Пікірлер
@jacobs6706
@jacobs6706 7 күн бұрын
Skąd taka zależność w tym przyspieszeniu normalnym ? Mam na myśli skąd wiemy że akurat prowadząc prostą do końca wektora prędkości i potem prostopadłą do przedłużenia ramienia o1A da nam wartość równą omega1^2 razy ramie o1A ?
@kamilo2k
@kamilo2k 6 күн бұрын
Cześć:) Będąc szczerym to teraz już nie pamiętam dokładnie ale dobre wyjaśnienie jest w książce "Mechanika Podstawy mechaniki klasycznej" Bogdan Skalmierski Tom 1, rozdział II: kinematyka ciała - przykłady wyznaczania prędkości i przyspieszeń - przykład 11.2. Może uda się znaleźć na internecie pdf. Poniżej moje przełożenie książki na ten konkretny przykład. Założenia: mamy punkt O1, Punkt A tam gdzie na rysunku, na końcu wektora prędkości punkt C, a na punkcie przecięcia przedłużenia korby i prostej prostopadłej z konstrukcji jest punkt B Parafrazując o co chodzi wg wyjaśnienia z książki: Ze względu na stałość prędkości kątowej korby, występuje tylko przyspieszenie normalne. W celu jego wyznaczenia korzystamy z zależności długości w trójkącie prostokątnym: AB:AO1=AC:AB. Stąd wynika: (AB)^2/AO1=AC. Dalej należy uwzględnić że jeżeli odcinek AB jest proporcjonalny w skali mi v do prędkości, a odcinek O1A jest proporcjonalny w skali konstrukcji mi k do odległości rzeczywistej punktów A i B to: AO1=L'AO1'/mi k , AB=v/mi v. Po przekształceniu możemy zapisać że (v^2/L'AO1')*(mi k / mi v ^2) = AC co nam daje v^2/L'AO1'=a n czyli przyspieszenie normalne. Przeczytałem co napisałem i prościej się to wyrysowuje geometrycznie niż rozpisuje XD Daj znać czy cokolwiek pomogło;)
@jacobs6706
@jacobs6706 6 күн бұрын
@ okej bo ja to referowałem na wykładzie w ramach zajęć i zastanawiało mnie to dlaczego ten odcinek to jest wartość naszego przyspieszenia normlanego trochę mi to rozjaśniłeś bo nawet jak zapytałem prowadzącego z czego to wynika to nie był w stanie odpowiedzieć
@kamilo2k
@kamilo2k 5 күн бұрын
To jest zagmatwane dla mnie też i bardzo się cieszę że mogłem pomóc:) Jeżeli jest potrzeba to jestem otwarty na sugestie co nagrać, każda wskazówka jest cenna hah Powodzenia w dalszym studiowaniu!
@jacobs6706
@jacobs6706 5 күн бұрын
Kurczę jak masz może jakąś wiedzę o metodzie D-H żeby wyznaczyć położenie w dowolnym punkcie danego członu w mechanizmie otwartym to było by super
@kamilo2k
@kamilo2k 5 күн бұрын
Dobry pomysł i kiedyś wykorzystam. Z tego co pamiętam na teraz to o ile masz policzone wszystko do końca w macierzy to przesunięcie punktu z końca mechanizmu do jego "bliższego miejsca" sprowadza się do zmiany jednej wartości. Chyba tam się za 'a' podstawiało długość członu (robota) i uzyskiwało położenie. Bardzo mało miałem na studiach z robotyki ale postaram się ogarnąć.
@marekwolanin8335
@marekwolanin8335 Ай бұрын
Ok fajnie ale czy jak AutoCAD pokazuje mi wyniki np. Momenty bezwładności: X: 6608333.3774 Y: 298333318.0934 mam to rozumiec ze podaje wynik w mm^4 ? Jesli tak to gdzie zmienic w programie aby liczył w m^4 !?
