Ja słyszałam, że biegły "wycenia" odszkodowanie w wys. 30zł/m2 :-DD
@movg1550 Жыл бұрын
Dziękuję, właśnie tego potrzebowałam❤
@nataliaowasiuk3003 Жыл бұрын
A jeśli jest protokół ze wznowienia znaków granicznych to czy można to wykorzystać jako to iż inwestor wiedział o przebiegu granicy?
@СтефанОбрадовић-ш8д2 жыл бұрын
Jedna większa uwaga do filmu to jeżeli upłynie termin na dokonanie opłaty legalizacyjnej od samowoli budowlanej to urząd nie wszczyna postępowania egzekucyjnego tylko wydaje decyzję na rozbiórkę.
@bartekskrzypkowski20862 жыл бұрын
Ja mam 110kv i dobrze mi z tym bo świetlówki się się same świeca!!!
@krzysztofkaleta7672 жыл бұрын
Nie mam pozwolenia na budowę, ale mam prawomocną decyzję o warunkach zabudowy. Jak ją wycofać z obiegu prawnego, kiedy jedna ze stron postępowania nie pozwala na jej wycofanie?
@legalnabudowaadw.martakawe53262 жыл бұрын
Prawo administracyjne nie zna instytucji "wycofania" decyzji o pozwoleniu na budowę. Dopuszczalna jest zmiana prawomocnej decyzji - co wymaga zgody wszystkich stron. Możliwe jest też uzyskanie nowej decyzji o warunkach zabudowy, dal tej samej działki.
@krzysztofkaleta7672 жыл бұрын
@@legalnabudowaadw.martakawe5326 Ale na ten sam budynek jeżeli już warunki zabudowy zostały wydane?
@martakawecka13742 жыл бұрын
@@krzysztofkaleta767 Decyzję o warunkach zabudowy wydaje się co do działki, a nie "na" budynek. I tak - na tą samą działkę można uzyskać nieograniczoną ilość decyzji wz.
@krzysztofkaleta7672 жыл бұрын
@@martakawecka1374 Czyli urząd gminy błędnie interpretuje prawo, bo twierdzi, że raz wydane warunki do danego budynku można zmienić tylko za zgodą strony, bądź uchylić decyzję też za zgodą stron?
@studiosylwetkiS3 жыл бұрын
Czy te części są nadal aktualne?
@szoopyoku75553 жыл бұрын
Pięknie wytłumaczone:)
@polskiklubmiosnikowmieczyk27713 жыл бұрын
Witam jestem rolnikiem posiadam po dziadkach siedlisko 80m. Chciałbym rozbudować je o dodatkowe 80m. Na danym terenie nie ma MPZP. Czy taka rozbudowa jest możliwa i jak to prawnie legalnie zrobić? Dziekuje za pomoc.
@wiechuization3 жыл бұрын
Witam złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia omiejscowym zagospodarowaniu przestrzennym i dostałem odmowę wydania wniosku .co to może znaczyć ?
@Mich_CK4 жыл бұрын
Budowa domu całorocznego, około 50-60 m2 plus pomieszczenia gospodarczego około 40 m2 pod stolarstwo a także założenie pasieki przejdzie na działce rekreacyjnej objętej programem Natura 2000? Pragnę nadmienić że w okolicy, także na terenie obszaru Natura 2000 znajdują się domy mieszkalne... na tej samej działce znajduje się dom, działce która dawniej mogła być polem ale została podzielona na kilka.
@nowosad134 жыл бұрын
Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na budowę takich budynków, to można budować !
@andrzejjanicki60794 жыл бұрын
Witam. - Skąd właściciel działki dowie się o zmianie Mpzp. Czy gmina ma obowiązek mnie poinformować? - czy gmina może zmienić przeznaczenie działki budowlanej na innej klasy? Pozdrawiam
@danutamazur59474 жыл бұрын
Mam pytanie. Mam zamiar kupić działkę z budynkiem mieszkalno-gospodarczym. Chciałabym cały budynek przeznaczyć na dom mieszkalny, jakie kroki muszę podjąć? Jakie dokumenty muszę przedstawiać? Nadmieniam że przy przeprowadzonym remoncie budynek zachowa swoją pierwotną bryłę. Remont chcemy wykonać własnymi siłami gdyż jest w bardzo dobrym stanie technicznym.
