To nie je o tom, ze ludom dame nejaku nalepku, a povieme "ty budes DevOps geek", no nie, tak to nefunguje. Kazdy mal svoju cestu. Ja som pracoval v Open Source a v Apache sa na mna nabalilo vela skusenosti, ktore som preniesol do firmy a pracoval som s jednotlivymi timami kde sme vsetko skusili do bodky preniest. Nakoniec pochadzam z vyvojarksej skupiny, a DevOps je prave ten clovek ktory vie mysliet aj ako vyvojar, vie co vypojar potrebuje a vie ako mysli systemovy inzinier a vie spravne automatizovat procesy a vyskolit vyvojarov tak aby pri najmensej namahe vyvojarov sa vyluci ludsky faktor chybovosti. Dosiahne sa tym reprodukovatelnost nasadenia produktu s rovnakym s vysledkom spravania produktu v danom prostredi.
@LubosLahky17 күн бұрын
Krásne!
@jurajhudak-sk17 күн бұрын
Veľmi pekné video, videl som zatiaľ síce len minuloročné a toto, tak sa teším na to budúcoročné 🎉
7 ай бұрын
Ako vždy brutálne postrihané! Dobrá práca Feri!
@lubomirstraka5655 Жыл бұрын
Mockrát díky za podnětné názory. Poračujte dále!
@katarinadrobna1229 Жыл бұрын
💯👍👍💕🍻
@mariankohn8411 Жыл бұрын
Ahoj, Fero, mohol by si natočiť aj video o tom, ako a kde by človek mal začať, ak má ambície mať kariéru podobnú tej Tvojej. ;-)
@jurajdobrovodsky3588 Жыл бұрын
Vyborny podcast, vypočul som si počas dlhej cesty za volantom a ked som tak nad vecami zamyslal cesta ubehla ako voda 👍🏿👍🏿👍🏿
@ThePaklenica Жыл бұрын
dakujem , super prehľad 🙂
@tiborepcek Жыл бұрын
Dik za tipy. :) Vnútri sa nedalo natáčať/fotiť? Celkom by ma zaujímalo, ako to tam vyzerá, keď je to také eco-friendly.
@ferovolar Жыл бұрын
Vacsina z toho nie je vidiet, napr zachytavanie dazdovej vody a pod. Kazdopadne odporucam na navstevu.
@tiborepcek Жыл бұрын
Vau, tak Jakub je neskutočne inšpiratívny človek! Páči sa mi hlavne to, ako spolu so svojim tímom pracuje na "LinkedIn" pre stredoškolákov. Ako bývalý stredoškolský učiteľ s 10-ročnou praxou som podobne sledoval, ako sa stredoškoláci stretávajú zväčša len vo svojich bublinách. Je super, že Jakub tie bubliny reálne prepája a dáva dokopy rôzne skupinky študákov, pretože im to rozširuje obzory a vytvárajú sa tiež nové príležitosti. Tejto forme (samo)výchovy a (samo)vzdelávania veľmi fandím. :)
@frankplechaty3415 Жыл бұрын
vynikajici dekuji
@ferovolar Жыл бұрын
Dakujem 👍
@frankknoll6642 жыл бұрын
Leider nicht zu ersetzen. Als Aschenbrödel einfach zauberhaft, hinreißend 🤗 Eine tolle Schauspielerin nicht nur in drei Haselnüsse für Aschenbrödel !
@ferovolar2 жыл бұрын
Vielen Dank für Ihren freundlichen Kommentar
@NetroYT2 жыл бұрын
Lepší nový rok!
