Witam.. Mam pytanie. Wszędzie można znaleźć informację ze zasilanie POE jest rozszyte na PIN 4,5 oraz 7,8. Tymczasem w mojej instalacji CCTV , ku mojemu zdziwieniu na PINach 4,5 i 7,8 nie ma napiecia, a mimo to kamery są zasilane. Na PINach 1,2,3,6 widzę napięcie 2V, ale to zapewne napięcie zwykłego Ethrnetu. Jak w takim razie może być realizowane zasilanie? Czy po tych samych PINach, ale na innej częstotliwośći? Tyle że,nie ma żadnych innych odczytów napięcia poza wspomianymi 2V. Strasznie to dziwne... Specjalnie odizolowałem żyły żeby sprawdzić napięcie,,,
@FilipKufel12 күн бұрын
Część interesuje mnie port knocking dla web aby użytkownik otworzył sobie skryptem dostarczonym przez e-mail dla użytkownika
@netadminpro11 күн бұрын
Ciekawy pomysł, pomyślimy nad taka opcją. 😀 👍
@pawerybak681814 күн бұрын
Pytanie. Mam trzy mikrotik. Czy jeśli ustawię je wszystkie sieć Mesh zgodnie z instrukcją na filmie, a potem podłączę przewodami to główna komunikacja pójdzie z przewodami czy nadal radiowo?
@netadminpro11 күн бұрын
Dlaczego chciałbyś łączyć sieć Mesh dodatkowo przewodowo? Założenie sieci Mesh to użycie tam gdzie nie możemy doprowadzić przewodu.
@pawerybak681811 күн бұрын
@netadminpro Chcę mieć we wszystkich AP to samo ssid oraz hasło. Mam możliwość podłączenia wszystkiego przewodami ale wyczytałem że Mesch o wiele szybciej przełącza urządzenia pomiędzy wi-fi. Jeśli się mylę to proszę naprowadź mnie.
@netadminpro11 күн бұрын
Możesz ustawić priorytet intersfejsu dla uplinku na AP: /interface mesh add name=mesh1 protocol=hwmp+ /interface mesh port add interface=ether1 mesh=mesh1 priority=1 /interface mesh port add interface=wlan1 mesh=mesh1 priority=10 ale ta konfiguracja jest skomplikowana i nie daje jakiś znacznych różnic w porównaniu do tradycyjnej dobrze skonfigurowanej sieci AP. Lepiej rozważ klasyczne podłączenie każdego punktu AP kablem, a roaming możesz optymalizować przez włączenie 802.11k i 802.11v oraz 802.11r i dostosować minimalna moc na każdym AP. W ten sposób AP będzie wymuszało rozłączanie urządzenia klienta.
@pawerybak681811 күн бұрын
@@netadminpro A ustawiając wszystkie na te samo ssid i hasło trzeba ręcznie wpisać różne kanały lub częstotliwości czy w automacie poradzi sobie?
@netadminpro9 күн бұрын
Najlepiej jest użyć CAPsMAN'a gdzie kanały mogą być automatycznie dobierane, przykład poniżej: Tworzenie kanału z szerokością 40 MHz i automatycznym doborem częstotliwości /caps-man channel add name="AutoChannel5GHz-40MHz" band=5ghz-a/n/ac frequency=auto \ width=40mhz control-channel-width=20mhz extension-channel=Ce Jeżeli masz statyczne środowisko i tylko kilka urządzeń, to możesz też ręcznie oczywiście przypisać kanały i świadomie zaplanować przypisanie kanałów.
@kondzio200316 күн бұрын
Jak sprawdzić jaki sterownik wifi mamy zainstalowany na mikrotiku? Ja jestem przekonany, że aktualizowałem do WifiWave2, ale obecnie przy wersji 7.15 mój interfejs wygląda delikatnie inaczej. A dokładniej to w menu głównym mam "WiFi" a pierwsza zakładka w oknie WiFi nazywa się WiFi a nie WiFi Wave 2
@kondzio200316 күн бұрын
ale sprawdziłem na starym RB951 i interfejs zupełnie inaczej wygląda, więc chyba na roboczym mietku mam Wave2
@netadminpro15 күн бұрын
WiFi to nowsza wersja sterowników, starsza to Wireless. Zależy to od wersji firmware, ale też od wersji chipsetu jaki masz na urządzeniu.
