Nagyon jo a videó, elismerésem. Esetleg pár sablon ami meg segítené a munkádat, derékszög ellenőrzés kiküszöbölése pl. Ez csak jó tanács, remélem nem veszi zokon . Csak ha segithetek akkor igyekszem.
@asdf0120129 ай бұрын
Szia. 17:30-nál amit használsz táblásítót, azt Te csináltad vagy azt lehet készen is vásárolni?
@balazsgaszner41399 ай бұрын
Szia! Azokat is én készítettem. Akácfából. Előnye, hogy mindkét oldalát egyformán húzza, azaz egyenes marad a tábla. A táblasitás lényege, hogy a faanyagot nedvesség változásából eredő mozgását kicsit kompenzálja. Ha egy szárított deszka vizet kap, akkor úgy fog vetemedni, mintha az évgyűrűk ki akarnának egyenesedni. (Bütü irányból nézve) Ezért kell őket összefoglalni. Az egyik darabnál a gyűrűk felfelé, a másiknál ellenkezőleg hajlanak. De van egy jó hírem!!! Ez a macerás lépés úgy ahogy van kihagyható. 😉 Asztalos a szakmám és a lehető legjobban akartam megcsinálni. De egy öreg méhész szaki megmondta a tutit. Abban az esetben, ha a kész fiókokat vízálló (minimum D3) ragasztóval és sima lucfenyőből készítetted, akkor egy nagy fém kádban, ki tudod főzni parafinban. Így nem kell táblasítani. Egy darabból mehet az oldal. Hiába nagy darabok, mégsem vetemednek. Köszönhetően a parafinnak. Mivel nem tud sem felvenni, sem leadni nedvességet, így nem is fog vetemedni. 👍🏻 De fontos, hogy a faanyag száraz legyen. Különben a benne lévő víz bent reked és belülről rothaszt. Szóval munkára fel egy nagy, a fiókot egyban befogadó szögletes femkád, tiszta parafin (én még a hexan Kft.-től rendeltem), gázzsámoly és 3-4 perc 130 fokon.
@asdf0120129 ай бұрын
@@balazsgaszner4139 Nagyon szépen köszönöm a tartalmas és nagyon hasznos tanácsot! 🙂
@balazsgaszner41399 ай бұрын
@@asdf012012 szívesen. Ha tudok segítek. 🙂
@asdf01201210 ай бұрын
Szia. Itt teszel bele ecetet, hogy a méhek ne menjenek bele. A cukorlepénybe is tettél. Nekem ez így most ellentmondásos. (nem kötöszködök csak nem értem)
@balazsgaszner413910 ай бұрын
Szia! Logikus a kérdés. Nekem is furcsa volt először. De a minden recept írja. A darázscsapdába azért kell az ecet, mert az az erjedés egyik mellékterméke és a méhek nem szeretik az erjedt cuccost. Sem az ecetesre , sem az alkoholra nem mennek rá. És tapasztalat, hogy tényleg kerülik. Nem úgy mint az alkoholista rokonaik a darazsak. 🙃 Viszont a cukorlepénybe az a minimális ecet állítólag azért kell, mert attól lesz a lepény omlós. A lepényben szerintem csak egy része marad bent. A többi elpárolog és nem is lehet érezni, hogy van benne. De az is lehet , hogy ekkora hőmérsékleten valahogy átalakul. Mindenesetre sem a szagán, sem az ízén nem lehet érezni. És szintén tapasztalat, hogy szeretik. 🙂 Nyugodtan tedd bele.
@asdf01201210 ай бұрын
Szia. Nagyon jók a videóid. Szívesen látnánk még többet. 😊 Pl. keretlécek gyártásáról is. 😊 A lemeznél hány cm-en van a bevágás?
@balazsgaszner413910 ай бұрын
Szia! Köszi! 🙂 A hajtás vonalában van bevágva vékony 1mm-es koronggal. Esetemben 2cm a hajtás, mivel a tető 1 cm-es OSB lapból van. Tehet 1 cm-t így is túllóg rajta. Szóval 2cm mélyen és 2 cm-re a szélétől vágom. Így alá tudom fordítani a hatásnak. De egy-két darab után rájössz. 🙂
@asdf01201210 ай бұрын
@@balazsgaszner4139 Köszi. 🙂
@rich_Honey11 ай бұрын
Szia! Azt megkerdezhetem meg hogy milyen anyagból csinálod?
@balazsgaszner413911 ай бұрын
Szia! Csináltam már borovi fenyőből, de nehéz és drága illetve kevésbé veszi be a parafint. Csináltam már hársból, amivel nagyon jó dolgozni, könnyű, de az meg alig veszi be a parafint. A legjobb a sima lucfenyő könnyű, olcsó és jó mélyen be tud hatolni a parafin. Mással nem is kell kezelni. 130 fokon 3-4 perc és kész. Mártani kell , úgy hogy ellepje. A legjobb. Bár a videóban nem ez szerepel, de így csináld. Ja a faanyag száraz legyen. Ez fontos, mert a parafin teljesen lezárja a fát. Szóval ha víz marad benne ,az belülről kezdi el rohasztani.