@kamilo2k
@kamilo2k Ай бұрын
Teoretycznie autocad jest "bezjednostkowy" bo możemy rysować w jakiej jednostce chcemy. Niestety z tego co ja wiem to nie ma prostej opcji na skalowanie tylko samego wyniku. Zakładam że chodzi o opcję że rysunek w milimetrach a wynik w metrach. Najprościej wrzucić to sobie w gotowe kalkulatory i będzie bez szukania. Jeżeli chcemy dokładniejsze obliczenia bo np. Rysunek w metrach a wynik w milimetrach to polecam wpisać "jedn" ewentualnie "units". Jest tam opcja do wyboru dokładności rysunku i to powinno pomóc.
@marekwolanin8335
@marekwolanin8335 Ай бұрын
Najlepiej byłoby ustawic cały rysunek w "m" i na tym liczyc ale co próbuje wpisywac DDIM, UNITS to nic sie nie zmienia i caly czas pokazuje wyniki w mm ;/ Ręce opadaja że nie zrobili tego jak trzeba, chce liczyc szablonem w mm, cm lub m wiec jaki problem, wpisze 1 to program ma pokazac w wymiarze 1m a on jak mantra pokazuje 1mm wrrr....
@kamilo2k
@kamilo2k Ай бұрын
Można to obejść skalowaniem albo rysunku całego albo tylko wymiarów. Faktycznie jest to uciążliwe ale z drugiej strony można to zrozumieć że jednak było by to problematyczne do implementacji. Jak nam zależy tylko na ostatecznym wydruku to zmieniamy wymiarowanie na skalowane. DDIM -> modify -> primary units -> scale factor
@KrzysztofGola-r1q
@KrzysztofGola-r1q Ай бұрын
Cześć możesz napisać jak grawerowac wypełnione teksty? Konwersja z svg na png działa ale ustawia napisy w różnych miejscach niż było to zapisane w inkscape
@kamilo2k
@kamilo2k 28 күн бұрын
A nie powinno to zmieniać położenia. Zrobię za niedługo filmik o tym jak to ogarnąć w najprostszy sposób i pewnie jeszcze rozwinę temat kiedyś. Zasada jest taka, że musimy nie zmieniać rozmiaru obszaru rysowania. Chyba że chodzi o wektoryzację obrazka i wypalenie, a później zaciemnienie tylko jego niektórych elementów? Jest dużo różnych opcji i zależy o co nam chodzi Generalnie trzeba osadzić poprawnie obrazek i wtedy to działa:)
@KrzysztofGola-r1q
@KrzysztofGola-r1q Ай бұрын
Cześć możesz napisać jak grawerowac wypełnione teksty? Konwersja z svg na png działa ale ustawia napisy w różnych miejscach niż było to zapisane w inkscape
@kamilo2k
@kamilo2k 6 күн бұрын
Cześć Na kanale są już dostępne dwa nowe filmiki o tym jak ja to ustawiam. Zapraszam do obejrzenia:)
@ukaszhankiewicz1982
@ukaszhankiewicz1982 Ай бұрын
Siemanko na pewno skorzystam bo jestem zainteresowany kupnem Atomstack 130w s20 jak dobrze kojarzę i zacząć przygodę z tym urządzeniem może polecisz coś na początek bo jestem kompletnym laikiem w tym 😁
@kamilo2k
@kamilo2k Ай бұрын
Nie mam markowego lasera i nie jestem w tej dziedzinie ekspertem. Znam się na budowie i obsłudze maszyn cnc więc swój zbudowałem. Moim zdaniem najlepszy stosunek ceny do jakości ma własnoręcznie zrobiony hah A w przypadku zakupu to ja bym zwracał uwagę na ceny elementów zamiennych i opinie o nich. Dobrym punktem wyjścia jest lista z strony laser grbl, zakładka buy:) Zależy też czy chcemy diodę czy co2 bo to dwa różne światy i warto to przemyśleć, bo po użyciu się okazuje że jednak to nie jest nasz docelowy laser.
