Uzimljavanje pčelinjih zajednica
19:30
Evodija baš baš zamedila
3:07
6 ай бұрын
Pčele na evodiji
6:11
6 ай бұрын
Raspodela zrelih matičnjaka
8:38
Sejanje, sadnja i uzgoj evodije
5:39
Пікірлер
@mirkokovacevic1153
@mirkokovacevic1153 9 сағат бұрын
Sve pohvale. Svaka čast.
@BpBp-g3p
@BpBp-g3p 13 сағат бұрын
Ove godine puno je stradalih pcela a i ove sto su u zivotu jako su tanke To se odnosi za nas na sjeveru CG
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 12 сағат бұрын
Pisao sam već na nekom mom videu da sumnjam da pčele kolapsiraju zbog zaraženosti sa grinjom acarapis woodi. Od ove grinje stradaju samo mlade pčele a stare pčele lagano izumiru od starosti. Moraju se pčele tretirati tokom cele godina a ne da se čeka avgust.
@BpBp-g3p
@BpBp-g3p 13 сағат бұрын
Pa nije ti neka visina 500 m Mi smo va vecoj pa ima legla
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 12 сағат бұрын
Nama je ovde tek prva sedmica od početka godine sa pozitivnom noćnom temperaturom, možda je kod vas toplije pa zato imate više legla. Kod nas bagrem obično počinje oko 10. maja i mi se tome prilagođavamo.
@srdjansunjic9402
@srdjansunjic9402 Күн бұрын
Mi u Hercegovini ovaj put imamo jako slabe zajednice ....po meni je razlog veeelika suša kod nas i omjer ljetnji i zimskih pčela .....volio bih i Vaše mišljenje ....pozdrav vam veeliki .
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji Күн бұрын
Ja lično sumnjam na grinju acarapis woodi, koja živi u prvom paru traheja (ispred korena krila) i koja se hrani hemolimfom pčele. Ova grinja je nevidljiva za ljudsko oko i uglavnom napada mlađe pčele stare do 11 dana. Da bih se uspešno borio protiv ovog parazita i varoe, ove godine ću da prskam pčele 7 (sedam) puta sa mojim preparatom koji sam nazvao Osveživač pčela. Ovaj preparat, nakon prskanja po pčelama, pčele pojedu i pretpostavljam da putem svoje krvi otruju ove parazite. Takođe veliki pozdrav.
@gjinajpjeter6713
@gjinajpjeter6713 Күн бұрын
Dobro veq nje vretje kam me hapjen e konizash nuk hapet ne mes se mundesh te mbytish mbretreshen nuk fillohet ne mes hapja
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji Күн бұрын
Para se të heq kornizën, fillimisht i ndaj kornizat me një thikë bletarie dhe më pas e nxjerr kornizën nga zgjatimi. Unë kurrë nuk kam vrarë një bletë mbretëreshë duke punuar në këtë mënyrë. Shpresoj që përkthimi të jetë i mirë. Pershendetje te medha.
@VladoJovanovic-i2p
@VladoJovanovic-i2p Күн бұрын
Postovanje rode pčelarski. U sustini to je to svezi polen ce drastično uvecavati leglo i i sve sto prati razvojni ciklus i obdanica. Lepo je to zdravo vitalno. Medno sretno bice ovo vrhunska godina. Mozda i nema lose godine samo loseg pristupa u radu i na kraju sve kao znamo a da nismo ni svesni koliko neznamooo.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji Күн бұрын
Veliki pozdrav Vlado, na nama je da uradimo sve što znamo i što možemo a ostalo će pčela sama, kao što je milionima godina do sada, u skladu sa prirodom.
