No jo, byrokracie, Lisabonská smlouva, ztráta nezávislosti dělat co je pro tuhle zemi třeba, to jsou všechno faktory proti jaderné energetice. Jen trocha historie. Temelín byl vyčíslen v roce dostavby 2004 na 98 miliard Kč. To je v přepočtu přes inflační kalkulačku dnes zhruba 182 miliard Kč. Já moc oficiálním udajům o inflaci nevěřím, přepočetl jsem to do ceny zlata, v roce 2004 jsme si za 98 miliard mohli koupit 238t zlata. Dneska to vychází na 330 miliard Kč. Byli to dva bloky o výkonu skoro 1000MW tedy jeden blok vychází na 165 miliard Kč. To jsou teda Korejci pěkně drazí s těmi svými 200 miliardami. Teď když budeme počítat odpis 20 let, tak do ceny 1kWh se stavba propíše 1,1Kč. Proč ovšem se dělá odpis u stavby, kterou jsme zaplatili ze svých daní nevím, ale dělá se to tak. Každopádně po dvaceti letech by měli být výrobní náklady na 1kWh kolem 0,34Kč plus mínus desetník. ČEZ uvádí 0,87Kč, předpokládám, že rozdíl je nějaký vnitrokorporátní zisk. V těch 0,36Kč jsou mzdové náklady 0,11Kč, cena paliva 0,09Kč, odvody na jaderný účet 0,06Kč a zhruba desetník ostatní náklady, jako je třeba platba odpustků z uhelek při odstávce bloku na údržbu.
@starojda15 сағат бұрын
Dobre shrnuti, diky! Jeste ze mam FVE a nebudu snad doplacet tolik..
@mrusnok19 сағат бұрын
Konečně někdo o jádru s chladnou hlavou bez emocí.
@Vedeli_Jste19 сағат бұрын
Je to tak.
@jaroslavdostal85572 күн бұрын
Vysrali se na to to je vsechno
@Vedeli_Jste5 күн бұрын
Podívejte se na celé video o Krušných horách 👇 kzbin.info/www/bejne/lYTRdpWejriCsJY
@Vedeli_Jste7 күн бұрын
Podívejte se na celé video o Krušných horách 👇 kzbin.info/www/bejne/lYTRdpWejriCsJY
@janbiolek21168 күн бұрын
Lidi, podívejte se už konečně na minulost Lžialy! Panevropa, federalizace Evropy, BERNDT POSSELT, zvláštní vstup Drahoty do politiky, podle mě názorový obrat. Pak volby 2021, znova o 180* obrat, kamuflovaný vycizelovanou a drzou Sedmilží typu- ani opak toho, co řeknu není pravda! Ten člověk VELMI dobře ví, co dělá! Nechápu ty myslitele, co mu to žerou...
@jirikoubek29829 күн бұрын
Super blbost. Jeden úřad co zakáže vše a nebude se tam dělat nic. Vše bude zakázané. Když tam byla měsíční krajina tak to nikoho nezajímalo. Za 30let z toho místní udělali něco. Teď když by z toho mohli místní něco mít tak jim to stát vezme pod záminkou že to bude chránit. Další úředníci placení z našich daní kteří pracují proti lidem. Naprostý hnus a krádež státu před zraky občanů.
@petrhariprasadhajic95709 күн бұрын
Moc děkuji za další skvělé video. Máte to moc hezky a srozumitelně připravené. Děláte dobrou práci.
@Vedeli_Jste9 күн бұрын
Děkujeme!
@lubosklech1029 күн бұрын
Dobrý den, mohli byste udělat (odkázat mě na) video o plánovaných energetických projektech v následujících 3-5 letech? V Česku by bylo vznikat 1GW soláru, brzy vstoupí do platnosti lex OZE III s akceleračními zónami pro vítr a zjednodušení baterek a na západě do toho šlapou ještě víc. Přesto stále slycham, že není možné zavřít uhlí (Počerady a Chvaletice), protože nevyrabime a nedovezeme, což naprosto nekoresponduje s informacemi, které dostávám odjinud... Respektive když prijmu názor, že nevzniká dostatek nových zdrojů, kolik by jich tedy mělo třeba podle Vondry a Turka vzniknout? Vždyť Němci za 5let mají být z 80% na OZE... Přijde mi, že se svět strašně rychle mění a já mám pouze zastaralé informace...
