Dopiero się dowiedziałem, że istniały Irydy z szachownicą. Myślałem, że skończyło się na prototypach...
@wojtekswoj1568Ай бұрын
Niestety ale amerykanie musieli trzymac lape nad tym projektem nigdy nie pisalem tego co slyszalem ale prawda jest taka ze iryda w fazie rozwoju mogla byc konkurecyjna dla f 16 przez co niestety musialo sie tak skonczyc. Niestety teraz juz Śp. Czlowiek ktory ustawil iryde do strzelania precyzyjnego wiele mi opowiadal o tym samolocie
@FilipHasiakCHICAGOАй бұрын
Jak bylem maly bawilem sie w tych samolotach nawet uzbrojonych :) Mój Tato byl szefem wyszkolenia pilotów w Mielcu, mial tez pierwsze miejsce w lataniu akrobatycznym szybowcami, swietnie robil tez akrobacje na Zlinach, byl tez trenerem pierwszej ligi siatkówki kobiet Stali Mielec. Co do Irydy to projekt upadl jak sie dorwali do Irydy Amerykanie, zmieniajac przeznaczenie Irydy. Polecam ksiazke Pana Henryka Bronowickiego, który wtedy byl FPD - Fabrycznym Pilotem Doswiadczalnym i pracowal z Iryda od poczatku jej powstania. Sa tez odcinki dokumentalne Pana Henryka na You Tube gdzie opisuje dokladnie historie Irydy. Serdecznie pozdrawiam, wszystkiego dobrego !
@marekmarek68862 ай бұрын
Wstydźcie się "Polscy" politycy !!!
@marekmarek68862 ай бұрын
Konkurencja dla A10 projekt musiał zostać położony Polscy politycy poczciwe wylizali dupki dla Amerykanów za parę centów ... Śmierć wrogom ojczyzny!
@szymonszymura90202 ай бұрын
Piękna konstrukcja, na oko laika podobna do su25. Choć linia Irydy fajniejsza. W latach 90 tych sklejałem taka z Młodego Modelarza.
@JerzyMiazek2 ай бұрын
Ludzie co wy pierdolicie to kupa złomu około 850 km/h na dwuch silnikach to on powinien robić około 2 maha 😂😂 💪🐷
@szymonszymura90202 ай бұрын
Założenia Irydy były zupełnie inne, szkolno bojowe. Jak na tamte czasy były bardzo dobre. Obecne M-346 Master tez już i zdązył sie rozbić jak i tez 1 macha nie przekracza. :)
@patrykm85432 ай бұрын
No akurat dla samolotu szkoleniowego 2maha xd
@JerzyMiazek2 ай бұрын
@patrykm8543 no akurat fa 50 .na jednym silniku robi maksymalnie 1837/h i co ty na to 😂😂👍🇵🇱
@lukasz84737 ай бұрын
Pamiętam ten dzień byliśmy z moją klasą na lotach ,dzięki naszej wychowawczyni gdyż jej mąż był pilotem miga21
@mirosawzarebski55587 ай бұрын
to ci którym Braun zgasił świeczki.Polacy nie mogą samodzielnie myśleć i coś zrobić bo starsi i mądrzejsi.a dla naszych z nierządu jedyną ambicją jest być kapo na swoim podwórku
@Maadrunner8 ай бұрын
Piękny samolot, szkoda że go udupili. Aż szkoda gadać.
@FX-fk8yt Жыл бұрын
jak wielką przewałą było uwalenie tego projektu może zaświadczyć fakt, że od paru dekad nikt nawet nie próbował rozliczyć nikogo za ten haniebny czyn. Musieli w to być umoczeni wszyscy, nie ważne z której strony politycznej. Musiał to być odgórny przykaz z zewnątrz. Ludzie za to odpowiedzialni wciąż chodzą po ziemi. Samolot miał przyszłość, zapewne wystarczyły niewielkie modyfikacje, może ciut mocniejsze silniki. Irydy latały i były gotowe do produkcji, były zamówienia od Hindusów!
