ślimory składają jajeczka (białe kuleczki wielkości 'łebka od szpilki' -pod murkami, starymi deskami, drzewem rozkładającym się, kamieniami i też obok takich -na kilka cm- w ziemi. ZNALEŹĆ i ZNISZCZYĆ. Ja tak robiłam i w tym roku -nie miałam ślimorów
@novanna1969
@novanna1969 Ай бұрын
Ja też w tym sezonie "siadłam". Dobijają mnie te ślimaki. Wszystko zżerają, po prostu płakać mi się chciało, jak z moich siewek aksamitek, cynii, hodowanych w domu w ciagu jednej nocy zrobiły sobie ucztę i zostały same patyczki. moim trzem szałwiom, które co roku pięknie rozsły nie dały wogóle szans. nawet za liście pomidora i za ogórki się brały. Na początku chodziłam z latarką co drugi dzień , zbierałam do plastikowych kubłów i na drodze żwirowej je po prostu mordowałam. teraz już odpuściłam. po twoim filmie zrobiłam taki kubeł z drożdzami, ale jakoś się nim nie interesują. nie kumam o co chodzi????
@permakulturaodzera5084
@permakulturaodzera5084 Ай бұрын
dziwne, jeśli dałaś coś co ma cukier do drożdży i trochę czegoś mącznego to powinny się brać za to. JA ssie pozbyłem tak już setki tysięcy tego.
@beatadobrzynska5724
@beatadobrzynska5724 Ай бұрын
U mnie pomidorów nie ruszają, ogorecznik, nagietek, nasturcja, tymianek spoko. Typowych kwiatów polnych ,oprucz rumianku,nie ruszają. Wszystko inne tną jak kosiarka.z 30 słoneczników zostało mi 6. Wciąż je żrą wiec nie wiem czy choć jeden się uchowa. Dyniowatych miałam ok 60, wysadzalam już duże rosliny to pożerały stozki wzrostu... a jeszcze dodam że w tym roku miałam slimakow dużo mniej bo sypałam pelzakol. Zaraz znajdę ten sposób z drożdżami, szkoda że wcześniej mi ten filmik nie wpadł. Pozdrawiam serdecznie wszystkich❤
@arminka748
@arminka748 Ай бұрын
U mnie w tym roku przez te deszcze ogorki padly szybko nawet w tunelu. Pomidory, ktore rosly na zewnatrz też musialam krzaki pousuwać bo czarne lodygi o na owoce szlo. Cieszę sie z tego co wyroslo bo mam kury i zalezalo mi na dyniach i cukiniach dla nich. Pozdrawiam ❤
@hris2689
@hris2689 Ай бұрын
Trochę szkoda, że ślimaki zeżarły Twój entuzjazm 🙁 zainwestuj w kaczki, przy takiej inwazji nawet karmić nie musisz
@ancyhryst
@ancyhryst Ай бұрын
Jak kaczki mają je zjadać, skoro ślimaki się na dzień chowają?
@annakorzeniowska856
@annakorzeniowska856 Ай бұрын
Poradzą sobie​@@ancyhryst
@zielonyumysl
@zielonyumysl Ай бұрын
To nie pomrowy!
@KrzysztofWie
@KrzysztofWie Ай бұрын
Opisz co i chłop może znajdzie rozwiązanie
@permakulturaodzera5084
@permakulturaodzera5084 Ай бұрын
a co jak nie pomrowy? wpisz sobie w google pomrowy i zobaczysz.
@KrzysztofWie
@KrzysztofWie Ай бұрын
@@permakulturaodzera5084 no opisz.ja tylko zapytałem co jak nie one.dajesz bohater
@zielonyumysl
@zielonyumysl Ай бұрын
Śliniki. W ogóle nie ta rodzina systematyczna. Naukowcy mają problem z oznaczeniem gatunku (często się mówi że jest zbliżony do ślinika luzytańskiego), ale rodzaj ślinik w ogóle nie jest pomrowem... W sumie było kilka innych błędów w nazwach, ale te już odpuszczam, żeby na "hejtera" nie wyjść.
@zielonyumysl
@zielonyumysl Ай бұрын
pl.wikipedia.org/wiki/Pomrowiowate Masz na początku napisane co odróżnia pomrowy od śliników. Od razu napiszę że jeśli chcesz odpisać że w sumie bez znaczenia i że to tylko amatorski kanał permakulturowy, a nie uniwersytet to nie zgodzę się z tym. Jak każdy będzie nazywał rzeczy według swojego uznania będzie informacyjny chaos. Masz kilka tysięcy widzów za których jesteś odpowiedzialny.