@martakawecka13744 жыл бұрын
Wygląda na to, że dojdzie do zmiany sposobu użytkowania budynku. Wymaga to albo uzyskania decyzji o warunkach zabudowy albo zaświadczenia o zgodności z planem miejscowym i załatwienia formalności typowych dla danych prac (w zależności od ich rodzaju).
@bernadetaciszek54105 жыл бұрын
temat ciekawy, ale przedstawiony nudnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@jacekkosciolek81865 жыл бұрын
Czy budowa przez Gminę PSZOK na obszarze Natura 2000 jest dopuszczalna.?
@gorzkimarcepan4035 жыл бұрын
Czy tylko ja słyszę mruczenie w tle? 😂😂😂
@shellygelly81855 жыл бұрын
to na pewno adwokot ;-)
@izarost5 жыл бұрын
Czyli jeśli ktoś 30 lat okupuje cudzą działkę uczynił to w złej wierze, ale karą dla niego jest to że zawłaszczona działka mu się należy, bo prawowity właściciel działki nie ma już do niej prawa. No pięknie mamy napisane prawo-pod przestępców, komuchów i Układ władzy.
@-midas6 жыл бұрын
Pani ma 100% racji! Brakuje tylko powołania się na konkretne przepisy (stan prawny na grudzień 2018). Zgodnie z prawem budowlanym: Art. 29., ust. 2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na: 10) wykonywaniu obudowy ujęć wód podziemnych Art. 30. 1. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4: 2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1b, 6, 9 oraz 11-12a; Brak pkt 10 w art. 30. ust 1. oznacza, że nie wymaga się zgłoszenia do budowy studni., gdyż obudowę ujęć wód podziemnych, wg orzecznictwa, traktuje się właśnie jako studnię (wierconą czy kopaną). Podobnie jest z ogrodzeniem, tj.: Art. 29., ust. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 23) ogrodzeń Art. 30. 1. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4: pkt 3) budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m... Oznacza to, że ogrodzenia do 2,20 m (włącznie) nie muszą być nawet zgłaszane ! Tak samo jest w przypadku ocieplania budynków do 12 m wysokości oraz obiektów małej architektury w miejscach niepublicznych itd. Po prostu ustawodawca w jednym artykule pisze co nie potrzebuje pozwolenia na budowę, a w kolejnym pisze co wymaga zgłoszenia. Pozostałe niewymienione czynności zgłoszenia nie wymagają. Odrębną sprawą jest zgoda wodnoprawna wg nowego prawa wodnego czy warunki techniczne, o których Pani wspomina. Dla ułatwienia wg prawa wodnego: Art. 395. Pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego nie wymaga: 5) wykonanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m; oraz 7) pobór wód powierzchniowych lub wód podziemnych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę, na potrzeby zwykłego korzystania z wód; Reasumując - budowa studni głębinowej przy zachowaniu powyższych parametrów nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia wg prawa budowlanego czy prawa wodnego.
@lukaszlukasz94106 жыл бұрын
A po co informować takie przedsiębiorstwa skoro fizycznie brak go w jakichkolwiek dokumentacji od ksiąg po starostwo. Np u mnie jest taka sytuacja gdzie sam słup usune i po sprawie .
@xxx-ue3hn6 жыл бұрын
Jakie są koszta odrolnienia działki?
@boosek6 жыл бұрын
czy na pewno po częściowym pozwoleniu na użytkowanie można wyodrębnić lokale i je sprzedać? Bardzo jest to niejasne.