@kondzio200315 күн бұрын
@@netadminpro dzięki za odpowiedź i Wasze poradniki
@netadminpro11 күн бұрын
🫶
@kondzio200316 күн бұрын
ciekawy odcinek
@netadminpro16 күн бұрын
🫶
@kondzio200316 күн бұрын
fajny poradnik
@netadminpro16 күн бұрын
🫶
@marcinwachcinski109621 күн бұрын
Od kilku miesięcy używam YubiKey prywatnie i oprócz tego, że jest to forma bezpieczniejsza niż hasło i login to również wygodniejsza. Nawet do różnych usług poprzez SSH loguję się przy użyciu klucza ed25519-sk gdzie każdorazowo wymagany jest YubiKey
@sdfsdfsdfgdfgf76522 күн бұрын
Mój sprzęt to Dell R3930
@netadminpro21 күн бұрын
Na 99 procent będzie działać.
@kondzio200325 күн бұрын
Konfiguracja jak tutaj działa, ale tylko dla przypadku jak nie chcę wychodzić vlanem na jakieś porty w mietku-routerze. Jak to ogarnąć jak chcę wychodzić różnymi vlanami zarówno na mietku-switchu jak i na mietku-routerze? A co w przypadku jak chcę mieć więcej niż jeden mietek-switch? Jak skonfigurować trunki na mietku-routerze?
@netadminpro16 күн бұрын
Podany przykład pokazuje tagowane vlany między MT-switch oraz MT-Router. Inna metoda jest pokazana w tym odcinku: kzbin.info/www/bejne/fWawaHyLg7FljZofeature=shared Daj znać czy takie podejście bardziej pasuje pod Twój scenariusz
@kondzio200316 күн бұрын
@@netadminpro znalazłem gościa "the network berg" i jego nagranie " Mastering VLAN Configuration on MikroTik, Step-by-Step Guide" i moim zdaniem jego poradnik jest optymalny i kompletny. Rozwiązanie na jednym Bridgu i na routerze i na switchu. W zasadzie każdego kto zabiera się za vlany na mietku od zera to by chciał wychodzić portami accesowymi i na routerku i na switchach albo i na kilku switchach np w dmu. Jeden router na strychu i ze dwa acces pointy w domu. Do tego jeszcze konfiguracja wifi na dwa trzy ssidy w roamingu w różnych vlanach.
@netadminpro11 күн бұрын
👍
@szymon730027 күн бұрын
Mam interfejs WG kilka peerów, teraz dodałem drugi tunel site-to-site i wszystko śmiga :) mam dostęp do LAN-u zdanego i remote addres przez pierwszy tunel także działa.
@netadminpro26 күн бұрын
Super 😀👍, jak się wszystko ogarnia właściwie to śmiga doskonale 🤩
@DanelSwitalski28 күн бұрын
z dokumentacji mikrotika: For the next steps, you will need to figure out the public key of the remote device. Once you have it, add a new peer by specifying the public key of the remote device and allowed addresses that will be allowed over the WireGuard tunnel. /interface wireguard peers add allowed-address=192.168.100.2/32 interface=wireguard1 public-key="<paste public key from remote device here>"
@miko19283728 күн бұрын
Ja mam inny problem i nie mogę go rozwiązać, zestawiam wireguarda między mikrotikami, połączenie i wszystko działa, po bliżej nieokreślonym czasie, połączenie zostaje zerwane i nie chcą się połączyć ponownie. Pomaga tylko i wyłącznie zmiana w kliencie portu nasłuchu na dowolny inny i połączenie jest wystawiane na nowo prawidłowo mógłbyś się do tego odnieść?
@netadminpro28 күн бұрын
Zobacz czy jest dostępna aktualizacja, miałem ostatnio taki przypadek, że WG działał doskonale i po jakimś czasie przestał się łączyć. Po aktualizacji oprogramowania problem na razie się nie powtórzył 😀 Zmiana portu sugeruje że startuje osobny proces, stawiam hipotezę że błąd oprogramowania.
