Komentář je zbytečné rychlý a nejsou vidět detaily.
@martas4145 күн бұрын
No lámal sem si s tím hlavu fakt dlouho a díval se na dost schémat.. zde ale to je opravdu velmi krásně vysvětleno a ve výsledku na tom vlastně nic není.. moc díky
@SuperDickeys10 күн бұрын
Jak se toto čidlo jmenuje? Děkuji
@abbelektrotechnika4 күн бұрын
V našem katalogu se ta snímací část čidla jmenuje Snímač spínače automatického. Strojek se jmenuje Přístroj spínací pro snímače pohybu. Takhle pak vypadá celá sestava i s rámečkem např. v designu Zoni: nizke-napeti.cz.abb.com/cs/product/set/20882. Ve videu jsme ukazovali 3vodičové zapojení.
@johnnyz.968411 күн бұрын
Dobrý den, je nějaký snadný návod, jak jednou za čas ověřit, že zásuvka správně zapojena (není uvolněný kabel atd.) a je správně uzemněna? Čím a jaké hodnoty by měl člověk změřit? Jde mi o detekci problémů.
@abbelektrotechnika4 күн бұрын
Kontrola správnosti zapojení zásuvky byla, je a bude doménou revizních techniků. Existují testery (třeba tady www.hadex.cz/r101-tester-zasuvek-230v-ht106d/), které by případnou chybu měly odhalit. Tohle video ale točit nebudeme, neb neumíme nijak zaručit, že daný tester funguje.
@vcinatl20 күн бұрын
asi mám kabely nějak blbě, druhý vypínač funguje jenom když je zapnutý i ten první a první funguje samostatně :-D nechce se mi v tom hrabat už, když nevím proč to tak je
@abbelektrotechnika18 күн бұрын
To se vám nechce správně. Volejte elektrikáře.
@vcinatl18 күн бұрын
@@abbelektrotechnika ne díky
@Radek625 күн бұрын
Dobrý den. Je možné tímto modulem spínat i zásuvku? Je tedy možné ho umístit pod přístroj zásuvky? Děkuji za info
@abbelektrotechnika24 күн бұрын
Odpověď není jednoduchá. Musela by pod zásuvkou být hluboká krabice, aby se tam modul vešel. RF moduly mají výstup na 10A a zásuvky bývají jištěny 16A. Což je problém. Tedy zásuvkový okruh by musel být jištěn max 10A. Elektrikář by si možná poradil. Ale původní účel užití těch RFek je zkrátka jiný.
@WildBorg-r4zАй бұрын
Simonis Freeway
@matejmrstak115Ай бұрын
Dobrý deň, v pripade, že za vypínač potrebujem zapojit viac PIR čidiel, zapajam ich sériovo za sebou? Alebo musi ist každe čidlo z vypínača. Dakujem.
@abbelektrotechnikaАй бұрын
Zapojení více čidel vedle sebe (tedy paralelní) jsme ukázali v tomhle videu: kzbin.info/www/bejne/Z3_Rapqlr5KMnZI.
@petrvojtisek8660Ай бұрын
Já tam mám 8 kabelu
@abbelektrotechnikaАй бұрын
Kabelů nebo vodičů?To se může stát. Zavolejte si na to elektrikáře, on bude vědět, jak ty dráty zkrotit.
@petrvojtisek8660Ай бұрын
@@abbelektrotechnika dobře děkuji
@mildatonАй бұрын
muzu se zeptat jak se poznal ten přívod?
@abbelektrotechnikaАй бұрын
Přívod je ten, co vede z rozvaděče a je pod trvalým napětím. Zavolejte na to elektrikáře, on bude vědět, který vodič to je.
@svoncek74312 ай бұрын
Dobry den, je mozne ovladat svetlo ze 3 mist ale mit dvojpackovy vypinac, kdy druha packa je pro dalsi svetlo?
@abbelektrotechnikaАй бұрын
Světlo ze tří míst? Proč by ne? Klasická kombinace řazení 6-7-6, pokud se na jednu „z krajních“ pozic použije řazení 6+6, tak je možné ovládat další světlo. Ale vašeho z dotazu není jasné, jak u vás vypadá situace na místě instalace - a to musí posoudít elektrikář.