@jozarakic650
@jozarakic650 Күн бұрын
Pozdrav kolega dali tu može biti problema ako sad padnu temperature ispod 10 i niže i klube se formira oko legla a mednih kapa nema jer su se potrošile.u tom slučaju ja stavljam ram pun meda iznad ramova sa leglom pozdrav
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 23 сағат бұрын
@@jozarakic650 Ako toliko nisko padnu temperature, pčele će pojesti leglo i prići do meda prema zadnjem delu ramova gde su nepotrošene zalihe meda. Pčele imaju svoje instikte i znaju šta treba da rade. Problem može biti ako su tanke zalihe meda i udaljene od klubeta.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Күн бұрын
Kolega odličan video. Tvoji snimci su melem i za oči, ali i za uši. Uvek može čovek da vidi i čuje nešto korisno. Samo tako nastavi. 👍 I naravno, MEDNO! 😊
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Күн бұрын
Još jedno zapažanje. Prethodni video je bio o polenskim pogačama. Receptura je jednostavna i najbolja koja postoji. 85% perge i 15% bagremovog meda. Apsolutno tu ima svega što se tiče proteina, masti i elemenata. Međutim, i ako je slabija zajednica, kako kažeš, pčela kasni sa leglom. Ono što sam ja iz iskustva primetio, samo proteinski dodatak nije dovoljan. Ili košnica mora da bude bogata ugljenim hidratima (medom) i da bude dostupan pčelama ili pčelar mora da doda neki vid šećera. Jedno ide s drugim. Primetio bih da u toj „slabijoj“ zajednici ima manjka dostupnog meda. Možda bi bilo dobro da se ili približi neki okvir sa medom ili da se med ili klasična pogača doda odozgo, uz proteinski dodatak u kontaktu sa klubetom i okvirima sa leglom. Ne zameri kolega, to je samo predlog. 🙂
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji Күн бұрын
Hvala na komentaru i zapažanju. Odmah sam morao da pogledam šta sam pokazao, a pokazao sam dva centralna rama na kojima ima nešto meda. Kod mene je celu zimu, do februara, konfiguracija sa dva centralna rama sa malo legla i dva rama levo i dva rama desno sa mnogo meda tako da su pčele uvek u kontaktu sa dovoljno hrane. Od polovine februara ide malo drugačija konfiguracija obzirom da će količina pčela i legla biti nešto veća. Medno kolega.
@JusufPamic-rq3wm
@JusufPamic-rq3wm Күн бұрын
Pratim obojicu...😢
@MiljanSolevic
@MiljanSolevic 16 сағат бұрын
Srećno bilo ekstra video pozdrav
@rifattkoca4729
@rifattkoca4729 13 күн бұрын
Kolega neću ti ja zahvalivati ,znam da će ti za ovo Bog nagradu dati za ovoliko korisnih informacija.Sve si jasno pokazao.
@fazilcelik9460
@fazilcelik9460 18 күн бұрын
Hvala kolega i domacine slucajno otvoreno ali veoma koristan nauk sam naucio ishvatio pozdrav iz Sarajeva Celik Fazil
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 18 күн бұрын
Pozdrav za Sarajevo
@stefanzzivanovic6993
@stefanzzivanovic6993 22 күн бұрын
U kojoj godini su evodije od sadnje
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 21 күн бұрын
Na proljeće počinje osma godina.
@stefanmaric1878
@stefanmaric1878 23 күн бұрын
Danas sam otvarao kosnice da vidim kakvo je stanje sa pogacica ali vidoh da su malo tvrdje pogacice ...jel treba takve da budu ...jasno mi je da ako su van folije one se skamene ali nisu takve nego su malo tvrdje ...da li to pcela moze resava ili moram da menjam pogacice ..ali vidim da su krenule da jedu ..ima ono par rupica kako one krecu ?? Ili ja to nisan primecivao pa je bilo i pre tako
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 23 күн бұрын
Niste dali informaciju od čega su pogače da bih razumeo problem. Pogače treba da su mekše da bi ih pčele lakše trošile ali, ne toliko mekane da se srozavaju između satonoša.
