Czy kieszonkowe dla pełnoletnich dzieci musimy zglaszac ? Adzieci z kolei musza placic podatki ?
@ZlocistyPl17 күн бұрын
Witam serdecznie a jest mozliwosc do pana jakis kontakt e-mail. Bo jestem likem i chcialbym wlasnie sie dowiedziec zeby ktos znajac ten caly system opadtkowania jak i rowniez giełdowy , omowil mi czemu co jak . Dziekuje i pozdrawiam
@IFirstHamIАй бұрын
Jesli otrzymam od rodzicow działkę rolna w darowiznie. A pozniej polowe dzialki przekaze swojej zonie. To w ten sposob unikniemy zaplaty podatku a obije bedziemy wlascicielami dzialki?
@TheMaverickqАй бұрын
skrwysyny ukradną nam wszystko. Podatek od podatku podatku podatkowego.
@maksymiliangibaa32442 ай бұрын
Co w sytuacji posiadam działkę rolną z darowizny od rodzica i chcę sprzedać nie będąc rolnikiem (działka 2,3 ha) innemu rolnikowi który posiada duże gospodarstwo. Czy musze mieć decyzję KOWR?
@Adam_StefaniakSaltea_Moonspell2 ай бұрын
Rodzice tyrają, płacą podatki, a później jeszcze od tej opodatkowanej kwoty trzeba zapłacić jeszcze jeden podatek. Prędzej skisne... Ladnie ubrane w słowa haracze....
@Polia-uf5gz3 ай бұрын
to tylko dla obywateli Polski lub dla obcokrajowców też
@Małgorzata-c4o4 ай бұрын
Chce przekazac synowi 20tys zlotych jako darowizne jakie mam obowiazki
@Zielony_Ork33 ай бұрын
Przelew z konta na konto i umowę do urzędu skarbowego. Tylko kasa z konta pozwala uniknąć podatku. Tak miałem.
@oliwier86183 ай бұрын
Przecież darowizny jednorazowe do 35 tysięcy nie podlegają opodatkowaniu, a jeżeli chodzi o gotówkę....... to kto to sprawdzi? Więc nie masz żadnych obowiązków
@krystynaszafruga78114 ай бұрын
Jesli brat pidarowal siostrze 130 tysiecy jest wysoka.
@michagrela94204 ай бұрын
To po co ta Fundacja, od mieszkania dla beneficjenta 15%, gdy kupie za swoje nie zapłacę nic za używanie. Przy sprzedaży nieruchomości po 5 latach od nabycia podatek 0%. W FR zapłacimy co najmniej od wzrostu wartości nieruchomości 15%, przy wypłacie dla beneficjentów. Od wypłaty przez potomnych zapłać 15%, gdy w trybie spadku w pierwszej grupie jest 0%. Przy używaniu dowolnych rzeczy z majątku FR 15%. Do tego ukryte zyski, które opodatkowuje się na zasadach ogólnych. Słabe to udogodnienie. A załóżcie sobie FR jako małżeństwo albo jako rodzeństwo. O CIT 25% nie wspomnę.
@judsy59916 ай бұрын
Swietny materiał. Mam jeszcze pytanie praktyczne. Kto w firmach producyjnynych powinien zajmowac się okreslaniem tej opłaty? Czy technologowie układajacy receptury i i projektujacy dany produk, czy dzialy księgowe, ewentualnie prawne? Jakie wykształcenie powinny mic takie osoby, czyli z jakiej dziedziny taki pracownik powinien miec wyształcenie i kompetencje. Będę wdzięczna za odpowiedź.
@MartaBobola6 ай бұрын
Pracuje i pobieram rentę. Pracodawca nie wypłaca mi pełnej kwoty wynagrodzenia tj.3200. Co mam zrobić, by wynagrodzenie otrzymac? Pit2. Nie znalazłam rubryki dla siebie
@sylwiagrzybowska51187 ай бұрын
Dzien dobry. Wujek czyli brat mamy przelał na moje konto kwote przekraczajaca prog podatkowy ale w tytule wpisał darowizna dla siostry abym sie nie rozliczała. W tytule nie ma peselu mojej mamy. Czy to ja musze zgłosić kwote czy mama?
@ZagadkowyTest7 ай бұрын
Siemanko :) czyli rozumiem, że prowizje za kupno i sprzedaz tej samej akcji mozna wliczyc w koszyy uzyskania przychodu?