@csabaegy951411 ай бұрын
Miket raksz bele vitamint?,, esetleg gyógyszert
@balazsgaszner413911 ай бұрын
Szia! Csak az kerül bele, ami a videóban is szerepel. Nem tudom egyáltalán van-e értelme bármilyen vitamint belerakni. Arra gondolok, hogy mondjuk a C-vitamin 60c°-on tönkremegy. A többi vitamin nem tudom mit bír, de ez a cucc 120 fok körül mozog. Szóval szerintem felesleges bele.
@balazsgaszner413911 ай бұрын
Köszi! Munka után én is vizet szoktam önteni bele. Még amikor forró. (desztillált, vizet a vízkő miatt)
@peterjuhasz5143 Жыл бұрын
Jó ötlet! Én vízzel szoktam eltakarítani munka után, de meló közben így praktikusabb ahogy mutatod.
@KrisztiánSzabó-s5s Жыл бұрын
jó ötlet, hamarosan kipróbálom!
@joedon9758 Жыл бұрын
hadd égjen az összes, a trutyi mézük szagától is undorodom
@CsabaBatar-gv6sc Жыл бұрын
Imádom❤❤❤❤
@nanemarnane Жыл бұрын
Szia . Nagyon szuper a videó. Akkor lenne már csak jobb, ha a méreteket is valahogy csatolnád. Értem ezalatt azt h a marások hornyok, méretezve stb...
@balazsgaszner4139 Жыл бұрын
Szia! A kaptáraim 20mm-es anyagból készítem. A fiók, menekülő tér, aljdeszka, tető 41cm széles és 52,5 cm hosszú. Az aljdeszka 6cm, a fiókok 19cm, a menekülő tér 9cm és a tető 5cm magasak. Az fiók 1 cm mélyen van belemarva az oldallapba. A fiók összekötő lécek nem 19 cm-esek mint a fiókok,csak 18,5cm. Alul 1cm-t lógnak túl a fiók alján, így összerakva az összekötők között van 0,5 cm rés a kaptárvas számára.
@nanemarnane Жыл бұрын
@@balazsgaszner4139 Köszönöm :)
@balazsgaszner4139 Жыл бұрын
@@nanemarnane Szívesen. Jó munkát!
@norbertmeszaros2631 Жыл бұрын
Szia!készítesz még kaptárakat?
@balazsgaszner4139 Жыл бұрын
Szia! Nem készítek eladásra.
@norbertmeszaros2631 Жыл бұрын
@@balazsgaszner4139 Köszi azért!szép munka!
@palapaczai2882 Жыл бұрын
Ebböl a videobol nem sokat lehet tanulni.
@balazsgaszner4139 Жыл бұрын
Szia! Miért gondolod?
@jozsijozsi97119 ай бұрын
@@palapaczai2882 Örülök hogy ön ennyire szakképzett, kérem a tanítást videó vagy komment formájában is akár. Minél professzionálisabb a magyar méhész, annál elismertebb és annál inkább maradhat fenn ez a szép szakma.
@sombreroja2 жыл бұрын
Nagyon jó otlet a dugós verzió. Száz családot kezelgettem idáig két kupak váltogatással, elégé macerás játék. Gyártottam hasonlót, és jóval kényelmesebb az egész. Koszonom a videót. Udv Szlovákiáról.
@balazsgaszner41392 жыл бұрын
Nagyon örülök, hogy neked is tetszik. Szerintem is sokkal jobb, mint a kupakokat cserélgetni. Illetve van még egy nagy előnye. Mégpedig az, hogy nincs kiszellőztetve minden töltésnél a "kazán". Ez által ritkábban dugul el a kivezető cső. Jó atkairtást! 😉
@sombreroja2 жыл бұрын
@@balazsgaszner4139 Picit tartottam attol, eléggé szigetel e majd - nincs esztergám, így karbival "kónuszosítottam". Végulis nagyon jól osszejott, és maga a lecsapódó anyag a szublímáláskor jó haver - tokéletesen szigetel.. 👍 Az egyszerú, de originális otletek megfizethetetlenek.. Gratula és koszi még 1x 😉
@livmarlin42592 жыл бұрын
Baszner Balázs, ez emberi fogyasztásra alkalmas?
@RealSzaikw2 жыл бұрын
Nagyon jo lett!GG
@tiborilles12892 жыл бұрын
sikerült!! ok
@szarkatomi22 жыл бұрын
3 perc alatt 2 keret az az én matekom alapján 40 keret egy óra alatt.