@ra-leksandar
@ra-leksandar 25 күн бұрын
Sv Ap Pavle kaže da smo mi udi Hristovog tela, današnjim rečnikom mi smo ćelije Hristovog tela. A Hristos je Logos Božiji, Reč Božija, Um Božiji. I pošto Bog ne može stvarati izvan sebe jer on prožima sve to on stvara u sebi u svom umu, u svojoj mašti. Tako da možemo izvesti zaključak da je Bog podelio svoj um na bezbroj delova i da tu ima i ljudi i životinja i drveća i trave anđela na nebu i demona na zemlji, Zemlja i nebo su delovi Božanskog Uma. I budući da smo po obrazu Božijem stvoreni to i mi imamo u svom umu nebo i zemlju. Na materijalnom planu gledajući svoje telo mi imamo levu i desnu Moždanu hemisveru kao delove svog uma. Tako leva predstavlja naš intelekt i to je zemlja našega uma na kojoj vlada sotona, intelekt. A desnu hemisveru je Bog zadržao za sebe i ona je nebo na kome živi Bog. Bog delićem sebe živi sa nama ovaj život u telu i kada se mi radujemo i On se raduje a kad patimo i on pati sa nama. On vidi svaku našu misao i svaku našu ideju, Mnoge dobre ideje dolaze od njega ali ih naš intelekt prisvaja pa kaže ja sam to smislio i mi mislimo da smo mi to smislili a nismo svesni da nam je Bog poklonio neku dobru ideju. Mora da vam se nekada desilo da smislite nešto fantastično pa se prosto čudite kako ste nešto tako dobro mogli da smislite. E to i niste vi smislili to vam je Bog ponudio ideju, rešenje nekog problema ili viziju. Svaki kreativan čovek je kreativan jer u sebi ima kreatora, i neznajući da ta njegova kreativnost dolazi od Boga on je prisvaja za sebe i naziva se umetnikom. Pa je Bog za te ćelije svoga uma, za nas, stvorio u svojoj mašti ovaj predivan svet, materijalni svet kako bi smo mogli da živimo život kao samostalne jedinke, odvojeni jedni od drugih. Nauka nikako da nađe najsitniji deo materije i na kvantnom nivou materija se pojavljuje samo u prisustvu posmatrača. Što nam jasno ukazuje da ovaj svet ne postoji već da postoji samo u mašti tvorca. Da mi svi živimo u mašti tvorca. Jer Bog je svet stvorio ni iz čega, a kad je nešto stvoreno ni iz čega onda to nešto i ne postoji drugačije do u mašti tvorca. A mi svi kao zajednica predstvljamo jednu zajednicu koja je žensko u tvorcu, njegova buduća nevesta, njegova duša. Jer i tvorac je duša živa a mi smo po njegovom obličju stvoreni. Tako i naša tela imaju ćelije da bi mi mogli da spoznamo ustrojstvo Božanskog bića proučavajući sebe. Kolektivna svest svih naših ćelija je naša duša. I kao što je Gospod um čija je volja iznad volje njegove duše tako smo i mi Um čija je volja iznad volje naše duše. Žena koja je prevarila Adama, Eva, je zapravo njegova duša koja je žudila za zabranjenim voćem i kroz intelekt ona je uspela da prevari Adama da jede sa drveta poznanja dobra i zla koje je Intelekt. Ona se prva oslonila na intelekt a zatim je i Adama navela na to. Tako je čovek muško I žensko u jednome, Um kao Muž I Duša kao ženski deo nas. Na isti našin je I Bog muško I žensko u jednome.
@klaraSupakova-iy8do
@klaraSupakova-iy8do 27 күн бұрын
MILUJEM VCELAROV KTORI POUZIVAJU RUKAVICE
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 27 күн бұрын
Gumené rukavice na umývanie riadu 😁😁😁
@MiloradZlojutro
@MiloradZlojutro 28 күн бұрын
Odlicno uradjen posao.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 28 күн бұрын
Pozdrav za AU
@prkacro
@prkacro 28 күн бұрын
👋
@prkacro
@prkacro 28 күн бұрын
🐝
@prkacro
@prkacro 28 күн бұрын
👍
@prkacro
@prkacro 28 күн бұрын
👍
@dejanblagojevicbb4973
@dejanblagojevicbb4973 28 күн бұрын
Bravo majstore!
@crniprinc64
@crniprinc64 28 күн бұрын
Zanimljivo štivo. Hvala vam na informacijama.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 28 күн бұрын
Problemi su baš izraženi, mnogi se žale a mnogi i ćute. Videćemo kako dalje.