@vex4527 ай бұрын
Czy to nadal jest aktualne? Od października prowadzę działalność na Patreonie gdzie sprzedaje moje grafiki komputerowe I się zastanawiałem czy przypadkiem PITu nie będe musiał składać
@AnitaAnita-ds3eg8 ай бұрын
Bardzo dobry, przejrzysty materiał informacyjny.
@Obserwatorium4188 ай бұрын
Czy jesli w testamencie zapiszę bratu swoje mieszkanie i oszczednosci w banku to po mojej smierci musi placic podatek czy jest zwolniony od placenia podatku.Czy w tym samym testamencie mogę też zrobic zapis ze jesli brat umrze wczesniej to moj majatek ma przejsc dla jego corki .Ja jestem osobą samotną.
@paczuskitaudulpodatki7 ай бұрын
Brat skorzysta ze zwolnienia dla najbliższej rodziny. Nie zapłaci więc podatku, jeśli zgłosi nabycie spadku w ustawowym terminie. Naszym zdaniem konstrukcja wskazująca córkę brata jako "spadkobiercę zapasowego" na wypadek jego śmierci jest dopuszczalna (jest to tzw. "podstawienie"). Jako kancelaria zajmujemy się jednak prawem spadkowym i rekomendujemy konsultację z ekspertami w tej dziedzinie.
@Alex_Ukrop8 ай бұрын
W większości rozpatrywanych przykładów darowizny jest obecna jedna rzecz - to potwierdzenie wpłaty/przelewu. Jednak ciekawi mnie sytuacja, gdy darowizna jest przekazywana w gotówce, a osoba obdarowana nie życzy sobie wpłacać środki na konto. Również nie chcemy robić przekaz pocztowy, tak jak taki czyn wymaga dodatkowego wydatku, który leży na plecach osoby dokonującej darowizny/otrzymującej darowiznę. (koszt przekazania 100 000 PLN w placówce kosztuje 2750 PLN) - to jest spory wydatek! w sytuacji przekazu 1mln PLN trzeba zapłacić 1% czyli aż 10 000 PLN!!! - co jest ogromnym wydatkiem. Czy może być potwierdzeniem przekazania otrzymania darowizny zwyczajna umowa przekazania gotówki. Coś w stylu: Janusz Januszowski legitymujący się dokumentem X przekazuje kwotę Y dla Grażyny Grażynowskiej legitymującą się dokumentem X jako darowizna. Takiego papierku nie wystarczy? Dziękuję
@paczuskitaudulpodatki7 ай бұрын
Taki dokument najpewniej okaże się niewystarczający, gdyż ustawa mówi o "dowodzie przekazania na rachunek płatniczy nabywcy (...) lub przekazem pocztowym".
@bartoszzombirt28458 ай бұрын
W jaki sposób należy dokonać poprawnego zgłoszenia na druku SDZ-2 w przypadku gdy syn otrzymuje darowiznę (przelew) od jednego z rodziców? Na przelewie jest wyszczgólniony tylko ojciec, ale rachunek jest wspólny z żoną.
@jesuslatino88908 ай бұрын
Dostałem darowiznę od rodziców i na moim formularzu SD-Z2 nie ma opcji wyboru rodziców. Jest 1)małżonek 2)zstępny 3)wstępny 4)rodzeństwo 5)pasierb 6)ojczym 7)macocha.
@mikoajrzepka11158 ай бұрын
jeśli otrzymałem od babci 25 tys w gotówce w tamtym miesiącu to czy muszę zgłaszać i płacić podatek ?
@paczuskitaudulpodatki7 ай бұрын
Jeśli jest to pierwsza taka darowizna, to nie będzie obowiązku zapłaty podatku, bo mieści się ona w kwocie wolnej dla I grupy podatkowej (36 120 zł). Powyżej tej kwoty darowizny gotówkowe są opodatkowane, bo nie mogą one skorzystać ze zwolnienia dla najbliższej rodziny.
@damianstachowiak74999 ай бұрын
Czy zaplacę podatek od darowizny otrzymanej od wujka? [ działka budowlana]
@paczuskitaudulpodatki7 ай бұрын
Tak. Darowizna od wujka nie skorzysta ze zwolnienia dla najbliższej rodziny, a wartość działki budowlanej z całą pewnością przekroczy wysokość kwoty wolnej dla II grupy podatkowej (27 090 zł).
@kzet224410 ай бұрын
Czy jest sens spisywać testament wzajemny,majac pełnoletniego syna?