@miko19283728 күн бұрын
@netadminpro po obu stronach 7.16.2, na obu routerach są inne tunele, które nie mają tego problemu
@netadminpro28 күн бұрын
To sugeruje że problem jest w usłudze WG. 7.12 to najnowszy stabilny soft, widzę tylko 2 wyjścia: 1. Skoro inne tunele działają, to możesz analizować jaka jest różnica między tymi działającymi a tymi z problemami 2. Zgłosić problem do producenta i czekać na poprawkę
@miko19283728 күн бұрын
@@netadminpro niestety myślę że już wszystko analizowałem :/ chyba że czegoś nie mogę zauważyć
@netadminpro28 күн бұрын
To zostaje tylko założyć zgłoszenie: mikrotik.com/support
@FilipKufel28 күн бұрын
Miałem , przerabiałem i odpowiedź znałem po minucie filmu :)
@netadminpro28 күн бұрын
To mamy wspólne doświadczenie 😀👍
@michaszczepaniak300128 күн бұрын
Pytanie - Wireguard Miktorik router HEX - połączenie działa, jest sieć wewnętrzna jak i dostęp do internetu, wykorzystuje swój DNS, filtrowanie działa ale maksymalna prędkość telefon, laptop do routera to ok 20-30Mbit gdzie router ma łączę 600/600Mbit.😂
@miko19283728 күн бұрын
Jak wygląda obciążenie procesora na routerze, podczas testu prędkości?
@michaszczepaniak300128 күн бұрын
@miko192837 ok 50% użycia CPU
@netadminpro28 күн бұрын
To trzeba potestować i zobaczyć czy prędkość się zmienia. Wyłączać poszczególne usługi dodatkowe i sprawdzać czy prędkość się zmienia. Na HEX ograniczeniem może być procesor, ale to nie potwierdza pomiar 50% obciążenia 🙁 Inna sprawa czy można wierzyć w deklarację prędkości 600/600, zazwyczaj to jest maksymalna prędkoś i do tego operatorzy mogą „oszukiwać” taki test puszczając większą przepustowość dla testu a ograniczając inny typ ruchu.
@michaszczepaniak300128 күн бұрын
@@netadminpro firewall domyślny Mikrotika to samo ( oczywiście dodana reguła dla Wireguarda) czy coś z natowaniem trzeba dodać??
@netadminpro28 күн бұрын
Możesz rozwinąć pytanie? Nie zupełnie rozumiem.
@Yelonek1986Ай бұрын
Podobało się. Kupiłem sobie MiniPc na którym okazało się, że jest zainstalowany Win11 Pro. Chciałem je przeznaczyć na Proxmoxa, ale żal mi było licencji. Muszę sprawdzić czy ten sposób się uda, to będę mógł zjeść ciastko i mieć ciastko. :)
@netadminpro21 күн бұрын
Jeśli jest licencją w BIOS to zadziała.
@sebastiankoba4932Ай бұрын
Mozna polecenia jakoś wrzucić bo zabrakło chyba
@netadminproАй бұрын
Zapraszamy na artykuł na bloga: netadminpro.pl/proxmox-ve-jak-wykorzystac-licencje-elektroniczna-zapisana-w-bios/
@sdfsdfsdfgdfgf765Ай бұрын
Witam, w podanej lokalizacji nie ma plików SLIC oraz MSDN :(
@netadminproАй бұрын
Jaki to jest sprzęt?
@sdfsdfsdfgdfgf76524 күн бұрын
@@netadminpro DELL R3930
@sdfsdfsdfgdfgf76522 күн бұрын
@@netadminpro Dell R3930
@netadminpro11 күн бұрын
Trudno powiedzieć, może ktoś z naszej społeczności już próbował na tym modelu?
@piasta8Ай бұрын
Będzie jeszcze coś o Mailcrow?
@netadminproАй бұрын
Tak:)
@edekedkowski5952Ай бұрын
Mam dwa pytania odnośnie zapisywania licencji na VM. 1. Czy można takie licencje przenieść z fizycznych komputerów na VM w proxmoxie w dowolnej ilości? 2. Czy taka "aktywacja licencji" może być wykonana jak już mamy zainstalowanego windowsa na VM i później ją aktywować na VM czy tylko w podczas instalacji windowsa - tak jak to pokazane w video? 3. Czy kolejny filmik będzie z wykorzystaniem msdm?
@netadminproАй бұрын
1. Jest to łamanie zasad licencji OEM. 2. tak może. 3. Na tym filmie jest pokazane jak wykorzystać SLIC i MSDN.
@rafawojczuk4718Ай бұрын
Super film. Dodam jedynie, że wirtualizacja systemu w wersji oem jest nielegalne.