@radmilomilijic473
@radmilomilijic473 28 күн бұрын
Није знање знање знати , већ је знање знање дати.Респект колега за ово што радите.Ако можете да ме ставите на листу.Поздрав.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 28 күн бұрын
Postavio sam video "Osveživač pčela, preparat protiv pčelinjih parazita" kao javan, pozdrav kzbin.info/www/bejne/sGjPqZWlhNKVeck
@farukbektic313
@farukbektic313 28 күн бұрын
Poštovanje kolega, ako možete reći koji bi bio ispravan način čuvanja perge da li je to frižider ili zamrzivač i koliko dugo bi bilo optimalno da se čuva da ne izgubi svoje vrijednosti. Možete li mene staviti na listu, pratim vas od 2023 godine ovo mi je drugu profil samo.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 28 күн бұрын
Poštovanje Faruk, ne mogu ništa napisati o postupku koji sada radim, obzirom da mi je to poslovna tajna, ali obećao sam da ću u avgustu pokazati pčelarima jedan postupak gde pčelari mogu od svog polena da naprave testo za polenske pogače. Treba sakupiti polen u proljeće, osušiti ga i čuvati na tamnom i prohladnom mestu. Da li i koliko polen gubi svojstva, saznaću u ovom sadašnjem eksperimentu jer mi je ovo prvi eksperiment vezan za ishranu pčela. Postupak za fermentisanje polena za ljudsku ishranu sam odavno dobro savladao i tu fermentisani polen ne gubi svojstva pa se nadam da ni ovaj za pčele neće mnogo izgubiti na kvalitetu. Preduslov da biste imali dobre pčele je dobra zaštita pčela od parazita, a posebno od grinje acarapis woody, koja nastanjuje prvi par traheja pčele koje se nalaze ispred korena krila pčele. Dodao sam Vas u odobrene korisnike, ulogujte se u svoj youtube nalog i možete odgledati video "Osveživač pčela, preparat protiv pčelinjih parazita" na linku kzbin.info/www/bejne/sGjPqZWlhNKVeck Pozdrav
@srdjansunjic9402
@srdjansunjic9402 29 күн бұрын
Mi u Hercegovini ovaj put imamo jako brojčano slabe zajednice jedva dvi tri ulice pčela 😢😢😢
@dariopant1
@dariopant1 28 күн бұрын
I kod mene je lose stanje, puno uginuća slabe zajednice,na prolece nas ceka borba ako nesto ostane. Isto 2,3 ulice pcela
@dariopant1
@dariopant1 28 күн бұрын
Vecina kolega krije stanje.Mada sam cuo da je kolegama uginulo i do 100kosnica😢
@vladajovanovic9969
@vladajovanovic9969 28 күн бұрын
Generalno svuda je malo slabije, ali kolko sam razumeo ovde kod kolege ima oko sest ulica farara, a to je kao tri db, ili oko cetir lr.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 28 күн бұрын
Klimatske promene su doprinele pojavi novih-starih parazita. Ja sumnjam na parazita grinju acarapis woody, koja je veličine oko 130 mikrona, golim okom nevidljiva i nastanjuje prvi par traheja kod pčele. Krajem marta ću snimiti i objaviću video kako se najbolje boriti protiv ovog parazita. Pozdrav
@srdjansunjic9402
@srdjansunjic9402 28 күн бұрын
@@pcelarstvouboji Ta grinja vele nastanjuje dišne organe kod pčela , neko još spominje tu suhu nozemozu kod pčela a isto ukazuju na dolaz grinje slične varoi TROPILEA se zove koja uništava pčelinje leglo ......zaista sve ćemo mi pčelari teže i teže da opstanemo 😥😥😥
@LukaMatic-mo8ck
@LukaMatic-mo8ck 29 күн бұрын
👍👍👍 велики труд и рад + снимање 💪💪💪
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 28 күн бұрын
Pozdrav za Luku, siguran sam da su ti dobre pčele.