@ferovolar2 жыл бұрын
Vďaka a podobne 👍
@tiborepcek2 жыл бұрын
Tak toto bola veľmi príjemná prechádzka mojim televíznym detstvom. Ďakujem! :)
@ferovolar2 жыл бұрын
Vdačne, presne aj mojim 😀
2 жыл бұрын
Skvelý diel ;-)
@ferovolar2 жыл бұрын
Ďakujem, užil som si to 😃
@andrea_eyes2 жыл бұрын
Super, Lenka :)
@tiborepcek2 жыл бұрын
Veľmi príjemné rozprávanie. Mám rád, keď je firma otvorená (nie iba softvérovo) a (červený) klobúk dole, že si Red Hat otvorenosť udržal aj v korporátnej veľkosti. Okrem toho ide o výborný úvod do kontajnerizácie (OpenShift od Red Hatu ako distribúcia orchestračného frameworku Kubernetes). Škálovanie cez pody ako najmenšie jednotky, ktoré Kubernetes rozoznáva, bolo tiež pekne vysvetlené na konkrétnych príkladoch. Podľa výkonu vo videu, Patrik ako solution architect so skúsenosťami programátora, musí mať praktickú odpoveď snáď na všetky otázky zákazníkov. :) Tiež (červený) klobúk dole a ešte aj palec hore! ;)
@ferovolar2 жыл бұрын
Vďaka Tibor za super feedback 👍🎩
@TeamANTIMAFIA2 жыл бұрын
Palec hore a klobúk dole! Takto sa to robí do... :D Prajem všetko dobré a čo najviac odberateľov!
@iMbUSkO2 жыл бұрын
Súhlasím, krásna a inšpiratívna stavba. Práve som sa vrátil z Barcelony a nemohol som ju vynechať.
@tomaspavelka26772 жыл бұрын
Pekne video- ty veci sem vubec nevedel.
@ferovolar2 жыл бұрын
Vďaka Tomáš 👍
@jklmnpqrst2 жыл бұрын
super rozhovor, len celkom nerozumiem tej ceste. co znamena ze "cesta bola pripravena za 40 sekund"? co tam tak dlho trva?
@ferovolar2 жыл бұрын
Vďaka, tipujem, že ide o "travelling salesman problem" v malom - čiže pripraviť najlepšiu cestu pre pickera na vybavenie jednej alebo viacerých objednavok pozostávajúcich z viacerých kníh, aby to bolo čo najoptimálnejšie. Ako Samo spomínal, tak tých kníh vo vianočných objednávkach býva viacero. Pickeri postupujú medzi regálmi na základe navigácie a trasy, ktorú vybral a optimalizoval algoritmus od Algopine, ktorý ich tvorí pomocou použitia teórie grafov na základe dát z pohybov kníh po sklade. Knihy môžu byť kdekoľvek a môžu sa dynamicky presúvať. V systéme je pol milióna položiek (knihy, hry, ...) a ľudia (ideálne bez navyšvania kapacít) by sa mali nachodiť čo najmenej.
@lukaslenhartovic2 жыл бұрын
Ahoj Fero, ako často publikuješ blogový článok. ?
@ferovolar2 жыл бұрын
Ahoj, za minuly rok mi to vyslo cca kazdeho 3,5 dna novy clanok. Pred cca 10 rokmi, kedy sa budovala hlavna citanost to boli asi 1-2 clanky denne.
@jancistar77313 жыл бұрын
nice
@pivusko3 жыл бұрын
Chyba tomu muzika. Inak epic ako vzdy. 👍
@ferovolar3 жыл бұрын
Vdaka moc, mal som vybratú ale YT papuloval na licenciu. Mohol by si releasnut nieco free co ma 6 a pol minuty 😀
@mariankohn84113 жыл бұрын
Krásne video, Fero. Vidím, že sme skoro susedia. Aj ja bývam pri Trnavskom mýte.
@ferovolar3 жыл бұрын
Vdaka moc, ja tadial chodim do prace. Na Karadzicovej mame office Websupportu.
@iamlukas8833 жыл бұрын
Prajem pekný večer, chcel som sa spýtať, kebyže si chcem premenovať blog, dá sa to.?
@ferovolar3 жыл бұрын
Dobry vecer, o aky bolg ide, resp. kde je prevadzkovany?
@ferovolar3 жыл бұрын
Kedysi to bolo mozne v nastaveniach (Settings) zmenit, ako nazov tak aj adresu. Ci to sluzba Blogger stale podporuje netusim, nepouzivam ju.