@MB-bj7dv
@MB-bj7dv Ай бұрын
Mam to samo z ogórkami w szklarni... Na początku piękne zielone liście, a potem pożułknięte i wysuszone. Czy ktoś wie co to za zaraza?
@ogrodpermakultura3851
@ogrodpermakultura3851 Ай бұрын
Dzień dobry to mączmiak choroba grzybowa
@MB-bj7dv
@MB-bj7dv Ай бұрын
@@ogrodpermakultura3851 dziękuję za odpowiedź, a można to jakoś zwalczyć?
@ogrodpermakultura3851
@ogrodpermakultura3851 Ай бұрын
@@MB-bj7dv dzień dobry na mączniaki są opryski eko i chemiczne proszę wpisać w internet są filmiki jak zwalczać pozdrawiam
@elzbietapospiech4026
@elzbietapospiech4026 Ай бұрын
@@MB-bj7dv --pryskać gnojówką ze skrzypu i wycinać zarażone liście
@JSJola
@JSJola Ай бұрын
Witam, całe szczęście nie mam problemu ze ślimakami , ale bardzo współczuję strat poczynionych przez nie w ogrodzie. Uważam ,że najważniejsza jest ziemia i ja stosuję kompost na gorąco , który sama robię i uzupełniam nim grządki . Powstaje bardzo szybko i na pewno nie ma w nim ślimaków , ani ich jaj. Uprawiam warzywa w grządkach podwyższonych i wszystkie ścieżki są wysypane świerkową zrębką. Mam dużo olbrzymich świerków i mały rębak - taka bariera z igliwia jest wystarczająca , aby ślimaki nie przeszły. Ponadto są w ogrodzie jeże i w tym roku dużo winniczków , które jak zauważyłam nie jedzą warzyw , a ponoć zjadają jaja tych nagich ślimaków. Poza moim drewnianym płotem , który ogradza warzywnik są wielkie chwasty i mnóstwo ślimaków , ale na to zastosowałam moskitierę przypiętą na całym ogrodzeniu i tylko mogę obserwować jak próbują się przez nią przedostać , ale nie dają rady . Pozdrawiam serdecznie
@dotach1869
@dotach1869 Ай бұрын
A dziki się nie zanęcą?
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Ай бұрын
Szczepi Pan drzewka i krzewy?
@permakulturaodzera5084
@permakulturaodzera5084 Ай бұрын
nie
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Ай бұрын
Ten ślimak właśnie w tym czasie - od drugiej połowy lipca i co najmniej do połowy września - kopuluje . Żyją ok. roku, więc jeśli teraz rozmnożą się to znów na wiosnę przyszłego roku będa aktywne. itd
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Ай бұрын
Nornic i karczowników nie ma?
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Ай бұрын
4:80 Żule po pijaku? Nie lubię takich porównań. Każdy ma swoją historię, czasem bardzo trudną. Dzięki tym "żulom" mam masę małych butelek na nalewki ziołowe i owocowe, którymi obdarowuję rodzinę i znajomych w potrzebie.
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Ай бұрын
11:20 Fajne rozwiązanie z tą wanną
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Ай бұрын
Budki lęgowe dla ptaków trzeba zainstalować i dokarmiać zimą - będą efekty.
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Ай бұрын
To jest to ! Antykonsumpcjonizm ! Niskim kosztem, a najlepiej bezkosztowo. Piach w szprychy opresyjnego systemu. Koniec lipca 2024 - papierówki po 8 zł ! cebula - 8zł, fasola -14 zł, kalafior - 10 zł . To w sezonie powinno kosztować połowę taniej. Kwiaty podobnie - naparstnica w doniczce - 30 zł, hibiskus - 50 zł, hortensja - 40 zł, trawy ozdobne 20-50zł, itd. To wszystko można mieć za free pozyskując nasiona, rozmnażając, szczepiąc. Jest dużo materiału edukacyjnego na YT, są stare dobre podręczniki i poradniki ogrodnicze (warto mieć jednak książki, zwłaszcza gdy nastąpi awaria systemu)
@danutaszastok4176
@danutaszastok4176 Ай бұрын
Dzięki za radę. Tego sposobu nie znałam