@svoncek7431Ай бұрын
@@abbelektrotechnika muzu Vam nekde zaslat nakres s umistnenim svetel a vypinacu?
@Ing.MichalMaškulík2 ай бұрын
Dobry den, chcel by som sa spytat, zapojenie mam rovnake ako vy akurat s jednym rozdielom, z dvoch vypinacov, ktore mam pred vchodovymi dverami mi ide iba jeden 3 zilovy kabel dovnutra kde by som chcel tu 6+6 :( dalo by sa to nejak wago svorkami "porozdvojovat" aby to bolo funkcne? Alebo k tomu potrebujem minimalne 4 vodice? Dakujem za odpoved.
@abbelektrotechnikaАй бұрын
Možnosti zapojení musí na místě posoudit elektrikář. Takhle podle vašeho popisu na první dojem: Když spínač 6+6 má 6 svorek a v místě instalace jsou k dispozici 3 dráty, tak to nevychází.
@luciavasiliskova45082 ай бұрын
Prosim vas, ak mame svetlo so zabudovanym senzorom zapaja sa nejak inac ako klasicke? Alebo je viac moznosti zapojenia? Ako to vlastne funguje? Vypinac musi byt stale zapnuty aby fungoval senzor alebo sa senzor zapina nejak inac? Lebo chcem ovladat dve dvojice svetiel a z toho by boli zrejme 2 alebo jedno na senzor, tak chcem vediet ci kable ako ich mam natahane nato budú stacit
@abbelektrotechnika2 ай бұрын
Většinou se lampa s čidlem připojuje napřímo na 230 V. Pokud ji chcete vypínat, tak by tam měl být vypínač a bude muset být stále zapnutý. Ale nejsme výrobci světel. A nevíme, jaké světlo vlastně máte. Je možné, že existují i lampy, které mají více vstupů a to byste pak mohli přepínat, jestli to „jede“ na čidlo, nebo na vypínač. Bohužel vám na váš dotaz nedokážeme takhle na dálku odpovědět. Pozvěte si elektrikáře, který váš případ posoudí na místě.
@MistrE32 ай бұрын
Dobrý den Užitečné video jak použít bezdrátový vypínač od ABB. Bylo by vhodné do popisu videí dávat odkazy na stránky použitých výrobků. díky
@abbelektrotechnika2 ай бұрын
Jsme rádi, že se vám video líbí a děkujeme za komentář. Pokusíme se vyhovět. Ačkoliv aktuálnost odkazů může mít omezenou platnost.
@MartinKomarek-cv3tj2 ай бұрын
Dobrý den. Funguje to i na trafo s led páskem
@abbelektrotechnika2 ай бұрын
Pokud je trafo LED pásku stmívatelné na principu fázové regulace (myšleno na primární straně 230 V), tak to fungovat bude.
@krtek6732 ай бұрын
Tohle není moc velká věda...to je běžný...spíš kdybyste už vymysleli jak ovládat 1 místo z 3 a více míst a mohli být všude dělený klapky pro další okruhy...to by byl poprask...zatím vám v tohle dává na prdel Schneider, kterej jako jediný umí 7+7 a nebo řešení přes relé...
@abbelektrotechnika2 ай бұрын
Ne, věda to není. A snad jsme ani nic takového neřekli. Děkujeme za komentář.
@svoncek7431Ай бұрын
Prosim Vas je mozny zapojit 3 svetla prez 3 vypinace tak, aby 2 svetla byli ovladany z 2 mist a z 1 mista byli ovladany vsechny 3?
@jenda332 ай бұрын
U zapojení s tlačítkem. Je potřeba mít řazení 6/0 nebo stačí 1/0?
@abbelektrotechnika2 ай бұрын
Záleží, jaké PIRko máte. Pokud máte takové to klasické PIRko od ABB (tj. např. nizke-napeti.cz.abb.com/pristroj-spinaci-1x-rele-2-300-w-16575/pristroj-spinaci-pro-snimace-pohybu-3299u-a00006), tak musíte mít tlačítko s přepínacím kontaktem, tedy řazení 6/0. Kdybyste měl PIR z rodiny flex, tak ty mají přímo vstup pro externí ovládání, tudíž byste použil 1/0.