@lubosklech1029 күн бұрын
Jo a ještě jedna otázka: vrcholí nám solární maximum a Ňiňové. Dostaneme díky tomu nějaký oddechový čas, než se rozpustí další hromady permafrostu a vyblednou hektary korálů (což způsobí další prusery)?
@Vedeli_Jste9 күн бұрын
Díky za námět, určitě k tomu něco brzy uděláme. Je to trochu komplikovanější, než to skrze média vypadá, protože se u nás nedaří prosazovat vše, co politici veřejně slibují. Viz třeba ty acelerační zóny, které se možná do konce téhle sněmovny ani nestihnou.
@Vedeli_Jste9 күн бұрын
To je taky dobré téma, obecně i to co se děje s klimatem v zahraničí mimo Česko. Na oddechový čas to bohužel zatím nevypadá, neboť probíhající změna je rychlejší, než předpokládaly všechny modely.
@lubosklech1029 күн бұрын
@@Vedeli_Jste ok, dík za blbé zprávy :D
@lubosklech1028 күн бұрын
@@Vedeli_Jste a dá se vyvolat nějaký nátlak? Křivoklátsko ani akcelerační zóny jsem nesledoval kvůli tomu, že jsem prostě neviděl důvod, proč by se to nepovedlo...ale když jde v referendu odmítnout domov důchodců... :D
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
Podívejte se na celé video o Krušných horách 👇 kzbin.info/www/bejne/lYTRdpWejriCsJY
@karelnovak532211 күн бұрын
Může se pod CHKO těžit Lithium?
@Vedeli_Jste11 күн бұрын
Může, CHKO samo o sobě to nezakazuje. Pak záleží, v jaké zóně CHKO se místo těžby/zpracování bude nacházet. Čím přísnější ochrana na konkrétním místě bude, tím obtížněji se těžba bude povolovat, protože bude třeba splnit přísnější podmínky ochrany přírody. Ale jako takové CHKO těžbu nerostů nevylučuje.
@petrhariprasadhajic95709 күн бұрын
Těžba lithia je při současných cenách způsobu těžby totální nesmysl. Lithium je ve slídě, které je v žule asi 3%. Ve slídě ho je asi 7%. Kolik promile je 7% že 3%? Je to blbost. Když tak by se žula dala těžit jako stavební nebo obkladový kámen, ale ne kvůli nula nula prd lithia.
@Free__Mark11 күн бұрын
A kvůli tomu všespásnému poldru by se žádní lidi teda stěhovat nemuseli ?? :))) ..... Třeba kvůli zmíněné stavbě poldru v Polské Ratiboři se přestěhovaly dvě vsi s více než 700 lidmi, to se ve videu už neřekne. Ale, že stát nebere zřetel na pár desítek místních se řekne hned několikrát. A ono sami poláci do teď uvažují jestli nechají poldr jako suchý nebo mokrý.
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
Vtip je v tom, že obvyatelé Heřminov a vedení obce, nebyli proti přehradě, pokud by se ukázalo, že je to jediné možné řešení. Pak byli připraveni ustoupit. To říkají celou dobu. Jenže k posuzení variant - například i toho poldru, nikdy nedošlo. Viz EIA pouze s jednou variantou.
@MartinProavis11 күн бұрын
To je opičárna...🙈
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
🙈
@4623ana11 күн бұрын
Tak nech si tam spaluju aj odpad z nemecka.Nech odpad nevozia po celej europe.
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
To dělají?
@4623ana10 күн бұрын
@@Vedeli_Jste To je údajne bežná obchodná záležitosť s odpadom,tak ako medzi okresmi u nás tak aj medzi štátmi.
@stanostanko275012 күн бұрын
a vedeli ste, že Rakúšaci nedovolili spustiť atómovú elektrárnu a pár kilometrov od tial postavili uhlovú elektráren kde spalujú nekvalitné polské uhlie a padá im na hlavy radioaktívny popolček....to vám nepovedia...
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
O té elektárně si rozhodli v referendu. Teď v obnovitelných zdrojích jsou daleko jak před Českem, tak i před Slovenskem.
@stanostanko275010 күн бұрын
@@Vedeli_Jste áno len musí svietiť slnko ☀️ a fúkať vietor...inak sú v rici keď im nepredame z atomky...
@jirihruby917712 күн бұрын
Slyšel jsem, že po odsíření elektráren se omezili kyselé deště a ovocné stromy začaly napadat lišejníky. Zabývá se někdo seriózně touto kacířskou myšlenkou?