@balazsgaszner41392 жыл бұрын
Szia! Ha 3 perccel számolsz valóban 40 darab jön ki egy óra alatt. Viszont ha már matekozunk, a videó elején és végén is van néhány másodperc, amikor nem dolgozom. Ezt a kb 20-25 másodpercet ki kell vonni a matek szerint. Ha így számolsz egyből nem 40 az a 40, hanem 45...ha még hozzá veszed, hogy a felvétel miatta lazábban csináltam vastagon kijön az 50 egy óra alatt. Kényelmesen nem kapkodva. Ha sietek akár 55-60. De nem szeretek kapkodni. Egyébként nem a levegőbe beszélek, azért írtam ezeket a számokat, mert lemértem. Köszi az észrevételt! 😉
@szarkatomi22 жыл бұрын
@@balazsgaszner4139 Valamiért úgy emlékeztem, hogy a leírásban 100 keret volt írva óránként, most meg 2 óránként van. Lehet csak nem figyeltem. Ezt simán elhiszem. Régen én is így fűztem minden keretet és nagyon sok megsüllyedt, akárhogy meghúztam. Neked nem fordul ez elő? A közepén, jellemzően alul ovális lesz minden sejt, mert lejjebb "csúszik/esik" a drót.
@balazsgaszner41392 жыл бұрын
@@szarkatomi2 nekem eddig nem volt vele problémám. Illetve akkor volt, amikor még nem sugaras pergetőm volt. Azóta semmi hátrányát nem látom. Csak előnyét. Sokkal gyorsabb. Mint a keret fúrás, mint a drótozás....
@tiborilles12893 жыл бұрын
ha csak egy percet főzöm mi lesz?Papir is elég alá?
@balazsgaszner41393 жыл бұрын
Azért kell tovább főzni, hogy a víz teljesen elforrjon az oldatból. Nagyon fontos! Ha nem forralalod elég ideig, egy vizes oldatod lesz. Ha túl forr, az sem jó, mert karamellizalódik és már nem kristályosodik táblává. Jártam így. A papírral az a gond, hogy átázik, elszakad és nem tudod kivenni a formából, vagy csak nehezen. Sütőpapír a legjobb.
@tiborilles12893 жыл бұрын
@@balazsgaszner4139 maffin forma?
@balazsgaszner41393 жыл бұрын
@@tiborilles1289 az nagyon kicsi. Összeszerelt keretet szoktak használni ha nincs egyéb. Leteszem az asztalra kibéleled sütőpapírral úgy, hogy nehogy elszakadjon. Vársz míg egy kicsit kihűl, nehogy az asztalt megégesse. Mégiscsak 110-120 fokos. Aztán. Mehet bele. Kb 1-2 óra alatt kikeményedik ha jól csináltad.
@tiborilles12893 жыл бұрын
@@balazsgaszner4139 egyszer csináltam, bele tettem tálba,megkötött de a széle vizbe volt, miért?
@balazsgaszner41393 жыл бұрын
@@tiborilles1289 bocs ezt nem értem. Mi az, hogy vízbe volt? Vizes? Ha igen lehet, hogy nem főzted elég ideig.
@tiborilles12893 жыл бұрын
miért kell ecet?
@balazsgaszner41393 жыл бұрын
Ez van a receptben gondolom ettől lesz a végeredmény kicsit omlós. Egyébként a méhek emésztésének is jót tesz úgy tudom.
@jenobognar652910 ай бұрын
Normál ecet helyett esetleg almaecet?
@annamariadomotor64143 жыл бұрын
es ezt simán csomagolás nélkül a keretekre rátehetem, ugye?
@balazsgaszner41393 жыл бұрын
Szia! Igen mehet. De ezt csak télen lehet velük etetni. Ha van rendesen méz a kertekben nem fogják megenni. Ezt akkor ajánlatos használni, ha úgy gondolod, hogy kifogynak tavaszig a kajából. De nem most rakd be mert idővel megkeményedik. Én idén januárban használtam. Nem helyettesíti a mézet illetve a telelő élelmet a család számára. Csak pótlásra használható. Ami megmarad tavasszal azt felolvasztva és higítva használhatod serkentésre pl. akác után. Arra figyelj, hogy készítésekor nemhogy túl melegedjen, karamelizálódjon, mert akkor nem köt ki.
@annamariadomotor64143 жыл бұрын
@@balazsgaszner4139 Köszönöm, nagyon hasznos volt a felvétel és a válasz is . :)
@mysaksmaha3 жыл бұрын
Je možné plánek ?
@balazsgaszner41393 жыл бұрын
Ahoj! Pokud tomu dobře rozumím, zajímám se o plány. Zašlete mi e-mailovou adresu a já ji pošlu.