@dusanlazic7902
@dusanlazic7902 29 күн бұрын
Srećno kolega... Predlažem ti da pročitaš tekst u "Srpskom pčelaru". Januar 2025: "Zakopani polen, fenomen zaštite od pesticida". Svako dobro.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 29 күн бұрын
Hvala ti Dušane što si me uputio na članak. Pročitao sam ga i odmah da pojasnim da ja koristim polen koji ne ulazi u košnicu već bude oduzet od pčela prilikom ulaska pčela u košnicu. Ne bih da pišem o mom postupku fermentacije polena, ali iz iskustva mogu slobodno napisati da, perga u ćelijama saća, vrlo brzo gubi svoja svojstva protekom vremena, pa perga u saću iz zimskog perioda, jedva da vredi 30% od perge stare do mesec dana, sakupljene tokom proljeća i ljeta. Ovo sam proverio i na sebi tako što sam konzumirao polen iz saća. O kvalitetu fermentisanog polena, koji ja proizvodim, može se videti u mojim videima od ranije, vezano za moju pčelinjuu zajednicu broj 45, a ovaj fermentisani polen sa pogačama u eksperimentu, koji sam danas započeo, videćemo u toku februara, dotle moram da budem strpljiv i da se nadam najboljem, Pozdrav
@Nemanja851
@Nemanja851 29 күн бұрын
Postovanje. Da li možete objasniti kako ste popravili one plastične podnjace sa skupljacima polena da pcele ne mogu ući u kadicu sa polenom. Hvala.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 29 күн бұрын
Pravio sam neke modifikacije da se pčele ne mogu uvlačiti kroz zazore na ladici. Posle sam uočio da ni to ne pomaže mnogo pa sam na svim podnjačama ugradio zavese od građevinskog najlona. Najlonske zavese će se moći videti u martu kada postavim te plastične podnjače i siguran sam da više neću zaticati pčele u ladicama. Pozdrav
@slavkopejic7402
@slavkopejic7402 29 күн бұрын
kolega,verovatno si napravio lapsus,ali na početku videa si rekao da si matice iz izolatora pustio 15-20-tog januara..?Da li to znači 20.12....?
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 29 күн бұрын
Hvala kolega, u pravu si, umesto 16-17. decembar rekao sam 16-17. januar. Dešava se da se pogreši, 😁
@VladoJovanovic-i2p
@VladoJovanovic-i2p 29 күн бұрын
Srecan vam nova zelim vam zdravlje i dug dug rad sa pcelama. Moje misljenje je da malo poranjeno sa pogacom i pored njenog sastava koji je nesporan ipak je tesko nadmudriti celu da bas sada poveca polaganje jeceg broja posto obdanica i vreme u kom smo pritom od prvog legla kakva korist kad im je zivot i vek po izleganju jako kratak. Neko moje misljenje mozda gresim . Medeno kolega i srecno.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 29 күн бұрын
@@VladoJovanovic-i2p Hvala, takođe sretna Nova godina. Slažem se da je možda malo rano ali, neka se one najedu ove perge a onda će njihov organizam sam da odreaguje. Rezultate ćemo videti već polovinom februara obzirom da uskoro sledi jedna nedelja sa temperaturama preko 12 celzijusovih. Medno i srećno takođe želim.
@tomislavmijailovic5829
@tomislavmijailovic5829 28 күн бұрын
Pozdrav kolega i Srecna Nova 2025.g da nam bude medna.. Hteo bi da se osvrnem na pustanje matice iz izolatora Prosle godine ste pustali nesto kasnije matice iz izolatora ili se varam?
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 28 күн бұрын
@@tomislavmijailovic5829 Hvala i neka je i Vama sretna Nova godina. Prošle godine sam oslobodio matice 19. januara a ove godine 16. i 17. decembra. Ove godine sam rešio da sve uskladim sa prirodom od pre dvadesetak godina i ujedno da isprobam moje polenske pogače na reprezentativnom broju zajednica. Ako ove polenske pogače daju očekivani rezultat, onda prelazim na viši nivo pčelarenja. Strpljivo čekam kraj januara.