@ukaszhankiewicz1982
@ukaszhankiewicz1982 Ай бұрын
@kamilo2k dziękuję za odpowiedź i podpowiedzi co sprawdzić 👍👍
@kamilo2k
@kamilo2k Ай бұрын
Dzięki za komentarz I daj znać co kupisz:)
@patrykcz3890
@patrykcz3890 2 ай бұрын
super film fajne wyjaśnie
@kamilo2k
@kamilo2k 2 ай бұрын
Dzięki:)
@przemo3651
@przemo3651 2 ай бұрын
Nie znam się na mikrokontrolerach. Jedynie potrafię coś prostego zrobić na arduino. Możesz powiedzieć jakie są różnice w zastosowaniu arduino i tych prezentowanych przez Ciebie? Bo wygląd i sposób podłączenia bardzo podobny, ale to FPGA mówi mi, że to całkiem coś innego. Jakie plusy i minusy są tych rozwiązań?
@kamilo2k
@kamilo2k 2 ай бұрын
Dzięki za komentarz i pytanie. Do pewnego poziomu zaawansowania projektów to różnic dla nas nie ma czy wrzucimy to na Arduino czy na taki mikrokontroler. Ale jeżeli chcielibyśmy opracować sobie coś co wymaga pracy niezależnej dwóch (wątków) procesów to zostają nam przerwania jedynie na atmedze. Użycie takiego modułu może nam pozwolić wyrzucić cześć zadań poza kod programu. Dioda cały czas miga bo steruje nią CLB, a my z przycisku sterujemy diodą podpiętą pod przycisk w programie. Moim zdaniem to jest najważniejsza róznica ale jest tych plusów więcej. Temat jest bardzo szeroki i wymaga dużo wyjaśnień jeżeli się w tym "nie siedzi". Plusem jest to dla mnie że pozwala prosto w formie bramek do ustawienia, poznać co to jest fpga. Jest bardzo tanie w porównaniu z płytkami typowo nastawionymi na tą technologię. Mamy szeroki zakres zasilania i dużo dodatków DAC itd. Minusy to na pewno to że nie jest to coś co nas nauczy programowania fpga. Zero nauki języka i typowej pracy jak przy kodzie vhdl. To jest taki wprowadzający level jak arduino do gołych mikrokontrolerów. Nie mamy możliwości symulacji działania bramek z tego co mi się wydaje na obecną chwilę, a to by pomogło bardzo. Mógłbym dużo się o tym rozpisać ale mam nadzieję że trochę pomogłem. To jest temat na cały wykład I film z masą slajdów hah Jeżeli masz pytania to pisz śmiało:)
@przemo3651
@przemo3651 2 ай бұрын
@@kamilo2k dzięki za odpowiedź. Ale czy to jest to samo FPGA, które się używało kiedyś np. do kopania bitcoinów? Czyli, że ma możliwość dużej ilości obliczeń? Czy to zbieg okoliczności w nazwach?
@kamilo2k
@kamilo2k 2 ай бұрын
To jest dokładnie to samo ale nie sądziłem że ktokolwiek o tym jeszcze pamięta w tym kontekście. Teraz wg. tego co czytałem to się to stało nie opłacalne. Ominął mnie szał na koparki kryptowalut więc nie opowiem nic o tym jak to działało dokładnie kiedyś. Na pewno struktury FPGA są o wiele bardziej wydajne w obliczeniach ponieważ skomplikowane operacje mogą być wykonywane równolegle i dopiero na końcu scalane w wynik. Do tej pory wydajność obliczeniowa tych układów to ich istotna zaleta.