@Vedeli_Jste12 күн бұрын
Je pravda, že lišejníky jsou velim citilvé na oxid siřičitý, který je pro ně škodlivý. Dokonce se výskyt lišejníků používá při biomonitoringu, jako jeden z indikátorů přítomnosti síry v ovzduší. Po odsíření elektáren, tak lišjeníky získaly prostor pro svůj růst. Na druhou stranu je třeba dodat, že s lišejníky ovocnáři bojovali už před sto lety a patří k běžným "škůdcům" úrody, se kterými se potýkají.
@jirikoubek29829 күн бұрын
Je pravda že než bylo odsíření tak vinná réva a ovocné sady se téměř nemuseli stříkat vše bylo dokonale umyto každým deštěm. Proto také krom jiného vznikly vinice na Mostecku. Réva tam v té tobě prakticky jen rostla a hrozny byly téměř perfektní. K odsíření dojít ale muselo bez toho by to dál nešlo z jiných mnoha důvodů. Dnes tedy musíme stříkat, ale zase se to dá vymyslet že stříkáte hlavně než to má plody dále před květem a těsně po květu z důvodů opylovačů a je to pak v pohodě jak z hlediska lidí tak i z hlediska přírody.
@JitkaMihokova12 күн бұрын
Děkuji
@petrjiricek854712 күн бұрын
Stejně to tam vozí náklaďáky a produkuje co2, které nikam nekoncentruje. Stejně jen normální spalovna, která pak vyprodukuje hromady nebezpečného odpadu v podobě filtrů. Stejný problem jako DPF u auta, taky do jeho emisí není započítáno s emisemi při regeneraci a když se musí vypláchnout speciálním detergentem, který je toxický a nelze ho recyklovat ani zlikvidovat. Veškeré ekotechnologie produkují koncentrované toxické odpady, ale o tom se nemluví..., protože je to přece eko.
@Vedeli_Jste12 күн бұрын
Je to furt spalovna, to máte samozřejmě pravdu. Možství toxického odpadu, který spalovna "vyrobí", pak záleží také dost na tom, jak moc je vytříděný odpad, který se nakonec spaluje.
@bohuslavmracek913213 күн бұрын
Tak v kapitalismu menší skupina zbohatne. A větší část obyvatelstva chudne.
@starojda13 күн бұрын
Prisel jsem z Kolapsu a dal odber. Super praci delate! 👍
@Vedeli_Jste13 күн бұрын
Díky!
@AntFi15 күн бұрын
Díky skvěle vysvětleno. Jen mě tady chybí porovnání ceny dvou navrhovaných řešení. Bylo zmíňeno, že je levnější, ale nikde nebylo uvedeno o kolik.
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
Řešení ve studii (Králová, Čermák), na kterou odkazuje někdejší vedení obce i ekologové, vychází v tehdejších cenách v porovnání s přehradou o 1/3 levněji. Studie zde: www.noveherminovy.eu/assets/File.ashx?id_org=10618&id_dokumenty=2678
@jaroslavlinka662115 күн бұрын
Už je z něj předseda strany... Lhát se vyplácí
@doncze18 күн бұрын
Jak můžete používat notebook vyrobený z hliníku, víte kolik emisí při výrobě hliníku vzniká? Proč nepoužíváte něco ekologického? Třeba obrazový a textový záznam ostrou kostí na vyčiněnou kůži...
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
🤭
@tgx352918 күн бұрын
Aby se něco změnilo, lidé přestali topit fosilními palivy, tak by musel stát darovat lidem zdarma elektřinu. ČEZ má miliardové zisky. Budou lidé žít v plesnivých bytech o 5C?
@Vedeli_Jste10 күн бұрын
Podle poslední studie Fakta o klimatu (2024), by elektřinu v Česku nejvíce zlevnily větrné elektárny. Mají schopnost nejvíce pokrýt špičky, kdy je elektřina nejdražší a zároveň je z nich výroba nejlevnější.
@tgx352910 күн бұрын
@@Vedeli_Jsteaž na ten hrozný hluk a vizáž
@tgx352918 күн бұрын
To řekněte hlavně těm magorům, co vedou války. Totálně zničili přírodu, půdu, vše.