@waldemarfabin3741 Жыл бұрын
I komu to przeszkadzało??
@klasvervoerd Жыл бұрын
Coś pięknego. Ale co się stało z wyprodukowanymi egzemplarzami? Nawet w USA kolekcjonerzy mają Iskrę. Nie słyszałem żeby ktoś miał choćby kadłub Irydy. Ale tak to bywa z niewdrożonymi do produkcji samolotami. Pewno wszystkie dokładnie zniszczono.
@szymonolszewski72602 жыл бұрын
Dlaczego nikt nie przeprowadził śledztwa w temacie udostępnienia-przekazania USSmanom dokumentacji Irydy? Kto miał interes w likwidacji zakładów lotniczych w Mielcu? Dlaczego USrael przejął markę PZL?
@szymonszymura90202 ай бұрын
Ciekawe , z kąd te i nformacje o dokumentacji
@SzymonOlszewski-k1r2 ай бұрын
@@szymonszymura9020 Z pierwszej ręki. Mieszkam od Mielca niezbyt dale ko. Nawet jest już książka w tym temacie.
@rk30001003 жыл бұрын
Pamiętam ten dzień i przylot
@robertzakowski22213 жыл бұрын
Szkoda że za przestano tego projektu pozdrawiam 👍👍👍🖐️🤩🖐️
@krzysztofwaleska3 жыл бұрын
Stracona szansa. Dobry samolot. A przez głupotę zostaliśmy z zagranicznymi samolotami i resztką Iskier, chyba utrzymywaną bardziej z sentymentu niż realnych korzyści. Do dzisiaj mam plakat z rozkładówki jakiegoś starego czasopisma - przepięknie się prezentuje.
@KubikStudio3 жыл бұрын
Żeby jeszcze wtedy faktycznie udupili ten program w zamian za nowoczesne samoloty zagraniczne.... To zostaliśmy z już przestarzałym TS-11 i dopiero gdy definitywnie zaczęły się kończyć resursy to zakupiono ich następców. Przez wiele lat nasi piloci szkolili się na samolotach, które nie powinny szkolić pilotów nowoczesnych maszyn bojowych. Jedynie piloci Su-22 powinni być na nich szkoleni, bo już nawet nasz MiGi są zbyt nowoczesne jak na naukę na Iskrze.
@MirekK3 жыл бұрын
Zajebczo. Kto jest winny sabotażu? Kara powinna być tylko jedna.
@jarekzawada49543 жыл бұрын
sowieci, kara kiedyś ich sięgnie
@FX-fk8yt Жыл бұрын
a ja jednak słyszałem że Amerykanie. Byli w Mielcu, oglądali i skanowali wszelkie dokumentacje (tajne). Z opowieści głównego pilota oblatywacza.
@czesawwolskii49533 жыл бұрын
Na stryczek tych co zniszczyli I-22, a plany sprzedali USA.
@arua14103 жыл бұрын
A ja, widziałem ten samolot nad poligonem w Nadarzycach. W towarzystwie dwóch Su 22, ostrzelali rakietami i z działek cele. Powiem krótko, zobaczyć i umrzeć.
@andrzejpie50033 жыл бұрын
Ta cała zgraja rządziła w Polsce i wszystko niszczyła co nasze przecież sobie kupimy po co będziemy produkowac
@jozefoldboy25933 жыл бұрын
Natychmiast oskarżyć PS=PiS=TW debila Jarka Kalkstaina=Kaczyńskiego=Macierewicza A. gejów nieuków za celowe zniszczenie produkcji dobrych wojskowych samolotów I-22 Iryda ! Te kreatury zabili lotnika-oblatywacza podstępem - są dokumenty o tym świadczące ! To b. dobry samolot dla marynarki wojennej i do lotów na niskich wysokościach !!!!