@gracemikouskova42743 ай бұрын
Skvělá informace a navíc bonus: 😂 konec je boží👍👍👍
@abbelektrotechnika3 ай бұрын
Děkujeme 😊
@MilanTůma-u1u3 ай бұрын
To je ten důvod proč nemám rád v tomto případě bezšroubové svorky. U klasických šroubových si jednotlivé vodiče navedu přímo pod šroubek. Takto u bezšroubových se to páčí. Skoro bych napsal, že je to krok zpět. Naštěstí to nemontuji denno denně. Jinak šroubová svorka je také silně spolehlivá, jen možná je méně blbuvzdorná oproti zde bezšroubové.
@abbelektrotechnika3 ай бұрын
Samozřejmě, i šroubová svorka je spolehlivá. Proto je také stále, i když v omezené míře, vyrábíme. Klidně používejte, čemu věříte a co máte rád.
@tomastomanek1873 ай бұрын
Řekl bych téměř laickým okem, že ty dráty tam nemají za co držet. Osobně bych volil raději zásuvku se šrouby. Může tam jinak vznikat přechodový odpor.
@abbelektrotechnika3 ай бұрын
Bezšroubové svorky jsme poprvé uvedli v roce 2004. Je to tedy letos už 20 let, co je elektrikáři běžně používají. To znamená, že v elektroinstalacích v celé republice jsou miliony těchto přístrojů a věřte, že dráty ve svorkách drží. 😊 Oproti šroubovým svorkám mají kromě rychlosti montáže výhodu, že přítlačná planžeta vyvíjí na vodič konstantní tlak. Takže nemůže dojít k samovolnému uvolnění vodiče.
@tomastomanek1872 ай бұрын
@@abbelektrotechnika Zásuvka má přechodový odpor. Žádná planžeta nebo pero nemá takový tlak jako klasická montáž šrouby, což je při montáži důležité. Snažíte se ušetřit si práci na špatném místě.
@SirSteveThomas3 ай бұрын
Dobrý den, ve videu používáte 1-násobnou ovládací jednotku s bluethoot. Jaký je rozdíl mezi 1- násobnou a 2- násobnou jednotkou? Děkuji za odpověď.
@abbelektrotechnika3 ай бұрын
Jednonásobná bluetooth ovládací jednotka je určená pro „nedělenou klapku“. A ano, to je právě ta, která se ve videu objevila úplně na konci s typovým číslem 62711-WL-500. Použili jsme ji jen jako příklad pro názornou ukázku, kde to typové číslo najít a jak od sebe ovládací jednotky rozeznat. Připouštíme však že kontextově ve videu to může být pro diváka matoucí. Protože pro případ zapojení, který v tomto videu ukazujeme (tedy případ s „půlenou klapkou“) by se musela se musí použít bluetooth jednotka dvojnásobná s typovým označením 62721-WL-500 nizke-napeti.cz.abb.com/cs/product/detail/20613/20615.
@miroslavakasparova36173 ай бұрын
Nepomohlo mi to. Dnes jsem měnila vypínač u lampičky, vyhodil jistič, přehodila jsem dráty, vyhodil jistič. Dle návodu jsem dělala vše správně, tak fakt nevím, kde je chyba, asi na odbornou práci je třeba odborník.
@abbelektrotechnika3 ай бұрын
Ano, jak říkáte...👍🏻
@tesar.stepan3 ай бұрын
Asi hloupej dotaz, ale jak se v te druhe krabici vezmou pouze fazove vodice? To je mam z te trojzily vykuchat a zasadrovat jen tak bez sekundarni ochrany? Hadam ze to bude mit jednoduche reseni, nicmene nikde ho nemuzu najit.
@abbelektrotechnika3 ай бұрын
Pokud budou z trojžíly vykuchány nulový a ochranný vodič, zbyde jenom jeden fázový a to je málo. Není kabel, jako kabel. Jiný typ kabelu např. CYKY-J (který v případě 3žilového kabelu obsahuje modrý, žlutozelený a černý/někdy hnědý vodič) se „tahá“ z rozvaděče k vypínači a ke světlu a jiný typ kabelu např. CYKY-O (který v případě 3žilového kabelu obsahuje černý, hnědý a šedý vodič) se používá pro propojení mezi vypínači. To každý elektrikář ví. A proto elektrikáři na světě jsou. Povolejte tedy elektrikáře, ať vám to na místě vyřeší.