@robertb38326 жыл бұрын
Bzdury Pani opowiadasz, zacznijmy od tego że inwestor inwestorowi nie jest równy a skończmy na tym że minimum jakie musi wykonać inwestor w optymistycznej wersji to zgłoszenie i informacje o rozpoczęciu prac. Radzę odrobić lekcje a nie wprowadzać w błąd...
7 жыл бұрын
Trzeba jeszcze mieć status rolnika by uzyskać pozwolenie na budowę. A kto jest rolnikiem a kto nim nie jest mówi osobny przepis ;/
@malgorzatamisztela65457 жыл бұрын
Witam .jak podważyć lub unieważnić MPZT? Lub jak idrolnic część ziemi rolnej do zabudowy siedliskowej lub bud gosp na zgłoszenie gdzie hamuje to MPZT ( gdzie na działce jest linia energetyczna .siasiad.droga .i studnia w realizacji )
@DrPiterarnett7 жыл бұрын
hmm a jesli dostawie sobie do domku letniskowego budynek gospodarczy na zgloszenie 35m2 kto mi zabroni w budynku gospodarczym polozyc marmury ? postawic lozko ? slownie NIKT , wstrzymanie uzytkowania jesli nie mam gdzie mieszkac to co? nalezy mi sie lokal zastepczy? kto mi zabroni mieszkac w domku letniskowym caly rok? tez NIKT bo jesli chca mnie wysiedlic musza dac lokal zastepczy z chorym systemem trzeba umiec walczyc
@martakawecka13744 жыл бұрын
To co Pan opisuje może stanowić nielegalną zmianę sposobu użytkowania. Oczywiście inna rzecz czy i jak organ ustali, że opisane przez Pana działania zostały podjęte. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej nadzór budowlany inicjuje postępowania z donosów sąsiadów.
@eltecekltc82837 жыл бұрын
Prawo, na prawie a na tym prawie jeszcze 100 innych przepisów. Dobrze, że każde prawo jest by ludziom pomagać. Bo chyba uznał bym, że żyjemy w jakimś obozie.
@gregk58407 жыл бұрын
co jesli na siedlisku znajduje sie juz budynek ale do kapitalnego remontu a nie ma planu zagospodarowania dla tej dzialki ?
@rumek8067 жыл бұрын
może warto wspomnieć o osobie która najwięcej ryzykuje tj. o kierowniku budowy który jest poniewierany przez inwestora
@1470krzysiek7 жыл бұрын
Drobne sprostowanie co do zmian ISTOTNYCH, zmiana kubatury praktycznie w każdym przypadku powoduje ingerencję w konstrukcję budynku, a więc zmiany powodujące wpływ na pracę konstrukcji obiektu traktowane są jako istotne o czym decyduje kierownik budowy w porozumieniu z architektem i konstruktorem, wyjątkiem jest wykonanie kondygnacji podziemnych, np piwnica czy garaże
@maciejkowalski78027 жыл бұрын
Chcę wywiercić studnie na mojej działce.Głębokość to około 11metrów.I pompa tz:kaciajka ręczna.Potrzebuje pozwolenia czy zgłoszenia czy nie????Bo niezbyt jestem lotny w temacie ;-)
@legalnabudowaadw.martakawe53267 жыл бұрын
Dzień dobry. Prosimy o kontakt przez stronę www.LegalnaBudowa.pl bądź też pod numerem telefonu 500 15 76 25. pozdrawiam Mateusz Dźbik. Potrzebujemy więcej informacji...
@wojciechszubert19017 жыл бұрын
Czy istnieje możliwość kontaktu mailowego, bądz telefonicznego z Panią? Dostałem działkę w spadku leśno-rolną o pow. powyżej 1 ha. Niestety w MPZP jest zakaz zabudowy kubaturowej. Czy istnieje jakikolwiek sposób zmiany planu? Biuro projektowe mające podpisaną umowę z gminą zaproponowało 20 tyś zł sporządzenie planu, jednak nie daje gwarancji jego akceptacji w województwie.. Mam nie lada problem i szukam jakiejś sensownej pomocy