@danielsladecek82583 жыл бұрын
yablko pecka, dakujeme!🙂
@tiborepcek3 жыл бұрын
Krásne zábery. :) Nabudúce sa ozvi, ak by si chcel nejaké tipy od domorodca... ;)
@ferovolar3 жыл бұрын
Vdaka, z nasho todo listu sme stihli asi 1/4. Urcite este prideme na Liptov :)
@pohorachspetom2 жыл бұрын
Kľudne si pozri aj moj kanál, kde nájdeš tipy na výlety v našich horách 🙂
@tiborepcek3 жыл бұрын
Parádny rozhovor. Mne ako učiteľovi a lektorovi z oblasti IT imponovala hlavne časť o školách. Kúpil som si aj eknihu "Ženský algoritmus" - už ukážka vyzerá dobre, tak som zvedavý. Okrem toho, mám 2 dcéry, ktoré majú k IT dosť blízko, takže téma "Ženy vo svete IT" je pre mňa vysoko aktuálna. Ďakujem teda za ďalší cenný materiál. :)
@ferovolar3 жыл бұрын
Tibor, vdaka za tvoj feedback. Super, ze to s dcerami riesis a venujes sa im aj po tejto stranke. Ja knihu odporucam kazdemu, kto chce preniknut do sveta IT, lebo su tam dobre zaklady, na ktorych sa da dalej stavat. Ak narazis na dalsie dobre zdroje, tak budem rad ak ich pozdielas. Vdaka :)
@xseman3 жыл бұрын
1:03:40 Len málo ľudí chce ukázať svoje trápenie, čo je veľmi dôležitá vec, pretože to vytvára falošnú realitu
@Lucia-Ku3 жыл бұрын
Pekny rozhovor :)
@ferovolar3 жыл бұрын
Dakujeme :)
@iamlukas8833 жыл бұрын
Ahoj Fero, chcel som sa spýtať či sa oplatí iba blogovať, a nepromovať sa na instagrame, facebooku...?
@ferovolar3 жыл бұрын
Myslím, že v súčasnej dobe to bez sociálnych sieti nejde. Mne osobne tvoria najväčší počet prístupov. Je to ťažsie, ak buduješ blog a paralelne s tým aj nové profily na sociálnych sieťach. Ak už na nich si môže ti to dosť pomôcť pri štarte blogu. Spoliehať sa len na to, že si ťa návštevníci nájdu organicky a prípadne pridajú do nejakého RSS agregátora je málo. Odporúčam si vybrať relevantnú sociálnu sieť pre tvoj obsah a na nej budovať prepojenie s blogom.
@xseman3 жыл бұрын
Cenné rady od profesionálov nie sú lacné, vďaka Fero za to, čo robíš, každý by mal mať prístup ku kvalitným informáciam
@ferovolar3 жыл бұрын
Vdaka Filip, velmi ma bavi sprostredkovat informacie od expertov. Nie je to jednoduche, ale ked sa to podari, tak ma to vzdy velmi potesi.
3 жыл бұрын
video si už strihal na ňom?
@ferovolar3 жыл бұрын
Zatial este nic velke, caka ma to az najblizsie tyzdne. Zatial som sa hral len s Pixelmatorom a fotkami. Ten ma ML autokorekciu jasu, kontrastu, farieb. Ale vie aj resizovat grafiku. Na starej masine to trvalo aj minuty, s M1 to je par sekund
@xseman3 жыл бұрын
Chcelo by to vizual kontext pri vacsej domene ako je tato, po dlhsom case sa to tazko sleduje/pocuva.