@VesnicanMax4 ай бұрын
bude i něco pro rok 2024 nebo 2025?
@abbelektrotechnika4 ай бұрын
Máme nějaké školeníčko na tento způsob v konceptu na letošní podzim, tedy pokud bude zájem.
@igorfridrich10704 ай бұрын
Nikdy nepouzivam wago v krabici kde ide vypinac,pohybovy senzor, zasuvka a podobne... na tieto ucely pouzijem samostatnu krabicu, resp. rozvadzac
@abbelektrotechnika4 ай бұрын
Děkujeme za komentář. Ano, jistě, i tak se to dá.
@igorfridrich10704 ай бұрын
@@abbelektrotechnika 😉
@michalfecurka28554 ай бұрын
Teď se zeptám možná blbě, ale snažím se zapojit vypinace u sebe. Takze do 1. Krabičky jdou dva nulový, dve fáze, dve zem. V teto krabičce udelam propojení nulový, zem na wago svorku. Faze od rozvodnice do vypinace na pozici In, druha faze na OUT. A ted presun k druhému vypinaci kde jsou vodice přímo od světla. A tady uz si nevím rady😢.
@abbelektrotechnika4 ай бұрын
Do další krabičky musí vést 2 tzv. pracovní (komunikační) vodiče - měly by být černé, hnědé nebo šedé (ne modré nebo žlutozelené). Je otázka, co je v té druhé krabici a záleží, jak je připojené svítidlo a jestli je potřeba ochranný vodič. Povolejte na to elektrikáře, který situaci posoudí na místě.
@michalfecurka28554 ай бұрын
@@abbelektrotechnika 1.krabicka má dva hnědé, dva modré, dve žlutozelené. V této krabičce jsem provedl spojení na wago svorku dvou modrých do další wago svorky žlutozelené. Přívod z rozvodnice je ve vypinaci do označení "In" a výstup ke světlu hnědá do "out". A celej kabel po světlech jde do dalšího vypínače kde je pouze hnědá 1,žlutozelené 1, modrá 1.
@ozatl5 ай бұрын
Diky za super video! Jak postupovat pokud je za sebou napojeno vice zasuvek? Ochranny vodic pro navazujici zasuvku se napoji do zdirky pro pracovni nulu nebo di zdirky na kolík? Moc dekuji za odpoved a jeste jednou za vase videa!
@abbelektrotechnika5 ай бұрын
U kolíku užž není volná svorka (ochranný vodič se vede nejdříve na kolík se smyčkou na svorku N), takže elektrikář má 2 možnosti, a to nasvorkovat ochranný vodič v krabici např. pomocí wago svorek, nebo využít volnou dutinku u svorky N.
@paveldrlik42675 ай бұрын
jsem postarší a nepochopil jsem co je 6plu6. Na konci jsem vyhodnotil...řazení5 další řazení 5A a 5B. Další řazení samostatně 6 a 7. Kdyby to pán nejdříve nakreslil na bílou plochu fixem,asi by dalších 80 procent pochopilo, co tím chtěl básník říci. Ještě aby to měl provedeno v páčkovém a otočném provedení přepínaču.
@abbelektrotechnika5 ай бұрын
O řazení vypínačů jsme psali v článku na blogu, doporučujeme přečíst: nizke-napeti.cz.abb.com/blog-razeni-vypinacu-jak-se-v-tom-vyznat-a-cim-vam-mohou-19369
@milankocka72115 ай бұрын
Zásuvky se nezapojují za sebou, to byste měli v koncernu ABB vědět. Bo mám podezření, že si pletete pojmy sériově/paralelně.
@abbelektrotechnika5 ай бұрын
Ano, děkujeme za komentář, máte pravdu. Technicky vzato je to zapojení vedle sebe (tedy paralelně), za sebou je sériově.
@milankocka72115 ай бұрын
@@abbelektrotechnika Výborně, dnes si napište jedničku, pochopili jste v ABB základní pojmy elektrotechnických zapojení a termínů a prý "technicky vzato" :-) Jak by to bylo možno vzít vzato netechnicky? :-) Divím se moc, že to máte vyvěšeno celý rok a nikoho to doposaváď netrklo. Smutné.