@paczuskitaudulpodatki10 ай бұрын
Zależy to od indywidualnej sytuacji rodziny. Rekomendujemy konsultację z ekspertami z zakresu prawa spadkowego.
@elanowak549110 ай бұрын
Brat posiada samochód warty 200.000zł chce bratu przekazać w darowiźnie jeżeli do 6 miesięcy brat zgłosi do urzędu to nie zapłaci żadnego podatku?
@paczuskitaudulpodatki10 ай бұрын
Tak, darowizna na rzecz rodzeństwa korzysta ze zwolnienia.
@jimlahey56236 ай бұрын
@@paczuskitaudulpodatkia czy regularna darowizna comiesięczna od grupy zero dla pełnoletniego niestudiującego osobnika musi być mniejsza niż próg 36 tysięcy? Czy bycie domownikiem coś zmienia?
@bartekkluczynski914610 ай бұрын
Witam mam pytanko jeżeli żona chciała by w darowiźnie przepisać auto na mnie a kwota auta wynosi 32 tys to czy muszę w skarbówce zgłosić to czy wystarczy że na formularzu darowizny będzie wpisana ta kwota i nic więcej nie muszę wypisywać żeby zgłosić to w skarbówce
@paczuskitaudulpodatki10 ай бұрын
Zakładamy, że mowa tu o darowiźnie z majątku osobistego żony do pańskiego majątku osobistego. Jeśli w istocie chodzi o taką darowiznę, a w ciągu poprzednich 5 lat żona nie dokonała na Pana rzecz żadnych innych darowizn, to darowizna auta nie będzie podlegała zgłoszeniu, gdyż nie przekracza ona kwoty wyłączenia.
@bartekkluczynski914610 ай бұрын
@@paczuskitaudulpodatki super dziękuję za odpowiedź
@majkaaugustynska268410 ай бұрын
Witam, Jeśli dostaje dużą darowiznę, przekraczającą limit, od rodzica, to czy przy składaniu SD-Z2 muszę sumować ją z wszystkimi mniejszymi darowiznami od rodzica z okresu ostatnich 5 lat?
@paczuskitaudulpodatki10 ай бұрын
Naszym zdaniem nie - w SD-Z2 należy wykazać tylko tę darowiznę, która przekroczyła limit.
@tomasz.12896 ай бұрын
Ale całą darowiznę czy tylko kwotę ktora przekracza limit?
@rockmadrider10 ай бұрын
Wspaniałe szkolenie! Bordzo dzękuję!!! 👍
@emotif8511 ай бұрын
Jezeli dogadalem sie z pracodawca na gębę na kwote X, a dostalem umowe o prace na najnizsza krajową, to czy korzystne jest dla mnie wypełnianie pitu 2?
@Enter_World11 ай бұрын
Co jeśli taki termin zostałby przekroczony? Czy należy kwalifikować również jako darowizny prośbę rodzica, który przelał na nasz rachunek pieniądze by pobrać w bankomacie?
@paczuskitaudulpodatki11 ай бұрын
1. Jeśli termin 6 miesięcy zostanie przekroczony, darowizna nie skorzysta ze zwolnienia i trzeba będzie zapłacić od niej podatek (składając uprzednio zeznanie SD-3). 2. Jeśli to rodzic będzie w dalszej kolejności dysponował wypłaconymi z bankomatu środkami, to w naszej ocenie nie można tu mówić o darowiźnie, gdyż nie występuje chęć przysporzenia na rzecz innej osoby, czynność ma jedynie charakter techniczny. Trudnością może okazać się jednak udowodnienie, że środki po wypłacie z bankomatu "wróciły do nadawcy", a nie zostały wypłacone na własne potrzeby właściciela konta.
@hanaan24187 ай бұрын
Urząd skarbowy ograbi są. Najbiedniejzsych
@grzegorzkozlik683611 ай бұрын
Czy ma znaczenie wartość darowizny przed data 1 lipca 2023 r. np. 25000 tyś. Czy ta kwota wlicza sie do obecnego limitu ? Czy trzeba złożyć formularz, gdyż kwota przed 1 lipca wynosła pobad 10 tys ?
@paczuskitaudulpodatki11 ай бұрын
Przy ustalaniu możliwości skorzystania ze zwolnienia dla darowizn otrzymanych po 1 lipca 2023 roku należy wziąć pod uwagę również darowizny z poprzednich lat (sprzed zmiany limitów) i sprawdzić, czy po ich uwzględnieniu nie został przekroczony obecny limit.