@Blagoje-e5d
@Blagoje-e5d Ай бұрын
Kako dodjem do recepta preparata protiv varoe? Ne moze da se otvori link koji ste ostavili gde je bio recept za varou.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji Ай бұрын
Sada možeš, video sa receptom mogu da vide samo odabrani korisnici. Morao sam ovo da uradim da bih sačuvao svoj mir. Pojedini ljudi znaju da budu vrlo nekorektni i uvredljivi.
@aleksandarradivojevic3504
@aleksandarradivojevic3504 2 ай бұрын
Da li ste pokusali da vise matica smestite u jednu kosnicu?
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Nisam nikada, prirodno je da zajednica ima samo jednu maticu. Čini mi se da, kada bih to radio, samo bi se još dodatno opteretio. Pozdrav
@dobrivojesavic5670
@dobrivojesavic5670 2 ай бұрын
u jesenjem tretmanu oksalnom kiselinom koristi se destilovana voda.. jer sa obicnom dolazi do neke reakcije pa ne valja.,a ovde to niste rekli ali zbog dve kiseline da li je bolje destilovana
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Molim Vas da ne mešamo dva potpuno različita preparata kako ne bi zbunjivali druge pčelare. Moj preparat se spravlja od sastojaka onako kao sam objasnio videu, i to nema veze sa preparatom koji se koristi za zimski tretman pčela. Moj preparat sadrži manje od 2% oksalne kiseline, dok preparat za zimski tretman sadrži oko 4% oksalne kiseline i u izvesnoj meri skraćuje život pčela. Ako sa mojim preparatom uradite određeni broj tretmana u toku sezone, onda uopšte nije potreban zimski tretman. I Vaš i moj komentar biće obrisani nakon nekoliko dana.
@vladimirlalovic7885
@vladimirlalovic7885 2 ай бұрын
Ako se mjera ovih sastojaka prepolovi dobicemo preparat za 25 drustava jeli tako
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Tako nekako, u martu za 25, u junu za 10, sve zavisi od doba sezone i broja posednutih ramova sa pčelama. Otprilike treba pola mililitra preparata raspršiti po decimetru površine pčela na ramovima. Moj ram obostrano ima 12 decimetara površine. U martu prskam samo pčele u gornjem nastavku gde je 6 ramova pokriveno sa pčelama. Šest ramova puta 12 decimetara površine daje 72 decimetra površine pčela za prskanje. Ako ide oko pola mililitra po decimetru, onda mi za zajednicu u martu treba oko 30 mililitara preparata i tih 30 mililitara preparata pčele treba da pojedu u narednih pola sata posle prskanja. Zbog toga je bitna površina pčela i količina preparata.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 2 ай бұрын
Svaka čast na iskrenosti i nesebičnosti. 👍 Nemam neka posebna pitanja, sve je precizno objašnjeno. Možda pitanje (ako sam prevideo u videu, izvinjavam se) kako skladištiti preparat? Kako ga čuvati i koliko dugo je to moguće? Da li nagriza elemente prskalice (recimo baštenske) i ako da, kako vršiti čišćenje iste? Hvala unapred👍
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Preparat sadrži lako razgradiva organska jedinjenja pa je potrebno držati ga u frižideru najduže desetak dana pošto se raspadanjem pojedinih supstanci stvara, za pčele otrovan, hidroksimetilfurfurol. Iz dosadašnjeg iskustva pokazalo se da ne oštećuje prskalice, svakako treba ih dobro oprati vodom posle upotrebe. Veliki pozdrav
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 2 ай бұрын
@@pcelarstvouboji HMF nastaje iz šećera, ali meni je to pomalo upitno. 🤷 Ovo je kisela sredina (preparat) mislim da može da odstoji i više vremena, ali... Slušaću majstora☺️. Svaka čast još jednom i hvala. 👍
@srdjansunjic9402
@srdjansunjic9402 2 ай бұрын
Samo da još razjasnite kad u martu prskate pčele kažete da je to otprilike 30 mililitara ....dali vadite ram po ram sa pčelama i prskate po njima ili samo odozgor preko satonoša .......??? Velika Vam hvala 🤗
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Vadim ram po ram i prskam po pčelama. Suština je da po pčelama padnu sitne praškasre kapi koje će pčele za kratko vreme polizati. Cilj prskanja po pčelama je da sve pčele u zajednici pojedu otprilike istu količinu preparata kako bi efekat bio potpun i bez posledica po zdravlje pčela.