@marketakrbcova93055 ай бұрын
A já mam zase kabely čtyři 🤔
@abbelektrotechnika5 ай бұрын
Kabely nebo vodiče? To je rozdíl. Záleží, jak je celá elektroinstalace udělaná a s instalací čeho se v daném místě počítalo. Elektrikář si s tím poradí. bit.ly/kdonamontuje
@mistrcechu89415 ай бұрын
Bezšroubové svorky, to je prostě děs. Pokud jste to chtěli vyrábět, měli jste současně zachovat i normální svorky a nevnucovat lidem věci, které se jim nevyhovují!
@abbelektrotechnika5 ай бұрын
Převážná většina uživatelů preferuje svorky bezšroubové. Respektujeme přání trhu. Šroubové svorky stále nabízíme v designech Swing, SwingL, Tango.
@heroharo6 ай бұрын
Dobry den, da se pouzit jak dalkove tlacitko tak i vypinac v jedne elektroinstalacni krabicce? A pokud se nevejde, jde nejak krabicku zvetsit? Vysekat? Diky
@abbelektrotechnika5 ай бұрын
Dobrý den, když my si nejsme úplně jistí vaším záměrem. Vy chcete do elektroinstalační krabice dát ten modulový přijímač a na tu samou krabici vysílač, tj. vypínač?
@heroharo5 ай бұрын
@@abbelektrotechnika Ano, pouzit jak puvodni vypinac, tak pouzit druhy, bezdratovy (na druhe strane mistnosti). Dekuji
@teranosaurus756 ай бұрын
A když bych chtěla použít víčko na šroubky (jelikož varianta s designovým rámečkem není možná), jak zaslepím ty zásuvky uprostřed?
@abbelektrotechnika6 ай бұрын
Kulatá víčka se šroubkem na vícenásobné zásuvky nejdou. A když říkáte, že záslepky s vícerámečkem použití nemůžete... Zapeklitá věc. Zavolejte elektrikáře, něco na místě vymyslí.
@janlala65996 ай бұрын
6:10 hustý
@jirimalek40586 ай бұрын
Dobrý den otázka zní pokud mám dvou rámeček se dvěma vypínači klasicky v krabici je možné dokoupit trojramecek a to tlačítko umístit na zeď vedle kde budou klasické dva vypínače a třetí bez krabice? Dekuji za odpoved
@jirimalek40586 ай бұрын
Ještě dodám ze by byl trojramecek pridelan ke dvou vypinacum a ten třetí bez drát jakoby volné…moc dekuji za odpoved.😊
@abbelektrotechnika6 ай бұрын
ABB RF vysílače jsou konstruovány tak, aby bylo možné je zakomponovat do vícenásobného rámečku. Možná je i montáž, jak popisujete, vedle přístrojů, které jsou standardně umístěné v elektroinstalační krabici.
@Tomangelteam6 ай бұрын
Pecka ty vaše videa❤❤❤❤
@abbelektrotechnika6 ай бұрын
Moc díky 👍🏻!
@jakubnovak76506 ай бұрын
Jaký je prosím přesné označení, jak ho najdu ne eshopu? Snažím se ho najít, abych ho zakoupil, ale nedaří se mi.
@abbelektrotechnika6 ай бұрын
Na našem webu ty komponenty najdete v sekci Produkty/Bezdrátové dálkové ovládání nizke-napeti.cz.abb.com/bezdratove-dalkove-ovladani. Tam ve filtru (levý sloupec) "Ostatní a speciální přístroje" najdete nizke-napeti.cz.abb.com/modul-vysilace-stavu-kontaktu-vestavny-16683/modul-vysilace-stavu-kontaktu-rf-vestavny-3299-20958 a ve filtru "Přijímače" vyberete také nějaký ten přijímač v designu, který vám bude nejmilejší. K přijímači budete potřebovat také rámeček. Ten najdete nejlépe tak, když na stránce detailu produktu přijímače" odskrolujete trochu dolů - najdete tam "Produkty ke kompletaci" a mezi nimi také onen rámeček.