@przemo3651
@przemo3651 2 ай бұрын
@@kamilo2k No właśnie, w tym kontekście pisałem, że FPGA ma bardzo dużą moc obliczeń matematrycznych i się zastanawiałem nad rozwiązaniem do którego to się dobrze nada a arduino kompletnie się nie nada. FPGA przestało być opłacalne od kiedy pojawiły się moduły sprzętowe ASIC. Ale zanim to się stało to FPGA były o wiele wydajniejsze niż GPU (kopanie na kartach)
@kamilo2k
@kamilo2k 2 ай бұрын
Ciekawy temat, może zrobię jakieś porównanie czasu operacji tylko muszę wymyślić prosty sposób pomiaru. No to się czegoś dowiedziałem więcej:) Dzięki
@luter1035
@luter1035 2 ай бұрын
Witam super poradnik, możesz do tego dorzucić kod
@kamilo2k
@kamilo2k 2 ай бұрын
Dziękuję:) Kody do wszystkich filmów postaram się udostępnić na mojej stronie. Obecnie pracuję nad jej usprawnieniem żeby dopełniała to co robię na kanale i nie tylko:) Jak będzie to napiszę komentarz i pewnie pierwszy post na kanale.
@kamyku222
@kamyku222 3 ай бұрын
Co cie tak stresuje?
@kamilo2k
@kamilo2k 3 ай бұрын
Praca inżynierska o silnikach motocyklowych które bardzo lubię jednocześnie i chcę ją dobrze napisać dla siebie:) Dzięki za pytanie hah Chcesz mnie wesprzeć to udostępnij dalej i może ktoś kiedyś coś kupi:)
@kamyku222
@kamyku222 3 ай бұрын
@@kamilo2kjasne już udostempniam
@kamilo2k
@kamilo2k 3 ай бұрын
Dziękuję:)
@VDVLadislav
@VDVLadislav 9 ай бұрын
Nic nie rozumiem, ale tego szukałem.Dziękuje
@kamilo2k
@kamilo2k 9 ай бұрын
Fajnie że mogłem pomóc. Co mógłbym poprawić w filmie aby prościej było go zrozumieć?
@VDVLadislav
@VDVLadislav 9 ай бұрын
dobrze.Ja miałem trochę iny typ zadania, ale dziękuje nadal będę oglądał pana filmiki @@kamilo2k
@mromire2271
@mromire2271 10 ай бұрын
Szanowny panie jestem absolwentem PŁ. Nie ma kół zębatych walcowych o zębach skośnych. Są to koła walcowe o zębach śrubowych. Koła walcoweo zębach skośnych powstają na frezarce. Pozdrawiam.
@kamilo2k
@kamilo2k 10 ай бұрын
Dziękuję za odpowiedź, bo to świadczy, że komuś na tym zależy. Cały sens tego zadania polega na moim podejściu i tym jak ja to rozumiem. Cieszę się, że mogę się douczyć, bo może za mało zrozumiałem z wykładu. Moi koledzy i następcy z PCZ może coś z tego wyciągną i łatwiej im pójdzie z egzaminami niż mi:) Moim zdaniem zęby skośne o takich zarysach istnieją, pomimo że zadanie jest czysto teoretyczne. Twierdzę tak ze względu na spotkanie się z materiałami od producenta: walce.info.pl/oferta/kola-zebate-walcowe-skosne/
@cnsre
@cnsre 11 ай бұрын
Jutro kolos z pkmu, dziękuję za pomoc!
@kamilo2k
@kamilo2k 11 ай бұрын
Powodzenia, cieszę się że mogłem pomóc. Chętnie przyjmę jakieś sugestie na czym się skupić:)
@tomszym
@tomszym Жыл бұрын
Dobry pomysł 👍🏻
@cnsre
@cnsre Жыл бұрын
Gdy zaznaczam obwód figury zewnętrznej to ewidentnie nie bierze figury wewnętrznej jako wycięcia :( EDIT: należy użyć komendy SUBSTRACT (RÓŻNICA) i odjąć zewnętrzną od wewnętrznej.
@kamilo2k
@kamilo2k Жыл бұрын
Spotkałem się z tym niedawno. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
@cnsre
@cnsre Жыл бұрын
Wiecej takich lekcji Kamilu! jesteś idolem pozdrawiam
@kamilo2k
@kamilo2k Жыл бұрын
Dziękuję za motywację, będzie więcej, pozdrawiam:)
@W1BLE1
@W1BLE1 Жыл бұрын
So nicely done, thx for the explanation, very clear!!!