@srdjanm5961
@srdjanm5961 2 ай бұрын
Hvala puno na nesebicnom deljenju znanja.
@lazemomokovski8509
@lazemomokovski8509 2 ай бұрын
Koga i kolku pati moze da se koristi ovaj preparat...Vi blagodaram.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Preparatot može da se koristi poveke pati bidejki vo sebe sodrži pomalku od 2% od oksalnata kiselina. Pozdrav
@esadkajevic6871
@esadkajevic6871 2 ай бұрын
Pozdrav. Možete li pojasniti za šta tačno pomaže taj preparat? Hvala i sve naj bolje.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Preparat posle prskanja pčela bude potpuno polizan (pojeden) od strane pčela te tim putem dospeva u krv pčela. Krv pčela postaje otrovna za sve parazite i za kratko vreme zajednica se oslobađa parazita a sutradan posle prskanja, pčele izgledaju zdravije , živahnije su i postaju mirnije.
@bratislavjovanovic4487
@bratislavjovanovic4487 2 ай бұрын
Mislim da,se tretira krajem marta pa se u maju ne tretira zbog medobranja,oa onda u junu.Da li sam u pravu.Hvala
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Upravo sam sve to opisao u drugim komenarima. Ne prskamo pčele u vreme paše zbog toga što preparat sadrži beli šećer mada su to vrlo male količine, u tragovima.
@bratislavjovanovic4487
@bratislavjovanovic4487 2 ай бұрын
Koliko sam razimeo,pomenuli ste juni mesec,da se ne tretira u vreme medobranja.Pozdrav.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
U junu nema nikakve paše i upravo tada ja prskam pčele. Jul je mesec kada pčele sakupljaju tamnije medove i jul preskačem. Preparat ne utiče na kvalitet meda pošto je kompletno organski ali nije poželjno prskati u vreme paše pošto preparat sadrži beli šećer.
@CaknOris1
@CaknOris1 2 ай бұрын
Ako nije tajna, gdje se mogu kupiti Hanemanove rešetke kao Vaše? Hvala na odgovoru
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Ako se ovo pitanje odnosi na folije matične rešetke, ja ih vrlo povoljno kupujem od firme "Pčelarstvo Todosić" iz Valjeva, tel. +381 64 6511 500
@bratislavjovanovic4487
@bratislavjovanovic4487 2 ай бұрын
Pčelar sam početnik.Molim Vas recite mi da li se prska svakog meseca po 3×na 5 dana sa pauzom od 10 dana,svakog meseca do polovine septembra.Veliki pizdrav za Velikog pčelara.Hvala Vam.
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Ja ću Vam napisati šta ću ja raditi naredne godine pa samo pratite moj rad. Zavisno od vremenskih prilika, ja ću prvih tri prskanja pčela uraditi da pokrijem period zadnja trećina marta i prvi deo aprila. Maj je mesec bagremove paše i tu ne radimo ništa. Sledeći termin za prskanje pčela biće jun mesec odmah posle oduzimanja bagremovog meda i tu ću da prskam pčele 2-3 puta na 5-7 dana. Jul je mesec kada može da bude nešto livade ili medljike i takođe u toku jula ne radimo ništa. U avgustu, posle vrcanja julskog meda, vršimo takođe 2 prskanja i tada ja sve matice smeštam u izolatore i one narednih 5-6 meseci provode u izolatorima. U septembru, kada ne bude više legla, vršim poslednje prskanje pčela u samo jednom tretmanu. Matice oslobađam iz izolatora u januaru i tada počinje moja nova pčelarska godina. Kada sve saberemo dobijamo da u toku sezone treba da napravimo 8-9 prskanja pčela što jeste stvarno mnogo posla, ali je upravo to što nam čuva pčele. Pozdrav
@nenadkostovic9341
@nenadkostovic9341 2 ай бұрын
Kako utiče prskanje ok 3 puta na jedu generacu pčela?