@ferovolar3 жыл бұрын
To je pri diskusii, este na dialku, technicky celkom narocne sharovat
@JanGallik3 жыл бұрын
Ako zaryty Windowsak som po dlhych rokoch uznal, ze Apple s M1 konecne zacal ponukat dost bezkonkurecnu hodnotu za peniaze. Po zvazovani a zhliadnuti prvych recenzii som siel do Macbook Air s s upgradom RAM a SSD. Dovod - ziadny ventilator. Ziadny. Funguje to. Aplikacie uz zvacsa optimalizovane, hoc aj na Rosette to bezalo paradne. Velka spokojnost. Skoda toho limitu jedneho externeho monitora a stale poslabsej webkamerky. Nech sluzi. 😉
@tiborepcek3 жыл бұрын
Pekne! :) Som zvedavý na tvoj setup - hlavne ktorý softvér podľa teba reálne na M1 funguje a ako stabilne/rýchlo, prípadne aké alternatívy si našiel a ako si s nimi spokojný. Ďakujem. Ja som sa rozhodol s mojim dôchodcom MacBookom Air 2014 experimentovať a hodil som naň Ubuntu MATE 20.04 LTS. Wifina pri inštalácii nefungovala, ale to som vyriešil pripojením mobilu s Androidom cez USB a zdieľaním internetu. Ďalšia výzva bola vstavaná kamera FaceTimeHD, ale aj to sa dá vyriešiť celkom rýchlo doinštalovaním firmwaru a ovládača z GitHubu - toto som si musel zautomatizovať, lebo celý proces je potrebné urobiť vždy po update jadra... :) Stávalo sa mi, že sa zo spánku MacBook neprebudil (resp. grafika nezapla monitor), čo som nakoniec vyriešil pomocou laptop-mode-tools, kde som zapol “Enable module video-out”. Ešte som zväčšoval swapfile na 6 GB, lebo pri 4 BG RAM sa 2 GB swapu zaplnilo pomerne rýchlo a MacBook sa spomalil tak, že sa stal prakticky nepoužiteľným. Skrátka, veľa som sa naučil o Linuxe a trochu o hardvéri MacBooku, dokým som na MacBooku Ubuntu nastavil do použiteľnej podoby. :) No a treba dodať, že ako sa jadro updatovalo, zaznamenal som, že hneď po nabootovaní live usb Ubuntu už našiel aj wifi kartu a wifi bez problémov fungovala out of the box. A možno raz Ubuntu pridá firmware a ovládač pre FaceTimeHD... ;)
@ferovolar3 жыл бұрын
Rad natočím niečo ďalšie po pár mesiacoch :) Ta to si sa riadne vyhral. Posledné Ubuntu, ktoré som na MBP skúšal bolo tuším 16.04. Tam bol na WiFi nejaký hack, že sa dalo pripojiť cez ethernet, potom sa doťahali Broadcom ovládače a po reštarte to fungovalo. Ak si to ešte správne pamätám.
@tiborepcek3 жыл бұрын
Odvtedy sa Ubuntu v podpore wifi kariet celkom pekne posunulo k lepšiemu dokonca aj na MacBookoch. :) A to už ani podrobnejšie napíšem o tom, ako sa MacBook oproti MacOS zrýchlil a ako ma neotravuje bloatwarom, ktorý som nikdy nevyužil... Som proste skromný používateľ Linuxu. ;)
@waldojefrajer3 жыл бұрын
veľmi pekne spracované video!! Big up🙋♂️
@ferovolar3 жыл бұрын
Dakujem 👍
@enkydu3 жыл бұрын
A ja si este stale brouzdam netom na 27” iMacu Late 2012 🤣 Ale interny disk bol nepouzitelny, takze aktualne fici z externeho SSD. Silno uvazujem nad upgrade smer Mac mini s M1
@ferovolar3 жыл бұрын
Viem ako sa citis, na doma mam MBP 2013 :) Nastastie full SSD a downgradoval som spat na Catalinu, co mu predlzilo zivot.
@enkydu3 жыл бұрын
@@ferovolar paradoxne druhym problemom po pomalom internom disku je displej iMacu ktory zacal vypalovat svetly obraz ktory je zobrazeny dlhsie ako 10-15 min bez pohybu. Preto uz hovorim iMacu skor nie a radsej by som siel do Mac Mini s jednoduchsou moznostou vymeny displeja v pripade problemov
@ferovolar3 жыл бұрын
@@enkydu rozumiem, davnejsie boli aj rumors o lacnejsom displeji od Apple. Uvidime co jesen priniesie. Tam by nemusel byt taky problem s nedostatkom chipov ako pri procesoroch.