@netadminproАй бұрын
Ponieważ są wątpliwości związane z licencjonowaniem to wyjaśniamy: Jeżeli masz maszynę fizyczną i tam masz licencję OEM i zainstalujesz tam Proxmoxa VE i na nim zainstalujesz wirtualny Windows z licencją pobranego z tej właśnie maszyny jako JEDNA maszynę wirtualną to nie łamiesz licencji. Złamiesz licencję jeżeli zrobisz tych maszyn wirtualnych więcej niż jedną lub jeśli przeniesiesz ją na inny niż ten PVE z którego pobrałeś klucz z BIOS czyli na inną fizycznie maszynę.
@AdrianuX1985Ай бұрын
2:05.. Kilka lat temu wykonałem podobny scenariusz z LibVirt/KVM. Dotychczas sądziłem, że algorytm sprawdzania licencji Microsoft wymaga również numeru seryjnego dysku na którym zainstalowany jest Windows. Weryfikacja za pomocą CLI: smartctl -a /dev/sda | grep "Serial.Number" ;
@netadminproАй бұрын
Numer seryjny dysku nie jest brany pod uwagę.
@DanelSwitalskiАй бұрын
witam, świetny materiał; po sklonowaniu vm daje się "oszukać"? czy system jest świadomy ze licka już jest w użyciu? pozdrawiam Daniel
@netadminproАй бұрын
Chodzi o to żeby korzystać z tego świadmie i nie łamać licencji. Jeżeli mamy serwer lub komputer z licencją to wydaje się że można korzystać z jednego systemu Windows działającego na PVE pod warunkiem gdy nasz PVE działa na tej właśnie fizycznej maszynie. W przypadku serwerów licencjonowanie moze wyglądać inaczej w zależności od wersji.
@DanelSwitalskiАй бұрын
@@netadminpro pytałem czysto teoretycznie, podobny sposób jest z hyper-v MS czy licencją synology
@netadminpro11 күн бұрын
🫶
@rafal9ck817Ай бұрын
Co do "przenosznia" w przypadku awari. Nie da się przenieść czegoś czego nie ma, 11:07. Odsyłam do dokumentacji proxmoxa HA->fencing
@netadminproАй бұрын
Fencing jest niezbędnym elementem klastrów wysokiej dostępności, szczególnie w środowiskach korzystających z Proxmox i Ceph. Pomaga on zapewnić ciągłość działania systemu oraz bezpieczeństwo danych. Odcinek dotyczy pewnego wąskiego zakresu nie stanowi kompleksowej implementacji HA. Jest to materiał bardzo podstawowy i nie obejmuje całości zagadnienia.
@danielb.1603Ай бұрын
W warstwie drugiej pakiety danych to ramki nie segmenty. Segmenty są w warstwie transportowej czyli 4.
@netadminproАй бұрын
Słuszna uwaga 👍
@CapskyyАй бұрын
hmm Dokerowe gówno
@przemyslawnieznalski697Ай бұрын
Hmm, juz nie pamietam bo żadko korzystam ale w cisco chyba domyślnie vlany sie nie widzą.
@netadminproАй бұрын
Takie powinno być domyślne zachowanie i separacja miedzy VLANami na każdym przełączniku 😀
@FilipKufelАй бұрын
Tak podobał się jak mojej córce streaming z gry Roblox
@netadminproАй бұрын
♥️
@maciejpoonski1761Ай бұрын
Jakim programem konwertowany jest plik dysku twardego w czwartej minucie filmu? To jakieś płatne narzędzie?
Tak, w najnowszej wersji bez dodatkowych działań dostępna jest tylko zakładka WiFi
@FilipKufelАй бұрын
Dla userow Synology Drive z kopia plikow jednokierunkowa i wersjonowaniem . Dla serwera dwa niezalezne systemy kopi bezpieczenstw , kopia lokalna + kopia poza biurem
@netadminproАй бұрын
Też lubimy Synology :)
@boomer66Ай бұрын
Dzięki, spoko materiał.
@netadminproАй бұрын
Dzięki! :)
@AdrianuX19852 ай бұрын
4:48.. SAMBA4 również wspiera przekierowanie folderów.
@boomer66Ай бұрын
Witam. Może jakiś sprawdzony link do tutoriala aby nie przekopywać się przez terabajty w necie ? Dziękuję
@netadminproАй бұрын
Dobrze wiedzieć, czy ktoś ma jakieś problemy z tą SAMBA4?