@robertbania65464 жыл бұрын
What happened to Iryda? Where is she now? I know Japanese got it too .
@jacoobsiek14124 жыл бұрын
Pozdro dla wszystkich z JW 3322 Modlin
@dasboot59034 жыл бұрын
*A ja to mam tylko takie proste polskie pytanie: >> Kto zajebal ten polski projekt samolotu odrzutowego "IRYDA" I-22 ?? Ten lub ci - ktorzy przylozyli do tego swoje parszywe anty-polskie lapska .... to powinni ja miec publicznie ujebane toporem na pniu !!!!* >> AMEN.
@joevoss97584 жыл бұрын
Jak można było zacząć produkować samolot tak niedokończony ??? Jeśli ktoś odpowiada za koniec programu Iryda to nieudolni konstruktorzy nawet beznadziejni konstruktorzy bym powiedział pijaki z pod sklepu z winami chyba !!! Przecież to wizualnie i technicznie katastrofa !!!
@Monter6974 жыл бұрын
chuj nie samolot to go nie ma i tyle
@mazy6154 жыл бұрын
Pozdrawiam wszystkich którzy służyli w tym pułku. 83-85
@Roy887724 жыл бұрын
I nie ma Irydy i Zegrze też puste... smutek człowieka ogarnia jak o tym pomyśli.
@kajetanoss45935 жыл бұрын
Pracowałem w WZL-ach i tam jest jako pomnik skorupa tego samolotu. Wszyscy pamiętam mi mówili że tym się latać nie dało. Po komentarz widzę że mogło być inaczej.
@FX-fk8yt Жыл бұрын
Tak kazano mówić. F-16tką na początku też się latac nie dało
@Kuczikukan-yh2vj2 ай бұрын
Widzimy właśnie, jak się nie dało latać ...
@steezuu92255 жыл бұрын
Pozdrawiam z Rosnowa 8:24 to ta miejscowość
@MrBula405 жыл бұрын
Teraz takich perełek będzie coraz więcej ponieważ nie są to już materiały tajne/poufne..Szkoda że transformacje polityczne zniszczyły taki potencjał ludzki techniczny i całe zapleczę z tym związane..nikt nie poniósł konsekwencji za to wszystko..
@007-Graz6 жыл бұрын
To była naprawdę dobra konstrukcja, która wymagała dopieszczenia jak większość dobrych projektów, które dziś latają choćby u naszych południowych sąsiadów ale komuś to kur. . . . przeszkadzało. Taki mieliśmy klimat.
@andrzejpietrzak40772 жыл бұрын
Dobra w pierwszym założeniu...
@jezuschrystus.onlycash2 жыл бұрын
Nie. Nie można powiedzieć że była "naprawdę dobra". Tak czasami bywa. A stosunki panujące w Mielcu i dyspotyczne zarzadzanie wcale nie pomogły w rozwoju. Minister od Wałęsy i Suchockiej podpisali umowę na dostawę I22 dla PSP z ich dowodcą gen. Jerzym Gotowałą który był wielkim orędownikiem tego projektu. Można przeczytać jego teksty w LAI z czasów PRZED podjęciem decyzji o rezygnacji z projektu. Mamy za malo informacji dlaczego zrezygnowano kiedy już kilkadziesiąt sztuk było w stadium produkcji.
@janwitek4817 Жыл бұрын
@@jezuschrystus.onlycash Polecam wspoimnienia Henryka Bronowickiego poczytac oblatywacza Irydy. Bardzo ciekawe . Problemem nie byl samolot.
@jezuschrystus.onlycash Жыл бұрын
@@janwitek4817Oczywiście przeczytam. Interesują mnie opinie ludzi z obszarów w których sa specjalistami.
@janwitek4817 Жыл бұрын
@@jezuschrystus.onlycash kzbin.info/www/bejne/mHLPeKGZnpyWqZo To taka próbka .
