A Vsz jelű műszer mit mér? Illetve mivel van hajtva a főgépcsoport gyorsításkor?
@imrezoltanfeher88713 күн бұрын
A Vsz a főtrafó szekunder feszültségét mutatja. A főgépcsoport felgyorsítása 3 lépésből álló folyamat: -egyenáramú gyorsítás -váltakozó áramú gyorsírás -szinkronizálás (A videón bekapcsolt feliratozás esetén láthatók az egyes folyamatok) Az egyfázisú szinkronmotor nem képes egymaga elindulni forogni, ezért a fődinamót használjuk, mint egyenáramú villanymotort egyenáramú gyorsításkor. A fődinamó ilyenkor az Arnó gépcsoport (segédüzemi gépcsoport) részét képező gerjesztődinamóról kap áramot. Ilyen módon közel a szinkronfordulatig legalább szükséges felgyorsítani a főgépcsoportot. Váltakozóáramú gyorsításnál a szinkronmotor állórészére rákapcsoljuk a főtrafó szekunder feszültségét az indító fojtótekercsen keresztül (annak is van egy jellegzetes morgó hangja), ekkor már a szinkronmotor rövid időn belül "szinte magától szinkronba ugrik". Ezt érzékelvén a szinkronizáló relé meghúz, leválasztja a fődinamót motor üzemről, legerjeszti a gerjesztődinamót, illetve kiiktatja a váltakozóáramú körből a fojtótekercset, direktben a főtrafóról működik tovább a szinkronmotor. Amennyiben érdekel, részletesebben is leírom szívesen.
@vargarichard37104 ай бұрын
Firelé mágneskapcsolóból :) ez se ma volt :) (jó mondjuk a mai év relék pont nem így működnek)
@imrezoltanfeher88714 ай бұрын
@@vargarichard3710 Ez még FU-relé volt, mivel nem nyújt kellően megbízható védelmet (nehéz megfelelő segédföldelést létesíteni), az MSZ 1973-ban betiltotta.
@vargarichard37104 ай бұрын
@@imrezoltanfeher8871 Nem hallottam még ilyen reléről, pedig majdnem 20 éve a szakmában dolgozom. Igaz 11 évre rá születtem, miután betiltották :) Felmerült azonnal egy gondolat. Nos, ha a védővezetőn folyó áram váltja ki a leoldást, akkor viszont ahogy leoldott abban pillanatban nyilvánvalóan nem fog semmi folyni a védővezetőben, tehát simán visszakapcsolhat a relé. Ezt gondolom akkoriban is tudták és biztos volt valami mechanikus védelem is.
@maberecz115 ай бұрын
A brigád egyik tagja 4 méter magas. Mivel az utasítás szerinti 2 méteres földelés a csípőjéig ér😀. Amúgy bírom ezeket a régi oktatófilmeket
@arminpfliegler32065 ай бұрын
Azt esetleg tudja valaki hogy hol gyártották ezeket a palackokat? A propán-bután is érdekel. Köszönöm.
@MoffSeerdon7 ай бұрын
A legijesztőbb az egész filmben, hogy némely képkockán látható háttér/körülmények "Csepel" iparterületén máig ilyenek. Csak rozsdásabbak, de nem "újultak" meg a korral.
@arminpfliegler32068 ай бұрын
Nagyon szépen köszönöm,már jó pár éve kerestem :)
@arminpfliegler32068 ай бұрын
Szia. Régebben volt 1 videó a 80-as évekből, amiben az akkori háztartás elektromos dolgai szerepeltek, látható volt pl. Hajdu Energomat,bojler,stb. Sajnos a címére nem emlékszem.... erről esetleg tudsz valamit?