@netadminproАй бұрын
@boomer66 Masz na myśli tutorial do SAMBA4?
@paultonic51902 ай бұрын
A Z KAD WZIASC CERTYFIKAT
@netadminpro2 ай бұрын
Certyfikat możesz wygenerować na 1 rok za darmo z Actalis.
@pr0way2 ай бұрын
Wytłumaczenie użytkownikowi, że hasło które przed chwilą zostało zresetowane to Haslo123 i może je od teraz zmienić na swoje własne okazało się nie lada wyzwaniem. Przez telefon niektórzy rozumieli to jako samo 123, albo Hasło123 - myślę, że przykład nie do wymyślenia. Czasami pomagał tekst - "pani/pana hasło po resecie to słowo Haslo bez polskich znaków, pierwsza duża reszta mala i do tego 123". Przykład z ekranem też bardzo prawdziwy ale słyszałem lepszy - mój ekran jest turkusowy, podłączam się VNC i nie widzę problemu - dopiero na miejscu okazało się że wtyczka VGA była niedociśnięta.
@netadminpro2 ай бұрын
Też ciekawy przypadek z turkusowym ekranem 😀👍. Co do haseł to odwieczny problem, dobrze mają administratorzy posiadający automatyczny proces resetu hasła bez udziału administratora. Tyle że do tego trzeba mieć jakieś narzędzie 🧐
@FilipKufel2 ай бұрын
Momozna jeszcze zmieniac SSID co 24 godziny :)
@netadminpro2 ай бұрын
Też ciekawy pomysł, a zautomatyzowałeś proces zmiany SSID co 24 godziny?
@FilipKufel2 ай бұрын
@@netadminpro Tak początek taki sam później aktualna data
@netadminpro2 ай бұрын
Zakładam że hasło też zmieniasz, więc się zastanawiam jaką dodatkową wartość daje zmienianie SSID?
@edekedkowski59522 ай бұрын
Czy tym systemem zarządzania drukarek jest CUPS czy coś innego...
@netadminpro2 ай бұрын
Nie pamiętam już co to był za system 👍
@bastosky53032 ай бұрын
Fajny opis, szkoda że działa tylko na DOWNLOAD a nie obcina UPLOADU
@netadminpro2 ай бұрын
Da się zrobić w obie strony ograniczenie.
@andrzejkowalski41272 ай бұрын
Szkoda, że nie dostepne są contenery na architekture routerów MMIPS bo taką ma większość użytkowników Mikrotików
@netadminpro2 ай бұрын
To tylko kwestia czasu, zobacz że wszystkie nowe platformy wychodzą w oparciu o architekturę ARM
@marcinwachcinski10962 ай бұрын
Bardzo dziękuję za poradnik. Widziałem już go wcześniej ale dziś mi bardzo pomógł
@netadminpro2 ай бұрын
Proszę bardzo 😀🫶
@leojack26142 ай бұрын
L2TP z IPSEC jest niebezpiecznym połączeniem, łatwym do złamania. Już lepiej jeśli chcemy mieć VPN na mikrotiku użyć openvpn. Troszkę autor musi się podszkolić, zamiast wciskać farmazony dla laików... jeszcze w to uwierzą..
@netadminpro2 ай бұрын
Chętnie podyskutuję merytorycznie dlaczego jest niebezpieczny?