@bozenareginazamora15537 жыл бұрын
Przywrócić cenny samolot..:)
@kapitanXbomber19895 жыл бұрын
Co w nim takiego cennego?
@bozenareginazamora15537 жыл бұрын
Gratuluję..:)
@dasboot59037 жыл бұрын
Ten dobry projekt polskiego samolotu *"IRYDA I-22"*, zostal udupiony odgornie, podobnie jak projekt *"AVRO Arrow CF-105"* w Kanadzie wiele lat temu :o(( >> Ktos prawdopodobnie nie dostal do lapy LAPOWKI - a rozwoj Polskiego Lotnictwa mial gleboko w dupie !!!!
@jarekzawada49543 жыл бұрын
w latach 90-tych zadziałały jeszcze wpływy Rosji, taka polityka wschodu była żeby od nich ciągnąć i być od nich uzależnionym. Inna historia to jak spieprzyli płatowiec, a w zasadzie część ogonową przy budowie pierwszych egzemplarzy, a której nie poprawili przez kolejne lata, a szkoda bo prawie wierna kopia alpha jeta mogła by nam służyć przez kolejne lata i nie musieli byśmy kupować M-346.
@peceed Жыл бұрын
Arrow był kiepskawym samolotem - zrobionym zbyt wcześnie. Bardzo droga, zaawansowana i specjalizowana konstrukcja która pochłonęła ogromne środki, a wyszedł samolot który nie miał dużo większych możliwości bojowych niż znacznie tańszy, jednosilnikowy F-106 Delta Dart, osiągał prędkość niewiele ponad 2 Ma gdy nowe amerykańskie samoloty przechwytujące miały mieć 3 Ma, jak XF-108 Rapier. Kluczowe systemy bojowe i tak były projektowane w USA. "Najlepsze" jest to, że Avro aby wejść w ten program przerwała projektowanie samolotu pasażerskiego który miał kształty i rozmiary Boeinga 737, tylko że 10 lat wcześniej. Zaprzepaścili szansę zostania największym producentem samolotów pasażerskich. Iryda nie była cudownym samolotem, zepsuło ją wojsko żądając prostych zamiast skośnych skrzydeł i zdolności do pełnej akrobacji z maksymalnymi podwieszeniami 2 tony! Potem doszły choroby wieku dziecięcego, wymuszone zmiany awioniki i zmiany co do wymagań lotnych. Tymczasem zmiany można było wprowadzić w wersji rozwojowej. Ale ostatecznie stworzono poprawny samolot. Należało go kupić wyłącznie po to, aby krajowy przemysł lotniczy przetrwał, przy obciążeniu dla budżetu rzędu jednej eskadry F-16 mogliśmy zakupić 60-80 szkolno-bojowych Iryd. Można by wcześniej wycofać Su-22, co dałoby oszczędności przy jednoczesnym wzroście siły bojowej.
@dasboot5903 Жыл бұрын
@@peceed Napisales BS o kanadolskim "Avro Arrow" .... i ty doskonale o tym wiesz - nieprawdaz ?? Moge sie z toba zgodzic ..... co dotyczy samolotu "Iryda"
@peceed Жыл бұрын
A to ciekawe. Bo o tym samolocie przeczytałem swego czasu dużo artykułów, monografii i dyskusji, i wyrobiłem sobie raczej wyważoną opinię. Projekt nigdy nie powinien zostać uruchomiony, należało skupić się na działalności pasażerskiej. Wcale nie był tak cudowny i udany jak to przedstawiają, i nie miał ukończonego systemu uzbrojenia. Był zaawansowany jak na lata swojego powstania, był duży, Można się spierać czy przy takim stopniu zaawansowania jego skasowanie miało większy sens w stosunku do kontynuacji w momencie gdy to zrobiono, ale z perspektywy czasu widać że była to decyzja słuszna, bo okazał się niepotrzebny, a gdyby był potrzebny to szybko stałby się przestarzały w stosunku do samolotów amerykańskich jak rapier - bez szans na większy eksport.