@JWinternitz6 ай бұрын
Mám 1+1 žaluziový s blokováním z řady Levit M. Lze nějak dočasně a vratně vyřadit blokování? Současné stisknutí obou tlačítek mi umožní vyladění dorazů motorů žaluzií.
@abbelektrotechnika6 ай бұрын
Do rozdělávání toho přístroje se určitě nepouštějte (pokud by vás to napadlo). Protože by to nedopadlo dobře. Toto se většinou řeší dočasným připojením dvojitého tlačítka 1/0+1/0 nizke-napeti.cz.abb.com/ovladac-tlacitko-razeni-1/0-1/0-kolebkovy-bezsroubovy-16126/pristroj-ovladace-zapinaciho-dvojiteho-3559-a87345 a po odladění nastavení pohonu se zpět zapojí tlačítko s blokováním. No a to by měl dělat elektrikář, pokud jím nejste.
@ratman47477 ай бұрын
O existenci takovéhoto modulu sem neměl vůbec povědomí. Děkuji moc :-) Je to velice praktická věc.
@abbelektrotechnika7 ай бұрын
To jsme rádi. Není zač 😉.
@Jiko6007 ай бұрын
Dekuji
@foycz18217 ай бұрын
Práci s elektřinou.. má provadět profesionál !!! tudiž tyto videa jen navadějí amatéry k provadění pro sebe nebeznečných činností .. !!! Ruku na srdce ! jsme Češi .. a každý muže nabýt vědomí že to zvládne taky .. vždyť není žadnej trouba .. no a pruser je na světě !!
@abbelektrotechnika7 ай бұрын
Máte úplnou pravdu. Na práci mají být odborníci. Však se to lidem a našim divákům zde zvlášť (neboť dívat se může skutečně kdokoliv) snažíme vštěpovat a tato videa jim rozhodně nemají být inspirací.
@ladislavsandera71877 ай бұрын
Mám zapojni 6,7,6. Ale na vypinaci č7 pri vypnutem stavu nekdy sviti a nekdy nesviti. Kde je problem? Vecer jdu a nevidim vypinac 😀 zkousel jswm otocit ale nic. Diky
@abbelektrotechnika7 ай бұрын
Na to se dá těžko odpovědět. To, že svítí/nesvítí, se děje samovolně, nebo po překlapnutí jiného vypínače (6)? Je správně nacvaknutá doutnavka (kontakty doutnavky tam, kde jsou na spodku natištěné tečky)? Děje se to tak od začátku / po čase / po výměně svítidel?
@ladislavsandera71877 ай бұрын
Děje se při vypnutí,sepnutí jineho vypínače. Přijde mi jak kdyby to bylo zapojené tak,že fáze prochazí jen levou stranou vypínač č7. A proto někdy svítí a někdy ne. Záleží jaký vypínač použiji. Ale tkoušel jsem otočit doutnavku a také nic
@PetrNekonečný8 ай бұрын
To byl teda chaos.
@abbelektrotechnika8 ай бұрын
Chaos jsme tu ještě neměli. V čem konkrétně vám to přišlo chaotické?
@miroslavhoudek70858 ай бұрын
Hezké video. Otevřel jsem starou zásuvku, v krabičce dva zelené a dva černé dráty 😂 A tak je to dycky.
@abbelektrotechnika8 ай бұрын
Staré věci je lepší neotvírat😆. Většinou tam nikdy nenajdete, co byste si přál.
@milankocka72115 ай бұрын
černá fáze - většinou bývá vlevo - ale není podmínkou, zelená PEN -, by měla být vždy nejprve na kolíku a ten potom proklemovaný na druhou zdířku N (většinou vpravo při pohledu na zásuvku - kolík vždy nahoře). Jsou to starý barvy vodičů 50 let a víc...
@PAV3L_XX8 ай бұрын
Chtěl bych poradit v jističi mi proud teče i do vypínače ale světla mi nesvítí a to mám nové žárovky?
@abbelektrotechnika8 ай бұрын
Je nám líto, ale takhle na dálku radit nelze. Chtělo by to zavolat elektrikáře.
@petrkoci17258 ай бұрын
Toto video je prakticky na nic. Takto to zapojit je velice jednoduché. Je tam ovšem velké "ale". Ve starých domech jsou kabely oba stejné - černé. Žádné barevné označení. Na to se tehdy nehrálo. A jak poznat, který je fáze a ... ?