@TloluvinC2 ай бұрын
Co dla Ciebie znaczy "odebrać maila"? Bo w budżetówce wciąż to często oznacza pójście do sekretariatu i odebranie kartki z wydrukowanym mailem, na którym np. jest dłuugi link do materiałów do pobrania
@netadminpro2 ай бұрын
Miałem na myśli bardziej nowoczesny przypadek, że jednak już używają elektronicznej wersji maila. Taki na kartce 📄 mail jeszcze mi się nie zdarzył, chyba w jakiejś bogatszym województwie żyje (mazowieckie)
@TloluvinC2 ай бұрын
@@netadminpro Ja o tym napisałem, bo kolega mi przesłał skan takiego maila, który odebrał i tam link pliku do pobrania na 2 linijki. I weź to przepisz :)
@netadminpro2 ай бұрын
Faktycznie historia perełka 😮
@TloluvinC2 ай бұрын
@@netadminpro Problem polega na tym, że to nie jest wyjątek. W jednostkach budżetowych, które znam osobiście, informatyk takiego maila odbiera co najmniej kilka razy w miesiącu i nie sądzę, aby to się zmieniło w przewidywalnej przyszłości
@netadminpro2 ай бұрын
Mega słabo 😒
@TloluvinC2 ай бұрын
To o czym mówisz na początku, to w państwówce standard. Standardowe poszukiwanie frajera do ogarnięcia projektu, który nie wiadomo czy będzie, a jak będzie to kiedy, ale na który trzeba na już wszystko przygotować, bo Góra każe stworzyć dokumentację na wczoraj. Ogólnie w budżetówce poza metropoliami zatrudnia się informatyków za jak najmniejsze pieniądze (często za minimalną krajową). Do tego nie ma żadnej kasy na szkolenia, a informatycy są zasypywani super ważnymi zadaniami w rodzaju zrobienia księgowości tabeli w excelu gdzie ma być kolumna w której zostaną dodane wartości z dwóch poprzednich kolumn, więc informatycy nie mają wiedzy i doświadczenia (bo nikt z wiedzą nie przyjdzie pracować za oferowane pieniądze), ani możliwości by ją zdobyć. Na to nakłada się mentalność zarządzających, którzy żyją w poprzedniej epoce, więc najlepiej jakby wszystko było na papierze. Standardem są sytuacje, że kupuje się sprzęt za kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset tysięcy bo był jakiś projekt i sprzęt potem leży. W instytucji w której jakiś czas pracowałem półtorej roku temu został kupiony serwer za 150k w ramach projektu. Serwer został raz wyciągnięty z opakowania, żeby sprawdzić czy zgadza się z tym co jest na fakturze i cały czas w nim spoczywa.
@netadminpro2 ай бұрын
Niestety smutna rzeczywistość, ale trzymajmy kciuki że będzie lepiej. Zmiana pokoleniowa się odbywa. Tak dla równowagi powiem tylko że ostatnio miałem okazję spotkać się z sektorem publicznym w Estonii i miałem okazję zobaczyć ze może być normalniej. Także tak, a dla tych co nadal pracują w słabych warunkach, szkólcie się nawet za własne pieniądze i szukajcie lepszych pracodawców. Można mieć normalne warunki pracy trzeba się tylko wyrwać z takich toksycznych środowisk. 👍
@TloluvinC2 ай бұрын
@@netadminpro Niestety z tą zmianą pokoleniową w budżetówce to mit. Starą gwardię zastępuje ktoś z BMW i działa jeszcze gorzej. Szkolenie się za własną kasę czy wyrwanie się z toksycznych środowisk to fajna sprawa, tylko trzeba mieć kasę, albo alternatywę, albo jedno i drugie, a ludzie z budżetówki przeważnie nie mają ani jednego, ani drugiego. Mi udało się zwiać z budżetówki na ciut lepsze warunki, ale po wyjściu stamtąd ponad rok zajęło mi otrząśnięcie się z tego. Teraz przynajmniej mam siłę na coś więcej niż gapienie się w TV jak jakieś zombie i próbuje się czegoś nowego nauczyć, chociaż wiem, że tamtego czasu już nie nadrobię i że to, co dla Ciebie jest standardem, dla mnie będzie czymś niemożliwym do zrealizowania. Szkoda tylko, że działy HR patrząc na CV nie biorą pod uwagę tego, że człowiek po budżetówce jest jak prawie jak terminator i jest w stanie znieść znacznie więcej niż inni i jak da mu się szansę i chwilę na złapanie oddechu to szybko nadrobi braki, bo to mogłoby zapoczątkować zmiany na lepsze w budżetówce. No, ale żeby nie było, że tylko marudzę, to na koniec powiem, że jak ktoś nie przepracował kilku lat w budżetówce, to nie ma pojęcia jak to wygląda od środka i na jakich prowizorkach to wszystko działa, a przygody takie jak Twoje, które dla ludzi z sektora pozabudżetowego są dziwne, a nawet szokujące, dla ludzi z budżetówki nie są czymś, czego się zazdrości i co kwituje się słowami - żeby tylko takie problemy były, to życie byłoby znacznie prostsze, albo podobnymi ;) Za to gdzie jak nie w budżetówce można spotkać się z sytuacją, że kluczowe systemy jak np. baza danych urzędu stoją na windows XP. Najbliżej to chyba w indiach ;)
@netadminpro2 ай бұрын
Czyli wszystkim którzy nas oglądają i zastanawiają się nad pierwsza pracą odradzasz krok w tak stronę? Co do działów HR wiadomo że to są instytucje osoby szukające konkretnych kompetencji, czasem się zdarza że firmy chcą szkolić, ale nie zawsze. Dużo zależy od nastawienia każdego z nas, każdy może pracować nad swoimi kompetencjami. My staramy się tutaj w tym pomagać. 😀
@TloluvinC2 ай бұрын
@@netadminpro Często lepsza praca w budżetowce, niż bezrobocie. W budżetowce można też zdobyć pierwsze praktyczne doświadczenia więc tak całkowicie bym budżetówki nie skreślał, ale każdemu sugerował potraktowanie tego jako ostateczności i trampoliny i od pierwszego dnia szukanie lepszej roboty, a w tym czasie starać się nauczyć jak najwięcej na własną rękę starając się odłożyć jak najwięcej kasy, żeby móc jak zrobi się ciężko bez strachu rzucić robotę. Moim zdaniem bezpieczny okres pracy w budżetowce to rok. Są też 2 przypadki w których zalecałbym natychmiastowe rzucenie roboty. Albo jak praca zacznie odbijać się na zdrowiu, albo po stwierdzeniu, że to praca marzeń. Im dłużej będzie się pracować w budżetówce, tym później będzie gorzej.
