Folkról folkra III. - JOBBÁGYTELKE
1:26:33
12 сағат бұрын
Tekerő-játék: leváltóhang1
7:46
Tekerő-játék: hangfekvés1
5:13
Tekerő-játék: ritmus1
4:30
Күн бұрын
Tekerő-játék: hangsor1
5:26
Күн бұрын
Tekerő-játék: sorbővítés1
5:47
Tekerő-játék: hangkészlet1
8:00
Tekerő-játék: dallamalkotás1
2:45
Tekerő-játék: dallamalkotás2
5:44
Folkról folkra I. - SÁRKÖZ
1:23:57
Folkról folkra II. - KUNSÁG
1:31:35
ONI beharangozó II.
1:06
2 жыл бұрын
ONI beharangozó I.
1:07
2 жыл бұрын
Lele József Pomáz
5:27
2 жыл бұрын
Lele József ÓNI
44:09
2 жыл бұрын
Lele József telefonos
15:23
2 жыл бұрын
Citera: Kinn a pusztán
2:27
3 жыл бұрын
Citera: Szépen úszik a vadkacsa
4:47
Citera: Sej még a búza
3:54
3 жыл бұрын
Furulya: Kétlépésű csárdás
1:52
Furulya: Egylépésű csárdás
1:28
Пікірлер
@FerencDrBene
@FerencDrBene Ай бұрын
Gyűjteményemből hiányzik a Reményi-Tárogató Fogástáblája. Másolat is jó lenne. Előre is nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel,
@adrikonig4339
@adrikonig4339 Жыл бұрын
Csodálatos , köszönöm ❣️
@gallemese
@gallemese Жыл бұрын
Csúcs! Köszönöm szépen! <3
@MrFefefofo
@MrFefefofo Жыл бұрын
szuper!
@tamaskovago8407
@tamaskovago8407 Жыл бұрын
Köszönöm ezt a szép videót. Kezdő-73 éves-tanuló szeretnék lenni. A nád milyensége, jelölése, beállítása stb. érdekelne. Volt egy idős tanítóm, de sajnos 2 tanítási óra idő után elszólította az Úr. Most neki szól a tárogatója, mert azt is vele temették. Válaszát köszönöm.
@tamaskovago8407
@tamaskovago8407 Жыл бұрын
ez szuper!!!! Holnaptól megkezdem a gyakorlást! Köszönöm
@petibatyo
@petibatyo Жыл бұрын
Elvesztettem a kecskémet... (Magyarpéterlaka, Marosszék) Elvesztettem a kecskémet, megver anyám érte, tova látok feketéket, vajon nem azok-e? Hej, azok nem azok, azok szenes csutakok, többet nem aluszok. Hej azok nem azok, azok szenes csutakok, többet nem aluszok. Mindenkinek van babája, csak énnékem nincsen. Kinek kettő, kinek három, nékem egy sem sincsen. Ha az Isten egyet adna, jaj, de megbecsülném, a füstre feltenném. Hogyha szépen könyörögne onnan is levenném, s aztán visszatenném.
@tothistvan7607
@tothistvan7607 2 жыл бұрын
Koszonom,
@peterkutenics9543
@peterkutenics9543 3 жыл бұрын
Örömmel találtam rá erre a hiánypótló sorozatra! Klarinét után most kezdtem tárogatózni, nagyon köszönöm és gratulálok korábbi műveihez is!
@amarokker
@amarokker 3 жыл бұрын
Üdvözlöm ezt a sorozatot, hiánypotló a magamfajta tanulnivágyóknak! Köszönöm
@lpolarisl219
@lpolarisl219 3 жыл бұрын
Egész nosztalgiás lettem ^_^
@amarokker
@amarokker 3 жыл бұрын
Gyönyörű!
@TheBartusek1
@TheBartusek1 3 жыл бұрын
Éljen! Remek videó! Bár én magam nem tekerőzöm, de köszönöm helyettük is! :D
@TheBartusek1
@TheBartusek1 3 жыл бұрын
Remek anyag, de fel kell hívjam egy pontatlanságra a figyelmet: "Manapság túlnyomórést az A-kobzot használják [...] főleg a népzenész kollegák." Valójában ezek a kollegák feldolgozott és/vagy rekonstruált népzenét játszanak. Természetesen minden kortárs előadás valamilyen mértékű feldolgozása a gyűjtéseknek, de a műanyaghúros A-kobozzal játszott zene és a gyűjtéseken hallott moldvai népzene között markáns súlyozási, ritmikai és stílusbeli különbség van, már csak a megváltozott hangolás és húranyag okán. Bár a műanyaghúros A-koboz hangzása tényleg nagyon megkapó és tiszta skálákhoz szokott mai fülnek elsőre szebb, de semmiképpen sem gyűjtésszerű, nem hű a gyűjtött anyagokhoz. Természetesen sem Kobzos Kiss Tamás, sem a fenti videó készítőinek szakmai hozzáértését nem vitatom, de fontos, hogy még mindig igyekezzünk ismerni a gyűjtések tiszta forrását. Hiszen egy a Nyárádmenti keresőket sem blockflötén játsszuk hagyományosan, hanem a tájegységre a gyűjtések alapján jellemző fafurulyán. Azt gondolom tehát, hogy ha gyűjtéshű népzenét játszó kollégákról van szó, akkor azok valószínűleg, fém húros D-kobzot használnak (esetleg a Paun Vasile-féle E-kobzot), akik pedig a kortárs füleknek kitisztított népzenét, vagy a régiségben feltételezhetően használt bélhúrokra hivatkozva rekonstruált népzenét, azok használnak műanyaghúros A-kobzot. (Az persze megint egy jó kérdés, hogy a rekonstruált népzenei csoportba tartozók a már Liszt Ferenc által is említett hagyományos játéktechnikát miért hanyagolják, de ennek megvitatása nem is dolgunk itt talán.) Ezek alapján pontosabb lenne talán: "A népzenészek egyik fele az műanyaghúros A-kobzot, míg a másik a fémhúros D-kobzot használja." kijelentés. Gondolataimat pedig a következő irodalmakkal kívánom megtámogatni: Hankóczi Gyula: Egy kelet-európai lantféle - a koboz - Ethnographia 99. évfolyam, 3-4.szám, 295-329 o. Bp., 1988. Bolya Mátyás: Kobozjáték a mai magyar táncházas gyakorlatban, in: Balogh Sándor (szerk.): Moldvai hangszeres dallamok, 124-133. o. Etnofon, Bp., 2001. Horváth Gyula: Koboziskola, Hagyományok Háza, Bp., 2011.
@mosedli
@mosedli 3 жыл бұрын
Köszönöm a gondos és jogos pontosítást! Természetesen nem az autentikus gyűjtéseken alapuló kobozjátékhoz használt hangolásokra értettem az a-tonalitás túlsúlyát, de saját tapasztalatom szerint az énekkísérő szólisták zöme mostanában - bizonyára Fábri Géza kiváló oktatócsomagja és kurzusai nyomán is - főleg ezt a hangolást kedveli. Sorozatunkban e jelenkori feldolgozói irányt segítenénk néhány ötlettel, csak egy g-s hangolási modellel, amely számunkra ismerős és bevált. S valójában azt gondolom, hogy más kobozhangolásokra is adaptálható ebből sok elem, nyilván nem minden.