@marcinka849211 ай бұрын
Na przyszłość, proszę mówić własnymi słowami a nie czytać ustawę między wierszami
@ignatix5024 Жыл бұрын
Jeżeli otrzymałem od ojca 35 tys zł to nie muszę składać sdz2?
@paczuskitaudulpodatki Жыл бұрын
Jeśli w tym roku i w pięciu poprzednich latach nie było innych darowizn od ojca, to nie trzeba składać SD-Z2, aby skorzystać ze zwolnienia.
@zipytshorts Жыл бұрын
czyli jak sprzedaje przez internet kurierem komputery które są wyłączone z zwolnienia (i musze miec kase fiskalna), ale sprzedaje to właśnie kurierem i online i za pośrednictwem PAYu to nie musze miec kasy fiskalnej (bo to jest inne zwolnienie)?
@artek1567 Жыл бұрын
Witam Takie pytanko odnośnie tego pitu mam... Jezeli ktoś jest pewny ze w roku kalendarzowym 2023 nie będzie mial tych 30 tys. Dochodu to wystarczy ze wypelni te kolumnę J i tyle? (Nie trzeba wypełniać tych pozostałych -nie zachodzą przesłanki) Dziękuję bardzo za odpowiedź
@paczuskitaudulpodatki Жыл бұрын
Dokładnie, wystarczy wypełnić tylko część J. No i oczywiście części A, B i K (czyli te z podstawowymi danymi).
@nattie4127 Жыл бұрын
czy import odzieży w najbliższych latach także może podchodzić pod CBAM?
@nattie4127 Жыл бұрын
poproszę wzór tego sprawozdania CBAM
@naither Жыл бұрын
To jest dobrze wytlumaczone
@tomekkazmir7089 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za materiał. Informacje w nim zawarte przydały mi się. Pozdrawiam
@deyanel Жыл бұрын
Bardzo pomocny materiał :)
@SylwiaZielińska-k8c Жыл бұрын
Super Kuba! Gratulacje :))
@soirema Жыл бұрын
czy te same zasady obowiązują też patreona? świetny materiał!
@paczuskitaudulpodatki Жыл бұрын
Dziękujemy :) Tak, te same zasady będą obowiązywały na wszystkich innych portalach działających analogicznie jak Patronite.
@arturwolski7966 Жыл бұрын
Umowa o pracę. 5 384 PLN brutto 4 000 netto. Mimo to na konto wpływa 3700. Pracodawca mówi, że to dlatego że nie złożyłem mu Pit 2. Czy pracodawca ma prawo odjąć mi z pensji 300 zł. Czy jest tak jak myślę , że opłacenie zaliczki jest w obowiązku i po stronie pracodawcy??
@velFleger Жыл бұрын
Dzień dobry. Bardzo pomocny film :) Pytanie - czy interpretacje KIS, o których Pan wspomina, są gdzieś dostępne online? Jeżeli tak, to czy można prosić o link?
@chadem9572 Жыл бұрын
Czy jeżeli złożyłem w 2022 wniosek o niepomniejszanie zaliczki na podatek, bo chciałem otrzymać to na koniec roku, to czy w 2023 również muszę złożyć taki wniosek?
@olehhondyk7143 Жыл бұрын
Dzięki, najlepsze jakie słyszałem
@ozyrysdevice-bl4ud Жыл бұрын
Dziękuję za pomocny materiał. Dobrze wytłumaczone.
@grizzlyart Жыл бұрын
Też mam pytanie, jeśli jeszcze ktoś przeczyta komentarz pod tym materiałem :) W roku 2022 zarobiłem przykładowo 60 000zł. na umowę o pracę, a przy rozliczeniu rocznym zwrot podatku wyniósł, dla równego rachunku, 600zł. To znaczy, że jeśli miałbym złożony PIT-2 do pracodawcy, musiałbym w rocznym rozliczeniu zwrócić 3 000zł. (3 600zł. czyli ta 1/12 z 30 000zł. - 600zł.) ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
@paczuskitaudulpodatki Жыл бұрын
Niekoniecznie. W 2022 roku na wysokość nadpłaty/niedopłaty podatku wpływało tak wiele czynników, że trudno udzielić tu ogólnej odpowiedzi. Przykładowo warto wskazać, że przez pierwszą połowę roku funkcjonował mechanizm tzw. rolowania zaliczek, który sprawiał, że nawet u osób, które nie złożyły PIT-2, kwota zmniejszająca podatek była de facto stosowana.