@netadminpro2 ай бұрын
To co napisałeś, to jak najbardziej prawda i nie dotyczy tylko budżetówki. W innych sektorach podobnie może być dobrze albo słabo w zależności od organizacji pracy. Na pewno w każdym wypadku mieć oszczędności, żeby mieć jaki taki komfort w przypadku konieczności zmiany, z jakiegokolwiek powodu. Tutaj dodałbym jeszcze wątek rozważenia miany miejsca zamieszkania, jeżeli masz umiejętności nie potrzebne w małej miejscowości, jak administrowanie, to masz 2 wyjścia: 1. Szukać pracy zdalnej, ale bez umiejętności to może być super ciężko 2. Przeprowadzić się tam gdzie jest więcej ofert pracy W obu przypadkach warto się uczyć, zdobywać certyfikaty i umiejętności.
@FilipKufel2 ай бұрын
Ile było końcówek ?
@netadminpro2 ай бұрын
Koło 500
@sebar252 ай бұрын
Czy dysk nvme jest niezbędny w przypadku gdy posiadam jedynie dyski sas-ssd (po 8szt./serwer)? Taka konfiguracja z pojedynczym NVME nie stwarza przypadkiem single point of failure?
@netadminpro2 ай бұрын
Nvme nie jest niezbędny choć na pewno zalecany. Dysków musi być minimum tyle ile konfigurujemy sztuk niezbędnych do prawidłowego dzialania czyli od 3 do 7 sztuk. Przy 1 szt dane nie mają gdzie się replikować co wyklucza idee wysokiej dostępności. Dysków SAS nie warto włączać do Ceph gdyż prędkości są katastrofalne przy ssd jest lepiej ale też trzeba zwrócić uwagę aby sieć nie była wąskim gardłem. Podsumowując jeśli w 3 serwerach jest po jednym nvme to możemy z tych 3 dysków zrobić jeden . Wówczas może ulec awarii 1 szt i system będzie pracował nadal.
@piasta82 ай бұрын
Fajnie by było więcej filmów o Krówce... Czy do firmy takie coś się nada?
@netadminpro2 ай бұрын
Jak najbardziej możesz stosować krówkę w firmie, przetestowaliśmy w praktyce 😀👍
@MrSopla22 ай бұрын
a z tymi programistami w samo sedno trafiłeś - jego nic nie interesuje tylko klepanie kodu a jak dojdzie do troubelshootingu to nie ma z kim gadać jak usługa się komunikuje
@netadminpro2 ай бұрын
🫶
@MrSopla22 ай бұрын
Standardowe podejście budżetówki - zbierają wyceny. Wyciskaj z wykonawcy jak najwięcej , przeglądają oferty, - sami robią na podstawie przekazanych wycen przy wsparciu jakiego Janusza, lub z wycen wybierają najtańszego i dają twoja dokumentacje projektowa.
@netadminpro2 ай бұрын
Tak to niestety jest 🤔
@MichaMarowski2 ай бұрын
Na pocieszenie mogę powiedzieć że w prywatnych firmach również takie cuda się zdarzają, tylko rzadziej :)