@abbelektrotechnika8 ай бұрын
V převážné většině instalací (za poslední dekády) tomu je přesně, jak popisuje video, a odpovídá to aktuálním normám (normy o barevném značení vodičů rozhodně nejsou nic nového). Rozvody a zvláštnosti elektroinstalací v domech z první republiky a starších už potrápily nejednoho elektrikáře. Tam je jasné, že se nedá hrát na barvy a jediná metoda je zkoušečkou zjistit, kde je fáze. Laik se do toho samozřejmě nebude pouště vůbec a zavolá si odborníka! A pokud instalace vypadá, jak popisujete, tak než odborník dostaví, pro jistotu vypněte hlavní jistič 😊.
@eraser2ktube8 ай бұрын
Mali ste v tom videu zdôrazniť, prečo je PE svorka vystúpená a prečo je nutné dodržať dĺžky jednotlivých vodičov, ktoré by mali byť rovnako dlhé ako PE, prípadne kratšie, nikdy však dlhšie. A k samotnej montáži… Namiesto neforemného ohýbania vodičov je vhodné ich zatočiť do tzv. óčka a potom ich zapojiť do svoriek. Použiť sa na to dá napr. rúčka skrutkovača.
@abbelektrotechnika8 ай бұрын
Jak ta "óčka" dostanete do dutinkových svorek? Dělání oček už je trošku minulost, dokonce i u svorek, které vypadají, že by to šlo (např. 3558 a 5518), norma to v podstatě zakazuje.
@eraser2ktube8 ай бұрын
@@abbelektrotechnika To nie sú óčka priamo na kontaktoch, tale óčka na celých vodičoch, viď. napr. tento príklad. Výhodou je, že tie prívodné vodiče majú aj naddimenzovanú dĺžku, napr. pre výmenu zásuvky v budúcnosti za iný typ, apod.
@@abbelektrotechnika A ešte dávam do pozornosti, na čo sa upozorňuje vo videu, že vďaka takýmto óčkam, resp. kolieskam je jednoduché meranie jednotlivých fáz pomocou kliešťového prístroja.
@eraser2ktube8 ай бұрын
Fáza je tam, kam ju niekto zapojí. Napr. aj kľudne aj na kolík, čo už v praxi bolo neraz zaznamenané. Takže profík si to najskôr vždy všetko premeria. Nehovoriac o prípadoch v TNC, kedy sa nebezpečné napätie dostáva na kostru spotrebiča v prípade prerušenia PEN vodiča.
@abbelektrotechnika8 ай бұрын
Svatá pravda. Kam to kdo dal, tam to je. My tady ukazujeme, kde by být měla, aby to bylo dobře.
@eraser2ktube8 ай бұрын
@@abbelektrotechnika Ono problém môže nastať aj v tom, že niekto tie vodiče do zásuvky zapojí síce správne, ale v konečnom dôsledku sa pustí šťava do tých nesprávnych, čiže ani na to sa nedá spoliehať. Jednoducho povedané, elektrikár si musí najskôr všetko overiť a premerať, prezvoniť.
@Kozel_CZ8 ай бұрын
Dobry den. Existuje dvojity takto udelany vypínač? Potrebuji zastavet vypinac skriny ale je to dvoj vypinac. Na jednom mame svetlo s na druhym vrtuli. Nechce se me ted honem sekat do zdi.
@abbelektrotechnika8 ай бұрын
Existuje tento typ nizke-napeti.cz.abb.com/prijimac-vestavny-se-spinacem-dvojnasobny-2-rele-16677/prijimac-radiofrekvencniho-rf-signalu-dvojkanalovy-spinaci-vestavny-3299-23338 je určený k montáži do podhledu. Případně můžete použít dva ks 3299-11508, tedy toho, který jsme ukazovali ve videu, a ovládat je jedním 2klapkovým vysílačem.
@mddmirek8 ай бұрын
tvl, tahat šest drátů do vypínače, to už chce fištróna ... :-(
@eraser2ktube8 ай бұрын
Je to bežný postup, pretože rozbočovacie krabice pod stropom sú už minulosťou.