@dasboot5903 Жыл бұрын
@@peceed *A gowno tam "sluszna decyzja" to byla !!!! Ten parszywy Diefenbaker ,,, to powinien sie w grobie obracac przez wiecznosc cala !!!!*
@dasboot59037 жыл бұрын
Mam zasadnicz pytanie: >> Kto przyczynil sie bezposrednio lub powsrednio, do upierd_lenia projektu polskiego samolotu I-22 "Iryda" ????
@dasboot59035 жыл бұрын
A do tanich treningow pilotazu ..... to ktos wzial w lape, i zakupili jakies GAWNO produkcji niby to wloskiej !!!! :o(( >> Czy ktos za to BEKNIE przed sadem >>>> ??
@jozefjagoda7 жыл бұрын
przy103 ja pracowalem lezka sie w oku kreci pozdrawial kolegow i kolezanke z oll2
@oberon59328 жыл бұрын
Zawsze były lepsze od tych ,,legendarnych,, polskich konstrukcji z przed drugiej wojny światowej, które nigdy nie wzbiły się w powietrze.
@marekborcz888 жыл бұрын
ekonomiczny i kratownicowa tarczka do przyjecia ataku rakiety od strony ogona maly opór w czasie lotu elementy frufajace z boku imitujace cel temperatura kształt samolotu magnetyzm scigane na ogon po użyciu.
@marekborcz888 жыл бұрын
Gdyby założyć turbiny przepływowe powietrzno gazowo elektryczne byłby bardzo ekonoomiczny i dobry taktycznie dobro geometria skrzydeł i wystrzeliwanie fotela z kabiny pneumatyczne w razie katastrofy na ogonie mała tarcza do przyjmowania ra
@MrLotnik1718 жыл бұрын
Cenny materiał filmowy.Ileż to ciężkiej pracy konstruktorów, oblatywaczy,techników, pilotów i wielu wielu ludzi związanych z tym samolotem zniszczono bezkarnie.
@Robert_Kawalec7 жыл бұрын
Dokladnie, niestety....
@BartekLC8 жыл бұрын
Super filmik. I kawał historii. Tak jak już ktoś wspomniał ANA 002-03 nr 203 został rozbity 24 stycznia 1996 r. w Dęblinie. Główny bohater filmu czyli 105 stoi obecnie w Chełmie i należy do PWSZ w Chełmie. A maszyna numer 301 jako jedyna ostała się sprawna do dnia dzisiejszego.
@piter22042 жыл бұрын
...i jest w Mielcu...będzie latać.
@luisp93212 жыл бұрын
Y los pampas
@janjanecki19489 жыл бұрын
Tak było -służyłem w Zegrzu i dokładnie pamiętam przylot Iryd wykonały kilka lotów w strefie i nad morzem . Pamiętam że jedna po wylądowaniu wyszła z pasa . Ładny samolot wymagający dopracowania . Dla ciekawych jeden egz. jest w hangarze w Rogowie -fundacji Fort -Rogowo . Pozdrawiam JW.
@Max-dk1ni7 жыл бұрын
Samolocik super -Pomiatam jak omawiano go w TVP -nawet było tragiczne zdarzenie, ale co jest testowane zawsze wymaga dopracowania itd. Mógł być np. samolotem szturmowym i dalej rozwijany - na polskich częściach i podzespołach i by stał sie jakąś bazą lub myslą techniczną do innych prototypów płatowców, ale nie bo Polskie. Wiadomo, że ten samolot był konkurencja oczywiście "drogi" dla innych podobnych modeli, bo ktoś miał w tym interes, aby kupować produkty "pseudo przetargi na czesci itp" samoloty, wyposażenia, części do innych samolotów " innych krajów. Tak więc po części zgadzam się z Ministrem Macieriewiczem, że Polska powinna wykorzystać polski potencjał ludzki inż. i myśli technicznej do realizacji dobrych projektów dla wojska polskiego.