@enkydu3 жыл бұрын
@@ferovolar pred iMacom som mal MacBook Late 2008 a tam som zistil ze 95% casu je na stole pripojeny do siete… a 2x vymena “zdutej” baterky kazda cca po 2,5 roku ma presvedcila, ze MacBook nie je tiez vhodny 😅
@ferovolar3 жыл бұрын
@@enkydu ja som zase lenivy vsetko kablovat hore-dole, aj ked mam hub, vsade nabijacky nech nemusim prenasat. Ale je pravda, ze posledny rok sa tolko nenacestoval ako roky predtym.
3 жыл бұрын
Ďakujem za sprostredkovanie trochy relaxu ;-)
@ferovolar3 жыл бұрын
Rado sa stalo, dufam, ze aj ty si nan najdes cas
@tiborepcek3 жыл бұрын
Vau, tak toto bol rozhovor nabitý kopou neskutočne cenných rád a názorov skutočného odborníka. Odporúčam každému, kto sa snaží pracovať čo najefektívnejšie (sám alebo aj v tíme), pretože si váži svoj voľný čas. :) Teším sa na ďalšie rozhovory. Ďakujem.
@ferovolar3 жыл бұрын
Vdaka Tibor za feedback aj pochvalu, velmi sa tesim, ze sa rozhovor pacil 👍
@JanGallik3 жыл бұрын
Trenčanom som tretí rok a ...... zvykal som si rýchlo a ľahko. 🙂
@ferovolar3 жыл бұрын
To verim, ze to islo rychlo 👍
@slesso3 жыл бұрын
👍👍👍
@ferovolar3 жыл бұрын
Dikes 😀👍
@jklmnpqrst3 жыл бұрын
Som zvedavý, nakupujem na Aliexpress denne, každý týždeň mám niekoľko balíkov v schránke, vačšinou je to tovar do 10eur, ktorý sa nedá v eu zohnať. čiže tých 20% dph mi nevadi, ale ak by sa to malo nejak skomplikovat tak to bude smutne. teraz mi zachytilo TNT nejaky balik z banggood, 8 eur za colne konanie, clo, dph, 4 maily, 20minut stratenych,...
@ferovolar3 жыл бұрын
Uplne suhlasim, ze vela veci sa neda inde zohnat. A aj s tymi peniazmi. Byrokracia v podobe strateneho casu, to ale urcite bude aj ked len pri vyplnani online formularov pre kurierov. Uvidime :)
@HrakoKingFarm3 жыл бұрын
Ďakujem ti za informácie. ✌️
@ferovolar3 жыл бұрын
Vdaka 😀
3 жыл бұрын
Veľmi príjemný diel. Teším na denné vlogy.
@ferovolar3 жыл бұрын
Vdaka za pochvalu 👍
@Opinioo3 жыл бұрын
Super, pôjdeme pozrieť. Btw. v úvode videa som si najprv myslel, že mi beží reklama na "spoločne cestovanie je budúcnosť" a že kde je tlačidlo "preskočiť" :)
@ferovolar3 жыл бұрын
Urcite odporucam, aj pre deti je to tam super a klud. Reklamu si musim pohladat, netusim o co ide :)
@formickaw3 жыл бұрын
LXC bola prva implementacia kontainerov a nie Docker...
@ferovolar3 жыл бұрын
Ja to skolim takto: 1979 - Unix version 7 a chroot system 1982 - BSD si adoptuje chroot 2000 - FreeBSD Jails 2001 - Linux VServer 2004 - Solaris Containers (Zones) 2005 - OpenVZ 2008 - LXC 2013 - Docker Docker bol prvou skutocne komercne uspesnou implemntaciou virtualizacia na urovni operacneho systemu (kontajnerov). Ale uplne prvou bol Unix 7.
@formickaw3 жыл бұрын
Prvy release Jenkinsu bol v roku 2011 a nie v minulom tisicroci, ako tvrdi Adam :)