@karpiowe_potyczki Жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie części E pit 2. Sytuacja wygląda następująco ja jako podatnik nie przekraczam 120 000 dochodu rocznie natomiast rozliczając się wspólnie z żoną już tak. To w takim razie czy mam zostawić poz 2) nieskreśloną czy obie pozycje mam wykreślić bo trochę to niejasne.
@paczuskitaudulpodatki Жыл бұрын
W Pana przypadku nie będzie żadnej korzyści ze wspólnego rozliczenia - od Pańskich dochodów i tak przez cały rok będzie odprowadzana zaliczka wg stawki 12%, bo nie przekroczy Pan progu podatkowego. W związku z tym, dla Pańskiej sytuacji ustawodawca nie przewidział możliwości złożenia oświadczenia, gdyż takie oświadczenie nie zmieniałoby nic w rozliczeniu.
@karpiowe_potyczki Жыл бұрын
@@paczuskitaudulpodatki Dziękuję za szybką i klarowną odpowiedź.
@karolinab.1148 Жыл бұрын
Mam taką samą sytuację jak Pan Tomasz. Rozliczam się zawsze z małżonkiem. Muszę wypełnić pit 2 i w tej pozycji E muszę skreślić jedną pozycję a nie wiem do końca co jest dla mnie najlepsze. I nie rozumiem co mi da jeżeli zostawię że nie przekroczę kwoty 120tys. Bo w poz.E ta kwota 120tys to jest tylko odnośnie mojego wynagrodzenia czy odnośnie mojego i małżonka wspólnie.
@karpiowe_potyczki Жыл бұрын
@@karolinab.1148 Ja otrzymałem odpowiedź że jeżeli ja nie przekraczam 120000 a z żoną już tak to poprostu nie wypełniam wogóle części E pit2
@paczuskitaudulpodatki Жыл бұрын
@@karolinab.1148 W skrócie wygląda to tak: 1) Jeśli zarabia Pani mniej niż 120 000 zł, a małżonek nie uzyskuje żadnych dochodów, to może Pani złożyć oświadczenie nr 1. Korzyścią będzie podwójna kwota zmniejszająca podatek (300 zł + 300 zł). 2) Jeśli zarabia Pani więcej niż 120 000 zł, a małżonek zarabia mniej niż 120 000 zł, to może Pani złożyć oświadczenie nr 2. Korzyścią będzie stosowanie u Pani wyłącznie stawki 12% na etapie zaliczek (uwaga na potencjalną niedopłatę podatku, jeśli łączne dochody małżeństwa przekroczą 240 000 zł). 3) Jeśli zarabia Pani mniej niż 120 000 zł, a małżonek uzyskuje dochody, ale również mniejsze niż 120 000 zł, to nie należy składać żadnego oświadczenia. Wspólne rozliczenie i tak nie przyniosłoby żadnej korzyści. 4) Jeśli zarabia Pani mniej niż 120 000 zł, a małżonek uzyskuje dochody większe niż 120 000 zł, to również nie składa Pani żadnego oświadczenia. Oświadczenie 2 może z kolei złożyć małżonek (patrz: pkt 2).
@antekrutkowski5756 Жыл бұрын
Mam pytanie. Pracuję na umowie zlecenia u jednego pracodawcy. Mój zysk w skali roku będzie oscylował się między 50-53 tys. brutto. Chciałbym złożyć pit-2 do mojego pracodawcy o pomniejszenie zaliczki o 300zł (1/12). Ale nie wiem jak to będzie później w 2024r. czy nie będę musiał jakiejś kwoty zwrócić do urzędu skarbowego przy rozliczeniu rocznym. Bardzo bym Panią prosił o odpowiedź. Za co z góry bardzo dziękuje....
@paczuskitaudulpodatki Жыл бұрын
Jeśli poza umową zlecenie nie osiąga Pan innych dochodów (i w konsekwencji nie rozlicza Pan nigdzie indziej kwoty zmniejszającej podatek), to złożenie PIT-2 zleceniodawcy nie spowoduje konieczności dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym za 2023 r.
@antekrutkowski5756 Жыл бұрын
@@paczuskitaudulpodatki Ok rozumiem dziękuję Panu ślicznie za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
@KoalaMis Жыл бұрын
Dziękuję Panie Jakubie za ten merytoryczny komentarz ! Pozdrawiam PS (proszę nie lekceważyć Koali oraz ich uprawnień do oglądania materiałów podatkowych).