@dasboot59035 жыл бұрын
@@Max-dk1ni >> AMEN.
@rrozpoznawanie4634 Жыл бұрын
Kolejny jest w Mielcu w fundacji biało czerwone skrzydła. Iryda wróciła do domu i wkrótce........ 😊
@mixxol19989 жыл бұрын
Państwo świetne ani Iryd ani lotniska w Zegrzu Pomorskim super.
@robertkarasiewicz84729 жыл бұрын
Służylem wtedy w tej jednostce pamiętam ten dzień. Wiosna 94 /95 niezapomniany czas
@krzysztofskorupa30316 жыл бұрын
slurzyles na kturej kompani
@maciekpe76366 жыл бұрын
@@krzysztofskorupa3031 na ortograficznej
@modelarski10 жыл бұрын
Samolot ciekawy, ale co... ni to szkolny, ni to bojowy.... Trafił na okres w którym kończyło się już państwowe dofinansowanie, kryzys, przemiany... Jako szkolny właściwie nie był aż tak bardzo potrzebny, bo Iskry latają do dziś i na pewno są tańsze... A jako bojowy wymagał by dalszych modyfikacji, właściwie nie dorównywał by takiemu Su-25, a poza tym wtedy samolotów było dość, a kasy brakowało... Gdyby nawet Iryda dotrwała do dziś jako samolot szkolny i tak musiały by być wymieniona lub modernizowana i pewnie zarobiła by firma Sikorsky...Jedynie szkoda, że nie dogadali się jakoś z Hindusami, podobno było zainteresowanie (wcześniej mieli Iskry), jakiś wspólny rozwój, pewnie Iryda była i tak lepsza niż dzisiejsze Indyjskie wynalazki...
@pawesoma837210 жыл бұрын
Niestety z tego co wiem o tym samolocie a widzialem resztki rozbitej Irydy w hangarze na Wacie - to niestety mial on problem ze sztywnoscia ogona przez ktora nastepowalo blokowanie steru wysokosci i jesli dobrze pamietam to bylo przyczyna katastrofy. To czy mozna bylo to poprawic i puscic ten samolot do eksploatacji to juz inna bajka. Szkoda pilotow ktorzy poswiecli to co najcenniejsze dla tego projektu.
Iryda był to dobry Polski samolot ale wiadomo że wszystko co dobre w Polsce to albo sprzedajemy albo niszczymy i tak było w przypadku tego samolotu mówili że był awaryjny , nie prawda każdy kto ma trochę rozumu domyśli się że to było nic innego jak sabotaż , szkoda że musieli ginąć ludzie , cud że iskier nie wycofali ale iskry to już nie to samo poza tym w przyszłym roku już ich nie będzie , nie wiem tylko po co kupować zamienniki iskier i to wcale nie wiele lepszych zamiast pójść z papierami do WAT i tam udoskonalić konstrukcje żeby latały jeszcze ładnych parę lat , wiadomo trzeba napędzać gospodarkę innym krajom p.s pochodzę z Dęblina połowa ludzi w szkole Orląt nie powinna latać bo plecaki niestety ..
@konradmolga54907 жыл бұрын
Powiedziałeś to co ja myślałem od paru lat ale nie wiedziałem jak to powiedzieć graty :)
@bmmyday24017 жыл бұрын
twe ostatnie zdanie. wiem o cyzm mowisz ale i na to jest sposób, w jednostkach ich usadzają za biurkiem (jeśli podpadli), sa uziemieni, a lata płyną. Znam przypadek ze taki uziemiony wsiadł za stery , brak nalotu i się zabił przy lądowaniu- 26lat chłop miał.