@dominiknovis799120 күн бұрын
Ty jsi taky dobrej debil
20 күн бұрын
Díky moc za ten hloubkový rozhovor. Tento styl řízení staveb se bohužel přenáší i na místní úroveň. Projekty dopadnou dobře jenom tehdy když se setká nějaký historický moment (osazenstvo radnice) a někdo se snaží skutečně získat názor lidí na prostředí ve kterém by chtěli žít, například pomocí řízené participace, jinak je to marnost. Politici a úřednici "vědí nejlíp" ale vždy až do momentu kdy jim začnete klást otázky.
@Vedeli_Jste20 күн бұрын
Děkujeme! Taky nám to připadá hodnotné slyšet to takhle pohormadě.
@schvacha21 күн бұрын
Přehrada nezadržuje vodu v krajině?! A jaká byla situace při letošních povodních na řece Moravici. Kde jsou na jejím toku dvě přehrady. Ohrožovala řeka obce a města na jejím toku?
@Vedeli_Jste20 күн бұрын
Přehrada zadržuje vodu pouze v přehradě. Pokud chcete zadržet vodu v krajině, musíte dělat úpravy krajiny.
@kamilipe864124 күн бұрын
To je neskutečný diletantismus...!!! Do pruhů a za mříže se všemi těmi zloději a lháři!
@Vedeli_Jste24 күн бұрын
Podívejte se na celé video👇 kzbin.info/www/bejne/oGSqh4B_Z9amhpI
@Vedeli_Jste24 күн бұрын
Podívejte se na celé video👇 kzbin.info/www/bejne/oGSqh4B_Z9amhpI
@Vedeli_Jste24 күн бұрын
Podívejte se na celé video👇 kzbin.info/www/bejne/oGSqh4B_Z9amhpI
@dudandean115424 күн бұрын
budte rád že se otepluje a prestante brečet díky ja budu rád když zmizí zima !
@Vedeli_Jste24 күн бұрын
Změna klimatu a globální oteplování neznamená, že zmizí zima.
@dudandean115424 күн бұрын
@@Vedeli_Jste Škoda 🥹
@annastrejcova25 күн бұрын
Skvělá práce, díky!
@Vedeli_Jste25 күн бұрын
Díky! :)
@jospezz850226 күн бұрын
Tenhle račkující kripl už jenom že obhajuje levičácký sekty děti země a duha, který zdržujou všechny stavby jak dálnice, obchvaty, silnice, přehrady atd, takže podle logiky tohohle kripla všichni politici u všech staveb lžou, protože ty sekty zdržujou všechny stavby nejenom tuhle přehradu 😃😃😃 a už jenom když otevřel tu svoji hubu tak lhal o té přehradě se už zmiňujou studie od začátku 20 století
@KarelBulicek-rw1ny27 күн бұрын
Však udělaly, výsledek je vidět.Peníze jsou na účtech.
@thor463028 күн бұрын
Moc děkuji za video! 👏 Takhle má dle meho nazoru vypadat investigativní novinařina a ne ty žvásty z mainstreamu nebo od nějakých rádoby komentátorů. Ale také přispěju názorem...Nerad věci příliš zjednodušuju, ale skoro to vypadá, jako by tuto, ale hlavně vlády předchozí problémy lidí na Bruntálsku nezajímaly... Respektive dle mého názoru platí přímá úměra míry zájmu a vzdálenosti od Prahy😢
@Vedeli_Jste27 күн бұрын
Děkujeme!
@JitkaMihokova28 күн бұрын
Děkuji za info. Fandím Vám.
@rostislavkula123028 күн бұрын
Nedá se to poslouchat, stačilo mi do 2:27... "Kdo to ten rok blokoval?" Rok netrvá 20 let. Takže rok to (možná) zdržoval stát, zbylých 19 let blokoval Miroslav Patrik
@Vedeli_Jste25 күн бұрын
Kdybyste si to přehrál na 3:25, tak uvidíte podrobnou tabulku, kde je vidět, že to zdržovalo 10 let ministerstvo dopravy, kdy řešilo rozklad a během toho, řízení 8x přerušilo, aniž by rozhodlo.
@rocnikrocnik29 күн бұрын
Banda přeplacených a zbytečných parazitů od ministerstva až po povodí Odry...