"Az épület melletti raktár elektromos csatlakozódobozát nyitottam ki, MIVEL az áramot az őrháztól kapta". Teljes káosz ez az összefüggés. Az, hogy "meg volt talpalva" a biztosítóbetét, az is csak az ellenség megtévesztése? Vagy minek keverték bele azt a mellékszálat? Semmi köze a balesethez. Meg mit kezd el egyből a szabadvezetéken babrálni? Meg mi az a megfogalmazás, hogy feszültség sem a fázisvezetéken, sem a nullavezetéken nem észleltem? A kettő között talán. Milyen szigetelés a szabadvezeték kötésén? Meg minek a szigetelőszalag? Szabadvezetéken? Nagyon hülye ennek az esetnek a feldolgozása és az egész film is!
@nekati_rojogo-110 ай бұрын
Ködszurkálás és kontraproduktív volt mindaddig legyártani ennyi hülye esetet és filmet , amíg az MSZ 1585 szerinti feszültségmentesítés 5 lépéséről szót sem ejtenek.
@mernokimuvek Жыл бұрын
Sok házban 1985 után is szereltek még földelés nélküli konnektort. Sajnos családi házakba is került 2 eres MMfal vezeték és nem lehet emiatt védővezetőt behúzni.
@imrezoltanfeher88718 ай бұрын
Ilyenkor marad a "rombolásos" felújítás, vagy a vezetékcsatornás falon kívüli szerelés.
@7Toki7772 жыл бұрын
Köszönöm!
@OkosPala2 жыл бұрын
Micsoda kincs ez! Köszönet a feltöltésért!
@Vihargalamb3 жыл бұрын
Kár a hangért.
@Vaszilij80Szopjlejev2 жыл бұрын
Fejhallgatóval van hang, de csak egy oldalon, mert ezek a régi filmek monók!
@Vihargalamb2 жыл бұрын
@@Vaszilij80Szopjlejev :(
@vargarichard37104 ай бұрын
A telefonok laptopok (idióta módon) csak az egyik oldalt adják a beépített hangszóróra. A 20 éves sztereó zsebrádió tudta hogy ha kihúzzák belőle a fülest, a bal és jobb oldal összegét teszi a hangszóróra. Folyamatosan visszafele fejlődik a közhasználatú hangtechnika.
@arminpfliegler32063 жыл бұрын
Egyik kedvenc videóm, nagyon szépen köszönöm a feltöltést!😊
@auxmatyi99713 жыл бұрын
Köszönöm a feltöltést és továbbra is csak azt tudom mondani hogy legyen minél több ilyen film feltöltve mert imádom az ilyen témájú filmeket rengeteget tudok belőle tanulni.
@auxmatyi99713 жыл бұрын
Legyen mégtöbb ilyen témájú film nagyon tanulságosak
@ferenckarvak3 жыл бұрын
Kapcsolóval a fázist szakitani, nem pedig a nullát. Ez alapszabályok egyike. Akkor még ha nem is veszi ki a biztositékokat, akkor sme következett volna be a baleset, mert a kapcsolóval megszkitotta volna a fázisvezetéket.
@imrezoltanfeher88713 жыл бұрын
Kapcsolóról itt szó nem volt! Kismegszakító az, mint túláramvédelmi szerv. Annak a fázist vagy fázisokat minden esetben meg kell szakítania, és bizonyos esetekben az üzemi nulla vezetőt is.
@Adani12345 Жыл бұрын
És hány helyen van rosszul bekotve. Csak mikor újra kellett anno vezetekelni a lakást derült ki hogy a villanykapcsolok a fázis helyett a nullát szakitottak meg mindenhol. És ez az eredeti hazgyari szerelés volt.
@exaghost4869 Жыл бұрын
@@Adani12345 Hádde lekapcsolja a villanyat, főnök!! Nagyon szomorú.
@exaghost4869 Жыл бұрын
@@imrezoltanfeher8871 Nem értem... ha megméri a fázis és a PE között, akkor látja, hogy feszültség...
@nekati_rojogo-110 ай бұрын
@@Adani12345 Hány helyen van ez így!
@Zsoltika06276 жыл бұрын
Túl egyszerű lett volna a gépet közelebb vinni az elosztó szekrényhez.. :D