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
@@nenadkostovic9341 Preparat "Osveživač pčela" sadrži manje od 2% oksalne kiseline i namenjen je za prskanje pčela. Pčele se oslobađaju preparata tako što ga pojedu pa time preparat deluje putem krvi. Moje dosadašnje iskustvo, a i rezultati koje postižem, su pokazali da "Osveživač pčela" uopšte negativno ne utiče na pčele, bez obzira koliko puta ih prskamo, pod uslovom da je to prskanje u meri da pčele ne budu mokre već da se blago isprskaju vrlo sitnim praškastim kapljicama preparata. Oksalna kiselina u šećernom rastvoru, koja se koristi za polivanje pčela u zimskom klubetu, zastupljena je oko 4% što je duplo veća koncetracija od mog preparata, pa je zbog toga delimično i štetna po pčele i nije preporučljivo polivati pčele više od jedan puta jer, najverovatnije, i taj preparat pčele poližu i deluje sistemski, putem krvi, narednih do tri sedmice.
@miloshoneybeevloggg
@miloshoneybeevloggg 2 ай бұрын
Sve super, samo umjesto jabukovog sirćeta preporučujem limunsku kiselinu (kvalitetnu).
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
U dosadašnjem radu jabukovo sirće se pokazalo kao veoma dobar razblaživač i kao smirujuće sredstvo a i jeftino je. Uvođenjem limunske kiseline zakomplikovali bi razumevanje velikog broja pčelara koji ne poseduju znanja o organskoj hemiji. Neka ostane jabukovo sirće kao nešto što je svakodnevno prisutno u našoj ishrani.
@miloshoneybeevloggg
@miloshoneybeevloggg 2 ай бұрын
@@pcelarstvouboji Limunska kiselina je prisutnija u hrani od jabukovog sirćeta i mnogo je organskija od sirćeta.
@VladanNikolic-kt7le
@VladanNikolic-kt7le 2 ай бұрын
Hvala.
@dejanblagojevicbb4973
@dejanblagojevicbb4973 2 ай бұрын
Bravo majstore!
@LukaMatic-mo8ck
@LukaMatic-mo8ck 2 ай бұрын
👍👍👍
@sabahudinsilajdzija3455
@sabahudinsilajdzija3455 2 ай бұрын
Sad ste smanjili količinu eukaliptusovog ulja,u prvom snimku je bilo 10 kapi,u pravu ste ulje ima prodoran miris i treba ga sto manje staviti ovo je iz vlastitog iskustva.
@srdjansunjic9402
@srdjansunjic9402 2 ай бұрын
Svaka čast čovjeku na nesebičnosti da i drugima pomogne ......svi mi imamo grdne probleme sa varom 😢😢😢
@srdjansunjic9402
@srdjansunjic9402 2 ай бұрын
Gdje kupite eukaliptusovo ulje jeli može ovo iz biljne apoteke ?
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
U svakoj farmaceutskoj apoteci može da se kupi ulje eukaliptusa.
@vericagliha5377
@vericagliha5377 2 ай бұрын
Koliko od prilike toga preparata ide po ulici pčela
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Količina preparata zavisi od veličine zajednice. U martu nam treba do 30ml po zajednici a u junu ili nekom drugom narednom mesecu to može biti i 100ml po zajednici
@vericagliha5377
@vericagliha5377 2 ай бұрын
Dali taj preparat prilikom prskanja ikako opasan po matici ili jo bilo kako ometa prilikom polaganja jaja
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
U dosadašnjem apliciranju preparata nisam imao negativne efekte na leglo i maticu.
@PraviPrijatelj
@PraviPrijatelj 2 ай бұрын
Pozdrav kolega može li se to sada nakapavati po ulicama da se ne vade ramovi hladno je.i kišno ide vreme u minus sada
@pcelarstvouboji
@pcelarstvouboji 2 ай бұрын
Osveživač pčela prevashodno je namenjen za prskanje pčela u toku sezone. Suština njegovog delovanja je da ga posle prskanja pčele poližu za kratko vreme i posle preparat deluje putem pčelinje krvi. Može sada i da se nakapava, ali nisam nikad nakapavao i ne znam učinak nakapavanjem.