@JitouchJB29 күн бұрын
Takhle se to dělá - nekonfrontovat odborníka, jen to rádobyodborně chrlit na prosťáčky! (doporučuji komenty @KaelSvalcembelk a @dominikkocir9306 )
@martinhorsky664629 күн бұрын
V dokumentu je spousta účelově upravených tvrzení. Tedy se nedá brát věrohodně. Stále se omílá alternativa Hnutí pro řeku Moravu, ale co obnáší se neuvádí. Pokud by se mělo řešit to, tak by s sebou přinášelo úplně stejné problémy s majetkoprávními vypořádáními, ale celé detaily projektu neznám. Dále o naplnění nádrže za 7h nemůže být řeč. Autor vůbec nepočítá s odtokem z nádrže. V malé variantě je právě nádrž navrhována tak, že bude zadržovat jen nejhorší část kulminačního průtoku (horní špičku povodňové vlny) a většina vody odteče korytem dále s tím, že součástí jsou i úpravy zajišťující ochranu níže položených obcí včetně zkapacitnění koryta Opavy na tuším průtok Q50. Velká varianta by byla výhodnější, nepotřebovala by další dodatečné úpravy. Poldr - zde spíše suchá nádrž ve stejném místě se stejným objemem by přeci přinášela stejné majetkové problémy, jako navrhovaná přehrada. Navíc suché nádrže a poldry jsou na údržbu problematičtější, jelikož jsou trvale bez vody a není možné je průběžně monitorovat jak se chovají s vodou. Na co jsem alergický, když se řekne, že přehrada přetekla. Nepřetekla (to by teklo přes korunu hráze) ale voda odtékala přelivy bez překročení maximální povolené hladiny. A to že teče přelivy ještě nevypovídá nic o tom, zda nádrž už dávno nezachytila kulminaci a i tam povodeň zmírnila. Ani není pravda o Vltavské kaskádě. Že kaskáda dokáže zadržet povodeň maximálně do dvacetileté vody ví snad dnes i laická veřejnost (vodohospodáři věděli vždy) ale i při té povodni 2002 snížil Orlík kulminační průtok cca o 600m3/s, což mělo svůj částečný efekt.
@petrhariprasadhajic957029 күн бұрын
Náhodička způsobená leností úředníků?
@4apluseАй бұрын
Malá varianta přehrady obec Nové Heřminovy logicky neochráni, protože má být až za obcí. Se svými 15! miliony kubíky neochrání ani obce pod hrází, aniž by se vybudovala protipovodňová opatření nad hrází. ( pro představu Harta má 218 a velká varianta přehrady by měla mít 135 milionů kubíků) Politici měli víc než čtvrt století na to, aby tato opatření, poldry, hráze....nechali vybudovat. Nestalo se nic Teď slibují, že retenční nádrž ( tak malou variantu přehrady na začátku nazývali) vybudují do roku 2027 🤔 Mají dva roky na to (2025 a 2026), aby vykoupili pozemky na obchvat obce, který musí nádrží předcházet, vybudovali ho, aby vybudovali protipovodňová opatření nad hrází, protože bez nich by se mohlo stát, že novou malou přehradu jim spláchne voda, pokud by přišly stejně povodně jako letos, protože tolik vody je pro nádrž o kapacitě 15 mil.m3 příliš velké sousto. Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že opět slibují něco, co nejsou schopni splnit. Příští rok jsou volby, tam je budou lidi z Moravskoslezského kraje volit, protože těm slibům uvěří, no a až budou zvoleni, tak si třeba řeknou: "Po nás ať přijde potopa" 🤔
@IgnorCZАй бұрын
Jen se vykecáváte ze svého průšvihu.
@Vedeli_Jste24 күн бұрын
Co? 😀
@janfischer6382Ай бұрын
Chtělo by se říct, zlatí komunisti. Dnes kdejakou stavbu, včetně protipovodňových opatření, silnic, prehrad napadá kde kdo. Vlastníci, hnutí, obce a ja nevim kdo. Pak to vypadá, jak to vypadá. Že není postavený obchvat nad přehradou? Proč, když nikdo nevěděl, jak to nakonec s přehradou dopadne. Ještě, že máme stavby z dob Komančů, protože dnes něco realizovat....
@bronislavamezulianikova6870Ай бұрын
To je na hromadnou žalobu❗️❗️❗️❗️❗️❗️❗️
@MichalZak-q8nАй бұрын
Kolegové to zde již píší...prosím pane autore, již se nepouštějte do matematických výpočtů základní školy, evidentně Vám to nejde...a je sakra rozdíl zbrzdit vodu na 300m3/s a způsobit menší škody než neregulovat a pustit 500m3/s
@Vedeli_Jste24 күн бұрын
Vidíte a Povodí Odry přitom tvrdí, že přehrada by velkou vodu zregulovala dokonce na 100m3/s 🫠